Rusland herstelt gastoevoer EU Turkije staat commerciële tv Abramoff bekent schuld en sluit ïn Koerdisch toe deal met justitie Dodental ijshal loopt op tot vijftien De treurigste dag van dit jaar is 23 januari 5 Priester moet Jezus' leven bewijzen Jongere drinkt meer door reclame Onderzoekster moest eicel afstaan Vlaams Belang omhoog in peiling Mijnramp VS: geen overlevenden Luizen decimeerden leger van Napoleon in Rusland Roep klinkt om minder afhankelijk te zijn van Moskou ;$n 2005 zouden 5736 Irakezen 4ijn omgekomen Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? woensdag 4 januari 2006 ROME - Een Italiaanse rechter heeft een priester gedaagd om later deze maand te bewijzen dat Jezus Christus echt heeft bestaan. De zaak tegen de priester Enrico Righi is aanhangig gemaakt door Luigi Casciolo, schrijver van het boek De Fabel van Christus. De priester gispte drie jaar geleden Cascioli vanaf de kan sel omdat die het bestaan van Christus in twijfel had ge trokken. Daarop stapte Cascioli naar de rechter omdat de priester zijn vertrouwen bij de bevolking zou misbruiken, meldde de Britse krant The Times gisteren. ANP LONDEN - Advertenties voor alcoholische dranken zor gen ervoor dat jongeren meer gaan drinken. Uit een Ame rikaans onderzoek blijkt dat er een direct verband be staat tussen dergelijke advertenties en de hoeveelheid drank die jongeren nuttigen, meldde de Britse krant The Times gisteren. Voor het onderzoek werden 4000 Amerikanen tussen de 15 en 26 jaar ondervraagd. Daaruit bleek dat elke adver tentie die per maand extra werd gezien, een stijging van 1 procent in de consumptie tot gevolg had. ANP SEOUL - De omstreden Zuid-Koreaanse kloonpionier Hwang Woo-suk, die onlangs ontslag nam na aantijgin gen over fraude in zijn zogenaamde baanbrekende kloon- onderzoek, had een medewerkster gedwongen eicellen af te staan. De jonge onderzoekster Park Eul-Sook zei gisteren tegen de Zuid-Koreaanse zender MBC dat ze verplicht werd eicellen af te staan, nadat ze in het laboratorium per onge luk een petrischaaltje had omgestoten. ANP/AFP BRUSSEL - Het Vlaams Belang schiet omhoog in de pei lingen, nu andere partijen proberen de staatssubsidie af te nemen. De rechtse partij van kopman Filip Dewinter groeit in een peiling van 25,9 naar 26,8 procent van de Vlaamse stemmen. Veel nieuwe aanhangers noemen als reden dat de partij haar staatssubsidie dreigt te verliezen wegens racisme. Andere partijen werken aan een rechtszaak daarover. „Het Vlaams Belang heeft geen reclamebureau nodig: Fi lip Dewinter krijgt de stemmen in de schoot geworpen", aldus de krant Het Laatste Nieuws. ANP TALLMANSVILLE - De hoop dat dertien vermiste arbei ders een mijnramp in de Amerikaanse staat West-Virgi nia hebben overleefd, neemt steeds verder af. Uit onder zoek blijkt dat de lucht in een ingestorte mijngang veel ko lendamp bevat. Deze uitkomst is 'erg ontmoedigend', maakte de directeur van het mijnbedrijf in het oosten van de Verenigde Staten gisteren bekend. De mijnwerkers raakten maandag gevangen in de Sago Mijn in Tallmansville, een belangrijk mijnbouwgebied, toen diep onder de grond een gang instortte. Reddingswer kers hebben sindsdien niets meer van de kompels verno men. ANP aorBenpt van Zwol ARIJS - Niet de Russische win- ir, honger en een slecht moreel i£jken ervoor verantwoordelijk LV zijn geweest dat Napoleon in SI2 de terugtocht moest blazen on-! t uit Rusland, luizen waren de grootste vijand van de onver slaanbaar geachte Grande Ar mee. Dat blijkt uit forensisch on derzoek van het Franse nationa le Centrum voor Wetenschappe lijk Onderzoek. Wetenschappers onderzochten de resten van Na poleons militairen die in het hui dige Litouwen werden opgegra ven. Monsters van aarde, stof en tan den vergaard op de begraaf plaats bij Vilnius wijzen erop dat ongeveer 30 procent van de overleden militairen bezweek aan een bacteriële infectie die werd overgebracht door luizen. Door het ongedierte konden bor- reliose (een infectieziekte met steeds terugkerende koorts), loopgravenkoorts en typhus om zich heen grijpen. ANP/AFP tW ee: a aal- erstoor Hetty van Rooij roll RUSSEL - De gascrisis tussen irausland en Oekraïne heeft Euro- itofa pijnlijk bewust gemaakt van Onijn afhankelijkheid van Rus- zisch gas. De gastoevoer naar meiU-landen is gisteren hersteld. >e Europese Unie richt haar elijandacht nu op bemiddeling in holt conflict. Maar Rusland heeft reputatie als betrouwbare nergieleverancier verloren en zinj kiëfAGDAD - Het geweld in Irak tie-ieeft in 2005 aan 5736 Irakezen heiet leven gekost. Dat heeft het raakse ministerie van Binnen- andse Zaken uitgerekend. da)e meesten, 4020 mensen, wa- ogien burger. De overigen waren ia-genten (1241) en Raakse mili- eeiairen (475). Volgens het depar- mement zijn ook nog eens 1734 gedood in het land. duiet gaf niet aan wie deze doden precies waren. )e officiële cijfers kunnen niet ontorden vergeleken met die van tar|004, omdat het departement da:oen geen data publiceerde, /alltaafhankelijke organisaties die ;lijip basis van vooral mediaberich- en bijhouden hoeveel doden er 'intallen in Irak, komen voor 2005 djverigens wel tot hogere aantal- wien. Volgens de website icasual- alies.org telde 2005 zeker 5700 ge- Iraakse burgers en meer chian 2500 agenten en militairen, andere website telde sinds diiet begin van de Amerikaan- e-Britse invasie in Irak tussen _le 27.707 en 31.323 gedode raakse burgers. ANP/RTR in verschillende landen klinkt de roep om minder afhankelijk te zijn van Russisch gas. Vandaag komen deskundigen uit EU-landen en experts van de gasindustrie in Brussel bij een om te praten over de situa tie en 'de vragen die daardoor gerezen zijn'. Ook vertegenwoor digers van de Russische leveran cier Gazprom en het Oekraïense Naftogaz zijn aanwezig om tech nische uitleg te geven. Politieke conclusies en maatregelen wor den niet verwacht. Andere ac ties dan het bijeenroepen van de experts onderneemt het dage lijks bestuur van de Unie niet. „De aanvoer van gas naar EU-landen loopt geen direct ge vaar", argumenteert een woord voerder van de Europese Com missie. Geen beleid De mogelijkheden van Brussel zijn beperkt, omdat er geen Eu ropees energiebeleid bestaat. En kele maanden geleden vroegen de Europese regeringsleiders aan de Europese Commissie om te studeren op de mogelijkheid van zo'n gemeenschappelijk be leid. Die studie, of 'Green pa per', wordt in maart verwacht. Een nieuwe discussie over het gebruik van kernenergie noem de een woordvoerder gisteren 'voorbarig'. „De lidstaten zoe ken naar een gemeenschappelij ke aanpak die dit soort situaties in de toekomst kan voorko men." De Europese buitenlandchef "Ja- vier Solana doet zijn uiterste best om Rusland en Oekraïne om de tafel te krijgen om hun conflict op te lossen. Volgens zijn woordvoerster heeft Solana geen plannen om naar Moskou of Kiev af te reizen maar hangt hij 'voortdurend aan de tele foon'. Solana speelde een belang rijke rol als bemiddelaar tussen Rusland en Oekraïne tijdens de 'Oranjerevolutie' die Viktor Joesjtsjenko aan de macht bracht. Ook de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft aangebo den te bemiddelen. President Joesjtsjenko van Oekraïne wil de zaak voorleggen aan een arbi tragepanel. Het feit dat Rusland de gas- leverantie gebruikt als een po litiek wapen maakt de Europe se Unie en de lidstaten buiten gewoon onrustig. De Russi sche aanpak valt extra slecht, omdat Rusland dit jaar de voor zitter is van de G8, de groep van de belangrijkste industrielan den. De Poolse premier Marcinkie- wicz zei dat het voor zijn land de hoogste prioriteit heeft om minder afhankelijk te worden van Russisch gas. Duitsland heeft laten weten dat het zich wel drie keer zal beden ken alvorens te besluiten om meer gas uit Rusland te betrek ken. Maar volgens een analist is er voor de Europese landen wei nig keus: er is op korte termijn geen alternatief voorhanden. GPD lak t vatoor Fidan Ekiz gfSTANBOEL - Turkse commer ciële radio- en tv-stations heb- nfen toestemming gekregen uit e zenden in de taal van nationa- e minderheden. Deze maand vordt het spits afgebeten met Den Koerdische uitzending. Met De liberalisering van het omroep- jestel wil Turkije laten zien dat iet op de goede weg is voor toe- Teding tot de Europese Unie. Toch blijkt uit een i'ecent SU-rapport dat de grootste min- lerhedengroep in Turkije, de Koerden, nog altijd wordt gedis crimineerd. Met name op het ge- Died van het eigen taalgebruik, pnder het bewind van premier Tayyip Erdogan en zijn islamiti sche AK-partij voert Turkije /oor het eerst een hervormings beleid voor mindei-heden. Voor al de Koerden gingen lange tijd jebukt onder het patriottisme /an de Turken. 'Koerden be staan niet', zo luidde jarenlang le Turkse staatsideologie. De jjrootste minderheidsgroep in Turkije - 12 miljoen Koerden op 72 miljoen inwoners - vergat de Turkse taal omdat zij zo lang [geïsoleerd in de bergen leefden. „.Het toekennen van culturele rechten aan deze bevolkings groep werd gezien als een aan moediging van de Koerdische nationalistische aspiraties, zo als het opeisen van officiële au tonomie binnen de Turkse gren- ten. Het was Koerden verboden j>m hun etnische identiteit te ui len, hun taal te spreken en Koer dische namen te geven aan hun kinderen. Dnder druk van de EU liet Tur- dje vorig jaar de eerste uitzen dingen in het Koerdisch en ande re talen toe. Maar de uitzendin- jen mochten alleen worden ver- £orgd door de officiële staatszen- ler TRT. De regering-Erdogan hef ook het verbod op Koerdi- jche namen en het leren van de Soerdische taal officieel op. Aan Koerdische zijde heerst j-ïnerzijds optimisme over Erdo- ,'jans hervormingen. Eerdere re geringsleiders wilden immers fiets weten van het 'Koerden- irobleem'. Erdogan was de eer- premier die de Turkse onder drukking van de Koerden erken de. Anderzijds bestaat ook kri tiek op de regering, want hoe mooi de hervormingen op pa pier ook lijken, mensen willen ze graag omgezet zien in daden. Zo worden Koerdische namen nog altijd niet in het bevolkings register opgenomen en de pro gramma's in het Koerdisch van de Turkse staatszender worden te vroeg uitgezonden en duren kort, klagen activisten. De reac ties op de nu ook toegestane commerciële uitzendingen in et nische talen zijn daarom afwach tend. Druk Vooral omdat op de achtergrond een felle discussie speelt over de druk die Ankara uitvoert op De nemarken om de Koerdische Zender Roj TV in dat land te ver bieden. Enkele weken terug meed Erdogan een persconferen tie in Kopenhagen, wegens de aanwezigheid van een journalist van Roj TV. Meer dan vijftig bur gemeesters in het Koerdische oosten van Turkije, die daarte gen protesteerden, riskeren nu vervolging. GPD Hulpverleners proberen de sneeuw en brokstukken te verwijderen van de ingestorte ijshal. foto Johannes Simon/RTR door Wierd Puk BAD REICHENHALL - Het do dental van het ongeluk in een ijs hal in Bad Reichenhall in de Duitse deelstaat Beieren komt waarschijnlijk uit op vijftien. Gisteravond werden nog een vrouw vermist en drie kinderen tussen de 12 en 16 jaar. Vermoedelijk worden de laatste slachtoffers pas vandaag gebor gen. Maandagmiddag stortte on der het gewicht van een dik pak sneeuw nagenoeg het complete dak van het sportcomplex in. LONDEN - Maandag 23 januari 2006 wordt de treurigste dag van het jaar, althans voor de Britten. De psycholoog Cliff Ar- nall, die is gespecialiseerd in winterdepressies, heeft een we tenschappelijke berekening ge maakt voor welke dag de onge lukkigste van het jaar zou wor den. De berekening is onder meer ge baseerd op het slechte weer, schulden die de Britten hebben na de feestdagen en de tijd die het duurt voordat ze zich realise ren dat er niets terecht is geko men van de goede voornemens van nieuwjaar. De Britten hebben net als veel Nederlanders de eerste week van het jaar nog kerstvakantie. „Daarna moeten veel mensen weer aan het werk of ze moeten hun kinderen naar school bren gen. Dan worden ze blootge steld aan het slechte weer." Geld is eveneens een belang rijke factor in het depressieve gevoel dat volgens de psycho loog op maandag 23 januari over de Britten neerdaalt. „Na nieuwjaar voelen veel mensen de behoefte om geld uit te ge ven vanwege de uitverkoop, maar rond de derde week van ja nuari realiseren ze zich dat kerstmis nog niet helemaal afbe taald is." Toch is er ook reden voor een op gewektheid. „De stress en span ningen die zijn veroorzaakt door te veel in de buurt van fa milieleden te zijn, is verdwenen zodra je weer aan het werk bent." ANP Justitie is een onderzoek begon nen naar mogelijke nalatigheid. Artsen hebben afgeraden war me lucht in de puinhopen te bla zen omdat dit eventuele overle venden meer kwaad zou doen dan goed. Onder de elf doden, die gisteren waren geborgen, bevinden zich zes kinderen. Achttien gewon den liggen in het ziekenhuis. Zestien bezoekers werden met lichte verwondingen onder de brokstukken vandaan gehaald en konden naar huis terugkeren. Regionale en landelijke politici brachten een bezoek aan de plek des onheils. Bondskanse lier Merkel prees de inzet van de honderden hulpverleners. De bevolking in Bad Reichen hall, een bergachtig vakantie oord aan de grens met Oosten rijk, is geschokt. Critici vragen zich af wie de verantwoordelijk heid draagt voor de ramp. De ijs hal uit de jaren zeventig zou al langer gebreken hebben ver toond. De kritiek op burgemeester Wolfgang Heitmeier van Bad Reichenhall zwelt intussen aan. „Ik weet niet wie de hal ge bouwd heeft en ik heb ook geen idee wanneer de laatste veilig heidstests zijn uitgevoerd", be kende Heitmeier. Kort voor het ongeluk werd op last van Heit meier de training van de plaatse lijke ijshockeyclub afgelast. Gekraak in de dakconstructie was de aanleiding voor het be sluit. Maar de ijsbaan bleef voor het publiek nog een half uur open. Rond vier uur bezweek de dakconstructie. Bezoekers herinneren zich dat zij in de afgelopen maanden dak lekkages hebben gezien. Een standhouder zei dat hij in april, tijdens een tweedehandsmarkt in de ijshal, bedenkingen kreeg over de dakconstructie. „Overal stonden emmers die het water opvingen. Het was duidelijk dat de houten balken volgezogen werden met water en dat dit de stabiliteit van het dak zou beïn vloeden. Winterchaos In Beieren en omgeving heerst onverminderd winterchaos. In Tsjechië zitten tienduizenden ge zinnen zonder stroom, in het Oostenrijkse Salzburg, vlakbij Bad Reichenhall, bezweken de daken van twee gebouwen - een bowlingcenter en een jaarbeurs hal - onder de last van de sneeuw. Niemand raakte ge wond. Elders moesten een super markt en een warenhuis wegens instortingsgevaar worden ont ruimd. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Republi keinse ex-lobbyist Jack Abra moff heeft een deal gesloten met de Amerikaanse justitie en schuld bekend aan fraude, belas tingontduiking en samenzwe ring. In ruil voor strafverminde ring zal hij meewerken aan een strafrechtelijk onderzoek naar corruptie van politici en politie ke medewerkers. Hij zei giste ren tegen de rechter in Washing ton 'diepe spijt' te hebben van zijn daden. Volgende week zou in Florida een proces beginnen tegen Abra moff (47), die tot twee jaar gele den een invloedrijk lobbyist was. Hij behartigde vooral de be langen van Indianenstammen met casino's. Abramoff wilde zelf ook geld verdienen in de gokbranche en kocht in 2000 sa men met zakenpartner Adam Ki- dan een aantal casinoschepen. Hij fleste de zaak echter en raak te nog verder in de problemen toen uitkwam dat hij zijn cliën ten miljoenen dollars aftroggel de voor diensten die nooit gele verd werden. Ook daar werd een onderzoek naar ingesteld. Zijn voormalige zakenpartner, Michael Scanion, gooide het eind vorig jaar op een akkoordje met justitie en bekende dat hij samen met Abramoff een Con greslid - de Republikein Robert Ney - had omgekocht en cliën ten geld had afgezet. Kidan be kende vorige maand schuld aan fraude. Nu Abramoff schikkingen heeft getroffen - zowel in de corruptie zaak als de fraudezaak in Flori da - zijn rechtszaken tegen hem in principe van de baan. Als hij zich houdt aan de voorwaarden van zijn deal met justitie, dan kan hij rekenen op een gevange nisstraf van tien jaar, aldus zijn advocaten. In Washington wordt met span ning gewacht op de nasleep van de zaak tegen Abramoff. Vol gens Amerikaanse media ver denkt justitie minstens twaalf mensen van corruptie, onder wie zes leden van het Congres. Er zijn echter nog geen officiële aanklachten ingediend. DeLay Abramoff had nauwe banden met invloedrijke politici, vooral met Republikeinse partijgeno ten. Veel aandacht is het afgelo pen jaar uitgegaan naar de rela tie tussen Abramoff en Tom De Lay. de Republikeinse politicus uit Texas die vorig jaar moest af treden als fractievoorzitter, na dat hij in Texas werd aange klaagd voor fraude met campag negelden. DeLay hoopt dat die kwestie snel afgewikkeld kan worden en dat hij kan terugke ren als leider van de grootste fractie in het Huis van Afgevaar digden. Scanion is een ex-assis tent van hem. Justitie doet ook onderzoek naar andere oud-me dewerkers van DeLay. GPD (Advertentie) Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft. Neem de nieuwe zorgverzekering. Uw verzekeringsadviseur kan u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken. Verzekeringsadviseurs voor ondernemers vindt u op www.averoachmea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5