n i PROVINCIALE ZEEUWS Gastoevoer Europa loopt gevaar BEDANKT! PZC 2 miljard keer P7 C Drie doden bij jaarwisseling in Nederland WINNAARS Onrust in Krabbendijke en veel werk voor brandweer Walcheren lllllll COLLECTIE rein trekt eel meer assagiers Cheeta vlucht voor zebra's ussen verminderen aanvoer naar Oekraïne door ruzie over prijs Palestijnen zeggen wapenstilstand op Verdieping levert meer natuur op Hedrick rijdt record 10.000 meter alifornië pakt iparazzi aan postkantoor brUVlQ Maase sluit jaar winnend af Inll lllllll het weer van vandaag j cnimiu middag A/2 7e jaargang no. 1 landag 2 januari 2006 i nummer 1,25 PZC EEN VOORSPOEDIG 2006 ADVOCATENKANTOOR8 internet: www.pzc.nl (Advertentie) De 49 goede doelen van de Postcode Loterij. Zie ook onze advertentie in deze krant (Advertentie) zijn gezicht. De man overleed la ter in het ziekenhuis. In Leiden raakte een 20-jarige vrouw zwaargewond aan haar hoofd door vuurwerk. Een 19-ja- rige man uit Valthermond liep ernstig hoofdletsel op toen een soort fragmentatiebom vlakbij hem ontplofte. In het Groningse Loppersum zijn een 8-jarig en 11-jarig meisje met ernstig voet letsel naar het ziekenhuis ge bracht nadat een zwaar stuk vuurwerk was ontploft. De poli tie kon aan de hand van getui genverklaringen een 23-jarige Groninger aanhouden als ver dachte. De politie in Roosendaal ont- KERKRADE - Een cheeta van dierentuin Gaiapark in Kerkra- de is een uitstapje vanuit zijn verblijf naar de naastgelegen 'sa vanne' slecht bekomen. De daar rondlopende zebra's stormden op de indringer af, waarop deze meteen het hazenpad koos. De cheeta vluchtte het lege ver blijf van de giraffen in. Daar konden de medewerkers van de dierentuin hem makkelijk van gen. „De cheeta is een roofdier", aldus medewerker Verberk- moes, 'maar tegen boze zebra's legt hij het af'. GPD onze redactie buitenland £V - De gastoevoer van en, Duitsland, Italië, inkrijk, Oostenrijk, Tsje- Slowakije en Honga- is in gevaar. Dit maak- de autoriteiten van Oe- lïne bekend nadat het ssische gasbedrijf Ga- om de levering aan Oek- iie staakte. Aanleiding is ruzie over de gasprijs. dollar is de wereldmarktprijs. De 50 dollar per 1000 kubieke meter stond in een aflopend tien- jarencontract. Gedurende de looptijd daarvan is de prijs niet verhoogd. Naftogaz, daarin gesteund dooi de regering van Oekraïne en pre sident Joesjtsjenko, verwierp de prijsstijging. Een aanbod van de Russische president Poetin om Oekraïne met een lening van 3,6 miljard euro tegen gunstige voorwaarden te helpen, wezen de autoriteiten in Kiev af. Zaterdag toonden Naftogaz en de regering van Oekraïne zich bereid de door Gazprom verlang de prijs vanaf 1 april te betalen. Dit aanbod wezen de Russen van de hand. Gistermorgen om acht uur be gon Gazprom de gastoevoer in de leiding naar Oekraïne te ver lagen. Daar gaat dagelijks 480 miljoen kubieke meter door, waarvan 120 miljoen kubieke meter, voor Oekraïne. De rest is export naar elders in Europa. Waarschuwing Hoeveel gas Oekraïne in voor raad heeft is onduidelijk. Het land kocht vorige week 40 mil jard kubieke meter gas in Turk menistan, maar dat moet via Rusland aangevoerd worden. Volgens Gazprom kan dat niet met de bestaande pijpleidingen. De Russische regering heeft Oe kraïne gewaarschuwd geen ex- portgas af te tappen om de eigen voorziening op peil te houden. Daarbij werd het land op een aantal geldende internationale verplichtingen gewezen. Gas bedrijven in Polen en Hongarije meldden gisteren dat de toevoer van met een kwart is afgenomen sinds de Russen de aanvoer naar Oekraïne verminderden. Moskou beschuldigde Oekraïne er van de situatie te manipule ren en aan te sturen op een con frontatie, om Rusland als vijand te kunnen afschilderen. Daarbij zouden de parlementsverkiezin gen van maart in Oekraïne een rol spelen. Oekraïne vaart onder Joesjtsjenko sinds begin 2005 een pro-westerse koers. GPD pagina 2 Russisch gas belangrijk voor EU Oudjaarsnacht openden de Islamitische Jihad en de Al Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio& Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13; Sport: 17, 18, 19 en 21 van onze regioredactie KRABBENDIJKE - De jaarwis seling is in Zeeland redelijk rus tig verlopen. Wel waren er zater dag ongeregeldheden in Krab bendijke. Verder had de brand weer op Walcheren het druk, met ruim veertig meldingen. In Krabbendijke stichtte een groep van naar schatting twee honderd jongeren zaterdag brandjes door het afsteken van vuurwerk, waarmee ze overi gens al sinds woensdag bezig waren. De brandweer rukte uit om de brandjes te blussen, maar de jongeren trachtten dat te ver hinderen. Toen de politie erbij kwam, sloeg de vlam in de pan. De jongeren begonnen brand weer en politie te bekogelen met flessen, stenen en vuurwerk. Ver volgens werd de Mobiele Een heid erbij geroepen, maar toen die arriveerde bleken de gemoe deren alweer een beetje gesust. Om de zaak niet verder te doen escaleren, bleef de ME in de voertuigen. Een uur later onder nam de brandweer een nieuwe poging om de brandjes in het dorp te blussen. De politie was inmiddels aan de praat met een kleine groep jongeren, die wel voor rede vatbaar bleek. De rel len liepen met een sisser af en de avond verliep in Krabbendij ke verder relatief rustig. De brandweer op Walcheren, met name in Vlissingen had het druk. Het korps had de handen vol aan het blussen van contai nerbrandjes. Een brand richtte op oudjaarsavond veel schade aan in De Snuffelhoek, een win kel in tweedehands spullen in de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Verder werd een ca ravan in de as gelegd in de Schuitvlotstraat in Biggekerke. pagina 9 rustige jaarwisseling >r de Russische maatregel mindert de druk in de leidin- meldt het Oekraiense gas- rijf Naftogaz. Dat heeft ook ct op de levering van Rus- li gas aan Europa. Dat gas ;dt via dezelfde leidingen r Oekraïne getransporteerd, kundigen van de EU bespre- woensdag in Brussel de si- de. Daarbij wordt bezien of [etroffen landen op een ande- ïanier aan gas geholpen kun- worden. In een gezamenlij- brief roepen de regeringen de getroffen EU-lidstaten land en Oekraïne op de ru- Dver de gasprijs en -leveran- zo snel mogelijk te staken. Russische regering heeft Oe- ine volledig verantwoorde- gesteld voor eventuele pro- nen met de gaslevering aan oetrokken Europese landen, usief eventuele commerciële lolitieke schade, prom liet eind vorig jaar we- dat Naftogaz 230 dollar per 0 kubieke meter gas moet be- n in plaats van 50. De 230 Aqsa Martelaren Brigades het vuur op Israël. Het be stand dat de radicale Pales tijnse organisaties sinds maart 2005 in acht namen, liep zaterdag af. „De perio de van afkoeling is voorbij. De vijand zal de prijs beta len van misdaden tegen ons volk", liet Ha rnas zaterdag weten. De tweede verdieping van de vaargeul in de Westerschel- de levert tenminste 1100 hectare nieuwe en verbeterde na tuur op, waarvan ongeveer 300 hectare buitendijks. Het gaat om herstel en compensatie van schade die aan de na tuur is ontstaan door het uitgraven van de vaargeul. De komende drie jaar moet de compensatie nog en kele honderden hectares nieuwe natuur voort- brengen. -Cv Schaatser Carl Verheijen heeft maar kort kunnen genie ten van zijn status als wereldrecordhouder op de 10.000 meter. De Amerikaan Chad Hedrick scherpte op oudejaarsdag bij de Amerikaanse olympische trials in Salt Lake City de beste tijd ter wereld aan tot 12.55,11. Verheijen schaatste begin december in Heerenveen 12.57,92. IECHT - Het aantal reizi- dat de trein neemt is in 5 fors toegenomen. De Neder- Ise Spoorwegen vervoerden afgelopen jaar 4 procent t treinreizigers dan in 2004. MS doorbreken daarmee defi- ef de neerwaartse spiraal a-in ze jaren achtereen gevan- zaten. In 2004 boekte het be- f voor het eerst een beschei- reizigersgroei van 1,8 pro- t, vergeleken met een jaar Ier. Die stijging heeft zich afgelopen jaar doorgezet, jelijks zaten er ongeveer 100 meer reizigers in de trein .in 2004. gens de NS is de groei te dan- aan de extra zitplaatsen, de )reiding van het aantal sta- is en verbeterde reisinforma- Ook de vele files en de hoge zineprijzen hielpen een ,dje mee. GPD 5 ANGELES - In Californië [isteren een anti-paparazzi- van kracht geworden die 'ren moet beschermen tegen ige fotografen. ografen die hun prooi achter gen of klemrijden, kunnen :den veroordeeld tot betaling drie keer de aangerichte ade. Ook kan hun honora- n verbeurd worden ver- ard. afgelopen tijd veroorzaakten ■arazzi incidenten. Zo kreeg ister Scarlett Johansson een eluk op een parkeerterrein, a zij fotografen probeerde te vluchten. ANP/DPA van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bij de jaarwisse ling in Nederland zijn drie do den en tientallen gewonden ge vallen. Verder waren er hier en daar vernielingen, vechtpartijen en uit de hand gelopen vreugde vuren. Een ruzie tussen twee families over vuurwerk aan de Desmijn- dijk in Roosendaal kostte even na de jaarwisseling twee levens. Na klappen over en weer stak een man een 47-jarige buurman dood met een riek. De vader van de vermoedelijke dader raakte daarna onwel en overleed. De politie arresteerde drie verdach ten. De derde dode, een 44-jari- ge man, viel in Eindhoven. Rond middernacht ontplofte in de Las- susstraat een stuk vuurwerk in ruimde gistermiddag met hulp van de ME een illegale housepar ty in Etten-Leur. Daar hielden honderden feestvierders uit bin nen- en buitenland op een fa brieksterrein een feestje dat ge paard ging'met veel lawaai. De politie in Den Haag verricht te circa 150 aanhoudingen voor met name brandstichting. Op de Dam in Amsterdam was het alleen maar feest. 25.000 tot 30.000 uitbundige feestgangers telden daar af naar het nieuwe jaar. Zij aan zij dansten ze met Linksboven: Sommige deelne mers aan de traditionele nieuw jaarsduik in Vlissingen dansten letterlijk de zee in. Rechtsboven: Op de Dam in Am sterdam werd door enkele tien duizenden feest gevierd. Rechts: Een feestvierder gaat uit zijn dak op Times Square in New York. Links: Vuurwerk rond de Gevan gentoren en boven de boulevard van Vlissingen. fotografie: Lex de Meester, Evert Elzinga/ANP en Nicholas Roberts/RTR champagne in de hand op mu ziek van dj's 2006 in. In Parijs zijn tijdens de jaarwis seling circa vierhonderd auto's in brand gestoken en ongeveer 260 arrestaties verricht. De inci denten deden zich vooral voor in voorsteden. In Berlijn stroom den bijna een miljoen feestgan gers samen bij de Brandenburg- se Poort. In Duitsland werd het startsein gegeven voor het 'voet baljaar 2006'. Minister van Bin nenlandse Zaken Schauble heet te in Berlijn vertegenwoordigers Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a. verkrijgbaar bij Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten. I U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. www.winnaarscolIectie.nl cv.' ügsS 1 het alfabet van Zeeland i Na maanden van blessure leed heeft atleet Kamiel Maase de Sylvestercross in Soestduinen gewonnen. Luid juichend passeerde hij zaterdag de finishlijn, omdat hij zodoende z'n jaar nog een klein beetje goedmaakte. Maase miste dit jaar door zijn kwetsuren onder meer het WK atletiek in Heisin- welkom van de landen die deel nemen aan het WK. Honderdduizenden mensen feestten op Times Square in het centrum van New York. De feeststemming in hartje Manhat tan was uitgelaten. In Midden-Amerika kwamen ze ker vijftig mensen om, 33 in El Salvador en zeventien in de Do minicaanse Republiek. De mees te slachtoffers vielen bij au to-ongelukken. door vreugde schoten en door ongelukken met vuurwerk. ANP/RTR/AFP/EFE I 9'l016500ll001059" I Norm. prijs Voor abonnees: (Advertentie) C) Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mgn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen w- Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: [Zl pot maand met automatische Incasso |C 20,55)". O pet kwanaal met automatische incasso 59,75)*. pet jaar met automatische incasso 229.201*. met gratis PZC-paraplu 8II711688II555530H het alfabet van Zeeland Kijk op WMVpic.nl/a0onnBien. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur dcie bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4450 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1