Raad Kapelle is Ganseman beu BEDANKT HEEL NEDERLAND VOOR HAAR NIEUWE VAKANTIESCHIP! Een hongerstaker wil niet dood, hij hangt juist erg aan het leven Nog geen spoor van daders zilverdiefstal glasfabriek Sas Glas Felle brand verwoest woning Kruiningen IND vraagt Iraanse asielzoeker einde aan protestactie te maken www.zonnebloem.nl tel. 076 564 63 62 Meerderheid vindt positie van wethouder onhoudbaar na 9zoveelste incident9 de Zonnebloem woensdag 4 januari 2006 slf door René van Stee SAS VAN GENT - De politie tast nog steeds in het duister over de diefstal van twee katho des (negatieve elektroden) en ruim vierhonderd kilo zilver bij glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent. Daarom heeft het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht gis teravond een item gewijd aan de diefstal. Die zou bruikbare tips moeten opleveren. De kathodes worden gebruikt om het zilver als warmteweren de coating aan te brengen op glas. De diefstal gebeurde tus sen zondag 9 oktober 4.00 urn en maandag 10 oktober 22.00 uur en kwam aan het licht op het moment dat de installatie een dag later weer in bedrijf zou worden genomen. Gelet op het speciale karakter van de diefstal hebben de poli tie en de directie van de fabriek er indertijd geen ruchtbaarheid aan gegegeven. „Wij verwacht ten dat de dieven de gestolen spullen moeilijk zouden kunnen slijten en daardoor snel zouden opduiken. Tot nu toe is er nog geen enkel spoor. Daarom is uit eindelijk Opsporing Verzocht in geschakeld", verklaarde politie woordvoerder J. van Mourick gistermiddag. Ook directeur J. de Baere van Sas Glas heeft geen idee wie de diefstal heeft gepleegd. Hij is wel op de hoogte van soortgelij ke voorvallen bij concurrenten in België en Polen. Bewijs voor een internationaal opererende bende is er volgens De Baere echter niet. De directeur verklaarde verder dat de diefstal geen eenvoudige klus is geweest. De kathodes hebben niet alleen forse afmetin gen (ongeveer 2,80 bij 0,4 me ter), samen wegen ze ook zo'n tweeduizend kilo. De Baere: „Vooralsnog sluiten wij niks uit. Het staat vast dat de dieven zeer goed op de hoog te zijn over hoe het er in de fa briek aan toegaat. Het kan van binnenuit of van buitenaf zijn gebeurd. In het laatste geval kan worden gedacht aan een rt latie met de leverancier van installatie, de kathodes of hf zilver." De Baere becijfert de schade e minstens 370.000 euro. De ki thodes kosten per stuk zo: 85.000 euro. De waarde van ht zilver, dat wordt gebruikt ome zonwerende coating aan te brei gen, schat hij op ruim 80.000 e, ro. „Bovendien werd het produt tieproces een week verstoor. Dat was een kostenpost van mii stens 120.000 euro. Daar kon ongewijfeld nog vervolgschad bovenop, omdat onze serviceve lening werd geschaad en h- nog niet te voorspellen is ho klanten hier op termijn op reagi ren." De Baere wil ervoor waken h eigen personeel verdacht te m; ken. Desondanks is wel de bevt liging van het productiesystee verbeterd en is de bewaking ve scherpt. Dat is volgens hem m? gebeurd in een mate waardoc onderling wantrouwen is on: staan. „Je kunt niet iedereen z( maar verdacht maken. Dat zo, heel slecht zijn voor de weri sfeer en het bedrijf." Nieuw leven voor vuilnisauto's MIDDELBURG - Twee out vuilniswagens van de gemeent Middelburg gaan vandaag o weg naar Bosnië. De wagens bi ginnen een nieuw leven in hi kanton Tuzla. In de gemeenten Kladanj en Gr canica rijden nu nog geen mi derne vuilniswagens. Het afvi wordt er met open wagens opgi haald. Middelburger M. Aaide: heeft voor het ministerie ve ontwikkelingssamenwerking g werkt aan de wederopbouw ve Tuzla. Hij zette het openba; vervoer op poten en hielp bij hi opzetten van een reiniging: dienst. Inmiddels rijden er in Tuf twintig oude vuilniswagens u Nederland. door Willem van Dam KAPELLE - Een meerderheid in de gemeenteraad van Kapelle vindt dat wethouder P. Ganse man de eer aan zichzelf moet houden. Woordvoerders van de WD, SGP, PvdA en ChristenUnie me nen dat de positie van de wet houder vrijwel onhoudbaar is ge worden. Ganseman hoeft ook niet meer te rekenen op de on voorwaardelijke steun van de fractievoorzitter van zijn eigen partij: Gemeentebelang. Directe aanleiding vormt de re cente aangifte van mishande ling tegen de wethouder. Gan seman zou op oudejaarsavond een bestuurslid van de Vereni ging van Eigenaren in het Villa park de Oesterbaai in Wemeldin- ge in het gezicht hebben ge stompt. De wethouder ontkent de aantijging. Volgens Ganse man is de aangifte een bewuste poging om hem in diskrediet te brengen. Hoewel nog met is vastgesteld of de beschuldiging aan het adres van de wethouder terecht is, meent een aantal fractievoor zitters in de gemeenteraad van Kapelle dat Ganseman zich ern stig op zijn positie moet bera den. Ganseman is al diverse ma len in opspraak geraakt. De frac tievoorzitters van de WD, SGP, PvdA en de ChristenUnie huldi gen het standpunt dat het optre den van Ganseman slecht is voor de beeldvorming van Ka pelle. Die vier fracties vormen samen een (nipte) meerderheid in de raad. Uiterst negatief WD-fractievoorzitter G. van Gooi: „Iemand is onschuldig tot het tegendeel bewezen is. Maar Ganseman roept voortdurend een beeld op dat uiterst ne gatief is voor zichzelf en voor de gemeente Kapelle. Dit kan niet stilletjes worden afge daan." SGP-fractievoorzitter L. Kos ten: „Die man leert het nooit. Hij is ongeschikt voor een pu bliek ambt. De kiezers moeten hem straks duidelijk maken dat zijn rol is uitgespeeld." Raadslid H. van Oostende (ChristenUnie): „Het is het zo veelste incident rond deze wet houder. Dit doet de deur dicht. Hij is inmiddels zo beschadigd geraakt dat hij beter kan opstap pen. Ik heb geen enkel vertrou wen meer in hem." Niet fraai PvdA-fraetievoorzitter R. Lam- beck liet gisteren een soortgelij ke reactie horen. „Dit incident bevestigt het beeld dat van Gan seman bestaat. En dat beeld is niet fraai. Zo iemand hoort niet in een gemeentebestuur thuis." Lambeck kondigde aan dat hij zal aandringen op een spoedbij- eenkomst van het seniorencon vent (bestuursoverleg van de burgemeester en de fractievoor zitters). In december werd tegen de wet houder (van onder meer recrea tie en ruimtelijke ordening) een motie van afkeuring ingediend wegens vermeende belangenver strengeling in de vastgoed branche. Die motie werd toen slechts ondersteund door PvdA, SGP en ChristenUnie en haalde het dus niet. Conflict Fractievoorzitter C. Vleugel van Gansemans eigen partij, Ge meentebelang, stemde toen blan co. Ook nu, zegt Vleugel, hoeft de wethouder niet op zijn on voorwaardelijke steun te reke nen. Daarbij speelt ook een con flict binnen Gemeentebelang een rol. Vleugel stelt zich bij de komende raadsverkiezingen met meer beschikbaar, omdat Ganseman afspraken geschon den zou hebben over de wethou derskandidatuur voor de volgen de raadsperiode. CDA-fractievoorzitter P. C. Re- mijnse onthield zich van com mentaar op het nieuwste inci dent. „Ik wil eerst de uitkomst van het politieonderzoek af wachten." Wethouder Ganseman deed er gisteren het het zwijgen toe. „Stemmingmakerij", luidde zijn enige reactie. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand al in lichterlaaie. foto Willem Mieras door Frank Balkenende KRUININGEN - Een felle brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag een leeg staande woning aan de Groene- weg in het buitengebied bij Kruiningen volledig verwoest. De brandweer wist wel de belen dende bedrijfspanden te redden. De schade bedraagt zeker enke le tonnen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De politie, die een onderzoek in stelt, sluit brandstichting niet uit, maar ook kortsluiting kan de boosdoener zijn geweest. In het onbewoonde huis waren nog nutsvoorzieningen aangesloten, waaronder elektriciteit en gas. Veiligheidshalve sloot energiebe drijf Delta de voorzieningen dinsdagmorgen in de straat af. Eén van de twee eigenaren ver telde dat de woning, de voorma lige veestallen en de grond bin nenkort zou worden verkocht. Hij wilde nog niet gissen naar een mogelijke oorzaak. Lichterlaaie De melding bereikte de brand weer kort voor drie uur. Ploegen van de korpsen Kruiningen en Krabbendijke van de Reimers- waalse brandweer en een blusau- to uit Kapelle rukten uit, omdat sprake was van een grote brand. Toen ze arriveerden, stond de woning volledig in lichterlaaie. Probleem bij de brandbestrij ding was dat water over een af stand van driehonderd meter moest worden aangevoerd. Daar door duurde het even voordat de blusploegen hun waterstra len op het vuur konden richten. Het woonhuis stortte al vrij snel in, maar de blusploeg van Krui ningen wist te voorkomen dat de brand oversloeg naar de loods die anderhalve meter ach ter de woning staat. Rond half vijf had de brand weer het vuur onder controle. Een deel van de dertig brand weerlieden bluste nog enkele uren na. Rond negen uur kon de laatste ploeg inrukken.' Voor het eerst werd ook de nieu we catering-aanhanger van de brandweerkorpsen Reimers- waal en Kapelle ingezet, die door brandweermensen uit Krabbendijke is ingericht. Bij grotere incidenten reist de aan hanger mee om de manschappen van koffie, frisdrank, koeken en broodjes te voorzien. Dat was tijdens de brand in Kruiningen geen overbodige luxe. Met het kwik onder nul was het bitterkoud voor de blus ploegen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) probeert hongerstaker Mehdi Hooshyar ervan te over tuigen dat hij zijn actie moet op geven. Gisteren is een zoge noemd calamiteitenteam bij hem op bezoek geweest. „Ze hebben gevraagd of hij naar een asielzoekerscentrum wil ko men, omdat hij daar beter ver zorgd kan worden", zegt vriend Raiza Torabi. „Ze zeiden dat hij moest stoppen of mee moest komen naar het asielzoekers centrum. Ze zeiden dat ze dan een oplossing zouden zien te vin den. Dan zouden ze zijn dossier kunnen bekijken. Er is verteld dat het lang duurt om het dos sier te bekijken en dat Mehdi moet zorgen dat zijn organen niet kapot gaan." Volgens Torabi heeft Hooshyar het aanbod afgewezen. De IND stuurt vaker dergelijke teams naar hongerstakers. „Er wordt duidelijk gemaakt dat een hon gerstaking niet het juiste middel is om een doel te bereiken", zegt woordvoerder M. Bruinsma van het ministerie van Justitie. „Ons beleid is duidelijk: een honger staking leidt niet tot een ver blijfsvergunning. Bovendien kan het team wagen beantwoor den, de asielzoeker krijgt een aanspreekpunt dichtbij. In het verleden is gebleken dat de in zet van zo'n team effect heeft." Volgens Bruinsma is het niet de belangrijkste taak van het team om Hooshyar ervan te overtui gen dat hij zijn actie moet opge ven. Marjon Kavousi, wier man twee jaar geleden exact hetzelfde deed als Hooshyar, spreekt dat tegen. „Ze zullen zeker probe ren om hem om te praten." Haar echtgenoot, die ook Mehdi heet, ook afkomstig is uit Iran, ook in hongerstaking ging en ook zijn mond dichtnaaide, beëindigde zijn actie na 44 dagen. Uiteinde lijk mocht hij in Nederland blij ven. Burgemeester A. van Dok van Weele heeft maandag con tact opgenomen met de IND. „Ik wilde de brief van de ge meenteraad onder de aandacht brengen van de minister. En ik wilde advies over de situatie van meneer Hooshyar." Van Dok wil niet zeggen of ze verder nog actie onderneemt. „Ik wil wel praten over wat ik heb gedaan, niet over wat ik ga doen. Misschien kom ik naar buiten toe wat onderkoeld over, maar ik heb geen zin om de per soonlijke actie van meneer Hoos hyar te vermengen met gemis er omheen. Ik hoop alleen dat het beroep van de gemeenteraad om hem als schrijnend geval te be schouwen gehoor vindt." Hooshyar naaide ruim vijf we ken geleden zijn mond en oren dicht uit protest tegen zijn nade rende uitzetting. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is een misverstand dat een hongersta ker dood wil. Dat zegt R. Koene van de Johannes Wierstichting, een mensenrechtenorganisatie van en voor medici. „Hongersta kers hangen juist erg aan het le- Mehdi Hooshyar uit Vlissingen heeft inmiddels het kritische punt in zijn hongerstaking be reikt. „Dat ligt rond de veertig ste dag", vertelt Koene, die me dici adviseert over begeleiding bij hongerstakingen. „Het hangt af van het oorspronkelijk ge wicht en of iemand ziektes heeft. Als iemand goed door voed is, kan hij het langer vol houden, net als iemand die sui ker tot zich neemt." „De periode rond de veertigste dag kan een point of no return zijn, het moment dat een honger staker zijn eigen lichaam gaat afbreken. Wanneer je niet meer eet, verbrand je eerst het vet uit je lichaam. Als dat er niet meer is, gaan de bouwstenen van je lichaam, je spieren bijvoor beeld, als brandstof dienen. Dan verzwak je snel. Na een bepaald moment is het bijna niet meer mogelijk om te herstellen. Er kunnen neurologische afwijkin gen ontstaan, afwijkingen aan het zenuwstelsel dus." Een hongerstaker wordt door gaans door meer dan één arts be geleid. Meestal wordt een ver trouwensarts aangewezen. Dat is ook bij Hooshyar het geval. „Eén van de onderwerpen die wordt besproken is wat er moet gebeuren als de hongerstaker het bewustzijn verliest. Boven dien moet de vertrouwensarts beoordelen of de hongerstaker wilsbekwaam is. Soms is onder zoek van een psychiater nodig om dat vast te stellen." Meestal ondertekent de honger staker vervolgens een wilsver klaring. „Daarin moet hij aange ven of hij behandeld wil worden als hij buiten bewustzijn is. En of hij opgenomen wil worden in i g JflftTZ AMGS l,5liL7ë= e]/y#Logs /S PP' Mehdi Hooshyar toen hij eind november aan zijn hongerstaking be gon. foto Ruben Oreel een verpleeghuis. Als een hon gerstaker schrijft dat hij niet be handeld wil worden, moet je dat als arts in principe respecteren. Maar soms besluit een arts om iemand tegen diens wil toch te behandelen. Dat is afhankelijk van diens opvattingen." Als er geen schriftelijke verkla ring ligt - zoals bij Hooshyar het geval is - en de hongerstaker overlijdt, kan de vertrouwens arts in de problemen komen, zegt Koene. Zelfs als de wens van de hongerstaker is vastge legd in het medisch dossier. „Dat wil je niet als vertrouwens arts. De situatie is inderdaad vergelijkbaar met een arts die een patiënt helpt met euthana sie, met dat verschil dat iemand die euthanasie wil, echt wil ster ven. Iemand die hongerstaakt, wil dat niet." „Een hongerstaker hangt juist heel erg aan het leven. Hij gaat juist in hongerstaking omdat hij niet suïcidaal is. Het is een mis verstand om te denken dat een hongerstaker dood wil. Voor zo ver we weten is er in Nederland ook nog nooit iemand overle den. Meestal gebeurt er wel iets voordat het echt kritisch wordt. De autoriteiten doen vaak hun best, bij asielzoekers wordt ach ter de schermen uitgezocht hoe reëel de eis is en of er toch niet een vergissing is gemaakt in de procedure." Dankzij de bijdrage van onze vrijwilligers, donateurs, het bedrijfsleven en het Nederlands publiek kunnen jaarlijks 2850 zieken en gehandicapten genieten van de vakantie van hun leven!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38