Verbouw Concertzaal vertraagd PZC We kunnen er containers mee legen! Benefietfestival slot hulpactie Pakistan Fusie Willibrord blijft omstreden wil Gemeente Middelburg hoopt wel op tijd klaar te zijn voor nieuw cultureel seizoen Twee tjPs over diefstal Sas Glas Gesubsidieerde arbeid gaat door Wandelen met de boswachter Werkstraffen voor 'vriendendienst' Seniorenbus op Noord-Beveland agenda donderdag 5 januari 2006 It Erdoor Maurits Sep - De verbou- wing van de Concert- en Gehoor- zaal in Middelburg loopt enkele weken vertraging op. Door be- 'U zwarcn van omwonenden die bij de gemeente zijn ingediend, kan niet meer in januari worden be gonnen. De gemeente hoopt nog wel op tijd klaar te zijn voor het nieuwe culturele seizoen dat in september begint. VK De verbouwing had deze maand COr' moeten beginnen. Dat lukt niet, or' zegt K. Aartsen van de gemeen te. Hij verwacht dat het half fe bruari zal worden. Dat komt on- der meer door bezwaren van om- I wonenden. Waar zij het niet mee eens zijn, wil hij niet toe- i lichten. „Maar we moeten se rieus naar hun zienswijzen kij ken. Dat kost tijd." Ook de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft nog tijd no- ;dig om een oordeel te vellen over het plan. Het pand Verwe- rijstraat 14, waarin de grote (zaal is ondergebracht, is een mo nument. In de binnentuin wordt leen foyer gebouwd. Daarom moeten enkele bomen worden Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nen makkelijk zes weken over heen gaan", verwacht Aartsen. „We zullen wel proberen of we in overleg met Monumentenzorg de procedure kunnen versnel len." De aanbesteding van het werk is nog niet afgerond. De gemeen te onderhandelt met een aanne mer over de prijs. Aartsen denkt dat half januari overeenstem ming bereikt zal zijn. Als de ver bouwing dan in februari kan be ginnen, is het' nog mogelijk de deadline van september te ha len, denkt hij. Dat hangt ook af van de mogelijkheden die de aannemer ziet om het plan aan te passen om tijd terug te win nen. September is een cruciale maand, omdat het nieuwe cultu rele seizoen begint. De toekom stige gebruikers van de Con cert- en Gehoorzaal - het Zeeuws Orkest, Kamermuziek Zeeland en de Oratoriumvereni ging - moeten er dan in terecht kunnen, zegt Aartsen. „Als er meer bezwaren komen, dan zijn we weken verder en dat zou zon de zijn." In de verbouwing wordt ook het plan voor een op namestudio meegenomen. Com ponist D. Eisenga en muziekre- gisseur J. van der Heijden heb ben dat plan ingediend. Volgens Aartsen wordt in een deel van het complex een ruimte inge richt waarin die studio kan ko men. „In de huidige beheerderswo ning in het pand Verwerijstraat 16, kunnen we een studio bou wen. Daarin komt een geluid- dichte doos. Niet omdat er ge luid uit naar buiten komt waar omwonenden last van kunnen hebben, maar juist om te voorko men dat geluid van buiten naar binnen dringt." De initiatiefnemers moeten zelf het benodigde geld op tafel leg gen om de studio ook daadwer kelijk te bouwen. Volgens Eisen ga worden de komende twee maanden cruciaal in het zoeken naar geld voor de studio. „We voeren sinds september overleg met de stichting Zeeuwse Con certzaal die het complex gaat ex ploiteren. Dat verloopt behoor lijk succesvol." Een onderzoek heeft aange toond dat er grote behoefte bestaat aan de opnamestudio. Volgens Eisenga worden jaar lijks ongeveer drieduizend cd's in eigen beheer opgenomen. „Musici hebben een geweldige drang om zichzelf op te nemen. Het zijn ook niet de minsten die geïnteresseerd zijn in onze stu dio." De gemeente houdt donderdag 12 januari van 19.00 tot 21.00 uur in de schouwburg aan het Molenwater een informatie avond over de Concert- en Ge hoorzaal. De kapvergunning is inmiddels verleend, maar wanneer de bouwvergunning komt, wordt bepaald door het standpunt van Monumentenzorg. „Daar kun- ZIERIKZEE - Vrijwilligers- clubs en non-profit organisaties kunnen weer gebruik maken van gesubsidieerde arbeids krachten. De gemeente Schouwen-Duive- Jjand heeft voor dit jaar 450.000 euro beschikbaar, genoeg om on- .geveer 25 personen een jaar lang aan het werk te helpen. De regeling is goed vergelijk baar met oude bekenden als Mel- kertbanen of ID-banen. De ge subsidieerde banen zijn dan ook vooral bedoeld om werkerva- ring op te doen. -}a j-V-'.V.-::: j OOSTKAPELLE - De boswach- ter van Staatsbosbeheer neemt vandaag mensen mee op pad door de Manteling van Walche ren. De tocht begint om 14.30 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle en duurt an derhalf uur. Deelname kost itwee euro voor volwassenen en een euro voor kinderen. Aanmel den kan op telefoonnummer 0118-582620. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com De Bosnische delegatie is blij met de nieuwe vuilniswagens, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Afzien? Helemaal niet. Marjan Marjanovic en Mirko Mis- kovic verheugen zich juist op hun reis naar Bosnië. Ze gaan niet per luxe tou ringcar, maar met de vuilniswagen. Ze krijgen er elk één onder hun hoede. De reis duurt vier dagen. Vandaag ver trekken, zondag aankomen. De twee chauffeurs slapen gewoon in de cabine. „Er zit toch verwarming in?", zegt Mis- kovic. Op het parkeerterrein van de stadsreiniging aan de Waldammeweg in Middelburg rijden ze vast een rondje om het gevoel te krijgen. „Perfect", vindt Marjanovic. Hij heeft de racüo ge vonden. Even een professionele blik in de buitenspiegel, gas en weg. De wagens zijn een geschenk van de ge meente Middelburg. Komunalac Tuzla, de dienst gemeentewerken, heeft geen geld om nieuwe vuilniswagens te ko pen. Er rijdt nu al een aantal 'afdanker tjes' uit Nederland. Fabrikant Geesink heeft er een servicestation om de wa gens ook rijdend te houden. Het contact tussen Middelburg en Tu zla kwam tot stand via Middelburger Martin Aalders, die na de oorlog in Bosnië onder de vlag van de Verenigde Naties in Bosnië werkte aan de weder opbouw. Voor Middelburg hebben de wagens geen waarde meer, ze stonden voor vijfduizend euro in de boeken. „Als we ze inruilen krijgen we er hoog uit drieduizend euro voor", vertelt Frans Polderman van de gemeente. De wagens zijn negen jaar oud, met twee ton op de teller. Een hele nieuwe vuilnis wagen kost al snel een kwart miljoen eu ro. De Bosnische delegatie, de twee chauffeurs, twee directeuren en een tolk, hadden er graag een reis voor over. Het heeft driekwart jaar geduui'd om al le papieren rond te krijgen voor de over dracht. „De Bosnische regeling heeft de regelgeving veranderd", vertelt Aal ders. „Auto's ouder dan zeven jaar mo gen niet meer worden ingevoerd. Dat is op zich wel logisch, maar voor dit soort projecten is dat niet handig. Het is erg moeilijk om jongere wagens te vinden." Met speciale toestemming van het parle ment is het dan toch gelukt. Op papier althans, Aalders verwacht nog wel wat strubbelingen bij de grens. De twee wagens werden gisteren offici eel aan de Bosnische delegatie overge dragen door wethouder Huub van Klin ken. Middelbux'g was aan nieuwe wa gens toe, aldus Van Klinken. „Ons per soneel wil gx-aag goed materieel hebben, dat bedrijfszeker is. Na verloop van tijd zijn dit soort wagens toch afgeschreven. Ze zijn hier in Nederland nauwelijks nog te verkopen. Welke gemeente is er nou geïnteresseerd in oud materiaal?" De chauffeurs inspecteren de achter kant. „We kunnen er containex-s mee le gen!constateert Marjanovic ver heugd. Hun Middelbux'gse collega Willi am Cevaal verzorgt een demonstx'atie. „Ze weten wel hoe alles wex'kt hoor", zegt tolk Mersed Barakovic. „Ze willen alleen even controleren of er geen knop jes veranderd zijn." Cevaal praat in het Nederlands, Bax-akovic vex-taalt, maar dat is nauwelijks nodig. Als vuilnisman nen onder elkaar hebben ze aan een half woord genoeg. Containers legen, stox'ten op de vuilnisbelt, binnen vijf mi nuten hebben de Bosniërs hun nieuwe wagens helemaal doorgrond. Dat gekke foto Ruben Oreel kastje is voor de luchtvering, zegt Ce vaal. En dat gat daar, is voor die stek ker daarboven. Voor Cevaal is het afscheid zwaar. „Ik heb hierop gereden vanaf het moment dat ze kwamen. Vooral deze wagen is zó'n goed apparaat. Op de nieuwe wa gens zit allemaal extra techniek en dat kan allemaal kapot, vooral in de winter. De elektxdsche installaties kunnen bij voorbeeld niet goed tegen vocht. Op de ze wagen zit weinig techniek, hij kan ei genlijk niet kapot. Het is een pex-fect ding. Nieuwer is niet altijd beter. Ik vind het jammer dat ze weg gaan." De wagen heeft dinsdag nog een ronde door Middelbux'g gedaan, om kerstbo men op te halen. Daarna heeft Cevaal hem gewassen en schoongemaakt. Met een volle tank heeft hij zijn lieveling aan de Bosniëi's afgestaan. Hij had hem liever zelf naar Tuzla gereden, maar dat mocht niet van de baas. Marjanovic en Miskovic hebben er zin in. Voor Mix'ko wordt het zijn eex'ste lange rit, Marjan heeft ervaring. Hij reed al eens een stx'ooiwagen van Arnhem naar huis. En ook daar kunnen ze er in Tuzla nog wel een paar van gebruiker» De voormalige Arnhemse wagen moet in zijn eentje driehonderd kilometer weg sneeuwvrij houden. Opbrengst gaat naar tenten tegen wind en kou door Ali Pankow ZIERIKZEE - In diverse opvang kampen voor slachtoffers van de aardbeving in Pakistan zak ten de afgelopen dagen tenten in elkaar onder het gewicht van de sneeuw. Vervolgens spoelde de regen delen van tentdorpen weg. De foto's van de desolate toestand waarin talloze mensen verkeren, motiveren voorzitter L. Kleingeld van de Stichting Help Pakistan in Zierikzee nog eens extra een groot benefietfes tijn op touw te zetten. Dat wordt vrijdag 27 januari ge houden in Delta Plaza op Water land Neeltje Jans. „Deze bene fietavond geldt als afsluiting van onze acties ten behoeve van de slachtoffers van de aardbe ving in Pakistan", zegt Klein geld. Hij beseft dat de stichting niet bezig kan blijven met men sen geld te vragen. Het feno meen 'actiemoeheid' heeft hij tot zijn gx'ote teleiu'stelling ten aanzien van de hulp voor Paki stan al eerder moeten ervai'en. „Gelukkig wai'en er ook zeer be trokken reacties en wist de stich ting tot nu toe rüim 17.000 euro bijeen te brengen. Daar zijn me dicijnen en tenten voor gekocht. Verder hebben we heel wat hulp goederen en dekens gekregen", zegt de voorzitter. Zelf werd Kleingeld door zijn buurman U. Saif, van oorsprong afkomstig uit Pakistan, gewe zen op de noodzaak de slachtof- fex's van de aax'dbeving te hel pen. „Dat moet inderdaad, want in feite gaat het om de vraag of we drieënhalf miljoen mensen dood laten gaan of dat we ons in zetten om levens te redden", zegt Kleingeld. Samen met zijn echtgenote M. Folkertsma, die als secreta ris betrokken is bij de stichting, zet hij daarom zijn schouders on der het grote benefietfestijn op Waterland Neeltje Jans. Beiden zijn verheugd over de spontane medewerking die ze daax*voor Een inwoner van Kashmir, ontheemd door de aardbeving, draagt zijn dochter naar een beschut plekje om haar enigszins te bescher men tegen de snijdende kou. foto Amiruddin Mughal/RTR van alle kanten kiijgen. De op brengst ervan wordt geheel be steed aan de aankoop van ten ten voor de ontheemde ramp slachtoffers. De stichting werkt samen met de organisatie Zend een Tent uit Roex'mond.Het bene- fietpx'ogx-amma in Delta Plaza bestaat uit een kunstmarkt en diverse muziekoptredens. De muziekgx'oep Yakamoz staat borg voor een bijzondex'e px'esen- tatie van swingende zigeunex'mu- ziek met een Tux'kse sound. Ya kamoz is een Rotterdamse groep bestaande uit vier Tui'kse stu denten. Zij bespelen onder meer specifieke instrumenten als de ney en de saz. De fox'matie Not James Dean komt van Zeeuwse bodem, maar tekent voor een internationaal repex'toii'e. James van de Water en zijn kompanen laten zich vooral inspireren door Zuid- Amei'ikaanse invloeden. Op de lijst van axdiesten prijken vérder De Jochies, oftewel Rob Vaillant en Gijs van der Sluis. Zij bi'engen als zang- en enter- tainmentduo weer leven in bijna vex-geten Nederlandstalige lied jes. Verder is zanger Ronnie Snipperdag van de partij. Kaarten voor het benefietfestijn op vrijdag 27 januari kosten 12,50 eu ro en zijn onder meer te koop bij Boekhandel De Vries in Zierikzee. Het programma begint om 20.00 uur. Nadere informatie: wiow.zee- landhelptpakistan.tk SAS VAN GENT - Naar aanleiding van een uitzending van het tv-progi'amma Opsporing Vex'zocht heeft de poli tie tot gisteravond twee tips geki'egen over de diefstal van twee kathodes (negatieve elekti'oden) en ruim viex-hon- derd kilo zilver bij giasfabx-iek Sas Glas in Sas van Gent. Politiewoordvoex'der J. van Mouiick kon niet vertellen of het om bruikbax'e tips ging, omdat het onderzoek nog loopt. De kathodes en het zilver wox'den gebruikt om warmtewerende coating op glas aan te brengen. De dief stal gebeurde tussen zondag 9 oktober 4.00 uur en maan dag 10 oktober 22.00 uur. In juni 2003 en oktober 2004 werden soortgelijke diefstallen gepleegd. De politie wil weten wie na de diefstallen grote hoeveelheden industri eel zilver te koop kx'eeg aangeboden, wie in de genoemde pex'iodes iets gezien heeft dat hiermee te maken heeft en of er mensen zijn die weten wie de gestolen spullen in zijn of haar bezit heeft of had. MIDDELBURG - Een 31-jax'ige inwoner van Noox'dgou- we en een 37-jarige man uit Zierikzee zijn gisteren voor diefstal en bedreiging elk veroordeeld tot een werksti'af van 180 uur en twee weken vooi'waardelijke celstraf. Aan het slachtoffer moet 400 euro smartengeld worden be taald. De mannen gingen op 6 oktober vorig jaar op een camping in de gemeente Schouwen-Duiveland verhaal ha len bij de campinghouder en zijn medewerker nadat ex- uit een caravan van een vriend, die van de camping moest vertrekken, spullen wax-en gehaald. Daax'bij zou het twee tal een hamer hebben getoond en een snoeischaar tegen de nek van de medewerker hebben gezet. De vex-dachten ontkenden geweld te hebben gebx'uikt, maar gaven wel toe dreigende woorden te hebben geuit. Toen ze uit de ca ravan van het slachtoffer weggingen, namen ze twee fles sen Malibu en acht blikjes bier mee. Volgens officier van justitie J. Valente kon de diefstal met geweld en de bedrei ging bewezen worden. Hij eiste tegen beiden 240 uur werkstraf en twee weken voorwaax'delijke gevangenis- stx'af. De strafpleitsters P. Schroeijers en V. Sexrarens meenden dat het geweld er niet op gericht was geweest om de diefstal te plegen. Zij bepleitten vrijspraak. Wel achtten de raadsvrouwen de bedreiging bewezen. WISSENKERKE - De gemeente Nooi'd-Beveland krijgt een nieuwe busdienst voor seniox'en. Vanaf maart staat een groep van ongeveer twintig vrij wil ligex's klaar om ouderen te vervoeren. Het wox'dt nadrukkelijk geen buurt bus, zoals die in veel kleine kex-nen in Zeeland rijdt. Die heeft vrijwel altijd een dienstregeling en rijdt vaste routes. De Euro- bus op Noord-Beveland, want zo gaat hij heten, is straks op afroep beschikbaar en bx-engt mensen naar de plek die ze wil len. De naam Eurobus kan op twee manier wox'den uitge legd. In de eerste plaats, omdat er geld uit Europese mid delen beschik- baar is gesteld voor het initiatief, maar ook omdat de bewoners van Noord-Beveland stx-aks mis schien wel voor een eux'O met de bus mee kunnen. Wel licht wordt het zelfs gx'atis, maar daar is het bestuur nog niet helemaal uit. Dankzij subsidies van onder meer de pro vincie, de gemeente en enkele andere fondsen kon een bus van 70.000 euro worden aangeschaft, maar er zullen in de toe komst nog genoeg andere kosten gemaakt moeten wox'den. Het lijkt dus onwaarschijnlijk dat het vervoer helemaal gx'atis wox'dt. door Frank Balkenende GOES - Een deel van het perso neel van het katholieke Sint Willibrordcollege in Goes blijft zich verzetten tegen een fusie met het protestants-christelijke Buijs Ballot College, hoewel uit een onderzoek blijkt dat die samensmelting noodzakelijk is. De docenten en onderwijs-on- dersteunend personeel hebben een brandbrief gestuurd naar het bestuur, de Stichting Chris telijk Onderwijs Zeeland, waar onder beide scholen vallen. De bxief is verstuurd door wis- kxmdedocent A. Schenk en spon taan mede ondertekend door 41 collega's. Het Sint Willibi'ox'dcol- lege telt honderd personeelsle den. Schenk zegt niet iedereen langs te zijn geweest voor een handtekening. „De brief is met name ondex'tekend door de oude garde, collega's die al jaren op deze school werken en die een waim hart toedragen." Schenk heeft kritiek op het ex terne onderzoek, waax-voor het bestuxir ruim een maand gele den opdracht gaf nadat op de werkvloer forse weerstand te gen de fusie was ontstaan. De wiskundedocent vindt dat het ingehuurde onderzoeksbureau Imago uit Breda alleen van de fusievariant veel werk heeft ge maakt. „Er zouden dx-ie opties wox'den bekeken. Alles bij het oude la ten, hechtere samenwex'king én fusie. Voor de mogelijkheid om bezuinigingen te halen uit inten sieve samenwex'king draagt het bureau geen suggesties aan. Dat vinden wij jammer, want wij denken dat er veel winst is te ha len uit meer samenwerking." Schenk en zijn collega's hebben geen bezwaar tegen een hechte re samenwerking met het Buijs Ballot College, waarvan de do centen veel minder moeite met een fusie hebben. De Willibi'or- ders vrezen niet zozeer voor ver lies van (de katholieke) identi teit, al hecht Schenk persoonlijk wel aan het behoud daax'van. Een grotere rol speelt de vrees dat het karakter en de sfeer van het Sint Willibrordcollege bij een fusie verloren gaat. „De school is populair en groeit hai'd. Dat is. denk ik, te danken aan de sfeer op school en de ma nier waarop docenten hun werk benaderen. Als je twee scholen in elkaar vlecht, ligt het organi satorisch voor de hand dat de on derbouw bijvooi'beeld in het Buijs Ballot College wordt on dergebracht en de bovenbouw in het Sint Willibrordcollege. Op die manier ben je als school geen eenheid meer binnen dat gx'otei'e verband en dat zal het huidige karakter van het Sint Willibrordcollege aantasten, tei'- wijl dat juist ons handelsmerk is." Het schoolbestuur hakt binnen kort de knoop over het fusie plan door. Welke stappen het personeel neemt als het bestuur doorzet, en daar lijkt het gezien het ondex'zoeksrappoi-t op, kan Schenk nog niet zeggen. „Ik heb begrepen dat de PMR, de perso- neelstak van de Medezeggen- schapsi'aad nog een enquête wil houden. Het leeft in elk geval heel erg onder het personeel." Voorzitter D. Oostdijk van de PMR was gisteren niet bereik baar voor een toelichting op de enquête en de opstelling van de PMR als het personeel zich daar in uitspreekt tegen fusie. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat fusie bijna onvermijde lijk is. Doorgaan op de huidige voet leidt tot verlies van acht ba nen (mogelijk met gedwongen ontslagen) en kwaliteitsverlies. Er moet tegelijkertijd worden gesneden in de uitgaven, waar- bij niet valt te ontkomen aan het uitkleden van vakkenpakket ten. Een hechtex-e samenwex' king lost die problemen slechts ten dele op, stelt Imago. Een fu sie waarborgt wel de kwaliteit en behoud van het huidige vak kenpakket. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring. 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Kerken onder de Lan ge Jan, 15.00 - 15.30 uur: Miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOSTKAPELLE - Zeeuws biologisch museum, 14.00-15.30 uur: Wandelen met de boswachter; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEIM - Petruskerk, 9.30 uur: 55+yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11