Rusland etaleert de macht van gas Een andere wereld PZC Tijdperk Sharon is echt voorbij Politie op Franse school wegens geweld Koude Oorlog lijkt nu zonder kernwapens terug te keren 6 januari 1956 vrijdag 6 januari 2006 te door Olivier van Beemen Franse scholen voor voort gezet onderwijs kunnen vanaf volgend schooljaar kie zen voor een politiepost in hun gebouw. De regering hoopt daarmee het toegeno men geweld op scholen tegen te gaan. Vorige maand stak een 18-jarige jongen tijdens de les zijn lerares neer, wat grote opschudding veroor zaakte in het land. Behalve de politiepost wil het ministerie ook toegangspoort jes en metaaldetectors bij de scholen plaatsen. Nu al staat rond veel onderwijsinstellin gen, vooral in achterstands wijken, een hoog hek dat al leen open gaat voor leerlin gen en schoolpersoneel. Volgens de directeur van een internationaal instituut dat zich bezighoudt met geweld op scholen, is de kans groot dat dergelijke maatregelen averechts werken. „Het veron derstelt dat het geweld vooral van buiten komt, maar dat is niet waar. Leerlingen zelf worden steeds gewelddadi ger", zegt Eric Debarbieux in de krant Le Monde. Ook volgens de lerarenvak- bond is een politiepost niet de goede oplossing. Zij zien het toegenomen geweld eerder als gevolg van de afschaffing door de huidige rechtse rege ring van 30.000 onderwijsas sistenten, die surveilleerden in scholen met een slechte re putatie. De socialistische op positie noemt kleinere klas sen in de achterstandsgebie den als oplossing in de strijd tegen het geweld: maximaal vijftien leerlingen per klas. De neergestoken lerares, 27 jaar oud, geeft les in Etam- pes, een voorstad op zestig ki lometer van Parijs. Dinsdag, tweeënhalve week na het inci dent, mocht ze het ziekenhuis verlaten. Ze klaagt de school leiding aan. Die had ze eerder al gewaarschuwd dat ze be dreigd werd en dat ze zich niet meer veilig voelde, maar meer dan een kort gesprekjeU is daar niet uit voortgevloeid, p Geweld op school begint lang-! zamerhand een alledaags fe- nomeen te worden in Frank-j 7 rijk. Het vindt niet alleen in'/ grote steden en de voorsteden,- daaromheen plaats, maar ook' in provinciestadjes. Basis- schoollerares Aurore Gomes! in het stadje Belfort vertelt dat ook zij bedreigd en mis handeld werd door een oud-leerling. „Hij kwam een v, vriendje ophalen, maar die T mag tijdens schooltijd het ter-j rein niet op. Toen ik hem datjf, zei, werd ik vastgepakt en ge-v stompt. Ik dreigde met aangil-k te, waarna mijn autobanden'e lek gestoken werden." Represailles jj Gomes bedenkt zich nu wel M drie keer voordat ze aangiften; zou doen van een nieuw voor-; p val. Ze is niet de enige: veelle-L raren zijn bang voor represail- r les. Bovendien willen ze dere-ig putatie van hun school niette op het spel zetten, of worden! h ze onder druk gezet dat niet! i te doen. Al een paar jaar is een debate f gaande over het morele ver-; 0 val op scholen. Steeds vaker p gaan stemmen op om weer! p striktere regels in te voeren, k zoals het verplicht vousvoyef ren ('u' zeggen) van de leraar, s het dragen van schoolunifor- o men, het verbod op het tonen a van strings en zelfs aparte jon- d gens- en meisjesscholen. Geen van die voorstellen zal op korte termijn wettelijk 1 worden ingevoerd, maar ze la- I ten wel zien dat meer discipli- (j ne volgens veel Fransen ge- g wenst is op scholen. Ook hel succes, anderhalf jaar gele- j den, van een reality-tv-pro- r gramma van producent Ende- i mol, Le pensionnat de C/ra- 1 vagnes, wijst in die richting, t Daarin gingen 24 leerlingen c een maand lang naar een I school met onderwijsmetho- g den uit de jaren vijftig. Veel kijkers en ook leerlingen wa- ren daar goed over te spre- 1 ken. GPD door Henk Glimmerveen Het nieuwe jaar heeft zich aangekondigd als een nieuw tijdperk in de internatio nale politiek. Rusland meldde zich via de gascrisis met Oekraï ne nadrukkelijk als herboren strijder voor nieuwe invloedssfe ren en maakte het Westen duide lijk dat het een verdere opmars van de Europese Unie richting oosten niet zal tolereren. Daar mee lijken de tijden van de Kou de Oorlog te zijn teruggekeerd, zij het dat de oorlog niet met kernwapens maar met energie bronnen wordt gevoerd. De reacties in het westerse kamp op de 'eerste oorlogsver klaring in de 21ste eeuw' (het Franse dagblad Le Monde) zijn veelzeggend. De Amerikanen zeiden 'met spijt' kennis te heb ben genomen van het conflict tussen Rusland en Oekraïne, ter wijl de Europese Unie niet ver der kwam dan het bijeenroepen van een vergadering van ambte lijke energiespecialisten. Die voorzichtige houding lijkt vreemd, maar was een logisch gevolg van de westerse politiek om Rusland na de ineenstorting van het communisme zo snel mo gelijk in de wereldgemeenschap op te nemen. Tot aan het lid maatschap van de G8 toe, het se lecte gezelschap van de grootste democratische industriestaten dat dit jaar voor het eerst in Rus land bijeenkomt. Met als iro nisch topagendapunt: de zekers telling van energieleveranties. Naar die garantie hoefde jaren lang wijwei niemand te vragen, zeker niet waar het Rusland be trof. Zelfs ten tijde van de Kou de Oorlog was Rusland zijn con tractverplichtingen nauwgezet nagekomen. Het land had drin gend harde valuta nodig om zijn enorme kernarsenaal op peil te houden. Rusland was voor Euro pa die garantie, mocht het om welke reden dan ook een keer fout gaan in het Midden-Oos ten. Jarenlang heeft zich daarna het debat over fossiele hulpbronnen voornamelijk geconcentreerd op De Russische president Vladimir Poetin (m), Gazprom-baas Aleksej Miller (1) and minister Viktor Christenko van Energie en Industrie overlegden afgelopen woensdag buiten Moskou over de gascrisis met Oekraïne. De gasleveranties geven Rusland niet alleen een machtig economisch, maar ook een politiek drukmiddel ten aanzien van het Westen in handen. foto Michaïl Metzel/RTR twee onderdelen: de prijs, voor al die van olie, en de gevolgen voor het milieu. En toen in de meeste West-Europese landen de discussie over kernenergie in de ijskast werd gestopt, staak ten onmiddellijk ook alle paral lelle onderzoeken, zoals: hoe los sen we het probleem van het kernafval op? Die achterstand kan zich de ko mende tijd gaan wreken, zeker nu in een aantal landen serieus wordt nagedacht over een her ziening van dat anti-kemener- giestandpunt. In de nieuwe Duit se regering is het inmiddels het eerste grote serieuze conflict tus sen de beide coalitiepartners ge worden. De afhankelijkheid van energie producenten werd tot voor kort vooral als een groot economisch risico gezien. De afgelopen da gen is men weer gaan beseffen dat het ook een kolossaal poli tiek probleem is. De Russische machthebbers hebben van alles uitgehaald: ze hebben televisie stations gemanipuleerd, politie ke tegenstanders in de gevange nis gesmeten, mensenrechten-ac tivisten geschoffeerd. Het leidde in het Westen niet tot reacties. Officiële bezoeken, laatst nog van Vladimir Poetin in Neder land, werden plichtsgetrouw op geluisterd met enkele kritische opmerkingen over Tsjetsjenië. Dreigen Nu is het de pro-westei-se koers van Oekraïne die het Kremlin niet bevalt. Hoe zal Moskou rea geren op een EU-besluit over Tsjetsjenië dat niet in goede aar de valt? Toen in Kiev gedreigd werd dat de faciliteiten voor de Russische Zwarte-Zeevloot in de haven van Sebastopol zou den worden beëindigd, was de eerste reactie van de Russische minister van Defensie: en hoe staat het dan met de onschend baarheid van de Russisch- Oek- raiense grens? Dat is geen spe len met gas, dat is spelen met vuur. En dat op een moment dat de jacht op energiebronnen in volle hevigheid woedt. Energievreten- de nieuwe reuzen als India en China grazen de wereld af op zoek naar nieuwe leveranciers. Vooral China gaat uiterst agres sief te werk en zonder enige se lectie. De buitenlandse politiek van China is niet te verklaren zonder enige achtergrondkennis over de energiebehoefte van het land. Peking onderhoudt innige contacten met Kazachstan, Iran en Soedan en betaalt daarvoor een dubbele prijs: een economi sche en een politieke. Zo trapte de volksrepubliek in de Veilig heidsraad keihard op de rem toen die op het punt stond de moorden en de etnische zuiverin gen in Soedan te veroordelen. En blokkeert het pogingen van het Westen om Iran van zijn nu cleaire bewapening af te hou den. De Verenigde Staten hebben zich tot dusver opvallend koest gehouden na het powerplay van Poetin. Officieel heet het dat Washington het Kremlin niet al te veel voor het hoofd wil stoten maar niemand is er vergeten hoe Poetin tijdens de Irak-crisis het kamp van Jacques Chirac en Gerhard Schroder koos. Alleen enkele 'zijdelingse' reacties la ten zien hoe nauwgezet de Ame rikanen de jongste politieke ont wikkelingen volgen. Zetbaas Een artikel in de International Herald Tribune zette ex-kanse- lier Schroder neer als zetbaas van een gezelschap voormalige KGB- en Stasi-functionarissen. Schroder werd een maand na zijn aftreden als kanselier direc teur van een joint-venture die de aanleg van een oliepijplijn van Rusland via de Oostzee naar Duitsland voor zijn reke ning neemt. Het meerderheids belang van de onderneming ligt bij Gazprom, de Russische staatsonderneming die de gas kraan naar Oekraïne afsloot. Het artikel was voorzien van de tails die alleen maar afkomstig kunnen zijn uit de hoogste regio nen van de Amerikaanse inlich tingendiensten. Uitgerekend Schröders opvolg ster, Angela Merkel, gaat volgen de week bij px-esident Geox-ge W. Bush op visite om vervolgens twee dagen daarna Poetin te be zoeken. Was Mei'kel bij de jong ste Europese top al de belang rijkste bemiddelaar, volgende week zal ze haar capaciteiten op wereldschaal kunnen etaleren. Ze wordt meteen in het diepe ge gooid want de inzet is niet ge ring. Poetin heeft met zijn druk op de gasknop ontwikkelingen in gang gezet waai'van de uit komst met geen mogelijkheid is te voorspellen. GPD pagina 5 gasakkoord onder vuur TIMMERLOODS - Een tim- merloods van de kistenfabriek aan de Veersesingel in Middel burg is donderdagavond uitge brand. De schade wordt op minstens 100.000 gulden ge schat; in de loods stonden zes kostbare machines die onmis baar waren bij het kisten ma ken. Over de oorzaak van de brand tast de bx-andweer nog in het duister. MONACO - Prins Rainier III van Monaco heeft zich vex- loofd met de Amerikaanse film ster en miljonaii'sdochter Grace Kelly. De twee hebben bekendgemaakt dat ze na Pa sen gaan trouwen. Het bericht is in Monaco met opluchtii| j ontvangen: als de pxins zo; sterven zonder exügenama achter te laten, zou het vorsten dom volgens een oud verdraj 1 bij Frankrijk worden ingelijfd c BOMAANSLAG - Onbeket den hebben een bom laten onl 1 ploffen voor een raam van hs i bisschoppelijk paleis in Mil. 1 aan. De bom richtte grote scha- i de aan, maar niemand raakü gewond. De dagbladen in Mil 1 aan laten er weirxig twijfé s over bestaan dat zij de comniu- s nisten verantwoordelijk ach-. 1 ter voor de aanslag. c Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoeni overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doo" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteö- de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, l? zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR door Ad Bloemendaal Van welke kant men het ook bekijkt: het politieke tijd perk van Ariel Sharon is defini tief voorbij. Zelfs als de Israëli sche premier de komende dagen een wonderbaarlijk herstel zou beleven, zal hij niet meer kun nen terugkeren als hoofd van de regering. Dat heeft vergaande gevolgen voor een volk dat de af gelopen jaren zijn ziel en zalig heid heeft toevertrouwd aan het oordeel van een machtige vader figuur. De schok die gisteravond Israël overviel is te vergelijken met de steiïxming na de dood van pre mier Jitschak Rabin, al ont breekt het exti'a trauma van de moord. Het gevoel overheerst dat geen enkele politicus in staat zal zijn de lege plaats aan het hoofd van de kabinetstafel in te nemen. Natuurlijk kent de Israëlische democratie procedux-es die in werking treden als de leider van de regering onwel wordt. Toen het woensdagavond duidelijk werd dat Sharon zijn bestuur niet langer kon uitoefenen, heeft de procureur-genex'aal be sloten vice-premier Ehud 01- mert zijn plaats te laten inne men. Deze heeft nu alle bevoegd- Nieuwjaarsdag, een uur of tien in de ochtend. Ik wandel door de stil le straten van Leiden, dat zijn roes nog aan het uitslapen is. Overal op sti'aat liggen half verkoolde, kleurige x-esten van vuurwerk. Ik waag me af wie dat straks allemaal opruimt. Op het Levendaal kom ik eindelijk men sen tegen. Een man is samen met een jochie van een jaar of drie, ik neem aan zijn zoontje, op de stoep voor een geo pende huisdeur vuuiwerkafval in een vuilniszak aan het verzamelen. Het is een vertedex-end gezicht. Volwassene en kind die samen hun vex-antwoordelijk- heid aan het nemen zijn voor de rom mel die ze in de voorbije nacht ge maakt hebben. Mijn weg vexwolgend langs tal van hui zen waar nog vuurwerkresten op de stoep liggen, vraag ik me af hoeveel ouders met hun kinderen vandaag de zelfde verantwoordelijkheid zullen ne men. Mijn veronderstelling is dat de meesten er vanuit gaan dat de rommel vanzelf wel zal verdwijnen. Of dat het een taak van de gemeente is. Raar is dat eigenlijk. Als burgex's maak je met elkaar een zooitje op straat en gaat er veiwolgens doodgemoedereerd vanuit dat het verder jouw pakkie an niet is. Maar eigenlijk is het ook raar dat er geen gemeente is die onder aanvoeling van de bui'gemeester om twaalf uur nieuwjaarsochtend haai* burgers op roept om, bezem in de hand, de straten met zijn allen weer schoon te maken. Het lijkt me niet alleen een nuttig idee, het zou ook nog best wel eens leuk kun nen zijn. Al die straatbewoners die daar bezig zijn, ondexiussen contact met elkaar makend en elkaar een goed jaar wensend. Een goed begin voor de gaan schelden, snijdt geen hout. Agx-es- sie kweekt agressie, zo simpel is het. Ie mand zogenaamd flink de waarheid zeggen - een gewoonte die in bepaalde families en buuxden populair is - lost zelden iets op en kweekt meestal alleen maar meer vijandigheid. En dus hopeloosheid, het gevoel dat het tussen elkaar toch nooit echt goed komt. Hoop is het gevoel dat het ook an- dex-s kan en dat je daar zelf een rol in kunt en wilt spelen. Hoop betekent dat je niet wacht tot de ander als eex-ste zijn hand uitsteekt of aan het werk gaat, maar dat je zelf vast begint. Zoals die vader samen met zijn zoontje deed. Kortom, een hoopvolle wereld is een wereld waax'in de meerderheid van de mensen de houding hebben dat zij zelf de vex-andering moeten zijn die ze gxraag willen zien. Rene F.W. Diekstra heden van een gewone minis- tex--president. Volgens de wet kan Olmert maximaal honderd dagen waar nemend px-emier zijn. Als Sharon aan het eind van die hon derd dagen nog niet is hersteld, raakt hij automatisch het pre mierschap kwijt en wordt de re gering ontbonden. De president benoemt vervolgens een lid van de Knesset (het parlement) als nieuwe premier. Dat moet ge beuren binnen een week bij ziek te of binnen twee weken bij dood van een minister-presi dent. Zoals de zaken er nu voor staan is die procedure theoretisch. Op 28 maart immers gaan de Israë- liëx's naar de stembus om een nieuwe Knesset te kiezen. Nu de belangxdjkste speler van het poli tieke toneel is verdwenen, lig gen ineens alle kaarten weer op tafel. Vertrouwen Volgens naaste medewerkers voelde Sharon zich sinds zijn be- x'oerte van 18 december niet op z'n gemak, maar dat had niets te maken met zijn populariteit. De Kadima-paitij die hij twee maanden geleden stichtte, zou volgens eerder deze week be kendgemaakte opiniecijfers een recox-daantal van 42 van de 120 Israëlische mannen bidden bij de Klaagmuur in Jeruzalem, terwijl het leven van hun doodzieke premier Knessetzetels behalen. Zoveel vertrouwen had het land in Shai'on. Maar wat was Kadima anders dan een one-man-show? Van al le kanten en uit alle partijen zijn politici en kandidaat-politi ci toegestx'oonxd, maar op dit mo ment bestaat de partij alleen nog maar op papier. Er is nog nauwelijks sprake van een ox-ga- nisatie, er zijn geen partij-insti tuten en er is zelfs nog geen kan didatenlijst voor de aanstaande parlementsverkiezingen. En dat terwijl Kadima, met Likoed, wel regeringspartij is. Sharon zou de partij orgarxiseren, Sharon zou de instituten in het leven roepen en Sharon zou de kandidatenlijst samenstellen. Maar nu ligt de x-ace om het lei derschap wijd open en zal Ol mert het moeten opnemen tegen mensen als minister Tsipi Livni van Justitie, minister Shaul Mo- faz van Defensie en misschien zelfs vice-premier Shimon Peres (als die officieel tot Kadima zou toetreden). Olmert, oud-bux-ge- meester van Jeruzalem en een gewiekst jurist, lijkt de beste kans kans te maken. Dat geldt zeker nu hij zich als waarne mend premier kan bewijzen. Maar Kadima onder Olmert is een totaal andere partij dan Ka dima onder Sharon. Voor vele - misschien zelfs de meeste - kie zers was de aanwezigheid van Shax-on als leider de enige x-eden hun voox'keur voor Kadima uit te spreken. Zonder hem keren ze waarschijnlijk terug naar Li koed, Shinui en de Ax-beiderspar- tij. Kadima, Likoed en Arbei derspartij zullen het nu op ge lijk niveau moeten uitvechten aan een zijden draadje hangt. foto Gil Cohen Magen/RTR en niemand weet zeker of de Is raëlische kiezers hun gematigd heid van de laatste jaren zullen handhaven. Misschien zal angst voor de toe komst de overhand krijgen, wat Likoed-leider Benjamin Netan yahu, tot woensdag een outsi der, opnieuw aan de macht zal brengen. Netanyahu is een man van de hax-de lijn. Dat zou grote gevolgen kunnen hebben, niet al leen voor het conflict met de Pa- lestijnen maar ook voor Isx-aëls aanzien in de rest van de we reld. GPD helst. 'Ja, dat is waar', denk ik, 'zo kan het ook.' Op de een of andex*e manier brengen beide voox'beelden, dat van de opruimende vader en zoon en de elkaar omar-mende auto- en allochtoon, mij in een betex-e stemming. Of misschien is 'hoopvoller' een beter woord. Ik realiseer weer eens hoe men sen in de omgang met elkaar altijd voor een T-splitsing komen te staan. Of ze blijven hangen en hameren op de pro blemen die ze met elkaar hebben of ze richten zich op oplossingen, op hoe ze andex's met elkaar wallen en kunnen om gaan. Kiezen voor het eerste betekent vrijwel altijd dat de problemen blijven bestaan en niet zelden groter wox-den. De opvatting dat als je boos of woe dend op iemand bent, het goed en ge zond is op een bepaald moment die woe de te ventileren, onder andex-e door maar eens flink tegen die pex-soon te straat. Terwijl deze fantasie door mijn hoofd dax-telt, passeer ik een reclame bord met daarop de tekst 'Zo kan het ook'. Nieuwsgierig gewox'den, bekijk ik het box'd en zie daai'op een blanke jon geman in een Lonsdale T-shirt die een Tui'kse of Marokkaanse, in ieder geval islamitisch uitziende oudere man, om-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48