PZC Watercentrum bespaart geld Walstraat 80 omgetoverd tot galerie Kleurengek Gerrit Kulik toont foto's in Vlissingen Gehandicapten beleven Indoor Zeeland eerder Reimerswaal, Noord-Beveland en waterschap slaan handen ineen Aanhoudingen na vechtpartij Glasbakken Stationsplein blijven Goesenaar gewond bij aanrijding Vissers vinden 15.000 kilo afval Goesenaar cel in voor steekpartij donderdag 5 januari 2006 13 VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen zijn woensdag na middernacht vier Vlissingers in de leeftijd van 16 tot 25 jaar aangehouden. De vier waren met elkaar in gevecht. Daarbij werd een ruit van een horecazaak ver nield. Een 22-jarige man is voor een hoofdwond in de huisartsenpost behandeld. Na verhoor werden ze vrijgela ten. HULST - De gemeente Hulst is niet van zins de glasbak ken aan het Stationsplein in Hulst te verplaatsen naar een andere stek. Een omwonende klaagde over geluidso verlast. Hulst stelt echter dat de glasbakken slechts één maal per week en op acceptabele tijden worden geleegd, dat wil zeggen, niet tussen 19 uur en 7 uur. Ook vond de omwonende de glascontainers geen fraai gezicht. Hulst gaat de containers niet naar een andere straat verplaat sen, maar wil ze wel twintig meter achteruit zetten. GOES - Een 79-jarige fietser uit Goes is gistermiddag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats gewond geraakt. De man fietste rond kwart over twaalf over het Ravelijn de Groene Jager en verleende op het kruispunt met de Middelburgsestraat geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 23-jarige plaatsgenoot. De bejaarde fietser kwam ten val en werd met verwondingen aan zijn hoofd overgebracht naar het ziekenhuis. STELLENDAM - Het vuilvisproject in Stellendam heeft in vier maanden tijd al vijftienduizend kilo afval opgele verd. Dat is bijna de helft van het eindresultaat na twee jaar vuil vissen onder de vorige regeling. Het nieuwe pro ject, waaraan vijf kotters meedoen, begon in september en duurt dit keer drie jaar. Eén van de deelnemers is de Tholen-7. De inzameling is een initiatief van de interna tionale milieu-organisatie van visserijgemeenten KIMO. Onder de vorige regeling werd over de duur van twee jaar in totaal 450.000 kilo afval door 69 schepen uit verschil lende landen rond de Noordzee opgebracht. De deelne mers uit Stellendam namen daarvan 34.000 kilo voor hun rekening. Vissers verdienen geen cent aan hun bijbaantje als vuilnisman op zee. Gebruikelijk wordt rommel die in de netten belandt, direct teruggegooid. Binnen de rege ling krijgen ze echter de beschikking over speciale 'big bags', waarin ze het zwerfvuil in de thuishaven gratis kun nen laten ophalen door de afvalverwerker. Aan het pro ject in Stellendam wordt meebetaald door de provincie Zuid-Holland, de gemeente Goedereede, de visafslag en het bedrijf Van Gansewinkel. Vanuit Breskens zijn even eens twee kotters actief voor het vuilvisproject. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een zestigjarige inwoner van Goes wegens een steekpartij tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk plus reclasseringstoezicht. De Goesenaar stak op 21 juli vorig jaar na een ruzie zijn vrouw met een broodmes in de borst en rechterbeen. door Anita Tournois J AXEL - Het pand Walstraat 80, 1(1 waar voorheen een parkethan- del was gevestigd, is door het echtpaar De Jong in relatief kor- u te tijd omgetoverd tot een uit- zonderlijk ruime galerie annex 5C_)' atelier. In de maagdelijk wit ge- e; schilderde omgeving en dito aan- 1 f kleding, waardoor het geheel n nog ruimer oogt, komen de wer ken van Leo de Jong optimaal tot hun recht. Kunstschilder Leo de Jong en zijn partner, de Chileense San dra Gallo, van beroep fotografe !en grafisch vormgeefster, wo nen nog maar enkele maanden in Axel. Daarvoor huurden ze gedurende een respectabele pe riode een deel van een schoolge bouw in Rotterdam, waarin - net als nu - atelier en galerie hun plek hadden. Omdat andere plannen met dit gebouw verdere bewoning onmogelijk maakten, ging het echtpaar op zoek naar èen vervangende ruimte, die zou moeten voldoen aan hun crite ria. Al vrij snel kwam Axel in beeld. Momenteel wordt de laat- Be hand gelegd aan de aankle- !dmg van de diverse in elkaar ^verlopende ruimtes. Sommige schilderijen moeten nog worden opgehangen en ook de fotower ken van Gallo, portretten van J mensen (zij is bovenal geïnteres seerd in het fenomeen mens), zullen er hun plek krijgen. Om- J dat verhuizing en verbouwing veel energie hebben gekost, ma- ;gf|ken de kunstenaar en zijn j vrouw even pas op de plaats. J Even tijd nemen om te wennen y bet kunstklimaat ter plekke je verkennen. Er bestaan al wel diverse plannen voor de nabije toekomst. Kunstenaars met drie dimensionaal werk, bijvoor beeld beelden, wordt een plek Ongeboden om te exposeren. Ook zal men een keer of vier per jaar een soort kunstsalon of °pen dag organiseren, waarin haast het kunstaanbod in de vorm van beeldende kunst de muziek een belangrijke rol gaat spelen. De Jong zegt ondanks zijn leeftijd - hij is vierenzeven- t'g en zit al veertig jaar in het vak - nog te beschikken over een levendige geest. Hij staat open voor verandering, daarin gesteund door Gallo, die met jjerve zijn werk promoot. De kunstenaar zelf is zeer beschei den, Zijn werkdag begint, zo ver klapt hij steevast met een potje biljart tegen zichzelf. Voor de concentratie. „Als ik het door mezelf vereiste aantal punten be haald heb, volgt een ander ri tueel: het maken van diverse krabbeltjes, 'losmakertjes', om op gang te komen", vertelt hij. Op een tafel liggen verscheidene kleine blaadjes met een lijnen- plannetje in zwart of kleur, die de basis vormen en de toon zet ten voor de soms immense for maten, die de wanden sieren. Vage ideeën De Jongs werk varieert van klei ne subtiele tot uit cle kluiten ge wassen expressionistische wer ken, abstract of verregaand ge abstraheerd, schilderijen of col lages, met een boeiende struc tuur; dit door het toepassen van tal van materialen als karton, hout, kranten, papier en doek. Men herkent de voorliefde voor het verweerde, zoals men soms ziet in oude muren en vloeren. Buiten soms wat vage ideeën, ontbreekt een vooropgezet plan. De compositie ontstaat al doen de onder zijn handen. Soms doorbreekt een figuratie in zwart aangezette belijningen van menselijke gestaltes/arche typen de compositie. Uitdruk kingsloos zoals ook gezichten, een hond of beelden van fiet sers. Stillevens met flesjes vor men een ander geliefd onder werp; regelmatig terugkerende elementen of bepaalde vormen van beweging die de kunstenaar boeien. Sfeer van het moment uitgedrukt in timbre en kleurge bruik, afhankelijk van stem ming, wisselend van witten en aardetinten tot sprankelende kleurenexpressies. Vooral de schilderijen die opgebouwd zijn uit een respectabel aantal mini- formaatjes vormen een waar feest der ontdekking en herken ning. In die werken komt werke lijk alles aan bod wat de kunste naar boeit en beweegt. Men ont waart eerder genoemde elemen ten, maar het zijn vooral de odes aan het kleine, nietige en zoge naamd waardeloze, die opval len: fossielen van het dagelijks bestaan, sporen van mens en dier, waaraan de meeste mensen achteloos voorbijgaan. Voor de Jong vormen deze dingen echter een soort van fundament. Ze vra gen en krijgen zijn aandacht en worden door hem uit de vergetel heid gehaald, naar een hoger plan getild. „Ik zie altijd wel iets liggen, waardoor ik word aangetrokken of geïnspireerd. Trouvailles, waarvan ik wel zie wanneer het in mijn werk van pas komt." Net als de ingelaste of toegevoegde teksten en kleine zinnetjes met een humoristische ondertoon en een kern van spot of zelfspot. Een opsomming van kenmerken, die bepalend is voor de krachtige, speelse uitstraling van al zijn werk. De Jong - die in Zeeland geen volslagen onbe kende meer is, want hij expo seerde er diverse malen, waaron der in Wolphaartsdijk - schil dert levenskunst of zoals kunst recensent Nico Out het een aan tal jaren geleden fraai formu leerde: „De Jong schept schilde rijen, die leven overstijgen". Galerie/Atelier De Jong, Wal straat 80 in Axel. Website: www.leodejong.nl en email info@leodejong.7il. Wie hun werk wil bezichtigen moet even bellen of mailen, want de galerie is alleen open op afspraak. Tele foonnummer: 0115 - 530898 Het echtpaar de Jong met het werk Walstraat 80. foto Peter Nicolai Fotograaf Gerrit Kulik exposeert zijn foto's tot en met 28 januari in café-restaurant Soif in Vlissingen. foto Lex de Meester kunst Op de ruim twintig foto's staat bijvoorbeeld een paar keer de garnizoensbakkerij in de kaze matten van Vlissingen, maar is ook de natuur rijkelijk aanwe zig. Sommige plaatjes zijn realis tisch, zoals die van dieren en landschappen. Andere neigen meer naar abstract werk. Zo hangen er drie afbeeldingen met alleen schelpen en steentjes aan de muur. In andere zijn menselij ke gedaanten in een spel met wa ter te herkennen, maar wat nu precies wat is, is moeilijk vast te stellen. Hoe verschillend de foto's ook zijn, ze hebben één ding ge meen: ze zijn erg kleurig. „Ik ben inderdaad een kleurengek", beaamt Kulik. Zwart-wit foto's maken, doet hij niet graag. „Die fotografen werken veel met con trast. Daardoor moet je echt stu deren op zo'n foto, drie uur wer ken voordat je er eentje hebt. Dat is niets voor mij." Liever trekt de Vlissinger er op uit om te fotograferen wat hij ziet. „Soms heb ik echt een plan ning in mijn hoofd. Dan zoek ik bewust een zonsondergang of landschap op. Maar het gebeurt Hnnr Rinus Antonisse d t fa MIDDELBURG - Door (te op- lichting van een watercentrum ?n°; pakken het waterschap Zeeuw- 'oii se Eilanden en de gemeenten Reimerswaal en Noord-Heve lt land het waterbeheer doelmati- 6 f ger aan. Ook bespaart het geld. Daar heeft uiteindelijk de bur- WT ger profijt van. /ar: üri De drie overheden hopen dat an- I J dere gemeenten zich bij cen- "1 trum Aqua Publica ('water is 1H een zaak van ons allemaal') aan- 1 sluiten. Dat maakt het alleen is: maar voordeliger. Wat dijkgraaf ic:: w. Gosselaar van Zeeuwse Ei landen betreft, kunnen ook de J drie Zeeuws-Vlaamse gemeen- K* ten meedoen. Dat ligt wel wat lastiger, omdat waterschap n.i Zeeuws-Vlaanderen ontbreekt. CïJ „Als Zeeuwse Eilanden hebben :Elr wij nu eenmaal geen bemoeienis My met bijvoorbeeld zuivering en tij» riolering in Terneuzen." Na vor- rJ ming van één waterschap in Zee- m land wordt dat eenvoudiger. Tijdens een bijeenkomst in Mid- '5 delburg tekenden dijkgraaf Gos- nCi selaar en de burgemeesters C. i van Liere (Noord-Beveland) en n1?j A. Huisman (Reimerswaal) giste- mci- ren een overeekomst voor op richting van het watercentrum. Gezworene A. Ruijtenberg legde uit dat geen apart bureau wordt gevormd. De winst zit in nauwe iZs samenwerking: niet apart wie len uitvinden, maar in eikaars el3" keuken aan de slag gaan. d,; Via het centrum wordt gewerkt aan plannen voor riolering, het loskoppelen van regenwateraf voer van de riolering, afspraken W over beheer oppervlaktewater iaJ in de bebouwde kom, het maken van gemeentelijke waterplan nen en samenwerking bij beheer van installaties en leidingen. Ruijtenberg onderstreepte dat 114 een gezamenlijke aanpak veel J doelmatiger en kostenbespa- 143! rend is. 2 De burger zal het worst zijn wie ""i verantwoordelijk is, als hij maar kan rekenen op een goede riolering, gezond oppervlakte- water en droge voeten. En dat te- i gen zo laag mogelijke kosten. door Martijn de Koning VLISSINGEN - Een kleuren gek, zo noemt de Vlissingse foto graaf Gerrit Kulik zichzelf. Wie zijn expositie in café-restaurant Soif bekijkt, ziet waarom. De meest uiteenlopende onderwer pen hangen er in felle tinten aan de wand. „Ik noem het niet voor niets Uit het werk van Gerrit Kulik", ver klaart de fotograaf de grote hoe veelheid items die op de tentoon stelling te zien zijn. „Er hangt van alles wat." ook dat ik met vrouw en hond buiten ben, iets moois zie en dat vastleg." Kulik ziet exposeren als een meerwaarde van het fotografe ren. „Foto's maken is leuk, maar het is nog mooier als mensen naar het resultaat kijken en ervan ge nieten. Hier en daar hangt mijn werk in woonkamers. Daar ge niet ik wel van." Expositie: Uit het werk van Ger rit Kulik, tot en met 28 januari in café-restaurant Soif, Bel lamypark, Vlissingen. Juist daarom hoopte Ruijten berg op meer deelnemers in Aqua Publica. „Het gezamenlijk belang moet uitstijgen boven het eigenbelang, ten faveure van de burger. We hebben er veel vertrouwen in dat het echt tot kostenbesparing leidt." Als voorbeeld noemde Ruijten berg de situatie op Noord-Beve land. Door de gezamenlijke be nadering van waterschap en ge meente, kan worden voorkomen dat een duur opvangbassin moet worden aangelegd. „Daardoor ontstaan lagere maatschappelij ke kosten." Dijkgraaf Gosselaar wees erop dat het waterschap al geruime tijd doende.is zoveel mogelijk sa menwerking met de gemeenten te zoeken. „Dat bespaart miljoe nen euro's voor de burger." Hij erkende dat de voordelen die te behalen zijn, in de ene gemeente groter uitpakken dan in de ande re. „Een verfijnde afstemming van zuivering en riolering kan niet overal. Het is vooral bij nieuwe plannen en aanpassin gen aan de orde." De dijkgraaf gaf aan dat over de vorming van Aqua Publica geen overleg is gevoerd met water schap Zeeuws-Vlaanderen en de drie gemeenten bezuiden de Westerschelde. „Om praktische redenen geven we er de voor keur aan om eerst zoveel moge lijk gemeenten boven de Wester schelde erbij te betrekken. Wel is het zo dat we het hoogste ren dement halen als ook Zeeuws-Vlaanderen meedoet in Aqua Publica." (Advertentie) (Advertentie) door Martijn de Koning GOES - Officieel begint Indoor Zeeland vandaag, maar eigen lijk startte het paardenevene- ment gisteren al. Meer dan hon derd verstandelijk gehandicap ten deden in de Zeelandhallen in Goes mee aan dressuurwed- strijden en waanden zich deelne mers aan de 'echte' competitie. „In feite hebben wij met Indoor Zeeland niets te maken", zegt coördinator Joyce Delfos. „Deze dag komt elk jaar weer tot stand dankzij sponsors en vrijwilli gers. Vooral de Lions Clubs van Goes en Borsele maken dit finan cieel mogelijk. Verder helpen ruim honderd mensen met de or ganisatie." Die profiteert er wel van dat de Zeelandhallen al helemaal ge- prepareerd zijn voor het sport festijn. Zandbakken, tribunes, stands, een bar: het is allemaal aanwezig. Daardoor is het voor de deelnemers net alsof ze wel degelijk meedoen aan het presti gieuze evenement. Ga maar na: familieleden en vrienden bevolken de metersho ge tribunes en juichen de ruiters en amazones toe. Juryleden vol gen met een kritische blik de ver richtingen en noteren elke bewe ging. Een enthousiaste speaker praat het geheel aan elkaar. En de bes te drie van elke groep winnen een medaille. Alle ingrediënten zijn dus voorhanden om er een echte strijd van te maken. De meeste deelnemers benade ren de wedstrijd ook zo. Het groeten naar de jury en het pu bliek, het rijden in stap en draf, het uitvoeren van oefeningen als een volte en een diagonaal: het gebeurt allemaal in opperste concentratie. De ruiters zijn per groep inge deeld op hun vaardigheden. Daardoor rijden alle leeftijden door elkaar. Zo rijdt een oudere man op een groot en breed paard de zandbak in, op de voet gevolgd door een meisje van een jaar of zes op een minipony. Al lebei even fanatiek. Na afloop van de oefeningen krijgen de paarden uitvoerig complimentjes van hun berij ders. Die aaien en kloppen er lustig op los. Ook het pubhek op de tribune wordt nog een keer bedankt. Iets uitbundiger nu, de wedstrijd is immers afgelopen. Een dankbaar applaus klinkt als antwoord. Gehandicapten konden gisteren paardrijden tijdens Indoor Zeeland in de Zeelandhallen in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41