Ra da r bundelt zeven basisscholen Roofvogels gedijen goed op Schouwen-Duiveland TIP! Verenigingen I het worden schitterende feestdagen Sneeuwstorm veegt straten leeg LEVENSLOOPSPAREN IN 2006? ONZE ADVISEURS ZIJN ER KLAAR VOOR. christelijk onderwijs onder één vlag Fracties willen meer ruimte op plakborden www.familievermaak.nl Nog even terugblikken. Sloop adactie: 0113-315649 iww-pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl jstbus 31,4460 A A Goes Lertentie-exploitatie: Wrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; =uws-Vlaanderen: 0114-372770; 'ionaal: 020-4562500. iterdag 31 december 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jairAli Pankow [jERIKZEE - De twee vereni- jjgen voor christelijk onder lijs in Zierikzee en in het mid- kn en westen van Schou- «n-Duiveland fuseren onder je naam Radar tot één nieuwe Lganisatie. Zeven protestants- Listelijke basisscholen op het And komen daarmee onder L bestuur te staan. De akte kor deze nieuwe vereniging Lr protestants-christelijk on- lerwijs Schouwen-Duiveland is it, week ondertekend. lüadar staat voor een organisatie pet 75 personeelsleden en circa jO leerlingen. De nieuwe vere- uig omvat de christelijke ba- ;cholen in Burgh-Haamstede, kharendijke, Kerkwerve, Brou- nu 50% korting op de najaars- en wintercollectie "DE NOBELAÊRj w.denobelaerdomburgnl ooststraat 8, domburg 6 dagen p/w geopend dinsdags gesloten linnenvaart racht tijden an voorspoed ilEUW- EN ST. JOOSLAND- le toekomst voor de binnen- aart ziet er rooskleurig uit. Dat erwacht voorzitter J. Vogelaar de afdeling Midden-Zee- md van Koninklijke Schutte- aer. Hij ziet een ontwikkeling an allerlei initiatieven om de innenvaart te stimuleren. Europa wordt met een steeds asitievere blik naar de binnen- lart gekeken, betoogde Voge- ir gisteren tijdens de jaarver- dering van de schippersvereni- ng in Nieuw- en Sint Joos- nd. Files op de wegen en hape- nd spoorvervoer pakken posi- if uit voor de scheepvaart. Er ordt meer geld uitgetrokken n de binnenvaart te stimule- is er een Europees actieplan de maak, waarin onder meer tter onderhoud van vaarwegen het opheffen van knelpunten jn opgenomen. In eigen land ordt de komende tijd vijftig iljoen euro besteed aan de wa lwegen en er komt een innova- ïfonds van tien miljoen voor binnenvaart. wershaven, Zonnemaire en twee scholen in Zierikzee. „Het kind staat centraal en voor de koers van het onderwijs geldt de Bijbel als richtinggevend", zegt vice-voorzitter J. Velema- Van de Poppe. Samen met bo venschools directeur S. Kar stens, tevens directeur van CBS Onder de Wieken in Burgh- Haamstede, geeft zij een toelich ting op de motieven voor deze fu sie, „Samen sta je sterker dan al leen. Voor de personeelsleden be staat er binnen een grotere orga nisatie meer zekerheid voor het behoud van hun banen. Boven dien is de kwaliteit van het on derwijs hiermee gediend. Met el kaar weet je immers veel meer dan in je eentje. Teamleden kun nen elkaar onderling helpen en ervaringen uitwisselen", somt Karstens op. Hij memoreert dat de eerste fu siebespreking in 2004 in gang is gezet. Daar was aanvankelijk ook het bestuur van CBS Op Dreef in Bruinisse bij betrok ken. Uiteindelijk heeft het Bru- se bestuur besloten voorlopig lie ver zelfstandig te blijven. De be sturen van de christelijke basis scholen in Nieuwerkerk en Oos- terland blijven ook zelfstandig. Vel erna beschouwt dit als auto nome beslissingen op grond van eigen identiteit van deze school besturen en wil daar ook geen oordeel over vellen. Deskundigheid De overige christelijke schoolbe sturen hebben de krachten dus wel gebundeld. Velema en Kar stens zijn er van overtuigd dat dit de zeven betrokken basis scholen zeer ten goede komt Volgens hen vergt alleen al de nieuwe wijze van financiering door het Rijk, de zogeheten lump sum regeling, grote des kundigheid. Kort gezegd houdt de regeling in dat er straks bin nen de geldstroom geen onder scheid meer wordt gemaakt tus sen personeelslasten, gebouwen en beheer, maar komt alles in één pot terecht. Dat vergt een goed doordacht beleid met afwe ging van belangen van huisves ting en onderwijsinhoudelijke zaken. Radar werkt met bestuur op af stand en een brede organisatie- opzet met als doel optimaal ge bruik te maken van de deskun digheid binnen de eigen vereni ging. Zo functioneren er vier commissies voor zaken als perso neel, onderwijskundige zaken, financiën, communicatie, be heer en onderhoud van gebou wen. De schooldirecteuren stu ren elk een commissie aan en Mensen in het verkeer moesten zich gisteren door wind en sneeuw worstelen. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze regioredactie ZIERIKZEE - De wind en sneeuw raas den gistermiddag met grote snelheid over de kale akkers. Geen pretje voor mens en dier. Maar soms ontkom je er niet aan en moet je er toch op uit. Dan is het een kwestie van dik inpakken en voorzichtig vooruit, als het moet met de fiets aan de hand. Inwoners van Zeeland luisterden giste ren goed naar het advies om gezien het barre weer voorzichtig te zijn in het ver keer. Rijkswaterstaat en politie waar schuwden de bevolking bij voorkeur bin nen te blijven. Ernstige ongevallen als ge- volg van sneeuwval en ijzel bleven uit. Door de gladheid gebeurden sinds gistermiddag 25 ongelukken, maar die be perkten zich tot blikschade. Theatervoorstellingen in Middelburg en Goes werden vanwege de weersomstan digheden afgelast. Openbaar-vervoersbe drijf Connexxion besloot in de voora vond alle bussen terug te roepen omdat het niet meer verantwoord was nog pas sagiers te vervoeren. Ook het treinver keer van en naar Zeeland raakte ernstig ontregeld. Door een stroomstoring kwam een intercity naar Vlissingen tegen half vier bij Krabbendijke stil te staan; pas twee uur later konden de reizigers in een andere trein de reis vervolgen. Rijkswaterstaat, de provincie, de water schappen en gemeenten schakelden extra personeel in om de wegen te strooi en. Ook nutsbedrijf Delta had mensen pa raat, gezien de stroomuitval door het slechte weer van enkele weken geleden. Te weinig zout Te weinig zout op de weg was waarschijn lijk de oorzaak van de gladde wegen gis terochtend in de Westhoek van Schou wen. Dat vermoedt R. de Lange van de provincie Zeeland. Alleen de rijksweg was gisterochtend goed berijdbaar, de overige wegen waren bedekt met sneeuw en ijs. Niet alleen de polderwegen, maar ook doorgaande routes zoals de recreatiever- deelweg, de Delingsdijk en de Stoofweg (provinciewegen) waren gisteren tot ver in de ochtend glad door sneeuw. Hoe dat kon gebeuren durft De Lange niet keihard te stellen maar hij denkt dat er te weinig zout op de weg lag waardoor de sneeuw te veel vastgereden is. „Maar ik weet er te weinig van om een goed oor deel te geven, ik heb het niet met eigen ogen gezien." Niet alleen op de provincie wegen was sprake van vastgereden sneeuw, ook waterschapswegen waren glibberig. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat weten dat het probleem op de water schapswegen is ontstaan doordat de sneeuw te hard was vastgevroren. (Advertentie) Heeft u nog geen rekening voor LevensloopSparen? Dan is het nieuwe jaar een goede gelegen heid om er snel aan te beginnen. Wie snel start, spaart al in 2006 met hoge rente voor meer vrije tijd. Onze adviseurs vertellen u er graag meer over. Bel 0800-0720 of kijk op www.ingbank.nl ING m BANK door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De roofvogels gedijen goed op Schou wen-Duiveland. De laatste ja ren is de populatie - die van de bijna van het eiland verdwe nen grauwe kiekendief uitge zonderd - gegroeid en ook het aantal soorten is groter gewor den. Dat blijkt uit een artikel van Rinus van 't Hof in Zeelieven, het tijdschrift van de Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land. De havik, schrijft Van 't Hof, werd al in 1975 gesigna leerd. In de jaren tachtig wer den overtrekkende haviken waargenomen, maar pas in 2002 werd de aanwezigheid van een broedpaar geconsta teerd en wel op vogeleiland De Hompelvoet, voor de kust van Schouwen. Het broedseizoen 2004 leverde het eerste broe dende havikenpaar op Schou wen-Duiveland zelf op. De sperwer was al veel eerder op het eiland gezien. Deze roofvo gel stond al in 1903 te boek als broedvogel op Schouwen-Dui veland. In de periode 2000-2004 werden verspreid over het eiland 25 broedende sperwers waargenomen. Buizerd De buizerd stond op Schou wen-Duiveland vroeger be kend als 'doortrekker' of 'pleisteraar'. In het Slotbos bij Haamstede werd in 1985 voor het eerst een broedsel van de ze roofvogel ontdekt. Het aan tal broédgevallen van bui zerds is inmiddels gestegen tot meer dan tien. De wespendief laat zich maar zelden zien op Schouwen-Dui veland. In 1997 werd echter een broedend koppel aange troffen op landgoed Mon Plai- sir bij Schuddebeurs. De brui ne kiekendief werd tot 1966 tot de schaars voorkomende broedvogels op Schouwen-Dui veland gerekend. Slechts enke le broedsels - onder meer in De Maire bij Oosterland - wer den ontdekt. In 1990 bleek het aantal kiekendieven gestegen tot negen broedsels in 1990. Tussen 1994 en 2004 varieerde het aantal bruine kiekendie ven van zes tot veertien broed sels. Pesticiden De blauwe kiekendief is nog slechts incidenteel als broedvo gel te vinden op Schou wen-Duiveland en de grauwe kiekendief is zo goed als ver dwenen. Dat heeft volgens Van 't Hof alles te maken met pesticiden in de landbouw, ver droging van de duinen en de toenemende recreatiedruk. Op de originele wijze op 1 Kodak Fotopapier! Alleen bij... vormen in samenspraak met het bestuur het uitvoerend orgaan. Bij de keus voor naam, beeld merk en vlag is de nieuwe vere niging niet over één nacht ijs ge gaan. „Een radar geeft de rich ting aan in een waterrijke omge ving en in een veranderende we reld", zegt Karstens. „En dat bij ons het kind centraal staat, vind je terug in het kindergezichtje dat binnen de eerste R van onze naam is getekend", voegt Vele ma daaraan toe. Op alle zeven scholen binnen de nieuwe vereniging wordt maan dag 9 januari het logo gepresen teerd en zal de vlag van Radar worden gehesen. Woning beschadigd door brand DRIEWEGEN - Een vrijstaande woning aan de Coudorp- seweg in Driewegen is gistermiddag door brand zwaar be schadigd. De bovenverdieping brandde uit, de begane grond liep door het bluswerk forse waterschade op. Het huis is daardoor onbewoonbaar geworden. De bewoners waren weggegaan, maar hadden het vuur in de open haard laten branden om het huis warm te hou den. Aangewakkerd door de harde wind ontstond om half één 's middags brand in de schoorsteen, die zich vrij snel uitbreidde naar het dak. Toen de brandweerwagens van Ovezande en Borssele arriveerden, sloegen de vlammen al door de kap. Rond half vier leek het vuur helemaal uit te zijn en ver trok de brandweer. Later op de middag en in het begin van de avond keerde de brandweer nog even terug; door de harde wind waren wat vonkjes toch nog weer uitge groeid tot vlammetjes, die moesten worden gedoofd. Vuurwerkoverlast ZIERIKZEE - De politie heeft gisteren sinds elf uur 's och tends in totaal 24 meldingen van vuurwerkoverlast gekre gen. In Zierikzee werden rond elf uur 's ochtends zes rot jes in beslag genomen bij een dertienjarige jongen uit die plaats. Hij werd naar bureau Halt doorverwezen. In Yerseke werden 's middags rond kwart over een op de Oude Bogaert drie kinderen betrapt op het afsteken van vuurwerk. De kinderen, tien, twaalf en dertien jaar oud, werden doorgestuurd naar de bureaus Halt en Stop. In de Savornin Lohmanlaan in Goes werden van een twaalf- en een dertienjarige jongen tien rotjes in beslag genomen. Zij kregen ook een doorverwijzing naar Halt. Schoorsteenbrand in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In een woning aan de Middelburgse straat in Oost-Souburg heeft gistermiddag rond kwart voor zes een schoorsteenbrand gewoed. De brandweer heeft de brand geblust. Voor de bewoners kwam de brand volledig als een verras sing. De schoorsteen was enkele maanden geleden nog ge veegd. Ruiten moeten het ontgelden YERSEKE - Onbekenden hebben gisteren ruiten inge gooid bij een school in Yerseke. De melding kwam rond kwart voor twee bij de politie binnen. Ook in Nieuwdorp moest een raam het ontgelden. Even na twee uur 's middags zag een getuige een groepje jonge ren sneeuwballen gooien in de Prinses Irenestraat. Een ruit sneuvelde. De politie stelt een onderzoek in. door Selma Osman VLISSINGEN - Naast de SP heeft nu ook GroenLinks kritiek op het plakbeleid van de ge meente Vlissingen. Beide partijen vinden dat zij worden beknot in hun vrijheid van meningsuiting. Zij vinden dat er te weinig ruimte is op de plakborden. Bovendien komen er steeds minder plakzuilen. Vol gens GroenLinks wijkt de ge meente af van de oorspronkelij ke intentie om in elke wijk plak- gelegenheid te creëren. „In de loop der jaren zijn er nieuwe wijken bij gekomen, maar geen nieuwe plakborden", schrijft A. Soplantila van Groen Links. Het stoort de politieke partijen dat de verkiezingsborden niet meer worden geplaatst, omdat die versleten zouden zijn. Vol gens GroenLinks was dat al dui delijk bij de vorige verkiezin gen. „Waarom zorgt u niet tijdig voor nieuwe verkiezingsbor den?", vraagt GroenLinks. De gemeente verbiedt de partijen om plakzuilen in de wijken te ge bruiken. Ze geeft elke partij 25 borden die aan verkeerspalen mogen worden vastgemaakt. Advertentie (Advertentie) Kijk op oudejaarsavond naar de EO op t. Blauw Bloed Jaaroverzicht Zaterdag 31 december, 19.30 uur, Ned. 1 Het Elfde Uur Special Zaterdag 31 december, 20.30 uur, Ned. 1 horen zien geloven www.eo.nl zeeuwse almanak Deze week gelezen in een ambtelijke advertentie van de gemeente Hulst: Mensen die een gemotiveerd bezwaar heb ben tegen de sloop van de in gestorte sporthal Den Dul- laert kunnen zich tot 21 ja nuari tot de gemeente rich ten. Of dat veel zal helpen is echter de vraag: de slopersha mer heeft de hal al voor het overgrote deel geveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71