Slavernij Brazilië onuitroeibaar Geen kruistocht naar Afghanistan PZC Slachtoffers Pakistan dreigen dood te vriezen PZC Klem in Egypte na vlucht uit Soedan Tienduizenden doen onbetaald werk onder mensonwaardige omstandigheden 5 januari 1956 donderdag 5 januari 2006 Brazilië schafte in 1888, als laatste land in de Amerika's, de slavernij af. Toch ivorden arbeiders nog op grote schaal uitgebuit. Het systeem van lijfei gene heeft plaats gemaakt voor een ge niepige vorm van dwangarbeid. Tien duizenden Brazilianen verrichten onbe taald werk. Ze zijn in de val gelokt met valse beloften. door Frans Lindenkamp Op de 'fazenda' Rio Grande do Sul in Brazilië hielden voormannen hun personeel onder bedreiging van ge weren aan het werk. Op vluchten stond de kogel. De werknemers, onder wie zeven minderjarigen, komen van duizend kilometer noordelijker en wa ren gelokt met de belofte op waardig werk en loon. Maar bij aankomst zaten ze in de rode cijfers. De reis bleek niet gratis, gereedschap en medicijnen moesten op de pof worden gekocht en de grootgrondbezitter bracht kost en inwoning in rekening. Alles tegen woe kerprijzen. Na een anonieme tip hebben inspec teurs van het ministerie van Arbeid de ze 36 'dwangarbeiders' bevrijd. Regel matig worden in Brazilië dwangarbei ders op verafgelegen boerderijen en plantages, maar ook in naaiateliers in de grote steden, gered van slavendrij vers. De Internationale Arbeids Organi satie (ILO) schat dat Brazilië tussen de 25.000 en 40.000 'moderne slaven' telt. Maar ook het cijfer van 200.000 circu leert. De ILO houdt het aantal mensen dat wereldwijd in slavernijachtige om standigheden werkt op 12,3 miljoen. Veel landen negeren het probleem. Dat doet Brazilië niet en daarvoor krijgt het van de ILO een pluim. Zo ontdekten inspecteurs van het minis terie van Arbeid enige tijd geleden 46 ondervoede mannen in dienst van de burgemeester van de havenstad Santos op zijn landgoed in de deelstaat Goia- nia. De groep maakte werkdagen van veertien uur en had al zes maanden geen loon gezien. Het eten was om van te braken en ook de hygiëne was ver te zoeken. Affiche van het Braziliaanse landbouwpastoraat waarop uitgelegd wordt hoe je ronselaars kunt herkennen en wat hun werkmethoden zijn. De tekst luidt: 'Ogen open om te voorkomen dat je verandert in een slaaf'. foto Frans Lindenkamp/GPD Mishandeling Wat de slachtoffers met elkaar delen, is de ernstige mishandeling waaraan ze hebben blootgestaan. Leonidas Lopes (18) had tuberculose opgelopen van het slapen op de blote grond. „Het was een hel. Toen ik naar de dok ter wilde gaan, verbood de opzichter me met een opgeheven kapmes", herin nert hij zich. Leonardo Sakamoto van de mensen rechtenorganisatie Reporter Brasil spreekt van gecamoufleerde slavernij. „In wijwei alle gevallen is sprake van hetzelfde beproefde recept: nog voor dat de handen uit de mouwen gaan, staan de slachtoffers al bij hun baas in het krijt. Ze krijgen hun schulden nooit afbetaald. Hun vrijheid herwinnen ze pas als de uitbuiting ontdekt wordt. Maar dat kan heel lang duren." In 1995 stelde de regering landelijk ze ven mobiele brigades aan die bliksemin- specties uitvoeren als ze (anonieme) tips binnenkrijgen. Sinds 2003 jaar vaardigt het ministerie halfjaarlijks een zwarte lijst uit van ondernemingen met 'slaven' in dienst. Op de laatste uit gave staan 150 namen, vooral van grootgrondbezitters in de veeteelt en producenten van suikerriet, sinaasap pels en houtskool. Overtreders krijgen fikse boetes opgelegd en zijn voor lange tijd uitgesloten van leningen bij staats banken. Ook bedrijven die zaken doen met be smette 'fazendas' worden sinds kort aan de schandpaal genageld. Op die lijst staan diverse multinationals. In de afgelopen twee jaar zijn bijna 7000 dwangarbeiders verlost op 198 geïnspecteerde fazendas. Toch kon door het gebrek aan controleurs maar de helft van het aantal aangiften wor den nagetrokken. De 'slavenarbeid' blijkt bovendien moeilijk uitroeibaar. Winstgevend In juni werd de broer van een machtig parlementslid voor de vierde maal be trapt. De politie bevrijdde 1200 dwang arbeiders op zijn alcoholstokerij (van suikerriet) in de deelstaat Mato Grosso. Sakamoto van Reporter Brasil verklaar de dat ondanks de hoge boetes deze vorm van personeelsbeleid voor derge lijke bedrijven zeer winstgevend blijft. Hij pleit daarom voor een wet die re gelt dat bedrijven met dwangarbeiders worden onteigend. Maar een dergelijke wet stokt al tien jaar in het parlement. Sakamoto: „Dat komt omdat heel wat parlementsleden familie en vrienden hebben met grote belangen in de land bouwsector." GPD door Dan Murphy Salahuddin Mussa Moham med kan geen kant meer op. Een jaar geleden ont vluchtte hij de oorlog in de verscheurde Soedanese regio Darfoer. Vervolgens stond hij na aankomst in Egypte een maandlang bloot aan marte lingen in een detentiecen trum. Tenminste dertig van zijn landgenoten kwamen vo rige week om het leven, en een nog veel groter aantal raakte gewond bij een aanva ring met de Egyptische op roerpolitie. Salahuddin kan kiezen tus sen 'slecht' en 'net zo slecht': „We weten dat Darfoer onvei lig is, maar na wat er alle maal gebeurd is. kun je onmo gelijk zeggen dat we in Egyp te veilig zijn." Afgelopen vrijdag stormde de politie het vluchtelingen kamp in Cairo binnen, waar zich zo'n tweeduizend Soeda- nezen bevonden. Volgens de VN waren er onder de doden ten minste elf kinderen. Het incident toont duidelijk de groeiende spanningen tus sen vluchtelingen en gast land. Niet alleen in Egypte, maar overal ter wereld. In 2001 braken er rellen uit in vluchtelingenkampen in Au stralië en verleden jaar sep tember probeerden honder den Afrikanen de Spaanse en clave in Marokko te bereiken, in de verkeerde veronderstel ling dat ze asiel zouden krij gen als hun poging slaagde. Omdat de westerse wereld de afgelopen jaren een stringent toelatingsbeleid voert, komen steeds meer vluchtelingen in de verdrukking. Volgens de VN-vluchtelinge norganisatie UNHCR zijn er wereldwijd ongeveer negen miljoen vluchtelingen. Maar in 2004 waren er nog geen der tigduizend die ergens anders een nieuw leven konden op bouwen. Salahuddin zwierf een jaar rond in de Soedanese vluchte- lingengemeenschap. Hi kreeg niet de kans een vluch telingenstatus te bemachti- gen en moest leven van wal hij vond en af en toe kreeg to& gestopt. Hij arriveerde in Cai- ro nog geen maand nadat dt Soedanese regering en rebel len in het zuiden een vredes akkoord sloten. Hoewel er met dat akkoord vrijwel niet* is veranderd in de oorlogssi tuatie, werden de toelatings quota voor Soedanese vluchte lingen in Europa en de fors naar beneden bijgesteld; „Het plaatsen van vluchtelifc gen is een stuk moeilijker ge,' worden", zegt Astricl van Gen- deren Stort, woordvoerstei van de UNHCR in Cairo,, „Landen zien er de noodzaal niet meer van in." Ze beves tigt de verhalen van vluchte lingen die al een jaar lae: niet meer voor een asielproce- dure in aanmerking komen, i Media-aandacht Zo'n drie maanden geleder besloten de Soedanezen di| druk op de VN en de Egypti sche regering op te voeren, u de hoop door een rijker land te worden opgenomen. Ze zet ten een kamp op naast het kantoor van de UNHCR ij een middenklasse wijk in Cai- ro. Hun doel was media-aan dacht voor hun situatie ed meer steun van de VN. Die droom spatte verleden weet vrijdag uiteen. Sindsdien wor den over en weer beschuldi gingen geuit. Volgens eer woordvoerder van presides Mubarak gebeurde de aanvï op het kamp op verzoek vg de UNHCR. Volgens Van Genderen Stor was de organisatie bezorg over de leefomstandighede in het kamp - enkele vluchtf- lingen waren al om het leve gekomen - maar verafschuw de UNHCR de manier waara het protest werd beëindigt Volgens de VN zijn veel Sof danezen in Caïro economise vluchteling; voor die catege rie is de organisatie niet ver antwoordelijk. CSM van onze redactie buitenland De toestand in het vorig jaar oktober door een aardbe ving getroffen deel van Paki stan is catastrofaal. Drie mil joen mensen moeten in bittere kou en sneeuw zien te overleven in tenten en provisorische on derkomens. Hulpoperaties moe ten vanwege het slechte weer telkens worden onderbroken. Gevreesd wordt dat deze winter nog tienduizenden mensenle vens zal eisen. Honderden tenten en uit puin opgetrokken hutjes zijn na de hevige sneeuwval van de laatste dagen al ingestort. Aardver schuivingen hebben de meeste toegangswegen naar het gebied afgesloten. De helikoptervluch- ten met hulpgoederen zijn na een dagenlange onderbreking hervat, maar er is opnieuw slecht weer in aantocht. De win ter sloeg laat, maar des te on barmhartiger toe aan de voet van het Himalayagebergte. Hier kostte een zware aardbeving op 8 oktober 85.000 mensen het le ven. Bijna drie miljoen inwo ners van dit onherbergzame ge bied werden dakloos. Sinds het begin van het nieuwe jaar zorgt een lagedrukgebied boven het noordoosten van Paki stan voor veel ijsregen en sneeuw. De temperaturen zijn gedaald tot min 16. Op sommige plaatsen is zelfs min 30 geme ten. De meteorologen voorspel len tegen het einde van de week storm. De schaarse beelden uit het rampgebied spreken voor zichzelf: de overlevenden heb ben het extreem zwaar onder de ze barre omstandigheden. De Verenigde Naties schatten dat ruim 2,5 miljoen daklozen in middels hun toevlucht hebben gezocht in de dalen, waar ze le ven in tenten en in allerijl opge trokken hutjes. In het werkelij ke rampgebied zouden volgens de VN nog 200.000 mensen zon der enig onderkomen en versto ken van elke hulp moeten zien te overleven. Zij dreigen de ko mende tijd dood te vriezen. De Internationale Organisatie voor Migratie en het Wereld voedselprogramma van de VN,schatten dat het aantal do den als gevolg van ijs en sneeuw kan oplopen tot boven de 100.000. Hulpgoederen zijn er voorlopig voldoende, maar de middelen om de geldverslinden de hulp vluchten te betalen ra ken uitgeput. Dat komt vooral doordat het Westen, dat miljar den heeft toegezegd, slechts mondjesmaat over de brug komt met geld. Een andere klacht van onder meer VN-medewerkers, is dat Pakistaanse autoriteiten flinke delen van het beloofde geld al hebben bestemd voor de bouw van nieuwe hotels en con- grescentra en niet voor de hulp en wederopbouw in het rampge bied. Op veel plekken in de da len, heeft de ijsregen de bodem in een soort moeras veranderd. Het gevolg is dat de hutjes drei gen te gaan schuiven. Het schaars aanwezige brandhout is net genoeg om op te koken, van verwarming is nauwelijks spra ke. Driekwart van de tenten is niet wintervast, beschikt dus niet over een vast grondzeil. Het Pakistaanse leger en de VN hebben de afgelopen weken ge probeerd de ergste nood te min- Het kabinet-Balkenende zou g een militaire missie naar de onher bergzame Afghaanse provincie Uruz- gan sturen. Het heeft daartoe al inten sief overleg gevoerd met de bondgeno ten en waarschijnlijk meer beloofd dan verstandig was. Het kabinet heeft nog geen besluit genomen over de nieuwe missie, omdat de ministers van D66 daar niet voor voelen. Vandaar dat het kabinet nu heeft verklaard slechts het 'voornemen' te hebben een dergelijke missie te sturen. Het is de bedoeling dat de Tweede Ka mer over dat voornemen gaat debatte ren, maar de Kamer wil eigenlijk alleen over een echt kabinetsbesluit debatte ren. Hoe dit wonderlijke schimmenspel gaat aflopen is nog niet duidelijk. In de tot op heden gevoerde discussie stond de veiligheid van de missie naar Uruzgan centraal. Volgens de voorstan ders zal de missie flink bewapend wor den en hebben de Amerikanen boven dien beloofd in eventuele noodsituaties assistentie te verlenen. De tegenstan ders menen dat de risico's daarmee niet afgedekt zijn en dat Nederland zich be ter kan beperken tot minder risicovolle operaties. In het debat over de veilig heid van de missie is de kei'nvraag hele maal niet aan de orde gekomen: wat doen we daar eigenlijk in Afghanistan? Van welke grotere strategie is het Ne derlandse optreden een onderdeel en is het de moeite waard die grotere strate gie te steunen? Heeft die strategie op afzienbare termijn een redelijke kans op succes? De Nederlandse militaire aanwezig heid in Afghanistan is onderdeel van de Amerikaanse oorlog tegen het terro risme, zoals die gedefinieerd is in de op winding en verontwaardiging na de aanslagen van 11 september 2001. Die oorlog moet ruim vier jaar later wor den beschouwd als een strategische en morele mislukking. De Amerikaanse operaties in Afghanis tan hadden in eerste instantie de bedoe ling Osama bin Laden en zijn naaste medewerkers gevangen te nemen en de infrastructuur van Al Qaeda uit te scha kelen. Alleen dat laatste is gelukt, want door het trage en klunzige optreden van de Amerikanen wisten Bin Laden en zijn medewerkers te ontsnappen. Vervolgens besloten de Amerikanen Irak aan te vallen en te bezetten. Zij be weerden dat Saddam Hoessein de vei ligheid van de wereld bedreigde met massavernietigingswapens en onder een hoedje speelde met Al Qaeda. De Irakezen zouden dolgelukkig zijn met him bevrijding door de Amerikanen en Irak zou snel veranderden in een moder ne, stabiele democratie, ankerpunt van een structurele heivorming van het Midden-Oosten. Ook Afghanistan zou hervormd en gedemocratiseerd wor den. Bijna drie jaar na hun snelle bezetting van Irak, zijn de Amerikanen daar ver wikkeld geraakt in een onaangename guerrilla-oorlog, waarin elke dag twee tot drie Amerikaanse soldaten sneuve len en ondertussen tienduizenden Irake zen om het leven zijn gekomen. Dooi de overgrote meerderheid van de Irake se bevolking worden de Amerikanen ge zien als bezetters. Het is evident dat hun militaire aanwezigheid de verzets beweging versterkt en legitimeert. Tegelijkertijd is even evident dat ver trek van de Amerikaanse bezetters kan leiden tot een bloedige burgeroorlog. Ondanks de fraaie retoriek van de Ame rikaanse president is aanzienlijke ver mindering van de Amerikaanse troepen macht in Irak in de komende twee jaar zowel om politieke als militaire rede nen onvermijdelijk. Dit jaar zijn er tus sentijdse verkiezingen en in 2008 wordt een nieuwe president gekozen. Het Pentagon heeft al lang laten weten dat het huidige troepenniveau niet nog eens jarenlang gehandhaafd kan wor den. Optimisten zullen wellicht zeggen dat Irak op afzienbare termijn als democra tie op eigen benen kan staan. Zijn er im mers niet verschillende verkiezingen ge houden waarbij de opkomst aanzien lijk was? Voorzover er iets te leren valt van de ge schiedenis van de democratie, lijkt dat een illusie. Voor een functionerende de mocratie is meer nodig dan verkiezin gen. Een democratie vraagt stabiele institu ties. Die ontbreken in Irak. Er is daar geen goed opgeleide, brede middenklas se, er is geen sprake van een rechts staat en ook een effectief overheidsap paraat ontbreekt. De reconstructie van de infrastructuur is een mislukking ge- SCHELPDIEREN - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden laat het Economisch Technologisch Instituut een onderzoek doen naar de economische waarde van de mossel- en oestercul tuur in verband met het Delta plan. Bovendien wordt een stu die verricht naar de te ver wachten veranderingen in de economische structuur van Zeeland bij uitvoering van het Deltaplan. ORKAAN - Het noorden van Noorwegen is getroffen door een zware orkaan. Het verkeer raakte totaal ontwricht en in de noordelijke provincies we grote schade aangericht. Diw J se wegen raakten beschaÉ door aardverschuivingen E talloze boten zonken door! z springtij tijdens de storm, o r STIKSTOF - De kilo-o ii brengst aan suikerbieten is r< 1955 prima geweest. Dj ii staat tegenover dat het suiki p gehalte in de bieten sinds i b oorlog langzaam maar zei g daalt. De oorzaak daarvan v dat de boeren te veel stiks: gebruiken. Geadviseerd wol S daarom, zuiniger te zijn n h het gebruik van stikstof op; n akkers. 1 p Pakistaanse soldaten maken een weg sneeuwvrij in Batal. Hulphelikopters vliegen sinds gisteren weer naar het aardbevingsgebied in Pakistan, nadat hevige sneeuwval en ijsregen ze dagenlang aan de grond hielden. foto Ibrar Tanoli/RTR deren door golfplaten en plastic zeilen in te vliegen, om de men sen die helemaal geen dak bo ven hun hoofd hebben in staat te stellen tenminste iets te bou wen. Bijna 70.000 mensen in de bergen zijn hierdoor enigermate geholpen. GPD worden. De verkiezingen hebben het land scherp verdeeld langs etnische en religieuze scheidslijnen. De diverse et nische groepen beschikken over om vangrijke eigen milities. Het meest waarschijnlijke scenario is blijvende in stabiliteit, met of zonder Amerikaanse aanwezigheid. De situatie in Afghanistan is geen haal beter. Ook daar zijn verkiezingen ge houden, maar ook daar ontbreken de es sentiële voorwaarden voor een functio nerende democratie. De macht in Af ghanistan is in handen van krijgsheren met eigen strijdkrachten, die worden gefinancierd met de papaverteelt. Er is, ook op de middenlange termijn, geen enkel uitzicht op een fundamente le verandering van deze situatie. Door het echec in Irak hebben de Amerika nen een chronisch tekort aan troepen. Vandaar hun behoefte aan bondgenoot schappelijke assistentie, vandaar onze mogelijke missie naar Uruzgan. Omdat hun doelen volstrekt irreëel zijn, heb ben de Amerikanen geen duidelijke exit-strategie, noch in Irak, noch in Af ghanistan. Nederland dient zich verre te houden van deze mislukte kruis tocht. Wij hebben dus niets te zoeken in Af ghanistan. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel'. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor ht einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgever overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volw de Regelen voor het Advertentiewezen, i Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax-(0114)372771 Business to Business/Onroerend go> Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: v v. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voc Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bi (abonnementen)administratiecn om u te (laten) informeren o\ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseletS de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC' zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes J et Wegener-co'ncern De dcc id dat wordt gebruikt voord, >or u relevante diensten enftl Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4