Tweede vogelgriepdode in Turkije Conflict over drama in Franse trein opruiming terco Terroristen doden 120 mensen in Irak Veel slachtoffers door instorten pension in Mekka Vredesmacht Eufor schiet gezin in Bosnië neer Gratis drank goed voor clochard Sneeuw verjaagt Chinezen India telt zijn wilde tijgers Popster waarschuwt voor doofheid Aantal christenen groeit door Oud-premier Oekraïne vecht gasakkoord aan Nog negen verdachte gevallen liggen in ziekenhuis Van Terreuraanslag H in Uruzgan is slecht nieuws n voor Nederland Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? vrijdag 6 januari 2006 5 OTTAWA - Gratis drank kan de gezondheid en het leven van dakloze alcoholisten ten goede komen en ervoor zor gen dat ze minder vaak in aanraking komen met de poli tie. Dat is de conclusie uit een kleinschalig Canadees on derzoek. Zeventien alcoholisten die de afgelopen 35 jaar meer dan 46 glazen alcohol per dag dronken, waaronder goedkope alternatieven als mondspoeling, kregen gedu rende vijf tot 24 maanden elk uur een glas wijn of sherry in een opvangcentrum. Drie van de alcoholisten stapten uit het onderzoek, drie stierven tijdens de onderzoekspe riode, maar de overige elf dronken veel minder dan voor heen en ze kwamen maar half zo vaak in aanraking met de politie. Daardoor bespaarde de Staat 338 euro per maand per dakloze, bleek uit het onderzoek. ANP/AFP PEKING - Door zware sneeuwstormen zijn in het westen van China 97.000 mensen geëvacueerd, zei een regerings woordvoerder gisteren. De vooral door moslims bewoon de regio Xinjiang wordt bedekt door zestig centimeter sneeuw, waarvan het gewicht woningen deed instorten. Sterke wind in Siberië heeft ook daar voor extreme om standigheden gezorgd. Volgens het Chinese staatspersbu- reau Xinjiang News is de temperatuur in Siberië gedaald tot -35 graden Celsius. ANP/AFP MUMBAI-BOMBAY - De grootste telling van wilde tij gers in natuurreservaten in de geschiedenis is gisteren in India begonnen. Door middel van satellietverbindingen, camera's en speciale computers moet een beeld verkregen worden van het aantal dieren, meldden de autoriteiten gis teren. Het aantal tijgers in India is de laatste jaren terug gelopen tot ongeveer 3700. De maatregelen komen nadat in maart vorig jaar bekend werd dat een natuurreservaat in het noorden van India leeggestroopt was. Het verhandelen van de producten van de tijger is verboden. Organen en botten brengen op de zwarte markt tienduizenden dollars op en worden veelal verwerkt in populaire Chinese medicijnen. ANP/RTR LONDEN - Pete Townshend, gitarist van de rockband The Who, waarschuwt op zijn website muziekliefhebbers die via een koptelefoon naar hun mp3-speler luisteren voor gehoorbeschadigingen. Hij is bang dat ze op latere leeftijd net zo slechthorend worden als hijzelf. Volgens de 60-jarige Townshend is zijn slechte gehoor veroorzaakt doordat hij altijd een koptelefoon droeg bij studio-opna men. GPD DEN HAAG - Het aantal christenen is de laatste vijf jaar wereldwijd gegroeid met circa 140 miljoen. Dat staat op de site van de Engelse christelijke onderzoeksorganisatie Christian Research. In 2000 waren er nog ongeveer twee miljard christenen, nu dus bijna 2,14 miljard. Daarmee is het christendom ook iets sneller gegroeid dan de wereldbevolking, name lijk met 1,3 procent tegen 1,2 procent. ANP van onze redactie buitenland KARBALA - Twee zelfmoordter roristen hebben gisteren zeker 120 mensen gedood en 134 ande ren verwond in de Iraakse ste den Karbala en Ramadi. Een dag eerder kwamen zeker 58 mensen om bij aanslagen. De eerste dader blies zichzelf op in het centrum van Karbala, een sjiitische stad in het zuiden van Irak. Hij doodde daarbij vijftig mensen. Niet veel later blies een andere zelfmoordterrorist zich zelf op in de westelijke stad Ra madi bij een groep agenten en militairen. Daarbij kwamen ze ker zeventig mensen om, 65 an deren raakten gewond. Karbala is voor sjiieten een stad met een grote religieuze beteke nis. In maart 2004 hebben zelf moordterroristen hier tijdens een religieus festival aanslagen gepleegd waarbij bijna honderd doden vielen. Ook gisteren blies de dader zichzelf op in de buurt van twee belangrijke moskeeën. Vijf Amerikaanse militairen kwamen in Bagdad om toen een bom langs de weg ontplofte tij dens een patrouille. Verder wer den in de hoofdstad nog drie aanslagen gepleegd met auto's met explosieven. Daarbij vielen twee doden en zes gewonden. Bij Baquba werd aan aanslag ge pleegd op het hoofd van de cri minele inlichtingendienst in die regio. Hij raakte zwaargewond. Drie lijfwachten kwamen om. Door een aanslag met een bom langs weg bij Najaf kwamen twee Amerikaanse militairen en twee burgers om. Er vielen ze ven gewonden. GPD/RTR door Klaas Hoeneveld KIEV - Timosjenko, voormalig premier van Oekraïne, heeft gis teren gezegd dat zij het deze week gesloten akkoord over gas- leveranties tussen Moskou en Kiev door de rechter wil laten toetsen. De overeenkomst voor ziet in een hogere prijs die Oek raïne aan de Russen moet gaan betalen. Timosjenko vreest onstabiele gasprijzen als gevolg van het ak koord. In de overeenkomst staat dat Kiev aan Moskou een prijs van 95 dollar voor duizend ku bieke meter aardgas betaalt. Dat is bijna het dubbele van de prijs die Oekraïne de Russen in 2005 betaalde: 50 dollar. Tegelijkertijd is die 95 dollar stukken lager dan de 230 dollar die Moskou van de Oekraieners heeft geëist. Om Kiev te dwin gen de prijs van 230 dollar te ac cepteren, heeft Moskou begin de ze week de gasleveranties aan de oud-Sovjetrepubliek dras tisch verminderd. Het gasakkoord heeft veel kri tiek geoogst, omdat de betalin gen door Kiev aan Moskou lo pen via de onderneming Ros- UkrEnergo. Dit bedrijf is voor de helft in handen van Gazprom- bank en voor de andere helft in bezit van de Oostenrijkse Raif- f eisen Zentralbank. RosUkrEnergo maakt aan Mos kou een bedrag van 230 dollar per duizend kubieke meter over. Hoe dat precies in zijn werk gaat, is niet duidelijk gemaakt. Deze vreemde constructie van bedragen is gekozen om ge zichtsverlies te voorkomen voor een van de partijen in deze inter nationaal gevoelige kwestie. Timosjenko heeft het vooral op RosUkrEnergo gemunt. „We hebben een overeenkomst met een omvangrijke, volledig cor rupte onderneming die de ko mende jaren de enige leveran cier van gas aan Oekraïne zal zijn." ANP/RTR Advertentie [lllllllli))))iiiiiii)J MEKKA - Reddingswerkers doorzoeken het puin van het pension dat gisteren instortte in het Saoedische pelgrimsoord Mekka op zoek naar slachtoffers. Vol gens ooggetuigen vielen daarbij veel slachtoffers. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken meldde zeker twintig doden en 59 gewonden. Onder de doden zijn volgens Arabische media vier pel grims uit de Verenigde Arabische Emiraten die net voorbijliepen toen het pand, dat als pension voor pel grims diende, instortte. Twee panden aan weerszijden van het ingestorte pension zijn inmiddels geëvacu eerd. Volgens getuigen brak er eerst brand uit in het pension. Het stond in het oude stadsdeel op nog geen vijftig meter van de Grote Moskee van Mekka. De stad zit vooral door de komende pelgrimsweek boordevol met moslims uit heel de wereld. Zondag begint er de hadj, de rituele bedevaart naar Mekka en omgeving die tien dagen duurt. foto Ali Jarekji/RTR "^Hnnr Clemens Ingwersen KOZICI - Een Bosnische Ser- vier, zijn echtgenote en hun 1 twaalfjarig kind zijn gisteren in i het plaatstje Kozici neergescho ten door de Europese vredes macht in Bosnië-Herzegowina :ji (Eufor). De vader van het gezin, i Dragorair Abazovic (47). werd gezocht door een Bosnisch tribu naal dat oorlogsmisdaden uit de Bosnische afscheidingsoorlog (1992-1995) berecht. Zijn vrouw Rada overleed even na het incident in een zie kenhuis aan haar verwondin gen. De zoon raakte zwaargewond, maar hij is buiten levensgevaar volgens artsen. Abazovic is ern stig gewond geraakt aan het hoofd en moet naar een beter uit gerust ziekenhuis zodra zijn toe stand dat toestaat. De plaatselijke politie meldde dat het gezin in het plaatsje Ko zici, zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad Sarajavo, in een vuurgevecht raakte met le den van Eufor. Eufor heeft al leen bericht dat de Europese mi litairen bij een schotenwisseling betrokken waren tijdens een ac tie ter ondersteuning van de plaatselijke politie. Eufor staat onder toezicht van de Europese Unie en is met 6300 manschappen sinds december 2004 de opvolger van de door de Navo geleide Stabilisatie macht voor Bosnië (SFOR). ANP/AFP :oii B doorHarald Doornbos ut TARIN KOT - Bij een zelfmoord- te aanval in de hoofdstad van de til Afghaanse provincie Uruzgan ia- zijn gisteren ten minste tien do- kti den en vijftig gewonden geval- [il- len. De aanslag, de dodelijkste fé sinds jaren in het gebied, is ïu- slecht nieuws voor de Neder- M landse regering die tussen de elf- en dertienhonderd militai ren naar Uruzgan wil sturen. J De aanslag vond plaats vlak naast het hoofdkwartier van de gouverneur van Uruzgan, Jan Muhamad, in de provinciehoofd- stad Tarin Kot. Daar was op dat moment een Amerikaanse dele- gatie op bezoek. Onder de bezoe kers bevond zich de ambassa- j deur in Afghanistan, R. Neu- j mann. De Amerikanen kwamen met de schrik vrij. De zelfmoordaan- j slag werd met een met explosie ven volgepropte auto gepleegd. De meeste doden waren Afgha- hen, onder wie politiemannen, die voor het huis van de gouver neur stonden. Ook vielen er vijf tig gewonden, van wie vijftien ernstig. Taliban Woordvoerder Q. Yousaf van de Taliban eiste de verantwoorde lijkheid op voor de aanslag, die volgens hem was gericht tegen de Amerikanen en Uruzgans s gouverneur De Taliban zijn de verdreven heersers van Afgha nistan. In de naburige provincie Zabul 1 onthoofden Taliban-strijders een schoolmeester van een lage re school, omdat er ook meisjes onderwijs kregen. Zijn vrouw en acht kinderen moesten toekij ken hoe hij werd onthoofd, j Zelfmoordaanvallen kwamen tot september vorig jaar nauwe lijks voor in Afghanistan. Maar door de zelfmoordaanslagen in hak lijken de Taliban en haar Al Qaeda-bondgenoten ook in j Afghanistan steeds vaker tot de ze extreme vorm van terreur over te gaan. Taliban-commandant mullah Dadullah liet onlangs weten dat ten minste tweehonderd Tali- ban-troepen bereid zijn zichzelf H °P te blazen'. f Mullah Dadullah is de Tali ban-commandant voor de pro- 4 Vincies Kandahar, Helmand en i Uruzgan. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - De twintigjarige Fran se studente Charlotte N. heeft de spoorwegen 1 januari een toe slag moeten betalen om verder te reizen, nadat zij in de trein tussen Nice en Lyon was aange rand. Op het station Les Arcs betrad zij een trein waar een groep dronken jongeren passagiers be roofde en het interieur sloopte. In totaal waren zij met ongeveer honderd jongeren, van wie zo'n dertig a veertig actieve daders. N. slaagde erin te ontkomen aan de jongens die haar misbruikten en zij vluchtte weer terug het perron op. Toen zij een latere trein naar huis wilde nemen, kreeg zij te horen dat haar goed kope nieuwjaarsbiljet niet meer geldig was en dat zij een nieuw kaartje moest kopen. De studente uit Besancon in het oosten van Frankrijk zei verder dat zo'n twintig a dertig jon gens, blank, zwart en Arabisch, haar hebben aangerand. „Ik voelde me gereduceerd tot een object. Zij sloten me in en begon nen me te beledigen. Zij open den mijn tas en namen mijn por tefeuille, geld en cheques eruit. Eén jongen betastte mijn bor sten en billen, waarna anderen me knepen. 'Kan jij pijpen? Pijp me', zeiden ze." Vervolgens be dreigden zij haar met de dood. Zij hield een blauw oog en een trauma over aan de nachtmer rie. Minister Sarkozy van Binnen landse Zaken ontving de stu dente gisteren samen met een aantal medeslachtoffers. Onder hen bevond zich Bruno L., die vertelde dat de jongens hem racistische, antiblanke verwen singen naar het hoofd slin gerden, toen hij zijn vriendin in veiligheid trachtte te bren gen. Veiligheid De Franse spoorwegen (SNCF) en de politiek zijn inmiddels in een conflict beland over de schuldvraag. De vakbond SUD-rail verwijt de spoorwe gen dat zij niet voldoende aan dacht hebben besteed aan de vei ligheid tijdens de speciale nieuwjaarsactie, waarbij een treinticket slechts 1,20 euro kostte. Tien dagen voor het dra ma vroegen zij daar al aandacht voor. De president van de regio, de so cialist M. Vauzelle, legt de schuld bij Sarkozy. De politie, die onder zijn verantwoorde lijkheid valt, had nooit een hon derdtal dronken 'feestgangers' zonder voldoende begeleiding op de trein mogen zetten. Er gin gen slechts vier man spoorweg politie en een hond mee, die bo vendien na een paar stations af stapten. Daarna begon het dra ma. De daders komen vooral uit de omgeving van Marseille en Avig non en zijn merendeels allochto nen. Na de rellen in de voorste den twee maanden geleden is het een nieuw voorval waarbij die groep een hoofdrol speelt. De situatie doet denken aan de periode voor de presidentsver kiezing van 2002, toen onveilig heid ook een belangrijk thema was. Le Pen Toen slaagde rechts-extremist Le Pen van het Front National erin de socialisten te verslaan en door te dringen tot de twee de ronde. Hoewel hij zich op een kleine campagne na ('Le Pen voorspelde het allemaal al') tot nu aan de zijlijn houdt, is de verwachting dat hij over anderhalf jaar, tijdens de verkiezingen van 2007, op nieuw veel stemmen zal krijgen. GPD (Advertentie) en ec wan onze redactie buitenland liep r ANKARA - In Turkije is een at tweede mens aan de gevolgen e- Van vogelgriep overleden. Dat d- hebben de Turkse autoriteiten en en medici gisteren gemeld. Gouverneur N. Tanilir van de provincie Van zei dat de overle dene de zus is van de 14-jarige te Turkse jongen die in het afgelo- T- pen weekeinde overleed, nadat e- hij met de dodelijke H5Nl-va- ü- riant van vogelgriep besmet was e- geraakt. De ziekenhuisarts A. et Oner bevestigde tegen dat ook bh het meisje is overleden, ei Een hoge functionaris van de Wereldgezondheidsorganisatie al' (WHO) zei dat hij het bericht r-l over de dood van het meisje nog er'niet officieel kon bevestigen, er maar dat het 'waarschijnlijk' te' klopt. e-l Het gaat om de eerste twee be- irj smettingen buiten Zuid- r- oost-Azië en China. De Turkse bh autoriteiten bevestigden eerder n- dat de jongen aan vogelgriep is I bezweken. Zeer ernstig De jongen en het meisje woon- ü-l den in Dogubeyazit in het grens- e- gebied met Iran. Nadat zij ziek ei waren geworden, werden zij sa- e- men met twee jongere zusjes o- naar het universiteitsziekenhuis e- in Van overgebracht. Zieken- fl- huisarts Oner liet gisteren we- ig. ten dat de toestand van een van bh de twee meisjes zeer ernstig is. bh In het hospitaal liggen nog ne- o- gen patiënten die misschien met iel vogelgriep besmet zijn, onder a l wie vier leden van dezelfde farm ed lie. Naar aanleiding van de sterfge- yallen verbood minister Pepe van Landbouw gisteren de jacht op trekvogels in het oosten van Turkije. Minister Veerman van Land bouw zal vooralsnog geen extra maatregelen treffen, laat een woordvoerder van het ministe rie weten. Nederland houdt wel nauw contact met de Europese Unie en de WHO. Reizigers naar landen waar vogelgriep heerst, worden via de websites van de ministeries van Landbouw en Volksgezondheid al sinds de uit braak van het virus opgeroepen voorzichtig te zijn en contact met pluimvee ter plaatse te ver mijden. Roemenië, buurland van Tur kije, neemt naar aanleiding van de sterfgevallen in Van extra voorzorgsmaatregelen. Minister Flutur van Landbouw zei dat het vaccinatieprogramma voor mensen in het gebied ten westen van hoofdstad Boekarest wordt uitgebreid. Om te voorkomen dat mensen zowel met griep als vogelgriep worden besmet, wor den mensen ingeënt tegen griep. Met de maatregel hopen de Roe meense autoriteiten te voorko men dat het H5Nl-virus mu teert tot een variant die voor mensen gevaarlijk is. Haarden Eerder deze week zijn in Roeme nië zeven besmettingshaarden ontdekt van het vogelgriepvirus H5N1. In oktober stak de ge vreesde vogelgriep daar voor het eerst de kop op. De televisie in Oekraïne meldde- gisteravond een nieuwe uit braak van vogelgriep op de Krim. Daar werd in december ook al een uitbraak van vogel griep gemeld. ANP/RTR/AFP/DPA Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft. Neem de nieuwe zorgverzekering. Wij kunnen u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken. Wings hypotheken verzekeringen Dam 51,4331 GG Middelburg Telefoon 0118 63 66 22 w INGS Emailmiddelburg@wingsgroep.nl hypotheken Websitewww.wingsgroep.nl verzekeringen met nog heel veel keus lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49