Chirac verzacht geschiedeniswet PZC Gastoevoer blijft zorgenkind Europese Unie Wonder van Tallmansville verandert in tragedie VN mogen minister Syrië ondervragen Franse rol tijdens kolonialisme in geding it. Vogelgriep slaat toe in Roemenië VN vrezen driehonderd doden na verwoestende aardverschuiving Java Heftigste aanslagen in Irak sinds weken Mensenbotten in pillen goeroe Poster van rapper onder vuur Vicepresident Emiraten overlijdt Thuistest voor vruchtbaarheid man Trauma door tv-grap in lijkenhuis EU geeft ruim baan aan regionale specialiteiten Vijftien doden door instorten dak ijshal donderdag 5 januari 2006 door Olivier van Beemen PARIJS - De Franse president Chirac heeft zich gisteren uitge sproken voor herziening van een controversieel wetsartikel over de Franse rol tijdens het kolonia lisme. Volgens dat artikel moe ten schoolboeken en leraren meer de positieve aspecten van de Franse aanwezigheid in de voormalige koloniën noemen, vooral in Noord-Afrika. Het gaat bijvoorbeeld om het onder wijs en de aanleg van infrastruc tuur. In Algerije en in de Franse over zeese gebiedsdelen is woedend gereageerd op het wetsvoorstel, dat in februari vorig jaar voor het eerst werd aangenomen. Ook in Frankrijk telt veel tegen standers, vooral onder bewo ners van buitenlandse afkomst en historici. Die laatsten vinden dat de staat zich niet met de ge schiedenis moet bemoeien. Op een persconferentie zei Chi rac gisteren dat de wet tot ver deeldheid onder de bevolking heeft geleid. Hij wil nu 'de ge moederen bedaren'. Na overleg met belangenverenigingen heeft hij de voorzitter van de Assem blee, de Franse Tweede Kamer, opdracht gegeven een wetsvoor stel in te dienen dat wijzigingen in de wet mogelijk maakt. De gewraakte tekst is vorig jaar tot twee keer aan toe door het parlement geloodst. Aan het be gin van het jaar leidde dat nau welijks tot ophef, maar ruim een maand geleden - na de rel len in de voorsteden - eiste de linkse oppositie al herziening. Chiracs partij UMP, die een rui me parlementaire meerderheid heeft, stemde echter opnieuw voor. Vervolgens sprak premier De Villepin (ook UMP), zelf ama teur-historicus, zich uit tegen het opdringen van een interpre tatie van de geschiedenis. idil BOEKAREST - In Roemenië li zijn zeven besmettingshaarden ontdekt van het vogelgriepvi rus. Dat hebben de autoriteiten )-ö in het Oost-Europese land giste- is ren bekendgemaakt. Onderzoek Da in het laboratorium van de Euro- il« pese Unie in het Britse Wey- Isi bridge heeft uitgewezen dat het iei gaat om de ook voor mensen ge- vaarlijke H5Nl-variant. Sinds de gevreesde vogelgriep ir in oktober de kop opstak in Roe- ip menië, heeft de regering ge- Ipoogd met quarantainemaatre gelen en verplichte ruimingen van pluimvee verdere versprei- ding tegen te gaan. Rond de jaar wisseling arriveerden echter gro te hoeveelheden trekvogels uit Siberië, die het virus vermoede lijk meebrachten. ANP/DPA „Frankrijk kent geen officiële geschiedenis", zei hij. Minister Sarkozy van Binnenlandse Za ken zag zich vorige maand zelfs gedwongen een reis naar de Franse Antillen te annuleren. De wet had daar zo veel kwaad bloed gezet dat de lokale autori teiten niet wilden meewerken aan zijn ontvangst. De wet is bedoeld om jonge Fransen opnieuw met riots te vervullen over de eigen geschie denis. De laatste jaren krijgen de leerlingen steeds vaker te ho ren dat ze zich bijna moeten schamen om Frans te zijn en dat Europeanen verantwoordelijk zijn voor de ongelijkheid op aar de. In zijn nieuwjaarswens riep Chirac zijn landgenoten op tot meer 'patriottisme'. GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De Verenigde Na ties houden er rekening mee dat een aardverschuiving op het Indonesische Java zeker driehonderd personen het le ven heeft gekost. Zij baseer den zich gisteren op informa tie van de plaatselijke autori teiten in het getroffen dorpje Cijeruk. De aardverschuiving op het ei land vaagde ruim honderd wo ningen weg. Tonnen modder en puin kwamen gisteren rond het ochtendgloren met donde rend lawaai afgeraasd op Cijeruk, circa 350 kilometer ten oosten van de Indonesi sche hoofdstad Jakarta. De modder zou tot een hoogte van vijf meter zes hectare hebben bedolven. De aardverschuiving in de pro vincie Midden-Java werd ver oorzaakt door aanhoudende neerslag tijdens het regensei zoen. Het dodental stond gis teravond op zestien. Reddings werkers moesten hun zoek tocht naar overlevenden van wege het slechte weer staken en beginnen vandaag weer. Eerder deze week kwamen al zeker 77 mensen om het leven door overstromingen en aard verschuivingen in het oosten van het dichtbevolkte eiland. Reddingswerkers zochten gis teren nog steeds naar mogelij ke overlevenden in het district Jember. Duizenden mensen raakten dakloos. Houtkap Indonesië wordt tijdens het re genseizoen vaak getroffen door ernstige overstromingen. Illegale houtkap verergert de gevolgen van hevige regenval. Een vuilnisbelt die doorweekt met water van een heuvel schoof, doodde vorig jaar in Ci- mahi op West-Java 143 perso nen. ANP/AFP Familieleden vieren feest, nadat zij hebben gehoord dat twaalf mijnwerkers het hebben overleefd. Later zou blijken dat slechts één mijnwerker het drama overleefde. foto Joshua Roberts/RTR door Ans Bouwmans TALLMANSVILLE - „Hoe kan over zoiets belangrijks nou ver warring ontstaan." Buurtbewo ner Harley Ables kan er met zijn hoofd niet bij. Urenlang verkeer den familieleden in de nacht van dinsdag op woensdag in de veronderstelling dat hun va ders, mannen, ooms, broers of zonen levend uit de Sago-mijn in West-Virginia waren geko men. Uiteindelijk bleek één mijnwerker het te hebben gered, de 27-jarige Randal McCloy. De directeur van de mijn wist al vrij snel dat de opgetogen vreug de misplaatst was, maar hij hield bijna drie uur lang zijn mond omdat hij 'eerst zekerheid wilde over het lot van elke mijn werker'. Waarom, vroeg men zich gisteren in het Amerikaanse Tallmansville boos af. „Zij heb ben de hele tijd tegen ons gelo gen", zei Anne Meredith, doch ter van een omgekomen kompel. In de Sago Baptisten kerk in de buurt van de mijn was twee da gen gebeden voor een wonder. De hoop op een goede afloop was niet groot. Er was sinds de explosie maandagochtend geen teken van leven vernomen en reddingswerkers hadden fatale doses koolmonoxide gemeten. Dus toen iemand - niemand weet achteraf wie precies - de deur binnenrende en zei dat er twaalf mijnwerkers levend aan getroffen waren, was de opluch ting enorm. De klokken werden geluid om het mirakel te vieren. Hoe de 'slechte communicatie' de families precies bereikte, was ook gisteren niet duidelijk. Het nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje, ook al werd het niet officieel bekendgemaakt. „De eerste mededeling van de reddingsploeg naar het comman docentrum duidde op verschil lende overlevenden, maar die in formatie bleek een miscommuni catie", aldus directeur Ben Hat field. Volgens hem hadden men sen telefoongesprekken opgevan gen en de achteraf valse infor matie doorverteld. In plaats van een vreugdevolle hereniging wachtte de familiele den uren later een deceptie. „Ze zijn eerlijk gezegd boos", zei Hatfield na zijn gesprek met de nabestaanden. „Ze hebben re den voor frustratie na de emotio nele achtbaan die ze hebben moeten doormaken." De onlangs overgenomen mijn was de afgelopen jaren vele ma len gewaarschuwd over veilig heidsovertredingen. Voor verschillende Amerikaan se kranten duurde het te lang voor de autoriteiten de foute per ceptie bij de familieleden recht hadden gezet. 'Twaalf mijnwer kers levend gevonden', stond er in de USA Today. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij een aanslag tij dens een begrafenis in het Iraak- se Miqdadiya zijn 36 mensen ge dood. Veertig anderen raakten gewond. In Bagdad vielen der- tien doden door zelfmoordaan slagen. Ook werd een konvooi tankwagens onder vuur geno men. Het zijn de bloedigste aan slagen sinds de verkiezingen van 15 december. De aanslag in Miqdadiya - 100 kilometer ten noordoosten van '«Bagdad - trof een sjiitische be id grafenisceremonie. De rouwen- n de mensen werden eerst bescho ten met mortiergranaten en auto matische wapens. De slachtof fers zochten daarop bescher ming bij een gebouw op de be graafplaats. Vervolgens liep een zelfmoordterrorist, uitgerust met een gordel met explosieven, naar hen toe en blies zichzelf op. Daarbij kwamen 36 mensen om. In Bagdad kwamen dertien men sen om bij een aanslag met een autobom. Zo'n dertig anderen raakten gewond. In het zuiden van de stad kwamen acht men sen om toen een autobom ont plofte bij een druk bezochte markt. In het noorden van Bag dad werden vijf mensen gedood bij een autobomaanslag. Op een weg ten noorden van Bagdad hebben rebellen met mortiergranaten een konvooi van zestig tankwagens bescho ten. Twintig wagens werden ver nietigd. Of er gewonden zijn ge vallen, is niet bekend gemaakt. De terreurgroep 'Islamitisch Le ger in Irak' heeft deze aanslag opgeëist. Het konvooi was op weg naar de hoofdstad en was besteld door de overheid in een poging het brandstoftekort in Bagdad te verminderen. Veiligheidsfunctionarissen in Irak zeggen dat het weer onrusti ger wordt in het land, met name in de regio ten noordoosten van Bagdad, die beheerst wordt door radicale soennieten. GPD/RTR Een Iraakse politieagent is ter plaatse na een bomaanslag in Bagdad. foto Ali Abbas/EPA door Hetty van Rooii BRUSSEL - De opluchting op het ge zicht van Europees Commissaris Pie- balgs van Energie is bijna tastbaar. ^Rusland en Oekraïne hebben hun gas- conflict bijgelegd, de energietoevoer naar de EU is veiliggesteld en de unie heeft, zo vindt althans de Letse commis saris, 'precies het goede gedaan'. Een zenuwoorlog met de Russen is voorko- men. Maar na de zucht van verlichting ®Eusse' brandt de vraag: en nu? 3 De EU-experts die zich gisteren bogen 'iover de gevolgen van de gasoorlog, kon- snel naar huis: het conflict bleek opgelost. Tijdens een persconferentie putte Piebalgs zich vervolgens uit om duidelijk te maken hoe belangrijk de rol van de unie was geweest, en hoe te vreden hij was over zichzelf en over het prille Oostenrijkse EU-voorzitter schap. „De dialoog heeft gewerkt." Maar ook bij een minder gunstige af loop had de 'gascoördinatiegroep' niet veel kunnen uitrichten. De realiteit is nu eenmaal dat Brussel niet beschikt over de wapens om op te treden wan neer de gastoevoer van de lidstaten in gevaar is. Iedere lidstaat voert zijn ei gen energiepolitiek en maar weinig re geringsleiders willen die bevoegdheid uit handen geven. „Er is geen besef van de gemeenschappelijke macht die we zouden bezitten wanneer we onze ener giebronnen én onze krachten bunde len", hield de Britse premier Blair zijn collega's eerder dit jaar voor. De gascrisis heeft onbarmhartig bloot gelegd hoe afhankelijk de EU-landen zijn van de invoer van energie. Een kwart van al het gebruikte gas komt uit Rusland, en van al het gas dat wordt ingevoerd zelfs de helft. En al deed Piebalgs zijn best om het Russi sche staatsbedrijf Gazprom neer te zet ten als 'een volledig betrouwbare leve rancier', de waarheid is natuurlijk an ders. Niet voor niets heeft een aantal lidstaten, waaronder Duitsland en Po len, zich voorgenomen om minder af hankelijk te worden van de Russen. De Oostenrijkse minister Bartenstein van Economische Zaken prees gisteren de degelijkheid van Gazprom, maar voegde er in één adem aan toe dat zijn regering 'gaat denken aan andere moge lijkheden, stapsgewijs'. Kernenergie „We moeten minder afhankelijk wor den van de Russen", is de les die een ge schrokken EU heeft getrokken. Vloei baar gas uit Turkije kan een deel van de oplossing zijn. Opeens valt overal weer het woord 'kernenergie'. Bartenstein riep in zijn functie als EU-voorzitter al op tot zuinigheid. Oos tenrijk wil komend voorjaar praten over meer samenwerking. Want natuur lijk heeft Blair gelijk: als de EU-landen de handen ineen slaan, beschikken ze samen over de middelen en de mogelijk heden om hun eigen energiebevooi*ra- ding veilig te stellen. Zo lang dat niet gebeurt en ieder land zijn eigen gang blijft gaan, is de hele unie kwetsbaar. Resteert de vraag of de regeringsleiders de waarschuwing uit Moskou zó ern stig nemen, dat ze bereid zijn om de ver antwoordelijkheid voor hun energie voorziening voor een deel in Brussel te leggen. Het antwoord op die vraag zou wel eens 'nee' kunnen zijn. GPD NEW DELHI - Een populaire goeroe in het noorden van India wordt ervan beschuldigd dat hij menselijke botten heeft verwerkt in medicijnen. Een Indiaas parlementslid zei gisteren dat uit onderzoek blijkt dat menselijke stof fen gebruikt zijn voor het maken van de pillen die zouden helpen tegen diverse klachten als maagzuur, impotentie en zelfs kanker. ANP/AFP LONDEN - De Britse reclamewaakhond Advertising Standards Authority (ASA) heeft een poster van de pla tenmaatschappij van de Amerikaanse rapper 50 Cent be kritiseerd omdat deze wapengeweld zou verheerlijken. Dat meldde de BBC gisteren. Op de poster staat de artiest met een baby op zijn arm en een pistool in zijn broek. Vol gens de ASA is het affiche onder meer in strijd met de re clameregels inzake sociale verantwoordelijkheid, geweld, fatsoen en antisociaal gedrag. In de Verenigde Staten werd eerder al een sooi'tgelijke poster van 50 Cent (zijn echte naam is Curtis Jackson) teruggetrokken waarop een microfoon en pistool te zien waren. ANP DUBAI - De vicepresident en premier van de Verenigde Arabische Emiraten is plotseling overleden. Sjeik Mak- toum bin Rashid Al Maktoum stierf gistex'en in een luxueus hotel in Gold Coast in Australië, berichtte het of ficiële persbureau WAM. Volgens diplomaten kampte sjeik Maktoum, die ook de leider is van Dubai, met hart problemen. Zijn broer sjeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum wordt de nieuwe leider van Dubai. ANP/RTR LONDEN - Britse wetenschappers hebben naar eigen zeg gen 's wereld eerste test ontwikkeld waarmee mannen thuis hun vruchtbaai'heid kunnen bepalen. Volgens de Bxitse omx-oep BBC wijst de test binnen een uur uit of de man voldoende goede spermacellen px'oduceert om een zwangex-schap te kunnen bewerkstelligen. De 'thuistest' Fertell zou in 95 procent van alle gevallen accurate uit komsten geven. De sperrriacellen worden overigens niet zozeer geteld. Er wordt voox-al gekeken naar de mate waarin spermacellen in staat zijn door een barrière te zwemmen die de baarmoederhals moet vooi'stellen. ANP ANTWERPEN - De presentator en de x'egisseur van een Belgisch tv-programma met een verboi'gen camera zijn voor het uithalen van een lug'ubei^e grap in hoger bex-oep veroordeeld tot een boete van bijna 20.000 euro. Bij de opnamen in juli 2001 in een mortuaxüum in Genk werden cfrie schoonmaaksters beetgenomen door een man uit de dood op te laten staan en om hulp te laten smeken. De grap voor het programma Kan Dit!? werd cfrie keer uit gehaald, bij iedex'e vx'ouw apart. De schoonmaakstex-s raakten zwaar getraumatiseex'd door het voorval. Een van de slachtoffers verwondde zichzelf toen zij in paniek het lijkenhuis wilde ontvluchten. De filmploeg liet bovendien de opnamen onnodig lang doorgaan, oordeelde de rech ter. ANP/BELGA door Patrick Selbach en Benqt van Zwol BEIROET - Syrië heeft gisteren ingestemd met het ondervragen door een commissie van de Vere nigde Naties van de minister van Buitenlandse Zaken, Al Farouq, over de moord op de Li banese oud-premier Al Hariri. Damascus studeert nog op een verzoek van de commissie om ook de Syrische president Al As sad te mogen ondervragen over de dood van Hariri in februari vorig jaar. Eerder deze week zei een hoge Syrische functionaris dat de president niet meewexkt. Behalve de president en de Syri sche minister van Buitenlandse Zaken staat ook voormalig vice president Khaddam op het wen- senlijstje van de VN'ers, die pro beren de dadei's achter de aan slag in februari te achterhalen. Khaddam veroorzaakte vorige week in Libanon een schokgolf door te vei-klaren dat zijn land met betrekking tot Libanon veel fouten had gemaakt. Hij stelde dat de dictatoriaal regerende As sad Hariri herhaaldelijk had be dreigd. ANP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Goed nieuws voor onafhankelijke boeren, fruitte lers en kaasmakers: het wordt eenvoudiger om hun specialitei ten te laten voorzien van een Eu ropees kwaliteitsstempel dat na maak en misbruik van de naam onmogelijk maakt. De Europese Commissie heeft besloten om de registratie van x-egionale kwaliteitsproducten te vex-eenvoudigen en te stroom lijnen. „We px'obex-en Europese kwaliteit wereldwijd te bescher men", aldus commissaris Fi- schex--Boel (landbouw). De EU telt 720 landbouwproduc ten wier naam verbonden is met een bepaalde streek en niet mo gen worden nagemaakt. Ook hun naam mag niet door andere pi'oducenten worden gebxnxikt. Zo mag een 'Opperdoes' aardap pel alleen zo heten wanneer hij uit de klei komt in Noox'd-Hol- land, nabij het dorp Opperdoes. Rond de Griekse merknaam 'fe ta' is een langdurige juridische strijd gevoei'd, totdat de rechter bepaalde dat alleen Giüekse feta kaas zo mag heten. Label In 2004 bepaalde de Wex-eldhan- delsoi'ganisatie (WTO) dat het Europese systeem van kwali teitsaanduidingen wex-eldwijd geldig is en dat de producten die zo'n label dragen beschermd zijn tegen namaak. Bx-ussel px-o- beert bewust om het aantal gex-e- gisrieerde regionale specialitei ten te doen groeien. Herkenbare EU-labels moeten de px-oducten een beter imago geven en klan ten trekken. Nederland telt slechts zes specia liteiten die Eui-opese bescher ming genieten. Behalve de Op- pex-does-aax-dappel zijn dat de Westlandse druif, de Kan terkaas (uit Meppel), de Boe- ren-Leidse kaas, de Noord-Hol landse Edammer en de Noord-Hollandse Gouda. GPD BAD REICHENHALL - Het staat nagenoeg vast dat het in storten van het dak van een kunstijsbaan in het Duitse Bad Reichenhall aan vijftien mensen het leven heeft gekost. Red dingswerkers hadden tot giste ren veertien lichamen gebor gen. Een vrouw geldt nog als vermist. De autoriteiten den ken dat ook zij niet meer in le ven is. Talrijke hulpverleners zoeken al sinds maandagmiddag naar de vermisten. De zoektocht werd bemoeilijkt door het win terse weer en de dreiging dat de resten van het dak verder in eenstorten. Het ongeval was vrijwel zeker te wijten aan de hevige sneeuwval maandag. De dakconsri'uctie kon de hoe veelheid sneeuw niet aan. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5