Clash tussen haatdragende rivalen Niets lekkerder dan grenzen verleggen De winnaars en verliezers van 2005 De Block zevende in Soest Hekhuis wint snelschaaktoernooi Goverse duikt onder 39 seconden Winterse zwemstrijd in Oostburg Jonge tennissers in Eilandtoernooi Competitietreffen op leven en dood tussen Arsenal en Manchester United maandag 2 januari 2006 19 SOEST - Sandra de Block uit Hulst wist zaterdag in de Sylvestercross in Soest op een zevende plaats beslag te leggen op het onderdeel korte cross. De RKHAV-atlete had op een loodzwaar parkoers van 3200 meter een tijd nodig van 13 minuten en 5 seconden. Tommy Staal uit Zierikzee werd in Soest derde op de 2000 meter lange cross voor D-junioren. Staal, die in Zee land altijd een paar maten te groot is voor de concurren tie, moest zijn meerdere erkennen in Teun Geurts (Seven Hills Running), die met 7 minuten en 43 seconden een voorsprong had van zeven seconden op Staal en drie se conden op de nummer twee Fenno Polderman (Clitoneus). MIDDELBURG - Jeroen Hekhuis is de verrassende win naar geworden van het open snelschaakkampioenschap van Middelburg. Met negenenhalf punt bleef hij de favo riet René Tiggelman een half puntje voor. Met een redelijk sterk deelnemersveld werd gestreden over elf ronden in het wijkcentrum in Dauwendaele. René Tiggelman was in de ondelinge confrontatie wel sterker dan Jeroen Hekhuis, maar hij morste punten tegen andere concurrenten. Collin Boelhouwer en Eelco Haak wisten de sterspeler van Middelburg op een nederlaag te trakte ren. Hekhuis moest aan Ewoud van Hecke nog een halfje afstaan, maar verder kwam de speler van Souburg niet meer in de problemen. Tiggelman moest zich tevreden stellen met de tweede plaats, terwijl clubgenoot Ewoud van Hecke de derde plaats voor zich opeiste. ERFURT - Niels Goverse heeft in het Duitse Erfurt voor het eerst onder de 39 seconden gereden op de 500 meter. De schaatser uit Kapelle had een opening op de 100 meter van 10,50 en reed een rondje van 28,47 seconden, wat een eindtijd opleverde van 38,97. Het betekende een verbete ring van het Zeeuws record met meer dan 0,3 seconde. OOSTBURG - Het zwembad van sportcentrum De Een hoorn in Oostburg is volgend weekeinde het decor van de Zeeuwse Winter Zwemkampioenschappen. De organisatie van het evenement is in handen van Schel- destroom Breskens, de club die haar 75-jarig jubileum viert. Er zijn 52 Zeeuwse titels te verdelen (48 individuele en vier estafette). De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. GOES - In het sport- en recreatiecentrum Westenschou- wen wordt van vandaag tot en met vrijdag weer het Jeugd Eiland Tennistoernooi gehouden. In het evenement dat wordt georganiseerd door de stichting tennis Schou- wen-Duiveland, in samenwerking met de stichting Renes- se en het sport- en recreatiecentrum, is ruimte voor vele categorieën. Bij de meisjes wordt gestreden in de leeftijds klassen tot en met 8 jaar, t/m 10 jaar, t/m 12 jaar, t/m 14 jaar en t/m 17 jaar. Bij de jongens zijn er categorieën tot en met 10 jaar, t/m 12 jaar, t/m 14 jaar en t/m 17 jaar. Er wordt dagelijks tussen 9.00 uur en 16.00 uur gespeeld. Er doen 65 kinderen aan het toernooi mee. Mooi affiche hoor, Arsenal-Man chester United, morgenavond in Londen. Maar de duels tussen de twee Engelse topclubs liepen de afgelopen jaren regelmatig uit de hand en bleven meer han gen vanwege incidenten dan vanwege doelpunten of fraai voetbal. Als de tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond slim is, hangt men een camera in de spelerstunnel van Highbu ry. door Roy Hammink DEN HAAG/LONDEN - De twee mannen die elf maanden geleden bijna met elkaar op de vuist gingen, zijn er morgena vond niet bij. Roy Keane heeft Manchester United verlaten voor Celtic, Patrick Vieira speelt niet meer bij Arsenal maar bij Juventus. Op 1 februari 2005 stonden bei de aanvoerders met hun ploegge noten klaar in de spelerstunnel van Highbury. Vieira vond het nodig om Gary Neville intimide rend toe te spreken, Keane pikte het niet. De ruige Ier meldde Vieira dat niet tegen een klein ventje als Neville te doen, maar tegen iemand van zijn eigen kali ber. Keane zelf dus. Het gevolg: een boel duw- en trekwerk, veel gescheld. En dat allemaal twee minuten voor het beginsignaal. De 'bust-up' was het logisch ge volg van de animositeit die er heerst tussen Arsenal en Man chester United. De twee clubs speelden tot vorig seizoen jaren lang samen om de Engelse titel en met cultuurdragers als Vieira en Keane op het veld was er nooit sprake van een rustig wed strijdje. Het duo breekt liever een been bij een tackle dan dat de poot wordt teruggetrokken. Dan willen de gemoederen wel eens hoog oplopen. Manager Soms kan die spanning worden verminderd door wijze woorden van de manager, de baas van het team. Maar Arsène Wenger (Ar senal) en Alex Ferguson (Uni ted) kunnen elkaar niet luchten Een van de vele incidenten uit het duel tussen Arsenal en Manchester United op 1 februari van het afgelopen jaar. Arsenal-speler Sol Campbell is neergegaan na een opdoffer van Louis Saha (achter). foto AFP of zien en vechten in de media al jarenlang een verbale strijd uit, hoewel de Engelse voetbal autoriteiten de twee al meerdere malen hebben gevraagd - -de' strijdbijl te begraven en de haat niet aan te wakkeren. In oktober 2004 won Manches ter het onderlinge duel thuis, waardoor Arsenals fantastische reeks van ongeslagen wedstrij den op 49 bleef staan. Na afloop zei Wenger in de spelerstunnel gefrustreerd dat de spelers van United 'cheats' waren: bedrie gers, valsspelers. Ferguson hoor de de opmerkingen, beende woe dend de kant van zijn collega op en in no-time was er weer een or dinaire vechtpartij. Een lid van begeleidingsstaf van Arsenal liep een bloedneus op, Ferguson moest naar de stomerij omdat spelers van Arsenal hem vanuit "de kleedkamer bekogelden met pizza's en soep. Helaas: van al die zaken zijn geen opnames gemaakt. Van de dingen die op het veld gebeuren, zijn uiteraard wel" beelden. In oktober 2004 was Wenger voor al boos op Ruud van Nistelrooij. De spits, momenteel topscorer in het Premiership, schopte Ar- senal-linksback Ashley Cole on gegeneerd hard tegen de vlakte. De scheidsrechter had niks ge zien; op basis van de televisie beelden werd Van Nistelrooij. voor die actie drie duels ge schorst. In 2003 gingen de beel den van Van Nistelrooij ook al de hele wereld over. Vieira kreeg in de onderlinge clash op Old Trafford in de slotfase zijn tweede gele kaart na een overtre ding op de Nederlander en be schuldigde hem van simuleren. In zijn onlangs uitgekomen bio grafie deed de Fransman het dunnetjes over door Van Nistel rooij 'cheat' te noemen. Strafschop Het duel eindigde in 0-0, omdat uitgerekend Van Nistelrooij in blessuretijd een strafschop mis te. Arsenal-spelers 'vierden' het punt door de aanvaller van Uni ted na het laatste fluitsignaal te duwen en te slaan. De FA oor deelde een paar weken later hard: een boete van 260.000 eu ro voor Arsenal en schorsingen van drie en vier wedstrijden voor de verdedigers Lauren en Martin Keown. De laatste was in 2002 ook al verwikkeld in een tuchtzaak naar aanleiding van een klap die hij had gegeven aan... Van Nistelrooij. En in 1990 strafte de FA de clubs met aftrek van punten nadat het duel op Old Trafford voor de ogen van al die miljoenen televisiekijkers een massale knokpartij had opgele verd. Zeg dus niet dat Arsenal-Man chester United morgenavond zo maar een wedstrijdje is. Een ze ge is voor allebei van harte wel kom. Voor beide clubs verloopt het seizoen moeizaam. Manchester United werd uitgeschakeld in het Europese voetbal en staat in het Premiership elf punten ach ter op koploper Chelsea. Ar senal is nog verder naar bene den terug te vinden: zesde, met 19 verliespunten meer dan Chel sea en acht meer dan United. De ploeg van Wenger speelt nog wel in de Champions League. Arsenal werd afgetekend win naar van poule B, maar met te genstanders als Ajax, FC Thun en Sparta Praag is dat niet meer dan normaal. In de achtste fina le wacht Real Madrid, een veel zwaardere kluif. Ook zaterdag strompelde Ar senal door de competitie. In Bir mingham bleef het 0-0 tegen Aston Villa, dat via Milan Baros een uitgelezen kans op de zege verprutste. Wenger dacht al aan de wedstrijd van morgen, want hij gaf diverse spelers (Jose An tonio Reyes, Robert Pires, Den nis Bergkamp) rust door ze op de bank te zetten. Vrije middag Ook Ferguson was zaterdag al met zijn gedachten bij het tita nengevecht op Highbury. De Schotse manager, die zijn 64ste verjaardag vierde, gunde Van Nistelrooij een bijna vrije mid dag. De Nederlander viel in de slotfase in, maar toen had Uni ted aan de hand van de magistra le wonderboy Wayne Rooney Bolton Wanderers al op de rug liggen. Uiteindelijk werd het 4-1. Van Nistelrooij scoorde niet maar hoopt dat morgenavond wel te doen. „In de laatste jaren zijn er bij onderlinge wedstrij den veel incidenten geweest", al dus de aanvaller op Sky Sports. „Vooral door Arsenal werd er een slechte sfeer gecreëei'd en dat leidde tot dit soort wedstrij den. De scherpe kantjes zijn er nu een beetje af, maar ik kan niet ontkennen dat ik heel erg graag van Arsenal zou winnen." GPD Wilco van den Akker wil te voet ijskoud Alaska oversteken door Job van den Enk GOES - Van Oost-Alaska naar West-Alaska, dat is ongeveer 1800 ki lometer. Goesenaar Wilco van den Ak ker gaat die afstand proberen te over bruggen, te voet wel te verstaan. Van de term extreem wil hij echter niets weten. „Als je het zelf extreem vindt, dan ben je niet goed bezig. Voor mij is het normaal. Mensen die van zichzelf zeggen dat ze een extreme sport beoe fenen, zijn bezig met zelfverheerlij king." Wilco van den Akker begrijpt dat er mensen zijn die zijn sport wel degelijk extreem vinden. De ultraloper houdt van vechten tegen de natuur, maar vooral van vechten tegen zichzelf. „Van jongs af aan ben ik graag in de buitenlucht en verleg ik graag mijn grenzen. Er is niks mooier dan het ver leggen van barrières." De 32-jarige Goesenaar is pas een klei ne drie jaar ultraloper. Daarvoor hield hij zich bezig met wedstrijdzwemmen. Hij werd in alle leeftijdscategorieën Nederlands kampioen. Ook bij de se nioren behaalde hij de Nederlandse top. Tot vier jaar geleden was hij hou der van het Nederlands record op de vijftig meter rugslag. Hij miste de olympische spelen van 1996 op een haar en besloot daarop te stoppen. Na een jaar militaire school meldde hij zich in 1998 bij het korps commandotroepen. In 2002 werd hij daar sergeant-instructeur. „Dan sta je te kijken hoe anderen zweten. Dat was niks, ik moest weer wat doen." Door zijn onregelmatige werktijden was een verenigingssport onmogelijk. Zijn keuze kwam door een opmerkelij ke afweging tot stand. „Ik had altijd de schurft aan hardlopen. Waarom zou je het juist daarom niet gaan doen? Een grotere uitdaging is er niet", verklaart Van den Akker. Hij besloot te gaan trainen voor de ma rathon van New York. „Ik haalde er geen genoegdoening uit. Het was mij te georganiseerd. En het blijft natuur lijk maar een beetje over de weg lo pen." Tijdens het trainen voor de marathon ging Van den Akker al ruim over het aantal kilometers van de marathon heen. „Ik zocht toen al iets meer in mijn stijl. Iets met kaart en kompas, zeg maar." Hij herinnerde zich de marathon des sables van tv. Deze zesdaagse etappe race door de Marokkaanse Sahara bleek nog te bestaan. In 2003 nam hij deel aan deze zogenaamde adventure- race. Opnieuw stuitte de strakke orga nisatie hem tegen de borst, maar het Wilco van den Akker bereidt zich onder ka. was ook een opstap naar meer. Van den Akker wist inmiddels wat hij wil de. Hij ging op internet op zoek naar non-stopraces. Hij vond de Yukon Ul tra, een tocht van een kleine 500 kilo meter door de kou van Alaska. Op dat traject had hij alleen kaart en kom pas, verder was hij op zichzelf aange wezen. Van den Akker volbracht de tocht in 2004, maar kwam er geha vend uit. Hij liep een bevroren lucht pijp op en een bijkomende infectie. „Ik moest enorm zuigen om adem te halen. Als ik de heuvels op moest, dan begon het te tollen", herinnert de Goe senaar zich. Liesbreuk Het ongemak schrok hem niet af. Nog in hetzelfde jaar volbracht hij de Trans 555 in Niger. Van den Akker be gon gehavend aan de tocht. In de voor bereiding liep hij een liesbreuk op. Na raadpleging van medici besloot hij toch mee te doen. Met een band om zijn lies volbracht hij 555 kilometer meer op het strand van de Banjaard (Noord-Beveland) voor op de tocht door Alas- foto Willem Mieras door de brandende woestijn. „Ik had weinig vel meer om mijn been, het schuurde nogal", luidt zijn understate ment. Zijn lies was er echter niet het ergst aan toe. „Mijn voeten waren echt in staat van ontbinding. Door het vocht en het zand kreeg ik ontstekingen. Met een zakmes en wat antibiotica heb ik mijn voeten verzorgd. Maar dat heeft bij 58 graden Celsius niet zoveel zin. Ja, dat was wel afzien. Dit soort wedstrijden zijn voor mij een vorm van ontspanning"", zegt hij deson danks. „Ik weet dat het gek klinkt, maar ik meen het. Even weg van de drukte en dagelijkse beslommeringen. Hier moet je van alles. Het enige dat je in Canada moet, is je ene voet voor de andere zetten." Van den Akker voelt zich dan ook hele maal thuis in de wildernis van het kou de Canada. 'Live the wildlife', luidt de tekst op de foto boven zijn bank van een waterval. Dat Van den Akker dat motto na streeft blijkt wel uit zijn verhalen. „Ik liep in Canada een keer 's nachts door het bos toen ik plots oog in oog stond met een eland. Ik keek tegen een enorm gewei aan, de stoom kwam uit zijn neusgaten. Echt geweldig, je ziet daar zoveel. Zo heeft er eens een wolf een dag lang met me meegelopen. Het leek wel een scène uit de film 'Dances with wolves'." Bang voor wilde dieren is de ultralo per niet. Dat betekent niet dat hij er nooit over nadacht. „Dan lig je in je slaapzak en dan denk je: wat zie ik als ik de slaapzak opentrek: sterren of een blikkerend gebit? Ach, je moet je er gewoon niet te druk om maken, een file is gevaarlijker." De omschakeling naar het hectische Nederland is dan ook groot na een ver blijf in de wildernis. „Ik kwam afgelo pen maart op een vrijdag terug van een tocht door Canada. De maandag erop moest ik training geven in Weert", vertelt de ultraloper. „Uiter aard kwam ik in de file, als een sar dientje in een blik. Als je dan al die middelvingers ziet..." De vorige tochten zijn niets bij de aan komende uitdaging van de Goesenaar. Halverwege februari vertrekt hij naar Oost-Alaska. Vandaar trekt hij naar de westkust. Afhankelijk van de weers omstandigheden verwacht hij er rond de 35 dagen over te doen. „De eerste 600 kilometer doe ik mee aan een tocht. De overige 1200 loop ik alleen", vertelt Van den Akker. Hij zal het spoor van de Iditarod-hondensleerace volgen. Alleen zal hij zelf zijn slee voorttrekken. Dat alles bij een tempe ratuur die kan teruglopen naar -40 graden Celsius. Stijgen en dalen Het eerste gedeelte is heuvelachtig, maar landinwaarts wordt het steeds vlakker. „Ik zie het meest óp tegen het eerste gedeelte. Dan is het stijgen en dalen in de sneeuw, dat is zwaar voor iemand met mijn postuur. Halverwege wordt het steeds vlakker en ijziger", weet de Goesenaar. „Nadeel is wel dat de windsnelheden ook zullen toene men. Dan heb ik het over snelheden van over de honderd kilometer per uur. Wat hier een storm is, dat is daar een briesje." De kosten van de reis moet de Goese naar voorlopig nog zelf dragen. Al met al beraamt hij deze op 7500 euro. Dat is onder meer voor de reis, kleding en een GPS-telefoon. Hij is dan ook naar stig op zoek naar sponsors. „De spon sors zijn echter niet alleen voor me zelf. Ik loop namelijk ook voor een goed doel, namelijk het kinderkanker fonds (Kika). Voor de reis neem ik des noods een lening, dat heb ik al vaker gedaan." Tijdens zijn eerste tocht in Marokko ontmoette Van den Akker lopers die geld inzamelden voor waterputten. „Toen besefte ik dat, terwijl ik loop, ook wat kan betekenen voor ande ren." Aanvankelijk liep hij onder meer voor SOS-kinderdorpen. Hij wilde echter wat voor de kinderen in Nederland be tekenen, en zijn keuze viel op Kika. Van den Akker biedt sponsors naambe kendheid via de vele media-aandacht die hij krijgt, maar biedt ook lezingen aan. Nog anderhalve maand en dan is het zover, 1800 kilometer door de winter se wildernis. Wilco van den Akker kijkt er naar uit, maar denkt al ver der. „Alaska zie ik als een aanloop naar meer. Ik wil Antartica nog eens oversteken." En daama? „Ik houd mijn ogen open, we zien wel." Voor meer informatie: wuno.planetbyfoot.nl door Roeland van Vliet De laatste dag van het jaar is geweest, dus wordt het tijd voor de eindafrekening. Wie wa ren de winnaars en verliezers in de Zeeuwse sport van 2005? Wie hadden een superjaar en bij wie kan het in 2006 alleen maar beter gaan? Winnaars Aan het eind van 2004 werd ju doka Elisabeth Willeboordse nog een verliezer genoemd. Om dat ze bij haar EK-debuut met een vijfde plaats net naast kwa lificatie voor de Olympische Spelen greep. Dit jaar herstelde ze zich formidabel. In mei werd de uit Middelburg afkomstige sportster Europees kampioen in Rotterdam en in september de buteerde ze op het WK in Cairo met een zevende plaats. De driebanders van Delta/ Ockenburgh stegen dit jaar - no ta bene op dezelfde dag dat Wil leboordse de Europese titel greep - ook boven zichzelf uit. De Goese ploeg, met daarin Ro land Forthomme, Jean Paul de Bruijn, Martin Spoormans en Henk Habraken, schreef ge schiedenis: voor het eerst in twintig jaar eredivisie was er een Zeeuwse winnaar. En er was meer succes op bil- jartgebied. Jean Paul de Bruijn uit Hulst mag vanzelfsprekend ook nog even apart worden ge noemd vanwege zijn tweede plaats op het WK driebanden in Lugo en zijn Europese titel in het bandstoten. Daarnaast was het wereldbekertoernooi in Sluiskil, gewonnen door Dick Jaspers, een mooi evenement op Zeeuwse bodem. Het spel van SSV'65 is niet al tijd even oogstrelend, maar wel uiterst effectief. De Goese voet ballers, getraind door Cees Houtepen, hebben na de zomer nog geen competitiewedstrijd verloren en staan met grote voorsprong op kop in de eerste klasse. Een team vol winnaars dus. Met zijn tweede plaats in de Kustmarathon zette atleet Niels Koole een prestatie van formaat neer. De advocaat uit Zoutelan- de lette goed op zijn hartslagme ter en haalde in het tweede deel van de wedstrijd nog een flink aantal deelnemers, die te snel vertrokken waren en zich op de Walcherse duinen stukliepen, in. Alleen Jan van der Marei uit Aarlanderveen kreeg hij nooit meer in zicht. Koole won daar naast tal van kleinere wedstrij den in Zeeland, waaronder de Singelloop in Middelburg en de Hobbeldebobbelloop in Zoute- lande. Ook een Zeeuw die dit jaar naam heeft gemaakt, zowel na tionaal als internationaal, is dressuurruiter Laurens van Lie ren. Iiij was met Hexagons 011- right de verrassing van het NK, waarop hij als derde eindigde, en werd met de Nederlandse landenploeg tweede bij zijn EK-debuut. Onlangs werd hij uitgeroepen tot Nederlands paardensporttalent van het jaar. Verliezers Hoek beleefde een jaar van ui tersten. Op basis van de eerste helft zou de Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser bij de winnaars ge noemd mogen worden. Hoek ein digde namelijk verdienstelijk als tweede in de hoofdklasse. Maar na de rust - de zomerstop in dit geval - volgt er altijd nog een tweede helft. En daarin ging wel erg veel mis. De voet balploeg was wel versterkt, maar speelde slecht en won nau welijks meer. Trainer Eric Te- taert werd daarom op straat ge zet. Lange tijd was het dit jaar ook de vraag: komt de Tour wel naar Zeeland of komt-ie niet? Toen Tourbaas Jean-Marie Le- blanc in oktober het verlossen de antwoord gaf, werd het Zeeuws Tourcomité meteen één van de grootste verliezers van het jaar. Al het lobbywerk was voor niets geweest. Motorcrosser Rinus van de Ven verloor dit jaar tijdens een wed strijd in Mill de macht over het stuur en raakte bij zijn val zwaargewond. Gevreesd werd voor het einde van zijn sportcar- rière, terwijl de Vlissinger pas zeventien is. Nu, enkele maanden later, zit hij weer op de motor en over eni ge tijd gaat hij - tegen het ad vies van zijn arts in Nijmegen in - weer aan wedstrijden mee doen. Door zijn zware val was Van de Ven in 2005 een verliezer, maar in 2006 kan hij maar zo weer bij de winnaars zitten. Hij heeft na melijk aangekondigd op zijn oude niveau te willen terugke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19