SER in afgeslankte vorm verder PZC PZC Benefietfestival slot hulpactie Pakistan Middelburg achter op planning met aanpak Concertzaal ,11 Voortaan alleen gevraagd advies aan gemeenteraad „Discussieavond iirjansland Werkstraf voor wietteler Topjaar voor EHBO Goes Terras in Hoedekenskerke doelwit Informatieavond nieuwe Sloelijn agenda donderdag 5 januari 2006 -I IERIKZEE - De Sociaal Econo- Raad (SER) voor Schou- i jd yen-Du i vela n d nieuwe stijl taat in de steigers. Een ruime 'ei [eerderheid van de gemeente- aad voelde niks voor afschaf- ng van dit adviesorgaan en WOng een doorstart af, maar -el tegen aanzienlijk lagere kos dan voorheen. Inmiddels is jet voorstel voor een SER in af slankte vorm gereed. 1 )e gemeenteraad moet deze ïaand definitieve beslissingen emen over de wijze van door- tart. De leden van de SER gooi en in mei vorig jaar meteen de anddoek in de ring als reactie p het voornemen van B en W it adviesorgaan op te heffen zo te bezuinigen op de ge- leentelijke uitgaven. Het be- tuur stapte en bloc op. ie achterban van de SER teken- 'e vervolgens massaal protest an tegen het plan dit adviesor- aan te schrappen. Kamer van hophandel, horeca, agrariërs, W ecreatieondernemers, milieuor- anisaties en de regionale onder- emerskringen maakten be waar tegen dit voornemen van en W. 'eljket college kreeg het voorstel liet door de raad. Alleen de frac- ies van PvdA en SGP steunden leze bezuinigingsmaatregel. De verige fracties kozen ervoor de !ER in afgeslankte vorm voort e zetten en toch ook een groot eel van de beoogde bezuiniging p dit orgaan te verwezenlijken. )ie doelstelling zou bereikt kun- c en worden door de kosten echtstreeks toe te schrijven aan et project waar advies voor 'ordt gevraagd. i heistelling laadsgriffier T. van Oostenbrug- heeft in vervolg op dit besluit een notitie opgesteld voor de !R nieuwe stijl. De SER wordt aarin gereduceerd tot een advi- ;rende commissie die uitslui- ind op initiatief van de gemeen- on ïraad wordt geraadpleegd over pecifieke projecten. Volgens ?an Oostenbrugge moet daarbij iIRJANSLAND - Het Reforma- orisch Contact Schouwen-Dui- 'eland houdt donderdag 12 ja- uari een discussieavond in de ;erk in Sirjansland. Ivangelist W. den Hertog uit )irksland zal ter inleiding op le discussie een lezing houden it als titel 'Ambt aller gelovi- en'- )e bijeenkomst in de kerk van Iirjansland begint om 19.45 (Advertentie) Den Dekker u\| \l Muziek (APELLE 0113-330330 - nvw.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman 1 Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wel worden bewaakt dat de ad viesaanvragen sporen met de doelstelling van de SER. Die luidt: 'adviseren over de hoofd lijnen van het sociaal-econo misch beleid, voor zover het de gemeente Schouwen-Duiveland betreft'. De vergoeding voor voorzitter en overige leden wordt in de nieuwe vorm drastisch terugge bracht. Ontving de voorzitter van de SER voorheen ruim 4600 euro per jaar en de overige le den 116 euro per vergadering, nu wordt voorgesteld die bedra gen terug te brengen tot 173 eu ro voor de voorzitter en 113 eu ro voor de overige leden per ver gadering. In dat geval worden dezelfde bedragen gehanteerd als voor de voorzitter en de le den van de kamers van de com missie Bezwaarschi'iften. De raad dient ook een besluit te nemen over de wijze van onder- steuning aan de SER bij het op stellen van concept-adviezen. Volgens Van Oostenbrugge kan hij die steun zelf vanuit de grif fie verlenen indien de omvang daarvan enigszins beperkt blijft. Een andei'e mogelijkheid is de SER hier zelf in te laten vooi'zien of daaxwoor een beroep te doen op de ambtelijke organi- satie. Volgens Van Oostenbrugge moet nog wel worden afgewacht of de organisaties namens wie de ex-leclen waren voorgedra gen, zich wel kunnen vinden in het beperken van de rol van een SER. „De raad kan wel behoefte hebben aan deze vorm van advi sering, maar de organisaties zul len de afgevaaixligden moeten le veren en dat is natuurlijk niet af te dwingen", zegt de gxïffier. De SER-voorstellen komen maandag 9 januari aan de orde in de Commissie Openbare Ruimte en Economische Zaken, die vanaf 19.30 uur vergadert in het Zierikzeese gemeentehuis. J. Legemate schildert in zijn boek het portint van de Kooiweg en de mensen die er vroeger woonden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De grond was er slecht en het leven armoedig. Het karig beleg de bx-ood werd er verdiend in de land bouw en de zoutwinning en voor drink water moest je naar Zierikzee of Schud- debeurs. Jaap Legemate maakt het in zijn boek De Kooiweg en omgeving niet mooier dan het was. Hij schildert het portret van de Kooiweg en haar bewo ners in vroeger tijden. Het is geen heldenepos of roman, maar het verhaal van doodgewone mensen en hoe zij in vroeger tijden leefden in wat te boek staat als zo'n beetje het slecht ste landbouwgebied van Schouwen-Dui veland. Een verhaal dat, stelt auteur Le gemate, verteld moet worden voordat de geschiedenis van dit lapje grond en haar bewonex-s in de vex-getelheid x-aakt. Legemate baseert zijn verhaal op mon delinge ovei'levering. „Ik had vroeger een oom Bas en die man heeft echt tien tallen kei-en in het ziekenhuis gelegen en ik ging vaak bij hem op bezoek. Oom Bas was een echte vex-halenverteller," De ver-halen van oom Bas werden door Legemate verweven met herinneringen van andex'e familieleden aan hoe het le ven vroeger aan de Kooiweg was. Dat levert fraaie tijdsbeelden op, zoals het verhaal van slachter Stoel, vanwege zijn bescheiden gestalte beter bekend als 'Stoeltje'. De man liep destijds - nog voor de Tweede Wereldooxdog - met een houten kapbak, bedoeld om het vlees te kappen en snijden, van boei'derij naar boerderij om varkens te slachten. Per dag slachtte hij gemiddeld vier varkens en niet zelden op vier verschillende adressen. De slachter werd bij de meeste gezin nen waar hij kwam een bon-eitje aange boden. Aan het eind van de werkdag had 'Stoeltje' dus vaak een stevige bor- x-el op. De slachter sliep naar verluidt als een x-oos na het harde werken, de lan ge voettochten en de alcoholische ver- snapex-ingen. Behalve in de landbouw werd gewex-kt in de zoutwinning. Zoals turf gestoken werd in Drenthe, werd in het Platte van Schouwen - zoals de omgeving van de Kooiweg ook wel genoemd wordt - zouthoudende darink gedolven. Die be zigheid tekende het landschap. Door de zoutwinning werden de weilanden bul tig en ongelijk. Legemate beschrijft in zijn boek een tijd waax-in drinkwater vaak gehaald moest worden in Zierikzee of Schudde- beurs. „En dat deed je dan te voet." Legemate schetst het dagelijks leven van Jan Legemate en Coxmelia Hart, Tx-iest de Jonge en Neeltje Hax-t en Jan de Boer en Lena Fondse. De rol van het geloof komt aan de orde, evenals de moeite die het voor de meeste bewoners van het Platte van Schouwen kostte om het hoofd boven water te houden. Lege mate: „Het is nauwelijks voor te stellen hoe de mensen hier toen leefden. En zo foto Dirk-Jan Gjeltema lang geleden is het allemaal nog niet eens. Daarom heb ik in dit boek willen vastleggen hoe het leven toen in de om geving van de Kooiweg was. De mate riële erfenis voor de volgende generatie zal veelal gex-ing zijn geweest. De spiri tuele nalatenschap is van een heel ande re aard." Portret Dat ook het portret van het gebied ge schetst wordt, vindt Legemate minstens zo belangrijk. Zeker met het gegeven in het achtex*hoofd dat het gebied al veel veranderd is door watersnoodramp en hex-verkaveling, maar straks ook nog eens op de schop gaat. De ziltige land bouwgrond wordt in het kader van na tuurontwikkelingsplan Tureluur omge vormd tot natuurgebied. „Daarom is het zo belangrijk dat dit verhaal verteld wordt." Het 130 pagina's tellende en met veel fo to's geïllustreerde boek is voor 12,50 eu ro te bestellen via 0111-413212/412630 (bij C. Legemate) en bij auteur J. Lege mate zelf, via 0113-343313 of j.legemate@filternet.nl. Opbrengst gaat naar tenten tegen wind en kou door Ali Pankow ZIERIKZEE - In diverse opvang kampen voor slachtoffers van de aardbeving in Pakistan zak ten de afgelopen dagen tenten in elkaar onder het gewicht van de sneeuw. Vervolgens spoelde de regen delen van tentdorpen weg. De foto's van de desolate toestand waarin talloze mensen verkeren, motiveren voorzitter L. Kleingeld van de Stichting Help Pakistan in Zierikzee nog eens extra een groot benefietfes tijn op touw te zetten. Dat wordt vrijdag 27 januari ge houden in Delta Plaza op Water land Neeltje Jans. „Deze bene fietavond geldt als afsluiting van onze acties ten behoeve van de slachtoffers van de aardbe ving in Pakistan", zegt Klein geld. Hij beseft dat de stichting niet bezig kan blijven met men sen geld te vragen. Het feno meen 'actiemoeheid' heeft hij tot zijn grote teleurstelling ten aanzien van de hulp voor Paki stan al eerder moeten fervaren. „Gelukkig wai'en er ook zeer be trokken x-eacties en wist de stich ting tot nu toe ruim 17.000 eux-o bijeen te brengen. Daar zijn me dicijnen en tenten voor gekocht. Verder hebben we heel wat hulp- goederen en dekens gekregen", zegt de voorzitter. Zelf werd Kleingeld door zijn buurman U. Saifvan ooi-sprong afkomstig uit Pakistan, gewe zen op de noodzaak de slachtof fers van de aax-dbeving te hel pen. „Dat moet index-daad, want in feite gaat het om de vx*aag of we dx-ieënhalf miljoen mensen dood laten gaan of dat we ons in zetten om levens te x-edden", zegt Kleingeld. Samen met zijn echtgenote M. Folkei-tsma, die als secreta ris betrokken is bij de stichting, zet hij daax-om zijn schouders on der het grote benefietfestijn op Waterland Neeltje Jans. Beiden zijn verheugd over de spontane medewerking die ze daarvoor van alle kanten krijgen. Tenten De opbi-engst ervan - ze hopen op minstens 10.000 euro - wordt geheel besteed aan de aankoop van tenten voor de ontheemde rampslachtoffers. De stichting werkt samen met de ox-ganisatie Zend een Tent uit Roermond. De tenten bestaan voor een gx-oot deel uit aluminium en zijn Een inwoner van Kashmir, ontheemd door de aardbeving, zijn dochter naar een beschut plekje om haar enigszins te bescher men tegen de snijdende kou. foto Amiruddin Mughal/RTR bestand tegen storm en kou. Ze kosten 1475 euro per stuk en bie den plek aan tien mensen. Het benefietprogramma in Del ta Plaza bestaat uit een kunst- markt en diverse muziekoptre- dens. De muziekgroep Yakamoz staat boi-g voor een bijzondere presentatie van swingende zi- geunermuziek met een Turkse sound. Yakamoz is een Rotter damse groep bestaande uit vier Turkse studenten. Zij bespelen onder meer specifieke instru menten als de ney en de saz. De formatie Not James Dean komt van Zeeuwse bodem, maar tekent voor een internationaal repertoire; James van de Water en zijn kompanen laten zich vooral inspireren door Zuid- Amerikaanse invloeden. Op de lijst van artiesten prijken verder De Jochies, oftewel Rob Vaillant en Gijs van der Sluis. Zij brengen als zang- en enter- tainmentduo op hilax-ische wijze weer leven in bijna vergeten Ne- dei'landstalige liedjes. Verder is zanger Ronnie Snipperdag van de pax-tij voor het zingen van zijn zelf geschreven lied over de noodzaak van hulp aan Paki stan. Het programma wordt gepresen teerd door publicist Fx-ans Meu- lenberg. Hij leidt ook de veiling waarbij kunstliefhebbers een im ponerend schilderij van Helma Kotoun kunnen bemachtigen. De kunstmarkt wordt ingericht door enkele regionale galeries, zoals 't Oude Raadhuis, het Open Atelier van het Kunste naarscollectief in Plaamstede en galerie Beddeweeg in Ziex-ikzee. Kaarten voor het benefietfestijn op vrijdag 27 januari kosten 12,50 eu ro en zijn onder meer te koop bij Boekhandel De Vries in. Zierikzee. Het programma begint om 20.00 uur. Nadere informatie: www.zee- landhelptpakistan.tk. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Heikant is gisteren in Middelburg voor hennepteelt conform de eis vei'oordeeld tot tweehonderd uur wex-kstx-af en twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor het stelen van stroom moet hij aan Delta alvast een voox-schot van 1000 euro betalen. De man zette vorig jaar in juni in een (gehuui-de) loods van een boer in Hengstdijk een gi-ootschalige professió- nele wietplantage op. De man wilde daarmee één klap van zijn schulden af zijn. Een inval van de politie vex-stooi*de die illusie. In de loods werden 780 hennep planten aangetroffen met een straatwaarde van 15.000 euro. De verdachte heeft een growshop gehad. Die ervaring wilde hij aanwenden om een wietplantage op te zetten. De Heikantenaar vei'telde 6000 eux-o te hebben geïnves teerd. Voor het aftappen van de stroom zou hij een Bel gische elektricien hebben ingehuux-d. Diens naam weiger de de verdachte ovex-igens te noemen omdat hij bang voor i-epresailles is. GOES - De EHBO Goes heeft het nog nooit zo druk gehad als in 2005. De zestig hulpverleners waren bij toei-beux-t paraat bij 58 evenementen, zowel in Goes als elders in de pi-ovincie. De 58 evenementen waren goed voor 72 dagen hulpverlening. Volgens penningmeester C. van der Weele van de EHBO Goes is dat een ï-ecoi'd voor de afdeling. „Een stijging van dei-tig procent is fors. In 2004 waren we aanwezig op 45 evenementen." Van der Weele signaleert een toename van het aantal evenementen in Zeeland. In veel gevallen is de organisatie verplicht EI-IBO'ers in te huren. HOEDEKENSKERKE - Onbekende vandalen hebben tussen dinsdagavond half zes en gisterochtend flink huisgehouden op het tei-ras van een café in Hoedekens kerke. Ze vernielden onder meer terrasstoelen trokken een recla mebord van cle muur en trokken verschillende vlaggen ka pot. Een schadebedi-ag is niet bekend. LEWEDORP - Spoox-wegbeheerder ProRail houdt dins dagavond in Lewedoi-p een informatiebijeenkomst voor omwonenden van de toekomstige Sloelijn. Met de voox-bei'eidende werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe goedex-enlijn tussen VÜssing'en-Oost en het Zeeuwse hoofdspoor is eind vorig jaar begonnen tussen Lewedorp en Arnemuiden. De daadwei'kelijke bouw be gint deze week, met het i'ooien van een aantal bomen langs de Postweg - die evenwijdig aan de A58 loopt - en het aanbrengen van zand voor de nieuwe spoorbaan. De Sloelijn die aan de westkant van cle Quarlespolder komt te liggen, moet eind 2007 klaar zijn. De informatiebijeenkomst in Lewedorp, waarvoor ook de dorpsraden van Lewedorp, Nieuwdoi-p én Nieuw- en Sint-Joosland zijn uitgenodigd, is in het vex-enigingsge- bouw aan de Zandki-eeksti'aat en begint om 19.00 uur. De planning van de bouw zal onder meer uit de doeken wor- den gedaan. door Maurits Sep MIDDELBURG - De verbou wing van de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg loopt enkele weken vertraging op. Door be zwaren van omwonenden die bij de gemeente zijn ingediend, kan niet meer in januari worden be gonnen. De gemeente hoopt nog wel op tijd klaar te zijn voor het nieuwe culturele seizoen dat in september begint. De verbouwing had deze maand moeten beginnen. Dat lukt niet, zegt K. Aartsen van de gemeen te. Hij verwacht dat het half fe bruari zal worden. Dat komt on der meer door bezwaren van om wonenden. Waar zij het niet mee eens zijn, wil hij niet toe lichten. „Maar we moeten se rieus naar hun zienswijzen kij ken. Dat kost tijd." Ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft nog tijd no dig om een oordeel te vellen over het plan. Het pand Vei-we- xijstraat 14, waarin de grote zaal is ondei-gebracht, is een mo nument. In de binnentuin wordt een foyer gebouwd. Daarom moeten enkele bomen worden gekapt. De kapvergunning is inmiddels verleend, maar wanneer de bouwvex-gunning komt, wordt bepaald door het standpunt van Monumentenzorg. „Daar kun nen makkelijk zes weken over heen gaan", verwacht Aartsen. „We zullen wel probex'en of we in overleg met Monumentenzorg de procedure kunnen vei'snel- len." De aanbesteding van het werk is nog niet afgerond. De gemeen te onderhandelt met een aanne mer over de prijs. Aartsen denkt dat half januari overeenstem ming bereikt zal zijn. Als de ver bouwing dan in februari kan be ginnen, is het nog mogelijk de deadline van september te ha len, denkt hij. Dat hangt ook af van de mogelijkheden die aanne mer ziet om het plan aan te pas sen om tijd terug te winnen. September is een cruciale maand, omdat het nieuwe cultu rele seizoen begint. De toekom stige gebx-uikers van de Con cert- en Gehoox'zaal - het Zeeuws Oi'kest, Kamermuziek Zeeland en de Oratoriumvereni- ging - moeten er dan in terecht kunnen, zegt Aai'tsen. „Als er meer bezwaren komen, dan zijn we weken ver-der en dat zou zon de zijn." In de vex'bouwing wordt ook het plan voor een opnamestudio meegenomen. Componist D. Ei- senga en geluidstechnicus J. van der Heijden hebben dat plan in gediend. Volgens Aartsen wordt in een deel van het complex een ruimte ingericht waarin die stu dio kan komen. „In de huidige beheerderswo- ning in het pand Verweidjstraat 16, kunnen we een studio bou wen. Daarin komt een geluid- dichte doos. Niet omdat er ge luid uit naar buiten komt waar omwonenden last van kunnen hebben, maar juist om te voorko men dat geluid van buiten naar binnen dringt." De initiatiefnemers moeten zelf het benodigde geld op tafel leg gen om de studio ook daadwer kelijk te bouwen. Volgens Eisen- ga worden de komende twee maanden cruciaal in het zoeken naar geld voor de studio. „We voeren sinds september oveiieg met de stichting Zeeuwse Con certzaal die het complex gaat ex- ploiteren. Dat verloopt behoor lijk succesvol." Een onderzoek heeft aange toond dat er grote behoefte be staat aan de opnamestudio. Vol gens Eisenga worden jaarlijks ongeveer di'ieduizend cd's in ei gen beheer opgenomen. „Musici hebben een geweldige drang om zichzelf op te nemen. Het zijn ook niet de minsten die geïnte resseerd zijn in onze studio." De gemeente houdt donderdag 12 januari van 19.00 tot 21.00 uur in de schouwburg aan het Molenwater een informa- tie-avond over de Concert- en Gehoorzaal. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Havenplateau, 19.00 uur: kerstboomverbranding: KERKWERVE - Sportveld De Vospit, 20.00 uur: kerstboomverbranding; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare vergadering commissie Sa menleving en Bestuur (o.a. beleidsnoti tie Kunst en Cultuur): Gebouw De Driehoek, vanaf 10.00 uur: LAN-party CJV.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31