Tussen een traantje en een glimlach woensdag 4 januari 2006 z jLJ Chris Barber nog niet uitgespeeld 1 T"~\e Britse trombonist Chris c }_J Barber (75) geeft met zijn k jazzband nog steeds tweehon- derd concerten per jaar. Morgen doet hij Stadschouwburg de jk Maagd in Bergen op Zoom aan. dan zal zijn dixielandhit Icecream uit 1954 weer worden aangeheven. Hij ziet zijn mu ziek nog steeds als een uitda ging. „Ach, elke baan heeft zijn maandagochtend. Maar ik zou niets leukers weten dan muziek ''maken." at' L Bij elk concert van de Chris Bar ber Band komt Icecream aan de orde, al vijftig jaar. „Het is onze hit. Veel mensen identificeren ons ermee. De mensen houden ^;van ons vanwege dat liedje, moet je ze teleurstellen door zo iets moois te ontkennen? Dus wij spelen het en we proberen er altijd een grappige draai aan te geven." n' „Oké, Icecream is niet bepaald het beste stuk dat we ooit opna- K men, maar we doen het ermee. Ik weet nog precies dat we het ■k hadden opgenomen in 1954 in Denemarken. We hoorden het te- rug en we vonden het verschrik- K kelijk. Vooral omdat we zongen, 'i- terwijl we dat niet konden. Ik zei: dit gooien we eraf. Maar de zei dat het goed zou verkopen. En dat is wel geble ken." The Big Chris Barber Band bestaat uit: Chris Barber, Bob Hunt (trombone), Pat Hal- cox, Mike Henry (trompet), Ri chard Exall, John Defferary To- ny Carter (rieten), Andrew Kuc (banjo, gitaar), John Slaughter (gitaar), Vic Pitt (bas) en Colin te Miller (drums). Ton Ouwehand The Big Chris Barber Band is mor gen 5 januari om 20.15 uur te zien in Stadsschouwburg de Maagd in Ber gen op Zoom. De Britse trombonist Chris Barber. oots Thielemans heeft samengespeeld met de beroemdste pianisten uit de jazz. De Ne derlander Bert van den Brink, met wie hij zondag het nieuwjaarsconcert verzorgt in Porgy Bess in Terneu- zen, doet volgens hem niet voor hen onder. „Hij verdient meer erkenning. De legendarische Belgische mondharmonicaspeler en gitarist schreef ooit een 'Ave Ma- riaatje' ter herinnering aan zijn vader. „Van alle pianisten waar mee ik heb samengespeeld, speelt Bert van den Brink dat het beste. Dat is zijn klassieke touch. Bert kan alles spelen. Hij kent alle standards uit het Ame rican songbook, van John Coltra- ne tot Louis Armstrong naar Walt Disney en terug. En hij heeft humor. Dan zeg ik: 'Ber- tje, wat wil je spelen?' Zet hij 'Daar bij die molen' in. Dat moet kunnen. Natuurlijk voe gen we er wel een jazznootje aan toe." Hij repeteert soms over de tele foon met Van den Brink, vertelt Thielemans. Ze voelen elkaar aan. Van den Brink is blind, dus dat maakt de gebaren overbodig die jazzmuzikanten vaak uitwis selen. „Spelen we 'Over the rain bow' en dan wil ik halverwege graag dat hij de solo overneemt. Ik kan hem geen teken geven,, want dat ziet hij niet. Duslaat ik een stilte vallen. Binnen een halve seconde weet hij dat het de bedoeling is dat hij invalt. Andersom werkt dat trouwens ook. Elke goede muzikant kan met zijn ogen dicht spelen. Mu ziek is voor het oor, niet voor het oog, zoals de schrijver en jazzmuzikant Boris Vian al zei." Hoewel ze vaak samenspelen, hebben Thielemans en Van den Brink geen vast repertoire. Het mooie is juist dat ze uit een enorm reservoir aan composi ties kunnen putten. Ze spelen waar ze op dat moment zin in hebben. „Ik ben een kameleon", zegt Toots Thielemans op zijn geliefde mondharmonica. Thielemans. „Ik verander graag van kleur." Toch is zijn stijl uit duizenden herkenbaar. „Er zit altijd een beetje weemoed in, hè. Toots speelt graag de blues. Mijn muziek zit altijd tussen een traantje en een glimlach. Vergelijk het met de pastelkleu ren van Vincent van Gogh. Het is niet treurig en het is niet vro lijk, maar wel ontroerend." Werken Hij waakt ervoor in herhalingen te vervallen. Zelfs nummers die hij bijna elk concert speelt, wor den nooit hetzelfde uitgevoerd. „Als je alle dagen hetzelfde doet, wordt het een baan en ik heb een hekel aan werken. Mu ziek is mijn ontspanning. Dat is altijd zo geweest." Vandaar dat hij er niet tegenop ziet op 83-jarige leeftijd nog steeds de wereld over te reizen. Zo geeft hij een dag vóór hij op treedt in Porgy Bess met Van den Brink een besloten concert in Zeebrugge en twee dagen er na staat hij voor een kleine week geboekt in een jazzclub in Milaan. Eind januari volgt een tournee door Japan. „Natuur lijk is het wel vermoeiend, maar ik zie het niet als werk." Daarbij komt dat hij nog elke dag geniet van zijn populariteit. Bij de Vlaamse verkiezing van de grootste Belg eindigde hij on langs als tweeëntwintigste. „Net na keizer Karei en voor Guido Gezelle." In Wallonië ein digde hij op de vierenveertigste plaats. Internationaal wordt hij zo mogelijk nog meer gewaar deerd. Hij wil wel verklappen dat hij in maart in de New Yorkse Car negie Hall een hommage krijgt aangeboden. De wereldberoem de jazzpianist Herbie Hancock heeft alvast zijn medewerking toegezegd. „Met Herbie speelde ik in 1963 al samen, nog voor hij toetrad tot het kwintet van Mi les Davis." Een verklaring voor zijn popula riteit heeft hij niet. „Ik ben de laatste om dat te evalueren. Ik denk er niet over na. Ik doe ge woon mijn oogjes dicht en ik speel." Dan besluit hij met een opmer king die misschien wel de beste verklaring is voor het feit dat hij ieders hart weet te stelen. „Doe de groetjes aan uw le zers." Ernstjan Rozendaal Nieuwjaarsconcert in Porgy Bess in Temeuzen met Toots Thielemans en Bert van den Brink, zondag 8 januari om 16 uur. Uitverkocht. ANTWERPEN Arenberg: De kleuren van de Velde, Hommage aan Wannes; muzikale voorstelling met jazz, volksmuziek, klassiek en fla menco door vader en zoons De Cau- ter e.a., za. 20.15 uur; Open Podium, voorstelling door nieuw aanstormend talent in diverse disciplines, zo. 20.30 uur Rataplan: Todo Tanquedia, concert door het ne genkoppige Orquesta Tanquedia, do. en vr. 20.30 uur; Nieuwjaarsbal/Afscheidsbal met Ray mond Van het Groenewoud en zijn Straffe mannen, allerlaatste Nieuw jaarsbal met Raymond in Rataplan, za. 20.30 uur De Singel: Seniele, Engelse opera-oratorium van Handel, waarvan het verhaal zich af speelt in de Grieks /Romeinse onder wereld, door het Symfonisch orkest en koor van de Vlaamse Opera, wo. vr. en di. 19.30 uur, zo. 15.00 uur; Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Philippe Herreweghe, concert met werk van Beethoven, Mozart en Schumann m.m.v. Patricia Kopatsj- inskaja, viool, za. blauwe zaal 20.00 uur; Collegium Vocale Gent - Akademie für Alte Musik Berlin Attilio Cremo- nesi: concert met Jephta, het laatste oratorium en meesterwerk van Handel, di. blauwe zaal 20.00 uur; Republiek der dromen, ofwel de ge schiedenis van de geschaakte en ver wisselde prinses: tragikomedie geba seerd op een verzameling teksten van de Poolse avant-gardist Bruno Schultz, door Comp. Marius; voorstel ling op locatie, di. Red Star Line Ma gazijnen 20.00 uur Nathalie meets the Pointers Sisters Gemengd dubbelconcert door vier la- dies of soul. vr. za. en di. Sportpaleis 20.30 uur, zo. 16.30 uur Oliver Twist Familiekerstmusical naar Dickens, wo. vr. en za. Stadsschouwburg 15.00 en 19.30 uur, do. 19.30 uur Samson en Gert Kerstshow Show, waarin Samson en Gert samen met hun gekke vrienden, Het Samson- orkest en het Samsonballet hun 15-ja- rig samenzijn vieren, wo. Koningin Elisabethzaal 11.15, 14.00 en 17.00 uur GENT Platform Theaterstuk naar de derde roman van Michelle Houellebecq, in regie van Jo- han Simons, wo. tm za. NTGent 20.30 uur, zo. 15.00 uur Vooruit: La Vie Parisienne, opera van Offen bach, zo. 15.00 uur; Het uur van de waarheid, theaterstuk over twee onderzoekers, die proberen de ultieme waarheid te ontdekken en achterhalen, door Lazarus, di. 20.00 Operettecocktail Lunchconcert met melodieën van o.a. lehar, Kalman, Monti enz. vr. Vlaamse Opera 12.30 uur Capitole klinkt! Nieuwjaarsconcert door het orkest van de Beethoven Academie o.l.v. Dirk Brossé, met klassiekers van o.a. Mozart, Strauss, Bizet, Sjostakovitsj en Sibelius m.m.v. Michael Bezverkh- ny en André Kavalinksi (trompet). Gastoptredens van Hans Peter Jans- sens en Jan Danckaert met zang uit Les Miserables en intermezzo van ac teur Herbert Flack in de gedaante van Salieri (Amadeus). zo. Capitole 15.00 uur La Petite Bande Concert met cantates van Bach, zo. Begijnhof Sint-Elisabeth 19.00 Naar Oom Jeugdtheatervoorstelling (9+). wo. t/m zo. Kopergietery 15.00 uur BRUGGE Stadsschouwburg: Nieuwjaarsconcert, concert door de Koninklijke Scoutsharmonie Sint-Leo Brugge, zo. 11.00 uur; Hoogtepunten uit het operarepertoi re, Belcantoconcert met bekende aria's van o.a. Mozart, Puccini en Ver di door jonge zangers van de Opera studio Vlaanderen begeleidt door het Vlaams Radio Orkest en de Itali aanse dirigent Pietro Rizzo, ma. 20.00 Si je t'M Belgische première van hedendaagse dansvoorstelling met duo's en trio's o.a. hiphop door mannen en vrouwen, op een muziekmontage van Tsjaikovs- ki, Marsalis, Chopin e.a. door Black Blanc Fleur. vr. Magdalenazaal 20.00 uur World of Silk World of Silk geeft een concert. Joop Kort (piano) en Collin Clement (basgitaar) vormen World of Silk. Zij zorgen voor een middagvullend program ma met easy listening en boogy woogy muziek. Het Zijdemuseum, Meliskerke, 14.00 uur Ab en Sara Beugeltas Ab en Sara organiseren een mee-eet-en-zing Nieuwjaars feest. De Rotterdamse artiesten Ab en Sara Beugeltas zorgen voor de sfeer. Iedereen kan naar hartenlust meezingen. Restaurant In de Gele Hoed, Zonnemaire, 19.00 uur Fred Florusse en Pieter van Empelen Het duo brengt de cabaretvoorstelling Hoezo Nieuw? Florusse en Van Empelen zijn oude rotten uit het vak die in hun programma 'Hoezo Nieuw' langs vijftig jaar cabaret gaan. Ze werpen daarnaast een blik in de toekomst en staan stil bij de dag van vandaag. De Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Muzikael Het popkoor Muzikael zingt Mixed Emotions. Muzikael is een muziekgroep met een geheel eigen sound en stijl. Het koor bestaat uit circa 40 zangers. Alle muziekgen res passeren de revue, van Acda en de Munnik tot Queen. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Don Kosakenchor Russland Het koor zingt het concert With Love From Russia. Het repertoire is zeer gevarieerd en bestaat uit het beste dat de Russische muziek ooit heeft voortgebracht. Van liturgi sche gezangen uit de Russische Orthodoxie tot vrolijke feest muziek. Uitverkocht. Het Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Bad Hair Day Een nieuwjaarsparty met de coverband Bad Hair Day. De Zeeuwse coverband Bad Hair Day zal speciaal voor de nieuwjaarsparty met een groot aantal gastmuzikanten ver schillende acts opvoeren. Brogum, Zierikzee, 21.00 uur Mark Foggo's Skasters Spawn Een avond met skamuziek door Mark Foggo's Skasters Spawn. Mark Foggo is een heel dynamische performer. Zijn muziek wordt het best omschreven als moderne, bizarre, originele, up-tempo ska. Maar eerst zal de boel opgewarmd worden door Spawn, een jonge energieke up-tempo ska-band uit Aalten. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur ZONDAG Jeugdtheater Het Appeltje Het jeugdtheater brengt de voorstelling De Sneeuwkonin gin. Gerda en Kay zijn dikke vrienden. Ze vertellen elkaar verha len en spelen graag samen. Maar plotseling veranderd Kay. Hij is boos en begint Gerda te pesten. Zijn hart is ijskoud en ongevoelig. Hoe zal dit aflopen? De Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 uur Minoes Zie woensdag. Uitverkocht. 't Spiegeltheater, Middelburg, 14.30 uur Shantykoor Neptunus Het Shantykoor Neptunus geeft een nieuwjaarsconcert. Het koor uit Zierikzee brengt een show van zeemansliedjes uit de hele wereld. 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Euterpe Muziekvereniging Euterpe geeft een nieuwjaarsconcert. Tijdens het concert treden het jeugdorkest en de fanfare on der leiding van Josje de Regt en de drumband onder leiding van Bart van der Vaart op. De Stenge, Heinkenszand, 15.30 uur Toots Thielemans Bert van den Brink St. Porgy Jazz Nieuwjaarsgala met Toots Thielemans. De Belgische Toots Thielemans is een legende op de mond harmonica. Hij speelt samen met pianist Bert van den Brink. Porgy Bess, Terneuzen, 16.00 uur DINSDAG Sentires Vier flamencodanseressen met passie. De vier danseressen van Sentires laten verschillende manie ren zien om de flamenco te dansen. Ze tonen de zigeuner-, Arabische, Latijns-Amerikaanse en Spaanse wortels van de flamenco. De Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur The Jackson Singers The Jackson Singers komen langs met The Gospel United Tour. Deze rasentertainers, met in hun bagage de bijbel- en zwar te muziekgeschiedenis, brengen traditionele spirituals, mo derne gospels en mooie ballads. Het Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur De Goese tekenaar en schilder Leo Burgs exposeert in het Lunchcafé Stadhuis in Goes. Deze expositie is te zien tot 31 janua- Ida Mager exposeert tot 3 maart op de foto- wand op Schouwersweg 7 in Heinkens zand. Ze maakt vooral foto's in de land schappelijke sfeer. Anjés Goethals-Ferket exposeert vanaf 7 januari tot eind februari in De Baecker- mat in Westdorpe. De expositie Op en rond het boerenhof bestaat uit schilderijen met aquarel, pastel en potlood. De offi ciële opening is op 6 januari. In Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen staan in de maanden januari en februari Zeeuwse foto's van Jo Dingemanse ten toon gesteld. Op verschillende locaties in Bergen op Zoom is het galeriezondag. Op deze kunst wandeling zijn onder andere schilderijen, acryl en olieverf op doek en beelden ge maakt van verschillende materialen te De werken van kunstenaressen José Mur- re, Lisette Koppejan en Ester Verhoeven, alle drie werkzaam in galerie De Kaai, zijn te bezichtigen in 't Kerkje van Elles diek. Zondagmiddag wordt de expositie ge opend. In galerie De Kaai werken mensen met een verstandelijke handicap. In boekhandel 't Spui op de Oude Markt in Vlissingen is de tentoonstelling Foto's Vlis singen te zien. De expositie toont foto's uit het beeldarchief van Beeldbank Zeeland. De tentoonstelling loopt tot en met 28 ja- Servaas exposeert een aantal van zijn figu ratieve werken in het Landhuis in Hulst. Hij gebruikt daar diverse druktechnieken voor. Op de eerste verdieping staan zijn ab stracte schilderijen tentoon gesteld. Te zien tot 20 januari. In Middelburg is de kerst- en nieuwjaar stentoonstelling Revolution 10" te bezichti gen. Met onder andere De vlucht naar Egypte en 12 Apostelen Deze tentoonstel ling is te zien tot 4 februari. Open van dins dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. In de Directiekamer bij de ingang van de Drukkerij in Middelburg worden schilde rijen geëxposeerd van de families Schütz, Kimpe, Vaarzon Morel en anderen. Deze zijn te bezichtigen tot en met 28 januari. In het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlis singen is een expositie ingericht met bij zondere Japanse prenten. De tentoonstel ling omvat prenten vanaf 1641. Te zien op ma. t/m vri. van 10 tot 17 uur en op zat., zon. en feestdagen van 13 tot 17 uur. De tentoonstelling loopt tot eind maart. Ik heb voor hem gewild is een cine-poème van Jan Baeke en Alfred Marseille in gale rie Caesuur in Middelburg. De presentatie is de vierde in de reeks Dichters op de rui ten, een jaarlijks terugkerend project in sa menwerking met dichter F. van Dixhoorn. Te zien tot en met 7 januari. Harry Englebert uit Den Haag is gast- exposant in Atelier/Beeldentuin Daniëlle Orelio in Burgh-Haamstede, met voer tuigen in brons en andere materialen. Ook is er werk aanwezig van edelsmede Mir jam Bentvelzen. Te zien tot en met 21 ja nuari. Parallel aan de tentoonstelling Oog in Oog-portretten uit Amerika is er een streetart project op de schutting van het Zeeuws Museum in Middelburg. Sela in ass. with Brothers Sisters laat in een muurschildering zien hoe zij geïnspireerd is door de portretten van Van Citters. De ze tentoonstelling loopt tot en met 22 ja nuari. De Zeeuwse Kunstkring heeft de jaarlijk se wintertentoonstelling in de Vleeshal te Middelburg. De tentoonstelling loopt tot en met 5 januari. Openingstijden van 11.00 tot 17.00 uur. Het is de eerste keer dat fotograaf Gerrit Kulik, die zich begin dit jaar in Vlissingen heeft gevestigd, zijn foto's exposeert in Zeeland. Deze tentoonstelling loopt tot 29 januari. ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember '06: WereldHaven - Havenwereld; t/m 31 december '06: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de binnenschipper vroeger en nu; t/m 5 maart: Varen door stad en land. De schoonheid van het Neder landse waterlandschap. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december '06: De hoogtepunten uit de ver zameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950; t/m 31 deceber '06: Digitaal Depot. Digitale informatie en tastbare kunstwerken. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 de cember '06: Stad van Rotterdammers! Mu seaal theater met foto's, flims en geluids fragmenten; t/m 28 mei: Winkelen - 75 jaar de Bijenkorf. Honderd jaar Rotter damse koopverleiding; t/m 12 februari: Richters en het panorama. In april 1940 maakte Richters een panoramatekening van Rotterdam. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld; t/m 8 januari: Mees ters van de Romantiek. Nederlandse schil derkunst 1800-1850. ANTWERPEN Fotomuseum: tot 8 jan. - oude vleugel - Sa bena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, actuele fotografie uit Rusland; nieuwe vleugel 4de verdieping, zaal Arena - New Photographers 2006; tot 27 november in Galerie - Gert Jochems, RUS en tot 8 januari - Fotopersprijs Vlaan deren - Nieuw in het Fotomuseum! Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertriënnale; tot 29 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Russia - Katharina Prospect - 'The Rus sians' by A.F. Vandevorst; Momu Gallery. Muhka: tot 12 februari - Collectiepresenta tie XIII/Luz; tot 26 februari - Intertidal: Vancouver Axt Artists. GENT Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 8 januari - Het kunstsalon van Gent: Laureaten van de 2-jaarlijkse wedstrijd beeldende kunst voor Gentse kunstenaars. S.M.A.K.: tot 8 januari - Sergej Bratkov en Sven 't Jolle; tot 15 januari - Carsten Ni- colai en Kunst Nu- Rindfleisch Rapedi- us: Vierproject erfgoeddag met Oude Dok ken - Flanders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters; tot 29 januari - Inter nationaal onderzoeksproject Culture 2000/Case Suchan Kinoshita; tot 1 februa ri 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19deeeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Ex treme North: design en architectuur uit Noorwegen; tot oktober 2006 - De Collec tie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter. BRUGGE Hoofdbibliotheek Biekorf: tot 7 januari - Experimentele tentoonstelling door leerlin gen van het 5de en 6de jaar van de Stedelij ke Academie van Schone Kunsten met als lichtend voorbeeld Albert Einstein. Guido Gezellemuseum: tot 15 januari - In put Output: selectie van kunstwerken van jonge kunstenaars rond het thema 'sig naal'. De Bond: tot 22 januari - Willy De Sauter - sculpturen en installaties. Kantcentrum: tot 6 februari - Kantten toonstelling Variaties met cirkels: be kroond werk van de kantwedstrijd van het Deutscher Klöppel verband. Museum voor Volkskunde: tot 19 februari - Erfgoed in beeld: werk van 3 jonge foto grafen. Groeningemuseum: tot 26 februari - Van Eyck tot Bosch: Oud Nederlandse kunst uit Dresden. Bruggemuseum - Stadhuis: - tot 26 februa ri - tentoonstelling Gotiek - neogotiek. De Bovenzaal van het stadhuis van Brugge 1905-2005 Stationsplein: tot 8 januari - Ijspaleis Sneeuw- en ijssculpturenfestival. KNOKKE Scharpoord: tot 15 januari - o Dennen boom, o Dennenboom; versierde kerstbo men door 40 kunstenaars uit diverse disci plines; SEAS: tot 28 december'06 - Jeannine Vrins, keramiek; Scharpoordgalerij - Rixart. Zwart Huis: tot 26 februari - Chris- tophe Coppens, 'Dream your dreams'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49