Telefoon CZ staat roodgloeiend PZC De laatste bollen vliegen de kraam uit Koenckelen met een zwerdje Computerproject op Schouwen-Duiveland loopt als een trein Aanhoudingen in Middelburg Karren vol bloem en krenten Succesvol feest in Arnemuiden Handgemeen in Goes Aanhoudingen in nieuwjaarsnacht Op de verkeerde bank Inbraak in woning Cafébezoeker krijgt klap met fles agenda Zorgverzekering blijft ingewikkelde materie MIDDELBURG - In Middel burg zijn in de nieuwjaarsnacht diverse aanhoudingen verricht. Een achttienjarige Yersekenaar werd rond kwart voor vier op de Markt aangehouden, omdat hij ervan verdacht werd een zeven- tienjarige Arnemuidenaar op zijn gezicht te hebben geslagen. De ruzie ging over een meisje. Op de Vlasmarkt is rond kwart over vijf een 31-jarige man uit Vlissingen aangehouden. Omdat de man met een geopend blikje bier over straat liep, werd hij naar het bureau gebracht. Hij kon zich niet legitimeren. Op het bureau bleek de man enkele tientallen xtc-pillen bij zich te hebben. De man is ingesloten en zit nog vast. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Meer dan 20.000 oliebollen gingen er de afgelopen dagen vanuit de kraam van Bakker Boer in Kapelle naar de klanten. door Mieke van der Jagt GOES - Lange rijen stonden er zater dagochtend en een deel van de middag voor de oliebollenkramen. Gewone olie bollen, krentenbollen, sneeuwballen, ap pelbeignets: zakken vol, met of zonder poedersuiker, vonden hun weg naar de oudej aarsgezelligheid in de Bevelandse huiskamers. Bakker Boer alleen al bak te en verkocht meer dan 20.000 oliebol len en 4500 appelbeignets, die bij Bak ker Boer overigens best appelbollen mo gen heten. Bakt er dan niemand meer zelf oliebol len? O jawel! Te oordelen naar de kilo's bloem en de liters olie in de winkelwa gentjes moet de oliebollenconsumptie, huisvlijt en aan het kraam gekocht bij eengenomen, gigantisch zijn, Er zit verschil in oliebollen, dat weet ie dereen. Je hebt er die meer weghebben van brood: mooi rond, ietwat droog en met een licht randje rondom, en je hebt er met met uitsteeksels aan alle kanten. Dat zijn de bollen die zelf gebakken zijn van traditioneel, slap oliebollenbe- slag. De bollen van Bakker Boer zijn be wust op de ouderwetse manier gebak ken: slap beslag met een ijsschep in de olie en dan maar zien wat voor vorm er uiteindelijk uit komt. „Het zijn de ech te, groetmoeders-oliebollen", zegt de bakker. „Net of je zelf in de keuken hebt gestaan." Rond de middag zijn in zijn Kapelse kraam alle gewone oliebol len uitverkocht. Er zijn nog wel krenten bollen, maar het beslag is op. Ook in de winkels in Kloetinge, Goes en Middel burg gingen de oliebollen er als een ra zende doorheen. „Ik heb de indruk dat de klanten ze wel lekker vinden", maakt de bakker een understatement. Hoewel je dus op verschillende plaatsen ouderwets gebakken bollen kunt krij gen, is het veel mensen hun eer te na om ze te gaan kopen. Bij de kassa in de Goe- se supermarkt rekent Corrie Karelse vier pakken oliebollenmix en wat fles sen zonnebloemolie af. „We waren het eerst niet van plan, maar het weer is goed opgeknapt. We kunnen ze nu best buiten bakken." Cor rie maakt het beslag en haar man bakt de bollen buiten op een oud petroleum stel in een diepe braadpan. „We hebben het ook wel eens onder de afzuigkap ge daan, maar toen stonk het hele huis. Normaal maken we het beslag van wit te bloem met gist, maar nu heb ik geen gist in huis. Ik probeer maar eens van die kant-en-klaar mix. Voor de tijd hoef je het niet te doen, want het moet net zo lang rijzen." Corrie gooit rozij nen, krenten en stukjes appel door het beslag. „Geen sukade, daar hou ik zelf niet van." Gemberbollen Bij Peter Ooms (twee pakken bloem en twee flessen olie in de kar) staat thuis al een pan met beslag te rijzen. Hijzelf is niet bij het bakproces betrokken, maar is nog om boodschappen gestuurd. „Mijn vrouw brengt vanavond oliebol len naar haar halve familie en ik geloof dat ze dacht dat ze tekort kwam. Ze bakt in elk geval verschillende soorten: zonder iets, met krenten en ook elk jaar foto Willem Mieras een schaal met gemberbollen: die zijn heerlijk. Ik mag straks wel een halve emmer appels schillen voor de beignets, maar ze willen me niet in de keuken hebben. Ik ben een brave vent, ik doe de hele dag wat met opgedragen wordt." Weliswaar heeft Jamie Gür flink wat meel en olie ingeslagen, maar het is niet voor de oliebollen. „Die krijg ik al jaren van de buurvrouw, een paar huizen ver der. Zelf maak ik een Turkse lekkernij in de oven: met kaas en lamsvlees. Het is hartig en van allebei de soorten gaat er een blik naar de buurvrouw. Zo doen we het al een jaar of tien, sinds we sa men in de vrouwengroep zitten." Maar je hoeft niet naar de kraam om kant en-klare oliebollen te kopen. Bij de su permarkt kun je ze ook verpakt halen. Voor Toon Nieuwland is dat goed ge noeg: acht oliebollen en vier appelbeig nets. Hij krijgt twee maten over de vloer, ook alleenstaand, net als hij. „Die blikken bier zijn eigenlijk het belang rijkst. Om wat extra te halen ben ik nog even boodschappen gaan doen. Nou ja, een paar olliebollen kunnen dan ook nog wel in mijn auto. Voor de traditie, want zelf eet ik ze niet. Die kilo kaas zal eerder op zijn." maandag 2 januari 2006 bil door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het project 'com puter in de kern', een initiatief van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei, slaat aan. De belang stelling voor de computerlessen is - vooral onder ouderen - bo ven verwachting. In een aantal dorpskernen op Schouwen-Dui veland zijn nieuwe computercur sussen al volgeboekt. Toenmalig PvdA-wethouder A. van der Wouden van de gemeen te Schouwen-Duiveland gaf de aanzet tot het computerproject. Van der Wouden, nu bij de ge meente werkzaam als hoofd van de afdeling Samenleving, vroeg De Lichtboei te kijken of in de kleine kernen op het eiland com putercursussen opgezet zouden kunnen worden. Aanleiding waren de ontwikke lingen rond het pilotproject 'Leefbaarheid in de kleine ker nen'. Uit onderzoek door een sta giaire was eerder al gebleken dat er behoefte was aan een der gelijke cursus. De gemeente richtte haar pijlen vooral op ouderen. Door die kennis te la ten maken met computer en in ternet, hoopte de gemeente te kunnen voorkomen dat ouderen in een sociaal isolement terecht zouden komen. Draagvlak Bij de opzet van het cursuspro ject koos De Lichtboei voor sa menwerking met zowel dorpsra den als beheerders van dorpshui zen. Ook werd samenwerkring gezocht met zorgkoepel Allévo. Op die manier zou, zo werd gere deneerd, een breed draagvlak voor de computercursussen ge vonden kunnen worden en tege lijkertijd kunnen worden ge werkt aan een netwerk van con tacten. Dat deze aanpak aardig wat tijd kostte, nam De Licht boei voor lief. In Oosterland kwam De Licht boei samen met de dorpsraad tot een zevental computercursus sen die alle met succes konden worden afgerond. In Bruinisse werden samen met Allévo-zorg- centrum In 't Opper twee cursus sen opgezet en hetzelfde gebeur de in Allévo-zorgcentrum Duin oord in Haamstede. In Noord- gouwe is eveneens een cursus van start gegaan en met de stads raad Brouwershaven zijn inmid dels afspraken gemaakt voor een computercursus in het Brouwse Tonnenmagazijn. Bij de opzet van de computercur sussen is De Lichtboei gecon fronteerd met een aantal knel punten, maar die zijn vooral van technische aard. Bij beide genoemde Allévo-vestigingen ontbreekt een draadloos toe gangspunt voor computers en in het Brouwse Tonnenmagazijn is wel voorzien in een zogeheten 'router', maar die draadloze in ternettoegang bevindt zich niet op de juiste plek, waardoor feite lijk alleen vooraan bij de bar computerles gegeven zou kun nen worden. Verplaatsing van de router kan soelaas bieden. ARNEMUIDEN - Het doel is be reikt, zegt Stephan de Meul- meester uit Arnemuiden. „We wilden jongeren uit Arnemui den een goed alternatief geven zodat ze met oudjaar niet buiten hoeven te staan en ook nog eens een leuk feest hebben. Het is ge gaan zoals we wilden. De mu ziek is niet één keer uitgevallen en de reacties van de bezoekers zijn superpositief." Voor het eerst hebben jongeren uit Arnemuiden zelf een oudejaarsfeest gehouden. Ze kre gen hulp en subsidie van de ge meente Middelburg. De oude gymzaal in het dorp werd omge toverd tot een discotheek, com pleet met een professionele lich tinstallatie, een bar, een podium voor de dj's en een rookmachi ne. Er waren een paar afspra ken gemaakt met de gemeente en de politie. De politie zou niet binnenkomen. Drugs, wapens, vuurwerk en glaswerk evenmin. De jongens moesten er zelf op toezien dat alles netjes verliep- Burgemeester Schouwenaar is zeer te spreken over de manier waarop het feest was geregeld. „We hebben steeds gezegd: feest vieren mag, vernielen niet. En dat hebben ze heel goed waarge maakt. Ze hebben Arnemuiden weer een goede reputatie be zorgd. Wat mij betreft is het voor herhaling vatbaar." GOES - In de Duizendbladstraat in Goes vond zaterdaga vond een handgemeen plaats waarbij een 30-jarige bewo ner door een andere bewoner en een kennis daarvan werd geschopt en geslagen. Een 50-jarige vrouw en een 53-jari- ge man, die in het gezelschap waren van de 30-jarige, kwamen tussenbeide en werden zelf ook geschopt en ge slagen. De 30-jarige man liep letsel op in zijn gezicht en zijn zij, de vrouw een pijnlijke kaak en schouder en de 50-jarige man raakte gewond aan een van zijn vingers. Andere be woners uit de straat hebben de vechtende partijen uit el kaar gehaald. Aanleiding waren problemen eerder die avond tussen de 30-jarige man en de andere bewoner en zijn kennis. Alle drie, de 30-jarige en de 53-jarige man en de vrouw heb ben aangifte gedaan van mishandeling. GOES - De politie heeft in cle nacht van oud en nieuw in Goes diverse mensen aangehouden wegens uiteenlopende overtredingen. Een 22-jarige Vlissinger werd aangehou den toen hij zich bemoeide met een andere aanhouding; hij sloeg daarbij een agent op diens arm. Wegens beledi ging van agenten werd een 17-jarige Oost-Souburger op gesloten. Op verdenking van vernieling van ruiten werden op ver schillende plaatsen een 22-jarige en een 20-jarige Goese- naar aangehouden. Een 18-jarige Oost-Souburger werd naar het huis van bewaring gebracht op verdenking van mishandeling van een agent. Een 19-jarige Goesenaar werd aangehouden omdat hij vuurpijlen op mensen schoot. De man kreeg een bekeuring en moest zijn vuur werk inleveren. GOES - Nadat hij de ruit van een voordeur had vernield, is een 21-jarige man uit Goes zaterdagnacht aangehou den in de woning. Bij aankomst van de politie lag hij op de bank in de woonkamer. Hij zei de ruit te hebben inge- schopt omdat hij de woning niet in kon. Vervolgens kwam hij er achter dat hij helemaal niet in die straat woonde. De man had de nodig alcohol gebruikt. HEINKENSZAND - Inbrekers zijn gisterochtend tussen half vijf en negen uur een woning in de Zangvogelstraat in Heinkenszand binnengedrongen. Uit de woning wer den enkele duizenden euro's gestolen. KOUDEKERKE - Een 20-jarige man uit de gemeente Veere is zaterdagnacht tussen twee uur en kwart over twee in een horecabedrijf op het Dorpsplein in Koudeker- ke door een medebezoeker met een fles op het hoofd gesla gen. De twee mannen hadden een kleine woordenwisseling ge had en toen de 20-jarige even later met iemand anders stond te praten werd hij met een fles op het hoofd gesla gen. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis en heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Mieke van der Jagt YERSEKE - Je hoeft geen noten te kunnen lezen, en de techniek van het marcheren doet er ook niet toe. Het enige wat je nodig hebt om in de Eerste Yersekse Koenckelpotfanfare te kunnen meestappen, is een opgewekte natuur en wat gemeenschaps zin. En gevoel voor traditie na tuurlijk, want de koenckelpot is al eeuwen een laagdrempelig in strument om de muizenissen van het oudejaar te verdrijven. In Yerseke hebben ze dat alle maal in huis, dus trok de Koen ckelpotfanfare zaterdag weer door het dorp; van 't Trefpunt naar Vredelust en van Vredelust naar de podiuniwagen op het kerkplein, waar het hele dorp zich, gewapend met geïmprovi seerde koenckelpotten aansloot bij het concert. De traditie wil dat een bamboe stokje, gestoken door een vel van varkensblaas dat over een hol vat is gespannen, gaat brom men door erover te wrijven. De leden van de fanfare, de man nen en vrouwen in een groene bodywarmer met opdruk en rare hoedjes op, hebben zo'n ech te pot of een staf met bekkens en een tomtommetje eraan. Maar het gaat ook heel goed met een soepblik en een stukje plas tic. Bijna alle Yersekse kinderen hebben dus vorige week zo'n koenckelpotje geknutseld, waar mee ze de fanfare op hun tocht door het dorp kunnen volgen. Bijna iedereen kan ook het koen- ckellied meezingen, waarin de frase 'Geef me een centje, dan ga ik voorbij', een holle is gewor den. Want centjes haalt de Koenckel- potfare niet op, er wordt juist uitgedeeld en wel krupjes uitge bakken spek, oftewel Zeeuwse zwerdjes. In Yerseke schrijft de traditie voor dat de toeschouwers aan de kant een zwerdje kraken, te- Deelnemers aan het koenckelpotten in Yerseke krijgen een stukje uitgebakken spek, oftewel Zeeuwse zwerdjes foto Willem Mieras gen de kou en de eventuele hon- niet. Na de tocht, de concerten glühwein, kon iedereen tegen ger. bij Vredelust en op het Kerk- half vijf alweer naar de oliebol- Een langdurig evenement is het plein, de chocolademelk en de len, thuis bij de kachel. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt, 10.00-22.uur: Schaatsen in winterse en historische kerstsfeer; HEINKENSZAND - Zorgcentrum Dijk- stede, 09.30 uur: Optreden door het Zuid-Bevelands dameskoor. KAPELLE - Hal van het gemeentehuis, 19.00-21.00 uur: Nieuwjaarsreceptie; SINT-MAARTENSDIJK - Burgerzaal van het gemeentehuis, 19.30 uur: Nieuwjaarsreceptie. Idoor Mieke van der Jagt GOES - Roodgloeiend stond de telefoon de laatste week van het oude jaar bij zorgverzekeraar CZ. Een paar duizend man, ei- - gen werknenners en die van spe ciaal ingehuurde callcentra, wa ren telkens tot acht uur 's avonds in de weer met het beant woorden van vragen over de nieuwe zorgverzekering. Aan de andere kant van duizen- 'i den telefoonlijnen zaten duizen- 'i den verzekerden en verzekerden in spe, niet zelden met groeien de ergernis te wachten, soms met tientallen wachtenden vóór hen. P. de Raad, hoofd van de CZ-af- j deling die het informatiecircus I uitvoert, vindt het ontzettend vervelend. „We hebben er alles aan gedaan om dit te voorko men. We zijn al vroeg in het jaar 1 begonnen met het opleiden van ij medewerkers. Je moet beseffen 'I dat het niet alleen gaat om ande- re polissen, maar om een heel an il dere wet. De mensen van de call- i; centra kunnen die vragen niet beantwoorden, zij zijn weer op- geleid om offertes toe te lich- ten." Offertes Om de zaak over de tijd te sprei den heeft CZ de offertes al gefa seerd verstuurd, maar dat heeft niet echt veel geholpen. De Raad vermoedt dat veel mensen vrij waren tussen Kerst en Oud en Nieuw. „Waarschijnlijk heb ben ze nu de tijd genomen om de aanbiedingen eens grondig te vergelijken." Dat CZ naderhand nog speciale aanbiedingen voor ouderen en jongeren heeft verstuurd, heeft er ook niet aan geholpen. Jongere verzekerden van CZ en ouderen vanaf vijftig jaar, heb ben na hun normale offerte nog een speciaal aanbod gekregen van een aanvullende verzeke ring met tandartskosten voor nog geen tientje. „Dat doen we om de klanten die we hebben te kunnen houden, maar het roept natuurlijk ook weer extra vra gen op." Het belangrijkste is vol gens De Raad dat de medewer kers veel langer in gesprek zijn met de mensen omdat de mate rie zo ingewikkeld is. „De meeste mensen hebben hun zorgtoeslag al gekregen en ge merkt dat het bedrag nogal scheelt met de premies. Ze ma ken zich daar zorgen over. Bij ons krijgen ze uitleg over hoe het dan in januari met de loon- strook zit. Tja, het zijn geen ge sprekken die je kunt afraffelen, want het gaat echt om iets we zenlijks: het inkomen dat men sen kunnen besteden." De Raad verwacht dat het in het nieuwe jaar wat minder druk zal wor den met telefoontjes. Verzeker den hebben nog een paar maan den de tijd om een keuze te ma ken en om zich te laten informe ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27