Angst voor Krappen neemt toe De Poupou van Breskens Rien Koopman stopt met fluiten Zeeuwse top present bij ZK zwemmen Vlissingse dartster één van de favorieten voor zege Lakeside duiven agenda donderdag 5 januari 2006 door Bauke Boersma VLISSINGEN - Groot respect voor haar kwaliteiten was er al jaren. Maar inmiddels bestaat er in de wereld van het vrouwen darts ook angst voor Karin Krappen. Logisch ook na het topjaar 2005, waarin de Vlissing se de overwinningen aaneen reeg. Die toegenomen vrees, zo zegt Krappen, geldt niet eens zozeer haar grootste concurrenten, landgenote Francis Hoenselaar en de Engelse Trina Gulliver, „Zij weten al jaren dat ik van ze kan winnen", stelt de Vlissing se, die zondag haar eerste partij van de Lakeside World Cham pionship 2006 speelt tegen Jan Robbins uit Wales. „Als ik tegen hen speel, merk ik dat altijd. Dan gaan ze echt volle bak." Maar bij organisatoren van dartsevenementen doet de naam Krappen wel de alarmbellen ste viger rinkelen dan voorheen. Dat leidt de Vlissingse onder meer af uit de loting voor het toernooi in het Engelse Frimley Green. „Op de bepalende BDO-ranglijst was ik vierde, dus had ik bij de Lakeside als vierde geplaatst moeten zijn. Maar ik ben derde geplaatst. Waarom? Simpel, als ik als vier de was ingeschaald, had ik in de halve finale mogelijk al tegen Trina Gulliver moeten spelen. En ze zijn als de dood dat zij al voor de finale uit het toernooi vliegt." Onvoorspelbaar Krappen kaartte het 'misver stand' aan bij de organisatie, maar kreeg te verstaan dat de lo ting niet opnieuw kon worden gedaan. Ach, ze zit er niet mee. Of de tegenstander nu Gulliver, Hoenselaar of Bywaters heet, ze moet iedereen kunnen kloppen, wil ze het prestigieuze evene ment winnen. De overtuiging dat dat mogelijk is, heeft Knap pen volop. „Maar het kan ook na de eerste ronde voorbij zijn", klinkt het nuchter als altijd uit de mond van de Vlissingse. „Darten is nu eenmaal onvoor- Karin Krappen: „Ik kan me rot ergeren aan mensen die zo vaak mogelijk 180 willen gooien. En dat zijn er veel, hoor. Maar als je de dubbels niet gooit, heb je helemaal niks aan die 180'ers." foto Lex de Meester spelbaar. Meestal win ik van Robbins, maar dat is geen garan tie dat het nu ook gebeurt." Wil het met de dubbels vlotten of niet? Dat is volgens Krappen de enige vraag waar het bij dar ten echt om draait. „Ik kan me rot ergeren aan mensen die zo vaak mogelijk 180 willen gooien. En dat zijn er veel, hoor. Maar je kunt in een partij wel twaalf keer 180 gooien, dan nog kun je zomaar verliezen. Als je de dubbels niet gooit, heb je he lemaal niks aan die 180'ers." Dat Krappen dat onderdeel steeds beter beheerst, is één van de verklaringen voor het topjaar dat ze achter de rug heeft. In 2005 won ze in Canada, Frank rijk en Zweden, maar vooral de zege in de World Darts Trophy sprak tot de verbeelding. „Ik ben serieuzer dan ooit met de sport bezig", legt de Vlissingse uit. „En ik ben mentaal ge groeid. Ik word niet meer ner veus van een verloren leg, dan begin ik gewoon met een schone lei en ga voor de volgende. Ook met de druk van het favoriet zijn, kan ik inmiddels overweg. Ik was vorig jaar geregeld eerste geplaatst en dat maakte ik vaak ook probleemloos waar. In weerwil van de nog immer moeilijke financiële situatie van Krappen. De Vlissingse leek be gin 2005 nog uit de brand met de oprichting van een goed ge sponsord Zeeuws dartteam, maar dat bleek een luchtkasteel. Daardoor teerde de dartster weer twaalf maanden in op ei gen vermogen. „Ach, ik weet niet beter dan dat het schrapen is", haalt Krappen de schouders op. „Maar er is hoop. Ik kan er niet over uitweiden, maar als het goed is, wordt er bij de Lakeside een sponsorovereenkomst gete kend door mijn manager. Komt dat rond, dan is het vinden van andere sponsors ook weer mak kelijker." Zodat Krappen 2006 financieel gezien zorgeloos kan doorko men. Op sportief gebied is dat al min of meer het geval. „Want ik ben voor dit jaar al verzekerd van deelname aan de Winmau World Masters en de World Darts Trophy. Dat neemt toch weer veel kwalificatiedruk weg." Schema vrouwen: Zaterdag 7 ja nuari: Clare Bywaters (Eng/4)-Sa- bine Beutler (Zwi), Trina Gulliver (Eng/1)-Karen Littler (Eng). Zon dag 8 januari: Francis Hoenselaar (Ned/2)-Karen Lawman (Eng), Karin Krappen (Ned/3)-Jan Rob bins (Wal). Donderdag 12 januari: Halve finales. Vrijdag 13 januari: Finale. door Ralph van Wolffelaar HALSTEREN - Na vijftien jaar in het betaald voetbal te hebben gefloten stopt Rien Koopman per direct als scheidsrechter. „Leo Hom zei ooit: Ik ben een toeschouwer en heb nog de bes te plek ook. En zo is het maar net." Het bericht komt enigszins on verwacht. „Voor de buiten wereld misschien wel", zegt de arbiter uit Halsteren, die 49 jaar geleden in Sint Maartensdijk werd geboren. „Maar bij de KNVB had ik het al in novem ber aangegeven. Ik heb dat naar buiten toe niet verder kenbaar gemaakt, want het lijkt me niet wenselijk dat je bij clubs komt terwijl ze weten dat je er binnen kort de brui aan geeft. Ik wilde zelf bepalen wannéér het ge noeg was en dat is precies wat ik heb gedaan." Na vijftien jaar in het amateur voetbal wedstrijden te hebben geleid promoveerde Koopman in 1991 naar de C-lijst. Daar bleef hij drie jaar, waarna hij op de B-lijst terechtkwam. Hij leid de bijna driehonderd duels in het betaald voetbal, waarvan Ajax-FC Groningen (3-2), vori ge week dinsdag voor 49.000 toe schouwers, uiteindelijk zijn laat ste was. „Echt bijzonder was die wedstrijd niet", reageert Koopman koeltjes, „want ik was al zo vaak in die Arena ge weest. Maar voor mezelf was het wel een speciale wedstrijd natuurlijk." Uitgesproken hoogtepunten zijn er in al die jaren niet geweest, zegt hij, en dieptepunten even min. Nou ja. „Ik kan me mijn eerste wedstrijd in het betaald voetbal nog herinneren, dat was bij NAC. Nee, de tegenstander weet ik niet meer. In die tijd be keek je als scheidsrechter nog ie dere week je beoordeling in de Voetbal International, dus ik ook. Mijn cijfer na die wedstrijd was een vier. Slik. Een week la ter kwam ik voor een oefenwed strijd opnieuw bij NAC. Nadat ik voor de rust had gefloten, kwam er een klassieke suppor ter op me af, bierbuik, pet op, zo'n echte. 'He Koopman, (Cj( vier van vorige week was toé wel naar boven afgerond hé Dat vind ik dan wel weer lij, gj mor." Er waren ook moeilijkere menten, 'al heb ik weinig gedw -.j,j der gehad'. Spreekkoren, d w wedstrijd staken, het is alleina,-' a] voorgekomen. Het laatste ine? dent waar hij als leidsman - a. betrokken was, vond plaatst n 17 december 2004 bij Sparta-G; \x Ahead Eagle, toen hij RacL Bouaouzan van de thuiscjl n, met rood wegstuurde na zijné sastreuze tackle op G -p Ahead-spits Niels Kokmeijf v Die hield daar een ernstige bele beenbreuk aan over. j - Koopman: „Ik had direct in a gaten dat het zeer ernstig f daarom trok ik ook direct roei Sterker nog, als ik géén r«| had gegeven, hadden wij dit a scheidsgesprek al veel eerder gé j voerd, want dan had de KNV} me vermoedelijk geadvisee wat anders te gaan doen." Erli pen nog enkele strafrechterlij! procedures, waarbij Koopme mogelijk nog opgeroepen wor zijn visie op de zaak te geven, Nu stapt de fluitist uit het f reldje, al blijft hij wel betrof ken. „De voetballerij zit in nu; ziel, dat krijg ik er niet meerur, Ik ben in de eerste plaats ee j liefhebber en ik ben dan ook bi dat ik het fluiten zo lang ik mijn werk heb kunnen coi ren. Ik ben directeur van ma met 130 werknemers, zou in de toekomst lastig den zijn nu de KNVB een der probeert te professioi Rien Koopman door Fred Rabout BRESKENS - Simon van de Lijke is een kerstkind. Geboren op 25 december van het oorlogs jaar 1940. Een man die eigen lijk nog een groentje is in de duivensport, want pas in 1995 meldde hij zich bij het duiven- melkersgilde van PV Nog Snel ler in zijn woonplaats Bres- kens. Dat deed hij pas na een indruk wekkende sportcarrière. Eerst als voetballer bij W Breskens. Nadat op 33-jarige leeftijd zijn rechterbeen tot twintig centi meter boven de knie moest wor den geamputeerd door een on geluk op het spoor bij zijn werk gever Dow Terneuzen, knokte hij zich naar de top van het Bel gische rolstoelbasket bij St. Jan Brugge. Met die club werd hij meerdere keren Belgisch kampioen. Vervolgens haalde hij in 1980 de Paralympics, waarbij actief was met kogel (achtste), speer (zesde) en dis cus (zesde). Pas daarna kwam hij door zijn schoonzoon Ro nald Peeman (de huidige voor zitter van de Snelvliegers in Oostburg) in de duiven terecht. Omdat zijn schoonzoon Ronald in ploegendienst werkte, werd schoonpapa Simon vaak inge schakeld. En Van de Lijke toon de zich meteen weer een win naar. Hij had amper twee jaar nodig om in 1996 al derde Gene raal van zijn vereniging te wor den en boekte in datzelfde jaar al zijn eerste succes met winst op Limoges in de toenmalige Kring West en Walcheren. Glimlach Van 1997 tot en met 2005 ein digde hij vervolgens als tweede in de Generale eindstand van PV Nog Sneller. Steeds weel moest hij de combinatie Henk Mookhoek Zn. voor laten gaan. „Die mannen zijn al sinds de tijd dat de Batavieren in ons land waren Generaal in Breskens. Maar de kloof wordt steeds kleiner. Zoiets geeft ver trouwen. Dit jaar scheelde het maar vijf puntjes toen de eind- balans werd opgemaakt." „Ik heb het duidelijk verspeeld met de jonge duiven. Je kunt het ook omdraaien: Henk heeft het gepakt met de jonge dui ven. Ik begon met 32 jonge dui ven aan het seizoen; na amper een paar concoursen had ik er nog maar 18 over. Te weinig om Henk, overigens opnieuw de terechte Generaal, partij te geven. Ondertussen noemen ze me wel 'de Poulidor' of nog be- weest. Hij begon het seizoen met 24 weduwnaars, waaron der vier die het op de overnacht- fond moesten doen. Deze laat ste discipline beoefent Van der Lijke nog maar een jaar of vier. „Daar ga ik me steeds meer op toeleggen." Naast een paar kwekers be stond zijn 'renstal' in 2005 ook nog uit een 32 jonge vogels. Pech was er op het jubileum concours vanuit Le Mans. „Twee van mijn betere duiven, de winnaar van Tours in 2005 en de winnaar van Orleans in 2004, heb ik nooit meer terug gezien. Dat zijn yoor een kleine melker als ik rake klappen." Kweek Het seizoen 2006 gaat Van der Lijke in met zes kweekkoppels, want de betere prijsvliegers moeten voor het nageslacht gaan zorgen. Dat betekent dat er een veertigtal jonge ge kweekt zullen worden. Het ras waarmee hij elf jaar geleden be gon, was dat van zijn schoon zoon Ronald Peeman die het weer had gekregen van zijn va der Jan. De 'vale en rooie' zijn het soort dat in groten getale op het hok van Simon te vinden is. Verder kwam daar 'fondma- teriaal' van Chariet Boerman en Bennie Liplijnbij. „Dat zijn soorten die het bij mij goed doen. In de vereniging had ik toch al vijf keer de as- duif (vier oude en één keer bij de jonge) en was ik al goed voor een aantal rayonzeges. Ui teraard ontbreekt er nog een aantal zaken. Mijn grootste wens is om de Generale titel in Breskens een keer binnen te ha len. Daarnaast zou een provin ciale en - ik moet er niet aan denken - nationale zege heel erg mooi zijn. Twintig jaar voet balde ik, twintig jaar zat ik in het rolstoelbasketbal, laat me nu twintig jaar duivenmelker zijn. Dan heb ik er nog negen te gaan en wie weet..." Geheim „Wel blijf ik er bij dat deze Simon (er is nog een Simon, zijn zoon die op een paar honderd meter afstand woont en een steeds grotere con current voor Simon senior aan het worden is) nog steeds geen verstand van de duivensport heeft. Ik verzorg ze goed en be oefen mijn hobby zo serieus mo gelijk. Ik blijf toch een sport man die wel kan verliezen, maar steeds voor de winst gaat. Dat is mijn geheim. Als dat al een geheim genoemd mag wor den." door Job van den Enk OOSTBURG - De favorieten zul len komend weekeinde vol aan de bak moeten. Alle Zeeuwse toppers doen mee tijdens het Zeeuwse winterzwemkampioen- schap in Oostburg. De organisatie van het jaarlijk se evenement is dit jaar in han den van zwemvereniging Schel- destroom uit Breskens. De vere niging viert dit jaar het 75-jarig bestaan en kreeg daarom de taak van organisator toebe deeld. De wedstrijden worden gezwommen in het zwembad van sportcentrum de Eenhoorn in Oostburg. Op zaterdag en zon dag zijn er in totaal 52 titels te verdienen. Op beide dagen start de eerste race om 14.00 uur. Adrie Vinke, mede-organisator van het kampioenschap, spreekt van een sterkbezet toernooi. „Al le toppers van de Zeeuwse vere nigingen doen mee. Dus het ni veau zal hoog zijn." Volgens Vin ke moeten de titelkandidaten bij de bekende namen gezocht worden. „Van Kevin Honds- merk en Stephanie Rombout mag je gezien hun eerdere pres taties veel verwachten." Kevin Hondsmerk behaalde eind mei tijdens het Zeeuwse zomerkam- pioenschap negen gouden me dailles. Stephanie Rombout te; haalde er tijdens de vorige ei' tie van de winterse variant» en nam ook nog eens twee ziltë ren plakken mee naar huis. Ondanks hun indrukwekkend palmares is volgens Vinke ik name voor Kevin Hondsmerk concurrentie groot. Hij komt ij in de klasse jeugd 1 en 2. „Niij de Ridder zou het hem wel es lastig kunnen gaan maken", va moedt hij. De 17-jarige Stephanie Ron- bout lijkt minder concurrent! te hebben bij de klasse meisjl senioren 1 en 2. Haar uitgand positie lijkt veel op die van a elf jaar oudere Ryan VerpM bij de senioren. Na het verte van Ellen van de Velde deze aj mer naar WVZ uit Zoetenn® is de concurrentie zichtbaar gtj slonken. Stephanie Rombouti| Ryan Verplanke ontmoeten ér kaar dit weekeinde twee keer:; het bad. Zaterdag openen ze te! toernooi met de 200 meter m selslag in de klasse senioren ej in. Zondag zwemmen ze in namiddag nog eens tegen efe bij de 50 meter vrije slag in éi zelfde klasse. De plaatsingsli den van de zwemsters ontlopi elkaar niet veel. De tijden \1 de jongste van de twee zijniw- beter, maar misschien geeft ervaring wel de doorslag. Vale jaarling Simon van der Lijke scoort honderd procent Simon van der Lijke: „Twintig jaar voetbalde ik, twintig jaar zat ik in het rolstoelbasketbal, laat me nu twintig jaar duivenmelker zijn. Dan heb ik er nog negen te gaan om de generale titel in Breskens te winnen." foto Peter Nicolai ter 'de Poupou van Breskens'", geeft hij met een glimlach te kennen. Na een aantal rayonze ges, na eerdergenoemde Li moges onder meer nog op Nierg- nies jonge duiven (2004) en La Souterraine oude duiven (2002) wat tevens de derde in Pro vinciaal verband was, kwam daar dit jaar het duifkampioen schap van het Rayon 1 bijDes ondanks is Van der Lijke niet tevreden. „Het duifkampioen schap is goed, maar in de ver eniging pakte ik maar vijf eer ste prijzen (La Souterraine, Bordeaux, Morlincourt, Nierg- nies en Tours F.R.), terwijl ik ja ren heb gehad dat ik met twaalf eerste naar de Van Zuyenstraat kwam. Dus dat kon beter." Beter kon niet datgene wat een 'vale' jaarling presteerde. Veer- zaterdag 1 Duivensport j Jaarlijkse tentoonstelling en prijs uitreiking PV De Voorwaarts. Loca tie: clublokaal Veer 48, Zaamslagveer. Zaal open 14.30 uur. Prijsuitreiking jeugd: 16.00 uur. Prijsuitreiking alle ca tegorieën met aansluitend de bonnen verkoop om 19.30 uur. tien keer werd hij ingekorfd, veertien keer vloog hij in de prijzen met onder meer twee keer een tweede plaats op res pectievelijk Niergnies en Sour- dun. „Dat duifje was er altijd. Schitterend als je daar op kunt bouwen. Als jonge duif waren zijn prestaties overigens maar matig. Wel een eerste plaats in de vereniging op Morlincourt en een negende op Creil, maar ook acht keer zat hij buiten de prijzen.,, „Dat zijn meestal bij mij niet de duiven die voor contractver lenging in aanmerking komen. Zeg maar dat hij wat geluk heeft gehad tijdens de contract besprekingen. Wellicht heb ik hem wel in mijn handen gehad om hem in de mand richting poelier te stoppen, maar heb me op het allerlaatste moment bedacht. Ik zou het niet meer weten. Wel weet ik dat 'de mand' voor mij de beste selec tiemethode is. Jonge duiven worden zeker niet gespaard. Ze moeten zich laten zien." Het is in de duivensport trou wens geen onbekend gegeven dat menig kampioentje vroegtij dig van de hokken verdwijnt. Ook bij Simon was het dus kantjeboord of het duifje dat hem dit seizoen de rayontitel bezorgde was er niet meer ge- (Advertentie) Vanaf vrijdag 6 januari kunt u uw team wisselei voor het Eredivisiespel. Speelt u nog niet mee? Geef uzelf dan op voor de tweede helft van het Eredivisiespel. Kijk voor meer informatie inde krant van vrijdag 6 januari ol surfnaarwww.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16