«Douane op Schiphol moet visiteren stoppen 1®P f PZC Rechtbank laat Hofstadverdachte vrij Bos bii Schinveld is tot verboden terrein verklaard |,arkshll"ks eind maart in scbluik Ipri cn Zorgverzekeraar wil ziekenhuizen dwingen tot goedkoop medicijn Brugman Onderzoek bij passagiers verloopt via body scan Spoorsector schiet tekort bij extreem winterweer 5 Nieuwbouwhuis s is fors duurder I door milieueisen Vondeling in pleeggezin geplaatst Achmea incasseert per abuis geld f i é/A 1mm A Y -1 i Belangrijke mededeling BttiiïïircnE Jongeren krijgen les over noodhulp Op Ameland niemand in bijstand Drietal bekent neerslaan jongen BRUGMAN WENST U EEN BRUISEND2006 vrijdag 6 januari 2006 3] DEN HAAG - De douane op Schiphol stopt per direct met in- onJtem lichamelijk onderzoek bij passagiers. Douaniers mogen de Uanus en de vagina van reizigers tijdens een controle van een risi- covlucht niet meer onderzoe- m pit heeft het ministerie van Fi- Wnanciën, verantwoordelijk voor Irulj de douane, besloten na scherpe kritiek van de Nationale Om budsman. Die onderzoekt de praktijken rond de drugscontro les. Volgens het ministerie van Justi- 'tie komen de controles niet in ge vaar. Het ministerie heeft een bodyscan laten aanrukken waar mee drugs kunnen worden opge spoord en visitaties vrijwel over bodig worden. Een zwangere Surinaamse 2ns: vrouw deed bij de ombudsman haar beklag over het inwendig a i onderzoek door een douanebe- en' ambte. Zij werd in april bij aan- ent komst op Schiphol zonder enige tvo: verdenking onderworpen aan een lijfsvisitatie. Gebukt en met haar benen gespreid moest de iuw aantonen dat zij geen bol- .jtjes in zich droeg. De Nationa al lê Ombudsman, Alex Brennink- jneijer, heeft haar klacht go 's |rond verklaard. ,ej Vernederend iet interne onderzoek door de mane was onwettig. Een visita tie is bovendien 'zeer vernede rend' en 'vormt een ernstige in breuk op de lichamelijke integri teit', aldus Brenninkmeijer. Naar aanleiding van de slechte ervaring van de vrouw begint de Nationale Ombudsman een alge meen onderzoek naar de hon- derdprocentscontroles die de douane uitvoert bij vluchten uit Suriname, de Nederlandse Antil len, Aruba en Venezuela. Sinds *2003 mag de Nederlandse doua- 5 5 VOORBURG - De bouwkosten Br van nieuwbouwwoningen gaan c_ duizenden euro's omhoog door '3g'." strengere milieueisen. Volgens de Vereniging van Nederlandse .OOt" Projectontwikkeling Maatschap- 54 pijen (Neprom) wordt een gemid- 15 delde eengezinswoning 4000 tot gg, 5000 euro duurder. ■16 K- I Nieuwe woningen moeten sinds i 1 januari voldoen aan strengere 2g ^energie-eisen. Door deze ener- 35«,igieprestatienorm zijn conventio- .00 f nele maatregelen om huizen zui- 55^-niger te maken niet langer vol- °6rdoende, aldus directeur J. Fok- ^kema van de Neprom. ïOf-'De goedkoopste methode om nieuwe woningen aan de eisen laten voldoen, is een ventila- B mesysteem dat de warmte uit vie ze lucht van binnen afgeeft aan verse lucht van buiten, zegt Fok- kema. Volgens hem is dit sys teem duur. Bovendien maakt het storende geluiden en is de le vensduur beperkt. ANP ne reizigers uit deze landen in tensief fouilleren en hun bagage controleren. Drugscontroles waarbij een pas sagier anus of vagina moet ope nen, komen volgens de douane slechts sporadisch voor. Met het uitvoeren van een dergelijk on derzoek bij een passagier over treedt de douanebeambte wél de Douanewet. Iemand mag" pas worden gevisiteerd als hij of zij verdacht wordt van een straf baar feit. Dat mag echter alleen door een arts gebeuren. Bij een verdenking hoort de douane de passagier over te dragen aan de Koninklijke Ma rechaussee, aldus de ombuds man. De marechaussee mag met toestemming van de offi cier van justitie door een arts in wendig onderzoek laten uitvoe ren. Nederland is sinds april 2004 in het bezit van een bodyscan waarmee drugssmokkel zonder inwendig onderzoek kan wor den aangetoond. Deze bodyscan staat bij het detentiecentrum Schiphol-Oost, maar wordt naar de luchthaven zelf over geplaatst. Volgens minister Donner van Justitie vermin dert hierdoor het aantal visita ties. GPD door Marcel Proos UTRECHT - Bij bar winterweer schiet de spoorsector tekort. In het verleden geleerde lessen bij extreem winters weer worden niet toegepast, met als gevolg ve le gedupeerde reizigers. Deze conclusie trekken zes con sumentenorganisaties, waaron der reizigersvereniging Rover, de ANWB en de Consumenten bond, uit de chaos op het spoor van afgelopen vrijdagavond, Toen konden de Nederlandse Spoorwegen op veel plaatsen niet langer treinen laten rijden door zware sneeuwval en lage temperaturen. De consumentenclubs hebben gisteren om opheldering ge vraagd in een brief aan minister Peijs en staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) en aan de directeuren van de NS en spoor- beheerder ProRail. Wissels vriezen vast terwijl deze verwarmd moeten worden, trei nen zijn niet bestand tegen sneeuw en de spoorsector scha kelt niet over op een nooddienst regeling, menen de zes organisa ties. Zij eisen een noodscenario voor dergelijke situaties. Het gaat hen vooral om maatregelen zo dat de treinen volgens een nood dienst kunnen rijden en reizi gers goede informatie krijgen. Bovendien moet de spoorsector afspraken maken over noodop vang voor gestrande treinpassa- giers. ANP EINDHOVEN - Het vondelingetje dat vorige week dins dag in de toiletruimte van het Catharina-ziekenhuis werd gevonden, is in een pleeggezin geplaatst. Dat liet bureau Jeugdzorg gisteren weten. Wegens de privacy wilde de woordvoerder niet zeggen waar het gezin woont. Het meis je zal bij het gezin blijven tot de ouders zich melden of worden opgespoord. Als dat niet het geval is zal de rech ter besluiten waar het kind definitief terechtkan. ANP AMSTERDAM - Zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea heeft per ongeluk bij tweeduizend medewerkers van de KBB (V&D, Bijenkorf, Hema) 1200 euro van hun reke ning gehaald. Het was de premie voor de zorgverzekering over het gehele jaar. Het was allemaal niet de bedoeling" en het geld is inmiddels teruggestort, aldus een woord voerder gisteren. De verzekeraar kon zich ook nog eens bij zeventiendui zend anderen excuseren voor de abusievelijke acceptgiro met het verzoek de premie voor het gehele jaar alvast in één keer over te maken. Het had te maken met het feit dat de verzekeraar gewend was de premies over het gehele jaar via de werkgever te innen. ANP DHTTrRTl A T\/T Vofirnciromq otcpVicinni i Pnnnovvinr 7 5,4* $S»_ :V v' r-AT P&MMT &V' V- v- --M T-v ,v: V r '-V"*- -'-TT-Z' y 7;A:: Niemand in Schinveld lijkt zich iets aan te trekken van de noodverordening rond de bossen bij het Awacs-vliegveld. van onze redactie binnenland SCHINVELD - Een deel van Schinveld, in en rond de bossen bij het naburige Awacs-vlieg- veld, is sinds gisterochtend ver boden terrein. Commissaris van de koningin Frissen, bekrachtig de de verordening die eerder door burgemeester Zuidgeest van de gemeente Onderbanken was afgekondigd. Het lijkt erop dat niemand in Schinveld zich iets aantrekt van de noodverordening rond de door actievoerders bezette bos sen. Over de grens weg met Duitsland rijden auto's en fiet sers af en aan, terwijl die weg behoort tot verboden gebied. Burgers uit Schinveld lopen on gehinderd het bos in en uit en brengen de bezetters eten, drin ken en geven morele steun. Poli tie- en legerhelikopters observe ren vanuit de lucht het actie kamp. Ook patrouilleert de poli tie in onopvallende auto's in het gebied, maar de agenten grijpen vooralsnog niet in. Het stuk bos van zes hectare is sinds een aan tal weken bezet door actievoer ders van onder meer Groen- front!die het afzagen van de bo men willen beletten. De Navo wil het bos kappen voor de vei ligheid van de grote vliegtuigen, die op de naburige Awacs-basis landen. De actievoerders weten zich ge steund door de inwoners van Schinveld, die boos zijn dat de overheid helpt de vliegtuigen, waarvan zij al jaren ernstige last hebben, nog lager over Zuid-Limburg te laten komen. Bovendien heeft het bos volgens hen grote natuurlijke en histori sche waarde. Het is nog onduidelijk wanneer de zes hectare bos precies ge kapt wordt. Waarschijnlijk gaat het bos voor eind volgende week tegen de vlakte. Dat valt af te leiden uit de termijn waarbin nen de Duitse gemeente Gangelt op verzoek van Onderbanken de grensweg Hogenbosch afsluit. In Den Haag diende gisteren foto Marcel van Hoorn/ANP ook een hoorzitting over de kap van de andere veertien hectare van het bos nabij de vliegbasis. Vrom wil in het bosgebied van twintig hectare toestaan dat bo men worden gekapt die te hoog zijn om Awacs-toestellen veilig te laten opstijgen en landen. De zes hectare die bezet is door de actievoerders gaat helemaal te gen de vlakte. Daarvoor heeft de rechter eerder toestemming gegeven. Over de overige veer tien hectare wil de rechter meer duidelijkheid hebben. ANP door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - In het terroris- meproces tegen de Hofstad groep heeft de rechtbank giste ren opnieuw een verdachte vrij gelaten, de 21-jarige Moham med el B. De rechtbank ver wacht dat hij uiteindelijk niet meer celstraf krijgt dan de veer tien maanden die hij tol nu toe in voorarrest heeft gezeten. Mohammed el B. is inmiddels de vijfde Hofstadverdachte van wie het voorarrest is beëindigd, nog voor de einduitspraak in het terrorismeproces op 24 fe bruari. Tot die datum blijven El B. en de vier andere vrijgelaten medeverdachten wel formeel verdacht van deelname aan een criminele organisatie. Het Open baar Ministerie maakte be zwaar tegen beëindiging van het voorarrest van Mohammed el B. Een verzoek daartoe was inge diend door de advocaat van de verdachte. Die verklaarde on schuldig te zijn en niet te beho ren tot een terroristische groepe ring, als daar al sprake van is. Volgens justitie ligt er echter ernstig belastend materiaal te gen El B., die al vanaf zijn zesde bevriend is met Mohammed B., die op 2 november 2004 Theo van Gogh vermoordde. El B. kwam in het jaar voor de aan- (Advertentie) Ach ubVE- l-c(NO vwit uotn l-C. NO*-' NcA? /W£-T~ t-fci/V AAA/vt WAARSCHUWING! Albert Heijn heeft besloten om met onmiddellijke ingang AH Kempische Ham (voorverpakt) uit de winkels terug te halen. Reden voor deze maatregel is dat bij de allergie-informatie op de verpakking niet staat dat het product koemelk en lactose bevat. Op de achterkant van het product staat boven dien ten onrechte een koemelkvrij Icoon. De verpakte AH Kempische ham bevat WEL koemelkeiwit en lactose (melksuiker). Consumptie van het product kan uitsluitend voor klanten met een koemelk- allergie of lactose-intolerantie schadelijk voor de gezondheid zijn. Wij ver zoeken deze klanten dringend het product niet te consumeren. Alle andere klanten kunnen het product wel gewoon consumeren. Klanten die het product terugbrengen naar de winkel, ontvangen het aankoopbedrag retour. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten contact opnemen met de gratis Servicelijn van Albert Heijn (0800 - 03 05) Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Zaandam, 4 januari 2006 ALBERT HEIJN BV slag elke week wel een keer of twee bij Mohammed B. thuis, en woonde daar huiskamerbijeen komsten bij. Daarbij waren ook andere Hofstadverdachten aan wezig. Vervloekt Volgens justitie werd tijdens die sessies opgeroepen tot een ge welddadige strijd tegen ongelo vigen. Mohammed el B. ontken de dat. Aanklager A. van Dam twijfelde openlijk aan die ver klaring. Wel gaf El B. toe dat tij dens huiskamerbijeenkomsten Theo van Gogh en politica Ayaan Hirsi Ali werden ver vloekt. Van plannen voor aansla gen wist hij niks, zo verklaarde hij. De vloeken tegen Van Gogh en Hirsi Ali moeten volgens de verdachte worden opgevat als schelden, niet als oproep om te doden. (Advertentie) Drogisterij Kruidvat haalt met onmiddellijke ingang het product "Saunawrap" uit de winkels terug. De reden voor deze maatregel is dat de Saunawrap bij gebruik technische mankementen kan vertonen die het apparaat ondeugdelijk maken. De Saunawrap werd vanaf 2 januari 2006 aangeboden voor een prijs van 7,50 in alle vestigingen. De barcode van het betreffende artikel is: 8717333135652. Klanten worden dringend verzocht de Saunawrap niet te gebruiken en terug te brengen naar de winkel. Bij inlevering van de Saunawrap wordt het aankoop bedrag vergoed. Voor nadere inlichtingen kunnen klanten contact opnemen met de servicelijn van Kruidvat, telefoonnummer 0318 579 888. Kruidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en stelt de veiligheid van haar klanten centraal. Daarom neemt het bedrijf de Saunawrap uit de handel. Kruidvat biedt haar verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Renswoude, 5 januari 2006 ROTTERDAM - Vervoersmaatschappij Connexxion neemt vermoedelijk eind maart de Parkshuttles tussen meti-ostation Kralingsezoom in Rotterdam en bedrijfster rein Rivium in Capelle aan den IJssel weer in gebruik. Dat heeft een woordvoerder gisteren gezegd. De onbemande shuttles reden niet meer nadat in decem ber twee shuttles met elkaar in botsing waren gekomen door een menselijke fout. Volgens Connexxion gebeurde de botsing nadat twee shuttles in de handmatige bestu ring waren gezet na een storing. Daarop werden twee voertuigen in tegenovergestelde richting naar dezelfde plek gestuurd. ANP AMSTERDAM - Veldmedewerkers van Artsen zonder Grenzen gaan jongeren lesgeven over noodhulpacties. De hulporganisatie wil jonge mensen meer inzicht geven in de gevolgen van oorlogen en rampen, zo liet een woord- voei'der gisteren weten. Woensdag 11 januari worden de eerste twee medewerkers met een helikopter gedropt bij het Corlaer College in Nijkerk. De leerlingen leren hoe ze kunnen meten of een kind on dervoed is en ze mogen 'plumpy nut' (speciaal voedsel voor ernstig vermagerde kinderen) proeven. De veldmede werkers vertellen bovendien over hun ervaringen in de cri sisgebieden 'waaruit ze onlangs zijn teruggekeerd'. ANP BALLUM - In de gemeente Ameland zijn geen bijstand trekkers. Scheidend burgemeester Paul Verhoeven stelde begin vorig jaar in zijn nieuwjaarstoespraak dat de ge meente iedereen die een bijstandsuitkering aanvraagt aan werk zou helpen. Locoburgemeester Piet IJnsen zei giste ren in cle nieuwe nieuwjaarstoespraak dat de gemeente die belofte heeft waargemaakt. ANP Aanklager Van Dam wees ook op een in zijn ogen 'buitenge woon belastende' verklaring van een moslima. Zij was in ok tober 2004 door Mohammed B. in diens Amsterdamse woning gehuwd met een ander ver meend kopstuk van de Hofstad groep, Nouriddine el F. Een anti terreureenheid pakte hem juni vorig jaar met een schietklaar machinepistool op in Amster dam. Bij het huwelijk trad El B. op als getuige. Volgens de mosli ma heeft Mohammed B. bij de in zegening gezegd dat ongelovi gen mogen worden bestolen en gedood. Mohammed el B. en an dere aanwezigen zouden daar mee hebben ingestemd. Voor de rechtbank zei hij zich daarvan niks te kunnen herinneren. Ook ontkende hij in oorlog te zijn met Nederland en mensen die niet geloven in de islam. GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - Zorgverzekeraar Menzis wil dat ziekenhuizen goedkopere cholesterolverlagers en maagzuurremniers voorschrij ven. Daartoe wil de verzekeraar met specialisten afspraken ma ken. Dat zei advocaat G. de Groot van Menzis gisteren in Arnhem tijdens een kort geding van huis artsen en patiëntenorganisaties tegen Menzis. Volgens de raads man leveren fabrikanten van duurdere medicijnen hun midde len tegen een laag tarief aan zie kenhuizen. „Zijn die onnodig du re middelen eenmaal in het zie kenhuis voorgeschreven, dan wordt die onnodig dure medica tie in de huisartsenpraktijk voortgezet", aldus De Groot. Huisartsen- en patiëntenorgani saties, die zeggen driehonderd duizend patiënten en vijftiendui zend huisartsen te vertegen woordigen, dagvaardden Men zis wegens de bonussen die Men zis huisartsen in het vizier stelt voor het voorschrijven van goed kopere medicijnen. Zij eisen daarop een verbod. Als huisartsen goedkopere va rianten voorschrijven aan 80 procent van hun cholesterolpa- tiënten en aan 95 procent van hun maagzuurpatiënten, dan kan een huisarts jaarlijks tot 8000 euro tegemoet zien. Advocate J. Schoonderbeek van de huisartsen en patiënten vindt dat Menzis zich ten onrechte met de inhoud van de zorg be moeit. Menzis scheert volgens haar alle beschikbare maag zuur- en cholesterolmiddelen over een kam, terwijl volgens nieuwe inzichten de resultaten van de duurdere of goedkopere medicijnen wel degelijk verschil lend zijn. Dat geldt met name voor diabetici en hartpatiënten. Door de bonussen oefent Menzis volgens de advocate op de art sen economische dwang uit, wat de beschermde vertrouwensrela tie tussen artsen en patiënten kan verslechteren. Menzis stelde als verweer dat artsen kunnen voorschrijven zo als zij willen en dat zij zich door de bonusregeling niet beïnvloed zullen voelen. Onduidelijk bleef in dat licht waarom Menzis het eigenlijk nodig vindt om bonus module in de afspraken op te ne men. De rechtbank doet op 19 ja nuari uitspraak. ANP DEVENTER - Na twee weken is er een einde gekomen aan de speurtocht naar de drie jonge ren die de 20-jarige Floor Garst uit Deventer tegen de grond sloe gen, waarna hij om kwam. Gisteren meldden de verdach ten zich bij de politie in hun woonplaats Apeldoorn. Zij heb ben inmiddels bekend. GPD (Advertentie) LUXE 3-DAAGSE CRUISE CADEAU* sHOWROOM fAII«wo.umr KEUKENS J koopt, betaalt I u pas in 2007" Inclusief: Luxueuze Commodore hut GraHs gebruik minibar Uitgebreid dinerbuffet heen- en terugreis Ontbijt op bed of luxe ontbijtbuffet Bustransfer centrum Newcastle KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst***, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47