subsidiebaan in ere hersteld Melkweg heeft naambord terug Radiostilte in zaak Ganseman Willibrord omstreden Goes heeft geen geluk met glazen watertrap Gmbrèie Gemeente heeft geld voor 25 werkervaringsplaatsen 3 Bomen zat voor flink vreugdevuur Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Terneuzen stelt geen limiet aan aantal bordelen Werkstraffen voor 'vriendendienst' Werkstraf voor fataal ongeval Twee tips over diefstal Sas Glas KORTING WINTER 2e ARTIKEL 10% 3e ARTIKEL 15% EXTRA KASSA KORTING Medeleven Redactie: 0113-315649 wvvvv.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ft Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 5 januari 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ■\V-dnnrMelita Lanting ZIERIKZEE - Vrijwilligers- clubs en non-profit organisaties kunnen weer gebruik maken van gesubsidieerde arbeids krachten. Schouwen-Duiveland heeft voor dit jaar 450.000 euro beschikbaar, genoeg om onge veer 25 personen een jaar lang aan het werk te helpen. eutjDe regeling is goed verge- lijkbaar met oude bekenden als Melkertbanen of ID-banen. „Het is eigenlijk oude wijn in nieuwe zakken", legt beleidsme dewerker J. Hinz uit. „Het ver schil is dat de instroom strenger wordt geselecteerd en dat de ar beidsovereenkomsten tijdelijk zijn." De mensen die in aanmer king komen voor een dergelijke baan, moeten in de kaartenbak van de gemeente zitten en ;i4 door Frank Balkenende fetvGOES - Het wil maar niet vlot- i' a-ten met de watertrap in het nieu- n we Goese stadskantoor. Was iaai eerst de aanvoer uit China van granieten delen voor de opvang- inJdjver vertraagd, nu is het vvach- tcten op een onderdeel voor de imp. TéHet opvallendste element van eWt]de 'rode doos' aan de M. A. de is de zogeheten 'gla watertrap. Die begint op er; het dak, loopt dwars door het ge- io^bouw naar beneden en eindigt en.jin de vijver voor de ingang aan oil: de kant van de De Ruyterlaan. he Het water stroomt er voortdu- n irènd langzaam naar beneden en ;e c is op veel plaatsen in het corn et tplex te zien. De gemeente had de watertrap i tijdens de opening van het stads kantoor eind oktober in bedrijf willen stellen, maar dat feest ging niet door omdat granieten aitfdoor Frank Balkenende mé GOES - Een deel van het perso- Likk ncel van het katholieke Sint Wil- iste librordcollege in Goes blijft zich dn verzetten tegen een fusie met uir het protestants-christelijke ifi Buijs Ballot College, hoewel uit io?een onderzoek blijkt dat die sa- noodzakelijk is. De docenten en onderwijs-on- anidersteunend personeel hebben leecen brandbrief gestuurd naar n® in col S Advertentie reserveer nu (0118 - 886 886) een exemplaar van d'Guld waerrelt de wondere huisnaamwereld van Middelburg door Ed de Graaf tot verschijnen (eind januari) €29,50 daarna 35,00 anavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met geroosterde groenten, nlapiafilet of Italiaanse groenteloempia en nieuwjaarsdessert €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Tentoonstellingen aan de wanden van de brasserie: Helene Briels, Zeefdrukken brasserie: Bert Frijns, Glazen schalen binnenplein: Hogeschool Sint Lucas, Antwerpen Hans Christian Andersen in de Directiekamer: Zeeuwse schilders daarvan moet duidelijk zijn zat ze - om wat voor reden dan ook - niet binnen afzienbare tijd kunnen doorstromen naar een reguliere baan. De gesubsidieer de banen zijn clan ook vooral be doeld om werkervaring op te doen. Een van de organisaties die zou kunnen profiteren van deze nieu we regeling, is Omroep Schou wen-Duiveland, een vrijwilli gersorganisatie. Voorzitter W. Alkemade zegt wel interesse te hebben. „Als daar een ge schikt iemand voor te vinden is, zou dat geweldig zijn. We heb ben hier in het verleden ook wel delen van de vijver nog onder weg waren uit China. Daar had een orkaan wegen naar steen groeves verwoest, waardoor lan ge tijd geen transport mogelijk was. De inmiddels gearriveerde granieten delen zijn in de vijver aangebracht. Pomp Nu mist nog een onderdeel voor de pomp. In principe functio neert de watertrap al wel, zij het dat hij handmatig in bedrijf moet worden gesteld. Wethouder C. Linssen, die de bouw van het stadskantoor heeft begeleid, durft geen da tum meer te noemen waarop het watervalletje in bedrijf gaat. „Er zijn me al vaker data be loofd", aldus de wethouder. Het pronkstuk moet overigens niet alleen het oog strelen, maar heeft ook een praktische en duurzame functie. Het stromen de water koelt 's zomers het ge bouw. het bestuur, de Stichting Chris telijk Onderwijs Zeeland, waar onder beide scholen vallen. De brief is verstuurd door wis kundedocent A. Schenk en spon taan mede ondertekend door 41 collega's. Schenk heeft kritiek op het externe onderzoek, waar voor het bestuur ruim een maand geleden opdracht gaf na dat op de werkvloer forse weer stand tegen de fusie was ont staan. De wiskundedocent vindt dat het ingehuurde onderzoeks bureau Imago uit Breda alleen van de fusievariant veel werk heeft gemaakt. „Er zouden drie opties worden bekeken. Alles bij het oude la ten, hechtere samenwerking én fusie. Voor de mogelijkheid om bezuinigingen te halen uit inten sieve samenwerking draagt het bureau geen suggesties aan. Dat vinden wij jammer, want wij denken dat er veel winst is te ha len uit meer samenwerking." Schenk en zijn collega's hebben geen bezwaar tegen een hechte re samenwerking met het Buijs Ballot College, waarvan de do centen veel minder moeite met een fusie hebben. De Willibror- ders vrezen niet zozeer voor ver lies van (de katholieke) identi teit. Een grotere rol speelt de vrees dat het karakter en de sfeer van het Sint Willibrordcol- lege bij een fusie verloren gaat. „De school is populair en groeit hard. Dat is, denk ik, te danken aan de sfeer op school en de ma nier waarop docenten hun werk benaderen. Als je twee scholen in elkaar vlecht, ligt het voor de hand dat de onderbouw bijvoor beeld in het Buijs Ballot College wordt ondergebracht en de bo venbouw in het Sint Willibrord- college. Op die manier ben je als school geen eenheid meer bin nen dat grotere verband en dat zal het huidige karakter van het Sint Willibrordcollege aantas ten, terwijl dat juist ons handels merk is." Het schoolbestuur hakt binnen kort de knoop over het fusie plan door. Welke stappen het personeel neemt als het bestuur doorzet, en daar lijkt het gezien het onderzoeksrapport op, kan Schenk nog niet zeggen. „Ik heb begrepen dat de personeelstak van de Medezeggenschapsraad nog een enquête wil houden. Het leeft in elk geval heel erg on der het personeel." Onder toezicht van de brandweer worden de sparren aangesleept. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Hij brandt al", roept een jochie opgewonden bij het zien van vuurschijnsel bij de enorme stapel sparren. „Nee, het is een reuzenlucifer", corri geert hij zichzelf als hij de brandweerman-met-aansteek- fakkel ontwaart. Het vuur laai de hoog op tijdens de kerstboom verbranding gisterenavond in Zierikzee. Naar schatting achthonderd af gedankte sparrenbomen werden een prooi van de gretige vlam men. Het drukbezochte vreugde vuur is de eerste in een reeks van zeven op het eiland. De vrij willigers van de brandweerpost Zierikzee hadden het er knap druk mee gistermiddag. Op meerdere plaatsen konden bo men ingeleverd worden en van die mogelijkheid werd druk ge bruik gemaakt. Met alle mogelij ke voertuigen - variërend van auto met aanhangwagen tot fiets - werden de bomen aange voerd. Hetgeen halverwege de middag alleen al op het verza melpunt Haringvlietstraat al twee volle containers kerstbo men opleverde. Brandweerman Ino van Sorge: „We doen dit nu voor het vijfde jaar en elk jaar is het aantal kerstbomen nog toegenomen." Brandweercollega Dick Quant constateert vergenoegd dat ken nelijk nog niet bezuinigd is op de kerstboom. „Want je ziet vooral ook de betere kerst boom." De gemeente hielp een handje foto Dirk-Jan Gjeltema bij het verzamelen en vervoeren van de kerstbomen. Want, zo wordt geredeneerd, of de afde ling reiniging ze nu of over een tijdje ophaalt, het werk moet toch gedaan. Reeks De kerstboomverbranding gis teravond in Zierikzee is de eer ste in een reeks. Vanavond wordt aan de Kuijerdamseweg bij Scharendijke een vreugde vuur ontstoken. Morgenavond zijn er kerstboomverbrandingen in Bruinisse (Havenplateau), El- lemeet (Kuijerdamseweg 7), Re- nesse (Transferium) en Kerkwer- ve (parkeerplaats sportveld De Vospit). Sirjansland sluit de rij op zaterdag 14 januari met een kerstboomverbranding op de ijs baan aan de Sportweg. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zierikzeese Melkweg is in ere hersteld. Het dwarsstraatje tussen Vissersdijk en Julianastraat werd gisteren voorzien van twee naambordjes. Daarmee kwam een einde aan een lange periode van anonimi teit. Dat er lang geleden een naam bordje moet hebben gestaan, ligt volgens gemeente-archiva ris H. Uil voor de hand. Maar wanneer de duiding dan is weg gehaald en waarom, dat is tot op de dag van vandaag onduide lijk gebleven. Uil vermoedt dat de paal die op cle hoek met de Julianastraat heeft gestaan, is omgereden door een (vrachtau to en nooit meer is terugge plaatst. Het gemeentebestuur van Zierik zee besloot in 1965 de dwars- Een medewerker van de gemeente plaatst de straatnaambordjes van de Melkweg in Zierikzee, die zo lang naamloos is geweest, te rug. foto Dirk-Jan Gjeltema straat officieel tot Melkweg te dopen. Vanaf dat moment ver scheen de naam ook op de stads plattegrond. Daarmee werd ver wezen naar de belangrijke rol die de zuivelindustrie in de his torie van Zierikzee speelde. Die periode begon in 1883 met de bouw van een stoomzuivelfa- briek (de eerste in Zeeland) en bereikte in 1955 een hoogtepunt met de opening van een ultra moderne melkverwerkingsfa- briek aan de Vissersdijk, als ver vanging van het door de waters noodramp zwaar beschadigde oude gebouw. Nog geen kwart eeuw later was het echter ge daan met deze bedrijvigheid. Toen de levering van de melk in bussen in 1974 werd afgeschaft, sloot de fabriek en werden de ge bouwen overgenomen door buur man Delta Elektronica. Omdat verder niets meer herin nerde aan de melkgeschiedenis van Zierikzee, vroeg amateurhis torica B. Blikman-Ruiterkamp burgemeester en wethouders vo rig jaar herplaatsing van een straatnaambord. Dat verzoek werd gehonoreerd met zelfs twee exemplaren: voor aan bei de uiteinden van de weg één. Thuis RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 mee gewerkt, maar dat is maar heel kort geweest." Voor veel musea zijn dergelijke gesubidieerde banen ook een uit komst. „Laten we eerlijk zijn: voor veel musea is de exploita tie gewoon moeilijk rond te krij gen met alleen maar vrijwilli gers", zegt voorzitter J. School' van het Museum Watersnood 1953. Hij reageert dan ook zeer enthousiast op de mogelijkheid al maakt hij wel de kantteke ning dal dit voor zijn museum ei genlijk pas echt gaat spelen als de uitbreiding een feit is. Hij denkt dan vooral aan werk in de administratieve sfeer. „We heb ben nu geen plek waar iemand kan gaan zitten. Straks hebben we kantoorruimte." Schoof maakt ook de kanttekening dat je wel moet oppassen dat betaal de krachten niet het werk van de vele vrijwilligers frustreren, bijvoorbeeld door de ene sup poost te betalen terwijl de ande re suppoost vrijwilligerswerk doet. De gesubsidieerde banen komen overigens niet alleen bij vrijwil ligersorganisaties, legt Hinz uit. „Dat kan ook bij organisaties in de gezondheidszorg zijn, zoals Cornelia." Doorstromen Het is de bedoeling dat deelne mers doorstromen naar regulie re banen. Daarom wordt elk jaar de situatie opnieuw beke ken. Een arbeidsovereenkomst tussen een organisatie en een werknemer mag maximaal drie jaar duren. Mocht een deelne mer dan nog niet toe zijn aan een reguliere baan, dan bestaat de mogelijkheid om elders via een gesubsidieerde baan aan het werk te gaan. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen stelt geen maximum aan het aantal seksinrichtingen in de gemeente. Dat blijkt uit de concept-nota Prostitutiebeleid gemeente Terneuzen. Een argument voor deze keuze is dat de wetswijziging waarbij het bordeelverbod is opgeheven, mede bedoeld is om deze be drijfstak maatschappelijk te ac cepteren. Daarnaast is de verwachting dat de prostitutie in het illegale circuit belandt als het maxi mum aantal inrichtingen is be reikt. Tevens is dan de kans groot dat wordt uitgeweken naar omliggende gemeenten. Burgemeester en wethouders gaan er verder vanuit dat bij een 'gezonde marktwerking de bedrijfstak zich vanzelf regu leert'. De gemeente is niet verplicht een lokaal prostitutiebeleid te voeren, maar zonder zo'n beleid heeft de gemeente onvoldoende handvatten om uitwassen en on gewenste situaties te bestrijden. Zoals op het gebied van openba re orde en het woon- en leefkli maat. Een andere reden voor een lokaal beleid is de volksge zondheid. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Noordgou- we en een 37-jarige man uit Zierikzee zijn gisteren voor diefstal en bedreiging elk veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur en twee weken voorwaardelijke celstraf. Aan het slachtoffer moet 400 euro smartengeld worden be taald. De mannen gingen 6 oktober vorig jaar op een camping in de gemeente Schouwen-Duiveland verhaal halen bij de campinghouder en zijn medewerker nadat er uit een cara van van een vriend, die van de camping moest vertrek ken, spullen waren gehaald. Daarbij zou het tweetal een hamer hebben getoond en een snoeischaar tegen de nek van de medewerker hebben gezet. De verdachten ontken den geweld te hebben gebruikt, maar gaven wel toe drei gende woorden te hebben geuit. Toen ze uit de caravan van het slachtoffer weggingen, namen ze twee flessen Ma- libu en acht blikjes bier mee. Volgens officier van justitie J. Valente kon de diefstal met geweld en de bedreiging bewezen worden. Hij eiste tegen beiden 240 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De strafpleitsters P. Schroeijers en V. Serrarens meenden dat het geweld er niet op gericht was geweest om de diefstal te plegen. Zij bepleitten vrij spraak. Wel achtten de raadsvrouwen de bedreiging bewe zen. MIDDELBURG - Een zestigjarige inwoner van Kielcl- recht is voor het veroorzaken van een dodelijk verkeerson geval veroordeeld 240 uur werkstraf, drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging. Zijn auto werd verbeurd verklaard. De Belg reed 27 au gustus 2004 over de Woestijnestraat tussen Nieuw-Na- men en Clinge. Toen de Belg linksaf de oprit van een boomgaard insloeg, gaf hij geen voorrang aan een motor rijder. De klap die volgde, werd de motorrijder uit Nieuw-Namen fataal. Daarna had de man het slachtoffer aan zijn lot overgelaten en was hij ervandoor gegaan. Vooral dat laatste werd hem kwalijk genomen door offi cier van justitie R. Rammeloo. De officier had negen maanden gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging geëist. SAS VAN GENT - Naar aanleiding van een uitzending' van het tv-prog"ramma Opsporing Verzocht heeft de poli tie tot gisteravond twee tips gekregen over de diefstal van twee kathodes (negatieve elektroden) en ruim vierhon derd kilo zilver bij glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent. Politiewoordvoerder J. van Mourick kon niet vertellen of het om bruikbare tips ging, omdat het onderzoek nog loopt. door Willem van Dam KAPELLE - De fracties in de ge meenteraad van Kapelle zullen voorlopig geen uitlatingen doen over de jongste verwikkelingen rond wethouder P. Gansenian. De fractievoorzitters hebben be sloten minstens een week 'ra diostilte' in acht te nemen. Het seniorenconvent in de ge meente Kapelle heeft zich tij dens een spoedoverleg beraden over de positie van de in op spraak geraakte wethouder. Het seniorenconvent bestaat uit de burgemeester en de voorzitters van de diverse raadsfracties. Tijdens dat overleg is overeenge komen dat de raadsfracties tot dat het politieonderzoek naar het incident op oudejaarsavond in het (recreatie)villapark De Oesterbaai in Wemeldinge is af gerond, geen oordeel zullen uit spreken over de politieke toe komst van de wethouder. Ganse man zou een bestuurslid van de Vereniging van Eigenaren van De Oesterbaai in het gezicht hebben gestompt. Op het gemeentehuis van Kapel le wordt gehoopt dat het politie onderzoek begin volgende week is afgerond; dinsdag 10 januari komt het seniorenconvent op nieuw bijeen. Vaart Burgemeester S. Kramer van Ka pelle verklaarde gisteren dat hij er bij het Openbaar Ministerie op heeft aangedrongen vaart te zetten achter het onderzoek naar de gebeurtenissen in De Oesterbaai. Volgens Kramer heeft de officier van justitie toe gezegd alles in het werk te stel len om het onderzoek zo snel mo gelijk af te ronden, Politiewoordvoerder J. van Mou rick betwijfelt echter dat dit lukt. Volgens Van Mourick zijn de direct betrokkenen inmid dels verhoord. Er moeten echter ook nog enkele getuigen worden gehoord. Wethouder Ganseman weer spreekt de beschuldiging. Deson danks spraken fractievoorzit ters van WD, PvdA, SGP en ChristenUnie zich eerder deze week uit voor een vertrek van de wethouder. Burgemeester Kramer zei gisteren niet te ver wachten dat Ganseman uit ei gen beweging zal opstappen. (Advertentie) COLLECTIE OP DE REEDS AFGEPRIJSDE PRIJS HOE MEER ARTIKELEN HOE MEER VOORDEEL LANGE DELFT 16 MIDDELBURG zeeuwse almanak De hele familie uit Vlissmgen zat op oudejaarsdag voor de televisie. Het journaal van acht uur meldde dat de knie operatie van koningin Bea trix goed was verlopen. Wel moest de vorstin nog een paar dagen in het ziekenhuis blij ven. Ze zou de jaarwisseling dan ook vanuit bed moeten meemaken. De zesjarige Tho mas vond dat maar sneu voor de koningin. „Hoe kan ze dan rotjes afsteken?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29