pzc Regio als broedplaats voor kunst PZC Vuurwerk vooral zaak vader en zoon Extra aandacht voor slooppandjes Sportprogramma senioren gaat door Hatform belangrijk voor advies en ondersteuning 15 zaterdag 31 december 2005 IwAli Pankow (flERIKZEE - Schouwen-Duive- Ld kan een broedplaats voor jje kunst worden, waar kunste- Ijjars vanuit verschillende disci- ijines met elkaar in contact ko len. Wethouder W. Kenden ba- ,ert die verwachting op het feit at er nu al relatief veel kunste- irs in deze regio zijn geves- 1. Hij wil komen tot de vor- van een kunstplatform ter lersteuning van dit streven bde beleidsvisie Kunst en Cul- bur worden met enige lyriek ;:uspunten van de gemeente om- fireven. ..De mooie luchten, de juivende duintoppen als tegen- richt voor een onstuimige zee, vlakte, de ruimte en de rust, lUemaal ingrediënten die het ;oor kunstenaars aantrekkelijk naken zich hier te vestigen", al- jus de letterlijke tekst. Kunstenaar De wethouder constateert dat er in wijwei elke dorpskern op Schouwen-Duiveland wel een galerie gevestigd is waar werk tan een al of niet plaatselijke Kunstenaar te zien is. „Verder ajn er tal van routes zoals de fimstschouw, Kunstkwartier in Blik op kunst", aldus Ren- jen. Volgens hem trekken deze manifestaties veel bezoekers uit ie wijde omtrek en dragen ze Jerk bij tot het toegankelijk ma- van kunst. Hij acht het jaard deze laagdrempelige acti- nteiten te koesteren en als ge nerate te stimuleren. (Advertentie) Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE [schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 14300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 'E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De gemeente dient zich echter niet met de inhoudelijke kant van kunst te gaan bezighouden, aldus wordt in de beleidsnotitie benadrukt. „Het maken van kunst brengt zijn eigen regels mee en kunst komt het best tot zijn recht als de maker ongebon den is. Wanneer de gemeente zich met kunst gaat bemoeien leidt dat al snel tot vervlak king", luidt de verwachting. Renden ziet vooral mogelijkhe den in het scheppen van gunsti ge voorwaarden waardoor de kunst kan floreren. Volgens hem houdt dat meer in dan alleen het verstrekken van incidentele sub sidies. Voortbordurend op de omschreven pluspunten van de regio worden cursussen, work shops, kunstroutes en festivals genoemd. Volgens de beleidsno titie zouden dit soort activitei ten extra aantrekkingskracht bieden en kunstenaars uit alle windstreken naar Schouwen- Duiveland trekken. Volgens de wethouder ont breekt het de gemeente voors hands aan inzicht hoeveel kun stenaars precies actief zijn bin nen de gemeente. Evenmin is be kend hoeveel kunstenaars zich professioneel of amateur noe men. Hij acht het overigens geen gemeentelijke taak uit te maken wie in welke categorie valt. Gemis Het ontbreken van een overleg orgaan voor kunstenaars wordt als een gemis ervaren. Het ge meentebestuur wil dan ook een aanzet geven voor de oprichting van een kunstplatform. Het Cen trum voor Beeldende Kunst FIJN VEERTJE ME WEEK EEN NIEUWE iUZIEK programma op OMROEP ZEELAND RADIO. 1 jan. HAPPY IEW EAR een NIEUWJAARSCONCERT van 1100-17.00 uur. Opnamen uit iet rijke archief van nieuwe MUZIEK Zeeland en XENAKIS ENSEMBLE t/WW.FIJNVEERTJE .NL Kings of Cool uiden jaar in ÏROUWERSHAVEN - De Sings of Cool luiden morgen het lieuwe jaar in met een optreden ihet Tonnenmagazijn in Brou- rershaven. Marien Hoogerheide igastzanger. ïhe Kings of Cool brengen nóngende muziek met invloe ien uit blues, jazz, big band en pul. Naast covers brengen de lings of Cool tijdens het nieuw- larsoptreden voor het eerst een seks nieuwe eigen nummers, larien Hoogerheide geniet skendheid in Zeeland als rnger van diverse bands aaronder het Delta Combo, (ixed Up en zijn huidige band htfish. iet optreden van The Kings of bol in Brouwershaven begint n 15.30 uur. De vuurpijlen en Romeinse kaarsen vinden gretig aftrek bij de vuurwerkbalie in Renesse. door Melita Lanting RENESSE - Shockwave, Brainwave of Explosion. De namen van vuurwerk zijn exotisch en de verpakkingen belo ven voldoende spektakel. Vuurwerk ko pen is vooral een zaak van mannen, zo blijkt op een van de drie verkoopunten op Schouwen-Duiveland. Delta Waren huis krijgt deze week opvallend veel be zoek van vaders en zonen. Maar zoals altijd zijn er uitzonderingen op de regel. De driejarige Sophie is hele maal gefascineerd door vuurwerk. Ze loopt doelbewust op de display met kin dervuurwerk af. Alle doosjes en zakjes worden bestudeerd en uiteindelijk valt haar keuze op een zak met Jumbo Mor ning Glory, een soort reuzesterren voor kinderen. „Doen we deze meenemen", zegt ze op een besliste toon tegen haar vader. De pijlen worden op de toon bank gelegd. „Kijk, deze hebben alle maal kleurtjes. Rood, geel groen..." Sophie gaat voor veel kleurtjes. „Wat wil je nog meer hebben", vraagt haar va der. „Wil je potten op de grond of pijlen in de lucht?" „Ik wil potten op de grond", zegt Sophie. Voor alle zeker heid controleert ze nog wel even of de potten ook kleurtjes hebben, maar ze is gerustgesteld als verkoper William haar vertelt dat er allemaal verschillende kleuren uit komen. Sophie en haar vader zijn de zoveelste klant aan de vuurwerkbalie, al is het vrijdagochtend nog niet extreem druk. Waarschijnlijk wordt dit veroorzaakt door de slecht begaanbare wegen rond om Renesse. Kanonslagen, duizendklappers en Ro meinse kaarsen: er is keuze zat. Vader Arjo Baard en zoon Jari nemen de tijd om alles te bekijken. Jari gaat voor de knallers, zo blijkt als hij de inhoud van zijn tas laat zien. „Ik heb Japanse ka nonslagen, babypijltjes met fluit én knal en een ratelband." „En pijlen voor zijn zusje", vult vader Arjo aan. Portemonnee De drie verkopers achter de balie, William, Ronald en Edwin hebben er plezier in. „We hebben hier ook een leuk pakket, kost 25 euro", prijzen ze aan. De klanten nemen de pakketten grif af. Een goed gevulde portemonnee is wel nodig. Voor een beetje een pijlen pakket ben je al snel 30 tot 40 euro kwijt en meestal blijft het niet bij één pakketje. Remi en Koen lopen samen foto Dirk-Jan Gjeltema met vader en moeder de winkel uit. Ze torsen een enorm gevulde tas met zich mee. „Dit is voor twee gezinnen hoor", klinkt het verontschuldigend. Voor Re- mi en Koen geldt maar één criterium: als het maar knalt. Ze mogen het dit jaar voor het eerst zelf aansteken. Span nend? „Nee hoor", zegt Koen stoer. Vol gens zijn moeder ligt dat toch ietsiepiet- sie genuanceerder. „Ze slapen al drie nachten niet." De klanten blijven binnenkomen. Onge veer de helft heeft het vuurwerk vooraf besteld. Dat staat ingepakt klaar in de bunker. Zodra de klant aan de balie komt wordt even gebeld naar de specia le vuurwerkopslag en wordt het pakket naar de winkel gebracht. Rick vervoegt zich ook bij de verkoopba lie. Hij haalt een pak met 144 fluitende babypijltjes. Is dat alles? „Nee, zater dag krijg ik meer." Wie weet zitten daar dan ook de revolu tion XXL, Heavy Duty of Big Blast bij. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft extra aandacht besteed aan een aantal vervallen - te slopen - pandjes aan de Maarstraat in Zierikzee. Kieren in de muren zijn dichtgesmeerd om te voor komen dat er vuurwerk in wordt gestopt. Eind juli stortte één van de al ja ren leegstaande pakhuisjes aan de Maarstraat gedeeltelijk in. Om ongelukken te voorkomen werd de Maarstraat gedeeltelijk afgesloten en werden de pandjes gestut. De gemeente wil de pand jes liefst zo snel mogelijk slopen maar omdat een aantal ervan de status van monument heeft is dat nog niet zo simpel. Weer en wind De gebouwen zijn er ondertus sen niet veel beter op geworden. Weer en wind hebben er vrij spel en het toch al bouwvallige pandje op de hoek van Maar straat en Melkmarkt werd deze week extra beschadigd doordat er een vrachtwagen achteruit te genaan reed. De reeds aanwezi ge scheuren en kieren in de muur werden groter en in een van de ramen aan de voorzijde sprongen barsten. Ter wille van e veiligheid besloot de gemeente het gebarsten venster af te dek ken met een houten plaat. Om te komen dat de scheuren in de muur verder zouden groeien, Met stalen banden wordt voorkomen dat de muur van een pand aan de Maasstraat in Zierikzee nog ver der scheurt. foto Dirk-Jan Gjeltema brachten medewerkers van de gemeente twee stalen banden aan. Volgens M. van Zetten van de af deling openbare werken van de gemeente is dat voldoende om de boel bij elkaar te houden. „De schade valt eigenlijk wel mee maar we willen gewoon geen enkele risico nemen." Het is volgens Van Zetten niet nodig de verpauperde pandjes extra te stutten. Wel werd besloten om de - soms meer dan een halve centimeter brede - kieren in de beschadigde muur dicht te sme ren, om te voorkomen dat vuur werk in kieren en spleten wordt gestopt. De gemeente hoopt volgende maand met de sloop van de pandjes te kunnen beginnen. Als ze eenmaal tegen de vlakte liggen wordt - in afwachting van herbouw - het vrijkomende gat in de gevelrij afgesloten met een schutting. Wanneer met de herontwikkeling van het gebied kan worden begonnen, is nog niet bekend. Schouwenaar staat stil bij familiedrama MIDDELBURG - Hij is burge meester van een ongewone stad. Een stad die aardiger, leuker, be kender is dan veel andere Neder landse steden van dezelfde om vang als Middelburg. Maar tege lijkertijd ook een degelijke stad. Dat zegt Koos Schouwenaar, burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad. „En in een ongewo ne, maar degelijke stad kunnen dus ook dramatische en heel ver drietige gebeurtenissen plaats vinden, zoals afgelopen week." Vader Bas (31 jaar, uit Middel burg) bracht op kerstavond rijn twee kinderen Sanne en Maxi me om en pleegde zelfmoord. Het echtpaar was gescheiden. Schouwenaar pleit ervoor dat wetenschappers zich meer gaan toeleggen op de gevolgen van een scheiding. „Iedereen doet zijn best en be tuigt medeleven. Je put uit je ei gen levenswijsheid om iets te kunnen betekenen. Maar als ik voor mezelf spreek, zeg ik niet dat ik de wijsheid op dit gebied in pacht heb. De nabestaanden moeten professioneel worden op gevangen." Schouwenaar ging donderdag naar de begrafenis van de twee meisjes en gisteren naar de cre matie van hun vader. „Als er sterfgevallen zijn die de gemeen schap beroeren, is het als burge meester goed om namens de ge meenschap een persoonlijk me deleven te betuigen." Dief in de kraag gegrepen (CBK) in Middelburg zou daar bij een ondersteunende en bege leidende rol moeten vervullen. B en W verwachten dat een kunstplatform namens haar le den een gesprekspartner en advi seur kan zijn bij de formulering van een gemeentelijk kunstbe leid. Het college wil in 2006 komen tot de oprichting van zo'n kunst platform. ZIERIKZEE - In een horecabedrijf aan de Schuithaven werd donderdagavond tussen tien uur en twintig over tien een tas met onder meer een gsm-telefoon en een porte monnee van een medewerkster gestolen. De politie hield om half elf een 41-jarige man uit Zierik zee aan in verband met de diefstal. De man bleek in het bezit van de gestolen gsm. De portemonnee werd bij een boom in de omgeving aangetroffen. De Zierikzeeënaar is overgebracht naar penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. Aanhouding wegens vernieling GOES - De politie heeft gisterochtend om tien voor half vijf drie jongens van zestien, zeventien en achttien jaar aangehouden wegens openlijke geweldpleging tegen goe deren. Een getuige belde de politie, omdat hij zag dat de drie jongens fietsen aan het vernielen waren bij het fiets- tunneltje in het Stationspark in Goes. De jongens hadden zelfs een fiets op de treinrails gegooid, maar hadden die er weer afgehaald voordat er ongeluk ken gebeurden. Hoeveel fietsen er zijn vernield, is niet be kend. De jongens zijn afkomstig uit Heinkenszand en de gemeente Borsele. Tegen hen wordt proces-verbaal opge maakt. Betrapt bij autoinbraak VLISSINGEN - Een auto in de Kanariesprenk in Vlissin- gen is gisterochtend tussen kwart over zes en half zeven opengebroken. Een omwonende zag twee personen in het voertuig van zijn buurman zitten. Toen hij hen aansprak, liepen ze weg. Uit de auto werden het radiofrontje, een portemonnee met waardepapieren en enkele tientallen eu ro's gestolen. Speelterrein in Krabbendijke KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal gaat een speelterrein aanleggen in het groene hart van de nieuw bouwwijk Rozenboom in Krabbendijke. De kinderen uit de wijk hebben zelf kunnen aangeven waar ze de voor keur aan geven. Eén iemand koos voor parkeervakken, maar de gemeente twijfelt of dat wel een wens van een kind is. Er is uiteindelijk gekozen voor een glijbaancombinatie, een klimcombinatie, een dubbele paalschommel en twee voetbalgoaltjes. De aanleg van het speelterrein begint hal verwege januari. Middelburger krijgt laatste kans MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger krijgt nog een laatste kans om een werkstraf af te maken. Dat besliste politierechter I. Woltring gisteren in Middel burg. Officier van justitie L. Boogert gelastte de omzet ting van de honderd uur werkstraf in vijftig dagen cel straf, omdat de man zich niet had gehouden aan de afspra ken met de reclassering. „Wat mij betreft heeft u uw kans gehad", stelde de aanklager. De Middelburger had een bezwaarschrift tegen de omzet ting ingediend en zag gisteren zijn bezwaar gegrond ver klaard. Voor de werkstraf krijgt de man een half jaar de tijd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land gaat door met het senioren- sportprogramma volgens het Ge zond Actief Leven Model (Galm). Begin 2006 begint een Galm-project voor oudere inwo ners van het midden van Schou wen. Later volgen nog twee pro jecten. Nog niet zo lang geleden leek het er nog op dat het Galm-pro ject op Schouwen-Duiveland geen vervolg zou krijgen. In de begroting voor 2006 was het ge schrapt. Dat stuitte op protest vanuit WD, CDA en PvdA: die kwamen met een amendement met als doel alsnog geld beschik baar te stellen voor een nieuw Galm-project. Dat amendement werd aangenomen. Het Galm-project is bedoeld om senioren te stimuleren tot een ac tievere leefstijl waarin bewegen een belangrijke rol speelt. In 2004 konden senioren in de Schouwse Westhoek al kennis maken met dit speciale sportpro- gamma. Kennismaken Met de nieuwe serie Galm-pro- jecten wil de gemeente Schou wen-Duiveland ook alle andere 55- tot 65-jarigen op het eiland een gevarieerd aanbod aan be wegingsactiviteiten bieden. Het nieuwe project is erop gericht deelnemers kennis te laten ma ken met verschillende sportmo gelijkheden in de regio. Als deel nemers dat willen kunnen zij vanuit het Galm-project over stappen naar reguliere sport- en spelactiviteiten zoals die aange boden worden door de lokale sportverenigingen. Het programma van de nieuwe Galm-serie wordt opgesteld in nauwe samenwerking met loka le sportverenigingen, de Stich ting Welzijn Ouderen en Sport- Zeeland. Voorafgaand aan het project wordt voor deelnemers of potentiële deelnemers dins dag 21 februari een fitness-test gehouden in sportcentrum Wes- terschouwen in Burgh-Haamste- de. Voor de test zijn ook de zeventig deelnemers aan het eerdere Galm-project uit de westhoek uitgenodigd. Zij kunnen zo vast stellen of en hoeveel fitter ze zijn geworden dankzij het pro ject. Van het huidige project uit de Westhoek zijn in totaal onge veer honderd mensen meer - of weer - gaan bewegen. Verspreid over drie verschillende groepen zijn momenteel ongeveer vijftig mensen wekelijks actief met al lerlei sport- en bewegingsactivi teiten. Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. In tropisch bos Taman Indah is het extra feestl Op 27 december is er een neushoorntje geboren. Kijk voor het MidwinterZOO-programma 1 opwwwdieraaardeblijdorp.nl iy \-A Diergaarde t BLIJD0RP A Ike dag geopend vanaf 9-00 uur! roiteriim ioo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73