PZC Militante Palestijnen beëindigen bestand Oslo zucht onder invasie ratten Lawine wordt toeristen fataal in Slowakije Italianen ontvoerd in oosten van Jemen Spanjaarden zijn niet blij met anti-rookwet President Abbas bezweert rust te zullen herstellen Functionaris regering Bush kraakt afluisterpraktijken aliforniërs vluchten voor vet water Aangespoelde grienden gedood in Nieuw-Zeeland Problemen Britse pubs blijven uit Bomaanslag op Sulawesi eist zeven mensenlevens Tom Jones tot ridder benoemd Fran^aise bevalt in wc vliegtuig Universiteit YS weert Coca Cola Meer doodvonnissen Saoedi-Arabië Vliegen is het gevaarlijkst in Afrika maandag 2 januari 2006 van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De radicale Pa lestijnse organisaties Harnas, Is lamitische Jihad en de Al Aqsa Martelaren Brigades hebben in het weekeinde hun bestand met Israël opgezegd, dat ze sinds maart in acht namen. Het be stand liep zaterdag af en wordt niet verlengd. Aanhangers van Islamitische Ji had en de Martelaren Brigades vuurden in de nacht van zater dag op zondag raketten af op Is raël. Doelwit was de stad Sderot die niet werd getroffen. Harnas meldde gisteren dat er niet langer sprake is van een be stand. „Nu de periode van afkoe ling is afgelopen, bevestigen we dat de vijand de prijs zal beta len voor de misdaden tegen ons volk", aldus de organisatie. Af gelopen maand zei Hamas-lei- der Meshaal al dat het bestand niet zou worden verlengd 'ter wijl ons volk is omsingeld'. Ernstige fout President Abbas zei gisteren de stappen van de radicale organi saties te betreuren. „Zij die spre ken van een eind aan het be stand begaan een ernstige fout", aldus het staatshoofd dat mo menteel Abu Dhabi bezoekt. Palestijnse veiligheidsfunctiona rissen bestormden gisteren een gebouw waar militanten een Ita liaanse vredesactivist gijzelden. Veiligheidsbeambten lieten we ten dat de Italiaan veilig uit het pand is gehaald. Tijdens de be storming is over en weer gescho ten, maar er vielen geen gewon den, aldus Palestijnse veilig- eidsbronnen tegen de Israëli- - che krant Haaretz. ~)e Al Aqsa Martelaren Briga des, een militante groepering .ie is gelieerd aan de Fatah-be- weging van Abbas, hebben de erantwoordelijkheid voor de tvoering opgeëist. AN FRANCISCO - De autori tten in de Amerikaanse staat Californië hebben zaterdag dui zenden mensen geëvacueerd we gens overstromingen in de omge ving van San Francisco. Door zware regenval zijn rivieren ten noorden van de Californische stad buiten hun oevers getre den. De overstromingen en aardver schuivingen hebben volgens hulpverleners voor zover be kend nog geen slachtoffers geëist. Zeker 4000 mensen moes ten de jaarwisseling doorbren gen in opvangcentra van het Ro de Kruis. Festiviteiten in Los Angeles in verband met oud en nieuw moesten worden afgelast door het slechte weer aan de westkust. ANP/AFP FABEWELL SPIT - Nicuw-Zee- landse natuurbeheerders heb ben gisteren 41 grienden doodge schoten om ze uit hun lijden te verlossen. Greg Napp van het departement voor natuurbeheer zei tegen de krant New Zealand Herald dat het te gevaarlijk en vrijwel on mogelijk was de walvissen terug naar open zee te leiden. In totaal spoelden 49 grienden aan bij Farewell Spit, in het ui terste noorden van South Is land. Na enkele uren waren er al acht dood. Daarop schoten de natuurbeheerders de overige 41 walvissen dood. ANP LONDEN - Ruim een maand na de versoepeling van de openings tijden in Britse pubs, vindt een grote meerderheid van de inwo ners van Wales dat de maatregel voor hen 'niets heeft veranderd'. Dat blijkt uit een opiniepeiling door de BBC onder 1055 mensen in Wales is uitgevoerd. Ook de politie zegt dat er sinds 24 no vember, toen de versoepeling van kracht werd, weinig is ver anderd. Critici vreesden dat de maatregel overmatig drankge bruik en ordeverstoring in de hand zou werken. ANP De Britse staatsburgers Kate Burton en haar ouders, die eer der deze week in de Gazastrook waren ontvoerd, zijn vrijgela ten. Kate, een medewerker van de Palestijnse mensenrechten groep Al Mezan, en haar ouders Hugh en Helen werden woens dag in Rafah in het zuiden van de Gazastrook door zeven gewa pende mannen ontvoerd. Een tot dusver onbekende Palestijn se groep, Brigades van de Moed- jahedien, eiste de verantwoorde lijkheid op. In een videobood schap die vrijdagavond naar Pa lestijnse media was gestuurd, wordt de vrijlating van Kate Burton en haar ouders 'een ge baar van goede wil' genoemd. In de Gazastrook en op de Wes telijke Jordaanoever worden re gelmatig buitenlanders ont voerd. Meestal proberen de da ders dingen gedaan te krijgen van de Palestijnse Autoriteit, zo als de betaling van losgeld. Alle buitenlanders die vorig jaar wer den ontvoerd bleven ongedeerd en werden meestal vrij snel weer wijgelaten. Door de wette loosheid in grote delen van het Palestijnse gebied, kan de Pales tijnse Autoriteit de ontvoerin gen nauwelijks tegenhouden. President Abbas bezwoer zater dag dat hij de orde zal herstel len. „Het is tijd om het gezag van het recht te herstellen", zei hij in een nieuwjaarsboodschap die op de Palestijnse televisie werd uitgezonden. De gebeurte nissen 'beschadigen onze inter nationale geloofwaardigheid en versterken het Israëlische ex cuus om de vrede te ondermij nen en terugtrekkingen te stop pen', zei Abbas. ANP/AFP/DPA door Hans Heyt WASHINGTON - De voormali ge plaatsvervangende minister van Justitie James Comey wilde niet meewerken aan het gehei me programma van de rege- ring-Bush voor het afluisteren van Amerikaanse burgers in de strijd tegen het terrorisme. Dat meldde gisteren de krant The New York Times op gezag van functionarissen die bij de af luisterpraktijken waren betrok ken. Comey zou vraagtekens hebben over cle rechtsgeldigheid van het programma, omdat dit uitslui tend werd uitgevoerd op gezag van de regering en zonder in stemming van de rechterlijke macht. Hij zou die twijfels kenbaar heb ben gemaakt toen hij minister van Justitie John Ashcroft ver ving, die in het ziekenhuis lag. Comey weigerde stukken af te tekenen over het voortzetten van het programma. Medewerkers van Bush zouden daarom in maart 2004 naar het ziekenhuis zijn gegaan om Ash croft te laten tekenen. Het is on duidelijk of hij dat ook heeft ge daan. Opgeschort Wel staat volgens The New York Times buiten kijf dat het afluisterprogramma tijdelijk werd opgeschort. In december bracht de krant tot woede van president Bush aan het licht dat het National Security Agency al drie jaar burgers afluistert, voor al eventuele verdachten die met het buitenland communiceren. Justitie in de Verenigde Staten heeft een onderzoek ingesteld naar het uitlekken van het gehei me programma. ANP BRATISLAVA - Reddingswerkers bergen het lichaam van een van de zeven Tsjechische toeristen die omkwa men door een lawine in het Tatra-gebergte in Slowa kije. De slachtoffers raakten bedolven onder een lawine. Ondanks het slechte weer hadden zij in de bergen hun tenten opgeslagen. Eén persoon kon zich uit de sneeuw bevrijden en waar schuwde de reddingsdiensten. In de Franse Alpen werd een honderd meter brede sneeuwlawine een 25-jarige skiër fataal. De man kwam om bij het afda len van een piste in de Savoy. foto RTR door Windy Kester OSLO - Het stinkt in de kelder van de bakkerij in Oslo's duur ste winkelstraat. „Er liggen hier zeker kadavers", weet ratten vanger Orjen Kristiansen van be- strijdingsbedrijf Anticimex. Een paar weken geleden heeft hij op verzoek van de eigenaar van de bakkerij dozen met gif uitgezet. Ratten eten het gif en kruipen daarna in een hoekje om te sterven. Vandaag is Kristi ansen terug om de dode beesten op te ruimen. Hij heeft er al een tje van 45 centimeter (inclusief staart) aangetroffen. De Noorse hoofdstad wordt ge plaagd door een ratteninvasie. Het gemeentebestuur berekende onlangs dat Oslo twee maal zo veel ratten als inwoners heeft. Er moeten dus meer dan een mil joen ratten rondrennen. De reinigingsdienst liet vorig jaar tweehonderd kilo gif achter bij cle populairste riooluitgan gen. Omdat de overheid de plaag niet meer aan kan, flore ren de commerciële rattenvan gers. Kristiansen heeft enkele tientallen collega's. „Normaal vang ik ook kakkerlakken, maar dit jaar was het extreem druk in de rattenbusiness." Een verklaring voor de plaag zijn de steeds mildere winters, waardoor de beesten meer tijd hebben zich te vermenigvuldi gen. Bovendien denkt Kristiansen dat de stad bouwtechnisch fout in elkaar steekt. „In veel oude huizen zijn de afvoersystemen slecht gesaneerd. Men heeft een nieuwe pijp aangelegd, maar de oude is meestal nog een directe verbinding, dus zonder deksel, tussen riool en kelder", zegt Kristiansen, terwijl hij in de kel der een provisorische oplossing verzint en de leiding dichtstopt met een oude petfles. Etensresten Bij het Noorse Instituut voor Volksgezondheid wordt gewe zen op een andei'e belangrijke oorzaak van de plaag: etensres ten. „Ratten zijn daar waar men sen zijn. Oslo heeft een pro bleem met al het afval dat men sen op straat gooien", zegt Ar- nulf Solheng. De afgelopen ja ren schoten kiosken die 24-uur per dag fast-food verkopen als paddenstoelen uit de grond. Het aantal afvalbakken op straat is echter nog steeds op het niveau van twintig jaar geleden. Vooral de winter is een druk jaargetijde voor de rattenvan gers. Als het in het riool te koud wordt, verlaten de dieren cle 'on derwereld' en zoeken een war mer plekje op. Meestal trekken ze naar kelders en opslagruimten, maar ook keu kens en eettentjes moeten er aan geloven. Dit seizoen zijn vooral de restau rants de favoriete hangplek van het rattenvolk. Onlangs vond de Keuringsdienst van Waren tij dens een routinecontrole ratten- uitwerpselen in een met Miche- lin-sterren bekroond restau rant. De tent is onmiddellijk ge sloten wegens gevaar voor de volksgezondheid. De afgelopen weken moest de ene na de andere horecagelegen heid toegeven een rattenpro- bleem te hebben. „Het is natuurlijk een ramp om die beesten in huis te hebben", zegt de eigenaar van de bakkerij waar Kristiansen aan de slag is. Hij wilt daarom absoluut ano niem blijven. „Je schaamt je toch. De enige troost is dat de hele stad er last van heeft." Kristiansen draagt neutrale kle ding, zodat je niet kunt zien waarmee hij zijn brood ver dient. „In restaurants doe ik meestal of ik de koelkastreparateur ben. Het liefst gebruik ik vallen, dan weet je tenminste zeker waar je het lijk vindt en voorkom je dat ratten de portiek van een eet- tent opzoeken om te sterven." GPD door Anna Ferschtman JAKARTA - In de stad Palu op het Indonesische eiland Sula wesi zijn zeven mensen omgeko men bij een bomaanslag op een markt. Bovendien liepen 54 men sen verwondingen op. Een twee de bom is later onschadelijk ge maakt. Dat verklaarde politie chef Oegroseno voor Cen- traal-Sulawesi zaterdag tegen de Indonesische tv-zender Me tro TV. De bom ontplofte op een drukke markt in een christelijke wijk van Palu, de hoofdstad van Cen traal Sulawesi. Op de markt worden varkens en varkensvlees verkocht. Volgens de islam, zijn varkens onreine dieren. Vorig jaar vielen gewapende moslims varkensbedrijven aan in Cen- traal-Sulawesi aan en slachtten talloze dieren af. Vlak bij de plek waar de met spijkers gevulde bom zaterdag explodeerde, staat een kerk. De moslimmeerderheid en een gro te christelijke minderheid op Su lawesi leven al jaren op uiterst gespannen voet. In oktober zijn drie christenmeisjes onthoofd door gemaskerde mannen. Ja karta heeft daarna extra troe pen naar het eiland gestuurd. Afgelopen mei kwamen 22 men sen om toen er twee bommen ontploften op een markt in de christelijke stad Tentena op Su lawesi. Ook in 2004 vielen op Su lawesi doden, voox-namelijk on der christenen, door bomaansla gen. De Indonesische president Susi- lo Bambang Yudhoyono heeft de aanslag in Palu scherp ver oordeeld. Hij zei dat de daders worden gepakt. De politie heeft in het gebied de beveiliging van vooral kerken opgevoerd en con troleert het in- en uitgaande ver keer. ANP/EFE/RTR LONDEN - Zanger Tom Jones (65) is tot ridder benoemd bij de New Year Honours van dit jaar in Groot-Brittan- nië. De zanger, met hits als Delilah en It's not unusualj kreeg de onderscheiding voor zijn muzikale verdiensten. Thomas Jones Woodward werd op 7 juni 1940 in Ponty pridd in Wales geboren en begon zijn carrière in 1963 als zanger bij de groep Tommy Scott and the Senators. Een jaar later veranderde hij zijn naam in Tom Jones. Ook toneelschrijver Arnold Wesker en jazzmuzikant John Dankworth zijn tot ridder benoemd. GPD SAINT DENIS DE LA REUNION - Een 25-jarige Franqai- se uit La Réunion heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een baby gebaard in het toilet van een vliegtuig. Een arts die toevallig aan boord was, knipte de navelstreng door, aldus de luchtvaartmaatschappij Air Austral. Gezagvoerder Jean-Christophe Durieux had zoiets nooit eerder meegemaakt tijdens zijn carrière van twintig jaar: „Wij zijn met 170 passagiers gestart in Lyon en met 171 passagiers geland m La Réunion." ANP/AFP/DPA NEW YORK - Coca Cola verdwijnt uit de automaten op de campussen van de Universiteit van Michigan, die ruim 50.000 studenten telt. De universiteit boycot het merk. Coca Cola heeft de condities afgewezen voor een onafhan kelijk onderzoek naar aantijgingen van studentengroepe ringen. Ze beschuldigen het bedrijf van wanpraktijken in India en Colombia. Zo zitten er er in de Indiase cola res ten bestrijdingsmiddelen en zouden mensenrechten wor den geschonden op bedrijfsterreinen in Colombia. Het contract met de universiteit heeft een waarde van 1,4 miljoen dollar. Dat is weinig vergeleken met de bijna 22 miljard dollar omzet van het concern. De schade kan vol gens het Amerikaanse tv-station CNN toch groot zijn om dat Coca-Cola sterk afhankelijk is van zijn imago. ANP RIYAD - Het aantal terechtstellingen in Saoedi-Arabië is in 2005 gestegen naar 82. De meesten zijn met het zwaard onthoofd. In 2004 werden er in Saoedi-Arabië 35 mensen geëxecuteerd en in 2003 waren dat er 52. In Saoedi-Arabië wordt de islamitische wetgeving (sha- ria) toegepast. Moordenaars, drugshandelaren, verkrach ters, godslasteraars, echtbrekers en mensen die hoogver raad plegen kunnen de doodstraf krijgen. ANP/DPA RIJSWIJK - In 2005 verongelukten minder passagiers vliegtuigen dan gemiddeld sinds 1995. Doordat er verhou dingsgewijs veel ernstige ongevallen gebeurden lag het aantal doden met 1059 bijna op het gemiddelde, meldt de Nederlandse organisatie Aviation Safety Network. Bij 35 crashes kwamen 1059 inzittenden om. Er waren zes ongelukken, waarbij meer dan honderd inzittenden om kwamen: in Afghanistan, Griekenland, Venezuela, Indo nesië en Nigeria (twee maal). Afrika blijft het onveiligste continent met 40 procent van de vliegrampen, terwijl er circa 4 procent van alle vliegtuigen opstijgt. ANP door Hans Heyt SANAA - Leden van de Al Saidi stam hebben in de provincie Ma- rib in het oosten van Jemen en kele Italianen ontvoerd. Dat heeft het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken giste ren laten weten. Het ministerie liet zich niet uit over het aantal Italianen dat is ontvoerd. Volgens Jemenitische veilig heidsbeambten zijn vijf Italia nen gegijzeld. De gijzelnemers zouden drie vrouwen de vrijheid hebben aangeboden. Volgens een Jemenitische functionaris hebben de vrouwen dat aanbod geweigerd, omdat ze willen dat ook hun twee mannelijke reisge noten vrijkomen. Over de vrijla ting van de mannen wordt on derhandeld. De ontvoerders zou den in ruil de vrijlating eisen van acht stamgenoten die in Je men vastzitten voor moord. Afgelopen week waren de Duit se oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Jürgen Chro- bog, zijn vrouw en drie zoons in Jemen ontvoerd. Zij zijn zater dag vrijgelaten en keerden zon dagavond terug in Keulen. Le den van de stam Al Abdullah hadden het gezin in de provin cie Shabwa gevangengenomen. Eerder op dag zei Chrobog dat hij tijdens de ontvoering geen moment het gevoel had dat hij in levensgevaar vei'keerde en dat hij en de leden van zijn ge zin goed zijn behandeld door de gijzelnemers. Naar aanleiding van de recente ontvoeringen ontsloeg de rege ring van Jemen de gouverneurs van de provincies Marib en Shabwa. Gewapende mannen ontvoeren vaker buitenlandse toeristen om hun eisen kracht bij te zetten. Bijna altijd lopen deze inciden ten na onderhandelingen goed af. ANP/AFP/DPA/EFE Rattenvanger Orjen Kristiansen dicht een oude rioolpijp met een petfles. door Henk van den Boom BARCELONA - De jaarwisse ling is voor veel Spanjaarden niet bepaald vrolijk begonnen. Vanaf gisteren moeten ze op veel plekken hun onafscheidelij ke sigaret doven. Op de werkplek, in overdekte openbare ruimten, in de grotere restaurants, feestzalen, bars en discotheken mag niet meer wor den gerookt. Daar moeten apar te ruimten worden gecreëerd. Voor de kleinere horecagelegen heden is een overgangsregeling van kracht. Voorlopig kunnen de eigenaren kiezen of hun klanten mogen ro ken. Ook de tabaksreclame en de verkoop van rokersartikelen is in Spanje aan strakke banden gelegd. Volgens sommige deskundigen is de wetgeving erg onduidelijk. In ieder geval komen dagelijks zo'n vijfhonderd telefoontjes binnen bij het ministerie van Volksgezondheid met alle soor ten van vragen. Een vrachtwagenchauffeur wil bijvoorbeeld weten of hij in de cabine van zijn truck mag ro ken, aangezien dit zijn werk plek is. Een mevrouw zit met het pro bleem of ze thuis een sigaretje mag opsteken als haar werkster er is, aangezien het de werkplek is van haar helpster. Een man vraagt aan de minister of hij mag roken in een seks shop. Ook gaan veel vragen over het rookgedrag in voetbalstadions en arena's voor het stierenvech- ten. Te streng ITet merendeel van de Spanjaar den zegt achter de nieuwe wetge ving te staan, maar de tabaks branche en de verstokte rokers vinden de regels veel te streng. De Spaanse media die op de eer ste januari massaal steekproe ven namen kwamen tot de con clusie dat de noodzakelijke an- ti-rookvoorzieningen op veel plaatsen nog ontbreken. Op het niet naleven van de re gels staan pittige boetes, maar voorlopig zal de overheid zich beperken tot het geven van een waarschuwing. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5