Parkeerbeleid wekt verwarring Oude glorie leutfeesten moet herleven Raadslid wil snelle beslissing over brede school Sas van Gent PZC PZC Anbo Hulst niet gekend in klacht over ambtenarij 13 Molenaar in Hulst impopulaire baan Bijna niemand weet wat regels zijn in Terneuzense binnenstad Feestjaar Goes afgesloten met presentatie boek Eetproject krijgt steun van CZ Klanten geven mening over bieb Van de Hoef weer in de race Zorgen over gevolgen zeereservaat agenda dinsdag 3 januari 2006 door Sheila van Doorsselaer HULST - De stadsmolen van Hulst heeft na ruim een jaar nog steeds geen nieuwe mole naar. De gemeente Hulst heeft het Molenaarsgilde ingescha keld, dat binnen de eigen gele dingen uitkijkt naar gegadig den, maar molenaar in Hulst blijkt geen aantrekkelijke baan. Sinds de voormalige molenaar P. Bak naar elders verhuisde, is de uit 1792 stammende koren molen verstoken van een mul der. In maart was de gemeente wel in gesprek met een kandi daat, maar die wilde dat de ge meente de linden, die op de Hulster stadswal tussen de Kel dermanspoort en de molen staan, zou kappen. De bomen vormden volgens de sollicitant een sta-in-de-weg voor de zoge naamde molenbiotoop. Ze be perken de windvang van de mo len als de wind uit die richting komt en daardoor de mogelijk heid de molen optimaal te laten draaien. Ook de Vereniging De Zeeuwse Molen is die mening toegedaan. Hulst wilde echter niet meewer ken aan het verzoek. De onge veer vijfentwintig linden zijn zo'n vijftig jaar oud en hoewel ze vanuit het standpunt van een molenaar op de verkeerde plek staan, zijn ze zo beeldbepa lend voor dat gedeelte van de stadswallen dat ze van de ge meente niet gekapt mogen wor den. „Mocht zich vanuit het Mole naarsgilde binnen afzienbare tijd geen gegadigde mulder mel den, dan zouden we altijd nog zelf iemand kunnen laten oplei den tot molenaar", zegt M. van Bunder, woordvoerster van de gemeente. „Maar zover zijn we nog niet." Door het ontbreken van een mo lenaar draait de Hulster stads molen ook niet meer. VW Zeeuws-Vlaanderen en het Be- zoekersmanagement Hulst heb ben daarover hun zorgen geuit bij de gemeente. Ook vroegen ze zich af of het ontbreken van een molenaar gevolgen heeft voor het onderhoud aan de mo len. Van Bunder stelt dat het weliswaar minder 'gezellig' oogt als de molen niet draait, maar verzekert beide organisa ties dat het bouwkundig onder houd aan de stadsmolen ge woon doorgaat, ook al is er geen mulder. door René van Stee TERNEUZEN - Het nieuwe par keerbeleid in de Terneuzense binnenstad levert volop verwar ring op. Hoewel gratis parkeren per 1 januari er voorgoed tot het verleden behoort, weet bijna nie mand wat de regels zijn op plaat sen waar het parkeerregiine is veranderd. Niet iedere bewoner heeft zijn of haar vergunning al binnen. De borden die het nieuwe beleid duidelijk moeten maken, zijn ook nog niet allemaal geplaatst. Maar wethouder J. van Schaik (verkeer) gaat ervan uit dat dit vandaag of uiterlijk morgen is geregeld. Inclusief de wijk Java is de binnenstad nu verdeeld in vier zones waar bewoners een parkeervergunning nodig hebben. Werkgevers en perso neel kunnen een vergunnings plaats kopen voor speciaal aan hen toegewezen parkeerterrei nen. Overgangsmaand Het nieuwe parkeerbeleid moet ervoor zorgen dat de schaarse ruimte in de binnenstad beter wordt verdeeld en dat er meer parkeerruimte voor bewoners komt. „We hebben ook altijd ge zegd dat januari een overgangs maand is. Gaandeweg moet al les duidelijk worden. En we ver lengen die periode als dat nodig mocht zijn. Mensen die op plek ken waar een nieuw regime geldt in de fout gaan, krijgen GOES - Goes heeft gisteren zijn feestjaar formeel afgesloten met de presentatie van het boek Goes zeshonderd jaar stad, 1405-2005. Voorzitter L. Coppoolse van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen kreeg tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente in het oude stadhuis het eerste exemplaar uit handen van de Goese burge meester D. van der Zaag. In het boek zijn drie lezingen ge bundeld die vorig jaar juni door de geschiedvorsers C. Dekker, S. Groenveld en A. Kort werden gegeven tijdens een academi sche zitting in de Grote Kerk in Goes. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dus geen bekeuring. We gaan geen heksenjacht voeren", aldus Van Schaik. Over uiterlijk een maand moet er ook een definitieve regeling voor bezoekers van bewoners zijn. M. Bleijenberg, bewoonster van de wijk Java en tevens secre taris van de buurtvereniging, vindt dat dit meteen had moe ten worden geregeld. „Vooral in deze buurt wonen veel oudere mensen die bezoek van hun fa milie of de thuiszorg krijgen. Zij zitten nu in de problemen door dat het niet meteen goed is gere geld", legt zij uit. Van Schaik verklaart op zijn beurt dat er pas een definitieve bezoekersregeling komt, zodra duidelijk is aan hoeveel bewo nersvergunningen zijn uitgege ven. Autobezitters die per wo ning meer dan één vergunning willen, geeft hij weinig hoop. Een extra vergunning voor een adres met twee of meer auto's zit er volgens hem niet in, om dat hiervoor waarschijnlijk geen ruimte beschikbaar is. „Dat is nu ook al niet het geval. Bovendien komt er ëen bezoe kersregeling bovenop", aldus Van Schaik. M. van Driel uit Kloosterzande vindt het ronduit belachelijk dat een vergunningsplaats voor winkelpersoneel fors geld moet opleveren. „Ik werk in de bin nenstad en mijn baas is niet van plan een vergunning voor mij te betalen. En ikzelf ook niet. Ik weet nog niet wat ik ermee aan moet", zegt zij verontwaardigd. Ook WD-fractievoorzitter W. Broekhuysen vindt het onte recht dat het winkelpersoneel voortaan voor een parkeer plaats moet betalen. Daarom is hij van plan een initiatiefvoor stel in te dienen voor een gratis vergunning voor die groep. Dit omdat het gemeentelijke perso neel wel een riante (gratis) par keerterrein tot zijn beschikking heeft. GroenLinks-f ractievoorzi tter P. Clijsen verklaart dat al is ge beurd waar hij voor vreesde. Zo heeft de Stichting Vrijwillige Thuiszorg door het nieuwe par keerbeleid haar contract met buurtcentrum De Triangel opge zegd. Clijsen verwacht dat meer huurders zullen volgen en ook bedrijfjes in de binnenstad in de knel komen. Van Schaik deelt die vrees niet. „Waar nodig leveren wij maat werk. Afhankelijk van de be hoefte, kunnen bedi'ijfjes of in stanties bezoekerspassen aan vragen. Wellicht kunnen voor De Triangel parkeerplaatsen worden gereserveerd." Vogelpiekers vieren in 1995 in zaal Scheerders het 33-jarig bestaan van de vereniging. door Edy de Witte VOGELWAARDE - Voor de Zeeuws- Vlaamse carnavalsvierder is zaal Scheerders in Vogelwaarde het feestpa leis bij uitstek. Dit thuishonk van de carnavalsstichting De Vogelpiek uit Vo gelwaarde davert in het weekeinde van vrijdag 20 en zaterdag 21 januari al op haar grondvesten. De Vogelpiek viert namelijk een maand je voordat het carnaval officieel los barst het 44-jarig bestaan. In carnavals- land een jubileum om eens flink mee uit te pakken. Henk de Waal (secretaris) en Jos Duerinck (penningmeester) trekken beiden al ruim twintig jaar bij het zot- tenfeest het tenue van de Vogelpiek aan. Als oude rotten kennen zij het ldap- pen van de zweep. Angelo van Gimst, voorzitter van de Vogelpiek,. draait pas zeven jaar mee. Hij prijst zich gelukkig met de ervaring van zijn mede-bestuurs leden. „Zij weten hoe ze een programma moe ten samenstellen dat klinkt als een Mok. Vooral door hun inbreng betrekt de Vogelpiek de laatste jaren steeds meer de jeugd uit het dorp bij het carna val. Een goede zaak, als je naar de toe komst ldjkt", aldus Van Gimst. De drie carnavalsfanaten zijn bij het uitpluizen van het verleden enkele opmerkelijke feiten tegengekomen. De Waal: „Toen het carnaval in 1962 in het dorp van start ging, reed er één wa gen op Rapenburg op en neer. Zeven be manningsleden beeldden 'The Beatles' uit. Dit zogenaamde 'carnavalsbestuur' had de smaak goed te pakken en organi seerde zo'n vier feesten per jaar." Met voor die tijd Minkende namen als Trio Hellinique, Gert en Hermien, Ronnie To- ber, Ciska Peters en de Zangeres zonder Naam werd Vogelwaarde op de feest- kaart gezet. De festiviteiten vonden plaats in de grote hal van een failliet textielbedrijf. Daar konden honderden feestgangers flink uit de bol gaan. Toen men later moest uitwijken naar het plaatselijke verenigingsgebouw op Rapenburg, was het wel even slikken, herinnert De Waal zich. De nieuwe ruimte was ongeschikt voor grote fees ten. Eind jaren zestig trad Jo Scheer ders, eigenaar van het gelijknamige transportbedrijf, als reddende engel tot het bestuur toe. Hij stelde de bedrijfsga- rage ter beschikking voor de feesten en het carnaval. Tot op de dag van van daag viert de Vogelpiek hier het zotten- feest." Verhalen en anekdotes uit deze inmid dels aan alle veiligheidseisen aangepas te zaal spreken boekdelen. „De lol vier de hoogtij", weet Duerinck. „Een grote attractie tijdens de feestavonden was jarenlang een groot orgel achterin de zaal. Het pubhek ging helemaal uit zijn dak als het muziekboek achterstevoren in het orgel werd gelegd. 'Hoe gekker hoe leuker' was een passend motto." Grote namen In 1974 werd het feestcomité omgezet in stichting carnaval De Vogelpiek. Drie jaar later kwamen de eerste prins en raad van elf naar buiten. Benny Burm trok als Fuut de Eerste de leut- kar. Grote namen bleven het carnaval in Vogelwaarde opluisteren. De Deur zakkers, Nico Haak, Vader Abraham en foto Camile Schelstraete Peter Koelewijn waren grote pu bliekstrekker. Na Fuut de Eerste trok ken achtereenvolgens Freddy Serra- rens, Stefan de Schepper, Jos Duerinck en Peter Dobbelaar het prinsenpak aan. De laatste - prins Peet - zwaait komend carnaval voor het tiende jaar de scep ter. De optocht in Vogelwaarde heeft inmid dels een hoog niveau bereikt. Met de laatste jaren gemiddeld twintig praal wagens, waarvan bijna de helft door plaatselijke bouwgroepen in elkaar ge timmerd worden, trekt een prachtige stoet door het dorp. De Vogelpiek eert de wagenbouwers met een speciale feestavond tijdens het jubileum. Vrijdagavond 20 januari wordt 44 jaar feest op Veugelwjèrde in geluid met een wagenbouwersbal. De ook bij jongeren aanslaande Brabantse feestband 'WC Experience' zet dan feestpaleis Scheerders alvast op zijn kop. Een dag later lopen regionale car navalsstichtingen polonaises tijdens het groot jubileumprinsenbal. Diverse dweilbands toeteren er op los. Dj. P en een verrassingsact maken het feest com pleet. „Na deze opwarming maken we ons op voor het carnaval 2006", besluit voorzitter Van Gimst. ZIERIKZEE - Het Steunpunt Mantelzorg op Schouwen-Duive- land kan rekenen op 36.000 eu ro van zorgverzekeraar CZ voor de volledige financiering van het tweejarig project Eetzorg. Het gaat om de opzet van zelf hulpgroepen en om ondersteu ning van mantelzorgers van spe cifiek jonge mensen met een eet probleem. Die financiering geldt als hono rering voor het feit dat dit ver nieuwende zorgproject van het Steunpunt Mantelzorg als beste is beoordeeld in een themawed strijd van het CZ-fonds. Boven op die 36.000 euro heeft het steunpunt ook nog 2500 euro ter vrije besteding ontvangen. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Het is een 'zwaktebod' om de bouw van een brede school in Sas van Gent over de gemeenteraadsver kiezingen heen te tillen. Dat zegt raadslid F. van Hulle (Ge meentebelangen) in schriftelijke vragen naar aanleiding van uit spraken van de Terneuzense wet houder C. Liel'ting. Van Hulle wil dat de wethouder de komende vergadering van de commissie samenleving uitleg geeft over de voortgang van de plannen voor een brede school in Sas van Gent. Het raadslid constateert dat alle partijen er klaar voor zijn. „Wat is nu nog hetobstakel om het project op te starten?", wil Van Hulle weten. Aanvankelijk zou de biblio theek vanuit de Speye verhui zen naar de brede school. De Terneuzense gemeenteraad be paalde echter dat de bibliotheek in de Speye moet blijven. Ér is een compromis gevonden door het educatieve deel van de lees zaal wel naar de brede school te laten verkassen. „U heeft dit de raad ooit meegedeeld, maar we zijn zeer benieuwd hoe u dit ver der in het vat wilt gieten", aldus Van Hulle. Het raadslid heeft zich gestoord aan de uitspraak van de wethou der dat hij hoopt dat de verkie zingen 'ons een uitslag brengen die nieuwe perspectieven biedt voor aansluiting van de biblio theek'. „Dit is een uitermate zwakke op- GOES - Bezoekers van de bibliotheken in de Oosterschei - deregio kunnen de komende weken hun mening geven over de kwaliteit van de dienstverlening van hun bieb. Stadsmonitor Vlissingen voert in opdracht van de biblio theken een klanttevredenheidsonderzoek uit. Het onder zoek vindt plaats ter voorbereiding op de fusie van de bi bliotheken in de gemeenten Goes, Borsele, Kapelle, Rei- merswaal, Schouwen-Duiveland en Tholen op 1 januari 2007. Met de fusie wordt een nieuw beleid ingevoerd, waarbij meer nadruk ligt op service en digitale informa tievoorziening. Het beleidsplan is inmiddels gemaakt, maar voor de invulling ervan wordt geluisterd naar de me ning van de bezoekers. Van Dixhoorn: „We willen weten wat mensen denken van de huidige dienstverlening en wat hun wensen en behoeften zijn." De uitkomsten van het onderzoek worden meegenomen in het organisatie plan voor de fusie. In totaal wordt aan 2700 bezoekers bo ven de dertien jaar gevraagd of ze een enquête willen in vullen. „Dat is ongeveer vijftien procent van het totale aantal bezoekers." Begin maart moeten de resultaten van het onderzoek bekend zijn. MIDDELBURG - B. van de Hoef uit Middelburg stelt zich opnieuw beschikbaar voor het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Van de Hoef, die nu ook al gezworene en waarnemend dijkgraaf is. is één van de kandidaten die namens de natuurorganisaties op de lijst staan voor de waterschapsverkiezingen op 7 maart. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF), het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten steunen bij de verkiezingen een aantal kandidaten. Dit jaar zijn dat, naast Van de Hoef, J. van Wallenburg, G. Boonstra, W. Brouwer, R. Lam- beck, S. Verheij, G.J. Buth en T. Sluijter. Lambeck, uit Kapelle, en Verheij, uit Goes, zitten nu ook al in de alge mene vergadering van Zeeuwse Eilanden. Van de Hoef is nu lid van het dagelijks bestuur. Hij ver vangt dijkgraaf W. Gosselaar als die afwezig is. Hij be heert tevens de portefeuille wegen. In het dagelijks leven is Van de Hoef directeur van Waterland Neeltje Jans. SCHARENDIJKE - Het gemeentebestuur heeft verzuimd om de raad te informeren over de laatste ontwikkelingen rond het zeereservaat en dat is tegen de afspraak. Dat stelt de WD-fractie van Schouwen-Duiveland. De frac tie wil daarom dat het college de raad hierover zo spoedig mogelijk bijpraat. De WD-fractie maakt zich grote zor gen over de ontwikkeling van het zeereservaat, een rust en natuurgebied voor de kust van Schouwen-Duiveland, Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee. In dit zeereser vaat gaan beperkende maatregelen gelden voor sommige takken van beroepsvisserij en de recreatie. Voor Schou wen-Duiveland betekent deze ontwikkeling zeer waar schijnlijk de komst van een rustgebied voor de Brouwers- dam. Dit gebied wordt gedurende de wintermaanden ver boden gebied voor iedereen. Eenzelfde soort rustgebied komt ook voor de Kop van Schouwen, maar dat ligt voor alsnog veel verder in zee geprojecteerd en daardoor heeft de recreatie daar geen last van. De instelling van een rust gebied heeft grote economische gevolgen voor de onderne mers rondom de Brouwersdam. Coomans vindt het daar om van groot belang om de vinger goed aan de pols te hou den. De twee bestuurders van de Ming Hontenisse van de KBO stellen ook dat de verenigingen in de gemeente met de invoering van het nieuwe subsidiebeleid er aanzienlijk op achteruit zijn gegaan. De ouderenbonden krij gen nu anderhalve euro subsidie per lid. In de voormalige ge meente Hontenisse werd per 65-plusser zo'n acht euro aan subsidie verstrekt. Hoewel de KBO contributie aan de leden vraagt, moet er ook veel worden afgedragen aan de overkoepelen de bond en volgens het bestuur van KBO Kling Hontenisse blijft er per lid maar 2,50 euro over voor het organiseren van al lerhande activiteiten zoals koersbal, fietsmiddagen en de bingo. De Anbo daarentegen wil niet klagen over de hoogte van het subsidiebedrag. D'Haens: „Wij hebben geen financiële proble men. Misschien ligt dat aan de manier waarop wij activiteiten opzetten." De twee bestuurders van de KBO Hontenisse overwegen in te spreken tijdens een zitting van de Seniorenraad in Hulst om zo de gang van zaken in Hulst verder aan de kaak te stel len. Dit vindt d'Haens onzin. „Ze moeten niet bij de Seniorenraad zijn, maar bij de politieke par tijen in de gemeente Hulst die er voor gezorgd hebben dat de sub sidie omlaag is gegaan." door Sheila van Doorsselaer HULST - De Anbo Groot Hulst distantieert zich van de uitlatin gen van de KBO, de andere oude renbond die in de gemeente Hulst actief is. De KBO protes teerde onlangs namens alle ouderenbonden tegen de ge meentelijke papierwinkel die doorgeworsteld moet worden om subsidie te Mdjgen. De Anbo wil niet als klager worden be stempeld. Namens de voorzitter en de as sistent-voorzitter van de Kring Hontenisse van de KBO ontving de gemeente Hulst een stevige brief over de moeite die de ou derenbonden moeten doen om de subsidie te kunnen ont vangen. Beide KBO-voorman- nen spreken van 'ver doorgevoer de ambtenarij' en willen dat de aanvraagprocedure voor de ge meentelijke waarderingssubsi die aanzienlijk versimpeld wordt. Verkeerde keelgat De Anbo is de brief in het ver keerde keelgat geschoten. „Wij hebben niks te maken met die klacht", zegt secretaris-penning meester J. d'Haens namens de Anbo Groot Hulst. „Wij hebben geen problemen met de aan- vraagprocedure. Als het simpe ler kan, is dat mooi meegeno men, maar wij eisen niks van de gemeente." stelling van de wethouder", be toogt Van Hulle. „Het loopt niet helemaal zoals gewenst dus dan maar hopen op de nieuwe verMe- zingen. Volgens mij is het juist de kracht van een goede wethou der om een moeilijk dossier op te pakken en te zoeken naar ar gumenten en daarmee medestan ders om een en ander te realise ren. Indien alleen iets te berei ken is met een ruime meerder heid van de gemeenteraad ach ter je, zou het politieke spel wel erg saai worden." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur; Kaarten, biljar ten, jokeren; De Halle, 13.30 uur; Kaar ten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koers bal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljar ten, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie den en jokeren; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 13.00 uur: Biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 19.30: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur. Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil jarten; 19.30 uur: Dansen met Jumbo Trio; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yo ga; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen: WESTDORPE - Zaal Concordia,13.30 uur: KBO koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45