Maaskant komt weer thuis FC United geeft fans goed gevoel terug Groenendaal manoeuvreert zichzelf in de underdogrol Despres doet goede zaken in Dakar Rally Ahoy' is helemaal klaar voor Zesdaagse Voetbaltrainer begint aan zijn derde termijn bij RBC Roosendaal Zuid-Afrikaanse sprinters krijgen alsnog WK-goud De Knegt door koorts geveld Voedselvergiftiging treft Atletico Schaatsster gepakt op dopegebruik Verkerk heeft ziekte van Pfeiffer Arjan de Zeeuw breekt zijn neus Adu wil niet voor Ghana voetballen Twee jachten terug naar Kaapstad donderdag 5 januari 2006 15 Van Poelje bij RBC assistent van Maaskant ROOSENDAAL - Jurriaan van Poelje is de komende anderhalf jaar assistent van RBC-trainer Robert Maaskant. De Middelbur ger (28) was al in dienst als manager voctbalopleiding en zal die functie combine ren met zijn nieuwe taak. ,,Ik werd vanochtend opge beld door interimdirectrice Mascha Simons. Of ik naar het stadion wilde komen", I laat Van Poelje weten. Bij het stadion aangekomen, bleken Simons, RBC-voor- zitter Jan Pollemans en de net aangetrokken trainer Robert Maaskant op hem te wachten. „De vraag luid de of ik de eerste assistent van Robert wilde worden. We waren er snel uit", ver telt de Middelburger. Maaskant is geen onbeken de voor Van Poelje. In zijn laatste jaar als actief voet baller was Maaskant zijn trainer bij RBC. Daarbij analyseerde hij tijdens de vorige Roosendaalse perio de van Maaskant wedstrij den en tegenstanders voor de trainer. Van Poelje: „Over een precieze taakom schrijving hebben we het nog niet gehad. Het is in ie der geval duidelijk dat ik de eerste assistent ben en Eric Hellemons de tweede. We zullen Robert op het veld moeten ondersteunen en d'e boel scherp houden." Het kwam nimmer ter spra ke dat Van Poelje zijn baan als manager voetbaloplei dingen zou moeten opge ven. „Zowel ik als de club vinden dat te belangrijk. We zijn bezig met een pro ces. De opleiding is erg be langrijk voor de continuï teit van de club. Daarbij is het een fantastische baan." Wel erkent Van Poelje dat de combinatie van twee functies ten koste gaat van het aantal uren dat hij in de opleiding steekt. „Het eerste elftal la-ijgt nu priori teit. We moeten nu onze schouders er onder zetten." door Peter de Brie ROOSENDAAL - Robert Maas kant zat gisteren weer bij RBC. Ontspannen, met een bak cap puccino. Weer thuis, voor de der de keer. Alsof de voetbaltrainer nooit was weggeweest van het warme Roosendaalse nest. Kort na twee uur kringelde er witte rook uit de kamer van voorzitter Jan Pollemans. RBC was rond met de verloren zoon die de club in 2000 en 2002 via de nacompetitie naar de eredivi sie loodste en in 2004 voor degra datie behoedde. Die klus wacht hem weer. Als opvolger van de ontslagen Dolf Roks, die in acht tien duels slechts vier punten haalde. Zelf kreeg Maaskant in november zijn congé bij Willem II. Nu is zijn voormalige Tilburg- se werkgever hét mikpunt voor hekkensluiter RBC. De Heintje Davids van RBC be seft dat hij risico neemt door het weer te proberen. Hij kreeg het advies te wachten. Op Twente of Utrecht. Want de ambitie om hogerop te komen, brandt nog. „Toen Pollemans belde, begon het te kriebelen. Ik doe nu vijf weken niks en dat voelt niet goed. Ik wil het veld op, dat was het grootste argument het weer te doen. Ach, als de kroonprins van de ladder aflazert, moet hij weer onderaan opstappen." Verbeteren De warmte van de club en de mensen kwamen hem tegemoet toen hij gistermiddag rond half één het stadion inliep. Ander half uur later was de zaak rond. Maaskant tekende voor ander half jaar, met een optie dat hij weg mag als hij zich kan verbete ren. Dus als RBC onverhoopt toch degradeert. „Ik ben de rea liteit niet uit het oog verloren. Maar ik teken bewust niet voor een half jaar, ik wil beleid voor langere termijn mee uitzetten." Eerst moet Willem II, dat vijf punten meer heeft, achterhaald worden. „De nacompetitie zul len we vast niet meer ontlopen. ADO, Sparta en Heracles inha len, wordt heel moeilijk. Maar directe degradatie voorkomen, is haalbaar als ik wat teweeg kan brengen bij de spelers." Dat beetje meer uit de selectie halen, daar wil Maaskant het verschil mee maken. Hij vindt niet dat Roks veel aan te reke nen valt. „De financiën bij RBC zijn beperkt en het schort aan voldoende kwaliteit in de selec tie. Daar moet je het mee doen en dat valt niet mee." Maaskant ziet het als zijn taak te bouwen aan de toekomst. Van de huidige groep wex-kte hij al leen met Robert Molenaar, Sid ney Lammens, Erwin Friebel en Ebou Sillah. „De rest ken ik minder goed, maar ik zie genoeg kansen. Ik wil een vaste basis en een vaste speelstijl, 4-3-3 met de punt naar achter en veel vrij heid voorin." GPD .KAAPSTAD - De Zuid-Afri kaanse sprinters die in Edmon ton tijdens het WK 2001 tweede werden op de 4x100 meter krij gen alsnog goud. Trinidad en To- bago schuift een plek op en Au- istralië staat ook op het podium. De internationale atletiekfedera- tie nam dat besluit als conse quentie van de schorsing van de Amerikaan Tim Montgomery [wegens dopinggebruik. De ex- fevereldrecordhouder werd eind jvorig jaar, zonder te zijn be- Itrapt, voor twee jaar uitgesloten iomdat het sportgerechtshof in |Lausanne vond dat hem blaam [trof in de geruchtmakende Bal- co-affaire. Alle zijn uitslagen sinds eind maart 2001 zijn ongel- [dig verklaard. ANP/SID G0IRLE - Gerben de Knegt is vijf dagen voor het NK in Huij- bergen geveld door koorts. De veldrijder uit Goirle moest giste ren de door Richard Groenen daal gewonnen cross van Surhui sterveen laten lopen. Jkj vrees het ergste, in het verle den heeft zoiets me als eens maand aan de kant gehouden", zegt De Knegt, die geldt als een van de topfavorieten voor zowel het NK als WK, dat over iets meer dan drie weken in Zeddam 'S- „Maar misschien ben ik te gen zondag weer voldoende her steld voor het NK." GPD De uit onvrede opgerichte voetbalclub FC United of Manchester speelt de thuisduels voorlopig in Bury. Uit protest tegen de commercia lisering van het Britse topvoet bal richtten ontevreden Man chester United-fans hun eigen club op: FC United of Manches ter. De club is negen promoties verwijderd van de Premier Lea gue, maar het eerste doel is al be reikt. Het voetbal is weer toegan kelijk voor iedereen. door Sven Remijnsen MANCHESTER - De topper te gen Winsford United zit in de be slissende fase als twee meisjes uit de dug-out van FC United komen. In elke hand een bordje voor de wisselspelers, de num mers 4,3,2 en 8. Ze beginnen on der luid applaus aan een ereron- de en de speaker meldt dat FC United een recordaantal bezoe kers mocht verwelkomen: 4328. Dat lijkt weinig - Manchester United trekt 68.000 man per duel- maar voor de tweede klas se van de North West Counties Football League, de tiende divi sie van het Engelse voetbal, is het hemels. Deze dag speelt Winsford United, de nummer twee, tegen koploper FC United. In het stadion van Bury, even ten noorden van Manchester, omdat FC United nog geen ei gen onderkomen heeft. Het pu bliek bestaat grotendeels uit ge zinnen. Chris heeft kleinzoon Kane meegenomen. Hij moet iets meer dan 10 euro betalen, Kane als minderjarige 3 euro. De goedkoopste seizoenkaart voor Old Trafford, stadion van Manchester United, kost een kleine 600 euro. „Dit is United zoals het vroeger was", zegt Chris. „Hier mag je blijven staan. Als je op Old Trafford op springt, roepen ze achter je dat je weer moet gaan zitten." De omstandigheden zijn zo En gels als thee met melk. Het mie zert, het is koud en vlak voor de aftrap om drie uur 's middags gaat de lichtinstallatie al aan. Toch, zo betoogt Barrie George senior, is dit de charme van het voetbal. „Wij brengen het voet bal terug naar de wortels. Het voelt alsof je wordt teruggescho ten naar de jaren zeventig." Barrie George senior is de vader van Barrie George junior, keeper van FC United. Die ver dedigt ook het doel van het na tionale elftal voor slechtzien den, dat een doelman mag op stellen die kan zien. Tijdens de duels van United ziet George ju nior alleen de tribunes; elke bal die hij moet wegwerken, ver dwijnt er met een wilde trap in. Junior vormt een team met lood gieters, fabrieksarbeiders, stei gerbouwers en studenten. Aan voerder David Chadwick is glas zetter en de trainer, Karl Mar- ginson, bezorgt groente en fruit. Evenals George senior is Chad wick fan van Manchester City, aartsvijand van Manchester Uni ted. Opmerkelijk, omdat FC Uni ted voortkwam uit Manchester United. De meeste supporters volgen die club nog altijd, on danks hun onvrede. Inmiddels blijkt FC United veel extra steun te hebben. Fans ko men uit Leeds en Sheffield, uit Londen - FC United werkt sa men met het ook door fans opge richte AFC Wimbledon. Binnen kort zelfs uit Duitsland, als de supportersclubs van Schalke 04 en Sankt Pauli komen kijken. Rode revolutie FC United koketteert met socia listische en anarchistische strijd kreten. Spandoeken leggen de vergelijking met de rode revolu tie, de pub om de hoek verkoopt T-shirts van de Sex Pistols in een nieuw jasje. De jeugdleden presenteren zich via een grote rood-wit-zwaxie vlag als de 'kin deren van de revolutie'. Om hen is het te doen, zegt iedere betrok kene bij FC United. „Voor 2 pond krijgt een kind de kans een voetbalwedstx-ijd te zien in plaats van na te spelen op z'n Playstation." Voor bestuurslid Jules Spencer was zijn pasgeboren zoon aanlei ding na vijftien jaar zijn seizoen kaart van Manchester United op te geven. „Ik was bang dat ik nooit meer met mijn kind naar het voetbal zou kunnen als Gla- zer eenmaal aan de macht was." De naam is gevallen: Malcolm Glazer, Amerikaans miljardair die voiig jaar zijn overname van Manchester United voltooide. „De club kwam in handen van iemand die niet van de club houdt," zegt Andy Walsh, alge meen manager van FC United. Velen vreesden een vergaande vercommercialisering van Man chester United in het algemeen en een vei'hoging van de toe gangsprijzen in het bijzonder. Manchester United raakte ver deeld in twee kampen en het kwam tot de opx-ichting van FC United of Manchester. Een half seizoen later telt de club 3600 le den, die goed zijn voor 250.000 euro aan donaties. Hoe groot de bijdi-age ook is, ieder lid heeft één stem tijdens de ledenverga dering. De toegangsprijzen moe ten betaalbaar zijn voor ieder- een en de lokale gemeenschap moet bij de club worden betrok ken. „Het gaat om gewone men sen die een voetbalclub behe ren," zegt Walsh. „De fans moe ten zich eigenaar van de club foto Phil Nijhuis/GPD kunnen voelen." Het is wel wen nen aan het gigantische niveau verschil met Manchester Uni ted. FC United trapt in de eerste helft slechts de nog resterende pollen uit het waardeloze veld en de dikke spits gaat zo onbe holpen op de keeper van de te genpartij liggen dat beiden niet meer overeind kunnen komen. Vlak voor rust kan een man op de hoofdtribune het niet meer aanzien. Hij daalt stampvoe tend de trap af naar de dug-out en raadt de trainer in schutting- taal aan de hele „klerezooi" maar te wisselen. Pas bij een 0-1-achterstand gaat het beter en blijkt dat FC Uni ted inmiddels zijn eigen helden heeft. Het spreekkoor 'Ruud van Nistelrooij tra-la-la-la-la' maakt plaats voor 'Rory Pattex-- son ti'a-la-la-la-la', ter ere van de invaller die zijn ploeg tien mi nuten voor tijd naar de 2-1-zege schiet. Patterson is zo door het dolle heen dat hij drie rijen ver de tribune in spiingt, waar hij onder de voet wordt gelopen door honderden bewonderaars en een enkele wanhopige ste ward; de stagedive van een punkvoetballer. De club ligt op koers, meldt An dy Walsh. „Ons doel is om in drie jaar twee keer te pi'omove- ren." Volgend seizoen gaat het elftal met shix-treclame spelen. Een gevoelig onderwerp voor een club zonder winstoogmerk, maar noodzakelijk om hogerop te komen. Walsh: „Het is de wens van de supporters. En zij beslissen." GPD door Harm Vonk SURHUISTERVEEN - Zijn ere lijst werd met de zege van giste ren in Surhuisterveen nog iets langer. Maar ondanks de goede generale repetitie voor het NK wil Richard Groenendaal zon dag geen favorietenrol. „Mijn erelijst valt of staat niet met nóg een nationale titel." Gerben de Knegt is voor Groe nendaal de grote favoriet op de Richard Groenendaal leidt in Surhuisterveen de dans voor de Belg Erwin Vervecken. foto Niels Westra/GPD nationale titelstrijd in Huijber- gen. De x-evelatie van het veldx-it- seizoen ontbrak gisteren door griep in Friesland, waardoor de laatste test een gemankeerde was. „Maar tests hebben we niet nodig", zei Groenendaal. „We hebben al zoveel wedstrijden ge had, dus zijn elkaar ook vaak ge noeg tegengekomen." Vertrouwen De balans in die onderlinge con frontaties sloegen meestal in het voordeel van De Knegt uit. „Ik vind ook dat de druk voor het NK bij Gerben ligt", sprak Groe nendaal, die in Surhuisterveen de Belg Erwin Vervecken in de finishsti-aat klopte. Wilant van Gils werd op afstand dei-de. Groenendaal won voor de twee de keer op rij in Surhuisterveen. Het was de derde seizoenszege van 'King Richai'd'. De veertien- voudig Nederlands kampioen (34) putte er vertrouwen uit; de Brabander maakte een fiisse in druk. Het deelnemei'sveld liep weliswaar niet over van kwali teit, hij nam met Vervecken wel snel afstand van de oveiige veldi-ijders. Alleen Van Gils en (even) de jonge Eddy van IJzen- doorn sloten aan. In de strijd om de zege maakte Groenendaal in de slotronde het verschil. Schouder-aan-schou- der met Vervecken vocht de Ne derlands kampioen om de beste uitgangspositie voor de laatste bocht naar de finish. Vervecken sprong zelfs nog van de fiets om Groenendaal af te troeven, maar de Belg moest passen. Halfziek „Het belangrijkste is dat ik goed uit de kerst- en nieuwjaars- peiiode ben gekomen", zei Groe nendaal opgelucht. „Ik heb wel eens jaren meegemaakt dat ik halfziek aan het jaar begon. Wat dat betreft komt zo'n wed- sti'ijd goed uit. Als je mee kunt doen voor de winst, moet je dat zeker doen. Net als zondag. Ie- dei-een verwacht Gerben, maar ik doe het niet voor minder dan de Nederlandse titel." GPD MADRID - Het voetbalelftal van Atletico Madrid werd gisteren enkele uren voor een duel in het Spaanse beker toernooi getroffen door voedselvergiftiging. Daardoor ble ven er onvoldoende spelers over om tegen Real Zaragoza aan te tx-eden. De oorzaak ligt vermoedelijk in bedorven voedsel. Veertien spelers klaagden massaal over misselijk heid, duizeligheid en diari'ee. De Spaanse voetbalbond willigde Atletico's verzoek tot veiplaatsing in. ANP/DPA BERLIJN - De internationale schaatsbond ISU heeft An- zjelika Gavrilova voor een jaar geschorst. Bij de schaats ster uit Kazachstan zijn in juni sporen van het verboden clenbuterol gevonden. Gavrilova tekent beroep aan tegen de straf. De sanctie blijft echter gehandhaafd. In decem ber vocht de Wit-Russische sprintster Anzjelika Kotioega met succes een tweejarige schorsing aan. Zij was betrapt op het gebruik van anabole steroïden. ANP/DPA ALPHEN AAN DEN RIJN - Martin Verkerk heeft zijn rentree op de tennisbaan weer moeten uitstellen. De fina list van Roland Garros 2003, amper hersteld van een zwa re schouderblessui'e, heeft de ziekte van Pfeiffer. De ten nisser had zijn hoop gevestigd op een comeback bij de Au stralian Open, dat volgende week begint. Nu richt hij zich op het Davis Cup-duel met Rusland in februari. ANP WIGAN - Voetballer Arjan cle Zeeuw heeft maandag in het duel met Birmingham City zijn neus gebroken. De ver dediger van Wigan Athletic (35) hoeft volgens cle medi sche staf van de club uit het Premiership echter geen wed strijd te missen. Zaterdag tegen Leeds staat de Nedexdan- der gewoon in de basis van de ploeg, die dit jaar een van de grote verrassingen is in Engeland. GPD DEN HAAG - Het Amerikaanse voetbaltalent Freddy Adu heeft een uitnodiging van de Ghanese voetbalbond naast zich neei-gelegd om deze zomer aan het WK mee te doen bij Ghana. „Ik ben vereex'd, maar kies voor de Vere nigde Staten", zegt de zestienjarige Adu. Hij speelt al sinds zijn veex-tiende in Amerika en was afgelopen zomer te zien tijdens het WK onder 20 in Nederland. Adu be- x-eidt zich momenteel voor op zijn eerste duels voor Amex*i- ka. Sinds gister-en zit hij in een groep van dertig spelex-s, die een voorselectie voor het WK doet. GPD KAAPSTAD - Twee jachten zijn gisteren in de tweede etappe van de Volvo Ocean Race gedwongen terugge keerd naar startplaats Kaapstad. Team Ericsson haakte door een deels gebroken kiel af, waarna ook Brasil I met de Nederlandse navigator Marcel van Triest terug moest vanwege een probleem in het dek van de boot. De beman ning wacht eerst de technische analyse af voordat er een besluit valt over voortzetting van de etappe. ANP/RTR door Gerrit Hendriksen TAN TAN - Cyril Despres (mo tor), Stéphane Peterhansel (au to) en Vladimir Tsjagin (vracht wagen) wonnen gisteren de vijf de etappe van de Dakar Rally, de laatste op Marokkaans grond gebied. Voor de Russische truck chauffeur was het de vijfde dag prijs. De Nederlander Hans Sta- cey werd vierde. Peterhansel racete in zijn Mits ubishi het best over het afwisse lende parcours tussen Ouax-zaza- te naar Tan Tan. Over de klasse mentsproef van 350 kilometer deed hij 3 uur, 34 minuten en 40 seconden. De Amerikaan Mark Miller werd tweede op 1 minuut en 12 seconden. De Spanjaard Nani Roma derde op 2.20. De beste Nedexdander was opnieuw Chris Leyds in een BMW. Hij stoof ruim een uur na de win naar als 36e over de streep. In het algemeen klassement staat Caxios Saixxz, die als negen de binnenkwam, nog aan kop. De Spaanse autocoureur heeft 1 minuut en 28 seconden voor sprong op de Duitse Jutta Klein- schmidt. Bij de motoren deed titelverdedi ger Despres goede zaken voor dat de karavaan Mauritanië in trekt. De KTM-coureur finishte na 3.41.05 en verkleinde zijn achterstand op de Spaanse klas sementsaanvoerder Mare Coma (KTM), die tweede werd, tot 1.25. Diens landgenoot Isidre Esteve Pujol airiveerde als der de. Dat is hij ook in de algemene x-angschikking, op 6.28. Henk Knuiman werd 25e en was de beste Nederlander. ANP/RTR door Peter van Leeuwen ROTTERDAM - De laatste oli fanten van het wintercircus ver dwenen zondagnacht uit Ahoy'. Enkele uren later reden trucks met de demontabele wielerbaan het evenementencomplex in Rot terdam binnen. Ixx twaalf uur was de baan fietsklaar en kon den de schilders aan de gang voor de reclame-uitingen. „Het verloopt pex-fect", zegt Frank Boelé, mede-ox-ganisator van de Zesdaagse van Rotter dam. Vanavond is de aftx'ap van het wielerspektakel. De nieuwe sponsor Rabobank gebruikt de zelfde ruimte voor de presenta tie van de wielerploeg. Daaxrna wordt alles vrijgemaakt voor baanrenners, publiek en arties ten, die laatste categorie in min dere mate dan vorig jaar. „We hebben geconcludeerd dat de mensen vooral voor sport ko men", stelt Boelé, die wel een boegbeeld moet missen. Gang maker Joop Zijlaard herstelt van een hartinfarct. Zoon Mi chael vexvangt hem op de derny. Over de kaartverkoop heeft Boelé niets te klagen. „We zit ten iets boven vorig jaar op hetzelfde moment." Toen be zochten 33.000 mensen het eve nement. „We hadden toen met het afscheid van Leontien van Moorsel wel een bomvolle zater dag. Ik hoop dat we dit jaar op eenzelfde aantal of meer ko men." Het budget is met een ton ver hoogd naar 1,7 miljoen euro. Boelé: „De komst van een grote geldschieter was noodzakelijk om het niveau van vorig jaar te continueren." Alles wordt im mers duurder. Ook de renners, die vox-ig jaar nog meedachten en zich schappelijk opstelden in de contractbesprekingen. „Maar nu weten zij ook dat hier 30.000 toeschouwers zitten. We hebben een goed veld met Nederlandse toppers als Slippens, Stam en Schep en wegrenners als Van Heeswijk en Knaven. Dat zijn jongens die niet binnen twee dagen op een groot aantal ron den staan. Van grote namen als Michael Boogerd of Ex-ik Dek ker moet je dat maar afwachten. Bovendien zien zij in deze pe riode een baanoptreden niet zitten. In Amsterdam hadden we Thomas Dekker in oktober nog bijna aan de start. Totdat bleek dat hij nog veel in Italië moest koersen in oktober. Jam mer, hij is een jongen die op de baan goed uit de voeten kan." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15