Verbouw Concertzaal vertraagd PZC Jaap Legemate schrijft ode aan de Kooiweg Meer percelen in Philippine volgen) gemeente vervuilt' Benefietfestival slot hulpactie voor Pakistan PvdA de straat op om mening te peilen Gemeente Middelburg hoopt wel op tijd klaar te zijn voor nieuw cultureel seizoen Zierikzees straatje heeft naam terug f Terneuzen bestudeert risicovolle platte daken Geen beperkin aan aantal seksinrichtingei donderdag 5 januari 2006 bil door Maurits Sep MIDDELBURG - De verbou wing van de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg loopt enkele weken vertraging op. Door be zwaren van omwonenden die bij de gemeente zijn ingediend, kan niet meer in januari worden be gonnen. De gemeente hoopt nog wel op tijd klaar te zijn voor het nieuwe culturele seizoen dat in september begint. De verbouwing had deze maand moeten beginnen. Dat lukt niet, zegt K. Aartsen van de gemeen te. Hij verwacht dat het hali' fe bruari zal worden. Dat komt on der meer door bezwaren van om wonenden. Waar zij het niet mee eens zijn, wil hij niet toe lichten. „Maar we moeten se rieus naar hun zienswijzen kij ken. Dat kost tijd.'' Ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft nog tijd no dig om een oordeel te vellen over het plan. Het pand Verwe- rijstraat 14. waarin de grote zaal is ondergebracht, is een mo nument. In de binnentuin wordt een foyer gebouwd. Daarom moeten enkele bomen worden gekapt. De kapvergunning is inmiddels verleend, maar wanneer de bouwvergunning komt, wordt bepaald door het standpunt van Monumentenzorg. „Daar kun nen makkelijk zes weken over heen gaan", verwacht Aartsen. „We zullen wel proberen of we in overleg met Monumentenzorg de procedure kunnen versnel len." Deadline De aanbesteding van het werk is nog niet afgerond. De gemeen te onderhandelt met een aanne mer over de prijs. Aartsen denkt dat half januari overeenstem ming bereikt zal zijn. Als de ver bouwing dan in februari kan be ginnen, is het nog mogelijk de deadline van september te ha len, denkt hij. Dat hangt ook af van de mogelijkheden die aanne mer ziet om het plan aan te pas sen om tijd terug te winnen. September is een cruciale ZIERIKZEE - De Zierikzeese Melkweg is in ere hersteld. Het dwarsstraatje tussen Vissersdijk en Julianastraat werd gisteren voorzien van twee naambordjes. Daarmee kwam een einde aan een lange periode van anonimi teit. Het gemeentebestuur van Zierik- zee besloot in 1965 de dwars straat officieel tot Melkweg te dopen. Vanaf dat moment ver scheen de naam ook op de stads plattegrond. Daarmee werd ver wezen naar de belangrijke rol die de zuivelindustrie in de his torie van Zierikzee speelde. Omdat verder niets meer herin nerde aan de melkgeschiedenis van Zierikzee, vroeg amateurhis torica B. Blikman-Ruiterkamp burgemeester en wethouders vo rig jaar herplaatsing van een straatnaambord. Dat verzoek werd gehonoreerd met zelfs twee exemplaren: voor aan beide uiteinden van de weg één. maand, omdat het nieuwe cultu rele seizoen begint. De toekom stige gebruikers van de Con cert- en Gehoorzaal - het Zeeuws Orkest, Kamermuziek Zeeland en de Oratoriumvereni ging - moeten er dan in terecht kunnen, zegt Aartsen. „Als er meer bezwaren komen, dan zijn we weken verder en dat zou zon de zijn." In de verbouwing wordt ook het plan voor een opnamestudio meegenomen. Componist D. Ei- senga en muziekregisseur J. van der Heijden hebben dat plan in gediend. Volgens Aartsen wordt in een deel van het complex een ruimte ingericht waarin die stu dio kan komen. „In de huidige beheerderswo ning in het pand Verwerijstraat 16, kunnen we een studio bou wen. Daarin komt een geluid- dichte doos. Niet omdat er ge luid uit naar buiten komt waar omwonenden last van kunnen hebben, maar juist om te voorko men dat geluid van buiten naar binnen dringt." Succesvol De initiatiefnemers moeten zelf het benodigde geld op tafel leg gen om de studio ook daadwer kelijk te bouwen. Volgens Eisen- ga worden de komende twee maanden cruciaal in het zoeken naar geld voor de studio. „We voeren sinds september overleg' met de stichting Zeeuwse Con certzaal die het complex gaat ex ploiteren. Dat verloopt behoor lijk succesvol." Een onderzoek heeft aange toond dat er grote behoefte be staat aan de opnamestudio. Vol gens Eisenga worden jaarlijks Een inwoner van Kashmir, ontheemd door de aardbeving, draagt zijn dochter naar een beschut plekje om haar enigszins te beschermen tegen de snijdende kou. foto Amiruddin Mughal/RTR door Ali Pankow ZIERIKZEE - In diverse opvangkampen voor slachtoffers van de aardbeving in Pakistan zakten de afgelopen dagen ten ten in elkaar onder het gewicht van de sneeuw. Vervolgens spoelde de regen de len van tentdorpen weg. De foto's van de desolate toestand waarin talloze mensen verkeren, motiveren voorzitter L. Klein geld van de Stichting Help Pakistan in Zierikzee nog eens extra een groot bene fietfestijn op touw te zetten. Dat wordt vrijdag 27 januari gehouden in Delta Plaza op Waterland Neeltje Jans. „Deze benefietavond geldt als af sluiting van onze acties ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Pa kistan", zegt Kleingeld. Hij beseft dat de stichting niet bezig kan blijven met men sen geld te vragen. Het fenomeen 'actie moeheid' heeft hij tot zijn grote teleur stelling' ten aanzien van de hulp voor Pa kistan al eerder moeten ervaren. „Gelukkig waren er ook zeer betrokken reacties en wist de stichting tot nu toe ruim 17.000 euro bijeen te brengen. Daar zijn medicijnen en tenten voor gekocht. Verder hebben we heel wat hulpgoede ren en dekens gekregen", zegt de voorzit ter. Zelf werd Kleingeld door zijn buurman U. Saif, van ooi-sprong afkomstig uit Pa kistan, gewezen op de noodzaak de slachtoffers van de aardbeving te helpen. „Dat moet inderdaad, want in feite gaat het om de vraag of we drieënhalf miljoen mensen dood laten gaan of dat we ons in zetten om levens te redden", zegt Klein- geld. Samen met zijn echtgenote M. Folkerts- ma, die als secretaris betrokken is bij de stichting, zet hij daarom zijn schouders onder het grote benefietfestijn op Water land Neeltje Jans. Beiden zijn verheugd over de spontane medewerking die ze daarvoor van alle kanten krijgen. De opbrengst ervan - ze hopen op min stens 10.000 euro - wordt geheel besteed aan de aankoop van tenten voor de ont heemde rampslachtoffers. De stichting werkt samen met de organisatie Zend een Tent uit Roermond. De tenten be staan voor een groot deel uit aluminium en zijn bestand tegen storm en kou. Ze kosten 1475 euro per stuk en bieden plek aan tien mensen. Het benefietprogramma in Delta Plaza bestaat uit een kunstmarkt en diverse muziekoptredens. De muziekgroep Yaka- moz staat borg voor een bijzondere pre sentatie van swingende zigeunermuziek met een Turkse sound. Yakamoz is een Rotterdamse groep bestaande uit vier Turkse studenten. Zij bespelen onder meer specifieke instrumenten als de ney en de saz. De formatie Not James Dean komt van Zeeuwse bodem, maar tekent voor een in ternationaal repertoire. James van de Wa ter en zijn kompanen laten zich vooral in spireren door Zuid- Amerikaanse invloe den. Op de lijst van artiesten prijken verder De Jochies, oftewel Rob Vaillant en Gijs van der Sluis. Zij brengen als zang- en entertainmentduo op hilarische wijze weer leven in bijna vergeten Neder landstalige liedjes. Verder is zanger Ronnie Snipperdag van de partij voor het zingen van zijn zelf geschreven lied over de noodzaak van hulp aan Paki stan. Het programma wordt gepresenteerd door publicist Frans Meulenberg. Hij leidt ook de veiling waarbij kunst liefhebbers een imponerend schilderij van Helma Kotoun kunnen bemachtigen. De kunstmarkt wordt ingericht door en kele regionale galeries, zoals 't Oude Raadhuis, het Open Atelier van het Kun stenaarscollectief in Haamstede en gale rie Beddeweeg in Zierikzee. Kaarten voor het benefietfestijn op vrijdag 27 januari kosten 12,50 euro en zijn onder meer te koop bij Boekhandel De Vries in Zie rikzee. Het programma begint om 20.00 uur. Nadere informatie: www.zeelandhelptpaki- stan.tk. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De grond was er slecht en het leven armoedig. Het karig belegde brood werd er verdiend in de landbouw en de zoutwinning en voor drinkwa ter moest je naar Zierikzee of Schuddebeurs. Jaap Legemate maakt het in zijn boek De Kool- weg en omgeving niet mooier dan het was. Hij schildert het portret van de Kooiweg en haar bewoners in vroeger tijden. Het is geen heldenepos of ro man, maar het verhaal van dood gewone mensen en hoe zij in vroeger tijden leefden in wat te boek staat als zo'n beetje het slechtste landbouwgebied van Schouwen-Duiveland. Een ver haal dat, stelt auteur Legemate, verteld moet worden voordat de geschiedenis van dit lapje grond en haar bewoners in de vergetel heid raakt. Legemate baseert zijn verhaal op mondelinge over levering. „Ik had vroeger een oom Bas en die man heeft echt tientallen keren in het zieken huis gelegen en ik ging vaak bij hem op bezoek. Oom Bas was een echte verhalenverteller." De verhalen van oom Bas wer den door Legemate verweven met herinneringen van andere familieleden aan hoe het leven vroeger aan de Kooiweg was. Dat levert fraaie tijdsbeelden op, zoals het verhaal van slach ter Stoel, vanwege zijn beschei den gestalte beter bekend als 'Stoeltje'. De man liep destijds - nog voor de Tweede Wereldoor log' - met een houten kapbak, be doeld om het vlees te kappen en snijden, van boerderij naar boer derij om varkens te slachten. Per dag slachtte hij gemiddeld vier varkens en niet zelden op vier verschillende adressen. De slachter werd bij de meeste gezinnen waar hij kwam een borreltje aangeboden. Aan het eind van de werkdag had 'Stoel tje' dus vaak een stevige borrel op. De slachter sliep naar ver luidt als een roos na het harde werken, de lange voettochten en de alcoholische versnaperingen. Behalve in de landbouw werd gewerkt in de zoutwinning. Zo als turf gestoken werd in Dren the, werd in het Platte van Schouwen - zoals de omgeving van de Kooiweg ook wel ge noemd wordt - zouthoudende darink gedolven. Die bezigheid tekende het landschap. Door de zoutwinning werden de weilan den bultig en ongelijk. Legemate beschrijft in zijn boek een tijd waarin drinkwater vaak gehaald moest worden in Zierik zee of Schuddebeurs. „En dat deed je dan te voet." Legemate schetst het dagelijks leven van Jan Legemate en Cornelia Hart, Triest de Jonge en Neeltje Hart en Jan de Boer en Lena Fondse. De rol van het geloof komt aan de orde, evenals de moeite die het voor de meeste bewoners van het Platte van Schouwen kostte om het hoofd boven wa ter te houden. Legemate: „Het is nauwelijks voor te stellen hoe J. Legemate schildert in zijn boek het portret van de Kooiweg en de mensen die er vroeger woonden. foto Dirk-Jan Gjellema de mensen hier toen leefden. En zo lang geleden is het allemaal nog niet eens. Daarom heb ik in dit boek willen vastleggen hoe het leven toen in de omgeving van de Kooiweg was. De mate riële erfenis voor de volgende ge neratie zal veelal gering zijn ge weest. De spirituele nalaten schap is van een heel andere aard." Portret Dat ook het portret van het ge bied geschetst wordt, vindt Le gemate minstens zo belangrijk. Zeker met het gegeven in het achterhoofd dat het gebied al veel veranderd is door waters noodramp en herverkaveling, maar straks ook nog eens op de schop gaat. De ziltige landbouw grond wordt in het kader van na tuurontwikkelingsplan Ture luur omgevormd tot natuurge bied. „Daarom is het zo belang rijk dat dit verhaal verteld wordt." Het 130 pagina's tellende en met veel foto's geïllustreerde boek is voor 12,50 euro te bestel len via 0111-413212/412630 (bij C. Legemate) en bij auteur J. Le gemate zelf, via 0113-343313 of j.legeniate@filtemet.nl. ongeveer drieduizend cd's in ei gen beheer opgenomen. „Musici hebben een geweldige drang om zichzelf op te nemen. Het zijn ook niet de minsten die geïnte resseerd zijn in onze studio." De gemeente houdt donderdag 12 januari van 19.00 tot 21.00 uur in de schouwburg aan het Molenwater een informa tie-avond over de Concert- en Gehoorzaal. door Rob Paardekam KRUININGEN - De PvdA in Reimerswaal gaat de komende maanden de straat op om men sen te vragen wat zij werkelijk belangrijk vinden. Zo ontstaat een top vijf van punten waar de sociaal-democraten zich de ko mende vier jaar extra hard voor willen maken. Om het niet al te moeilijk te ma ken, heeft de partij zelf al tien punten uit het verkiezingspro gramma geselecteerd en op een kaart g'ezet. Het gaat bijvoor beeld over het stimuleren van het toerisme, het bouwen van meer betaalbare woningen voor mensen met een laag inkomen, het aanstellen van een jeugdwer ker en het niet verhogen van de belasting. Aan mensen wordt straks gevraagd om maximaal rijf punten die zij belangrijk vin den aan te kruisen. Zo komt de partij tot een top 5. „Wij kun nen wel van alles opschrijven, maar om echt te weten wat er speelt, zal je de mensen moeten aanspreken", verklaart lijsttrek ker D. Louwrink het initiatief. Desondanks heeft de partij ook een verkiezingsprogramma opge steld. Daarin kiest ze nadrukke lijk voor de komst van brede scholen in alle kernen van Rei merswaal. Daarin worden bij voorbeeld basisscholen, peuter speelzaal, kinderopvang en bi bliotheek bij elkaar gezet, zodat ze beter kunnen samenwerken. In Hansweert is dat sinds enkele jaren het geval en ook in Yerse- ke worden de genoemde instel lingen binnen afzienbare tijd ge bundeld aan de Hogeweg. De PvdA pleit verder voor on der meer het openhouden van het zwembad in Kruiningen, extra aandacht voor bewegings- en cultuuronderwijs, onderzoek naar de mogelijkheden voor een jachthaven in Hansweert en ver sterking van het toerisme. In het kader daarvan zou de VW een veel belangrijkere rol moeten gaan spelen. Het kantoor in Yer- seke moet meer flexibele ope ningstijden krijgen. De sociaal-democraten stellen in hun programma dat het bui tengebied de laatste jaren erg is aangetast door de komst van:dc der meer nieuwe bedrijfstec nen, kassen en wegen. Op da;^ bied zou gas terug genomen trill ten worden. Een verdere mth-.JE ding van glastuinbouw is soï£ so onbespreekbaar. De PvdA heeft de afgelopen alle kernen van Reimerswaalu' zocht. Soms was het druk, m/- wat minder. „Toch hebben \lj veel informatie opgedaan", tb' Louwrink. „Daarom makenj-j ook nog een lijst met pun ten kern die we belangrijk vindeM De lijst wordt, net als het vera zingsprogramma, binnenkor|( de website van de PvdA merswaal geplaatst: wwwJdo merswaal.pvda.nl. dl) ku kri hei bei TERNEUZEN - Het TerneuaDe se college van burgemeester wethouders besluit dit vootja" welke platte daken van open1, g re gebouwen in de gemeentel:! neuzen om veiligheidsreden moeten worden aangepakt of: sloopt. Dat liet D. Timmers van de all ling communicatie gisteren j do ten. De inventarisatieperiofe: - inmiddels achter de rug. HebGI derzoek werd gestart naar aj'tei leiding van het instorten \l\vi het dak van een IKEA-filiaafee; Amsterdam, in 2002. gr, In een tussentijds rapport ins;vij tember 2004 kwam aan hel lijiei dat de helft van de zogehapo lichte platte daken op openbj gebouwen in de gemeente TiHt neuzen niet voldoet aan deude telijke eisen. Om welke gebffii wen het gaat, is nooit bekent; ze maakt. Recentelijk waren er: he wel internationaal als regioiibo incidenten met platte daken.,'in stortte het dak van spore de Den Dullaert in Hulst in na hflHi ge sneeuwval. In Beierenre: zweek maandag het platte sis van een ijsbaan onder het pl wicht van een pak sneeuw. Di tij kc 6' door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - De gemeente Ter- neuzen adviseert bewoners van acht percelen rond het vervuilde terrein Kasteelstraat 20 in Phi lippine om voor alle zekerheid geen groenten uit de moestuin te eten. In eerste instantie gold de waarschuwing alleen voor het zwaar vervuilde perceel. Vol gens burgemeester en wethou ders is er geen sprake van ge zondheidsrisico's op de dertien andere percelen rond Kasteel straat 20. Naar aanleiding van de onrust die in de buurt is ontstaan, geeft de gemeente in een brief nader uitleg. De verontreiniging zit op een diepte van meer dan een halve meter en gaat tot ongeveer 2,5 meter diep. Het gaat om vervui ling met zware metalen en in minderr mate polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's) en minerale olie. Gracht Ter plaatse liep vroeger een oude vestinggracht, maar die is tussen 1936 en 1958 gedempt. Sinds 1938 hebben er nogal wat bedrijfsactiviteiten plaatsgevon den. Er was onder andere een smederij, een autoreparatiebe drijf en een benzinestation. Daarom bestaat het vermoeden dat de grondvervuiling zich con centreert in het gedempte grachtdeel achter Kasteelstraat 22, dat deel uitmaakt van het terrein aan de Kasteelstraat 20. Het zit er volgens de gemeente dik in dat de acht percelen die ook een gedempt grachtdeel heb ben ook deels verontreinigd zijn. De dertien andere percelen, waaronder de gedempte gracht niet loopt, zijn waarschijnlijk niet vervuild. De provincie heeft in een con cept-beschikking gesteld dat de sanering van de grond voor het gebruik 'wonen met tuin' niet ur gent is. Dat betekent dat de ver ontreiniging pas tegen 2030 op geruimd moet zijn. Wel wordt geadviseerd om geen grondwa ter te gebruiken, diep graafwerk te vermijden en geen groenten en fruit uit de tuin te consume ren. De beschikking wordt ver moedelijk in het eerste kwarïdc van dit jaar van kracht. Burgemeester en wethourïG1 van Terneuzen benadruksrai dat het voor het perceel Kas!; lil straat 20 gaat om een 'advive om geen spullen uit de tukjhc eten, niet om een 'voorschriftjBi „Om eventuele risico's zoijee mogelijk uit te sluiten, ad\$ii' ren wij redelijkerwijs hetzeliDi aan alle gebruikers van de an|de re percelen waarop een grachtdeel is gesitueerd. Enaj in elk geval ter plaatse van! gedempte deel", aldus het c(' ge in de brief aan de bewor Voor de percelen zonder dempt grachtdeel, waaroi de volkstuinen op de van het oude vestingwerk, het college geen gebruiksbf kingen. De raadscommissie omge buigt zich woensdag 11 j: over de brief van het collej vergadering is om 19.30 ui het stadhuis van Terneuzen. TERNEUZEN - De gemea Terneuzen stelt geen maxi® aan het aantal seksinrichtin| in de gemeente. Dat blijkt uil concept-nota Prostitutiebdii gemeente Terneuzen. Een argument voor deze kfi is dat de wetswijziging wai het bordeelverbod is opgehf mede bedoeld is om deze drijfstak maatschappelijk ti cepteren. Daarnaast is de wachting dat de prostituti het illegale circuit belandt het maximum aantal inriclj gen is bereikt. Tevens is da kans groot dat wordt uitgé ken naar omliggende gerat ten. Burgemeester en wetl ders gaan er verder vanuit bij een 'gezonde marktwed de bedrijfstak zich vanzelf n leert'. De gemeente is niet v een lokaal prostitutiebeleif voeren, maar zonder zo'n be heeft de gemeente onvoldoe handvatten om uitwassenen gewenste situaties te bestrijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28