B Vakantie dankzij vrijwilligers Vakantiegids voor Geen vergoeding voor inzet Hoge toeslagen voor soloreizigers I Niet iedereen kan tegelijk in het busje. allen buiten op de foto. De fotograaf dirigeert iedereen op zijn plek en op verzoek gaan alle duimen omhoog. Say cheese! Luiers In afwachting van vervoer - niet ieder een kan tegelijk in het busje - worden op de sofa indringende gesprekken gevoerd en kan een enkele begelei der buiten in de zon even bijkomen. 'Het is zwaar werk', puft Bert, die in het onderwijs zit en al enige jaren als vrijwilliger met De Wielewaal op va kantie gaat. Nu heeft hij het nadeel stevig gebouwd te zijn en dus wordt op hem niet zelden een beroep ge daan als er iemand getild moet wor den. 'Ik ben na een week helemaal ka pot." Voor de 20-jarige medicijnen studente Klaske uit Rotterdam is het de eerste keer dat ze als vrijwilligster mee gaat. Via-via hoorde ze ervan en met haar studie in het achterhoofd leek het haar wel wat. Maar ze stond de allereerste dag toch wel even met knikkende knieën in het toilet toen ze iemand bij de noodzakelijke sani taire stop moest assisteren. En een volwassene luiers omdoen is ook geen alledaagse handeling voor een 20-jarige uit de Maasstad. Maar alles went en het is tenslotte voor een goed doel. 'Wij proberen het voor deze mensen hier zo leuk mogelijk te maken', motiveert ze haar deelname. 'En het is best wel leuk en dankbaar werk. Ze lachen ons keihard uit als we iets niet goed doen.' Komt ze volgend jaar weer? 'Ik weet het nog niet', zegt ze eerlijk. Ook de 23-jarige Marjolein uit Am sterdam geniet, ondanks dat ze spas tisch is, van een weekje Limburgs heuvelland. De grotten van Valken burg vond ze prachtig en Maastricht natuurlijk. Veel mooier dan de hoofd stad, toch? Of ze deze middag naar de thermen gaat of kiest voor een wan deling weet ze nog niet. De gezellig heid vindt Marjolein erg belangrijk. 'En het kennis maken en praten en optrekken met andere mensen.' De trip he'eft ze helaas wel zelf moeten betalen en daardoor zit ze nu op zwart zaad. Maar ze kan er vanachter haar rolla- tor gelukkig breeduit om lachen. Stichting De Wielewaal is voortgeko men uit het Vierde Prinsenkind, een orga- I msatie die na de Tweede Wereldoorlog oorlogswezen een vakantie bezorgde. Na derhand richtte de organisatie zich onder de naam Pijori op lichamelijk en verstandelijk gehandi capte jongeren. Hieruit ontstond in 1977 De Wie lewaal. Behalve binnenlandse bestemmingen worden ook buitenlandse vakanties aangeboden, van Tenerife via Berlijn en Denemarken tot Zuid-Afrika, Er zijn ook drie wintersportreizen: naar Italië, Oosten rijk en Tsjechië. Jaarlijks boeken zo"n 800 gehan dicapten een reis. Een aantal dat begrensd wordt door het aanbod van vrijwilligers - bij één-op-één betekent het dat er ook 800 vrijwilligers moeten zijn - en geschikte accommodaties. Info: Stadhouderslaan 29, 3583 JB Utrecht, tel. 030-2522153, www.wielewaal.nl zaterdag 31 december 2005 Support Magazine, een vakblad over leven, wo nen en werken met een lichamelijke handicap heeft voor het eerst een Vakantiegids uitge bracht. Eigenlijk is het een dik nummer van het magazine met vele honderden adressen van ac commodaties die zijn ingericht voor lichamelijk gehandicapten. Maar er staan ook 'betrouwbare' uitstapjes in, weergegeven per provincie, tips over Schiphol, de omgang met reislustige gehandicapten en ge gevens over aangepaste vakantie en korte trips, helder geduid. De Support Vakantiegids 2006 is deze maand uitgekomen en los verkrijgbaar voor €5,95(incl. verzendkosten). www.supportmaqzine.nl Zweven in de ruimte bij Space Expo Bezoekers van Space Expo in Noordwijk kun nen tot en met 8 januari in 3D ervaren hoe het is om als André Kuipers rond te zweven aan boord van het International Space Station. Oor spronkelijk werd de Virtual Reality apparatuur ontworpen als trainingsmogelijkheid voor toe komstige ruimtereizigers. Nu kan iedereen van deze bijzondere ervaring genieten. Met een spe ciale 3D-bril op ondergaat de bezoeker de sensa tie rond te draaien aan boord van het Internatio nal Space Station, dat nu volop is gebruik is. Ook bestaat de mogelijkheid een kijkje te ne men aan boord van de Zvezda-en de Columbus- modules. In deze twee delen van het internatio nale ruimtestation op ware grootte, geeft een gids uitleg over het wonen en werken In de ruimte. De 3D show en de rondleiding aan boord van het ruimtestation zijn gratis voor be zoekers van Space Expo. Tijdens de openingstij den van Space Expo rijdt een ruimtetrein naar ESA-ESTEC waar momenteel het Europese vrachtruimteschip voor het International Space Station wordt getest. De Space Train Tour is ge schikt voor bezoekers vanaf 9 jaar. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. www.space-expo.nl Met ACSI door Zuid-Afrika In groepsverband kamperend door Zuid-Afrika trekken. Dat is een nieuwe mogelijkheden uit het ACSI-Caravan Camper Rally-programma 2006. Het hele rallyprogramma van 37 kampeer reizen staat beschreven in een magazine dat on langs op de markt kwam. Andere nieuwkomers in de gids zijn rally's naar Tunesië-Sicilië, Roe menië, Zuid-Engeland en Zuid-Frankrijk. Enkele bestaande tochten zijn enigszins aangepast. Zo is in de rally naar Abruzzen-Dalmatië nu ook een bezoek aan de fraaie stad Dubrovnik opge nomen. Het magazine is voor €6,50 te bestellen via tel. 0488-420 810 of www.acsi.nl Pakketreizen naar IJsland Wie plannen heeft naar IJsland te gaan, hoeft de reis niet meer per onderdeel samen te stellen. Luchtvaartmaatschappij Icelandair biedt sinds kort de mogelijkheid om via de website pakke treizen, vlucht en hotel, te boeken en direct per e-mail een bevestiging te ontvangen. Ter intro ductie van deze nieuwe service heeft het bedrijf een speciaal geprijsd arrangement samenge steld: drie dagen Reykjavik voor 269 euro, inclu sief retourvlucht en twee hotelovernachtingen. www.icelandair.nl Huisjes in Turkije populair Turkije is zo populair geworden dat nu ook huis jesverhuurders er geld ruiken. Touroperator Eu ro Relais, gespecialiseerd in vakantiewoningen, heeft maar liefst vijftig van die Turkse accom modaties in haar programma opgenomen. Het bedrijf heeft zowel vrijstaande villa's met zwem bad als geschakelde woningen en appartemen ten te huur, maar kan toeristen ook onderbren gen in authentieke Turkse huizen. De onderko mens liggen verspreid langs de Egeïsche kust (Westkust) en de Turkse Rivièra (Middellandse Zeekust), veelal in de directe omgeving van de populaire toeristenplaatsen. En om het de va kantieganger helemaal makkelijk te maken kan op op de site ook de vlucht naar Turkije worden geboekt en een auto worden gehuurd. telefoon 040-2110101 In het Bovenste Bos is de brunch ten einde en maakt iedereen zich op voor het middagprogramma. Foto's GPD/Roland de Bruin Vakanties voor gehandicapten? Iedereen kent de Zonnebloem of de Henri Dunant. Maar er zijn meer verzekering bijspringen, en soms is er een speciaal Nieuwe vrienden of ouders, potje. organisaties die het mogelijk maken dat minder valide mensen op vakantie kunnen. Zoals De Wielwaal die overigens alleen kan bestaan dankzij de inzet van vele vrijwilligers. door GFRARD CHFI Het is een lekkere ongeor ganiseerde bende, daar in de eetzaal van het 'Bo venste Bos' in het Lim burgse Epen. Althans zo lijkt het, want ondertussen hebben de begelei ders wel degelijk alles in de smiezen. Geruisloos wordt aan het ontbijt ge werkt. Eigenlijk meer de brunch 'want het is een beetje laat geworden gisteravond'. Niet zo verwonderlijk wanneer je 's avonds in Maastricht gaat stappen. En je in een gezellige tent een slag werkgroep tegen het lijf loopt en de kroegbaas z'n onverwachte gasten een prominent plaatsje gunt. Soms heeft ook een gehandicapte een beet je mazzel. Maar ja, voordat iedereen weer terug in Epen is en in bed ligt, wil de zon al voorzichtig om 't hoekje kijken. 'Het duurt met deze mensen alle maal wat langer dan normaal', leg gen reisleiders Bert en Christel uit Rotterdam respectievelijk Vught uit. Samen met verpleegkundige Wilma uit Amstelveen vormen ze het lei dend trio van de week. Ook tussen op staan en ontbijt zit meer dan een stief kwartiertje. Geduld is dan ook een van de noodzakelijke karakterei genschappen die je moet bezitten om een groep gehandicapten één aange name vakantieweek te bezorgen. Want daar gaat het natuurlijk om: de groep moet het naar de zin hebben, moet na afloop terugkijken op een paar onvergetelijke dagen. Zoals in Epen, waar stichting De Wie lewaal twaalf gehandicapten in het glooiende landschap een vakantie gunt. Waar ze overigens wel voor moeten betalen: en meer dan wat de valide medemens doorgaans kwijt is. Maar accommodaties met speciale voorzieningen vragen een speciale prijs en aangezien de vraag groter is dan het aanbod gelden ook hier eco nomische wetten. Bovendien moet ook de huisvesting van de begelei ders betaald worden en dat zijn er evenveel als deelnemers, De Wiele waal draait één-op-één. Soms wil een De 41-jarige Ed, meervoudig gehandi capt, uit Bergen op Zoom heeft het reuze naar z'n zin. Het spreken gaat hem moeilijk af, maar Christel helpt een handje. Ze kennen elkaar al heel wat jaartjes. 'Alles', vindt Ed leuk aan zo'n vakan tie, maar vooral dat ie elk jaar weer nieuwe vrienden maakt. En trots grijnst hij dat hij ook al tweemaal met De Wielewaal naar het buiten land is geweest. Bier drinken en stap pen in Maastricht, winkelen en na tuurlijk hamburgers happen bij Mc Donald's, dat zijn toch wel Ed's hoog tepunten deze week. Hij heeft in het 'Bovenste Bos' een mooie kamer met weliswaar een hard bed, maar slapen doet ie als een os. Wandelen, winkelen, spelletjes, naar de thermen, grotten of drielanden punt. Een disco of barbecue. Het is een greep uit het programma. 'We la ten ze erg vrij', zegt Bert, 'want zij moeten zelf het programma maken, wij dringen niets op'. Het is meer 'voorwaarden schep pend'. Zo is bijvoorbeeld een busje be schikbaar voor het vervoer en wor den desgewenst entreekaartjes gere geld. 'Maar deze mensen zijn niet zo veeleisend en met een beetje improvi satie kom je een heel eind.' In het 'Bovenste Bos' is inmiddels de brunch ten einde en maakt iedereen zich op voor het middagprogramma: het thermaalbad of winkelen in Val kenburg. Maar eerst even met z'n Elk jaar moeten zich een paar duizend vrijwilligers aan melden bij een van de organisaties die vakanties voor ge handicapten organiseren. Bittere noodzaak, want zonder hen zouden de reizen niet georganiseerd kunnen wor den. Vrijwilligers (minimumleeftijd 17 jaar) zijn nodig als reisleider, verzorger, fysiotherapeut, verpleegkundige, chauffeur, kok en activiteiten- of spelletjesleider. Een week meedraaien kost hen niets, behalve vrije da gen, er staat evenwel ook geen vergoeding tegenover. Soms wil een werkgever van een vakantiedag wel eens 'buitengewoon verlof maken. Niet alleen mensen uit zorginstellingen, studenten in de gezondheidszorg of fy siotherapeuten zijn welkom. Uit de praktijk blijkt dat juist ook geheel afwijkende beroepsbeoefenaren - binnen schippers, ict'ers - zich uitermate verdienstelijk kunnen maken. In ons land werken 25 gespecialiseerde organisaties sa men in de NBAV, de Nederlandse Branchevereniging Aan gepaste Vakanties. Een van de activiteiten van de NBAV, is het uitbrengen van een gezamenlijke reisgids, oftewel de 'blauwe gids'. Hierin staat per organisatie een over zichtvan het reisprogramma en beschrijvingen van de ac commodaties. Informatie: NBAV, Stadhouderslaan 29, 3583 JB Utrecht, tel. 030-25 43 120, www.nbav.nl Alles, vindt Ed leuk aan zo'n vakantie, maar vooral dat hij elk jaar weer nieuwe vrienden maakt. Naast hem begeleidster Christel. door MONIQUE LEIJSER I Het reisaanbod voor alleenstaande vakan tiegangers is nog steeds beperkt. Vreemd, want het zijn er toch maar liefst 2,5 mil joen. Gek genoeg betalen die soloreizigers doorgaans meer voor een minder goede hotelkamer dan iemand die een kamer deelt met een reisgenoot. Reisorganisaties reageren ook mondjesmaat op deze groeiende markt. Het maakt niet zoveel uit bij welke reisor ganisatie wordt geboekt en het maakt ook weinig uit of het om een strandvakantie, een rondreis of een stedenvakantie gaat. Wie alleen wil slapen, betaalt meer. Toe slagen van 20% tot maar liefst 60% op de reissom zijn eerder regel dan uitzonde ring. Het kan goedkoper, maar dan kost het wel een avondje om de verschillende reisbrochures door te spitten. 'Onaanvaardbaar', vinden de Consumen tenbond en de Vereniging Vakantie Part ners (WP). 'Een toeslag tot 15% voor een eenpersoonskamer is redelijk, maar dan moeten het wel goede kamers zijn.' Niet zelden worden soloreizigers onderge bracht in kleine kamers met geringe facili teiten, ongunstig gelegen naast de lift schacht of boven de discotheek. Weinig reisorganisaties reppen in hun brochures over deze nadelen. Vriendelijk In de Solovakantiegids (4 euro) van de WP staat wel een overzicht van reisorganisa ties die min of meer 'vriendelijk' zijn voor mensen die alleen op vakantie gaan. De vereniging hanteert voor deze selectie tien criteria, die betrekking hebben op de kwaliteit en de prijs voor het alleenge- bruik van een hotelkamer. Stichting Cisa, een club die opkomt voor alleenstaanden, publiceert een 'witte' en 'zwarte' lijst van reisondernemingen en hotels die al dan niet eenpersoonstoeslagen berekenen. He laas zijn deze lijsten niet altijd up-to-date, noch volledig. De prijs is uiteraard niet zaligmakend. Ook het reisgezelschap speelt bij alleen staanden een rol. Sommige reizen, zoals actieve vakanties en avontuurlijke rond reizen, trekken van oudsher veel alleen staande reizigers. Om aan de vraag naar gelijkgezinde groe pen tegemoet te komen, biedt een handje vol grote reisorganisaties op bepaalde ver- Het logo van de Vereniging Vakantie Part ners (WP). trekdata een aantal reizen uit hun pro gramma als 'singlereizen' aan. De bestemmingen en routes zijn vrijwel identiek aan die van de reguliere reizen. Bij reisorganisaties zoals Baobab worden de soloreizigers in tweepersoonskamers en/of tenten ondergebracht. De kamerin deling geschiedt op basis van geslacht en/of leeftijd. Andere organisaties onderscheiden zich door alle deelnemers een eigen kamer aan te bieden, zoals Pin High Golftravel, De Jong Intra Vakanties en Kras Stervakan ties. Fox Vakanties geeft zelfs een aparte brochure 'Single maar niet alleen' uit. Vooral De Jong Intra is singlevriendelijk: voor een eigen kamer betaal je niet meer dan de helft van de prijs voor een tweeper soonskamer uit het reguliere programma. Wie daarentegen de prijzen van de single reizen van Kras en Fox vergelijkt met die uit hun gewone reisaanbod, ontdekt forse verschillen. Er wordt weliswaar niet over eenpersoons toeslagen gerept, maar ze zijn wel dege lijk in de prijs verdisconteerd. Sterker nog. wie bij Kras een 8-daagse reis naar Thüringen boekt, is goedkoper uit met een eenpersoonskamer van het reguliere programma dan met de speciale single reis. Specialisten Specialisten op de markt van singlereizen, bieden vaak reizen voor verschillende groepen alleenstaanden aan. Zo kunnen senioren terecht bij Stichting Senior Va kantieplan en zowel jonge singles als al leenstaande 60+-ers en eenoudergezinnen bij One2gether Travel. Ook deze organisa ties rekenen vaak een toeslag voor wie een kamer voor zichzelf wenst. Een van de uitzonderingen is One2gether Travel. Op de komende Vakantiebeurs in Utrecht, van 10 tot en met 15 januari, is in hal 7 een speciaal singlepaviljoen inge Alleen op vakantie gaan is duurder. richt, waar zo'n 40 reisorganisaties hun singlereizen presenteren. www.vakantiepartners.nl (solovakantie- gids, bemiddeling vakantiepartners), www.cisasite.nl (Stichting Cisa). Uitgebrei Foto GPD de informatie over reizen, reisgenoten en organisaties voor alleenstaanden: www.u4u.nl http://alleenstaanden.startka- bel.nl, http://sinqles.paqina.nl en http://reisqenoten. paqina.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51