Fotograaf steeds minder vrij Het verleden terugvinden PZC ywcgcrgopi Winnaars Collectie boek 13: K. Schippers WINNAARS COLLECTIE postkantoor Nederlandse literatuur 15 toppers uit de Ander werk K. Schippers vrijdag 6 januari 2006 2(j Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het nieuwe weerbericht op de voorpagina en op pagina twee vergt gewenning. Nieuwe sym bolen en een veel korter en min der regionaal weerpraatje zitten sommige lezers dwars. J. Wij- minga pleit onder meer voor her stel van het Nautisch Bericht. G. Prins mist een uitgebreid Zeeuws weerbericht. Meerdere lezers verbazen zich erover dat de luchtdrukverschillen niet meer in het weerkaartje van Eu ropa staan. De redactie inventa riseert de komende dagen de op- en aanmerkingen. Ze zijn mogelijk aanleiding tot correc tie. G. Dingemans verwondert zich over het taalgebruik van de re dactie. Onlangs verscheen een bericht over het nieuwe ziekte kostenstelsel onder de kop 'Tele foon CZ staat roodgloeiend'. Dingemans vraagt zich af of dit niet wat creatiever kan. Waar om staat die telefoon na al die jaren nog steeds roodgloeiend? Niet omdat er geen behoefte is aan fris taalgebruik. Het is slechts een heel duidelijke en compacte manier om aan te ge ven dat heel veel mensen CZ bel len. Zeker in de zeer beperkte ruimte van een kop is ingebur gerd taalgebruik - zelfs al is het licht belegen - vaak beter dan een experiment. Hoewel we over de gewraakte kop nou niet bepaald zijn platge- beld, ziet de redactie deze kri tiek als een aansporing. i®d@l [TDOdMM/g Einde aan de litanie Goed nieuws voor wie de feestdagen ervaart als de ene muzikale pi niging na de andere; voor wie het half november begint met de lita nie van sinterklaasliedjes en het pas ruim na de jaarwisseling ein-1 digt als de laatste nieuwjaarswalsen zijn uitgedraaid: De kersthits zijn verdwenen uit de ringtonelijst. Dus ook aan het kerstgejengel van mobieltjes zal nu snel een eind komen. Helemaal goed zit het echter nog niet. Want deze week staat Jan Smit bovenaan de ringtonehitlijst met. Als de nacht verdwijnt, ge volgd door Frans Bauer met Hé lekker ding. Alles beter dan de kersthits, zal menigeen denken, maar de balans kan snel doorslaat Dat bewijst nieuws uit Brussel. De Vlaamse publieke radio en telev sie moeten meer levensliederen draaien. Dat heeft de Vlaamse mint ter van Media Geert Bourgeois deze week gezegd. De minister is te vens voorman van de Vlaams-nationalistische partij N-VA. De mi nister noemde het lied Je hebt me duizendmaal belogen van de schlagerzangeres Laura Lynn het voorbeeld van een mooi levens lied. „Dit is een deel van de cultuur die leeft bij mensen", zei hij. „Je kan daar voor of tegen zijn. Je kan daar misprijzend over doer, hoewel we dat vaak niet doen met dezelfde liedjes uit het buiten-1 land. Maar je kan daar niet naast kijken." Diervriendelijk bokken lokken Zonder vangnetten of verdovingspijltjes hadden agenten van de Ni meegse politie deze week wel het nodige werk aan het thuisbrengt van uit hun wei ontsnapte bokjes. De agenten vonden een vriendeli ke manier om de dieren te vangen. Zij wisten de bokken uiteinde lijk te lokken met de lichtbundel van een zaklamp. Buurtbewoners die de politie belden dat de bokken op straat liepe vertelden dat de dieren waarschijnlijk waren getrokken door lam;) jes van de kerstversiering. Na enige tijd bleken de agenten de bok ken inderdaad te kunnen leiden met het schijnsel van een zaklam: Tot er een fietser voorbij kwam. Een van de bokjes zag het achter licht en ging daar achteraan. Pas na geruime tijd heeft de eigenaa van de bokken dit dier kunnen vangen. Inburgeren met bulten Goed nieuws ook voor de voorstanders van integratie. Een gemeerd te in Noorwegen wil ongeveer twintig kamelen aanschaffen die de' plaatselijke buitenlandse vluchtelingen moeten helpen beter te ina greren. Dat hebben Noorse media deze week bericht. De gemeentij Löten heeft voor het plan financiële steun gevraagd aan de Staat. „Kamelen speelden een belangrijke rol in het dagelijkse leven van deze vluchtelingen", aldus Wenche Irene Stenseth, die in Löten ra antwoordelijk is voor integratiezaken. Zij verwacht dat de kame- j len, die melk, vlees en leer produceren, de vluchtelingen een baan geven. „Deze mensen willen namelijk niets anders-dan wérken enl belasting betalen", meent Stenseth, die verder opmerkte dat de,ra ren ook wel nieuwsgierige toeristen naar Löten zullen trekken. I Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om in deze rubriek door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereit- baar is, staat in het colofon linksboven in de rubriek Redactie Reactie. Citaat: Was ik maar een dichter, dan kon ik dichter bij je zijn. Stef Bos door Dick Bosscher Het wordt professionele persfotogra fen steeds moeilijker gemaakt hun werk te doen tijdens popconcerten en sportwedstrijden. De organisatoren van dergelijke evenementen hebben vaak lu cratieve contracten afgesloten met uit verkoren afnemers, waardoor andere media het nakijken hebben. Freelance fotografen, maar ook vaste medewerkers van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), hebben zich er bij het Genootschap van Hoofdredacteu ren over beklaagd dat zij in november bij een optreden van Madonna in Neder land maar een handjevol minuten de tijd kregen om foto's te maken en dan alleen nog vanaf posities die de diva zelf welgevallig waren. Wie zich met de ze restricties niet van tevoren schrifte lijk akkoord verklaarde, kwam er zelfs helemaal niet in. De klagende fotografen schennen met persvrijheid en het recht op vrije nieuwsgaring. Maar de organisaties van dit soort grote evenementen beroepen zich er - niet geheel ten onrechte - op, dat zij een besloten feestje hebben opge zet, waartoe alleen betalende bezoekers toegang hebben. Op de achterzijde van het gekochte kaartje staat onder meer dat fotograferen tijdens het optreden verboden is. Niet dat het publiek zich daar veel van aantrekt; steeds vaker to veren de fans hun mobieltje tevoor schijn waarmee even snel een foto kan worden gemaakt. Maar het mobieltje biedt (nog) niet de kwaliteit die profes sionele fotografen kunnen leveren, zo dat hun aanwezigheid door de media nog altijd op prijs wordt gesteld. Het Genootschap kan er niet zoveel te genin brengen. Hooguit kunnen geza menlijke acties van de media wat soe laas bieden, zoals enkele weken geleden in Duitsland bleek. Daar dreigde het persbureau DPA geen recensent te stu ren naar een optreden van Bobbie Willi ams als de organisatie in haar vergaan de eisen ten aanzien van de fotografie volhardde. Omdat de sponsors, platen maatschappijen en de artiesten het nu eenmaal van media-aandacht moeten hebben, koos de organisatie alsnog eie ren voor haar geld. Eerder kreeg hier in Nederland het Ge nootschap voor elkaar dat de Eredivisie NV zijn voorwaarden inslikte. Die eiste onder meer dat fotografen een verkla ring ondertekenen dat zij geen plaatjes Persfotograten verdringen elkaar bij een sportevenement. schieten van ongeregeldheden op de tri bunes, want dat zou het edele voetbal spel maar in diskrediet brengen. Het lijkt slechts een voorlopige overwinning voor de media, want de voetbalclubs zullen er alles aan blijven doen om meer greep te krijgen op de publiciteit. WK voetbal Dat zal zeker het geval zijn tijdens het aanstaande wereldkampioenschap voet bal in Duitsland. De bobo's van de Fifa zijn een overeenkomst aangegaan met het Zwitserse Infront Sports Media, dat alle rechten exploiteert voor het WK. Eén van de opmerkelijke uitkom sten is dat media (vooral kranten zoals de PZC en hun websites) niet eerder dan een uur na afloop van een wed strijd foto's mogen publiceren. Daar naast mogen er per speelhelf t niet meer dan vijf foto's worden gepubliceerd, dus maximaal tien foto's per wedstrijd. En dat terwijl de techniek het tegen woordig mogelijk maakt dat fotografen tijdens een wedstrijd hun foto's direct over de gehele wereld sturen, waarna ze nog dezelfde minuut op een website of op een mobieltje kunnen staan. Vooral dat laatste moet bij het komende WK een hype worden: nog tijdens de wed strijd op je mobiele telefoon een actiefo to ontvangen, waar ook ter wereld, ui teraard voor een paar kwartjes per foto. De Fifa hoopt daar een flink graantje van mee te pikken door dure afspraken te maken met gespecialiseerde bedrijf jes. En dan kan het natuurlijk niet zo zijn dat persfotografen, die de Fifa daar voor geen geld betalen, ondertussen ook hun foto's rond de aardbol sturen. De internationale uitgeversbond Wan vindt de restrictie 'belachelijk', omdat de wedstrijdbeelden ondertussen wel in miljoenen huiskamers te zien zijn. Van een tv-uitzending kun je tegenwoordig foto George Nusmeijer/GPD ook heel gemakkelijk een stilstaand beeld maken dat op een website of een mobieltje kan worden gepubliceerd. Daarnaast zullen er in het stadion toe schouwers zijn die via openbare sites als Flickr.com en op eigen weblogs fo to's publiceren die ze met hun mobiele telefoon maken. De Wan heeft inmid dels een Sports Media Working Group opgericht om na te gaan hoe kranten kunnen omgaan met steeds vaker apart verkochte mobiele en internetrechten waardoor hun websites in een achter standpositie terechtkomen. Gratis concurrentie is er op dit punt vol op: steeds meer mensen spelen zelf voor journalist en beginnen een weblog waar op ze melden wat ze van belang vinden. Wereldwijd komen er dagelijks veertig duizend weblogs bij en we schijnen in middels de honderd miljoen te zijn ge passeerd. Dat zijn getallen waarvan de Fifa gaat watertanden. WINNAARS De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concern, sinds kort ook literaire boeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben gewonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen en Free Record Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Vanaf morgen is het veertiende deel in de reeks ver krijgbaar: 'Een winterreis' van Willem Brakman. Zie ook wwio.winnaarscollectie.nl door Theo Hakkert Het debuut van Willem Brakman, die vanaf dat moment zou uitgroeien tot een van de productiefste schrijvers uit het Nederland se taalgebied, was een roman met autobiografische aspec ten. In Een ivinterreis uit 1961 onderneemt de jonge arts Akijn een reis naar Zee land. naar Hulst. Het is de ge boortegrond van zijn oude va der, die op sterven na dood is. foto Carlo ten Ellen/GPD De qehoorzame dode (roman, 1964) Debielen en demonen (roman, 1969) Zes subtiele verhalen (1978) Come-back (roman, 1980) De bekentenis van de heer K. (roman, 1985) Pop op de bank. Een autobio grafie (1989) Een voortreffelijke ridder (no velle, 1995) Vrij Uitzicht (essays, 2001) Gesprekken in huizen aan zee (roman, 2002) Moenens luchtige sprongen (roman, 2005) Willem Brakman ('s-Gravenhage, 1922) ontving op 20 mei 1981 de P.C. Hooft- prijs 1980. Twintig jaar na zijn debuut de roman Een winterreisdus op zich was dat niet zo gek. Maar Brakman heeft sindsdien nog eens 36 boeken gepu bliceerd. Geen wonder dat recent stem men opgingen om hem andermaal de P.C. Hooftprijs toe te kennen, niet in de laatste plaats omdat zijn schrijverschap door de jaren heen een grote ontwikke ling heeft doorgemaakt. Brakman was tot 1957 huisarts in Den Haag. Als bedrijfsarts in Enschede kon hij werk met schrijven combineren. Se dert 1985 woont Brakman in Boekelo. Met zijn uitgever heeft hij de afspraak dat hij drie boeken per twee jaar mag doen uitgeven. waar een hechter structuur, een boeiende compositie en indrukwekkende suggestieve kracht een aan de alledaagse werkelijkheid ontstegen beeld van een in de historie én - om de enkele jonge mensen - in het heden levend stadje geven." Over Een winterreis als ode aan zijn vader zei Brakman: „Ik kan met de hand op het hart be weren: ik heb verschrikkelijk veel van die man gehouden. Zo veel, dat ik het het leven nooit vergeven heb dat hij aftakelde, zoals ik dat in Een winterreis beschreven heb." Akijn wil alsnog de jeugd en achtergrond van zijn vader leren kennen, maar iedereen die hij treft en spreekt, is al net zo afgetakeld als zijn oude heer. Hem rest niets an ders dan het verleden met zijn eigen fantasie in te vul len. Maar dat doet pijn, want wat Akijn eigenlijk wil is het ver leden behouden. De relatie met zijn ouders zou moeten blijven zoals ze was, maar dat is een onmoge lijk verlangen. Niet alleen zijn vader is veran derd; ook hij zelf natuurlijk. Zijn sentimental journey valt hem koud, als een winterreis, op zijn dak. Het verleden terugvinden is een vast thema in het oeuvre van Willem Brakman. Wanneer een poging weer eens niet lukt of anders uit pakt dan verwacht, is dat geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Tragiek en sombeikeid liggen op de loer, maar de fanta sie voorkomt erger en leidt met name later in Brakmans werk tot bevrijdende frivoliteit zelfs. Relaas Een winterreis werd meteen op waarde ge schat. De op 39-jarige leeftijd debuterende huisarts werd prompt onderscheiden met de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs. De jury stelde vast: „Compositorisch kan men het boek nau welijks een roman noemen; het heeft veeleer het karakter van een relaas, het relaas van een winterreis door een winterwoud, en de daarbij zich opdringende mijmeringen, over peinzingen en observaties." „Het gevaar der eentonigheid dat hierin beslo ten lag", vervolgde de jury, „wordt overwon nen in het derde, in Hulst spelende, deel, I5 gelauwerde Nederlandse schrijvers. Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boeken redactie van o.a. de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt uw voordecibon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in bij één van de filialen van Bruna, Free Record Shop of op het Postkantoor. U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7.50). Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars' boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt). U kunt de collectie ook per post ontvangen 2,50 verzendkosten per boek). Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis. Kijk ook op www.winnaarscollectie.nl. Eerste indrukken Terwijl beweerd wordt dat de eerste drie levensjaren wezenlijk zijn voor de vorming van ieder, hebben wij aan die jaren geen herinneringen. Bij uitstek een onderwerp voor K. Schippers (pseudoniem van Gerard Stigter, geboren in 1936). Schippers onderzoekt graag deze leemtes. 'Kijken wat kan' noemde hij dat toen hij in zijn roman 'Waar was je nou' (2005) het hoofdpersonage letterlijk in een foto liet verdwijnen. 'Kijken wat kan' is ook van toepassing op de roman 'Eerste indrukken'. De ondertitel is veelzeggend: 'memoires van een driejarige'. Want Schippers heeft een vrouw bedacht die zich haar babyjaren nog wel herinnert. K. Schippers debuteerde als dichter in 1963. Van hem komen dichtregels als 'De dingen hebben jou nodig om gezien te worden' en 'Als je goed om je heen kijkt, zie je dat alles gekleurd is'. Hij ontving in 1996 de P.C. Hooftprijs voor zijn gehele oeuvre. Winnaar nr. 14: Willem Brakman vanaf zaterdag Januari verkrijgbaar samengesteld door de boekenredactie van uw krant Remco Cam pert l Het teven is vurrukkulluk Thomas Rosenboom I De mensen thuis Jan Wolkers I De doodshoofdvlinder Tessa de Loo I De meisjes van de suikenverkfabriek Geert Mak I Het stadspaleis Cees Nooteboom I De verliefde gevangene Simón Vestdijk I Op afbetaling Jan Cremer I ik. Jan cremer 9. Gerrit Kouwenaar I ik was geen soldaat 10. F. Bordewijk I Noorderlicht 11. Hugo Claus I De geruchten 12. A.F.Th, van der Heijden I Advocaat van de hanen 13. K. Schippers I Eerste indrukken 14. Willem Brakman l Een winterreis 15. Gerard Reve I Werther Nieland o.a. verkrijgbaar bij het alfabet van 2 www.winnaarscollectie.r Normale winkelprijs 7,50 pst. (zolang de voorraad strekt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 64