Groenstrook moet er snel komen .PZC Nog even keihard werken in de oesters PZC Toekomst binnenvaart ziet er rooskleurig uit PvdA Terneuzen wil verandering woonwagenbeleid Weekje futsallen 15 politiek vindt dat afscherming van kassen in Rilland veel te lang duurt 1 zaterdag 31 december 2005 Lr Rob Paardekam RILLAND - I)e meeste politieke k hartijen in Reimerswaal begin- Ijen hun geduld langzamerhand ?l herliezen als het gaat om de aan lig van een groenstrook bij het jlastuinbouwgebied in de Bath- jolder bij Rilland. het gebied zijn de afgelopen iren heel veel kassen uit de rrond gestampt. Enkele bewo- Winkelierster jaagt dief haar zaak uit toor Raymond de Frel IERNEUZEN - Een nog onbe- kende man heeft donderdagmid- een gewapende overval ge- gd op een drogisterij in de Axelsestraat in Terneuzen. De man was in de loop van de middag al twee keer eerder in ie winkel geweest. Zowel bij eerste (tussen 16.15 en i630 uur) als tweede bezoek 17.45 uur) liet hij enkele artikelen apart zetten, omdat jij geen geld op zak had. Tegen sluitingstijd betrad hij opnieuw de winkel, waarna hij onder be dreiging van een wapen de spui en wilde meenemen. De winke lierster maakte hem daarop dui delijk niet van plan te zijn de ar akelen zomaar aan hem mee te geven. De overvaller was kenne- Üjk zo onder de indruk van dat verbale verweer, dat hij het ha renpad koos. )e politie heeft de overvaller logniet in de kraag kunnen vat en. Het gaat om een blanke man tus sen de vijftig en zestig jaar met een normaal postuur. Hij is on geveer 1.76 meter lang en was gekleed in een blauwe jas en spijkerbroek. Zijn portemonnee droeg hij aan een ketting. De man had een muts met lui paardmotief op zijn hoofd. Ook droeg hij een rugzak met zich Nieuwjaarszang HEINKENSZAND - Het dertig leden tellende Zuid-Bevelands Dameskoor treedt dinsdag 2 ja nuari op in zorgcentrum Dijkste le in Heinkenszand. Het vrij toegankelijke concert is 's morgens vanaf 9.30 uur en vindt plaats tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst voor bewo ners, directie en verzorgend per soneel van Dijkstede. Het Zuid- Bevelands Dameskoor zingt driestemmig en heeft een licht ilassiek repertoire. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax. 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes k Tel: (0113)315500 'j Fax:(0113)315669 r E-mail: redactie@pzc.nl internet |P vvww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ners van de aangrenzende Mid denhof klagen sindsdien steen en been over overlast. Vooral de assimilatieverlichting in de kas sen ervaren ze als zeer storend. Omdat die ook vaak 's nachts brandt, zou de hele flora en fau na in het gebied verstoord wor den. Bij de meeste huizen staan de kassen op nog geen 25 meter van hun achtertuin Een hoge groenstrook tussen de kassen en de woningen zou enig soelaas kunnen bieden, maar Fortis, de ontwikkelaar van het kassenge- bied, heeft er nog steeds geen aangelegd. Wethouder Bliek heeft aangege ven dat er stevig wordt onder handeld, maar daar neemt Leef baar Reimerswaal niet lang ge noegen meer mee. „Als er over een half jaar nog geen oplossing is gevonden, komen wij zelf met een initiatiefvoorstel", aldus raadslid N. van der Hoest. De ChristenUnie stelt dat de ge meente zich niet langer kan ver schuilen achter Fortis en wel licht zelf maar voor een groen strook moet zorgen. De PvdA voelt ook wel voor een gemeente lijke bijdrage. De meeste par tijen benadrukken dat ze een dikke en hoge groenstrook wil len en geen klein haagje. Duidelijk is ondertussen wel dat de gemeente de bewoners aan de Middenhof niet zal compense ren voor de waardedaling van hun huis, die het gevolg is van de komst van de kassen. Enkele bewoners deden een beroep op de planschaderegeling, maar het adviesbureau dat de gemeen te heeft ingeschakeld kwam tot de conclusie dat er in dit geval geen sprake is van planschade. Dat is alleen het geval als het na deel optreedt ten gevolge van een wijziging van het bestem mingsplan, maar ook in het vori ge plan was de komst van kas sen mogelijk. Een meerderheid van de raad vindt, hoe erg ze ook met de problemen van de be woners in haar maag zit, dat een planschadevergoeding aan de bewoners in dit geval niet op zijn plaats is. Alleen de Christen- Unie leek wel wat te voelen voor een bijdrage om de pijn van de omwonenden te verzachten. Het pleidooi om toch wat geld uit te trekken, kreeg geen bijval. Vomen's Aglow )0ST-SOUBURG - De christe- vrouwen van Women's Ag- Dw komen dinsdag 10 januari a 19.30 uur samen voor een bij- n snkomst. Die wordt gehouden in kerkge- ouw De Ark aan het Oranje- )!ein in Oost-Souburg. Aan de lopende band met creuses werken ook vrouwen. door Mieke van der Jagt YERSEKE - Oudjaar, dat is de oliebol. De Hollander zal dat beweren, maar de Belg vindt dat praat voor kaaskoppen. Oudjaar is voor de zuiderbuur de oester en wel omdat hij zo geweldig bij cham pagne smaakt. Oesters en champagne: oud en nieuw. Geen wonder dat de kerstdrukte in Yer- seke telkenjare een weekje wordt gepro longeerd. Voor de oesterbedrijven bete kent dat topdrukte en voor de werkne mers keihard werken. Want een oester is een levend ding. Het heeft zorg en aandacht nodig. Bij Krijn Verwijs, waar de producten onder de merknaam Premier worden verhandeld, is het razend druk in de loods. Met bakken tegelijk worden de oesters uit de putten getrokken. Platte oesters en scheve oesters gaan eerst in een sorteermolentje, de enige automati sering die het gevoelige schelpdier ver draagt Op grootte komen ze in bakken terecht, van drie tot zes nullen. Daarna is de hele behandeling een doelmatig ra derwerk dat begint op de lopende band en eindigt op een pallet, klaar voor de vrachtauto. Er zijn voor de oesters van Krijn Ver wijs verschillende verpakkingen. Er zijn ronde en rechthoekige mandjes in verschillende maten. De ronde zijn voor de platte oesters, de rechthoekige voor de creuses. Topkwaliteit Welke maat moet worden gekozen, is af hankelijk van de bestelling, want de oes- terboeren in Yerseke werken klantge richt. Visboeren en restaurants in Ne derland, België en Frankrijk krijgen hun oesters verpakt aangeleverd. Al leen zo kunnen de Yersekenaren absolu te topkwaliteit garanderen. Ieder heeft zijn taak in de inpak-keten. De toevoer in het molentje geeft werk voor een man, een ander zorgt dat de lo pende band voor de creuses en de werk bank voor de platte oesters vol blijven. Bij het inpakken van de creuses werken veel vrouwen, de platte oesters worden ingepakt door oudere werknemers, men sen die al jaren bij Krijn Verwijs wer ken. Zoals C. Minnaard, volgend jaar 45 jaar in de oesters. „Het is wel druk, maar niet zo druk als vorige week. Pre cies goed, zou ik zeggen. We hebben wei eens jaren gehad dat we tegen oudjaar moesten uitpakken, zoveel werd er dan afbesteld. Nu gaat wat we inpakken ge woon de weg op. naar de klanten. Nog even lekker doorwerken en volgende week is het weer even stil." Als de oesters netjes in de mandjes zijn gevlijd, is het pakket nog niet klaar. Er moet nog zeewier op, een wit papiertje en een deksel. Een man met een pneu matisch machien, niet alles dicht en het spul kan naar buiten. Daar zijn weer twee werknemers bezig met stapelen: grote dozen onder, en kleinere boven op hJSi foto Willem Mieras een pallet. Het moet allemaal met be leid gebeuren want er kunnen geen be stellingen van verschillende klanten op één pallet. De bestellingen worden afge sloten met een royaal plasticfolie, waar na ze op volgorde van aflevering kun nen worden geladen. De oesters die de verste reis voor de boeg hebben, gaan in het diepst van de container. Oliebol Terwijl de Hollanders het oliebollenbe- slag laten rijzen, zetten de Belgen en de Fransen de champagne koud. Wij ma ken hier de bus met poedersuiker vast open, terwijl de zuiderbuur in de keu kenla zijn oestermes opscharrelt. Maar het begint wel te veranderen. De Neder lander gaat de oester steeds meer waar deren, blijkt uit de reisbestemming van een steeds groter wordend deel van de Yersekse schatten. We beginnen het te leren: de Europeaan kan het beste van twee werelden genieten. Dus laat de bol len maar weer spetteren in de pan, laat de kurken maar weer knallen en ver geet vooral de citroenen en de pepermo len niet. door Selma Osman NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - De toekomst voor de binnen vaart ziet er rooskleurig uit. Dat denkt voorzitter J. Vogelaar van de afdeling Midden-Zeeland van Koninklijke Schuttevaer. Hij ziet een ontwikkeling van al lerlei initiatieven om de binnen vaart te stimuleren. In Europa wordt met een steeds positievere blik naar de binnen vaart gekeken, betoogde Voge laar gisteren tijdens de jaarver gadering van de schippersvereni ging in Nieuw- en Sint-Joos- land. Files op de wegen en hape rend spoorvervoer pakken goed uit voor de scheepvaart. Er wordt meer geld uitgetrokken om de binnenvaart te stimule ren. Zo is er een Europees actieplan in de maak, waarin onder meer beter onderhoud van vaarwegen en het opheffen van knelpunten zijn opgenomen. In eigen land wordt de komende tijd vijftig miljoen euro besteed aan de wa terwegen en er komt een innova tiefonds van 10 miljoen voor de binnenvaart. Vogelaar verwacht dat in de toe komst steeds meer via de binnen vaart vervoerd moeten worden. „Onderzoek heeft uitgewezen dat opstopping op de wegen rond havens negatief uitwerkt voor deze havens. In 2035 moet de binnenvaart in de Rotterdam se haven 45 procent van de con tainers vervoeren, de weg 35 pro cent en het spoor 20 procent." In de huidige situatie gaat nog de helft van de containers over de weg, tien procent over het spoor en wordt veertig procent via de binnenvaart vervoerd. Vogelaar wijst ook op het be lang van veiligheid in het trans port. „Door studies is duidelijk (Advertentie) FIJN VEERTJE ELKE WEEK EEN NIEUWE MUZIEK programma op OMROEP ZEELAND RADIO. 1 jan. HAPPY NEW EAR een NIEUWJAARSCONCERT van 14.00-17.00 uur. Opnamen uit het rijke archief van nieuwe MUZIEK Zeeland en XENAKIS ENSEMBLE WWW.FIJNVEERTJE .NL geworden dat het binnenschip aanzienlijk veiliger is dan de trein." Ook in Zeeland bespeurt hij kan sen voor de binnenvaart. „Zee land wil de havens uitbreiden en geen treinen en vrachtauto's die toeristen wegjagen. Zeeland wil schoon blijven en een land schappelijke uitstraling behou den." In het voorjaar krijgen de bin nenvaartschippers de kans om tijdens een symposium van Zee land Seaports en Zeeland Port Promotion Council aan te geven welke rol zij daarin kunnen spe len. „Wij moeten duidelijk maken dat er met de binnenvaart veel mogelijk is." Volgens Vogelaar moet de bin nenvaartschippers zelf hun kan sen benutten. Hij hamert er op dat de sector met nieuwe initia tieven moet komen. Moderne tankers, auto-, container-, bier-, meel- en palletschepen zijn er niet vanzelf gekomen. „De binnenvaart vervoert de goederen echt niet meer zoals dertig jaar terug. Iemand is op een gegeven moment begonnen dit op een andere, betere manier te doen." GOES - Futsallen, vroeger heet te dat zaalvoetbal. Het is nog steeds razend populair. De hele week al futsallen jeugdteams van Bevelandse voetbalclubs te gen elkaar in het Goese Sport- punt Zeeland. Van minipupillen tot A-junioren, afkomstig van de clubs Apollo ('s-Gravenpol- der), w Arendskerke, vv Goes, Middelburger krijgt laatste kans MIDDELBURG - Een 23-jarige Middelburger krijgt nog een laatste kans om een werkstraf af te maken Dat besliste politierechter I. Woltring gisteren in Middel burg. Officier van justitie L. Boogert gelastte de omzetting van de honderd uur werkstraf in vijftig dagen celstraf, omdat de man zich niet had gehouden aan de afspraken met de reclassering. „Wat mij betreft heeft u uw kans gehad," stelde de aanklager. De Middelburger had een bezwaarschrift tegen de omzet ting ingediend en zag gisteren zijn bezwaar gegrond ver klaard. Voor de werkstraf krijgt de man een half jaar de tijd. Dief in de kraag gegrepen ZIERIKZEE - In een horecabedrijf aan de Schuithaven werd donderdagavond tussen tien uur en twintig over tien een tas met onder meer een gsm-telefoon en een porte monnee van een medewerkster gestolen. De politie hield om half elf een 41-jarige man uit Zierik- zee aan in verband met de diefstal. De man bleek in het bezit van de gestolen gsm. De portemonnee werd bij een boom in de omgeving aangetroffen. De Zierikzeeënaar is overgebracht naar penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. Aanhouding wegens vernieling GOES - De politie heeft gisterochtend om tien voor half vijf drie jongens van zestien, zeventien en achttien jaar aangehouden wegens openlijke geweldpleging tegen goe deren. Een getuige belde de politie, omdat hij zag dat de drie jongens fietsen aan het vernielen waren bij het fiets tunneltje in het Stationspark in Goes. De jongens hadden zelfs een fiets op de treinrails gegooid, maar hadden die er weer afgehaald voordat er ongeluk ken gebeurden. Hoeveel fietsen er zijn vernield, is niet bekend. De jon gens zijn afkomstig uit Heinkenszand en de gemeente Bor- sele. Tegen het drietal wordt proces-verbaal opgemaakt. Ruiten moeten het ontgelden YERSEKE - Onbekenden hebben gisteren ruiten inge gooid bij een school in Yerseke. De melding kwam om streeks kwart voor twee 's middags bij de politie binnen. Ook in Nieuwdorp moest een raam het ontgelden. Even na twee uur 's middags zag een getuige een groepje jonge ren sneeuwballen gooien in de Prinses Irenestraat. Een ruit sneuvelde. De politie stelt een onderzoek in. Schoorsteenbrand in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In een woning aan de Middelburgse straat in Oost-Souburg heeft gistermiddag omstreeks kwart voor zes een schoorsteenbrand gewoed. Toen de po litie ter plaatse kwam, had de brandweer het vuur al ge blust. Voor de bewoners kwam de brand volledig onverwacht. De Oost-Souburgs hadden hun schoorsteen nog maar en kele maanden geleden laten vegen. door René van Stee TERNEUZEN - De raadsfractie van de PvdA wil dat het woon wagenbeleid in de gemeente Ter neuzen drastisch verandert. De partij wil af van de traditionele manier van het verplaatsen van woonwagencentra De PvdA vindt dat er geen apar te woonwijkjes voor woonwa genbewoners moeten komen, maar ruimte moet worden ge zocht in gewone uitbreidings plannen met gewone voorzienin gen en een gewone woonvorm. „Dit sluit ook aan op de woon vormen die nu ontstaan op be staande centra. In de praktijk betekent dit dat de woonwagen bewoners de mogelijkheid wordt geboden de eigen stand plaats te kopen en om er een huis te bouwen van hout of steen", legt PvdA-fractievoorzit ter M. van Oyen uit. De PvdA stelt dat het uiteindelij ke doel van het beleid op basis van de in 1998 ingetrokken woonwagenwet was dat er op langere termijn geen woonwa genbewoners meer zouden zijn. Op basis van dit uitgangspunt pleit de partij voor een totaal an dere aanpak. Van Oyen: „De hui dige leefstijl van woonwagenbe woners onderscheidt zich niet of nauwelijks van de 'gewone' bur ger. Het enige verschil zit hem in de woonvorm die bezig is met een metamorfose van woonwa gen tot woonbungalow. De tradi tionele woonvorm van de huidi ge woonwagenbewoner behoeft dus geen aparte status meer." De PvdA verwacht dat door de nieuwe aanpak een aantal huidi ge woonwagenbewoners besluit een huis te kopen of te huren. Leegkomende standplaatsen op woonwagencentra kunnen wor den verkocht aan derden. De partij vindt ook dat plaatsen zo als in Sas van Gent niet meer moeten worden ingevuld en er geen standplaatsen bij moeten komen. Van Oyen denkt dat de plannen van zijn partij realis tisch zijn. Er moet echter wel aan enkele randvoorwaarden worden voldaan. Zo erkent de PvdA dat veel woonwagenbewo ners in een achterstandssituatie zitten. „Wij zetten dan ook in op een actief reïntegratiebeleid door middel van scholing en werkervaring. Ook moet nieuw beleid een aparte plaats krij gen", aldus Van Oyen. vv Kloetinge, Robur (Goes,ka tholiek), SSV'65 (Goes), Wolf- aartsdijk en Bevelanders (Kam perland). Op de foto spelen junioren van Apollo (blauw-witte shirts) te gen leeftijdgenoten uit Wol- phaartsdijk. Vandaag worden de finales gespeeld. foto Willem Mieras Ontdek de winterse Diergaarde via de midwinterroute. Warm je op in de gezellige Rivièrahal met sfeervolle muziek en leuke activiteiten. In tropisch bos Taman Indah is het extra feest! Op 27 december is er een neushoorntje geboren. Kijk voor het MidwinterZOO-programma 1 op www dicrgaardeblqdorp nl f Ike dag geopend vanaf 9.00 uur' AV \-A Diergaarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67