Brandweer luidt de noodklok BEDANKT HEEL NEDERLAND VOOR HAAR NIEUWE VAKANTIESCHIP! PZC OM laat pitbull van Vlissingse zonder overleg inslapen Tholen voorlopig niet verlost van puist in de stad Weg vrij voor adhd-boerderij Nog geen spoor van daders zilverdiefstal glasfabriek Sas Glas www.zonnebloem.nl tel. 076 564 63 62 Bedrijven zonder rampenplan >1$ lezers schrijven Sportvelden Sportvelden II Dankzij de bijdrage van onze vrijwilligers, donateurs, het bedrijfsleven en het Nederlands publiek kunnen jaarlijks 2850 zieken en gehandicapten genieten van de vakantie van hun leven! de Zonnebloem woensdag 4 januari 2006 door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Van de twin tig rampenbestrijdingsplannen die Zeeland klaar moet hebben voor risicovolle bedrijven, zijn er nog maar tien gereed. R. Mal jaars, brandweercommandant van de stadsgewestelijke brand weer uitte daarover gisteren zijn zorg in zijn nieuwjaarsrede. „De eindverantwoording ligt bij het hoofd van de Regionale Brandweer Zeeland, maar veel .incidenten of rampen kunnen op het grondgebied van Vlissin- gen en Middelburg plaatsvin- den", vertelt Maljaars. „Ik heb i daar mijn zorgen over. Op 1 ja nuari hadden er weer een paar plannen klaar moeten zijn, daar is nu een halfjaar uitstel voor ge geven." Volgens de comman dant is de ingewikkelde materie blijven liggen door te weinig ca- paciteit bij de Regionale Brand- weer. Die moet namelijk ge sprekken voeren met politie, ge meenten en het bedrijf. Scenario Bedrijven waarvoor inmiddels - wel een rampenplan klaarligt, zijn onder meer Total, Sea Way, Dow en Eastman. Voor bijvoor beeld Petroplus is er geen ram- penplan. „Je moet het zien als re- ferentiekader. Als zich bij East man een incident voordoet, en de officier van dienst meldt vol- gens welk scenario uit het plan we gaan werken, weet iedereen wat de bedoeling is en hoe de zaak er voor staat. Van brand- weerman tot Commissaris van •-de Koningin. Als dat plan er niet is, moeten we een inschat ting maken en verloopt de com municatie niet goed", verduide lijkt Maljaars. De commandant verwacht dat het achterstallig onderhoud zal worden ingelopen na de besluit vorming van de dertien gemeen teraden over de Veiligheidsregio waar de Zeeuwse hulpdiensten in worden samengevoegd. Bo vendien is inmiddels een advies bureau uit Geldrop uitgenodigd te helpen met het opstellen van de plannen. Maljaars vindt het van groot be lang dat alle hulpverlenende in stanties die bij een ramp betrok ken zijn 'er doorheen kruipen'. „Op papier is het altijd mooi, maar de winst zit 'm in het sa men opstellen zodat je het kan uitvoeren. Vergelijk het maar met een spiekbriefje. Dat ver liest ook zijn waarde zodra je het geschreven hebt, want dan zit het al in je hoofd." Verder nam de brandweercom mandant de cijfers van het afge lopen jaar door. De stadsgewes telijke brandweer Vlissingen/ Middelburg is in 2005 vaker uit gerukt dan in 2004 en heeft va ker hulp verleend bij ongeval len. In 2005 rukte de brandweer van het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg 702 keer uit. In 2004 werd 641 keer een beroep gedaan op de brandweer voor het blussen van een brand. „Toch is er in het geval van brand geen stijgende lijn te zien over de afgelopen jaren", licht Maljaars de cijfers toe. „Het hobbelt een beetje." Bij het verlenen van hulp zoals het til len van mensen op een brancard is de assistentie van de brand weer toegenomen. In 2005 kwam dat 288 keer voor, het jaar daarvoor 160 keer. Hier is wel een stijgende lijn te zien. Volgens Maljaars komt dat om dat de gewestelijke brandweer die taak nog maar een paar jaar uitvoert. Knuffelhok en konijnenheuvel zijn er nog niet, dus leven de jongens die De Ruiter-van Kleeff nu vast opvangt, zich uit op een grote stapel gerooide bomen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow OUWERKERK - Alle planologi sche hobbels voor bouw van de adhd-zorgboerderij in Ouwer- kerk zijn genomen. Initia tiefneemster A. de Ruiter-van Kleeff heeft goede hoop dat dit logeeradres voor kinderen met concentratieproblemen en over matig impulsief gedrag nog voor de zomervakantie officieel ge opend kan worden. Adhd staat voor attention defi cit hyperactivity disorder, in de volksmond vaak aangeduid met 'alle dagen heel druk'. De Rui ter-van Kleeff benadert het pro bleem liever positief en gebruikt een eigen uitleg van de afkor ting: 'altijd doorgaan hoopvol doorgaan'. Als moeder van drie zoons met adhd - inmiddels tien, zestien en achttien jaar oud - kent ze de praktijk. Zo goed zelfs, dat ze enkele jaren geleden besloot zich wetenschappelijk te scho len in de overtuiging dat er een betere aanpak ontwikkeld kon worden voor het omgaan met adhd. Inmiddels geldt De Ruiter als au toriteit op dit gebied. Van haar boek O jee, een kind met adhd is inmiddels een tweede druk ver schenen. De theorie die ze daar in beschrijft, brengt ze zelf in de praktijk. De opbouw van de lo- geerboerderij aan de Vissersweg bij Ouwerkerk waar kinderen met adhd een weekend of enkele dagdelen kunnen doorbrengen, is een volgende belangrijke stap op weg naar haar ideaal. Communicatie Ouders zijn even verlost van hun drukke kinderen en horen bij het ophalen geen klachten over het gedrag. Bij het sport en spelprogramma tijdens het verblijf in deze boerderij wordt juist gelet op de positieve kan ten van de betreffende kinde ren. Die zijn er heus wel, weet De Ruiter uit ervaring, en ze be nadrukt het belang van de juiste communicatie met deze kinde ren. Het creëren van deze logeerboer- derij vergt tussen de vijf en zes ton. Dat is na aftrek van de sub sidies die al binnen zijn ge haald, van het Oranjefonds (50.000 euro) en van ziektekos tenverzekeraar CZ (23.000 eu ro). Bijdragen vanuit de pro vincie en van het Rabo-fonds zit ten nog in de pijplijn. De op brengst van De Ruiters boek gaat ook volledig naar deze voor ziening. „Het casco moet er voor 1 april staan en de logeerboerderij zelf hoop ik voor de zomervakantie te kunnen openen", zegt De Rui- ter-Van Kleeff vol overtuiging, wetend dat er dan nog flink moet worden aangepakt. Nadex-e informatie over de zorg boerderij is te vinden via de web site www.ojeeadhd.nl. 'os td\ -Jo< door Maartje Huijben THOLEN - Een 'puist' in Tho- len-stad verdwijnt voorlopig niet. Industrieterrein Noord wordt niet opgeknapt. De fi nanciën hebben de nekslag ge geven. Het plan om het sterk verou derde industrieterrein, vele Tholenaren een doorn in het oog, onder handen te nemen, is al enkele jaren oud. Het idee ontstond met de discus sie over een plek voor de supermarkten. Het terrein moest plaatsmaken voor wo ningen, kantoren en super markten. Het stadje zou hier mee een mooie entree krijgen. Het plan, dat enkele tien tallen miljoenen euro's zou kosten, bleek al snel te am bitieus. Toch meenden in 2004 zowel de projectontwik kelaar, combinatie Noord poort (Dura Vermeer en Proverko Ontwikkeling), als de gemeente dat het mogelijk was. Het verlies kon worden gecompenseerd met winsten uit toekomstige woning bouwlocaties elders in de stad. Dacht men. Het blijkt nu één grote farce. De ver nieuwing van het bedrijven terrein kampt met een zwaar tekort op de begroting. Een gat dat absoluut niet over brugbaar is. Dat blijkt uit het in november afgeronde haal baarheidsonderzoek. „Het ligt met name aan de du re verwerving van De Waal Banket", beweert directeur van Proverko, R. van Aver- maete. „Die wil een dermate hoog bedrag dat het finan cieel niet meer haalbaar is." „Het verplaatsen van ons be drijf brengt veel kosten met zich mee", reageert J. de Waal van De Waal Banket. „Wij hebben ongeveer acht duizend vierkante meter grond dat grenst aan het Slachtveld. Ze hebben ons in feite nodig voor de ontwikke ling van het hele plan. Ons be drijf verplaatsen kost heel veel geld. We hebben veel ma chines, sommige zijn wel der tig meter lang. Dat zijn pro ductielijnen die één voor één uit elkaar moeten worden ge haald. Bovendien is de regel geving voor nieuwe panden veel zwaarder dan de regelge ving die geldt voor ons huidi ge pand, dat stamt uit de ja ren zestig. Daarbij komen dan nog eens de kosten die we moeten maken voor de voor- raadopbouw, omdat we dan niet vollop kunnen produce ren en andere verhuiskos ten." Strop Nu het project in duigen is ge vallen, rest een financiële strop voor zowel de gemeente als voor de projectontwikke laar. „We hebben er heel wat inspanningen en geld in zit ten", zegt Van Avermaete.. „Een paar ton ben je al zo. kwijt. Dat zit in manuren en inhuren van adviseurs zoals stedenbouwkundigen en taxa teurs." Beide partijen draaien voor deze kosten op. Bovendien is Noordpoort al eigenaar van het pand van lingeriebedrijf Timpa. De waag blijft waarom het zolang heeft geduurd voordat werd besloten om niet door te gaan met de plannen. „We wisten niet wat we konden verwachten", reageert wet houder K. Heijboer. „Uit het haalbaarheidsonderzoek had ook kunnen blijken dat het financieel wel mogelijk was." Wat er nu gaat gebeuren met het bedrijventerrein is nog on zeker. „Er moet zeker iets ge beuren. Dat is het totale colle ge en de raad van mening", al dus de wethouder. „We gaan nu het komende half jaar kij ken naar diverse deelonder zoeken. Wellicht is het moge-, lijk om delen van het gebied aan te pakken." door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Een 36-jarige vrouw uit Vlissingen barstte gisteren tijdens de behan deling van haar hoger beroep bij het Haagse gerechtshof in tranen uit. In de rechtszaal kreeg zij te horen dat de door haar zo geliefde tienjarige pit bull Scooby was afgemaakt. Ze was juist in beroep gegaan omdat ze het beest wilde hou den. Hofaanklager R. Geradts was ook niet blij met de gang van zaken. Hij vertelde dat het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg die beslissing zon der met hem te overleggen had genomen. De verdachte kreeg de hond tien jaar geleden op haar ver jaardag van haar huidige echt genoot. Ze vertelde na afloop van de zitting dat het een ont zettend lief beest was dat nog nooit een vlieg kwaad had ge daan. Zonder problemen liet ze haar jonge kinderen bij het dier. Scooby ontsnapte op 23 juni vorig jaar toen hij een loopse teef rook. Hij werd naar een asiel gebracht omdat hij volgens kenners een verboden pitbullterriër was. De vrouw uit Vlissingen had altijd ge dacht dat hij een in Nederland wel toegestane Staffordshire terriër was, zo zei ze tenmin ste. De politierechter veroordeelde haar tot een voorwaardelijke boete van tweehonderd euro en bepaalde tevens dat de hond aan het verkeer moest worden onttrokken. Scooby zat tot 4 november in een asiel en kreeg toen een spuitje. Schandalig A. Neels, de raadsman van de vrouw, vroeg speciaal een versnelde behandeling van het hoger beroep aan omdat hij wist dat 'goederen' mogen worden vernietigd als de bewaarkosten te hoog oplopen. Hij vond de gang van zaken schandalig en wees er fijntjes op dat het OM zijn cliënt om een borg had kunnen vragen om de opvangkosten te beta len. „Die kosten had ik zeker vergoed", aldus de vrouw. De advocaat vroeg het hof om het dier uit principe niet aan het verkeer te onttrekken, ook al was het beest al dood. Hij liet weten het er niet bij te laten zit ten. Hoogstwaarschijnlijk stapt hij naar de Nationale Om budsman om zijn beklag te doen. Hofaanklager R. Geradts was van mening dat het zinloos was om de vrouw een straf op te leggen. Die voorwaardelijke boete hoefde wat hem betreff niet. „Mevrouw is al wel vol doende gestraft", vond hij. Wel was hij van mening dat het hof moet bepalen dat het dier aan het verkeer moest worden ont trokken. Het hof doet uitspraak over twee weken. door René van Stee SAS VAN GENT - De politie tast nog steeds in het duister over de diefstal van twee katho des (negatieve elektroden) en ruim vierhonderd kilo zilver bij glasfabriek Sas Glas in Sas van Gent. Daarom heeft het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht gis teravond een item gewijd aan de - diefstal. Die zou bruikbare tips moeten opleveren. De kathodes worden gebruikt om het zilver als warmteweren- de coating aan te brengen op glas. De diefstal gebeurde tus- sen zondag 9 oktober 4.00 uur en maandag 10 oktober 22.00 uur en kwam aan het licht op het moment dat de installatie een dag later weer in bedrijf zou worden genomen. Gelet op het speciale karakter van de diefstal hebben de poli- tie en de directie van de fabriek er indertijd geen ruchtbaarheid aan gegegeven. „Wij verwacht ten dat de dieven de gestolen spullen moeilijk zouden kunnen slijten en daardoor snel zouden opduiken. Tot nu toe is er nog geen enkel spoor. Daarom is uit eindelijk Opsporing Verzocht in geschakeld", verklaarde politie woordvoerder J. van Mourick gistermiddag. Ook directeur J. de Baere van Sas Glas heeft geen idee wie de diefstal heeft gepleegd. Hij is wel op de hoogte van soortgelij ke voorvallen bij concurrenten in België en Polen. Bewijs voor een internationaal opererende bende is er volgens De Baere echter niet. De directeur verklaarde verder dat de diefstal geen eenvoudige klus is geweest. De kathodes hebben niet alleen forse afmetin gen (ongeveer 2,80 bij 0,4 me ter), samen wegen ze ook zo'n tweeduizend kilo. De Baere be cijfert de schade op minstens 370.000 euro. De Baere wil ervoor waken het eigen personeel verdacht te ma ken. Desondanks is wel de bevei liging van het productiesysteem verbeterd en is de bewaking ver scherpt. Het samenvoegen van sportvel den is slecht voor»de leefbaar heid in de Reimerswaalse ker nen (PZC 28-12). Ik ben het daar volledig mee eens. Maar de realiteit gebiedt na te denken over de toekomst van de sport verenigingen en hun accommo daties. CDA, WD en PvdA 'voe len weinig' voor samenvoegen. En zij geven aan, niet te willen onderzoeken hoe de kosten in de hand gehouden kunnen worden. En dat heeft elke club ondervon den met het voorstel, gesteund door de collegepartijen, het dek kingspercentage (het deel van de kosten dat de clubs zelf beta len) geforceerd op te trekken naar 15 procent. Hoe de clubs het extral geld op moeten bren gen doet blijkbaar niet ter zake. M.Weststrate (fractievoorzitter Leefbaar Reimerswaal) Doelstraat 2 Krabbendijke Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De verkiezingsstrijd is blijkbaar al losgebarsten in Reimerswaal. CDA, WD en PvdA proberen de ChristenUnie de bal toe te spelen. Het artikel in de PZC van woensdag 28 december over de kosten van de sportvelden suggereert dat de ChristenUnie een poging wil wagen om voet balverenigingen om zeep te hel pen. Maar niets is minder waar. De partij, die niet zelf aan het woord komt, wilde een manier zien te vinden om alle voetbalve renigingen te laten overleven zonder dat het de hele gemeen schap extra geld kost. Daarom is voorgesteld velden samen te voegen. Ik vind dat niet de poli tiek maar de verenigingen zelf de keuze moeten kunnen maken voor hun eigen toekomst. Maar ze moeten wel binnen het be schikbare budget blijven. Andries Jumelet Magnolialaan 9 Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32