Christelijke basisscholen fuseren PZC zijn tijd een bitterballetje Een hongerstaker is niet suïcidaal Plan zorgresidence Kamperland wordt half jaar uitgesteld Samenbundeling om kosten te besparen en onderwijs te blijven vernieuwen Sacrale dans bij Palazzoli in Goes Nieuwjaarsfeest Oud-Vossemeer agenda b 13 Vuurwerkresten Tholen opgeruimd Zestien scholen onder één koepel ge- Restauratie van Frans Naerebout K!M Werkstraf voor slaan klant Vuilniswagens voor Bosnië Openbaar onderwijs in stichting Fanfare Sint-Annaland begint aan druk jaar door Harmen van der Werf GOES - Het christelijk basison derwijs op Zuid-Beveland heeft de krachten per 1 januari gebun deld. Zestien basisscholen ver- spreid over Goes, Borsele, Rei- merswaal en Kapelle hebben zich verenigd. Kostenbesparing is een belang rijke reden voor cle bestuurlijke 1 fusie. Zestien basisscholen kun- m nen samen goedkoper contrac- r ten afsluiten voor de levering en het onderhoud van computers en kopieerapparaten. Ook het in kopen van leermiddelen wordt voordeliger. De financiering van het basisonderwijs wijzigt bovendien met ingang van het schooljaar 2006-2007. De scho krijgen meer bestedingsvrij- heid, maar ook meer verant- woordelijkheid met alle risico's van dien. ^Nascholing De samenbundeling draait ze- I ker niet alleen om geld. Vooral de kwaliteit van het onderwijs moet erdoor verbeteren. „Onder- 'wijs is constant met vernieu wing bezig", stelt directeur |i: van Hoepen van 't Honk in l Kapelle, „en daarvoor zijn na scholingscursussen belangrijk. Binnen één grotere organisatie GOES - Stichting Palazzoli be- r gint morgen met lessen sacrale dans in het Palazzoli-huis in Goes. Dansen geeft rust, is het idee achter dit project. De lessen sa crale dans worden elke eerste donderdag van de maand gege ven van 11.00 tot 12.00 uur, te beginnen morgen. Ook staan yogalessen op het pro- gramma, elke vrijdag van 14.00 15.00 uur, te beginnen 13 ja nuari. Het Palazzoli-huis Goes is gevestigd aan de Zusterstraat 11. Meer informatie: 0118- 413932. OUD-VOSSEMEER - In T Wa genhuis aan de Hoogte 15 in Oud-Vossemeer is het zaterdaga vond feest tijdens de New Years Party. Het begint om 18.30 uur voor jongeren tot en met 15 jaar. De entree is gratis. Twee dj's draaien muziek met een licht en lasershow. Dit feest duurt tot 20.30 uur. Jongeren vanaf 15 jaar zijn vanaf 21.00 uur wel kom voor het tweede deel van de New Years Party. De entree is rijf euro. Dj's Jeroen B uit Fij naart, Ferrie uit Oud-Vosse meer, P en P dj-team uit Steen bergen. Arie uit Nieuw-Vosse- meer en dj Wouter en dj Wilco van W W uit Oud- en Nieuw-Vossemeer zorgen tot één uur 's nachts voor de sfeer. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimdeim/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kun je daar meer aan doen, ze ker als het om minder eenvoudi ge onderwerpen gaat, zoals het verbeteren van de aansluiting van groep twee op groep drie. Je hebt daarvoor specifieke kennis van de ontwikkeling van kleu ters nodig." De bestuurljke fusie maakt het verder mogelijk een gerichter personeelsbeleid te voeren. Van Hoepen noemt het binnenboord houden van onderwijzers die hun opleiding hebben afgerond en nog geen vaste baan kan wor den aangeboden. „Een organisa tie van zestien scholen is voor hen als invalskracht aantrekke lijker, omdat ze dan in principe vaker aan de slag kunnen. Wij door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is een mis verstand dat een hongerstaker dood wil. Dat zegt R. Koene van de Johannes Wierstichting, een mensenrechtenorganisatie van en voor medici. „Hongerstakers hangen juist erg aan het leven." Mehdi Hooshyar uit Vlissingen heeft inmiddels het kritische punt in zijn hongerstaking be reikt. „Dat ligt rond de veertig ste dag", vertelt Koene, die me- SINT-ANN ALAND - Koninklij ke fanfare Accelerando uit Sint- Annaland begint zaterdag een druk jaar met een nieuwjaars concert en de presentatie van een cd. De fanfare bestaat 125 jaar. Het nieuwjaarsconcert is vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Welle- vaete in Sint-Annaland. De fan fare onder leiding van Steven Wiché speelt onder meer Total Toto, Let Me Entertain You en Lord Tullamore. De slagwerk groep van Accelerando met diri gent Johan van Vossen speelt on- hebben hen straks wellicht hard nodig, als de vraag naar onder wijzers toeneemt." Van Hoepen heeft daar overigens twijfels bij. „Nu zijn er nauwelijks banen. Over twee a drie jaar zou lande lijk de omslag moeten komen, maar of dat ook in Zeeland het geval zal zijn? Ik zet daar vraag tekens bij." Een waaier van scholen van ver schillende grootte valt onder de nieuwe paraplu; grote en kleine scholen, stads- en dorpsscholen. Het voortbestaan van de kleine re scholen is door de fusie beter verzekerd, volgens Van Hoepen. Niet één van de scholen zit wat betreft het aantal leerlingen in de gevarenzone, maar als dit dici adviseert over begeleiding bij hongerstakingen. „Het hangt af van het oorspronkelijk ge wicht en of iemand ziektes heeft. Als iemand goed door voed is, kan hij het langer vol houden, net als iemand die sui ker tot zich neemt." „De periode rond de veertigste dag kan een point of no return zijn, het moment dat een honger staker zijn eigen lichaam gaat afbreken. Wanneer je niet meer eet, verbrand je eerst het vet uit je lichaam. Als dat er niet meer der meer de werken Played a Li ve en Kodo, die allebei op de cd staan. De cd is opgenomen in het ka der van het jubileumjaar dat in juli het hoogtepunt moet berei ken. Accelerando en de ook jubi lerende voetbalvereniging WHS trekken gedeeltelijk samen op, met een theaterproductie een uitgebreide bedrijvenbeurs en een feestavond met bekende ar tiesten. Kaarten voor het nieuwjaarscon cert zijn verkrijgbaar bij de boekhandel van Heijboer aan de Ring. zou veranderen, kunnen ze op grotere scholen terugvallen en bijvoorbeeld blijven bestaan als nevenvestiging. De fusie is sinds 1 januari een feit; een aantal zaken moet nog worden geregeld. De benoeming van een algemeen directeur die is, gaan de bouwstenen van je lichaam, je spieren bijvoor beeld, als brandstof dienen. Dan verzwak je snel. Na een bepaald moment is het bijna niet meer mogelijk om te herstellen. Er kunnen neurologische afwijkin gen ontstaan, afwijkingen aan het zenuwstelsel dus." Een hongerstaker wordt door gaans door meer dan één arts be geleid. Meestal wordt een ver trouwensarts aangewezen. Dat is ook bij Hooshyar het geval. „Eén van de onderwerpen die wordt besproken is wat er moet gebeuren als de hongerstaker het bewustzijn verliest. Boven dien moet de vertrouwensarts beoordelen of de hongerstaker wilsbekwaam is. Soms is onder zoek van een psychiater nodig om dat vast te stellen." Meestal ondertekent de honger staker vervolgens een wilsver klaring. „Daarin moet hij aange ven of hij behandeld wil worden als hij buiten bewustzijn is. En of hij opgenomen wil worden in een verpleeghuis. Als een hon gerstaker schrijft dat hij niet be handeld wil worden, moet je dat als arts in principe respecteren. Maar soms besluit een arts om iemand tegen diens wil toch te behandelen. Dat is afhankelijk van diens opvattingen." Als er geen schriftelijke verkla ring ligt - zoals bij Hooshyar het de dagelijkse leiding over de koepel krijgt, wordt eind deze maand verwacht. De huidige di recteuren op de scholen blijven. Elke school houdt ook een mede zeggenschapsraad met onderwij zers en ouders. 'Van Sloe tot Kreekrak' was de geval is - en de hongerstaker overlijdt, kan de vertrouwens arts in de problemen komen, zegt Koene. Zelfs als de wens van de hongerstaker is vastge legd in het medisch dossier. „Dat wil je niet als vertrouwens arts. De situatie is inderdaad vergelijkbaar met een arts die een patiënt helpt met euthana sie, met dat verschil dat iemand die euthanasie wil, echt wil ster ven. Iemand die hongerstaakt, wil dat niet." „Een hongerstaker hangt juist werknaam van de nieuwe orga nisatie. Die blijft niet. De aftrap voor de nieuwe club wordt vol gende week dinsdag gegeven in theater De Mythe in Goes vanaf 19.30 uur. De naam, het logo en de website worden dan ook be kend gemaakt. heel erg aan het leven. Hij gaat juist in hongerstaking omdat hij niet suïcidaal is. Het is een mis verstand om te denken dat een hongerstaker dood wil. Voor zo ver we weten is er in Nederland ook nog nooit iemand overle den. Meestal gebeurt er wel iets voordat het echt kritisch wordt. De autoriteiten doen vaak hun best, bij asielzoekers wordt ach ter de schermen uitgezocht hoe reëel de eis is en of er toch niet een vergissing is gemaakt in de procedure." door Rob Paardekam KAMPERLAND - Het college van Noord-Beveland staat posi tief tegenover de komst van een zogeheten zorgresidence bij de bungalowparken Schotsman en Ruiterplaat in Kamperland. Het plan kan echter nog niet worden uitgevoerd. Het project is een initiatief van Statenlid H. Smits van Zeeuws Belang. Ze woont zelf op De Ruiterplaat en ziet dat steeds meer wonin gen worden gekocht voor perma nent gebruik. Smits: „In vrijwel alle gevallen gaat het om zestig-plussers", zegt ze. „Die ontwikkeling is al tien jaar gaande, dus wonen er hier al aardig wat mensen van boven de zeventig." Niets doen betekent volgens Smits dat deze mensen op den duur een beroep gaan doen op de bestaande zorgwoningen in de kernen. Daarom wil ze dat op een stukje grond bij De Ruiter plaat een aantal bungalows wordt gebouwd die van alle ge makken voor ouderen zijn voor zien. Zorgverlener Ze denkt aan een stuk of zes hui zen, maar het plan is volgens haar nog te pril om daar zeker van te zijn. Daarnaast moet er een servicecentrum voor zorgbe- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, 10.00-22.uur: Schaatsen in winterse en historische kerstsfeer; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur; Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Senïorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: hoevende ouderen van de twee bungalowparken komen. Die kunnen daar terecht met al hun vragen en wensen. Smits heeft in zorgverlener Allévo en bouw bedrijf De Delta twee partners gevonden die het project mee op willen zetten. Volgens Smits kan Noord-Beve land het zich niet meer veroorlo ven om de vorming van senioren dorpen tegen te houden. „Die trend is nou eenmaal gaande", zegt ze. „Je zou bovendien gek zijn om je er tegen te verzetten. Elke zorgbehoevende oudere, ze ker de wat beter gestelde, zorgt voor zo'n twee arbeidsplaatsen. Daarbij moet je ook denken aan de tuinman, de schoonmaakster en de klusjesman." Visie De gemeente Noord-Beveland heeft Smits voorgesteld om het plan voor de zorgresidence tot de komende zomer in de ijskast te zetten. Het project past name lijk niet in de huidige gebiedsvi- sie, maar over een half jaar komt het nieuwe provinciale om gevingsplan uit en dat biedt wel mogelijkheden. Smits kan zich wel vinden in de visie van het Noord-Bevelands college. „Als we het per se nu willen doorzetten moet er een streek planwijziging komen. Dat duurt net zo lang en geeft bovendien een hoop gedoe." Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal. Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten, woensdag 4 januari 2006 SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeentelijke bui tendienst heeft op nieuwjaarsdag ruim 3,5 m3 vuurwerk- resten opgeruimd in alle negen kernen van de gemeente. De gemeente Tholen maakt de straten elk jaar uit veilig heidsoverwegingen zo snel mogelijk schoon. Tijdens de jaarwisseling kwam de gemeentelijke buiten dienst vier keer in actie om riool- en straatkolkdeksels te vervangen en om een opgeblazen minicontainer te verwij deren. GOES - Van de zestien christelijke basisscholen die sinds begin dit jaar onder één bestuurlijke koe pel vallen, zijn er vier gevestigd in Borsele, drie in Kapelle, vier in Reimerswaal en vijf in Goes. In Borsele gaat het om de scholen De Rank in 's-Gravenpolder, De Wegwijzer in Heinkenszand, De Regenboog in Nieuwdorp en De Regenboog in Hoedekenskerke. De scholen in Kapelle zijn: 't Honk in Kapelle, De Linge in Biezelinge en De Hoeksteen in Wemeldin- In Reimerswaal betreft het De Wiekslag in Ril land, Het Kompas in Yerseke, De Zevensprong in Krabbendijke en De Welle in Rilland. Tot de nieuwe scholengroep behoren in Goes de Ichtusschool in Wolphaartsdijk, De Poeljeugd in 's-Heer Hendrikskinderen en in Goes zelf 't Noor derlicht, de Ireneschool en de Beatrixschool. Het restaureren van het vroegere beurtschip Frans Naerebout gebeurt met louter vrijwilligers. door Rob Paardekam GOES - In de Goese Houthaven werken acht vrijwilligers momenteel hard aan de restauratie van de Frans Naerebout. Het schip ziet er straks precies zo uit als in 1938. Hoe lang de werkzaamhe den nog gaan duren, kan projectleider Carel Teulings niet zeggen. „Maar over een jaartje of twee moet hij toch wel klaar zijn, hoor", is zijn ruwe schatting. Het schip wordt opgeknapt door de Stichting Beurtvaarder Frans Naere bout, die op haar beurt weer onder de Stichting Traditioneel Varend Zeeland valt. Die probeert het maritieme erf goed in stand te houden. Traditioneel Varend Zeeland is bekend van klipper De Avontuur. Ook die is helemaal opge knapt en kan nu voor allerlei zaken wor den afgehuurd. In Reimerswaal en Goes heeft De Avontuur zelfs de status van 'huis der gemeente' gekregen, zodat er al varende over de Oosterschelde op ge trouwd kan worden. In 2003 kocht de stichting de Frans Nae rebout aan. Het in 1938 gebouwde schip heeft tot 1968 gevaren als beurtvaarder tussen Goes en Rotterdam. Daarna is het omgebouwd tot kokkeljager (de Yer seke 108). „Toen is bijna alles veran derd", aldus Teulings. „Daarom hebben we nu zoveel werk om hem weer te la ten lijken op de beurtvaarder zoals die erin 1938 uitzag." Veel werk gaat zitten in het verlagen van het dek. Dat is, toen de Frans Naere bout werd omgebouwd tot kokkelschip, naar boven gelegd, maar gaat nu weer zo'n 25 centimeter naar beneden. Het compleet vervangen van de stuurhut zal ook het nodige werk met zich meebren gen. Lassers Omdat de financiële middelen van de stichting beperkt zijn, wordt het schip met louter vrijwilligers gerestaureerd. Er zijn er acht, maar die zijn er nooit al lemaal tegelijk. „In principe zijn we hier elke dinsdag en donderdag"zegt Teulings, die benadrukt dat nog meer vrijwilligers gebruikt kunnen worden, wil het schip binnen afzienbare tijd weer in zijn oorspronkelijke staat zijn foto Willem Mieras hersteld. „Natuurlijk kunnen we vak mensen als lassers en elektriciens erg goed gebruiken, maar ook mensen die niets kunnen zijn welkom. Er is altijd werk." Het is volgens Teulings heel ge zellig op de Frans Naerebout. „We drin ken op zijn tijd een bakje koffie, eten een bitterballetje of nemen een kopje soep." Als het schip er over pak 'm beet twee jaar (hangt af van het aantal vrijwilli gers) weer pico bello uitziet, wordt hij beschikbaar gesteld voor onder meer be drijfspresentaties, exposities en dag tochten. Mensen die interesse hebben om op vrij willige basis mee te werken aan de res tauratie van de Frans Naerebout kun nen contact opnemen met de Stichting Traditioneel Varend Zeeland via tele foonnummer 0113-568146. a 6 4NG5T.3T7LTfe J rS p.'i 1 MIDDELBURG - Een bezoeker van koffieshop Miami in Terneuzen kon op 7 april geen wiet kopen, omdat hij geen identiteitsbewijs bij zich had. Dat leidde tot een gespan nen situatie tussen een aantal bezoekers en de 27-jarige koffieshophouder uit Terneuzen. Omdat drie klanten de koffieshop weigerden te verlaten, liepen cle spanningen nog hoger op en er ontstond een vechtpartij. Daarbij liet de koffieshophouder zich niet onbetuigd. Hij moest zich gisteren verantwoorden voor de Middelburgse politierech ter N. van Spronssen, die hem zestig uur werkstraf, waar van twintig uur voorwaardelijk oplegde. De Terneuze- naar erkende drie vuistslagen te hebben uitgedeeld aan een lastige klant, maar hij zei eerst door het slachtoffer te zijn geslagen. Volgens officier van justitie G. Oosterveld had verdachte veelvuldig geslagen en geschopt, waarbij het slachtoffer fors letsel opliep. Ze eiste zestig uur werk straf. Raadsman W. Suijkerbuijk deed een beroep op noodweer. Het slachtoffer was volgens de sti'afpleiter zo opgefokt, dat zijn cliënt op zelfverdediging was aangewe zen. Die redenering vond de politierechter te ver gaan. Zij zag zestig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaar delijk, als een passende straf. MIDDELBURG - Twee oude vuilniswagens van de ge meente Middelburg gaan vandaag op weg naar Bosnië. De wagens beginnen een nieuw leven in het kanton Tuzla. In de gemeenten Kladanj en Gracanica rijden nu nog geen moderne vuilniswagens. Het afval wordt er met open wagens opgehaald. Middelburger M. Aalders heeft voor het ministerie van ontwikkelingssamenwerking ge werkt aan de wederopbouw van Tuzla. Hij zette het open baar vervoer op poten en hielp bij het opzetten van een reinigingsdienst. Inmiddels rijden er in Tuzla twintig oude vuilniswagens uit Nederland. De twee Middelburgse wagens zijn afgeschreven, zegt F. Polderman van de ge meente. „Technisch zijn ze ook versleten. Het vergt zoveel onderhoud om ze rijdend te houden, dat je daaraan meer geld kwijt bent dan aan nieuwe wagens. In Bosnië willen ze de wagens graag hebben. Ze stellen de grenzen daar an ders dan wij." Volgens Aalders zijn de vuilnisauto's nog in prima conditie. Ze mogen dan in de boeken afgeschre ven zijn, er mankeert niks aan. De mensen daar zijn er echt blij mee." ZIERIKZEE - Vijftien scholen, zeventienhonderd leerlin gen en tweehonderd personeelsleden binnen het openbaar primair onderwijs op Schouwen-Duiveland zijn betrok ken bij de Stichting Obase. Met de oprichting van deze or ganisatie wordt het openbaar onderwijs losgekoppeld van de gemeente en zal geheel zelfstandig gaan functioneren. Mehdi Hooshyar toen hij eind november aan zijn hongerstaking be gon. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29