bedrijven op overheid Mosselmonument vernield Landschappen en beelden in sterke eigen vormtaal Zeeuwse Komedie geeft toneelclubs plaats in theater De Kaai duikt op in Ellewoutsdijk Geen apart beleid voor Zeeuwse vrouw Weinig animo voor bijzondere datum 6-6-6 voor huwelijk Ondernemers missen daadkracht hij Zeeuwse bestuurders Specialisten Ziekenhuis Walcheren Drankrijder heeft liever werkstraf dan boete Borselse tenthuisjes voor Pakistan Slaan met kaarsenhouder bestraft Schoorsteenbrand in Goes kunst Euterpe speelt nieuwe jaar in woensdag 4 januari 2006 15 door Ben Jansen do t— 6 ''TERNEUZEN - De bestuurders 0-i7iin Zeeland vertonen te weinig en werken te weinig samen. Dat is de opvatting van Jjde Zeeuwse ondernemers. Uit I, Algemeen voorzitter P. Swin- °{Sels van de Brabants-Zeeuwse 'Werkgeversvereniging (BZW) 0 «verwoordde deze kritiek giste- n'ifren tijdens de nieuwjaarsrecep tie van het Zeeuwse district van de werkgeversorganisatie in Ter- neuzen. Zonder de vorming van een krachtig front van overheden en van het bedrijfsleven kan Zeeland geen i3.i vuist maken in Den Haag, be- chB toogde voorzitter Swinkels. ;iDat gescheiden optreden leidt tot een voorspelbare reactie in ~~Den Haag: laten die Zeeuwen n.het eerst zelf maar eens zien te worden. Daarom: stap met z'n allen in een bus. Dat maakt pas 1d Jindruk." ijfü Havens /m De Zeeuwse economie is sterk o-K afhankelijk van bedrijven in de logistiek en van aan de havens 1ant; gebonden industriële onderne mingen. jet- Die rekenen, zei Swinkels, op 4 een krachtige havenautoriteit fe („met of zonder de inbreng van Rotterdam") en op de spoedige totstandkoming van de Wester- schelde Container Terminal. Zonder die WCT blijft Vlissin- gen-Oost volgens de BZW-voor- zitter een haven voor kleine goe derenstromen. Swinkels: „Van een haven zonder goede contai- nerterminal valt niets te ma ken." Hij merkte op dat de Zeeuwse in dustrie vorig jaar 20 procent meer heeft geïnvesteerd dat in 2004. Daarmee neemt deze be drijfstak, zo meende hij, het voortouw bij het economisch herstel. Kinderen De voorzitter van de BZW pleit te ervoor dat werknemers lan ger en harder gaan werken. „De gemiddelde leeftijd van kinde ren die vandaag worden gebo ren, zal 95 jaar bedragen. Met dat vooruitzicht valt toch niet vol te houden dat werknemers op hun zestigste willen stoppen met werken." Het besluit van de provincie Zee land om een Zeeuwse risi cokaart op het internet te publi ceren heeft de leden van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversvere niging met afgrijzen vervuld. Swinkels: „Wat is er de toege voegde waarde van bedrijfsgege vens op het internet te zetten? Waarom moet Osama Bin Laden kunnen zien waar onze zwakke plekken liggen?" door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel- 9 burgse politierechter N. van of Spronssen veroordeelde giste- ren een 46-jarige inwoner van Lamswaarde tot veertig uur blai werkstraf voor dronken rijden. g(! De man werd vorig jaar binnen ve korte tijd twee keer, 5 maart in 95 Clinge en 23 april in Terneuzen, 4j betrapt met alcoholgehaltes van 57. 425 microgram en 260 mi crogram, hoger dan de alcohol- Vandalen hebben een van de twee schelpen van het mosselmonument in Philippine afgebroken. foto Peter Nicolai limiet van 220 microgram. Volgens de richtlijnen van het Openbaar Ministerie zijn de be perkte overschrijdingen van de alcohollimiet goed voor boetes, maar verdachte zei gisteren fi nancieel uitgeput te zijn. Een werkstraf zou hem beter uit ko men. Officier van Justitie G. Ooster- veld kwam de man daarin tege moet door veertig uur werkstraf te eisen. De politierechter was het hier mee eens en vonniste conform. door Jan van Zuilen PHILIPPINE - Zoals je een mos sel openbreekt voordat je hem eet. Op die manier hebben van dalen het mosselmonument in Philippine tijdens oudejaars nacht vernield. F. Wiskerke van de Stichting Mosselmonument heeft er alle vertrouwen in dat de politie de boosdoeners snel in de kraag pakt. „Getuigen hebben de da ders aan het werk gezien. Het waren vier mannen in een auto, we hebben sterke vermoedens wie het zijn en reken maar dat als onze vermoedens juist zijn, we ze dan op laten draaien voor de schade. Tot de laatste cent toe", zegt Wiskerke. De mannen die hij verdenkt ko men uit Philippine en zijn vol gens Wiskerke ouder dan acht tien jaar. De daders hebben, zo heeft Wiskerke van de getuigen vernomen, eerst geprobeerd het mosselmonument met vuurwerk op te blazen. Toen dat niet lukte, hebben ze de mossel met de hand openge broken. De afgebroken schelp hebben de daders laten liggen. Wiskerke heeft die inmiddels in veiligheid gebracht om te voor komen dat anderen ermee van door gaan. De schelpen zijn van polyester en daardoor niet zo zwaar. „We hebben het met twee man naar huis gedragen", aldus Wis kerke. De Philippiense restau ranthouder gaat ervan uit dat het monument wordt gerepa reerd. „Dat willen we doen in overleg met de maker, de Ter- neuzense kunstenaar C. van Driel, maar zolang ik die nog niet gesproken heb kan ik ook niet zeggen hoe groot de schade is." Volgens Wiskerke is het voor het eerst sinds de onthul ling van het kunstwerk in 1988 dat het mosselmonument doel wit van vandalisme is. Een woordvoerder van de poli tie bevestigde gisteren dat de stichting aangifte van vernie ling van het mosselmonument heeft gedaan. De politie is ech ter minder optimistisch dan Wis kerke over het snel achterhalen van de daders. VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren heeft er twee nieu we specialisten bij. Maandag is dr. X.D.R. Brouha (1972) begonnen als KNO-arts en mevrouw. C.E.C. den Hertog (1962) als gynaecoloog. Brouha is na zijn studies Geneeskunde aan de Katholieke Universiteit van Leuven en de Universiteit van Utrecht opgeleid tot KNO-arts in het Universitair Medisch Cen trum Utrecht en het Gelre Ziekenhuis in Apeldoorn. Eind november is hij gepromoveerd. Tevens heeft hij diverse cursussen op zijn vakgebied gedaan, zoals neusbijholten- chirurgie en stemproblemen (laryngologie). Den Hertog heeft in diverse ziekenhuizen in Duitsland en in het Rotherham General Hospital in Engeland gewerkt na haar studie Geneeskunde aan de Justus-Liebig Univer siteit in Giessen. De laatste jaren is zij werkzaam geweest in het ziekenhuis in Leeuwarden, het UMC St. Radboud in Nijmegen en het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen, waar zij zich heeft gespecialiseerd in gynaeco logie en verloskunde. Eind 2005 rondde ze haar opleiding tot gynaecoloog af in Nijmegen. HEINKENSZAND - Voor de éne euro per inwoner die Borsele beschikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan, heeft de gemeente Borsele vijftien tenten aangeschaft a 1500 euro per stuk. Het gaat om een soort tenthuisje, aldus wethouder A. van Opdorp (WD), met een metalen frame, een vloer en voldoende iso latie om stevige vrieskou buiten te houden. Hulporganisa tie Send A Tent uit Deume zorgt voor plaatsing in Paki stan. De vijftien tenten die Borsele financiert, staan sym bool voor de vijftien kernen van de gemeente. Borsele hecht daaraan. In Sri Lanki financierde de gemeente eer der evenveel vissersschepen voor door de tsunami getrof fen vissers. MIDDELBURG - Een dertigjarige vrouw uit Terneuzen gaf gisteren voor het hekje van de Middelburgse recht bank toe een man met een kaarsenhouder te hebben gesla gen. Politierechter N. van Spronssen hield in de straf maat - veertig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaar delijk - rekening met de omstandigheden van het voorval. Het incident speelde zich vorig jaar op 21 april af in een café in de Terneuzense binnenstad. Een handtastelijke be zoekster viel haar vriend lastig. Daardoor liep de irritatie hoog op, hetgeen resulteerde in een vechtpartij. Een klant bemoeide zich ermee. „Ik sprong ertussen om de partijen te scheiden", had hij verklaard. De verdachte voelde zich op haar beurt genoodzaakt om in te grijpen en sloeg met de kaarsenhouder tegen het achterhoofd van de man. Het slachtoffer hield er een hoofdwond aan over. „Ik geef toe te hebben geslagen", erkende ze fout te zijn geweest. GOES - In een woning aan De Stelle in de Goese wijk Noordhoek heeft maandagavond een schoorsteenbrandje gewoed. De gevolgen vielen mee, aldus de brandweer. Het vuur was bij aankomst van een blusvoertuig en een lad derwagen praktisch gedoofd. De bi-andweer kon volstaan met het vegen van de schoorsteen om smeulend restmate riaal te verwijderen. door Martijn de Koning VLISSINGEN - Amateurto neelgezelschappen uit Nijme gen en Eindhoven geven deze maand voorstellingen in thea ter Vestzak99 in Vlissingen. De groepen Crux en Basta! komen naar Zeeland in het ka der van het Theatercircuit, dat amateurtoneelspelers de mogelijkheid geeft in het hele land op te treden. Het Theatercircuit, dat onder deel is van het landelijke Theaternetwerk NL, moet aantonen dat een bezoekje aan amateurtoneel de moeite waard is. De Vlissingse ama teurtoneelvereniging De Zeeuwse Komedie sprong er op in door haar theater, Vest- zak99, voor een paar van zul ke voorstellingen beschik baar te stellen. Obestelbaar Op 14 januari brengt de Nij meegse groep Crux de produc tie Blue screen op de plan ken. Op komische wijze en met muzikale ondersteuning toont het gezelschap de bele venissen van het personeel in de keuken van een hambur gerrestaurant. Daar wordt de dagelijkse gang van zaken ver stoord als bestellingen zich opeens onbestelbaar gedra gen en keukenapparatuur ei genzinnig te werk gaat. Twee weken later, 28 januari, is het de beurt aan Basta! uit Eindhoven met het stuk Het dikke schrift. Dat is een fy siek en beeldend verslag van de belevenissen van twee broertjes uit de stad, die in de oorlog bij hun wrede groot moeder op het platteland te rechtgekomen zijn. Abstract Afgesloten van de buitenwe reld harden ze zich door mid del van gezamenlijke oefenin gen tegen honger, wreedheid en pijn. De jongens schakelen hun gevoel uit en ervaren al les alleen nog op een abstrac te manier. Dat levert confron terende, schrijnende en hier en daar humoristische situa ties op. Blue screen door theatergroep Crux op 14 januari en Het dikke schrift door theatergroep Basta! op 28 januari in Vestzak99 te Vlissingen, heide om 20.15 uur. J ELLEWOUTSDIJK - Atelier De Kaai uit Goes exposeert vanaf zondag in 't Kerkje van Elles- diek (Ellewoutsdijk). De opening van de expositie is tijdens het nieuwjaarsconcert in K 't Kerkje van Ellesdiek dat door het Zierikzeese shantykoor Nep- tunus wordt gegeven. Neptunus brengt een show van zeemans- liedjes uit de hele wereld. Jopie jMinnaard vertelt tussen de be drijven door een verhaal. De pre sentatie is in handen van Engel Reinhoudt. Op de tentoonstel ling van atelier De Kaai zijn j werken te zien van José Murre, Lisette Koppejan en Ester Ver- hoeven. De activiteiten in 't Kerkje van Ellesdiek beginnen zondag om 14.30 uur. De toe gangsprijs is acht euro, inclusief koffie met een ellesdiekje. Reser veren via 0113-351 317. HEINKENSZAND - Muziekver eniging Euterpe uit Heinkens- zand speelt zondag het nieuwe jaar in. Dat gebeui't in De Stenge. Euter pe geeft daar vanaf half vier zon dagmiddag een nieuwjaarscon cert. Schilderij van Nelly van Nieuwenhuijzen met daarnaast een beeld in brons van Ingrid Bom. foto Peter Nicolai door Anita Tournois CLINGE - In Galerie Esprit in Clinge ligt het accent gedurende de maand januari op het werk van twee Zeeuwse kunstenaressen. Nelly van Nieuwenhuijzen uit Lewedorp ex poseert een serie Zeeuwse landschappen en bijzondere sieraden. Ingrid Bom uit Wissen- kerke toont beelden in brons. Puur werk, dat kracht uitstraalt door de eigen vormt aal. Daarnaast is er werk van diverse kun stenaars, dat doorlopend gepresenteerd wordt in een groepsexpositie. Hoge wisselende luchten, hun immer veran derend spel van kleur en beweging, her schept zij in haar atelier tot abstracte doe ken met intense kleurschakeringen. In de geëxposeerde acrylschilderijen zijn dat voor al rood en blauwtinten, die fraai in elkaar overvloeien en samensmelten of contraste ren. Sterke composities van Zeeuwse luch ten boven een meestal laag geplaatste hori zon waaraan soms het silhouet van een een zame boerderij gloort, vormen het resultaat van deze werkwijze. Seizoen- of aan het dag ritme gerelateerde luchten, die een voortdu rende en gekoesterde bron van inspiratie vormen voor Van Nieuwenhuijzen. De kunstenares, die al sinds 1980 exposeert, blijft gefascineerd door de weidsheid van het haar zo vertrouwde Zeeuwse landschap, waarmee ze dagelijks wordt geconfron teerd. En dat haar zo volkomen eigen is om dat ze zelf op zo'n boerderij woont. On danks deze verbondenheid beperkt haar werk zich niet alleen tot dit onderwerp. Bloemen als rozen of tulpen en vrouwen met katten vormen eveneens terugkerende thema's. De gestileerdheid van deze werken kent ech ter een zelfde dramatiek. Net als de 'Neeltje Vann' sieraden van haar hand, die zij ver vaardigt uit rubber banden en rubber pla ten in een expressieve vormgeving. Gewild bij mensen die niet bang zijn om op te val len. Modeontwerper Aziz tooide er een vijf tal jaren geleden de halzen mee van zijn mannequins, in een modeshow in Parijs. Van Nieuwenhuijzen werkt wel vaker sa men met andere kunstenaars. In februari worden haar bloemschilderijen, samen met werken van de bekende Belgische bloemsiei- kunstenaar Poelman, geëxposeerd in een kasteel in de buurt van Brussel. Krachtige uitstraling Beelden, bronzen en keramiek van Bom ver tonen dezelfde pure en eenvoudige vormge ving. De lijn, die zowel strak als vloeiend door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Er komt geen positieve discriminatie voor Zeeuwse vrouwen in hel provin ciale sociale beleid. Dat beleid is in 2004 door Provinciale Staten aangenomen om alle Zeeuwen gelijkwaardige kansen te geven op deelname aan de maatschappij. Vrouwen hoeven daar niet op uitgezonderd te worden. Dat standpunt bericht het dage lijks bestuur aan de Staten. Af gelopen zomer vroegen PvdA-statenleden Koster en Lui- jendijk-Bergwerf Provinciale Staten om opdracht te geven tot een toets van de doelmatigheid van de emancipatiemaatregelen van de provincie. Zij betwisten dat het emancipa tiebeleid voor vrouwen uit 2001 voldoende is meegenomen in het huidige, integrale sociale beleid. Dat leidde tot pittige discussie in Provinciale Staten of emanci patie van de vrouw nadere aan dacht verdient, echter zonder slotsom. De discussie wordt voortgezet in de commissie Sociale en Be stuurlijke Zaken op vrijdag 20 januari. Maar als het aan GS ligt, draait het dan om de vraag of het provinciebeleid genoeg doet voor de emancipatie van al le Zeeuwen. kan zijn, is bepalend voor de vorm. De sum- miere belijning geeft haar sculpturen een krachtige en rustige uitstraling. Veel aan dacht is besteed aan schaduw en lichtval, zo wel in als buiten het beeld - door bijvoor beeld een opening, een holle of een bolle vorm toe te voegen. „Het maken van figura- tief-abstract en abstracte beelden heeft mijn voorkeur. De beelden vanuit iedere ge zichtshoek anders te doen lijken, waardoor ze steeds weer verrassen, vormt een ultieme uitdaging. Een plek in een vrije ruimte is wel belangrijk om mijn beelden goed tot hun recht te laten komen", laat de beeld houwster weten. Wat ze hiermee bedoelt zien we in Esprit in strak vormgegeven tor- zo's en yup-kippen of abstracties van bij voorbeeld thema's als Trots, Samenwer king, Storm en In de wind. Beelden, die net als bij van Nieuwenhuijzen, voor een groot deel ongetwijfeld ook geïnspireerd worden door het haar omringende Zeeuwse land schap, klimaat, bevolking en karaktertrek ken. Tentoonstelling t/m 4 februari in Galerie Es prit, 's Gravenstraat 99 in Clinge. Alleen op afspraak geopend. Tel.: 0114-314083 of 06-54296514. Voor afspraak of ontvangst nieuwsbrieven kan ook gemaild worden naar: galerie-espri.t@zeelandnet.nl door René Schrier GOES - In Zeeland lopen de aanstaande bruidsparen nog niet te hoop om de datum van 6 juni 2006 als hun huwelijks datum te claimen. Alleen in Goes zijn er voor deze dins dag meer boekingen (3) dan normaal op de dinsdag. Doorgaans is de dinsdag geen populaire dag, dus nu al drie boekingen is wel veel, aldus een woordvoerster van de ge meente Goes. In Vlissingen zijn er tot nu toe twee genoteerd, maar dat worden er vast nog meer, vol gens de ambtenaar die de af spraken voor de huwelijken maakt. Dit jaar wordt 6 juni op Walcheren gevierd als der de pinksterdag. In de gemeen te Veere is één huwelijk voor die dag genoteerd, in Zierik- zee eveneens en in Terneuzen geen. In de gemeente Middel burg kan op derde pinkster dag traditioneel niet ge trouwd worden want de amb tenaren werken die dag niet. De gemeente Tholen heeft op die dag eveneens geen enkel huwelijk geboekt. Landelijk is er veel belangstel ling voor de datum 6-6-6. En schede lijkt wel de kroon te spannen met zeventien tot nog toe aangemelde huwelij ken. Normaal zijn er daar op dinsdag twee of drie. De trouwdatum '6-6-6' is natuur lijk gemakkelijk te onthou den. De cijfercombinatie is echter ook een zeer onheilspellend getal uit de Bijbel. In de Open baring van Johannes staat: „Laat ieder die inzicht heeft het getal van het beest ontcij feren; er wordt een mens mee aangeduid. Het getal is zes honderdenzesenzestig. Al eeuwen wordt er over de raadselachtige mededeling ge speculeerd. Ook inspireerde het getal bijvoorbeeld tot de film The Omen (1976), waarin een kind zichzelf aan het ge tal 666 op zijn lichaam als de Antichrist herkent. Het Amsterdamse stadsdeel Slotervaart kreeg een enigs zins ongebruikelijk verzoek van een aanstaand bruids paar: het stel wilde graag trouwen op 6-6-2006 om 6 mi nuten over 6. Gezien het vroe ge tijdstip kon het stadsdeel niet aan die wens voldoen, al dus de gemeenteambtenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37