Dingemanse gebrand op de winst 20.000 gulden? Die krijgen jullie van me! Handballers overeind in de hel van Lukavac Podiumplaats lonkt voor trucker Stacey Rentree Hingis verloopt gesmeerd Awacs waakt over het WK voetbal De Boer assistent-coach Zimbabwe Willem II contracteert Valencia Lapentti drie maanden uit roulatie NK tafeltennis tot 2008 in Brabant Trainer/speler van EMM handbalt zondag tegen zijn oude club Delta Sport 2 De negentien winnaars vrijdag 6 januari 2006 19 GOLD COAST - Martina Hingis heeft in het tennistoer nooi van Gold Coast de halve finale bereikt. De Zwitserse (25) was in drie sets te sterk voor de Spaanse Nuria Llago- stera: 6-2, 4-6, 6-0. De voormalig nummer één van de we reld maakt na drie jaar haar comeback. Ze was in 2002 ge dwongen te stoppen wegens hardnekkige voet- en enkel blessures. Met een wildcard in de hand viert ze nu nieuwe successen in Australië. In de halve eindstrijd treft Hingis de als vierde geplaatste Pennetta uit Italië. ANP/RTR BERLIJN - Tijdens het WK voetbal in Duitsland waken Boeing-vliegtuigen uitgerust met Awacs over de gang van zaken op de grond. De Duitse minister van Binnenlandse Zaken Schauble heeft bij zijn collega Jung van Defensie een aanvraag ingediend. De beslissing wordt formeel ge nomen in Brussel, omdat de toestellen onder NAVO-bevel staan. Het is niet het eerste sportevenement waarbij de toestellen worden ingezet. Tijdens de Olympische Spelen in Athene 2004 cirkelden de Awacs-vliegtuigen in totaal 640 uur boven de speellocaties en de stad. ANP/SID EINDHOVEN - De Volendamse voetbaltrainer Dick de Boer (58) is tijdens de komende strijd om de Afrika Cup assistent-coach van Zimbabwe. De Boer zal in eerste in stantie alleen tijdens de Afrika Cup bondscoach Charles Mhlauri assisteren. Het Afrikaanse equivalent van het EK is van 20 januari tot en met 10 februari in Egypte. Zimbabwe zit in een poule met Ghana, Nigeria en Sene gal. De Boer was in Nederland onder meer werkzaam als trainer van FC Volendam en Cambuur. ANP TILBURG - Willem II heeft José Valencia voor een half jaar gecontracteerd. De Tilburgers hebben een optie voor nog twee jaar op de 23-jarige Ecuadoraanse verdediger. Valencia speelde de afgelopen anderhalf jaar voor NEC, de vier jaar daarvoor bij Ajax. Vorige maand kocht hij zijn tot 2007 doorlopende contract bij NEC af om transfer vrij een andere club te kunnen zoeken. ANP GUAYAQUIL - Tennisser Nicolas Lapentti is geveld door hepatitis (leverontsteking). De 29-jarige Ecuadoraan kan vermoedelijk de eerste drie maanden van 2006 niet spe len. De ziekte werd tijdens een medische routinecontrole in Buenos Aires ontdekt. Lapentti hoopt in april weer te kunnen tennissen voor cle Davis Cup. ANP/SID EINDHOVEN - Het NK tafeltennis is tot 2008 in Eindho ven in het Indoor-Sportcentrum. Naast de meerjarige af spraak over het NK onderzoeken de NTTB en de gemeen te Eindhoven de mogelijkheid om ook een groot interna tionaal evenement in het Indoor-Sportcentrum te organi seren. Eerder werden in die hal al het EK (1998), het WK (1999) en de Dutch Open georganiseerd. ANP door Bauke Boersma DEN HAAG/LUKAVAC - Een met 1600 bloedfanatieke en luid ruchtige Bosniërs bezette sport hal bleek gisteren geen onneem bare hindernis voor de handbal lers van Nederland. Oranje be haalde in het eerste WK-kwalifi- catieduel een nipte zege (29-30). „Weggesleept uit de hel van Lu kavac, zo mag ik deze overwin ning wel betitelen", zei bonds coach Pim Rietbroek terwijl zijn pupillen de winst uitbundig vier den. „Het was een gekkenhuis." De grenzen van het betamelijke werden door het thuisland ech ter nimmer overschreden, zo stelde de Limburger met klem. Daar bestond vooraf nog wel de nodige vrees voor. Twee jaar te rug liep in Volendam een duel tussen beide landen finaal uit de hand. En het feit dat de hand- balbond voor de return van ko mende zondag in Panningen geen kaarten aan Bosnië ter be schikking stelde, leek de broze verhoudingen alleen maar ver der te verstoren. „Maar ik kan niet anders dan Bosnië een groot compliment ge ven", zei Rietbroek. „We zijn hier enorm gastvrij ontvangen. En de supporters waren dan wel iswaar zeer fanatiek, ontoelaat bare zaken zijn er tijdens de wedstrijd niet gebeurd." Desondanks was het voor Oran je soms nog moeilijk genoeg om de kalmte te bewaren in de hel van Lukavac. De ploeg stond halverwege zelfs met 17-14 ach ter, maar schudde de schroom na de pauze aanvankelijk van zich af. Bij een 24-28-voor- sprong leek de wedstrijd zelfs stevig in de Nederlandse knip te zitten, maar met nog dertig se conden te gaan, kwam Bosnië nog naast de relatief onervaren ploeg van Rietbroek: 29-29. „Toen was het zaak onze laatste actie zo lang mogelijk uit te stel len", vertelde Rietbroek, die er kende dat hij in de slotfase nog even het ergste vreesde. „Zodat we bij een eventuele mislukking daarvan toch nog een met gelijk spel zouden wegkomen." Oranje speelde het tactisch ech ter voortreffelijk uit en zag Tom Schilder vijf seconden voor tijd de 29-30 achter de doelman van Bosnië mikken. Daarmee was de overwinning voor Nederland, dat in Tim Remer en aanvoerder Fabian van Olphen haar top schutters (ieder acht) had en waarvoor Mark Bult zes keer scoorde, een feit. Nederland speelt in de WK-kwa- lificatiereeks zondag de thuis wedstrijd tegen Bosnië. Daarna wacht de ploeg van Pim Riet broek nog een uit- en een thuis duel met Griekenland en Italië. Alleen de winnaar van de poule plaatst zich voor een playoff in juni van dit jaar. van onze sportredactie ZOUÉRAT - Als Vladimir Chaguine geen technische pro blemen krijgt, dan zal hij moei lijk van de eerste plaats te ver stoten zijn in de Dakar Rally. Maar een podiumplaats lonkt nog altijd nadrukkelijk voor Hans Stacey uit Best. De trucker Stacey deed het giste ren „rustig aan", maar eindigde desondanks als tweede in de zes de etappe van Tan Tan in Ma rokko naar Zouérat in Mauretanië. „We hebben niet gepusht", al dus Stacey, die in het algemeen klassement nog altijd vierde staat. „De assistentie is pas van nacht in het bivak. Bovendien komen er twee heel zware etap pes aan. Het was een dag zonder problemen." Frans Verhoeven kreeg gisteren een forse tijdstraf omdat hij een dag eerder door de proef was ge sleept door teamgenoot Marcel van Drunen. Van Drunen kreeg daarvoor overigens nog wel een presentje. De Fair Play-prijs van de dag leverde hem duizend euro op. Peter Stijkel moest gisteren op geven na een zware valpartij op de verbindingsroute. Hij kwam later zonder olie te staan. Peter Moltmann ging gisterochtend al niet meer van start. GPD HnnrEuaène de Kok MIDDELBURG - Statistisch ge- zien lijkt alles er op te wijzen dat EMM de handbaldcrby met LifeDesign/Delta Sport uit Zie- rikzee zondag zal winnen. „We f' zijn er op gebrand te winnen", tó zegt EMM-trainer en speler Eric Dingemanse bovendien. De Mid delburger was enkele jaren te rug twee seizoenen coach van fe Delta Sport en is nu aan zijn tweede termijn bezig bij EMM. J in zijn drukbevolkte huiskamer 31 komen er, al pratend over het cj succesvol verlopen WK handbal !a voor vrouwen in Sint Peters- J burg, mooie herinneringen bo- fiaj vendrijven bij Eric Dingemanse. R; „Tegen Bert Bouwer, de Neder landse coach van Japan, speelde 4 ik zelf nog", zegt de 43-jarige w Middelburger. „Ik was een broe- jjj kie van achttien. We versloegen ii in de beker de eredivisieclubs itj psV en Blauw-Wit, met de toen- malige internationals Peter Ver- J ..jans en Piet Kievit." J „Na die zeges lootten we het Sit- tardia van Bert Bouwer. De coach van Blauw-Wit had zijn J collega van Sittardia gewaar- schuwd dat hij niet naar Middel- burg moest gaan. 'In die heksen- 1 ketel kan er van alles gebeuren', i zei hij. Wij, de boertjes van 1 EMM, zijn toen naar Sittard ge gaan. We kregen voor drie man ~i en een paardenkop klop van het - grote Sittardia." Dingemanse bestempelt het be- keravontuur als één van zijn mooiste herinneringen in ruim -j dertig jaar handbal. „Vooral het duel met Blauw-Wit was een feest. In de laatste seconden van de verlenging maakten we de winnende. De sporthal aan de Nassaulaan was afgeladen." Op een ambiance als toen re- kent de speler-coach van de eer- steklasser zondag niet. Wel r. denkt hij dat er bij de derby met zijn oude ploeg meer toeschou wers zullen zijn dan normaal. „In het begin van het seizoen hebben we een paar keer bela- -j chelijk slecht gespeeld. Het pu- bliek dat er toen was, verkoos al 3; snel de bar boven de wedstrijd. Maar de laatste keer, toen we wonnen van White Demons 2, zijn ze allemaal blijven zitten." Dingemanse hoopt dat de toe schouwers EMM zien winnen. Het zou revanche betekenen voor de dikke nederlaag (23-17) in september. „Wij hebben toen niet goed gespeeld. Er was maar één ploeg die wilde winnen, en dat waren wij niet. Delta Sport handbalde stevig. Dat waren we niet gewend en het werd vol gens mij ook niet altijd juist be straft. Dat kostte ons in de eer ste helft punten. Na rust speel den ze ons simpelweg weg." Het hoofd KAM (Kwaliteit, Ar- bo en Management) bij een labo ratorium in Den Bosch put hoop uit de statistieken. De laatste ontmoetingen voor dit seizoen, zeven jaar geleden, eindigden in een zege voor de thuisploeg. Bo vendien spreken de cijfers van dit jaar in het voordeel van EMM. Beide ploegen staan met zeven punten weliswaar gedeeld vierde van onderen. Maar waar Delta Sport de laatste weken kampte met een vormcrisis en veel verloor, ging het EMM voor de wind. „We hebben zes van de zeven punten behaald in de laat ste drie duels. We zijn in de win ning mood. Alles valt de laatste weken op zijn plaats." Ommekeer Een verklaring voor de opleving is volgens Dingemanse dat EMM in de eerste weken nooit compleet was. Zo kon de ploeg niet beschikken over keeper Ra mon Vael. „Misschien", specu leert de trainer, „kwam de om mekeer wel in het duel met Desk. We hadden toen helemaal geen doelman. De vrijdag voor het duel zei ik dat ik desnoods zou keepen. Dat bleek uiteinde lijk ook nodig. De veldspelers hebben toen verschrikkelijk hard gewerkt. Misschien om mij te sparen. Dat duel hebben we gewonnen. De wil om te knok ken heeft ons die zege bezorgd en meer vertrouwen gegeven." Voor de vormcrisis bij Delta Sport kan de oud-coach geen re denen bedenken. „Ik weet het niet. Ik heb ook geen idee hoe de Eric Dingemanse beseft dat handhaven voor EMM loodzwaar wordt. „Bij ons staat voorop dat we leuke duels kunnen spelen. Van verschil lende mensen heb ik begrepen dat het niveau een klasse lager niet veel minder is. In dat opzicht zou degradatie niet erg zijn." foto Ruben Oreel trainerswissel heeft uitgepakt." Hoewel het nu goed gaat, denkt Dingemanse dat handhaven las tig wordt voor EMM. Hoogst waarschijnlijk degraderen er vier teams. Nu bestaat de poule nog uit veertien ploegen, maar de bestuurders willen terug naar een competitie van twaalf. De Middelburgers maken er geen geheim van dat degradatie geen ramp zou zijn. „Bij ons staat voorop dat we leuke wed strijden kunnen spelen. Van ver schillende mensen heb ik begre pen dat het niveau een klasse la ger niet veel minder is. In dat op zicht zou het niet erg zijn. Wij zijn geen team dat koste wat kost hogerop wil. Dat is er af. Desalniettemin zullen we er al les aan doen om in deze klasse te blijven. Een ploeg als Delta Sport kijkt er volgens mij an ders naar. Zij zijn veel jonger en hebben meer ambitie hoog te blijven spelen." De speler-trainer, die samen werkt met Alexandre Benoit en de coaching grotendeels over laat aan de geblesseerde Eef van Ginkel, denkt dat de EMM- oudjes het nog wel even volhou den. „Zeker nog een jaar of twee, er zijn geen tekenen dat ie mand wil stoppen. Dat moet ge noeg zijn om B-junioren als Peter Schmelzer, Bas Lueskens, Pepijn Marinissen, Myron Bouw meester en Mike van de Voorde door te laten breken. Zij spelen al geregeld mee en boeken veel vooruitgang. Wat dat betreft, hebben we niets te klagen." Beeld uit de finale van 2003. Dominique Verlinde (links) van Terneuzen vecht voor een volgepakte tri bune een duel uit met Zaamslag-speler Erik Tissink. foto Peter Nicolai dan met een verbazingwekkend antwoord. „Twintigduizend gul den? Die krijgen jullie van me! Bavaria is daarmee hoofdspon sor van de eerste drie edities en zal uiteindelijk negen jaar de be langrijkste geldschieter blijven. Op de terugweg richting Zee land wordt het geflikte kunstje uitgebreid gevierd. Toparbiter De animo voor de eerste editie op zaterdag 27 december 1986 is groot. Alle Zeeuws-Vlaamse ver enigingen, uitkomend in de tweede, derde en vierde klasse, aangevuld met afdelingsclub RIA W., zijn van de partij in de Vlaanderenhal in Sas van Gent. AZW rekent in de finale, die on der leiding staat van toparbiter Ignace van Swieten, af met Sluiskil en de twaalfhonderd toeschouwers krijgen in 48 duels liefst 130 doelpunten voor geschoteld. Nadat de dag met een spetterende feestavond is af gesloten, kan maar één conclu sie worden getrokken: het soc- certoernooi moet een blijvertje worden. En dat wordt het. HW'24 is de smaakmaker en winnaar van de tweede editie, waarbij Terneu- zen-doelman Ronald Gort wordt uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Het pu bliek weet de weg naar Sas van Gent dan al massaal te vinden, waardoor voor de derde editie een extra tribune wordt ge bouwd. De duels staan onder lei ding van Peter Bogaert, Piet Huijssen, William Roegiest, Piet Herrebout en Willy van Grem- berghe, scheidsrechters die hun sporen in de zaal en op het veld ruimschoots hebben verdiend. Zij zien van dichtbij hoe Hoek zich op 7 januari 1989 tot win naar laat kronen. Het soccertoer- nooi is dan al uitgegroeid tot een aansprekende prestigestrijd tussen de verschillende clubs uit Zeeuws-Vlaanderen. Spelers als Ko Ruijtenburg (Zaamslag), Theo Hanny, Wim Verpoorte (beiden AZVV), Cees de Putter (Zaamslag) en opnieuw Ronald Gort (dan spelend voor Hoek) mogen zich de beste speler van het toernooi noemen. Op dat gebied regeert Hoek van af het zevende soccertoemooi. Remco van Keeken is onbetwist de beste in 1994, het jaar waarin Sluiskil in de eindstrijd afre kent met HVV'24. Ondanks het verlies heeft Dick Buitelaar ge noten. „Dit is gewoon heerlijk, amusementswaarde tien", zegt de trainer van Hoek. „Daar ko men de mensen voor." Dave Gijsel verwent het pubhek een jaar later en Geert de Poor ter is bij het tienjarig jubileum de beste. De hoofdsponsor is een jaar eerder afgehaakt omdat er geen Bavaria meer wordt ge schonken in de Vlaanderenhal. Soccertoemooi in Zeeuws-Vlaanderen is toe aan twintigste editie jla ip: Op een nieuwe locatie en met een nieuwe hoofdsponsor gaat mor- N gen de twintigste editie van het Zeeuws-Vlaams Soccertoemooi van J start. Hoe is dit evenement eigenlijk ontstaan? En wie waren de J smaakmakers in twee decennia voetballen binnen een houten boar- ca ding? Een terug- en vooruitblik aan de vooravond van een nieuwe jubileumeditie. door Barry van der Hooft TERNEUZEN - Wat als Peter Koole de televisiebeelden van soccer spelende profvoetballers niet had gezien op televisie? Dan zou een vergelijkbaar toernooi misschien nooit in Zeeuws- Vlaanderen zijn georga niseerd. Gelukkig stond de televisie die avond wel aan en ging bij de Ter- neuzenaar het idee leven zoiets ook in zijn eigen regio op te zet ten. De uitgewerkte plannen le verden een toernooi op, dat twin tig jaar later nog steeds wordt gewaardeerd door veel voetbal liefhebbers. De achterliggende gedachte van Koole was dat het soccer voor de clubs en trainers een aantrek kelijke zaak was tijdens de win terstop. En hij wilde wel eens :.een voortrekkersrol spelen. „Wij Zeeuwen hebben de verve- TERNEUZEN - Voetbalclub Terneuzen is de meest succesvol le ploeg in de historie van het Zeeuws-Vlaams Soccertoemooi. De huidige zondag-eersteklas- - ser won het toernooi vijf keer. ''•HW'24 en Hoek waren beiden drie keer de beste soccerploeg, ■terwijl AZW en Terneuzense Boys twee keer de eerste prijs voor zich opeisten. A te editie: >j 2e editie: 3e editie: e- 4e editie: 5e editie: Jj 6e editie: A 7e editie: 8e editie: 9e editie: jn 10e editie: e-' 11e editie: j 12e editie: 13e editie: k 14e editie: 3 15e editie: 3 16e editie: fc 17e editie: ki 18e editie: 19e editie: AZW HW'24 Hoek HW'24 HW'24 AZW Hoek Sluiskil Terneuzen Club Brugge Terneuzense Boys Hoek Terneuzen Terneuzen Terneuzen Zaamslag Terneuzen Breskens Terneuzense Boys lende gewoonte om af te wach ten wat er in de andere provin cies staat te gebeuren", vertelt Koole in augustus 1986. „We lopen dikwijls achteraan, want dan hebben we meer zeker heid over de kans van slagen. Het topje van de ijsberg is er dan al af. Ik wil nu wel eens voorop lopen en met name het Nederlandse voetbal laten zien dat een groot evenement wel de gelijk haalbaar is. Ik ben ervan overtuigd dat het zal aanslaan bij spelers, trainers en publiek." Naast Koole nemen Lucien Roe- landt, Aector Dooms, Frits Bak ker en Ed van der Linden plaats in het bestuur. Pierre Eijsackers wordt aangetrokken als speaker en Hans Stoffijn wordt wed strijdleider. Om het budget voor het toernooi rond te krijgen, wordt hard gezocht naar spon sors. De voornaamste geldschie ter wordt in Limburg gevonden. Bierbrouwer Bavaria sponsort een aanzienlijk bedrag, al is de wijze waarop de overeenkomst tot stand komt vrij opmerkelijk. Bakker en Van der Linden be sluiten naar Limburg af te rei zen om de brouwer te overtui gen van het belang van het soc certoemooi. Het streven is drie duizend gulden los te weken, maar het zal allemaal anders lo pen. „Laat mij het woord maar voeren", zegt Van der Linden te gen Bakker. Het duo mag pas na ruim een uur wachten het kan toor van de heer Swinkels betre den. De directeur begint direct aan een uitgebreid betoog over zijn vakantie in Kenia en pas als een boottocht en vele krokodil len de revue hebben gepasseerd, vraagt hij wat Bakker en Van der Linden eigenlijk komen doen. „We komen voor het soccertoer- nooi in Zeeuws-Vlaanderen", zegt Van der Linden. „Het soc cer, o ja, het soccer", mompelt Swinkels. „En welk bedrag wil len jullie dan dat wij sponso ren?" Van der Linden, die niet op zijn mondje is gevallen, bluft erop los. „Twintigduizend gul den", zegt hij zonder blikken of blozen. De directeur pakt een bierviltje, begint er met een pen wat op te krabbelen en komt De opengevallen plek wordt in genomen door ABAB en voor het tweede lustrum worden in 1996 de beloften van Club Brug ge en Eendracht Aalst uitgeno digd. Voor het eerst worden voorronden afgewerkt, waarna zestien ploegen het deelnemers veld voor de finaledag vormen. Club Brugge komt die zaterdag als winnaar uit de strijd, bij het laatste toernooi met Peter Koole als voorzitter. Het bestuur on dergaat een renovatie, Hans Lauret neemt de voorzittersha mer over. Hoofdrol In de jaren daarna volgen enke le gedenkwaardige finales. Zo eist Jack Scheele de hoofdrol op in het enerverende duel tussen Terneuzense Boys en Hoek (4-2) en Patrick Naudts leidt Hoek een jaar later wel naar de eindze ge. Tussen de dertiende en ze ventiende editie regeert Terneu zen met vier overwinningen in vijf jaar tijd. Alleen Zaamslag weet die hegemonie in 2002 één keer te doorbreken. De laatste vijf jaar hebben voor al jonge voetballers de rol van beste speler voor zich opgeëist. Ryan de Regt wint één keer, Ar jen Oostdijk en de helaas te vroeg overleden Esad Osmanovs- ki zijn beiden twee keer de bes te. De trofee voor de beste voet baller draagt sinds afgelopen jaar de naam van Osmanovski, die zich bij het soccer als een vis in het water voelde. Vanwege veiligheidsoverwegin gen is het soccertoemooi na ne gentien jaar van Sas van Gent naar Terneuzen verhuisd. Het zal toch even wennen zijn in de splinternieuwe hal op sportcom plex Vliegende Vaart. Met een nieuwe hoofdsponsor (Werk Vakmanschap) wordt ook een nieuwe weg ingeslagen. Er is nu ook ruimte voor drie teams uit Walcheren (RCS, Oostkapelle en Vlissingen) en misschien wordt het toernooi in de toe komst nog verder uitgebreid. „Er is hier genoeg ruimte voor twee velden", zegt Hans Lauret, die nu ook al tien jaar voorzitter is. „We zouden dan een extra boarding moeten aanschaffen, maar dat is mogelijk. We kun nen dan voorronden houden met ploegen uit heel Zeeland en daarna weer een mooie finale dag. Wie dan wint, mag zich de enige echte soccerkampioen van Zeeland noemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63