PZC Kinderboerderijen in geldnood Dialect langzaam weer in ere hersteld Meer percelen in Philippine volgens gemeente vervuild Gimbfèfe Wegdromen bij nieuwe show van Het Talent 18 Stichting luidt noodklok over Tragel-dagbestedingen in Terneuzen en Clinge KORTING WINTER 2e ARTIKEL 10% 3e ARTIKEL 15% EXTRA KASSA KORTING d'Guld waerrelt Thuis in. Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Geen opgravingen bij waterput Twee tips over diefstal Sas Glas Hulst in actie tegen huurschuld zeeuwse almanak Medeleven Redactie: 0113-315649 I www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: I Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 5 januari 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door Raymond de Frel TERNEUZEN - De kinderboer derijen in Terneuzen en Clinge verkeren in flinke geldnood. De Stichting Kinderboerderij, waar toe beide vestigingen horen, komt jaarlijks ongeveer dertig duizend euro tekort. De boerderijen in Clinge en Ter neuzen worden door de Stich ting Tragel gebruikt als dagbe steding voor verstandelijk ge handicapte mensen. De exploita tie van de vestigingen is echter ondergebracht in een aparte stichting, de Stichting Kinder boerderij. De boerderij in Clinge is volle dig afhankelijk van donaties van particulieren en bedrijven. Door de economische neergang zijn de sponsorinkomsten in de voorbije jaren flink gedaald. De igemeente Terneuzen, voormalig eigenaar van de boerderij aan de Otheense Kreek, geeft nog wel jaarlijks een bijdrage, maar idie is niet meer toereikend om alle onderhoudskosten te dek ken. „De gemeente Terneuzen heeft haar bijdrage twee jaar geleden met tienduizend euro verminderd. Dat is deels de oorzaak van het probleem. In 1 kwamen we dertigduizend ieuro tekort en ook 2005 hebben we met een flink tekort afgeslo- (Advertentie) COLLECTIE OP DE REEDS AFGEPRIJSDE PRIJS HOE MEER ARTIKELEN HOE MEER VOORDEEL LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) reserveer nu (0118-886 886) een exemplaar van de wondere huisnaamwereld I van Middelburg door 1 Ed de Graaf rot verschijnen (eind januari) 29,50 daarna 35,00 janavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu j met geroosterde groenten, tilapiafilet of Italiaanse groenteloempia en nieuwjaarsdessert €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118-886866 Tentoonstellingen aan de wanden van de brasserie: Helene Briels, Zeefdrukken brasserie: Bert Frijns, Glazen schalen binnenplein: Hogeschool Sint Lucas, Antwerpen Hans Christian Andersen in de Directiekamer: 1 Zeeuwse schilders ten", zegt secretaris J. van Hooij donk van de Stichting Kin derboerderij. „We hebben in middels een gesprek gehad met wethouder S. de Mol-Marcusse van de gemeente Terneuzen. Bin nen een maand hopen we van haar meer duidelijkheid te krij gen." Van Hooijdonk en stichtings voorzitter F. van Driessche vin den het reëel om de gemeente Terneuzen extra geld te vragen. „Dat heeft vooral met haar sta tus als voormalig eigenaar te ma ken. Deze voorziening trekt jaar lijks tussen de twintig- en der tigduizend bezoekers en heeft een belangrijke maatschappelij ke functie. Dan mag je toch op steun rekenen?", aldus Van Hooijdonk. Bijgespijkerd In Clinge is de situatie anders. De gemeente Hulst heeft nog nooit bijgespijkerd en Van Dries sche weet vanuit zijn functie als wethouder in Hulst dat er hoogstwaarschijnlijk ook in de toekomst geen subsidiegeld in het verschiet ligt. „In Hulst is in het subsidiebeleidsplan opgeno men dat voor dit soort dingen in principe geen geld wordt uitge geven. En als er al hulp wordt geboden, dan gaat het vaak niet verder dan een garantstelling voor een lening", zegt Van Dries sche. Met een actieplan hoopt de stich ting de nijpende situatie te lijf te gaan. Zo zal een aanbeve- lingscommissie (met onder ande re de burgemeesters Lonink van Terneuzen en Mulder van Hulst en gedeputeerde Le Roy) met een brief het bedrijfsleven opnieuw benaderen. Van Hooij donk: „Bijvoorbeeld om een stal of koe te sponsoren. Daarnaast gaan we in de winkels van de Stichting Tragel ansichtkaarten verkopen, die een indruk geven van het leven op de kinder boerderij. We zijn nog in overleg met scoutinggroepen om ze huis aan huis te slijten. Ver der denken we aan uitbreiding van festiviteiten zoals de jaar lijkse plantenmarkt in Clinge en de ezeltjesdag in Terneuzen, om zo extra inkomsten te genere ren. Jongeren van Het Talent repeteren in Sluiskil voor de voorstelling Droomland. door Marjon Sarneel SLUISKIL - Het is een kabaal tijdens de repetitie van de kinder- en jeugdca- baretgroep Het Talent in het Sluiskilse gemeenschapscentrum 't Meulengat. In de soos repeteren volwassen leden van de liveband de begeleiding van de lied jes, die in de show Droomland op de planken wordt gebracht. De kinderen zelf zijn druk bezig met het passen van kleding. „Alles zelf genaaid." Ineke Maas wijst naar de stapels groene jurken. „Daarbij zou ik wel wat hulp kunnen gebrui ken." Zij is al 23 jaar de drijvende kracht achter Het Talent. Dochter Jeani- ne staat haar bij met de kinderen. Echt genoot Jaap is verantwoordelijk voor het decor en kleinzoon Ramon staat vol gend weekend op het podium. Sommige jongetjes moeten iets in zichzelf over winnen om in een jurk op te treden en zo worden grenzen van de kinderen die bij Het Talent optreden steeds weer ver- legd. Zangeres Kim komt het voorraadhok uit in de glitterjurk waarin ze zal optre den. Ineke Maas bekijkt het resultaat kritisch en is tevreden. Kim glittert in zilver, voor Demelza, Martine en Femke zijn er respectievelijk groene, gouden en lila glitterjurken. Biljarten Ineke staat onder druk want door de we reldbekerwedstrijd biljarten in 't Meu lengat moet de voorstelling drie weken eerder op de planken gebracht worden. Droomland, de show van dit jaar, is be dacht door de kinderen zelf. Nadat alle wensen waren geïnventariseerd, is leid- foto Wim Kooyman ster Petra van de Akker deze keer op zoek gegaan naar een manier om een heid in de show te brengen. Ze vond dat in de vorm van een hoofdpersoon die een droom beleeft. Deze vorm biedt veel vrijheid. Het publiek kan allerlei beroemde ar tiesten in 't Meulengat verwachten. Ver der heeft Van de Akker wat toepasselij ke sketches opgediept en ook is er ruim te voor commentaar op de actuele, loka le politiek. Droomland is te zien op za terdag 14 januari vanaf 19.30 uur en zondag 15 januari vanaf 14.00 uur. door Jeanette Vergouwen HULST - De vertelavonden in dialect komen er weer aan. De Stichting KIOSK en de Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen ver zorgen deze maand vijf bijeen komsten. Die zijn speciaal, om dat naast bekende vertellers uit de regio ook voorleeskampioe- nen meedoen en een streekmuzi- kant als afwisseling bekende me lodietjes speelt. De bibliotheek nodigt de men sen uit die thuis zijn in de streek taal en die ook mooie verhalen kunnen schrijven. Er wordt sa mengewerkt met de stichting KIOSK (Kleinkunst' In Onze StreeKtaal) een overkoepelend orgaan dat in de zomer van 2004 is opgericht. Een van de bekende vertellers is Rosita de Bakker uit Hulst. Zij werd al in 1999 gevraagd mee te doen aan de vertelavonden. „Dat was nadat ik enkele prij zen gewonnen had met het in zenden van eigen verhalen. Zo kwam ik in een groepje van ver tellers, muzikanten en toneelspe lers terecht, dat geregeld op der gelijke avonden samenwerkte", vertelt De Bakker. Zij doet dit jaar voor de derde keer mee. Voor De Bakker is het voorlezen Rosita de Bakker heeft al enkele prijzen gewonnen met eigen verhalen in het dialect. van verhalen niet bijzonder. Als peuterleidster vertelt ze vaak en ze smukt haar verhaaltjes altijd op. Zij kreeg pas echt plezier in het vertellen, toen zij jaren gele den in een ziekenhuis lag. „Ik lag op een zaal met vier mensen, maar ik nam nauwe lijks deel aan hun gesprekken, want ik las voortdurend. Op hun vraag' wat ik nou zo inte ressant vond aan het boek, foto Wim Kooyman begon ik hen voor te lezen. Tijdens het voorlezen werd het doodstil op de zaal. Mijn zaal genoten werden geraakt door het verhaal. Dat deed mij iets. Dat ik mensen kon ontroeren RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 -615151 Het stichtingsbestuur heeft ook serieus overwogen om op de twee boerderijen entreegeld te vragen. „Maar dat doen we liever niet. Entreegeld vragen betekent ook dat er altijd ie mand aan de ingang moet staan. En het vragen van een vergoe ding kan voor potentiële bezoe kers ook een drempel zijn om binnen te komen", aldus Van Driessche. Voor een bezoek van grote groe pen, zoals schoolklassen, wordt voortaan wel een vergoeding ge vraagd. NIEUW NAMEN - De gemeente Hulst wijst het verzoek af voor het doen van archeologische opgravingen bij een eeuwenoude waterput aan cle Kapelleberg in Nieuw Na men. Een inwoner van het dorp hacl een verzoek inge diend voor de opgraving. De gemeente heeft het verzoek afgewezen vanwege de nieuwe regelgeving omtrent ar cheologisch onderzoek. Enkel de provinciaal archeoloog mag het initiatief voor archeologisch onderzoek nemen en in het algemeen geldt dat enkel bij bedreigde sites mag worden gegraven. Als er sprake is van bodemverstoring op de betreffende locati,e kan medewerking worden ver leend aan opgravingen. De gemeente stelt dat alle infor matie die over de waterput bekend is, zorgvuldig wordt bewaard. SAS VAN GENT - Naar aanleiding van een uitzending van het tv-programma Opsporing Verzocht heeft de poli tie tot gisteravond twee tips gekregen over de diefstal van twee kathodes (negatieve elektroden) en ruim vierhon derd kilo zilver bij glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent. Politiewoordvoerder J. van Mourick kon niet vertellen of het om bruikbare tips ging, omdat het onderzoek nog loopt. De kathodes en het zilver worden gebruikt om warmtewerende coating op glas aan te brengen. De dief stal gebeurde tussen zondag 9 oktober 4.00 uur en maan dag 10 oktober 22.00 uur. In juni 2003 en oktober 2004 werden soortgelijke diefstallen gepleegd. De politie wil weten wie na de diefstallen grote hoeveelheden industri eel zilver te koop kreeg aangeboden, wie in de genoemde periodes iets gezien heeft dat hiermee te maken heeft en of er mensen zijn die weten wie de gestolen spullen in zijn of haar bezit heeft of had. HULST - De gemeente Hulst heeft afspraken gemaakt over het invorderen van huurachterstanden bij woonwa gens en standplaatsen. Huurders van woonwagens of standplaatsen in de gemeente Hulst die twee maanden de huur niet voldaan hebben aan de gemeente, krijgen te ma ken met incassobureau Cannock Chase, dat de gemeente in de arm heeft genomen. Wel wil Hulst eventuele eerdere betalingsafspraken met huurders om de achterstand af te lossen, respecteren. Komen de huurders die afspraken niet na, dan worden de dossiers alsnog overgedragen aan het incassobureau. Hulst heeft de dossiers van vier huur ders die niet hebben gereageerd op herinneringen al over gedragen. Ook heeft de gemeente besloten maatregelen te nemen als de huurders blijven weigeren de schuld te vol doen: uiteindelijk zal de huurovereenkomst worden opge zegd, wordt de woonwagen verwijderd of worden de be woners uitgezet. met iets wat mij bezighield." Het spelen met taal was iets wat De Bakker als kind al graag deed. Door ook verhalen in het dialect te schrijven, hoopt zij het verleden te bewaren voor de komende generaties. Zij zou het een verarming van de taal vin den als het dialect verloren zou gaan. Zij betreurt dat het dia lect dat haar grootouders spra ken zo goed als verdwenen is. Identiteit „Ook verliezen we daardoor on ze identiteit. Daarom ben ik ook zo blij dat het dialect langzaam maar zeker weer in ere wordt hersteld. En dat gebeurt niet al leen in Nederland. Ik heb ont dekt dat men ook in Frankrijk en Duitsland moeite doet om de dialecten in stand te houden. En dat is prima. Want wat is er mis mee dat men aan de taal kan ho ren uit welke streek je komt?" De Zeeuws-Vlaamse dialect avonden zijn op dinsdag 17 ja nuari in de bibliotheek Sas van Gent, woensdag 18 januari in De Keure in Sluis, donderdag 19 januari in de bibliotheek Kloosterzande, vrijdag 20 janua ri in De Vlaschaard Koewacht en dinsdag 24 januari in De Lo- venhoek in Hoek. Aanvang tel kens om 19.30 uur. door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De gemeente Ter neuzen adviseert bewoners van acht percelen rond het vervuilde terrein Kasteelstraat 20 in Phi lippine om voor alle zekerheid geen groenten uit de moestuin te eten. In eerste instantie gold de waarschuwing alleen voor het zwaar vervuilde perceel. Vol gens burgemeester en wethou ders is er geen sprake van ge zondheidsrisico's op de dertien andere percelen rond Kasteel straat 20. Naar aanleiding van de onrust die in de buurt is ontstaan, geeft de gemeente in een brief nader uitleg. De verontreiniging zit op een diepte van meer dan een halve meter en gaat tot ongeveer 2,5 meter diep. Het gaat om ver vuiling met zware metalen en in minderr mate polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's) en minerale olie. Gracht Ter plaatse liep vroeger een oude vestinggracht, maar die is tussen 1936 en 1958 gedempt. Sinds 1938 hebben er nogal wat bedrijfsactiviteiten plaatsgevon den. Er was onder andere een smederij, een autoreparatiebe drijf en een benzinestation. Daarom bestaat het vermoeden dat de grondvervuiling zich con centreert in het gedempte grachtdeel achter Kasteelstraat 22, dat deel uitmaakt van het terrein aan de Kasteelstraat 20. Het zit er volgens de gemeente dik in dat de acht percelen die ook een gedempt grachtdeel heb ben ook deels verontreinigd zijn. De dertien andere percelen, waaronder de gedempte gracht niet loopt, zijn waarschijnlijk niet vervuild. De provincie heeft in een con cept-beschikking gesteld dat de sanering van de grond voor het gebruik 'wonen met tuin' niet ur gent is. Dat betekent dat de ver ontreiniging pas tegen 2030 op geruimd moet zijn. Wel wordt geadviseerd om geen grondwa ter te gebruiken, diep graafwerk te vermijden en geen groenten en fruit uit de tuin te consume ren. De beschikking wordt ver moedelijk in het eerste kwartaal van dit jaar van kracht. Advies Burgemeester en wethouders van Terneuzen benadrukken dat het voor het perceel Kasteel straat 20 gaat om een 'advies' om geen spullen uit de tuin te eten, niet om een 'voorschrift'. „Om eventuele risico's zoveel mogelijk uit te sluiten, advise ren wij redelijkerwijs hetzelfde aan alle gebruikers van de ande re percelen waarop een gedempt grachtdeel is gesitueerd. En dan in elk geval ter plaatse van het gedempte deel", aldus het colle ge in de brief aan de bewoners. Voor de percelen zonder ge dempt grachtdeel, waaronder de volkstuinen op de grondwal van het oude vestingwerk, ziet het college geen gebruiksbeper kingen. De raadscommissie omgeving buigt zich woensdag 11 januari over de brief van het college. De. vergadering is om 19.30 uur in het stadhuis van Terneuzen. De hele familie uit Vlissingen zat op oudejaarsdag voor de televisie. Het journaal van acht uur meldde dat de knie operatie van koningin Bea trix goed was verlopen. Wel moest de vorstin nog een paar dagen in het ziekenhuis blij ven. Ze zou de jaanvisseling dan ook vanuit bed moeten meemaken. De zesjarige Tho mas vond dat maar sneu voor de koningin. „Hoe kan ze dan rotjes afsteken?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37