atercentrum bespaart geld ïjPZC Kleurengek Gerrit Kulik toont foto's in Vlissingen Gehandicapten beleven Indoor Zeeland eerder Aanhoudingen na vechtpartij Glasbakken Stationsplein blijven Goesenaar gewond bij aanrijding Vissers vinden 15.000 kilo afval Goesenaar cel in voor steekpartij Reimerswaal, Noord-Beveland en waterschap slaan handen ineen donderdag 5 januari 2006 VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen zijn woensdag na middernacht vier Vlissingers in de leeftijd van 16 tot 25 jaar aangehouden. De vier waren met elkaar in gevecht. Daarbij werd een ruit van een horecazaak ver nield. Een 22-jarige man is voor een hoofdwond in de huisartsenpost behandeld. Na verhoor werden ze vrijgela ten. HULST - De gemeente Hulst is niet van zins de glasbak ken aan het Stationsplein in Hulst te verplaatsen naar een andere stek. Een omwonende klaagde over geluidso verlast. Hulst stelt echter dat de glasbakken slechts één maal per week en op acceptabele tijden worden geleegd, dat wil zeggen, niet tussen 19 uur en 7 uur. Ook vond de omwonende de glascontainers geen fraai gezicht. Hulst gaat de containers niet naar een andere straat verplaat sen, maar wil ze wel twintig meter achteruit zetten. GOES - Een 79-jarige fietser uit Goes is gistermiddag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats gewond geraakt. De man fietste rond kwart over twaalf over het Ravelijn de Groene Jager en verleende op het kruispunt met de Middelburgsestx-aat geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 23-jarige plaatsgenoot. De bejaarde fietser kwam ten val en werd met verwondingen aan zijn hoofd overgebracht naar het ziekenhuis. STELLENDAM - Het vuilvisproject in Stellendam heeft in vier maanden tijd al vijftienduizend kilo afval opgele verd. Dat is bijna de helft van het eindresultaat na twee jaar vuilvissen onder de vorige regeling. Het nieuwe px-o- ject, waax'aan vijf kottex-s meedoen, begon in september en duux't dit keer drie jaar. Eén van de deelnemei's is de Tholen-7. De inzameling is een initiatief van de interna tionale milieu-organisatie van vissexijgemeenten KIMO. Onder de vorige regeling werd over de duur van twee jaar in totaal 450.000 kilo afval door 69 schepen uit vex-schil- lende landen rond de Noordzee opgebracht. De deelne- mex-s uit Stellendam naxnen daarvan 34.000 kilo voor hun rekening. Vissers verdienen geen cent aan hun bijbaantje als vuilnisman op zee. Gebnxikelijk wordt rommel die in de netten belandt, direct tenxggegooid. Binnen de rege ling krijgen ze echter de beschikking over speciale 'big bags', waax'in ze het zwerfvuil in de thuishaven gx-atis kun nen laten ophalen door de afvalverwerker. Aan het pro ject in Stellendam wordt meebetaald door de provincie Zuid-Holland, de gemeente Goedereede, de visafslag en het bedrijf Van Gansewinkel. Vanuit Breskens zijn even eens twee kotters actief voor het vuilvisproject. MIDDELBURG - De rechtbaxxk in Middelbux-g vex-ooi'deel- de gisteren een zestigjaxige inwoner van Goes wegens een steekpartij tot twee jaar gevangenisstraf, waax*van zes maanden voorwaardelijk plus reclasseringstoezicht. De Goesenaar stak op 21 juli vorig jaar na een ruzie zijn vrouw xnet een broodmes in de borst en rechterbeen. door Anita Tournois klapt hij steevast met een potje biljart tegen zichzelf. Voor de concentratie. „Als ik het door mezelf vex-eiste aantal punten be haald heb, volgt een ander ri tueel: het maken van diverse krabbeltjes, 'losmakex-tjes', om op gang te komen", vertelt hij. Op een tafel liggen verscheidene kleine blaadjes met een lijnen- plannetje in zwart of kleur, die de basis vox-men en de toon zet ten voor de soms immense for maten, die de wanden sieren. Vage ideeën De Jongs werk varieert van klei ne subtiele tot uit de kluiten ge wassen expressionistische wer ken, abstx-act of vexn-egaand ge abstraheerd, schilderijen of col lages, met een boeiende sti-uc- tuur; dit door het toepassen van tal van materialen als karton, hout, kranten, papier en doek. Men herkent de voorliefde voor het verweerde, zoals men soms ziet in oude muren en vloeren. Buiten soms wat vage ideeën, ontbx-eekt een vooropgezet plan. De compositie ontstaat al doen de onder zijn handen. Soms doorbreekt een figuratie in zwart aangezette belijningen van menselijke gestaltes/arche typen de compositie. Uitdruk- kingsloos zoals ook gezichten, een hond of beelden van fiet sers. Stillevens met flesjes vor men een ander geliefd onder- wei'p; regelmatig terugkerende elementen of bepaalde vormen van beweging die de kunstenaar boeien. Sfeer van het moment uitgedrukt in timbre en kleurge- bx-uik, afhankelijk van stem ming, wisselend van witten en aardetinten tot sprankelende kleurenexpressies. Voox-al de schilderijen die opgebouwd zijn uit een x-espectabel aantal mini- formaatjes vormen een waar feest der ontdekking en herken ning. In die werken komt werke lijk alles aan bod wat de kunste naar boeit en beweegt. Men ont waart eerder genoemde elemen ten, maar het zijn vooral de odes aan het kleine, nietige en zoge naamd waax-deloze, die opval len: fossielen van het dagelijks bestaan, sporen van mens en dier, waaraan de meeste mensen achteloos voorbijgaan. Voor de Jong vormen deze dingen echter een soort van fundament. Ze vra gen en krijgen zijn aandacht en worden door hem uit de vergetel heid gehaald, naar een hoger plan getild. „Ik zie altijd wel iets liggen, waardoor ik word aangeti'okken of geïnspireerd. Trouvailles, waarvan ik wel zie wanneer het in mijn werk van pas komt." Net als de ingelaste of toegevoegde teksten en kleine zinnetjes met een humoristische ondex-toon en een kexnx van spot of zelfspot. Een opsomming van kenmerken, die bepalend is voor de kx-achtige, speelse uitstraling van al zijn werk. De Jong - die in Zeeland geen volslagen onbe kende meer is, want hij expo seerde er diverse malen, waaron der in Wolphaartsdijk - schil dert levenskunst of zoals kunst recensent Nico Out het een aan tal jaren geleden fraai formu- leex-de: „De Jong schept schilde rijen, die leven overstijgen". Galerie/Atelier De Jong, Wol straat 80 in Axel. Website: www.leodejong.nl en email: info@leodejong.nl. Wie hun werk wil bezichtigen moet even bellen of mailen, want de galerie is alleen open op afspraak. Tele foonnummer: 0115 - 530898 Het echtpaar de Jong met het werk Walstraat 80. foto Peter Nicolai Fotograaf Gerrit Kulik exposeert zijn foto's tot en met 28 januari in café-restaurant Soif in Vlissingen. foto Lex de Meester AXEL - Het pand Walstraat 80, i/jwaar voorheen een parkethan- del was gevestigd, is door het De Jong in relatief kor- tijd omgetoverd tot een uit zonderlijk ruime galerie annex ^atelier. In de maagdelijk wit ge schilderde omgeving en dito aan- (]ekleding, waardoor het geheel i nog ruimer oogt, komen de wer kten van Leo de Jong optimaal tot hun recht. kunstschilder Leo de Jong en lijn partner, de Chileense San- ylra Gallo, van beroep fotografe Zn grafisch vormgeefster, wo nen nog maar enkele maanden in Axel. Daax-voor huurden ze een respectabele pe riode een deel van een schoolge- in Rotterdam, waarin - als nu - atelier en galerie plek hadden. Omdat andere met dit gebouw verdere onmogelijk maakten, echtpaar op zoek naar vervangende ruimte, die zou voldoen aan hun crite- A1 vrij snel kwam Axel in Momenteel wordt de laat- hand gelegd aan de aankle- van de diverse in elkaar ruimtes. Sommige moeten nog wox-den en ook de fotower- van Gallo, portretten van (zij is bovenal geïnteres- in het fenomeen mens), er hun plek krijgen. Om verhuizing en verbouwing energie hebben gekost, ma de kunstenaar en zijn even pas op de plaats, tijd nemen om te wennen -t kunstklimaat tér plekke Er bestaan al wel plannen voor de nabije Kunstenaars met drie- wex'k, bijvoor beelden, wordt een plek om te exposeren, men een keer of vier per een soort kunstsalon of dag organiseren, waarin het kunstaanbod in de van beeldende kunst de !k een belangrijke rol gaat De Jong zegt ondarxks leeftijd - hij is vierenzeven- zit al veex-tig jaar in het - nog te beschikken over een levendige geest. Hij staat Ppen voor verandering, daarin gesteund door Gallo, die met Verve zijn werk promoot. De Kunstenaar zelf is zeer beschei den. Zijn werkdag begint, zo ver- Op de x'uim twintig foto's staat bijvoox-beeld een paar keer de garnizoensbakkexdj in de kaze matten van Vlissingen, maar is ook de natuur rijkelijk aanwe zig. Sommige plaatjes zijn realis tisch, zoals die van dieren en landschappen. Andere neigen meer naar abstract werk. Zo hangen er drie afbeeldingen met alleen schelpen en steentjes aan de muur. In andex'e zijn menselij ke gedaanten in een spel met wa ter te hex-kennen, maar wat nu precies wat is, is moeilijk vast te stellen. Hoe verschillend de foto's ook zijn, ze hebben één ding ge meen: ze zijn erg kleurig. „Ik ben inderdaad een kleurengek", beaamt Kulik. Zwax-t-wit foto's maken, doet hij niet graag. „Die fotografen werken veel met con trast. Daax-door moet je echt stu deren op zo'n foto, drie uur wer ken voordat je er eentje hebt. Dat is niets voor mij." Liever trekt de Vlissinger er op uit om te fotograferen wat hij ziet. „Soms heb ik echt een plan ning in mijn hoofd. Dan zoek ik bewust een zonsondex-gang of landschap op. Maar het gebeurt ook dat ik met vrouw en hond buiten ben, iets moois zie en dat vastleg." Kulik ziet exposeren als een meerwaarde van het fotografe ren. „Foto's maken is leuk, maar het is nog mooier als mensen naar het resultaat kijken en ex-van ge-, rxieten. Hier en daar hangt mijn werk in woonkamers. Daar ge niet ik wel van." Expositie: Uit het werk van Ger rit Kulik, tot en met 28 januari in café-restaurant Soif, Bel lamypark, Vlissingen. Advertentie |F^»nr Rinus Antonisse &DDELBURG - Door de op- 1 'dichting van een watercentrum n Jakken het waterschap Zeeuw- ijer'je Eilanden en de gemeenten Reimerswaal en Noord-Beve- v.jand het waterbeheer doelmati- H='|er aan. Ook bespaart het geld. o Jaar?heeft uiteindeliik de bur_ ier profijt van. i); I Stefee drie overheden hopen dat an- fere gemeenten zich bij cen- Myjjum Aqua Publica ('water is jenzaak van ons allemaal') aan- e fluiten. Dat maakt het alleen maar voordeliger. Wat dijkgraaf Gosselaar van Zeeuwse Ei landen betreft, kunnen ook de o ifrie Zeeuws-Vlaamse gemeen- meedoen. Dat ligt wel wat n lastiger, omdat waterschap D-ugeeuws-Vlaanderen ontbx-eekt. leJi,Als Zeeuwse Eilanden hebben Wij nu eenmaal geen bemoeienis H.pet bijvoorbeeld zuivering en Riolering in Terneuzen." Na vor- '''mingvan één waterschap in Zee- eihjand wordt dat eenvoudiger. een bijeenkomst in Mid tekenden dijkgraaf Gos- j| Jgelaar en de bux-gemeestex's C. Liere (Noord-Beveland) en i;A. Huisman (Reimerswaal) giste- in «ren een overeekomst voor op- eniïichting van het watercentrum. Gezworene A. Ruijtenberg legde uit dat geen apart bureau wordt —gevormd. De winst zit in nauwe samenwerking: niet apart wie- n ^len uitvinden, maar in eikaars aan de slag gaan. Via het centrum wordt gewerkt han plaixnen voor riolering, het van regenwateraf- /m voer van cle riolering, afspraken o.over beheer oppervlaktewater an de bebouwde kom, het maken lariiyan gemeentelijke waterplan- hen en samenwerking bij beheer jetryan installaties en leidingen. 4 -Ruijtenberg onderstreepte dat gezamenlijke aanpak veel doelmatiger en kostenbespa- is. burger zal het worst zijn wie „Verantwoordelijk is, als hij kan rekenen op een goede polering, gezond oppervlakte wateren droge voeten. En dat te gen zo laag mogelijke kosten. kunst door Martijn de Koning VLISSINGEN - Een kleuren gek, zo noemt de Vlissingse foto graaf Gerrit Kulik zichzelf. Wie zijn expositie in café-restaurant Soif bekijkt, ziet waarom. De meest uiteenlopende onderwer pen hangen er in felle tinten aan de wand. „Ik noem het niet voor niets Uit het werk van Gerrit Kulik", ver klaart de fotogx-aaf de gi-ote hoe veelheid items die op de tentoon stelling te zien zijn. „Er hangt van alles wat." Juist daarom hoopte Ruijten berg op meer deelnemers in Aqua Publica. „Het gezamenlijk belang moet uitstijgen boven het eigenbelang, ten faveure van de burger. We hebben er veel vertrouwen in dat het echt tot kostenbespai-ing leidt." Als voorbeeld noemde Ruijten berg de situatie op Noox-d-Beve- land. Door de gezamenlijke be- nadering van waterschap en ge meente, kan worden voorkomen dat een duur opvangbassin moet worden aangelegd. „Daardoor ontstaan lagere maatschappelij ke kosten." Dijkgraaf Gosselaar wees erop dat het waterschap al geruime tijd doende is zoveel mogelijk sa menwerking met de gemeenten te zoeken. „Dat bespaart miljoe nen euro's voor de burger." Hij ex-kende dat de voordelen die te behalen zijn, in de ene gemeente groter uitpakken dan in de ande- x-e. „Een vex-fijnde afstemming van zuivering en riolering kan niet overal. Het is vooral bij nieuwe plannen en aanpassin gen aan de orde." De dijkgraaf gaf aan dat over de vorming van Aqua Publica geen overleg is gevoerd met water schap Zeeuws-Vlaanderen en de drie gemeenten bezuiden de Westerschelde. „Om praktische redenen geven we er de voor keur aan om eex-st zoveel moge lijk gemeenten boven de Wester schelde erbij te betx-ekken. Wel is het zo dat we het hoogste ren dement halen als ook Zeeuws-Vlaanderen meedoet in Aqua Publica." (Advertentie) door Martijn de Koning GOES - Officieel begiixt Indoor Zeeland vandaag, maar eigen lijk startte het paardeixevene- ment gisteren al. Meer dan hon derd verstandelijk gehandicap ten deden in de Zeelandhallen in Goes mee aan dressuurwed- strijden en waanden zich deelne mers aan de 'echte' competitie. bliek, het rijden in stap en draf, het uitvoex-en van oefeningen als een volte en een diagonaal: het gebeux-t allemaal in opperste concentratie. De ruiters zijn per groep inge deeld op hun vaardigheden. Daardoor rijden alle leeftijden door elkaar. Zo xrijdt een oudei'e man op een groot en bx-eed paard de zandbak in, op de voet gevolgd door een meisje van een jaar of zes op een minipony. Al lebei even fanatiek. Na afloop van de oefeningen kxijgen de paarden uitvoex-ig complimentjes van hun berij ders. Die aaien en kloppen er lustig op los. Ook het publiek op de tribune wordt nog een keer bedankt. Iets uitbundiger nu, de wedstx-ijd is immers afgelopen. Een darxkbaar applaus klinkt als antwoord. foto Willem Mieras „In feite hebben wij met Indoor Zeeland niets te maken", zegt coördinator Joyce Delfos. „Deze dag komt elk jaar weer tot stand dankzij sponsors en vxijwilli- gex-s. Vooral de Lions Clubs van Goes en Boi-sele maken dit finan cieel mogelijk. Verder helpen ruim honderd mensen met de or ganisatie." Die profiteert er wel van dat de Zeelandhallen al helemaal ge prepareerd zijn voor het sport festijn. Zandbakken, tribunes, stands, een bar: het is allemaal aanwezig. Daardoor is het voor de deelnemers net alsof ze wel degelijk meedoen aan het presti gieuze evenement. Ga maar na: familieleden en vrienden bevolken cle metersho ge tribunes en juichen de ruiters en amazones toe. Juryleden vol gen met een kritische blik de ver richtingen en noteren elke bewe ging- Een enthousiaste speaker praat het geheel aan elkaar. En de bes te drie van elke gx-oep winnen, een medaille. Alle ingrediënten zijn dus voor-handen om er een echte strijd van te maken. De meeste deelnemers benade ren de wedstrijd ook zo. Het groeten naar de jixry en het pu- Gehandicapten konden gisteren paardrijden tijdens Indoor Zeeland in de Zeelandhallen in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33