Boringen in vuile grond Hulst PZC PZC Wat is Den Dullaert Hulst waard? Zelzate pakt probleemcafés hard aan J5L' Flitspalen van de zee houden oogje op illegale olielozingen 15 Overvaller schrikt van kordate aanpak winkelierster Nader onderzoek moet duidelijkheid brengen over Nieuwe Bierkaai zaterdag 31 december 2005 ijnor Raymond de Frel jgRNEUZEN - Een nog onbe- jende man heeft donderdagmid dag een gewapende overval ge- pjeegd op een drogisterij in de Axelsestraat in Terneuzen. De man was in de loop van de middag al twee keer eerder in de winkel geweest. Zowel bij lijn eerste (tussen 16.15 en 16.30 uur) als tweede bezoek (rond 17.45 uur) liet hij enkele artikelen apart zetten: omdat hij geen geld op zak had. Tegen sluitingstijd betrad hij op nieuw de winkel, waarna hij on der bedreiging van een wapen de spullen wilde meenemen. De winkelierster maakte hem daar op duidelijk niet van plan te zijn de artikelen zomaar aan hem mee te geven. De overvaller was kennelijk zo onder de indruk van dat verbale verweer, dat hij het hazenpad koos. De winkelierster gaf gisteroch tend aan geen behoefte te heb ben haar moedige aanpak nader toe te lichten. De politie heeft de overvaller nog niet in de kraag kunnen vatten. Het gaat om een blanke man tus sen de vijftig en zestig jaar met een normaal postuur. Hij is on geveer 1.76 meter lang en was gekleed in een blauwe jas en spijkerbroek. Zijn portemonnee droeg hij aan een ketting. De man had een muts met luipaard motief op zijn hoofd. Ook droeg hij een rugzak met zich mee. Mensen die inlichtingen kunnen geven over de overvaller of in de loop van de middag iets hebben gezien in de winkel kunnen zich melden bij het politiebureau in Terneuzen of via het telefoon nummer 0900-8844. In juli van dit jaar werd een soortgelijke gewapende overval gepleegd op een drogisterij aan de Vlietstraat in Terneuzen. Een woordvoerster meldt dat er voor alsnog geen verband tussen bei de overvallen wordt gelegd. De overval in de Vlietstraat is nog niet opgelost. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst krijgt binnen afzienbare tijd dui delijkheid over de noodzaak van en de kosten die gemoeid zijn met de schoonmaak van vervuil de grond in de omgeving van de Bierkaaistraat en het 's Graven- hofplein. De Overdamstraat is van 10 tot en met 12 januari afgesloten toor de grondboringen die no dig zijn om in kaart te brengen op welke plekken in het gebied de gemeente problemen met ver ontreiniging kan verwachten. In datzelfde kader vinden van 12 tot en met 18 januari borin gen plaats op het 's Gravenhof plein. De hinder daarvan blijft volgens informatie van de ge meente beperkt. Tijdens de werkzaamheden daar worden parkeervakken afgezet. Uit bodemonderzoeken in het verleden is al gebleken, dat zich her en der vervuilde locaties be vinden in de omgeving van de Bierkaaistraat en de Vismarkt. Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Zo is al bekend, dat zich aan de Bierkaaistraat 6 een chemische wasserij bevond Een andere locatie die mogelij ke vervuild is, bevindt zich in de hoek van de Overdamstraat en de Vismarkt, waar nu Taveerne De Meerpaal en het winkelcen trum Trefpunt zijn gevestigd. Daar bevond zich tot enkele tientallen jaren geleden garage Kerckhaert. De benzinepomp van dat bedrijf, dat in de zesti ger jaren verhuisde naar de Absdaalseweg, stond op de Vis markt. Bovendien stond er in het verleden ook een benzine pomp op de plaats van de huidi ge rijwielhandel Bogaert aan de Dubbele Poort, en bevond zich in de Overdamstraat de verfspui- terij van Wauters. Nog verder te rug in de tijd waren in de Bier kaaistraat een sigarenfabnekje en een leerlooierij gevestigd. Op de schop De bodemonderzoeken zijn no dig omdat de gemeente zoals be kend dit gedeelte van de binnen stad volledig op de schop wil ne men. Het plan daarvoor, dat de Nieuwe Bierkaai is gedoopt, om vat de bouw van nieuwe wonin gen en winkels in het gebied dat het 's Gravenhofplein, de Bier kaaistraat, Overdamstraat en Dubbele Poort omvat. Ook de aanleg van een nieuwe 'haven' vanaf de Keldermanspoort tot aan de Vismarkt maakt onder deel uit van de Nieuwe Bier kaai. Het is de bedoeling het stadsvemieuwingsproject stapje voor stapje te realiseren. De bouw van appartementen op de hoek van de Bierkaaistraat en de Dubbele Poort door de Woonstichting Hulst is de eerste FIJN VEERTJE ELKE WEEK EEN NIEUWE MUZIEK programma op OMROEP ZEELAND RADIO: 1 jan. HAPPY NEW EAR een NIEUWJAARSCONCERT van 14.00-17.00 uur. Opnamen uit Net rijke archief van nieuwe MUZIEK Zeeland en XENAKIS ENSEMBLE WWW.FIJNVEERTJE .NL Roofvogels doen het goed op Sch-Duiveland ZIERIKZEE - De roofvogels ge dijen goed op Schouwen-Duive- land. De laatste jaren is de popu latie gegroeid en ook het aantal soorten is groter geworden. Dat staat in het tijdschrift van de Vogelwerkgroep van de Na- tuur- en Vogelwacht Schou- tyen-Duiveland. Er zijn meer oroedsels van haviken, sper wers, buizerds en bruine kieken dieven. De wespendief echter blijft zeldzaam en de blauwe kie kendief is slechts een enkele keer als broed vogel te vinden. Met de grauwe kiekendief gaat helemaal niet goed. Die vo gel is, door pesticiden, verdro ging en toenemende recreatie druk, zo goed als verdwenen. Tot overmaat van ramp stortte eind november bij een flinke sneeuwbui het dak van de sporthal van Den Dullaert in. door Jean-Lou de Gucht HULST - Is het instorten van het dak van de sporthal de nekslag voor gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst? De komende tijd zal duidelijk worden of het bestuur van Den Dullaert de drei gende ontmanteling van het centrum kan tegengaan. Nee, 2005 was geen fijn jaar voor het ge meenschapscentrum. De voorgenomen privatisering deed de spanning tussen Den Dullaert en de gemeente Hulst op lopen. Als klap op de vuurpijl kwam daar nog eens de bestuurscrisis bij over de aanstelling van een nieuwe direc teur. Het bestuur van Den Dullaert heeft dit jaar duidelijk gemaakt wat het in ieder geval niet wilde. Geen opgelegde priva tisering. Voormalig voorzitter Ed Vink, eerder dit jaar: „Dit is hap-snap beleid. Ik heb me erover verbaasd dat ze het ge bouw willen verkopen. Maar ze hebben helemaal niets te verkopen. Het is ons gebouw." Vink werd nog bozer toen hij erachter kwam dat de gemeente het ge meenschapscentrum achter de rug van het bestuur probeerde te verkopen aan een particulier. „Dit getuigt niet van fat soen. Je verliest het vertrouwen in ie mand als dat niet wordt verteld." De privatisering is na het instorten van de sporthal eind november naar de achter grond verdrongen. „De politiek heeft een visje uitgeworpen", zei Vink er on langs nog over. „Ze willen via een priva tisering van Den Dullaert 100.000 euro per jaar besparen. Het is nog steeds niet van tafel. Evenmin is ons duidelijk waarop die 100.000 euro bezuinigd moet worden." Theo Baert, de waarnemend voorzitter, staat nog steeds achter de woorden van de onlangs afgetreden Vink. Na de privatisering dreigt nu de ont manteling van het ontmoetingscentrum aan de Sportlaan in Hulst. De gemeente wil na de sloop van de sporthal bekij ken of er nog andere mogelijkheden zijn dan het opbouwen van de hal op dezelf de plaats. „Is het misschien een verster king voor Hulst als je de sporthal, de theaterzaal en de bibliotheek verplaatst naar een andere locatie?", zegt wethou der Frank van Driessche (Gemeen schapscentra). Een serieuze optie voor een nieuwe theaterzaal en bibliotheek is de binnenstad van Hulst. Een cultu reel centrum met uitzicht op de Kelder- manspoort. En de nieuwe sporthal zou best wel eens in de buurt van het zwem bad kunnen komen. Van Driessche: „Heeft het een meerwaarde voor Hulst als je een nieuwe theaterzaal en een bi bliotheek bouwt in de binnenstad? Dat is de vraag die we ons moeten stellen. Daarnaast moeten we vooral realistisch blijven. We kunnen wel allerlei plannen maken, maar het moet wel financieel haalbaar zijn. Het heeft geen zin aan luchtfietserij te doen. En bovendien moeten we natuurlijk eerst overleggen met het bestuur van Den Dullaert." Baert hoeft niet lang na te denken over de plannen. Oubollig, zo is zijn eerste reactie. En bovendien getuigt het vol gens hem ook nog eens van grootheids waanzin van de gemeente Hulst. „De ge meente houdt zich op dit moment al be zig met een aantal grote projecten. En dan dit er nog eens bij?" Van Driessche ziet het anders. „Dit plan biedt nieuwe kansen voor Hulst. En het is zeker geen project dat nog eens aan de andere grote projecten, zo als het plan Perkpolder en het plan Bier kaai wordt toegevoegd. Nee, een thea terzaal en een bibliotheek kunnen uit stekend deel uitmaken van het plan Bierkaai. Het zal de binnenstad verle vendigen. Maar we moeten bijvoorbeeld ook kijken naar de consequenties voor de Dullaert wijk als een gedeelte van het gemeenschapscentrum. Nu is daar het moment voor." Baert twijfelt er niet aan dat opbouw foto Wim Kooyman van de sporthal op dezelfde plaats ver uit het goedkoopst is. En de gemeente hoeft na uitkering van de verzekering niet te diep in de buidel te tasten. „Uit gaande van de jaarlijkse subsidie denk ik dat we in staat zullen zijn het groot ste deel zelf te bekostigen. Met een klei ne bijdrage van de gemeente kunnen wij voor een nieuwe sporthal zorgen." Hoeveel die bijdrage van de gemeente zal moeten zijn, kan Baert op dit mo ment niet zeggen. „In ieder geval heel wat minder dan een ontmanteling van het gebouw kost. Bo vendien vergeet de gemeente een ander aspect: de toekomst van het personeel van Den Dullaert. De politiek zal zich moeten realiseren dat het personeel niet de dupe mag worden van deze plannen. Ik zie het als mijn plicht daarvoor te zor gen." Om minder afhankelijk te zijn van de gemeentelijke subsidie komt het be stuur van Den Dullaert in januari met nieuwe plannen naar buiten. Een onder deel hiervan is uitbreiding van de activi teiten. Den Dullaert probeert bijvoor beeld onze zuiderburen met vergaderin gen en congressen naar Hulst te lokken. Gecombineerd met een bezoek aan de binnenstad van Hulst. Baert: „We stre ven ernaar ons pakket groter te maken en Den Dullaert vol te krijgen. Maar we vergeten natuurlijk niet onze vaste be zoekers. Zo willen we bijvoorbeeld het amateurtoneel sterker stimuleren." Groepen jongeren teisteren uitgaanscentrum door Wout Bareman ZELZATE - De gemeente en de politie van Zelzate gaan hard op treden tegen groepen jongeren die al twee jaar lang het uit gaansleven in het centrum van de grensgemeente teisteren. Na de zoveelste vechtpartij, waar bij een aantal ondernemers en een lid van het schepencollege doelwit waren, heeft burgemees ter J. Schenkels een aantal pro bleemcafés een vervroegde slui tingstijd opgelegd. Bij de vechtpartij was een groep van dertig jongeren betrokken. Vier mensen moesten met breu ken, kneuzingen en snijwonden worden opgenomen in het zie kenhuis. De politie rukte uit met zeven wagens. Na spoedbe raad met vertegenwoordigers van het parket in Gent en de lo kale politie besloot Schenkels op te treden. „Dit is een tijdelij ke maatregel die kan worden verlengd of in het slechtste ge val kan worden omgezet in een definitieve sluiting van deze in richting." Een woordvoerder van de politie: „Het werd hoog tijd dat er werd ingegrepen, want ieder weekend moesten we in dezelfde cafés optreden bij vechtpartijen, nachtlawaai of andere ongeregeldheden." Daarbij waren steevast grote groepen jonge cafébezoekei's van buiten de gemeente betrok ken. Er is inmiddels een gerech telijk onderzoek naar de herrie schoppers gaande. De politie had de afgelopen ja ren de handen vol aan alle moge lijke vormen van overlast, die zich concentreerde rond de Gro te Markt en belendende straten en pleinen. Het CD&V-raadslid M. Acke analyseerde de cijfers. Van 1 januari 2004 tot half de cember van dit jaar trad de poli tie ruim 540 keer op bij vecht partijen, vandalisme, dronken schap, lawaaioverlast, parkeer- overtredingen en ongevallen. Volgens Acke is er sprake van een stijging. In 2004 kwam de politie 231 keer in actie, maar dit jaar steeg dat aantal tot iets meer dan 300. Ook het aantal in braken, diefstallen, openbare ze denschennis en misdrijven waar bij drugs in het spel waren, steeg aanzienlijk. Conclusie van Acke: „Er moet meer preventief gepatrouilleerd Werk Berriekreek nog vóór april HULST - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen hoopt de aanleg van natuurvriendelijke oevers aan de Berriekreek in Hulst nog voor het nieuwe broedseizoen (april) te kun nen hervatten en af te ronden. Dat zegt sectorhoofd Wa terbeheer van het waterschap Ton Mouton. Die geeft rui terlijk toe dat het schap verzuimd had bij de gemeente vergunning aan te vragen voor de aanleg van de oevers, waarop de werkzaamheden werden stilgelegd. „Maar in houdelijk is er niets aan de hand", zegt Mouton verder „We hebben op het gebied van flora en fauna al onder zoek gepleegd en het is zeker niet zo dat wij met de aan leg van die oevers een te grote inbreuk maken op de na tuur- en landschapswaarden in de omgeving van de kreek." We hebben er goede hoop op, dat ook de natuur- en landschapsdeskundige die de gemeente nog naar ons plan wil laten kijken, tot dezelfde conclusie komt. Daar na gaan we zo snel mogelijk weer aan de slag." Parkeren kost voortaan geld TERNEUZEN - Maandag, de tweede dag van het nieuwe jaar, wordt in Terneuzen een nieuw parkeerregime van kracht. De grootste verandering is dat nergens meer in de binnenstad gratis kan worden geparkeerd. Mensen die met de auto naar de stad komen, zullen dan óf een van de twee parkeergarages moeten opzoeken óf hun auto moe ten parkeren bij een parkeermeter. Voor bewoners van de binnenstad en voor mensen die er werken zijn tegen beta ling vergunning beschikbaar. I-Iet nieuwe parkeerregime geldt voor het hele centrum van Terneuzen vanaf en inclu sief de Van Steenbergenlaan en de Schuttershofweg. Het betaald parkeren geldt van maandag t/m donderdag van 9.00 tot 18.00 uur, op vrijdag (want koopavond) tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Op zondag kan er gratis worden geparkeerd, ook tijdens koopzondagen. Het tarief bedraagt negentig eurocent per uur. Daarmee is Terneuzen volgens het gemeentebestuur altijd nog goed koper dan andere steden met betaald parkeren. Dealer krijgt twee maanden cel MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Sas van Gent is gisteren in Middelburg voor dealen in cocaïne con form de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. De naam van verdachte kwam tijdens een omvang rijk drugsonderzoek van politie en justitie aan het licht. De handel vond tussen maart 2004 en 4 januari dit jaar plaats in Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. In de tele foongesprekken sprak de Sassenaar over sneeuw. „Een term voor cocaïne", reageerde officier van justitie L. Boo- gert. De man zag het verstrekken van de harddrugs in vrien denkring niet als dealen. Hij gaf zijn vriendin regelmatig cocaïne als beloning voor haar werk als prostituee, maar ook gebruikte hij zelf. De politierechter hield het op dea len en veroordeelde de man bij verstek. Inbraak in voormalige school TERNEUZEN - In een voormalig schoolgebouw in de Van der Peijlstraat in Terneuzen werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De daders forceerden een raam van het gebouw, waarin momenteel de Stich ting Voedselbank is gevestigd. Er werden voedelpakket- ten geopend en vernield. Het schadebedrag is onbekend. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De Belgische luchtmacht gaat telegeleide vliegtuigjes gebruiken bij de strijd tegen illegale olielozingen voor de Vlaamse kust. Jaarlijks worden daar 25 lozingen vastge steld, maar de daders worden bijna nooit betrapt. Ook niet door de bemande vliegtuigen van het Koninklijk Belgisch In stituut voor Milieu. De afgelopen jaren leidden die lozingen (al dan niet na een scheepsongeval) tot schade aan de vogelstand op de kust van Duinkerke tot Walcheren. Passe rende schepen maakten drie jaar geleden bijvoorbeeld mis bruik van de olielekkages uit de gekapseisde autocarrier Trico lor in Het Kanaal door bij de passage van het wrak illegaal olie te lozen. Dat leidde op de Vlaamse en Zeeuwse stranden tot grote verontreiniging; onder de vogels waren vele honderden olieslachtoffers. Belgisch minister van de Noord zee R. Landuyt noemt de vlieg tuigjes 'de flitspalen van de zee', die de nachtmerrie moeten wor den van alle overtreders. De vliegtuigjes worden vanaf lucht machtbasis in Koksijde bediend door een piloot, een mission commander en een beeldspecia list. De vliegtuigjes zijn onzichtbaar vanaf het water, maar sturen voortdurend foto's door naar de centrale. Zodra er verdachte beelden binnenlopen, stuurt die meteen een helikopter of een (be mand) vliegtuig uit. Uiteindelij ke doel: olielozers op heterdaad betrappen. Alleen bij zware bewolking of storm blijven de 'waakhonden van de zee' aan de grond. Dan worden ze vervangen door ande re, bemande, toestellen. Hoe vaak de toestellen vliegen, wil Landuyt niet zeggen. Belgen heeft achttien telegeleide vlieg tuigjes, waarvan drie op de luchtmachtbasis van Koksijde. Oud papier HULST - In tegenstelling tot wat eerder is gemeld, halen de leden van voetbalvereniging HW'24 vandaag geen oud pa pier op. De ophaalronde is - ijs en weder dienende - uitgesteld tot zaterdag 7 januari. Vanaf 8.30 uur wordt het oud papier dan in Hulst opgehaald. (Advertentie) worden, zodat de rust terug keert en het uitgaanscentrum van Zelzate weer veilig en aan trekkelijk is." Tijdens een bij eenkomst van de christen-demo craten kreeg Acke steun van be woners van de Grote Markt en een aantal horecaondernemers. Ook zij drongen aan op meer po litietoezicht en een doortasten der optreden bij alle mogelijke vormen van overlast. Om een an dere vorm van overlast, die van drugsdealers en -gebruikers, het hoofd te kunnen bieden, heeft de gemeente een drugspre- ventiewerkster aangesteld. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige kivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. In tropisch bos Taman Indah is het extra feestl Op 27 december is er een neushoorntje geboren. Kijk voor het MidwinterZOO-programma op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag geopend vanaf 9-00 uur' Diergaarde BLIJDORP 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 79