Bouwruimte Middelburg beperkt W ssöP PZC PZC Het wachten is op de centen Succes Goes 600 smaakt naar meer SAROUK3%\5U Van Geel toch bereid autotreinen van Cobelfret te gedogen WINTER VOORDEEL -13 CDA-wethouder vindt nieuw omgevingsplan provincie onaanvaardbaar Mosselrock op zoek naar bands Alarmsirenes loeien zonder reden Limiet aan sekszaken Terneuzen Scharendijke weert trucks Sloottalud voor half geld Discomiddag in Vlissingen vrijdag 6 januari 2006 WnnrNadia Berkelder - MIDDELBURG - Het nieuwe omgevingsplan van de provincie ,r' is onaanvaardbaar voor de ge- 1 meente Middelburg. Middel burg krijgt daarin te weinig niimte om woningen te bouwen, vindt wethouder H. Kool-Blok land (CDA). !Het hele plan is te behoudend, vindt Kool. Middelburg krijgt niet alleen te weinig ruimte i voor woningbouw, ook de econo- ~j mische ontwikkeling van de ge- 1 meente zal stagneren als het *na plan doorgaat, voorspelt de wet houder. „De insteek is te be- ■s 1 perkt. Dit plan gaat om houden GOES - De organisatoren van het Mosselrockfestival zoeken bands die 19 februari en 5 maart in Heartbreak Café in Goes willen laten zien wat ze li ve waard zijn. De demodagen zijn voor de organisatoren een middel om e bands te selecteren voor het jf| Mosselrockfestival dat 19 au gustus weer in Yerseke plaatsvindt. Het publiek mag ook zijn voorkeur kenbaar ma- I ken tijdens de demodagen. Bands kunnen oinformatie over de demodagen vinden op de in ternetpagina www.mossel- J rock.nl. agenda 'o&s Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wat je hebt, er wordt niet geke ken naar de mogelijkheden om te groeien." „Aan de ene kant krijgen we de opdracht om woningen te bou wen, aan de andere kant wor den ons nu beperkingen opge legd. Walcheren wordt een natio naal landschap. Binnen dat land schap mag je niet voor nieuwe bewoners bouwen. De grens van dat nationaal landschap ligt te strak om de gemeente heen, vin den wij. Op basis van het vorige streekplan hebben we al grond gekocht voor toekomstige ont wikkelingen. Door er nu het na tionaal landschap op te leggen, kan dat niet doorgaan, terwijl we miljoenen hebben geïnves teerd." Het gebied rond Arnemuiden is daar een voorbeeld van, zegt Kool. Samen met de provincie is gewerkt aan een plan voor de toekomst van het Veerse Meer. In dat plan is voor dit gebied sprake van uitbreiding van re creatie en uitbreiding van woningbouw. De provincie wekt in het omgevingsplan de indruk dat wordt afgeweken van bestaande afspraken, vindt ze. „Daarnaast moeten we de helft van de woningen bouwen bin nen de bebouwde kom. Dat is voor sommige steden makkelijk, omdat ze een groot terrein braak hebben liggen, maar wij hebben onze open plekken al in gevuld. We hebben het Maisbaai- gebied al, we hebben Veldzigt al. In de binnenstad is geen ruimte en we willen pertinent niet de groene longen van de stad bebouwen." Middelburg wil dat tussen het nationaal landschap en de stad een bufferzone komt waarin ver schillende functies als woning bouw, recreatie en natuurge bied kunnen worden gecombi neerd. „We vragen de provincie om ons ruimte te geven om onze opdracht uit te kunnen voeren", zegt Kool. „Zij willen dat we bouwen, dan moeten ze ons ook de mogelijkheid geven." Middelburg scoort goed als win kelstad. Om dat zo te houden zijn investeringen nodig. De pro vincie mikt volgens Kool te veel op behoud van het winkelaan bod en te weinig op groei. Ze waarschuwt dat deze houding tot gevolg kan hebben dat de kwaliteit van het aanbod achter uit gaat. Het college van B en W heeft een inspraakreactie op het omge vingsplan geformuleerd. Die reactie wordt verzonden als de gemeenteraad de inhoud onder schrijft. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Gasthuiskerk, 15.00 uur; Poppentheater het Apenstaartje speelt Schaap; VLISSIIMGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga, Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker; VUSSINGEN - Wijkcentrum Aldegon- de, 20.00-01.00 uur: Vrije dansavond. (Advertentie) Bram Gideonse in zijn monumentale kelder, die twee maanden terug zijn woning li door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Gek genoeg mist hij zijn chique kaaienhuis in Veere niet. Al leen de verzekering mag wel wat sneller met geld voor de dag komen. Nee, Bram Gideonse ziet de toekomst niet zo som ber in. Wat hem allemaal overkomt, vindt hij eigenlijk wel interessant. Ineens stond Kaai 23 op instorten, die dinsdagnacht halverwege november. Na een nacht van kraken, scheuren, ver zakken en springende ruiten moest de familie Gideonse haar spullen pakken en wegwezen, naar een vakantiehuisje. Een bouwfout was het, van Bouwgroep Peeters, die zijn winkelkelder uitgroef. Een vergissing die tonnen kost. Twee maanden later begint het geduld van Bram Gideonse aardig op te raken. Van de verzekering heeft hij nog geen cent gezien en intussen maakt hij meer kosten dan ooit. „De verzekering van Peeters is maar bezig met het opstellen van schaderapporten. Alles willen ze weten. Pas als ze dat op een rijtje heb ben, gaan ze calculeren. Tot die tijd staan wij wel mooi stil. Ik weet nog steeds niet waar ik aan toe ben. In dit land is zoveel geregeld, maar op dit punt kun je het schudden. Het is niet dat er een zak geld klaarstaat." Vijftigduizend euro zou het kosten, het uitgraven van de monumentale kelder. Spijt heeft Gideonse niet, dat hij Peet ers opdracht gaf dat te doen. „Zij over tuigden mij dat het zou gaan lukken. Dan vertrouw ik ook dat zij zorgen dat het goedkomt. Het is een groot bedrijf; ze zijn goed verzekerd. Dat ben ik ook. Alleen ben ik niet degene die is gaan graven. Zo heel af en toe bekruipt me het gevoel dat ze hun verantwoordelijk heid niet nemen. Maar ze moeten wel. Met of zonder verzekeringsgeld." Gevaarlijk Naar het huis gaat Gideonse niet vaak. Hij mist het ook niet. „Gek is dat, hè. Het is niet dat ik het ben gaan haten. Maar het heeft niet zoveel zin erheen te gaan. Het is nog steeds gevaarlijk. De kelder, die is inmiddels wel klaar. Er is een betonnen bak in gebouwd. Dat geeft het huis een stuk stabiliteit." Het huis mag dan stabiel zijn, de gevel uit 1500 wordt waarschijnlijk neerge haald. „Daar is niets meer aan te doen. Vreselijk jammer. Maar er komt een identieke nabootsing. Dat alleen al gaat honderdduizenden kosten. De herbouw waarde van het hele huis ligt op een mil joen. Nu is het niks waard. Nul, mijn vermogen op dit moment. Dat is wel even wennen, moet ik zeggen. Maar de waarde van het huis zal na de restaura tie weer hetzelfde zijn als eerst." Maar ja, dan moet de verzekering wel met geld over de brug komen. „Mijn bank heeft daar alle vertrouwen in. Dan doe ik dat ook maar. Intussen leef ik wel al twee maanden op eigen zak. Gelukkig heb ik een achterdeurtje. Echt zuinig leven doe ik daarom niet. Het komt wel eens op, dat wel. Van de week nog, toen ik aan de kassa bij de Ikea stond. Maar dat lost niks op, we kunnen beter gewoon lekker leven. Ik denk dat we uiteindelijk wel wat finan ciële tegenslag moeten incasseren. Maar daarna komen we versterkt terug." Hoe, daar denkt Gideonse al over na. Hij zou in april het liefst alvast een noodwinkel openen. „Vlak voor Pasen. Ongeveer honderd vierkante metèr aan units, iets kleiner dan de winkel. Mijn idee is om dat aan het Oranjeplein te doen; dat ga ik bespreken met de stads- foto Ruben Oreel raad. Het blijft behelpen, in eerste in stantie wilde ik het ook niet, maar het is wel positief naar klanten en leveran ciers. Plus naar onze winkelmeisjes." Maar het zou ook zomaar kunnen dat Gideonse niet rechtdoor gaat met zijn zaak, maar plotsklaps linksaf slaat. „Misschien ga ik wel iets anders doen. Als het me heel moeilijk wordt ge maakt, is dat niet eens zo'n slecht plan. Het leven is niet alleen business, toch? Je wordt als ondernemer dikwijls als koele zakenman getypeerd, maar dat ben ik niet. Nooit geweest ook." Gezellig Gideonse neemt genoegen met zijn hui dige woning. Een tijdje terug verruilde hij zijn vakantiehuisje voor een huur huis in de wijk Dauwendaele in Middel burg. Wonen in een volkswijk gaat de familie evengoed af. „Mensen denken: dat zal niet meevallen. Maar we vinden het juist wel gezellig, tussen de mensen. De buren zijn allemaal even aardig. We hebben onze eigen spulletjes meegeno men. De hond heeft het naar zijn zin en de poes slaapt net zo fijn op de televisie als voorheen. Ach, ik denk maar zo: die twintig mooie jaren in Veere nemen ze ons niet af. Wij redden het wel. Prima zelfs. Wat er allemaal gebeurt, is heel interessant. Saai in elk geval niet." door Frank Balkenende GOES - De Stichting Goes Pro motie gaat de hoofdsponsors van het jubileumjaar Goes 600 benaderen voor bijdragen aan activiteiten in de binnenstad in 2006. De stichting wil voorko men dat na het bruisende feest jaar het aanbod van evenemen ten sterk terugvalt, als het acti viteitenprogramma weer voor een groot deel op haar schou ders neerkomt. „Het zou zonde zijn als er na zo'n feestjaar, waarin allerlei verenigingen en organisaties el kaar hebben gevonden en samen- gewei'kt, veel minder te doen is in het centrum, terwijl er zo'n mooie, heringerichte Grote Markt ligt", zegt R. Spelier-Hop- mans, die als bestuurslid van de Stichting Goes Promotie verant woordelijk is voor het evenemen ten-aanbod. Anders dan de stuurgroep Goes 600, die onder aanvoering van voorzitter en burgemeester D. van der Zaag bij de grotere be drijven 450.000 euro aan spon sorgelden wist los te peuteren, leunt de stichting momenteel sterk op de bijdragen van winke liers. Het budget bedraagt enke le tienduizenden euro's en moet wat Spelier-Hopmans betreft omhoog. „We moeten met z'n allen Goes promoten. Voor ons is het telkens krauwen om een aardig jaarprogramma te finan cieren. We hebben grotere spon sors nodig. We gaan binnenkort in gesprek met de stuurgroep om over de mogelijkheden daar toe te praten. Misschien wil de burgemeester ook voor de stich ting een lans bij het bedrijfsle ven breken. Want laten we eer lijk zijn, een bux-gemeester haalt makkelijker geld op dan een be stuurslid van een stichting." Goes Promotie draaide in 2005 dapper mee in het omvangrijke aanbod van evenementen, voor stellingen en concerten. Eén van de hoogtepunten vormde het concert op 10 juli met Blof, Di-rect en Guus Meeuwis op de Grote Markt. Andere, niet altijd met het feestjaar verbonden, eve nementen waren Goes Kinder- stad (met verkiezing van de nieu we kinderburgemeester Jazz de Koene), de voorjaarsmarkt, het culinaire feest Smaek van Zee land dat zich vooral rond de ka den afspeelde, een grote taptoe op de markt en de intocht van Sint Nicolaas. Binnenkort buigt Goes Promo tie zich over het programma voor 2006. Sterke publiekstrek kers keren terug, zoals een con cert met gerenommeerde bands, de taptoe, de Smaek van Zee land, Kinderstad Goes en moge lijk een dancefestival, zoals de Dancetour Goes die 31 juli de markt aan het swingen bracht. „Ik denk ook aan een draaiorgel festival en kleinere activiteiten, zoals straattheater en muziek." Staartje Op zich heeft de stuurgroep Goes 600 zijn werk gedaan, maar er volgt nog een evaluatie van het feestjaar. Het is goed mogelijk dat het jubileum nog een staartje krijgt. „We gaan na tuurlijk na of bepaalde evene menten zo aardig zijn geweest dat ze het waard zijn om te her halen. We hebben vorig jaar tienduizenden mensen naar de binnenstad getrokken en er was geen wanklank te horen. Het zou mooi zijn als je dat publiek kunt vasthouden", zegt stuur groeplid C. van den Wijngaard, die als accountmanager bedrij ven op de gemeentelijke afde ling economische zaken werkt. Hij onderstreept dat anderen, zo als Goes Promotie, het stokje moeten overnemen. „Mogelijk ook combinaties van verenigin gen, de middenstand en maat schappelijke organisaties. Ik constateer dat Goes 600 veel heeft losgemaakt. Verenigingen en clubs hebben handen ineenge slagen en zijn samen tot grote dingen in staat. Daar moet ook in de toekomst op het gebied van openluchtevenementen iets mee te doen zijn. Het ijzer is nu heet, dus laten we het smeden." HULST - Een aantal sirenes in de gemeente Hulst is gis terochtend omstreeks tien uur afgegaan door een storing. Bij de gemeente kwamen een paar verontruste telefoon tjes binnen. Er was echter geen sprake van een alarm situatie. Rond tien uur was op verschillende plaatsen in de gemeente een raar loeiend geluid te horen. Bij de ge meente had men in eerste instantie geen idee wat er aan de hand kon zijn. De sirenemasten worden vanuit Middel burg bediend door de regionale brandweer. Uit de gege vens daar bleek niet dat er masten in de gemeente Hulst in werking waren geweest. Het geluid kwam ook niet overeen met het x-eguliere alarmsignaal. Even werd ge dacht dat het geluxd afkomstig was van de alarmmasten in België, maar deze mogelijkheid werd later uitgesloten. Uit ondex-zoek bleek dat het vreemde geluid toch geprodu ceerd is door een aantal sirenes in en om Hulst. TERNEUZEN - Plet aantal seksinrichtingen in de ge meente Terneuzen wox-dt toch begrensd. Dat blijkt uit de definitieve versie van het concept-prostitutiebeleid dat bux-gemeester en wethouders hebben vastgesteld. De ge meente had deze week per ongeluk een verkeerde versie van de samenvatting van het x-appox-t in de openbaax-heid gebx'acht. Daarin werd er van uitgegaan dat er geen maxi mum zou woi'den gesteld aan het aantal seksinrichtingen (bordelen of seksbioscopen of -theaters). Inmiddels heb ben ook de ï-aadsleden de goede versie geki-egen. Die gaat uit van voortzetting van het bestaande beleid in de voor malige di'ie gemeenten. In Terneuzen was toestemming voor twee seksinrichtingen, in Sas van Gent ook en in Axel werd één inx-ichting toegestaan. Dat maximumaan tal van vijf willen B en W voor de nieuwe gemeente Ter- neuzen handhaven, omdat de bestaande irxrichtingen nooit overlast vei'ooi'zaakten. Op dit moment zijn er drie sekszaken in de gemeente gevestigd. SCHARENDIJKE - Vrachtwagens mogen in Scharendij ke voortaan alleen nog maar op het parkeertex-rein aan de Boutlaan en een terx-ein aan de Elkex-zeeseweg parkeren. Dat heeft de gemeente Schouwen-Duiveland besloten. Ge- pax'keerde vrachtwagens zoi-gen voor veel overlast in met name de kleine kernen op Schouwen-Duiveland. De smal le straatjes raken ex-door verstopt en veel inwoners van Schouwse dorpen klagen daar over. Zo ook in Scharendij ke, waar her en der in het centx-um geparkeerde vrachtwa gens al jarenlang de ergernis van de dorpelingen wekken. SINT-ANNALAND - Plet Thoolse college van bux'gemees- ter en wethoudex-s past de grondprijs van sloottaluds in het bestemmingsplan Vroonstede aan. Kopers betalen daardoor de helft van de gx'ondprijs voor de taluds.De ko pers waren aanvankelijk vei-plicht om de taluds voor cle volle grondpx-ijs te kopen. Ze protesteerden tegen de gang van zaken, omdat de sloottaluds beperkte gebx'uiksmoge- lijkheden hebben. Bovendien moeten de kopex-s, in het voordeel van de gemeente, de taluds zelf ondex-houden. Door de maatregel levert het totale bestemmingsplan on geveer 225.000 euro minder op. Volgens de gemeente Thol- sen is er genoeg i'uimte om deze tegenvaller op te vangen. door Ben Jansen GOES - De autotreinen van Co belfret mogen voorlopig blijven rijden op de Zeeuwse lijn. Staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) wil dat bij nader inzien toch gedogen. Hij heeft spoor wegbeheerder Prorail dat giste ren laten weten. Voorwaarde is wel dat Prorail duidelijk maakt waarom het niet mogelijk is terstond te vol doen aan het Besluit geluidshin der spoorwegen. Op dit besluit baseex-de Van Geel in oktober zijn aanzegging aan Prorail dat er een eind moet komen aan het heen en weer ge rij van de autotreinen naar en van Vlissingen-Oost. De toena me van het goederenvervoer op de Zeeuwse Lijn met meer dan 45 procent sinds 2003 valt vol gens hem aan te merken als een wijziging van de spoorweg en daar horen maatregelen bij om overlast door geluid en trillin gen in Goes, Kapelle en Reimers- waal te voorkomen. Met de verzekering van Prorail dat die maatregelen deels in uit- voering en deels in voorbex'ei- ding zijn, nam hij geen genoe gen. Van Geel achtte de over schrijding van de geluidsnor men zo ernstig dat hij aanvanke lijk geen aanleiding zag het hui dige gebruik van de spoorlijn te gedogen tot Prorail het maatre gelenpakket heeft voltooid. Dwangsom De staatssecretax-is stelde de spoorwegbeheerder een dwang som van 10.000 euro in het voor uitzicht voor elke week dat er te veel goederentx-einen rijden over de Zeeuwse lijn. Met een maxi mum van 2,5 miljoen eux-o. Dat wel. Van Geel bood Prorail, Cobelf- x-et en havenschap Zeeland Seaports de gelegenheid te rea geren op zijn voornemen. Dat heeft geleid tot een gesprek met Prorail kort voor de kerstdagen. Daarbij is de staatssecretaris te ruggekomen op zijn standpunt dat geen sprake van gedogen kan zijn. Afgesproken is dat Px-o- rail vóór 1 februari moet aange ven wat de onoverkomelijke fi nanciële en/of andere beletselen van tijdelijke aard zijn om de voorschriften na te leven. Een eventueel gedoogbesluit, zo merkt Van Geel op, betekent niet dat het goederenvervoer on- belemmerd door mag gaan op de Zeeuwse lijn. Hij kondigt aan dat het zal worden beperkt in omvang en tijd en dat er voor waarden aan worden verbon den. Sinds de ingebruikname van de Cobelfret-terminal in Vlissin gen-Oost reden dagelijks gemid deld vijf autotreinen heen en te rug over de Zeeuwse lijn. Na Van Geels aanzegging van okto ber is dat aantal fors vermin derd. VLISSINGEN - Jongeren van ze ven tot veertien jaar kunnen vanmiddag hun kerstvakantie afsluiten op de dansvloer van wijkgebouw Lammerenburcht. Dat ligt aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen. Vanaf twee uur is daar een disco middag tot vijf uur. Ril'f G treedt op, DJ D draait de platen. Entree kost twee euro. Jongeren vanaf zestien jaar kunnen 's avonds in het wijkgebouw los gaan. Vanaf half negen is daal de Dream-Paauwerparty met op tredens van Riff G en 0118-vier. Entree kost zes euro. (Advertentie) maar dan wel origineel en echt!iVv>- MflRCOnilSTRflflT 35, WOONBOULEVARD GOEfïEL. 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57