is aan Dekker en Dekker PZC Chepkemei blijft op zoek naar wereldroem Zwemkampioene Nel van Vliet overleden Nederlands tennisduo voor het eerst in finale Hopman Cup Kromkamp voelt zich al thuis Presentatie Raboploeg Agassi laat Australian Open lopen Monument voor George Best Al-Grand Prix Indonesië later Manchester United legt Vidic vast Twente mist Tourna paar weken Alleen Audina door in Zwitserland Hersi na interview in VI uit eerste selectie gezet Nel van Vliet trainde maar een halfuurtje per dag, maar schopte het wel ver. Ze won goud op de Olympische Spelen en het EK en zwom liefst elf keer een wereldrecord. foto ANP door Jeroen Mascini HILVERSUM - Ze was te misse lijk om de felicitaties van prins Bernhard in ontvangst te ne men, maar keek daarna altijd vol trots terug op haar grote olympische prestatie. Zwemster Nel van Vliet, woensdag op 79-jarige leeftijd in" Naarden overleden 'aan de gevolgen van kanker, won op de Spelen van 1948 in Londen goud op de 200 meter schoolslag. Van Vliet werd op 17 januari 1926 in- Hilversum geboren als achtste uit een gezin van twaalf kinderen. Als kind blonk ze uit tijdens de gymnastiekles, maar het duurde tot haar zestiende voordat Van Vliet het zwembad ontdekte. De beroemde trainer Jan Stender zag al snel het grote talent van de vrouw die zou uit groeien tot de beste Nederland se zwemster van de jaren veer tig. In 1947 verraste Van Vliet voor het eerst toen ze in Monaco Europees kampioene werd op haar favoriete afstand, de 200 meter schoolslag. Een jaar later leverde Van Vliet, die in korte tijd elf wereldrecords bij elkaar zwom, haar grootste prestatie door olympisch kampioene te worden. Op de klassieke vraag wat er door haar heen ging, gaf ze het originele antwoord: „Ik ben blij dat ik ervan af ben." Van Vliet was namelijk nogal nerveus geweest. „Wedstrijden vond ze niet leuk", vertelt haar dochter Sylvia. „Ze was in Lon den zo misselijk van de zenu wen dat ze prins Bernhard toen hij haar wilde feliciteren geen hand kon geven." Volgens dochter Sylvia was Nel van Vliet een 'natuurtalent'. „Mijn moeder was zo sterk dat ze op kracht won. Ze trainde ook maar een halfuurtje per dag. Meer tijd had ze niet, want 1926-2006 ze moest helpen in de bakkers winkel van haar ouders." Lang nagenieten van de gouden plak zat er in 1948 niet in voor de olympisch kampioene. Am per twee weken na thuiskomst werd haar mooiste bezit al gesto len. „Heel Hilversum kwam over de vloer in de woning bo ven de bakkerswinkel en toen heeft een onverlaat, die dacht dat het echt goud was, de me daille meegenomen." Meer dan een halve eeuw later gaf het IOC Van Vliet tot haar vreugde als nog een replica van haar gouden plak. Na de Spelen stopte Van Vliet met wedstrijdz wemmen. Ze trouwde en kreeg kinderen. Als vrouw alleen - het huwelijk strandde vrij snel - was ze 45 jaar lang zweminstructrice in het Gooi. Een aantal jaren gele den maakte ze nog een verras sende comeback. De gepensio neerde zwemster dook het bad weer in en was net als vroeger de snelste van allemaal. Hoewel de zeventig al gepasseerd, be haalde Nel van Vliet diverse ti tels bij het WK masters. GPD inor Peter van Leeuwen ROTTERDAM - Nadat 23 ren- lers vol van grootse plannen ian een met genodigden gevuld Ijioy' waren gepresenteerd, algemeen directeur Theo «de Rooij op de valreep met nieuws. Erik Dekker wordt na seizoen ploegleider bij Rabo bank, toptalent Thomas Dekker oiaakt in ieder geval ook vol gend jaar deel uit van de met veel allure gepresenteerde bank- ploeg. Het was gisteren keurig be swaard voor de teampresentatie, als altijd een goednieuwsshow met terugblikken op hoogtepun ten en hoopvolle bespiegelingen voor het komende seizoen. De oude Dekker wist al sinds zijn contractverlenging van afgelo pen voorjaar dat hij in 2007 in de ploegleiderswagen zou belan De jonge Dekker was sa men met zaakwaarnemer Jac ques Hanegraaf al even rond 'met de leiding van de ploeg, %aar tekende gisterochtend 'daadwerkelijk de nieuwe verbin- ïenis: opengebroken en met een 'jaar verlengd tot eind 2007. 'Ihomas Dekker zal een finan ciële klapper hebben gemaakt. '„Alle dingen die ik wilde zijn in gewilligd", sprak cle pas 21-jari- ge Noord-Hollander, die in Ita- :lië dicht bij zijn nieuwe begelei der Luigi Cecchini gaat wonen, ben via Hanegraaf bij hem -terechtgekomen. Ullrich, Petac- chi en Cunego werken ook met jjCecehini." de Italiaanse sportarts is de man achter de meer om streden successen van Bjarne "Riis, Francesco Casagrande en kTyler Hamilton. Dekker heeft ei genlijk nooit gewerkt met de ei- :gen ploegarts Leinders. „Ik kan in overleg met de ploegleiding doen wat ik wil", legde hij zijn keuze uit. Erik Dekker zal dus ook na dit jaar de ontwikkeling van zijn jongere naamgenoot van dicht bij volgen. Dit jaar nog vaak als kamergenoot, volgend jaar van uit de ploegleiderswagen. „Hij heeft al zijn geld verloren op de beurs", beantwoordde Thomas de vraag aan Erik waarom hij van de fiets meteen in de auto stapt. Grapje. Dekker, de oudste dus, hoeft niet meer te werken. „Maar ik zie het niet zitten om te gaan golfen. Ik houd niet van niks doen. Je kunt het gras maaien, de heg knippen, maar dan houdt het op." Mooie lichting Nieuwkomer Ardila ontbrak, net als overigens de Australiër Hayman, nog in Rotterdam we gens visumproblemen in zijn va derland Colombia. De Spaanse klassiekerspecialist Flecha, de onbekende Australische sprin ter Brown en eigen kweek Mare de Maar stonden wel als aan winsten op het podium. Halver wege het jaar voegt Kai Reus zich bij het gezelschap. „Er komt een mooie lichting aan. Het is mooi om daarin een rol te spelen", vond Erik Dek ker, die met zijn naamgenoot Pa- rijs-Nice als eerste serieuze wed strijd rijdt. Boogerd en Freire, hersteld van een zitvlakbles sure, doen de 'Italiaanse voor bereiding' met Tirreno-Adriati- co. Tien jaar successen luidt de on dertitel van de presentatiegids. Maar de honger is bij directeur Theo de Rooij allerminst gestild. „We willen op alle fronten mees trijden om de hoofdprijzen." Het was een tekst die bij een pre sentatie past. ANP vrijdag 6 januari 2006 17 MELBOURNE - Andre Agassi doet niet mee aan de Au stralian Open. De 35-jarige Amerikaanse tennisster heeft de organisatie van het tennistoernooi laten weten dat hij te veel last ondervindt van een enkelblessure. Agassi won het Grand Slamtoernooi al vier keer. ANP BELFAST - Belfast wil een monument voor zijn overle den voetbalheld George Best oprichten. De gemeenteraad van de Noorcl-Ierse stad is unaniem akkoord gegaan met de plaatsing van een beeld of sculptuur voor het stadhuis. De familie van Best mag beslissen hoe het monument er komt uit te zien. Er is 145.000 euro voor het project uitge trokken. De voormalige Noord-Ierse voetballer van Man chester United overleed op 25 november. Hij ligt op de be- gx-aafplaats Roselawn. Zijn graf trekt dagelijks circa dui zend fans. ANP/SID DUBAI - De Al-Grand Prix van Indonesië wordt een maand later dan gepland verreden. De race stond oor spronkelijk voor 15 januari op de agenda, maar werd uit gesteld vanwege de rouwperiode die volgt op de dood van sheik Maktoum Bin Rashid. De emir van Dubai is de oom van Al-president sheik Maktoum Hasher Maktoum. De Grand Prix van Indonesië wordt daarom pas op 12 fe bruari afgewerkt. Voor Nederland zal Jos Verstappen dan in actie komen. ANP MANCHESTER - Neman ja Vidic speelt definitief voor Manchester United. De 24-jarige Serviër werd overgeno men van Spartak Moskou. Hoeveel geld de Engelse voet balclub moet neertellen, is niet bekend. De Engelse media hebben het over ruim 10 miljoen euro. Vidic verbond zich tot juni 2010 aan Manchester United. ANP/RTR ENSCHEDE - FC Twente moet het voorlopig zonder aan valler Sharbel Tourna doen. De Zweedse vleugelaanvaller verliet gisteren het trainingskamp in Marbella met een knieblessure. De knie van Tourna wordt vandaag in Ne derland verder onderzocht. De verwachting is dat hij vier tot zes weken is uitgeschakeld. ANP BASEL - Mia Audina is als enige Nederlandse deelnemer doorgedrongen tot de kwartfinales van het Zwitsers Open badminton in Basel. De winnares van olympisch zilver versloeg gisteren in de tweede ronde de Zuid-Koreaanse Jang Soo-youngmet 11-6 11-2. Judith Meulendijks, Eric Pang en Dicky Palyama werden uitgeschakeld. Meulendijks bleek niet opgewassen tegen de Zuid-Koreaanse Seo Yoon-hee. Meulendijks verloor met 9-11 11-5 11-3. Palyama ging ten onder tegen de Ma- leisiër Kay Bin Yeoh: 7-15 en 8-15. Pang bracht meer strijd op de baan tegen de Chinees Yu Li, maar verloor eveneens in twee games (11-15 en 12-15). ANP door Wilko Voordouw EGMOND AAN ZEE - Ze bezit een voor topatleten weinig benij denswaardige reputatie. Susan Chepkemei (34) uit Kenia is een (vrouw die aan veel wedstrijden meedoet, maar vaak net niet wint als het om een wereldkam pioenschap of de marathon van Londen of New York gaat. Zon dag wil ze de halve marathon van Egmond winnen. Voor de derde keer. De tengere vrouw uit Nairobi is alles behalve ge frustreerd. „Oké, ik ben twee keer tweede geworden in New York. Maar tweede is wel beter dan vijfde of zesde." Susan Chepkemei, weggedoken in een dikke winterjas, is in het Noord-Hollandse geen onbeken de, Al twee keer eerder (in 2001 jen in 2002) won ze de winter- jklassieker, die de halve mara thon van Egmond is. Ondanks het loodzware parkoers - door het doip, over het strand naar Bakkum en via de duinen terug naar Egmond - komen de top- wedstrijdatleten van over de he le wereld graag naar Egmond. |Wie wint in Egmond telt mee. (toch is Susan Chepkemei jvporal wereldberoemd vanwege bijna-overwinningen. !%n terug in de tijd: in novem ber 2004 lag ze op koers voor een eerste gouden plak in een van de belangrijkste weg wedstrijden van de wereld, de New York Marathon. In een adembenemende sprint met de Ejigelse Paula Radcliffe verloor zé met een verschil van vier se conden. Wraak in New York lag in 2005 het oprapen. Chepkemei «ras overduidelijk de sterkste van de kopgroep toen ze na onge veer 35 kilometer demarreerde. In prachtige stijl ging ze rich ting Central Park. Maar enkele kilometers verder moest ze over geven. Ze kotste bijna haar lon gen uit haar 1.64 meter lange en 48 kilo lichte lijf. Van haar ma jestueuze loopstijl bleef niets over. Als een dronkeman ver volgde ze haar weg. De zege ging naar de Letse Jelena Pro- kopcuka. Het verschil was dit maal veertien seconden. Is New York nu een 'angstmara thon' geworden? Chepkemei lacht even en zegt dat ze van bij geloof geen last heeft. „Ik heb gewoon twee keer pech gehad. De eerste keer liep ik tegen Paula in topvorm. En vorig jaar dat ik ziek werd. Weet je, een marathon valt niet te plannen. Ik kan alleen maar zo optimaal mogelijk voorbereid aan de start verschijnen. Dat doe je door goed te trainen, goed op je voeding te letten en voldoende te slapen. Voor de rest is het een groot avontuur. De ene keer kom je er beter door dan de vol gende." Dat ze de marathon van New York dus ooit gaat winnen, staat voor haar vast. „Ik heb ook in Rotterdam gewonnen - in 2001. Dus ik kan het." Haar erelijst is ronduit indruk wekkend. Chepkemei won drie keer zilver op het wereldkampi oenschap halve marathon. Afge lopen jaar veroverde ze het brons, vlak achter cle Roemeen se Dita en haar vroegere landge note Lornah Kiplagat. Ze werd in Londen derde op de mara thon, en loopt bij wat voor wed strijd langer dan 10 kilometer ook in de voorste gelederen mee. Daarnaast is ze een begenadigd veldloopster en bezat ze al eens het onofficiële wereldrecord op de halve mai-athon met een tijd van 1.05,44 uur; een tijd die ver beterd werd door eeuwige plaag geest Paula Radcliffe. „Paula is inderdaad een klasse apart", zegt Chepkemei met zachte stem. In Egmond zal Chepkemei zondag de meeste concurrentie ondervinden van haar in Neder land woonachtige landgenote Hilda Kibet, die vorig jaar de halve van Egmond won. Na Eg mond' reist Chepkemei terug naar haar woonplaats Nairobi. Om zich voor te bereiden op de marathon van Londen. En New York? „Als het aan mij ligt start ik daar in november weer. Om de teleurstelling van de afgelo pen twee jaar weg te werken. Want tweede worden is welis waar beter dan vijfde of zesde; winnen is natuurlijk nóg leu ker." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Voor het eerst in de geschiedenis speelt Neder land de finale van de Hopman Cup. Op dit officieuze wereld kampioenschap tennis voor lan denteams in Australië versloeg het Oranje-duo in de laatste pou lewedstrijd Duitsland. Michaëlla Krajicek won van de Duitse Anna-Lena Grönfeld (6-4 7-6), waarna Peter Wessels helemaal niet meer in actie hoef de te komen omdat Nicolas Kie- fer zich wegens een lichte blessu re terugtrok. Kiefer wist dat Duitsland zich niet meer voor de finale kon plaatsen en vond spelen daarom onnodig. Wessels mocht daarom een reglementai re winst van 6-0 6-0 noteren. Ook voor de einduitslag in de poule, met Nederland als win naar, was die wedstrijd niet meer van belang, omdat Argenti nië al had verloren van Austra lië. En omdat ook het dubbel spel niet gespeeld werd (6-0 6-0 voor Nederland), was 3-0 de offi ciële einduitslag van de ontmoe ting. Krajicek toonde zich na afloop opgetogen over het succes. „Ge- van onze sportredactie ARNHEM - Vitesse heeft mid denvelder Youssouf Hersi voor onbepaalde tijd teruggezet naar het tweede elftal. Aanleiding voor de straf zijn negatieve uit spraken van de speler in een in terview met weekblad Voetbal International. Hersi bekritiseert daarin Vitesse, trainer Edward Sturing en Heerenveen-coach Gertjan Verbeek. „Het was voor ons geen discus sie, de uitspraken waren vol strekt ontoelaatbaar", zei tech nisch directeur Jan Streuer. „We hebben hem voor onbepaal de tijd teruggezet naar het twee de elftal." Hersi stelt in het vraaggesprek in VI dat Vitesse met hem „heeft gesold" en anders met hem had moeten omgaan. Hersi kwam in weldig, we hadden het niet ver wacht. Nadat we China in de kwalificatiewedstrijd hadden verslagen, keken we wel uit naar de komende wedstrijden." Ze was donderdag op dreef te gen de Duitse. „De overwinning was mooi. Ik speelde goed, al leen wat nerveus toen ik het pro beerde af te maken." Peter Wessels had in de Burs- wood Dome best tegen Kiefer willen spelen, maar was uiter aard tevreden over de afloop. „Kiefer was de beste in onze groep, maar ik ben wel blij met een rustdag na acht of negen wedstrijden in vijf dagen." Kwalificatie Nederland is na Slowakije en Thailand de derde natie in de achttienjarige historie van de Hopman Cup die het via de kwa lificatie tot de finale schopte. In de eindstrijd staan Krajicek en Wessels tegenover de Verenigde Staten. De Amerikanen (Lisa Raymond en Taylor Dent) verlo ren met 2-1 van Zweden, maar dat bleek toch voldoende voor een plek in de finale. Het duel tussen Oranje en de Verenigde Staten wordt vandaag gespeeld. ANP/GPD zijn eerste jaar in Arnhem op de bank terecht, maar groeide daar na uit tot smaakmaker. „Op een bepaald moment werd het ver trouwen in me opgezegd en nu willen ze me niet meer laten gaan." Trainer Sturing zou hem onvoldoende hebben gesteund. „Ik heb aangegeven dat ik de gang van zaken vreemd vind. Ach, de trainer is volgens mij ook nog niet zo lang bezig. Pas drie jaartjes ofzo, en hij zit nog steeds bij zijn eerste club. Hij mist gewoon ervaring, dat kun je goed merken", aldus Hersi. Streuer sprak gisteren met Hersi en vertelde hem van de sanctie. „Hij heeft geen spijt betuigd, maar volgens Youssouf is het allemaal anders in VI gekomen dan hij het had ge zegd. Maar het kwaad is al ge schied, het verhaal is er nu een maal." ANP Pech Chepkemei heeft de halve marathon van Egmond al twee «er gewonnen en gaat zondag voor haar derde zege. foto Cor Mooij/GPD Jan Kromkamp (rechts) poseert met trainer Rafael Benitez voor de camera's tijdens zijn presentatie bij Liverpool. foto Darren Staples/RTR van onze sportredactie LIVERPOOL - Hij moet zijn eerste wed strijd voor Liverpool nog spelen, maar Jan Kromkamp gaf op de dag van zijn presen tatie aan dat hij nu al door de supporters van de 'Reds' in de armen is gesloten. Dat zijn oude club Villarreal eerder dit seizoen verantwoordelijk was voor de uitschake ling van Manchester United (groepsfase) en Everton (voorronde) in de Champions League was volgens Kromkamp een groot pluspunt bij zijn komst. De presentatie bij de houder van de Cham pions League was het slotstuk van een ver rassende deal tussen Liverpool en het Spaanse Villarreal, waarbij de Spaanse verdediger Josemi de omgekeerde weg be wandelde. Kromkamp gaf in Liverpool aan dat hij niet door taalproblemen weg wilde bij Vil larreal. „Dat wil ik direct rechtzetten. Ik ben naar Liverpool gekomen omdat het mijn ambitie is in Engeland voor een grote club te spelen. Als Liverpool zich dan meldt, is de keuze simpel." Kromkamp moet bij Liverpool de concur rentie aangaan met rechtsback Steve Fin nan. „Trainer Benitez is eerlijk tegen me geweest. Hij heeft me gezegd dat het een moeilijke klus wordt om me in het team te spelen. Dat weet ik en ik accepteer dat." Liverpool kreeg de laatste elf duels geen enkele treffer tegen. Kromkamp wil graag meer spelen met het oog op het WK in Duitsland. „Ik heb geen contact gehad met bondscoach Marco van Basten over mijn plaats in de selectie van het Nederlands elftal. Hij heeft me wel ge lukkig nieuwjaar gewenst." De voormalig speler van AZ zou zaterdag zijn debuut kunnen maken. Liverpool treedt dan aan tegen Luton voor de FA Cup. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61