Zorgen over rampenplannen Voor straf stenen stapelen VOORSPRONG VOOR ICT'ers! IND vraagt Iraniër Mehdi Hooshyar actie op te geven Oude vuilniswagens krijgen nieuw leven in Bosnisch Tuzla GRATIS 2 VERGROTINGEN SPRINTPHOTO L-»— zeeuwse almanak Supermachten Auto's beschadigd door kabel Boete voor uitdelen klap Axelaar eens met werkstraf Commandant stadsgewestelijke brandweer luidt noodklok Gevaarlijke teek rukt verder op PZC I JobTrack.nl editie Waicheren Om de uren tot het nieuwe jaar in gezelligheid af te tel len, waren die twee Thoolse zussen met hun aanhang bij elkaar gekomen. De tijd werd. doorgebracht met de traditio nele oliebollen en andere hap jes en drankjes. Ook een spel letje verhoogde de sfeer. Toch trad daarbij een smake lijk misverstand op. Een van de zussen - die maar met één oor kan horen - kreeg de vraag: 'Welke twee super machten waren betrokken bij de Koude Oorlog?' Ze ant woordde zonder aarzeling: „Cl000 en Albert Heijn!" De drie anderen verslikten zich daarop in de nootjes van die supermacht die op de kleintjes let. „Redactie: 0113-315649 Owww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl —.Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: I Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 januari 2006 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Twee oude vuilniswagens van de gemeente Middelburg gaan vandaag op weg naar Bosnië. De wagens be ginnen een nieuw leven in het kanton Tuzla. In de gemeenten Kladanj en Gra- canica rijden nu nog geen mo derne vuilniswagens. Het afval wordt er met open wagens opge haald. Middelburger M. Aalders heeft voor het ministerie van ontwikkelingssamenwerking ge werkt aan de wederopbouw van Tuzla. Hij zette het openbaar vervoer op poten en hielp bij het opzetten van een reinigings dienst. Inmiddels rijden er in Tu zla twintig oude vuilniswagens uit Nederland. De twee Middelburgse wagens zijn afgeschreven, zegt F. Polder man van de gemeente. „Tech nisch zijn ze ook versleten. Het vergt zoveel onderhoud om ze rijdend te houden, dat je daar aan meer geld kwijt bent dan aan nieuwe wagens. In Bosnië willen ze de wagens graag heb ben. Ze stellen de grenzen daar anders dan wij. Als je geen geld hebt, ben je natuurlijk sneller te vreden." Volgens Aalders zijn de vuilnis auto's nog in prima conditie. „Ze zijn negen jaar oud. Ze mo gen dan in de boeken afgeschre ven zijn, er mankeert niks aan. De mensen daar zijn er echt blij mee." In Tuzla is een servicesta tion van Geesink, een bedrijf dat vuilniswagens levert. „De wagens kunnen dus ook worden onderhouden. Het is natuurlijk geen kunst om daar vuilniswa gens naartoe te rijden, maar wel om ze rijdend te houden." Piekfijn Een delegatie van vijf personen neemt de wagens vandaag in ontvangst. „Ze worden piekfijn afgeleverd. Het logo van de ge meente is eraf, ze zijn afgetankt, schoongemaakt en zelfs apk-ge- keurd", zegt Aalders. De reis naar Tuzla duurt drie dagen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) probeert hongerstaker Me hdi Hooshyar ervan te overtui gen dat hij zijn actie moet opge ven. Gisteren is een zogenoemd calamiteitenteam bij hem op be zoek geweest. „Ze hebben gewaagd of hij naar een asielzoekerscentrum wil ko men, omdat hij daar beter ver zorgd kan worden", zegt vriend Raiza Torabi. „Ze zeiden dat hij moest stoppen of mee moest ko men naar het asielzoekerscen trum. Ze zeiden dat ze dan een oplossing zouden zien te vinden. Dan zouden ze zijn dossier kun nen bekijken. Er is verteld dat het lang duurt om het dossier te bekijken en dat Mehdi moet zor gen dat zijn organen niet kapot gaan." Volgens Torabi heeft Hooshyar het aanbod afgewe zen. De IND stuurt vaker dergelijke teams naar hongerstakers, „Er- wordt duidelijk gemaakt dat een hongerstaking niet het juis te middel is om een doel te berei ken", zegt woordvoerder M. Bruinsma van het ministerie van justitie. „Ons beleid is dui delijk- een hongerstaking leidt niet tot een verblijfsvergunning. Bovendien kan het team vragen beantwoorden, de asielzoeker krijgt een aanspreekpunt dicht bij. In het verleden is gebleken dat zo'n team effect heeft." Volgens Bruinsma is het niet de belangrijkste taak van het team om Hooshyar ei-van te overtui gen dat hij zijn actie moet opge ven. Mar jon Kavousi, wier man twee jaar geleden exact hetzelfde deed als Hooshyar, spreekt dat tegen. „Ze zullen zeker probe ren om hem om te praten." Haar echtgenoot, die ook Mehdi heet, ook afkomstig is uit Iran, ook in hongerstaking ging en ook zijn mond dichtnaaide, beëindigde zijn actie na 44 dagen. Uiteinde lijk mocht hij in Nederland blij ven. Burgemeester A. van Dok- van Weele heeft maandag contact op genomen met de IND. „Ik wilde de brief van de gemeenteraad onder de aandacht brengen van de minister. En ik wilde advies over de situatie van meneer Hooshyar." Van Dok wil niet zeggen of ze verder nog actie onderneemt. „Ik wil wel praten over wat ik heb gedaan, niet over wat ik ga doen. Misschien kom ik naar buiten toe wat onderkoeld over, maar ik heb geen zin om de per soonlijke actie van meneer Hoos hyar te vermengen met geruis er omheen. Ik hoop alleen dat het beroep van de gemeenteraad om hem als schrijnend geval te be schouwen gehoor vindt." Hooshyar naaide ruim vijf we ken geleden zijn mond en oren dicht uit protest tegen zijn nade rende uitzetting, pagina 13 hongerstaker is niet suïcidaal GOES - Bij het uitrijden van de tunnelbuis van de Vla- ketunnel op de A58, in de richting van Vlissingen, zijn gis terochtend twaalf auto's beschadigd geraakt. Er was een koperen hoogfrequentiekabel geknapt en in stukken naar beneden gekomen. Deze lagen verspreid op de weg, voor namelijk op de inhaalstrook. De automobilisten waren over de stukken gereden en alle voertuigen raakten aan de voorzijde beschadigd. Automobilisten die schade heb ben opgelopen, kunnen dit melden aan Rijkswaterstaat, telefoonnummer 0113-247500. Door Rijkswaterstaat wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ge knapte hoogfrequentiekabel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Din- teloord voor het uitdelen van een klap veroordeeld tot 150 euro boete. De verdachte werd 19 december 2004 in 's-Heerenhoek geplaagd door een groep jongeren. Toen ex- een ruitje van zijn zaak werd ingeschopt, rende een van de jongens weg. De man ging hem achterna en gaf de jon gen een klap in zijn gezicht. Het slachtoffer ontkende het ruitje te hebben ingetrapt, maar de verdachte was zeker van zijn zaak. „Hij was de enige die wegliep." De politiex-echter kon zich de irritatie bij de Brabander wel vooi-stellen. „Maar u mag geen eigen ï-echter spelen", zei ze. MIDDELBURG - Politierechter N. van Spi-onssen heeft een 22-jarige inwoner van Axel voor twee vernielingen en gevaaiiijk verkeersgedrag conform de eis honderd uur werkstraf opgelegd, waarvan veertig uur voorwaardelijk. De Axelaar kon zich daar gisteren in Middelburg hele maal in vinden. De verdachte had op 22 maart voi'ig jaar in Axel in een dronken bui de etalageinxit van een winkel aan het Szydlowskiplein vernield en daarna een paar deu ken in een camper geschopt. De Axelaar had zich niets meer van de vernielzucht kunnen herinneren, maar in de nabijheid van de gesneuvelde ruit werden zijn bloedspo ren op sti-aat aangetroffen. „Dus moet ik het wel geweest zijn", zei hij gistex-en. De man moest zich ook verantwoor den voor gevaai-lijk rijgedrag, op 8 september vorig jaar op de Tx-actaatweg in Tei-neuzen. Toen zijn gsm in de auto afging lette hij even niet op de weg, reed vervolgens in een bocht rechtdoor, waai'na de auto het talud afreed en tot stilstand kwam. De Axelaar zat toen in een slechte pe riode: forse schulden, geen woning en geen werk. Daarin is verandering gekomen. Hij heeft inmiddels onderdak bij een kennis en wei-k gevonden, zodat hij zijn schulden kan afbetalen. In de eis hield officier van justitie G. Ooster- veld x-ekening met de verbetei'de omstandigheden. f door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Van de twin tig rampenbestrijdingsplannen die Zeeland klaar moet hebben voor risicovolle bedrijven, zijn er nog maar tien gereed. R. Mal- jaars, brandweercommandant van de stadsgewestelijke brand- Iweer uitte daarover gisteren zijn zorg in zijn nieuwjaarsrede. „De eindverantwoording ligt bij het hoofd van de Regionale Brandweer Zeeland, maar veel incidenten of rampen kunnen op het grondgebied van Vlissin gen en Middelburg plaatsvin den", vertelt Maljaars. „Ik heb daar mijn zorgen over. Op 1 ja nuari hadden er weer een paar plannen klaar moeten zijn, daar is nu een halfjaar uitstel voor ge geven." Volgens de commandant is de in gewikkelde matex-ie blijven lig gen door te weinig capaciteit bij de Regionale Brandweer. Die moet namelijk gesprekken voe ren met politie, gemeenten en het betreffende bedrijf. Scenario Bedrijven waarvoor inmiddels wel een i-ampenplan klaarligt, zijn onder meer Total, Sea Way, Dow en Eastman. Voor bijvoox- beeld Petroplus is er geen ram penplan. „Je moet het zien als re ferentiekader. Als zich bij East- man een incident voordoet, en de officier van dienst meldt vol gens welk scenario uit het plan we gaan werken, weet iedereen wat de bedoeling is en hoe de I zaak er voor staat. Van brand- I weex-man tot Commissaris van de Koningin. Als dat plan er niet is, moeten we een inschat ting maken en vex-loopt de com municatie niet goed", verduide lijkt Maljaars. De commandant verwacht dat het achterstallig onderhoud zal worden ingelopen na de besluit- vox-ming van de dex-tien gemeen teraden over de Veiligheidsregio waar de Zeeuwse hulpdiensten in worden samengevoegd. Bo vendien is inmiddels een advies bureau uit Geldx-op uitgenodigd te helpen met het opstellen van de plannen. Maljaars vindt het van gx-oot be lang dat alle hulpverlenende in stanties die bij een ramp betx-ok- ken zijn 'er doox'heen kx-uipen'. „Op papier is het altijd mooi, maar de winst zit 'm in het sa men opstellen zodat je het kan uitvoei'en. Vergelijk het maar met een spiekbi'iefje. Dat ver liest ook zijn waax-de zodra je het geschreven hebt, want dan zit het al in je hoofd." Verder nam de brandweex-com- mandant de cijfers van het afge lopen jaar door. De stadsgewes telijke brandweer Vlissingen/ Middelbux-g is in 2005 vaker uit- gex-ukt dan in 2004 en heeft va ker hulp verleend bij ongeval len. In 2005 rukte de brandweer van het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg 702 keer uit. In 2004 werd 641 keer een beroep gedaan op de brandweer voor het blussen van een bx-and. „Toch is er in het geval van brand geen stijgende lijn te zien over de afgelopen jaren", licht Maljaars de cijfers toe. „Het hobbelt een beetje." Bij het verlenen van hulp zoals het til len van mensen op een brancard is de assistentie van de brand weer toegenomen. In 2005 kwam dat 288 keer voor, het jaar daarvoor 160 keer. Hier is wel een stijgende lijn te zien. Volgens Maljaars komt dat om dat de gewestelijke brandweer die taak nog maar een paar jaar uitvoert. SINT-PHILIPSLAND - De teek dermacentor reticulatus, die on langs werd ontdekt bij koeien in de weilanden bij Sint-Philips- land rukt verder op. Dierenarts S. Jansen van dierenkliniek Steenbex-gen trof de teek, die normaal niet in Ne- dex-land voorkomt, afgelopen week aan bij honden in Oud- Vossemeer en Sint-Annaland. Jansen kreeg afgelopen week zes teken binnen. Bij vier daar van ging het om de dermacentor reticulatus. Teken zijn normaal alleen van april tot oktober actief. „Deze teek zit er waarschijnlijk al sinds de zomer." Jansen ver wacht nog meer meldingen. Met de ontdekking van de dermacen- tox'-teek in Sint-Philipsland is bewezen dat de teek zich perma nent gevestigd heeft in Neder land. De faculteit Diergenees kunde van de Universiteit Utrecht verricht momenteel on derzoek. „De teek kan drager zijn van verschillende infectie ziekten bij dieren, maar ook bij mensen. We onderzoeken welke infecties de teek px-ecies vex*oox-- zaakt", aldus onderzoeker F. Jongejan. Duidelijk is wel dat de teek de bloedparasiet babesia canis met zich mee kan dragen, die bij honden de bloedziekte ba- besiose veroorzaakt. Bij mensen kan de teek, behalve de ziekte van Lyme, ook andere infectie ziekten vex'oorzaken. De veertienjarige Danny ging in de fout met vuurwerk. „Volgend jaar doe ik het niet meer waar de politie bijstaat. Ik slaap liever uit." foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Straf voor het te vroeg afsteken van vuurwerk. Ongeveer negentig jongeren in Zeeland gingen dit jaar in de fout en werden door de politie betrapt. „Jongens, hier zijn handschoe nen. De stenen moeten netjes op een pallet gestapeld worden. Die stuk zijn mogen in de kx-ui- wagen." W. van Dort legt drie jongens uit wat zij moeten doen met de enorme stapel stenen die op het terrein van de onder houdswerkplaats in Vlissingen ligt. Jongens en meiden tussen de twaalf en achttien jaar die zich niet aan de regels hebben ge houden bij het afsteken van vuurwerk en zijn aangehouden door de politie, zijn doorge stuurd naar bureau Halt. Ze heb ben een taakstraf gekregen. In alle gevallen betekent dat min der viije tijd in hun kerstvakan tie. Michael (16) uit Middelbux-g kreeg een taakstraf van zes uur, twee uur langer dan de minima le straf. „Omdat ik een vuurpijl over straat liet vliegen. Een politie man zag het. Hij was in burger. Ik mocht kiezen: een boete of Halt. Natuurlijk koos ik voor dat laatste, want ik wilde nog wat geld overhouden om vuur- wex'k te kopen en om op stap te gaan. Het was niet eens mijn ei gen vuurpijl." Afhankelijk van de leeftijd en de ernst van de overtreding krij gen Halt-klanten een leexpro- gramma of een werkstraf opge legd. „Het afsteken van illegaal vuurwerk wox-dt zwaarder be- stx-aft", zegt Halt-medewex-kster Esmeralda Troost. Sneeuw Vorig jaar wax-en er 110 aanhou dingen. „Dat is meer dan dit jaar. Waarschijnlijk waren het er nu minder omdat het slechter weer was. Afsteken van vuur- (Advertentie) werk is niet leuk in zo'n pak sneeuw, dan knallen de x-otjes niet hard genoeg. De politie had ook andex-e taken te doen in ver band met de gladdigheid op de weg." Carlo (12) was liever gaan com puteren. „Nu ben ik een middag van mijn vakantie kwijt." Hij schrok wel toen hij aangehou den werd. „Volgend jaar zal ik beter opletten. Tien minuten voox-dat je vuurwerk af mocht steken was ik bezig met mijn broer en een vriendje. Ik mikte met een Romeinse kaax-s op een bus. Dat leek me leuk om te doen. Toen die bus voorbij was, kwam er een auto aan en de kaax-s was nog niet op. Maar in de auto zat de politie. Mijn vriendje doet het best vaak. We liepen gewoon door, de politie kwam achter ons aan en toen pakten ze ons. Mijn broer had il legaal vuurwerk. Dat moest hij inleveren. Morgen moet hij ook naar hier komen." Danny (14) uit Oost-Soubux-g hoort het glimlachend aan. „Ik mocht mijn vuurwex-k houden. Het was legaal vuurwerk. Ik wil de alleen weten wat er zou ge beuren als ik een Thunderking in een lege prullenbak zou gooien. Eigenlijk wist ik wel dat er politie stond. Ik dacht: dat kan wel. Het is de eex-ste keer dat ik bij Halt kom. Volgend jaar doe ik het niet meer waar de politie bijstaat. Ik slaap lie ver uit." Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 ofdrukken nu GRATIS tMe 15 x 21 cm kleur- vergrotingen van uw mooiste foto's. 't Betere werk! Kijk voor the next hop in je ICT-carrière in de PZ e P „PTrack.nl. OePZCbeetebet „nar een leuke (vaste) baan op ,obTraek.ni. De groot, vacaturesite voor functies op mbo- en hbo-niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11