Ziek personeel krijgt vakbondswaakhond PZC Wethouder uit Kapelle beticht van mishandeling VGZ sluit akkoord met tandartsen Inwonertal Zeeland stijgt minder hard pply Doden door instorten Beierse ijssporthal Politie en leger gaan samen terreur te lijf mrnm m mm gjjg FNV ziet conflicten met werkgevers toenemen Cadmium in aieren koeien Geweld Ivoorkust laait op 21 Australië krijgt grip op branden Gratis surfen in bibliotheek Lok gepresenteerd als trainer NAC 19 middag Als ie kind 147e jaargang no. 2 linsdag 3 januari 2006 os nummer 1,25 Middelburg +383 Tholen 195 Kapelle 155 Reimerswaal 136 Terneuzen 58 Borsele 27 Hulst 20 Noord-Beveland 6 i ■1 -50 Schouwen-Duiveland 80 Goes 98 Veere 250 Sluis 284 Vlissingen door Dylan de Gruijl DEN HAAG - FNV Bondge noten leidt dit jaar twee tot driehonderd kaderleden op tot zaakwaarnemer voor langdurig zieke werkne mers. De bond neemt dat initiatief na een toenemend aantal klachten over conflic ten tussen ziek personeel en hun werkgever. Volgens FNV Bondgenoten heb ben steeds meer werknemers het gevoel dat zij het bedrijf worden uitgewerkt na een lange ziekteperiode. Soms wordt hun geadviseerd een andei'e baan te zoeken, soms worden zij wegge pest. „Wij maken ons zorgen over de jacht op de zieke werk nemer", aldus arbeidsdeskundi- ge Jan Warning van FNV Bond genoten. De bron van het probleem ligt volgens de vakbond bij de aange scherpte regelgeving rond ziek teverzuim. Zo zijn werkgevers sinds 2004 verplicht het loon van een zieke werknemer twee jaar lang door te betalen. Voor heen was dat één jaar. Ook moe ten zij zich inzetten aangepast werk te vinden. De maatregelen moeten bedrijven prikkelen om ziek personeel snel weer aan het werk te krijgen. Averechts Maar FNV Bondgenoten zegt signalen te krijgen dat de regels ook averechts uitpakken. Bedrij ven zijn minder bereid risico's te nemen met personeel dat lang uit de roulatie is geweest, uit angst dat zij weer ziek worden en de werkgever met torenhoge kosten zit. Het gevolg is een toe nemend aantal conflicten tussen loor René Schrier GOES - Het bevolkingscijfer 'an de provincie Zeeland is het ïfgelopen jaar met 218 inwo- lers gegroeid tot 380.226. Die {roei is minder dan in 2004 toen iet inwonertal met bijna dui- :end toenam. Dit blijkt uit de [oorlopige cijfers van de ge- neenten. Zeeland groeit dus niet meer zo ïard als in voorgaande jaren. In !004 kwamen er 939 Zeeuwen >ij. In 2003 waren dat er 767 en n 2002 1171. £pe grootste stijger van de der- ien Zeeuwse gemeenten is Mid- lelburg. Die gemeente kreeg er 183 nieuwe inwoners bij. Op de tweede plaats komt Tholen met 195 inwoners. Vlissingen is de grootste daler. In die gemeente is het inwoner tal vorig jaar met 284 personen teruggelopen. Sluis zat daar .in-- de buurt met een terugloop van 250 inwoners. Opmerkelijk is de daling van het inwonertal van Goes. Dat is voor het eerst in twintig jaar. Terneuzen blijft de grootste gemeente met-55.419 in gezetenen. Daarna komt Mid delburg met 46.965 en vervol gens Vlissingen met 45.073 inwo ners. De kleinste gemeente is Noord-Beveland met 7201 en daarna Kapelle met 11.764 inwo ners. pagina 11 cijfers per regio Joor Willem van Dam KAPELLE - De Kapelse wet- ïouder P. Ganseman (Gemeente- jelang) wordt beschuldigd van nishandeling. De wethouder 'ou een bestuurslid van de Vere- ïiging van Eigenaren in het Vil- apark de Oesterbaai in Wemel- linge tot bloedens toe in het ge licht hebben geslagen. Tegen de wethouder is inmiddels bij de jolitie Zeeland aangifte wegens nishandeling gedaan. Ganseman (wethouder van on- ler meer recreatie en ruimtelij- ce ordening) noemt de beschul diging 'te zot voor woorden', [iet incident speelde zich Oudejaarsavond kort na acht iur af in het (recreatie)villapark jDe Oesterbaai. Volgens het pro- :es-verbaal maakte secretaris van Zon van de Vereniging /an Eigenaren rond dat tijdstip wandelingetje in het park. ontmoette hij wethou- Ganseman. Het kwam tot handgemeen en de wethou- zou Van Zon daarbij met ge lalde vuist vol op de mond heb- )en geslagen. Danseman erkende gisteravond, zich die zaterdagavond een ncident heeft voorgedaan. Ech- niet hij maar Van Zon zou de handtastelijkheden be- {onnen zijn. „Hij heeft mijn jas - Runderen uit de Cempen hebben een verhoogde :oncentratie cadmium in de nie- en. Dat staat in een nog niet ge- rapport van het mi- van Landbouw. Er zou direct risico voor de volks- bestaan. GPD gescheurd en ik moest met een verdraaide knie naar het zieken huis." Reactie van bestuurslid Van Zon: „Iedereen die mij kent, weet dat ik nooit geweld zal ge bruiken." De kloppartij zou voortvloeien uit een langslepend conflict tus sen Ganseman en de Vereniging van Eigenaren. Ganseman was tot eind 2004 beheerder van De Oesterbaai. Het bestuur van de Vereniging van Eigenaren wilde destijds van hem af; het meende dat Ganseman zich onder meer schuldig maakte aan intimida tie, grondspeculatie en onrecht matige verhuur van woningen. Wethouder Ganseman is nog steeds in enkele rechtszaken ver wikkeld met de vereniging. Diskrediet Ganseman ontkent met klem dat hij de secretaris mishandeld heeft. „Aan zoiets ga ik mijn handen toch niet branden?" Vol gens de wethouder is er sprake 'van een bewuste opzet om mij in diskrediet te brengen'. „Ik zal hier direct mijn advocaat op zet ten." Wethouder Ganseman zei maan dagavond dat hij het college van burgemeester en wethouders van Kapelle inmiddels heeft geïnformeerd over de aanklacht die tegen hem is aangediend. Burgemeester S. Kramer beves tigde dat. Kramer wilde echter nog geen inhoudelijke reactie ge ven op de jongste verwikkelin gen rond de wethouder. De wethouder kwam al eerder in opspraak, Recent nog diende een aantal raadsfracties in de ge meenteraad van Kapelle een mo tie van afkeuring (vanwege vermeende belangenverstrenge ling in de vastgoedsector) tegen hem in. Die motie haalde het niet. (Advertentie) ADVIES Wenst u een voorspoedig 2006 www.apply-advies.nl Brandweerlieden bekijken de schade bij de ijssporthal in Bad Reichenhall. foto Heinz-Peter Bader/RTR door Wierd Puk BAD REICHENHALL - Zeker vijf mensen, onder wie twee kin deren, zijn gistermiddag omge komen toen om vier uur nage noeg het complete dak van een ijssporthal in het Beierse Bad Reichenhall instortte. Gevreesd wordt dat het dodental oploopt. Vijftig bezoekers waren op het moment van de calamiteit in de ijshal aanwezig. Onder hen be vonden zich veel gezinnen met kinderen. Meer dan twintig per sonen raakten gewond. Onder het puin lagen gisteravond mo gelijk nog meer dan tien bezoe kers. „We vrgzen dat onder de doden en gewonden veel kinde ren zijn. Wie bedolven is, ligt op een ijsvlakte in een holle ruimte onder het puin", aldus een woordvoerder van een van de ve le hulpdiensten. Zware sneeuw val en de angst dat ook de rest van het dak het zou begeven hin derden de reddingswerkzaam heden. De woordvoerder van het Beierse Rode Kruis zei dat de situatie 'catastrofaal' was. De doden en gewonden zijn moeilijk te bereiken door de om vang en het gewicht van de inge storte dakdelen. De reddings- Ivoriaanse regeringsmilitairen bewaken gevangenen na een aanval op hun basis. foto Luc Gnago/RTR door Jessica Smeenk en Clemens Inqwersen ABIDJAN - Een van de belang rijkste militaire bases in het West-Afrikaanse Ivoorkust is gisteren onder vuur komen te liggen. De basis Akouédo ten westen van de economische hoofdstad Abidjan werd door onbekenden beschoten. Daarbij zijn volgens de eerste berichten drie regeringsgetrou we militairen en meer dan tien aanvallers omgekomen. De rege ringsgetrouwe militairen van de basis spraken van 'een aanval' waarbij ook zware wapens zou den zijn gebruikt. De basis is in handen van militairen, die de re gering van president Laurent Gbagbo steunen. Het noorden van het verscheurde land is sinds een opstand in september 2002 in handen van gewapende rebellen en tegenstanders van Gbagbo. ANP/AFP door Sander Kuypers DRIEBERGEN - De politie en het leger vormen gezamenlijk een interventie-eenheid, die moet ingrijpen bij terroristische acties en bij zware, georgani seerde misdaad. Dat zei korps chef P. van Zunderd van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) gisteren tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst. „Voor het eerst worden politieta ken samengevoegd met defensie werkzaamheden", zei Van Zun derd. „Dat is een belangrijke stap in de ontwikkeling binnen ons korps om terrorisme en zwa re georganiseerde criminaliteit te bestrijden. Zo wordt het mo gelijk in korte tijd aan de meest uiteenlopende situaties in het he le geweldsspectz-um het hoofd te bieden." De nieuwe dienst wordt de Dienst Speciale Interventies Mossels kweken op het land werkgevers en personeel dat wil terugkeren op de werkvloer. De nieuwe FNV-zaakwaarne- mers moeten reïntegrerende werknemers bijstaan, ook bij een eventueel conflict met hun werkgever. Uit experimenten bleek vorig jaar dat daar behoef te aan is, aldus de vakbond. FNV Bondgenoten leidt ze zelf op. Warning: „Zij krijgen ken nis van wetgeving en vaardighe den om werknemers bij te staan." GPD pagina 4 werkgevers jagen op zieken De Australische brandweer lijkt de bosbranden in New South Wales langzaam onder controle te krij gen. Toch werden er gisteren nog zeker 27 grote brandhaarden ge teld. Ook in cle Verenig de Staten woeden fel le branden. w' Internetten wordt gratis in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Uit een proef is gebleken dat hier behoefte aan is onder mensen die geen internetaanslui ting kunnen betalen, scholieren en mensen die »*jjj tijdelijk thuis geen werkende computer hebben. Cees Lok is gisteren in Breda gepresenteerd als nieuwe trai ner van NAC. Hij is daarmee cle opvolger van Ton Lokhoff, die vorige week werd ontsla gen. Lok stapte zelf onlangs op bij NEC, cle club waar hij ruim zeventien jaar in dienst is geweest. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio& Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23, 24 werkers hebben zware kranen laten aanrukken van privé-be- drijven om het puin te ruimen. Volgens de politie neemt de kans om gewonden levend te bergen snel af, omdat het ijzig koud is in de hal. Kort voor het ongeluk plaats had werd cle training van de plaatselijke ijshockeyclub afge last. Gekraak in de dakconstruc tie zou hiervoor de aanleiding zijn geweest. Maar desondanks bleef de ijsbaan voor het pu bliek geopend. GPD van onze redactie economie NIJMEGEN - Zorgverzekeraar VGZ en de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) hebben een overeenkomst gesloten over de uitbetaling van nota's. Tand- zorg die valt onder de basisver zekering (jeugdtandzorg, kaak- chirurgie, volledige protheses) kan voortaan rechtstreeks bij VGZ gedeclareerd worden, ook als de verzekerde gekozen heeft voor een naturapolis. Verzeke raars en tandartsen hebben one nigheid over de financiële afhan deling bij naturapolissen. VGZ is volgens NMT-woorvoer- der R. Dortmundt 'de eerste gro te verzekeraar die inziet clat het beter is een basale overeen komst te sluiten'. Met de andere zorgverzekeraars zijn tandart sen nog niet zo ver. Zij klagen over 'wurgcontracten' en zeggen dat verzekeraars zich vergaand bemoeien met de praktijkvoe ring en met de behandelingen in de basisverzekering. Tandartsen vrezen dat zij met goedkopere materialen moeten werken en voor specifieke behandelingen toestemming moeten vragen. Om die reden hebben zij patiën ten opgeroepen geen naturaver- zekering af te sluiten, maar te kiezen voor een restitutiepolis. Bij een naturaverzekering moet de patiënt naar een zorgverlener waarmee de verzekeraar een contract heeft. De zorgverlener stuurt zijn rekening recht streeks naar de zorgverzeke raar. Bij een restitutieverzeke ring betaalt de patiënt de reke ning van zijn tandarts en decla reert die bij cle verzekeraar. D. Westerwoudt, woordvoerder van de Brabantse zorgverzeke raar VGZ: „Tandartsen zijn bang dat de tarieven dalen. Maar de maximumtarieven wor den door Den Haag vastgesteld, niet door cle verzekeraars," GPD (Advertentie) (DSI) genoemd. De oprichting wordt begin dit jaar voltooid. Naast het KLPD leveren de re gionale politiekorpsen, de Ko ninklijke Marechaussee en het Korps Mariniers mensen voor de nieuwe eenheid. De dienst zal bestaan uit cle unit Interventie, Snelle Interven tie-eenheid de opvolger van de Bijzondere Bijstands Eenheid), scherpschutters en een staf met operationele experts. Van Zunderd: „De bundeling van deze verschillende eenhe den binnen een dienst moet lei den tot een snellere en grotere slagvaardigheid. De DSI zal al leen bij de allerhoogste gewelds- dreiging worden ingezet voor de georganiseerde misdaad. Dan moet er bijvoorbeeld sprake zijn van dreiging met explosie ven. "ANP pagina 3 korpsen willen meer agenten voorletters: I 311331. nummer poster plaats' 1 telefoon J e mail: i (postlbankrekeningnummer: O Noteert tl mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voot automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20.55)" per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. Q per jaar met automatische incasso 229.20)". met gratis PZC-pataplu i Ki/k op wvwpsc.nl/abcnneien. Del gratis UtXM - 0/31231 ot stuur deie bon naar i P/C. aldcling lezersservice i Antwoordnummer 713.4460 VJB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1