Zwijgen op de preekstoel NeWYORK Tips voor de beklimming ReislDoeken New York City 2006 New York City 2006 City Guide Wie nog een stukje verder omhoog klimt, krijgt een prachtig uitzicht op de Preek stoel. Duidelijk zichtbaar is ook de enorme scheur in de rots. De eerste miljoenen jaren is er nog geen gevaar. De Preekstoel ligt in het zuidelijk deel van Noorwegen, in de buurt van Stavanger. Een klim m J^k naar de Preekstoel kost alleen zweetdruppels. Het enige waan/oor betaald moet worden is UB het parkeren van de auto of camper Voor een auto is dat ruim 6 euro. Vlak bij de Preekstoel ligt een gelijknamige camping, gerund door het Nederlandse echtpaar Nachenius. Bij het startpunt zelf ligt ook nog een lodge met 62 bedden Allebei een ideale uitvalsbasis voor een (vroege) klim naar de Preekstoel. Twee keer per week, op dins dag en donderdag, vliegt er vanaf de camping ook een helikopter naar de Preekstoel. Zo'n rond vlucht duurt ongeveer tien minuten en kost circa dertig tot veertig euro per persoon, afhankelijk of er twee of drie mensen meegaan. Meer informatie over de Preekstoel is te krijgen bij het Stavanger Toeristenbureau: tel. 00 47 - 51 84 02 00 of www.stavanqer-turistforeninq.no Algemene informatie over Noorwegen is te krijgen bij Innovation Norway, tel. 0900 - 899 11 70 en www.visitnorwav.nl zaterdag 31 december 2005 W18 Meer interesse voor 'nieuwe landen' Nu de grenzen tussen Oost en West zijn wegge vallen en Oosteuropese landen al EU-lid zijn of dat willen worden, groeit de toeristische belang stelling voor dit deel van Europa. Tsjechië be gint voor de westerse toerist al een beetje ver trouwd te worden, maar landen als Roemenië en Slowakije hebben hier nog niet echt een naam als vakantieland opgebouwd. Dat maakt het voor vakantiegangers niet alleen avontuur lijk, maar ook wel een beetje lastig. Welke routes kan ik het beste rijden? Hoe vind ik vakantieaccommodatie die aan mijn wensen voldoet? Wat moet ik beslist doen en wat kan ik beter laten? Op vragen als deze wil Vakantie bureau Oost Europa een antwoord geven. De non-profit organisatie heeft zich tot doel ge steld het toerisme naar de Baltische landen, Slo wakije, Tsjechië, Roemenië en Polen op te krik ken. Op website wordt vakantieaccommodatie (campings, pensions en vakantiewoningen) aan geboden. Ook andere toeristische informatie, routebeschrijvingen, kaarten, reis- en taalgid sen en uitgestippelde kampeertochten worden door het bureau verstrekt. www.vakantieoosteuropa.nl Hotel New York bij de Westcord Groep Hotel New York op de Rotterdamse Wilhelmina- pier (voormalige hoofdkantoor van de Holland Amerika Lijn) is per 1 januari 2006 onderdeel van de Westcord Groep. De eigenaars, de ge broeders Tieleman hebben daardoor hun firma Hotel New York Groep met onder meer de Euro mast, een nieuwe naam gegeven: Brotherhood. Het befaamde hotel New York met de groene to rentjes zal uiterlijk en in stijl hetzelfde blijven. De Westcord Groep heeft drie hotels in Amster dam en vijf op diverse Waddeneilanden. door HANS VAN ALEBEEK Natuurschoon is oneerlijk verdeeld over de wereld. In ons landje zie je door de bo men al lang geen bos meer terwijl elders in de wereld aan bossen en wildernis soms geen eind lijkt te ko men. Neem Noorwegen. Zo veel ber gen, fjorden en watervallen, het is niet eerlijk. Maar zelfs dan is er altijd iets dat nog weer mooier is dan al de rest. In Noor wegen is dat de Preikestolen. In ge woon Nederlands: de Preekstoel. Een attractie van Moeder Natuur die elk jaar meer dan 100.000 mensen trekt. Of ze allemaal boven komen, is de vraag maar als dat wel zo is, zijn het ook 100.000 heel gelukkige mensen want dit fenomeen moetje gezien heb ben. Of misschien is 'gedaan hebben' een betere omschrijving want in tegen stelling tot heel veel andere natuurlij ke wereldwonderen krijg je dit Noorse juweel niet zo maar cadeau. Waarschuwing Twee uur heen, twee uur terug. Zo luidt de droge waarschuwing voor ie dereen die de tippel naar de Preekstoel wil maken. En dat is nog zwak uitge drukt want dit is niet bepaald een ge wone bergwandeling. Op papier stelt het eigenlijk niet zo veel voor: verti caal ga je 'maar' 334 meter omhoog en horizontaal 'slechts' 3,8 kilometer. Maar gecombineerd is het een regel rechte kuitenbijter en moreelbreker. Vooral ook omdat er nauwelijks spra ke is van een fatsoenlijk pad naar bo ven. Er zijn onderweg wel wat vlakke stuk ken en paadjes, ja zelfs enkele mooie houten vlonderpaden over wat zompi ger gedeelten, maar het grootste deel van de tocht gaat over rotsen, keien, kiezels en stenen. Van klein tot heel groot, van vlak tot heel steil. Welke gek begint daaraan? Deze gek dus, en nog een paar andere klaute- raars die de vroege ochtend gebruiken om in alle rust naar boven te komen. Al na een kwartier lopen we te hijgen en te puffen als een zware shagroker die zo dwaas is om aan de marathon van New York te beginnen. Gelukkig volgt er dan even een vlakker stuk. En zo zal het blijven gaan. Afzien en genieten liggen hier dicht bij el kaar. Elke keer als het even wat vlak ker is en je denkt dat je het zwaarste Dit plaatje wil ie dereen in zijn plakboek. Hoe hoog je ook komt, schapen zijn er altijd. Op de achter grond diverse torentjes van kunstig op el kaar gestapel de stenen. Foto's GPD Madame Tussauds goedkoper De zanger Gordon (r) heeft ook een eigen beeld. Foto ANP Campings van het jaar bekend Van de ruim drieduizend campings in Europa roept de ANWB er jaarlijks vijf uit tot 'Camping van het Jaar'. Ze krijgen deze pluim omdat ze zich onderscheiden door de hoge kwaliteit van hun gastheerschap en de puike voorzieningen. Het zijn de kampeerders zelf die campings no mineren voor de onderscheidingen, dat wil zeg gen de lezers van de ANWB-campinggidsen en de Kampeer Caravan Kampioen. De Cam pings van het Jaar 2006 zijn: Denemarken - Camping Mons Klint, Borre; Frankrijk - Cam ping Le Talouch, Roquelaure; Nederland - Cam ping 't Schinkel, Hoenderloo; Oostenrijk - Ötztaler Naturcamping, Langenfeld en Tsjechië - Camping Chvalsiny, Chvalsiny. Een uitgebrei de beschrijving van de Campings van het Jaar 2006 staat in de nieuwste editie van Kampeer Caravan Kampioen die vorige week is versche nen. Vier nieuwe vluchten Transavia.com is gestart met de verkoop van tic kets voor vier nieuwe bestemmingen in de zo mer van 2006. Vanaf 26 maart wordt zes keer per week vanaf Schiphol naar het Schotse Glas gow (Prestwick) gevlogen en vijf keer per week van Rotterdam-Airport naar Toulon in Frank rijk. Vanaf 27 maart kan men vijf keer per week vanaf Schiphol naar Valencia in Spanje vliegen en vanaf 13 april gaat viermaal per week een vlucht vanaf Schiphol naar Pau Py- rénées in Frankrijk. De vlucht Glasgow kost en kele reis vanaf €19,99 (kaal de vliegreis, zonder belastingen), Toulon vanaf vanaf €29,99, Valen cia vanaf €39,99 en Pau vanaf €29,99. Het is letterlijk en figuurlijk een van de hoogtepunten van Noorwegen. De Preekstoel, een ongelooflijke rots met een verpletterend uitzicht over de uitgestrekte fjorden. Zonder twijfel een van de allermooiste natuurfenomenen ter wereld. Maar je moet er wel wat voor doen om dat te ervaren. nu wel hebt gehad, komt er weer een steil stuk en is het pad nog minder pad dan het al was. Maar wie klaagt er als de zon door het bladerentak piept, de vogeltjes ons gepuf met vrolijk gezang proberen te overstemmen en het uit zicht met elke meter mooier wordt? Volle glorie Bijna boven ontvouwt de Preekstoel zijn schoonheid in volle glorie. Dit is bijna onnatuurlijk: een vierkante pi laar. als met een warm mes uit de rot sen gesneden, hangt tegen de steile fjorden aan geplakt. Bovenop het pla teau kijk je 604 meter verticaal om laag. Let wel: zonder hekjes want die zijn er niet. Op het laatste stuk naar boven begint het kippenvel al te komen. Rechts zijn rotsen, links alleen maar duizelingwek kende diepte en daartussen een heel smal paadje. Eenmaal bovenop de Preekstoel gaat het kippenvel in kal- koenenvel over. Dit is werkelijk beang stigend mooi. Natuurlijk dat ongeloof lijke uitzicht maar vooral ook het idee dat, als je zou struikelen of vallen, je 600 meter lager te pletter valt. Gek genoeg willen de meeste klim mers die angst ook echt onder ogen zien. Voetje voor voetje, maar vaker nog veilig en plat op de buik, schuife len ze naar de rand. Even kijken, de dood in de ogen zien, en dan weer snel terug naar een veiliger plekje op deze mooiste picknickplaats ter wereld. Net als de rest vleien we ons in stilte neer op de Preekstoel en kijken en genie ten. En ondanks alle zweetdruppels blijven de rillingen vrolijk doorlopen over de rug. Ondanks het ontbreken van elk hek of ketting is er de afgelopen jaren nooit iets noemenswaardigs gebeurd op de Preekstoel. Misschien is dat ook juist dankzij het ontbreken van die voorzie ningen want hier haalt zelfs de groot ste waaghals het niet in zijn bolle hoofd om effe stoer te doen. Enorme scheur Voor een nog betere kijk op dit wereld wonder klimmen we via een ander pad achterom de Preekstoel nog een stukje verder omhoog. Daar is nog beter te zien hoe prachtig de natuur deze uit kijktoren heeft uitgeslepen. Maar ook zie je dan pas goed de enorme scheur die er ooit, over miljoenen jaren, voor zal zorgen dat deze ranke toren naar beneden zal donderen. Maar nu is vol gens deskundigen alles nog steeds hart stikke veilig, voor zo ver je dat kunt zeggen van een dakterras van 25 bij 25 meter op 600 meter hoogte. Nagenietend, met zacht wegtrekkend kippenvel, beginnen we aan de afda ling. Die is net zo lastig als omhoog. Vooral ook omdat het inmiddels elf uur is en de Preekstoel werkelijk be stormd lijkt te worden door honder- 1. Ga heel vroeg op pad of juist laat in de middag. Dan is het niet zo druk en kun je in je eigen tem po klimmen. Het licht voor de fo to's is dan ook beter. 2. Draag stevige (berg)schoenen. Knieën, enkels en voeten krijgen het op de rotsen soms stevig te verduren. 3. Neem voldoende eten en drin ken mee en pauzeer op tijd. On derweg noch op de top is ook maar iets te krijgen of te koop. 4. Neem, net voor de top, ook nog even de extra klim verder omhoog. Kost maar een kwartier tje maar biedt een nog fraaier uit zicht op de Preekstoel. 5. Daal rustig af. Zeker als er al meer klimmers naar boven zijn gegaan, worden de rotsen en stap stenen nat en glibberig. 6. Voor kinderen onder de 6 jaar is deze trip niet aan te bevelen. Maar zelfs oudere kinderen moe ten rekening houden met een pit tige tocht waar geen eind aan lijkt te komen. den klauteraars. Als mieren op weg naar hun hol, klimt de colonne om hoog. Oude oma's, kindjes op slipper tjes, papa's met een kleine koter op de nek, iedereen puft zich een weg naar boven. Maar of dat verstandig is? Een preekstoel is niet voor iedereen wegge legd en de Preekstoel zeker niet. Reisgidsen met elkaar vergelijken is niet al tijd eerlijk; vaak bedient elke gids een an der publiek. Dat blijkt bij voorbeeld bij het doorlezen van twee New York-gidsen die te gelijkertijd op het bureau belandden. Een Engelstalige van Michelin en eentje in het Nederlands van Insight. 'New York City 2006' heeft Michelin zijn gids genoemd, een primeur want de eerste Michelingids voor Noord-Amerika. Klein zoon Edouard van de gelijknamige oprich ter schrijft dan ook zelf het voorwoord. De gids beschrijft èn beoordeelt honderden ho tels en restaurants, van luxe tot eenvoudig, van duur tot betaalbaar. En uiteraard wor den de etablissementen die de fel begeerde 1, 2 of 3 sterren hebben gekregen even apart genoemd. Wat direct opvalt is de prima toegankelijk heid van de informatie. Via diverse steek woorden (wijk, categorie, keuken, naam e.d.) vind je snel wat je zoekt. Vervolgens krijg je de gewenste gegevens waarbij prijs&keuken uiteraard een hoofdrol spe len, maar ook voldoende praktische infor matie wordt opgediend. Inclusief een websi te of e-mail adres - indien beschikbaar. Ver levendigd met kaartjes, foto's en recepten een uitstekend gidsje om bij je te hebben wanneer je 'Big Apple' bezoekt. Al was het maar om één avondje de bloemetjes Miche- linwaardig buiten te kunnen zetten. RESTAURANTS ($S HOTELS New York City 2006, uitgave van Michelin, 478 blz., €15, ISBN 2-06-711555-3, www.michelintra- vel.com •fvlNSICHT De tweede gids is van een ge heel andere orde, maar daarom niet minder interessant. In de Insight-reeks 'City Guide' ver scheen New York, een lekkere complete gids, ook voor diege ne die de stad al kent. Pre is bij voorbeeld dat uitgebreid stil wórdt gestaan bij de historie van de stad, de wijken, kunst cultuur en ook het dagelijks le ven. Met plenty aan praktische info, ja zelfs een maandlijst met te rugkerende evenementen. Het prettige van de gids is ook dat aan de hand van wandelin gen hoogtepunten en belang rijkste bezienswaardigheden worden genoemd en toegelicht. Dat maakt het maken van keu zes overzichtelijk en makkelijk. De tweede New York-gids dus die in de handbagage mee moet. New York City Guide, Insight/Cambium, 257 blz., €18,90, ISBN 90-6655-607-2, www.in- sightguides.nl GERARD CHEL De nieuwe eigenaren van Madame Tussauds, de Dubai International Holding, heeft besloten de toegangsprijzen voortaan met 35 procent te ver lagen. Een kaartje voor een wandelingen langs de wassenbeelden van beroemdheden kost voortaan €15,00. De prijsverlaging is vorige week ingegaan De Tussauds Group wil haar marktaandeel uitbreiden. Vorig jaar kwamen er in Amsterdam een record aantal bezoekers, zo'n 450.000, van wie 40 procent uit Nederland. In totaal trekken de vestigingen meer dan 14 miljoen gasten. Madame Tussauds Amsterdam per week geopend van 10.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50