Fusie Willibrord blijft omstreden We kunnen er containers mee legen! Wemeldingse jongeren blij met jeugdhonk Onzekere tijden op oud Thools industrieterrein Wandelen met de boswachter agenda Terras in Hoedekenskerke doelwit Twee tips over diefstal Sas Glas Tekort aan maaltijdbezorgers Hulst in actie tegen huurschuld Groep docenten vindt onderzoeksrapport te eenzijdig OOSTKAPELLE - De boswach ter van Staatsbosbeheer neemt vandaag mensen mee op pad door de Manteling van Walche- De tocht begint om 14.30 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle en duurt ander half uur. Deelname kost twee eu ro voor volwassenen en een euro 'oor kinderen. Aanmelden kan op telefoonnummer 0118- 582620. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Bosnische delegatie met de door Middelburg beschikbaar gestelde vuilniswagens. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Afzien? Helemaal niet. Marjan Marjanovic en Mirko Mis- kovic verheugen zich juist op hun reis naar Bosnië. Ze gaan niet per luxe tou ringcar, maar met de vuilniswagen. Ze krijgen er elk één onder hun hoede. De reis duurt vier dagen. Vandaag ver trekken, zondag aankomen. De twee chauffeurs slapen gewoon in de cabine. „Er zit toch verwarming in?", zegt Mis- kovic. Op het parkeerterrein van de stadsreiniging aan de Waldammeweg in Middelburg rijden ze vast een rondje om het gevoel te krijgen. „Perfect", vindt Marjanovic. Hij heeft de radio ge vonden. Even een professionele blik in de buitenspiegel, gas en weg. De wagens zijn een geschenk van de ge meente Middelburg. Komunalac Tuzla, de dienst gemeentewerken, heeft geen geld om nieuwe vuilniswagens te ko pen. Er rijdt nu al een aantal 'afdanker tjes' uit Nederland. Fabrikant Geesink heeft er een servicestation om de wa gens ook rijdend te houden. Het contact tussen Middelburg en Tu zla kwam tot stand via Middelburger Martin Aalders, die na de oorlog in Bosnië onder de vlag van de Verenigde Naties in Bosnië werkte aan de weder opbouw. Voor Middelburg hebben de wagens geen waarde meer, ze stonden voor vijfduizend euro in de boeken. „Als we ze inruilen krijgen we er hoog uit drieduizend euro voor", vertelt Frans Polderman van de gemeente. De wagens zijn negen jaar oud, met twee ton op de teller. Een hele nieuwe vuilnis wagen kost al snel een kwart miljoen eu ro. De Bosnische delegatie, de twee chauffeurs, twee directeuren en een tolk, hadden er graag een reis voor over. Het heeft driekwart jaar geduurd om al le papieren rond te krijgen voor de over dracht. „De Bosnische regering heeft de regelgeving veranderd", vertelt Aal ders. „Auto's ouder dan zeven jaar mo gen niet meer worden ingevoerd. Dat is op zich wel logisch, maar voor dit soort projecten is dat niet handig. Het is erg moeilijk om jongere wagens te vinden." Met speciale toestemming van het parle ment is het dan toch gelukt. Op papier althans, Aalders verwacht nog wel wat strubbelingen bij de grens. De twee wagens werden gisteren offici eel aan de Bosnische delegatie overge dragen door wethouder Huub van Klin ken. Middelburg was aan nieuwe wa gens toe, aldus Van Klinken. „Ons per soneel wil graag goed materieel hebben, dat bedrijfszeker is. Na verloop van tijd zijn dit soort wagens toch afgeschreven. Ze zijn hier in Nederland nauwelijks nog te verkopen. Welke gemeente is er nou geïnteresseerd in oud materiaal?" De chauffeurs inspecteren de achter kant. „We kunnen er containers mee le gen!", constateert Marjanovic ver heugd. Hun Middelburgse collega Willi am Cevaal verzorgt een demonstratie. „Ze weten wel hoe alles werkt hoor", zegt tolk Mersed Barakovic. „Ze willen alleen even controleren of er geen knop jes veranderd zijn." Cevaal praat in het Nederlands, Barakovic vertaalt, maar dat is nauwelijks nodig. Als vuilnisman nen onder elkaar hebben ze aan een half woord genoeg. Containers legen, storten op de vuilnisbelt, binnen vijf mi nuten hebben de Bosniërs hun nieuwe wagens helemaal doorgrond. Dat gekke foto Ruben Oreel kastje is voor de luchtvering, zegt Ce vaal. En dat gat daar, is voor die stek ker daarboven. Voor Cevaal is het afscheid zwaar. „Ik heb hierop gereden vanaf het moment dat ze kwamen. Vooral deze wagen is zó'n goed apparaat. Op de nieuwe wa gens zit allemaal extra techniek en dat kan allemaal kapot, vooral in de winter. De elektrische installaties kunnen bij voorbeeld niet goed tegen vocht. Op de- ze wagen zit weinig techniek, hij kan ei genlijk niet kapot. Het is een perfect ding. Nieuwer is niet altijd beter. Ik vind het jammer dat ze weg gaan." De wagen heeft dinsdag nog een ronde door Middelburg gedaan, om kerstbo men op te halen. Daarna heeft Cevaal hem gewassen en schoongemaakt. Met een volle tank heeft hij zijn lieveling aan de Bosniërs afgestaan. Hij had hem liever zelf naar Tuzla gereden, maar dat mocht niet van de baas. Marjanovic en Miskovic hebben er zin in. Voor Mirko wordt het zijn eex'ste lange rit, Marjan heeft ervaring. Hij reed al eens een strooiwagen van Arnhem naar huis. En ook daar kunnen ze er in Tuzla nog wel een paar van gebruiken. De voormalige Arnhemse wagen moet in zijn eentje driehonderd kilometer weg sneeuwvrij houden. door Maartje Huijben THOLEN - De bewoners en be drijven op industrieterrein Noord en het Slachtveld in Tho- len stad zitten nog altijd in gro te onzekerheid. Kunnen ze blij ven of moeten ze alsnog verkas sen nu de plannen drastisch zijn omgegooid? Het sterk verouderde bedrijven terrein is al bijna dertien jaar onderwerp van gesprek. Het moest op de schop. Bedrijven en woningen moesten plaats ma ken voor appartementen, kanto ren en supermarkten. Zelfs de stadsgracht moest terugkomen op haar oude plek langs de bin nenstad. Het bleek allemaal veel te ambi tieus. De plannen werden gehal veerd. Alleen het gebied ten zui den van de Wattstraat zou op de schop gaan, maar de gemeente Tholen maakte deze week be kend dat het hele plan niet door gaat. Het is te duur. Hector Jansen van De Bloemen- hal leeft naar eigen zeggen al ja ren met de steeds veranderende plannen. „Ik kijk inmiddels ner gens meer van op. Om eerlijk te zijn, houd ik me er zelfs niet meer mee bezig." Jansen heeft geen behoefte om te verhuizen. „Ik zit hier goed, maar ik denk wel dat er iets moet gebeuren. Maar daar is geld voor nodig en dat heeft de gemeente niet." Bewoonster Cobie Schot en haar man weten het niet meer. „Dit jaar wordt het dertiende jaar dat ze hier al mee bezig zijn", verzucht ze. „In het begin hadden we het er met de hele buurt over, maar dat is inmid dels ook al niet meer. Je raakt gewend aan het idee dat je mis schien weg moet." Hoewel Schot nog maar drie jaar in het huisje aan de Kruitto- ren woont, vindt ze het jammer als ze weg zou moeten. „Het is een dijkwoning en heeft gewoon iets. Het is nog van de opa van mijn man geweest. Mijn man is hier gebox'en. Later is het naar een tante gegaan en daarna heeft mijn dochter het gekocht. Wij hebben het weer van mijn dochter gekocht. Ook toen mijn dochter hier woonde, hadden we het er regelmatig over. Ik hoop echt dat deze woningen nog lang kunnen blijven staan." Weemoedig kijkt de vrouw naar buiten. Het uitzicht is niet wat je noemt adembenemend. Het bx'aakliggende texTein aan het Slachtveld doet tx-eurig aan. „Het is een grote bende. In de zo mer valt het nog wel mee. Dan lijkt het net een bos, maar nu in de winter ziet het er niet uit. Dat mag de gemeente wel op knappen. De huizen hoeven ze niet te doen, want die zijn van pax-ticuliex'en. Die kunnen dat toch zelf doen." Met de wijziging van alle plan nen komen tevens de supermark ten in Tholen weer ter spx*ake. De Cl000 verhuisde eind vorig jaar naar de Postweg. De super heeft tijdelijk vx-ijstelling gekx-e- gen om op de plek maximaal vijf jaar blijven. Daarna zou de winkel verhuizen naar het be wuste industrieterrein;. „We wachten maar af", zegt eigenaar Jurgen Stx-oot. „Er zal wel een alternatief plan komen, maar van mij hoeft het allemaal niet. Het liefst blijf ik hier zitten." Met de supermarkten begon der tien jaar geleden de discussie mee. In eerste instantie zouden ze naar het Slachtveld gaan. Dat veranderde in de loop der ja ren naar een plaatsje op het in dustrieterrein zelf. Is het Slacht veld nu dan weer in beeld? „Ze ker niet", laat wethouder Heij- boer via zijn woordvoerster we ten. „In geen geval. Waar de su permarkten wel moeten komen, is nog onderwerp van studie. Dat gaan we het komende half jaar bekijken." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, 10.00-22.uur: Schaatsen in winterse en historische kerstsfeer: HANSWEERT - Kaj Munk. 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9 00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten,; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur; Biljartcompetitie senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur; Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. donderdag 5 januari 2006 bil HOEDEKENSKERKE - Onbekenden hebben tussen dins dagavond half zes en woensdagmorgen flink huisgehou den op het terras van een café in Hoedekenskerke. Ze ver nielden onder meer terrasstoelen, trokken een reclame bord van de muur en trokken verschillende vlaggen ka pot. Een schadebedrag is niet bekend. SAS VAN GENT - Naar aanleiding van een uitzending van het tv-progi'amma Opspoi'ing Verzocht heeft de poli tie tot gisteravond twee tips gekregen over de diefstal van twee kathodes (negatieve elektroden) en ruim vierhon derd kilo zilver bij glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent. Politiewoordvoerder J. vaxi Mouriek kon niet vertellen of het om bruikbax'e tips ging, omdat het onderzoek nog loopt. De kathodes en het zilver worden gebx'uikt om waxrntewerende coating op glas aan te bx-engen. De dief stal gebeui'de tussen zondag 9 oktober 4.00 uur en maan dag 10 oktober 22.00 um'. Irx juni 2003 en oktober 2004 werden sooi'tgelijke diefstallen gepleegd. De politie wil weten wie na de diefstallen gx-ote hoeveelheden industi'i- eel zilver te koop kx-eeg aangeboden, wie in de genoemde periodes iets gezien heeft dat hiermee te maken heeft en of er mensen zijn die weten wie de gestolen spullen in zijn of haar bezit heeft of had. VLISSINGEN - Zoi'gstroom Vlissingen is op zoek naar vrijwilligers die warme maaltijden willen bezorgen bij mensen die zelf niet kunnen koken. In november 2005 had de organisatie veex-tig bezoi-g'adressen. De afgelopen maanden is dat aantal gestegen naar zestig. M. Vijge, coör dinator vrijwilligex-s bij Zorgstroom Vlissingen: „Er is een enorme toename in het aantal aanvx-agen naar warme maaltijden en daar willen we ook geen stop op." Het wax*- me eten wordt van maandag tot en met vrijdag bij die mensen aan de vooi'deur bezox-gd. „Veel oudei'en, maar ook gehandicapten weten ons te vinden. Soms hebben ze tijdelijk hulp nodig omdat ze een armbreuk hebben of iets dex'gelijks." Om het driegangenmenu betaalbaar te houden, xnaakt de instelling gebruik van vrij willige maal- tijdbezox'gei's. Op dit moment halen elf vxrijwilligei's dage lijks het eten op in de keuken van het Jacob Roggeveen huis in Middelburg. HULST - De gemeente Hulst heeft afspraken gemaakt over het invorderen van huurachterstanden bij woonwa gens en standplaatsen. Huurders van woonwagens of standplaatsen in de gemeente Hulst die twee maanden de huur niet voldaan hebben aan de gemeente, kxdjgen te ma ken met incassobui'eau Cannock Chase, dat de gemeente in de arm heeft genomen. Wel wil Hulst eventuele eerdere betalingsafspx'aken met huurders om de achterstand af te lossen, x'especteren. Komen de huurders die afspx'aken niet na, dan wox-den de dossiex-s alsnog overgedragen aan het incassobux-eau. Pluist heeft de dossiex-s van vier huux*- ders die niet hebben gex-eageex'd op herinneringen al over gedragen. Ook heeft de gemeente besloten maatregelen te nemen als de huurders blijven weigei-en te betalen: uitein delijk zal de huurovereenkomst worden opgezegd en de woonwagen vex*wijdei'd of de bewonex's uitgezet. J.dnor Frank Balkenende -goes - Een deel van het perso neel van het katholieke Sint Wil- librordcollcge in Goes blijft zich verzetten tegen een fusie met jiet protestants-christelijke Buijs Ballot College, hoewel uit een onderzoek blijkt dat die sa mensmelting noodzakelijk is. De docenten en onderwijs-on- personeel hebben een brandbrief gestuurd naar bestuur, de Stichting Chris telijk Onderwijs Zeeland, waar onder beide scholen vallen. De brief is verstuurd door wis kundedocent A. Schenk en spon taan mede ondertekend door 41 collega's. |Het Sint Willibrordcollege telt honderd personeelsleden. Schenk zegt niet iedereen langs te zijn geweest voor een handte kening. „De brief is met name ondertekend door de oude gar de, collega's die al jaren op deze 'school werken en die een warm jhart toedragen." Schenk heeft kritiek op het ex terne onderzoek, waarvoor het bestuur ruim een maand gele den opdracht gaf nadat op de 'werkvloer forse weex'stand te gen de fusie was ontstaan. De wiskundedocent vindt dat het in gehuurde onderzoeksbureau Imago uit Breda alleen van de jfusievariant veel werk heeft ge maakt. Er-zouden di'ie opties worden bekeken. Alles bij het oude la- iten, hechtere samenwei'king én ïfusie. Voor de mogelijkheid om bezuinigingen te halen uit inten sieve samenwerking draagt het 'bureau geen suggesties aan. Dat vinden wij jammer, want wij I denken dat er veel winst is te ha llen uit meer samenwerking." Schenk en zijn collega's hebben jeen bezwaar tegen een hechte re samenwerking met het Buijs College, waai-van de do centen veel minder moeite met ;een fusie hebben. De Willibror- ders vrezen niet zozeer voor ver lies van (de katholieke) identi- jteit, al hecht Schenk persoonlijk wel aan het behoud daaraan. Een grotere rol speelt de vrees dat het karakter en de sfeer van het Sint Willibrordcollege bij een fusie verloren gaat. „De school is populair en gx-oeit hai'd. Dat is, denk ik, te danken aan de sfeer op school en de ma nier waarop docenten hun werk benadex'en. Als je twee scholen in elkaar vlecht, ligt het organi satorisch voor de hand dat de on- dex-bouw bijvoorbeeld in het Bxiijs Ballot College wox'dt on dergebracht en de bovenbouw in het Sint Willibrordcollege, Op die manier ben je als school geen eenheid meer binnen dat grotere verband en dat zal het huidige karakter van het Sint Willibrordcollege aantasten, ter wijl dat juist ons handelsmex'k is." Het schoolbestuur hakt binnen- kort de knoop over het fusie plan door. Welke stappen het pex"Soneel neemt als het bestuur doorzet, en daar lijkt het gezien het ondex'zoeksrapport op. kan Schenk nog niet zeggen. „Ik heb begrepen dat de PMR, de perso- neelstak van de Medezeggen schapsraad nog een enquête wil houden. Het leeft in elk geval heel erg onder het personeel." Voorzitter D. Oostdijk van de PMR was gistex-en niet bereik baar voor een toelichting op de enquête en de opstelling van de PMR als het personeel zich daax-- in uitspreekt tegen fusie. Onvermijdelijk Uit het onderzoeksx'apport blijkt dat fusie bijna onvex'mijde- lijk is. Doorgaan op de huidige voet leidt tot verlies van acht ba nen (mogelijk met gedwongen ontslagen) en kwaliteitsvexdies. Er moet tegelijkertijd worden gesneden in de uitgaven, waar bij niet valt te ontkomen aan het uitkleden van vakkenpakket ten. Een hechtere samenwer king lost die problemen slechts ten dele op, stelt Imago. Een fu sie waarborgt wel de kwaliteit en behoud van het huidige vak kenpakket. Er verdwijnen wel arbeidsplaatsen (naar schatting elf fte's), doch via natuurlijk ver loop en niet gedwongen. door Cornelleke Blok WEMELDINGE - Het is er ijs koud en er is geen stroom of wa ter. Maar: de drie grote banken en de Wemeldingse vlag maken alles goed. De Wemeldingse jon geren hebben het prima naar hun zin in het nieuwe honk op de hoek van de Beatrixweg en de Spoorlaan. En ook de omwo nenden hoor je niet klagen. Twee weken staat het honk er. De jongex-en maken er dagelijks gebruik van. Elke avond om ze ven uur is het vaste prik. „Door deweeks mogen we hier tot tien uur zitten, op vrijdag tot twaalf uur en op zatex'dag tot twee uur, maar dan moet het na twaalf uur wel stil zijn", legt Renate Maas (19) uit. „We hopen dat we stx-aks ook op zaterdagmiddag open mogen." Een beetje zitten en kletsen, dat is wat ze doen. En mandarijnen eten. „Ja, ik weet ook niet wat het is, maar iedere avond gaat er een hele bak mandax-ijnen op", lacht Bas Moelker (23). Er zijn grote plannen voor het honk. „Maandagavond hebben we vergaderd, want er komt nog best wat bij kijken. We willen De jongeren zijn dagelijks in hun honk te vinden. woestijngele wanden, een bier- wand en een wand in de kleuren van de Wemeldingse vlag", legt Moelker uit. De barkrukken kregen de jonge ren van de voetbalvei'eniging en pas geleden kwam iemand spon taan een bank bx'engen. Moel ker: „Wat voor andere mensen afdankertjes zijn, kunnen wij hier nog prima gebi'uiken." Zo dra er stx'oom is hopen de jonge ren ook een tv neer te kunnen zetten. Alcohol is alleen bij spe- foto Willem Mieras ciale gelegenheden en in beperk te mate toegestaan. „Maar ja, wij vinden het weekend al een speciale gelegenheid hoor. Op zaterdagavond ga je hier natuur lijk niet tot twee uur met een Spa blauw zitten. Zolang het binnen de perken blijft, is het goed." Toen de Wemeldingse jongeren nog op het Dorpsplein 'hingen', veroorzaakten ze, volgens omwo nenden, nogal eens wat overlast. „Je merkt wel dat sommige men sen in de buurt nu met argus ogen toekijken hoe het gaat, maar andere mensen vinden het ook goed dat we nu eens wat krijgen", zegt Moelker die sa men met dx-ie andex-en regelma tig overlegt met omwonenden Stichting Jeugdwerk Kapelle (SJK) en de politie. Tot nu toe hebben de omwonen den nog niets te klagen gehad. Meneer en mevrouw Mol wonen pal naast het jeugdhonk. Ze ge ven toe dat ze van te voren wel ongerust waren. „Ik was wel bang voor overlast, maar eerlijk is eerlijk: tot nu heb ik geen klachten. Het is nog steeds lek ker rustig. Ik hoop dat het zo blijft", aldus een tevx-eden me vrouw Mol. Ook A. Vermerris, buurtbewoonster en voorzitter van het dox-pshuisbestuur, heeft tot nu toe geen last van de jonge ren. „Het is natuurlijk nog heel pril en ze kunnen nu nog geen muziek draaien, maar ik vind dat het ze het goed doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25