Oeganda onderhandelt net Congo over claim i ledactie van (ritische krant hina staakt Criminaliteit maakt Dronken passa8ier 8edr°pl Argentijnen radeloos Soedan sluit zijn ambassade in Bagdad ivegens ontvoering Frankrijk vreest roerige jaarwisseling Verdreven Duitsers vangen bot bij Hof 5 yhade militaire interventie moet vergoed Clemenceau mag in India gesloopt Don Juan laat zichzelf ontvoeren zaterdag 31 december 2005 Lr Thomas Verfuss KAMPALA - Oeganda is begon- *n met onderhandelingen met j, Democratische Republiek Ongo (RDC) over een schade vergoeding voor zijn militaire in- jtrventie in het buurland. Dit !tt(t een Oegandese minister fleren laten weten. Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) had eerder deze maand vastgesteld dat Oeganda met zijn invasie in 1998 de Congole se soevereineit, het oorlogs recht, de mensenrechten en an dere bepalingen van het volken recht heeft geschonden. De hoogste VN-rechters in het Haagse Vredespaleis riepen de inonze redactie buitenland SAGDAD - Soedan heeft he loten zijn ambassade in de aakse hoofdstad Bagdad te luiten. Een Soedanese functio ns van het ministerie van Bui- mlandse Zaken heeft dat ge- rgd. Hij zei dat alle diplomaten Sieren uit Bagdad zijn wegge- lald. v maatregel kwam een dag na- at het terreurnetwerk Al Qae- jstelde vijf Soedanezen te heb- ïgegljzeld. een verklaring op internet ligden de ontvoerders dat de ódanezen zouden worden ge- jjod als Khartoem niet binnen j dagen de ambassade zou slui- onge week meldden de Soeda- ese autoriteiten dat zes mensen «t de Soedanese nationaliteit iet Amerikaanse leger in Irak uat de Iraakse politie en com- i's die vallen onder het raakse ministerie van Binnen- •ndse Zaken, scherper in de ga- inhouden. er heeft een plan opge leid om het aantal Amerikanen "oor Erwin Tuil EKING - Bij de populaire rant Beijing News is een spon- me staking uitgebroken. Ruim mderd redacteuren weigeren arde burelen te komen. Zij za- gisteren in restaurants en ka- ickcbars. De staking is een uni- jmin China. inleiding is de gedwongen ^plaatsing van de eigenzin- hoofdredacteur Yang Bin )or de uitgevers in Peking en langzhou. Ook de rest van de ddredactie zou vervangen orden door redacteuren van de 'olitie Egypte loodt Soedanese luchtelingen MRO - Bij botsingen tussen be- ?crs en agenten in de Egypti- hoofdstad Cairo zijn giste- 3 zeker twintig doden geval- a-De slachtoffers zijn Soeda- vluchtelingen en asielzoe- R, maakte het ministerie van nnenlandse Zaken hekend. Ka honderd mensen, onder eeen aantal agenten, raakten *ond bij confrontaties tussen oproerpolitie en de duizen- 3 betogers, meldden ooggetui- s De circa 3500 vluchtelin- s.mannen, vrouwen en kinde rdie al maanden in een park rblijven, verzetten zich tegen a deportatie naar een kampe- »tin een slechte buurt van de id. to ze weigerden in gereed- fcnde bussen te stappen, *P de met stokken en knup- bewapende oproerpolitie rd in. Onder de doden is een ssje van vier. Volgens de poli- vonden vooral ouderen en aderen de dood. vluchtelingen, die de Soeda- regio Darfoer zijn ont- •oht, eisen dat ze Egypte mo- verlaten om in het Westen a heenkomen te zoeken. Maar ^-vluchtelingenorganisatie aher in Cairo weigert hen te er- toen als politieke vluchtelin- a- ANP/AFP/RTR/EFE partijen op eerst zelf te probe ren overeenstemming te berei ken over de hoogte van de scha devergoeding. De regering van Congo eist tien miljard dollar. De regering in Kampala hoopt echter dat 'in het belang van vrede en verzoe ning in het Grote Merengebied' overeenstemming kan worden bereikt over een lager bedrag. Bij het conflict in de RDC raak ten behalve Oeganda ook de buurlanden Namibië, Angola en Zimbabwe betrokken. 'Afrika's eerste wereldoorlog' eiste drie tot vier miljoen mensenlevens, veelal door indirecte gevolgen van het oorlogsgeweld zoals hon ger en ziektes. ANP/RTR door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De groeiende cri minaliteit in Argentinië zet men sen aan tot de gekste veiligheids maatregelen. Gisteren stierf een 14-jarige jongen in een buiten wijk van Buenos Aires door elek- trocutie. Hij greep zich vast aan tralies voor de ramen van een huis, die onder stroom stonden. Het slachtoffer was over de muur rond de woning geklom men om zijn bal op te halen. De huiseigenaar wordt dood door schuld ten laste gelegd. Sinds de in 2001 begonnen eco nomische malaise nam de crimi naliteit toe. Argentinië komt de crisis langzaam te boven, maar nog altijd zitten vier op de tien gezinnen onder de armoede grens. De hoge werkloosheid noopt velen tot stelen. Vooral ouderen zijn een makkelijke prooi. Dit jaar zijn ruim veertig senioren vermoord tijdens roofovervallen bij hen thuis. Die worden meestal gepleegd op of kort na de betaaldag van de staatspensioenen. Een andere methode is iemand dwingen om mee naar een betaalautomaat te gaan om daar diens rekening te kunnen plunderen. GPD dat politiebrigades 'adviseert', sterk uit te breiden, zo citeerde de krant The New York Times gisteren een hoge Amerikaanse militair. De betere controle moet ertoe leiden dat de overwegend uit sjiieten bestaande politiemacht en milities zich niet langer schul dig maken aan ernstige geweld dadigheden tegen soennieten in Irak. De afgelopen maanden kwamen er steeds meer berichten dat de politie en andere commando's soennitische jongemannen zon der reden arresteren, mishande len en zelfs vermoorden. Volgens mensenrechtenorgani saties zijn honderden en mo gelijk duizenden soennieten slachtoffer geworden van het wangedrag van de politie-eenhe- den. Aanslag In Bagdad kwamen gisteren ze ker vijf mensen om het leven bij een dubbele aanslag. Twaalf mensen raakten gewond toen ge lijktijdig twee autobommen ex plodeerden in het centrum van de hoofdstad, meldden de autori teiten. ANP/AFP/RTR Verscherpte bewaking bij de Eiffeltoren in Parijs. foto Charles Platiau/RTR veel conservatievere Guang- ming Daily, eigendom van de zelfde uitgevers. De Beijing News houdt zich in hun ogen niet aan de door de Communistische Partij vastge stelde richtlijnen voor nieuwspu- blicaties. De krant is in de Chi nese hoofdstad populair vanwe ge artikelen over corruptie, so- ciale misstanden, armoede, in competentie en ambtelijke wille keur. Yang zou zich zeer provo catief hebben opgesteld. De Beijing News, bij de kiosken in Peking vaak binnen een paar uur uitverkocht, bouwde sinds de oprichting in 2003 de reputa tie op van een baanbrekend en steeds onafhankelijker dagblad. Het nieuws over de verwikkelin gen bij de krant riep meteen fel le reacties op in ehatrooms Gisteren kwam de krant nog wel uit, maar in plaats van de ge bruikelijke tachtig pagina's, was de omvang sterk geredu ceerd. In het colofon ontbraken een groot aantal namen van re dacteuren. De driehonderd verslaggevers en redacteuren wezen dat hun krant binnenkort verdwijnt, om dat ook de uitgevers daar al op gezinspeeld hebben. „We wisten dat ieder moment de nek omge draaid kon worden van zo'n kwaliteitskrant", aldus een jour nalist van de Beijing News. „Maar we hadden niet verwacht dat het zo snel zou gebeuren." Andere redacteuren Officieel is Yang nog nergens van op de hoogte gebracht, maar de uitgevers hebben enke le redactiechefs en betrouwbare eindredacteuren naar Peking ge stuurd om 'lastige collega's' te vervangen. Hoofdredacteur Yang heeft zich opgesloten in zijn kantoor. Het is de tweede keer dat hij in aan varing komt met uitgevers. Eer der werd hij uit zijn functie ont heven bij de Southern Metropo lis News, een krant in de provin cie Guangdong. Die was de eer ste in China die in 2003 onder leiding van Yang over de sars-crisis publiceerde. De over heid zag zich vervolgens ge dwongen haar stilzwijgen te doorbreken. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - Fransen steken geen vuurwerk af tijdens de jaarwis seling. Alleen de overheid schiet op een aantal plekken siervuur werk de lucht in. Toch is er aan spectaculaire brandhaarden zel den gebrek. Al bijna tien jaar lang gaan in de armere voorsteden van grote Franse steden tienlallen auto's in vlammen op. Vooral Straats burg heeft een reputatie opge bouwd. Na de rellen in novem ber vreest de regering dat er nog meer brand wordt gesticht dan voorheen. Een aantal relschop- pende jongeren heeft al gewaar schuwd voor een gewelddadige nacht. Frankrijk zet daarom vannacht 25.000 politieagenten en gendar mes in, tweederde meer dan ge bruikelijk. De inzet van 4500 man in Parijs is overigens niet hoger dan die van vorig jaar. De politie in de voorsteden rond Pa rijs kan mensen van wie zij ver moedt dat ze onrust zullen sto ken, de toegang tot Parijs weige ren. Dat moet gebeuren door extra controles op de stations. Een ander probleem in de donke re dagen rond kerst is het hoge aantal zelfmoorden en pogingen daartoe. Vooral in de Panjse me tro is dat merkbaar. Het aantal pogingen, jaarlijks gemiddeld 61, is in december drie keer zo hoog als in andere maanden. De lokale krant Le Parisien kreeg een rapport in handen waar in maatregelen staan die het ETA-lid krijgt honderd jaar cel MADRID - Een lid van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA is gisteren veroordeeld tot een celstraf van honderd jaar voor zijn aandeel in de aanslag op de Baskische politicus Fernando Buesa in 2000 Buesa kwam om toen er voor zijn woning een au tobom ontplofte. ANP/DPA metrobedrijf RATP wil treffen. RATP overweegt de ruimte tus sen de rails uit te graven, in de hoop dat springers in het gat be landen, zodat de metro hen niet vermorzelt. Ook bestudeert het bedrijf de mogelijkheid van een radarsysteem, dat contact tus- TOULON - Het uit 1957 stammende Franse vliegdekschip Cle menceau ligt afgemeerd in de Franse marinehaven Toulon. Een administratieve rechtbank in Parijs bepaalde gisteren dat het ge vaarte in India mag worden gesloopt. Actiegroepen probeerden dat tegen te houden, omdat ze vinden dat de arme Indiase slo pers onvoldoende zijn beschermd tegen de asbest die rijkelijk is verwerkt in het 265 meter lange schip. De Clemenceau zal nu van Toulon worden gesleept naar het Indiase Alang, waar de grootste scheepssloperij ter wereld is. foto Jean-Paul Pelissier/RTR sen de rails en een voorwerp sig naleert en metrobestuurder alar meert. GPD BARCELONA - Een ontrouwe echtgenoot uit het Noord-Spaan se dorpje Sant Boi heeft zich zo genaamd laten ontvoeren, als ali bi om de kerstdagen met zijn minnares door te kunnen bren gen. Toen hij na kerst door zijn gefingeerde gijzelnemers werd vrijgelaten, heeft hij het hele verhaal aan de politie opge biecht. De dag voor Kerstmis kreeg zijn vrouw een telefoontje van ie mand met een Arabisch accent die zei dat haar man was ont voerd en dat ze 6000 euro in twee enveloppen moest afleve ren in bagagekluizen op het vliegveld van Barcelona en het treinstation. Daarna kreeg ze ook haar man zelf aan de lijn, die haar op het hart drukte de politie niet in te lichten. De wouw luisterde echter niet naar haar man en schakelde de poli tie toch in. Deze nam de zaak se rieus op en zette een recherche team van vijftig man in. Zij be waakten de bagagekluizen, maar er kwam niemand opda gen om het geld op te halen. Toen de man drie dagen later thuis kwam, verward en uitge put, vertelde hij dat hij bij een naburig benzinestation was vrij gelaten. De politie kreeg arg waan, omdat zijn verklaring op verschillende punten niet klop te. Daarop barstte man in tra nen uit en bekende dat hij met zijn minnares was ondergedo ken. Zijn geheime liefde ver klaarde dat zij niet op de hoogte was van de leugens van haar minnaar en dat ze zelfs niet wist dat hij een gezin had. GPD LONDEN - Een dronken passagier die zich erg agressief gedroeg aan boord van een vlucht vanuit Manchester naar de Canarische eilanden, is door de piloot gedropt op een woestijnachtig eilandje waar hij zijn roes mocht uit slapen. In plaats van op het mondaine Tenerife, kwam de man terecht op Porto Santo, een eiland bij Madeira. De man schold eerst het cabinepersoneel uit en richtte vervolgens zijn dronken woede op de passagiers. Toen hij geen gehoor gaf aan de aanmaningen om zich een beetje rustiger te gedragen, besloot de piloot dat de zaak maar op een andere manier moest worden opgelost. ANP Dodental in Jemen opgelopen SANAA - Het dodental van de aardverschuiving van woensdagavond in Jemen is opgelopen tot zeker 45. Dat maakte een functionaris van het ministerie van Binnen landse Zaken gisteren bekend. Een klein dorp nabij de Je- menitische hoofdstad Sanaa werd compleet verwoest. De autoriteiten verklaarden donderdag dat tientallen men sen nog worden vermist. Rotsblokken stortten plotseling van een berg naar bene den en kwamen terecht op het dorp Al Dhofair, dat circa 20 kilometer zuidwestelijk van Sanaa ligt. ANP/RTR Greenpeace 'berooft' donateurs LONDEN - Ongeveer 10.000 Britse donateurs van de mi lieubeweging Greenpeace zijn onaangenaam verrast door hun goede doel. De organisatie schreef in december in plaats van het normale bedrag het honderdvoudige af, meldden Britse media gisteren. Door een computerfout werden in december automatisch twee nullen achter de maandelijkse overschrijvingen ge zet. Greenpeace heeft de gedupeerden toegezegd al het geld voor 3 januari te hebben teruggestort. ANP Griekse agenten doodgeschoten ATHENE - Gedetineerden hebben in het noorden van Griekenland twee politieagenten doodgeschoten. De ge vangenen werden vanuit de plaats Ioannina overgebracht naar een detentiecentrum in Trikala. Tijdens de rit wisten de gedetineerden de agent die hen be geleidde te overmeesteren. Ze schoten hem dood met diens dienstwapen. Ook de politieman die het busje be stuurde werd doodgeschoten, waarna de daders weg vluchtten. ANP/AFP Polen: premie op geboorte baby WARSCHAU - Poolse vrouwen die een kind op de wereld zetten krijgen in de toekomst een premie van 258 euro. Het Poolse parlement heeft daar een speciale wet voor aangenomen. Voor vrouwen van wie het inkomen onder een bepaalde grens ligt, beloopt de premie zelfs 516 euro. Met de premie wil het Poolse kabinet vrouwen aanmoedi gen kinderen te krijgen om zo het dalende aantal geboor ten in Polen een halt toe te roepen. Voor het premieplan is 87 miljoen euro vrijgemaakt. Po len heeft 38 miljoen inwoners. In de laatste zes jaar is het aantal Polen met een half miljoen afgenomen. Vrouwenor ganisaties hebben al laten weten dat de premie onvoldoen de is om de trend te keren. GPD van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Na de Twee de Wereldoorlog uit Tsjechoslo- wakije verdreven Duitsers moe ten niet bij het Europese Hof voor de mensenrechten aanklop pen om een schadevergoeding te krijgen voor hun destijds achter gelaten bezittingen. Dit hebben de rechters van het Europese Hof bepaald naar aanleiding van een door negentig Sudcten- duitsers aangespannen zaak. De Duitse inwoners van vooral het noorden en westen van het voormalige Tsjechoslowakije, waar het in 1938 door de nazi's geannexeerde Sudetenland ligt, werden na de oorlog getroffen door de Benes-decreten. Hun be zittingen werden in beslag geno men, wegens collaboratie met de bezetter. Talloze Duitsers ver lieten daarop het land. Later eis ten velen schadevergoeding bij de Tsjechoslowaakse, en later Tsjechische regeringen. De zaak belastte tientallen jaren de be trekkingen tussen het land en de Bondsrepubliek Duitsland. De negentig Duitsers die naar het Europese Hof stapten acht ten de inbeslagname van hun be zit onrechtmatig en eisten scha devergoeding. De rechters we zen die eis af. Volgens hen moe ten de betrokkenen hun zaak via Tsjechische rechtbanken la ten lopen. Bovendien is het geen zaak voor het Europese Hof aan gezien het Europese verdrag voor de rechten van de mens des tijds niet voor Tsjechoslowakije gold. Deskundigen menen dat de uit spraak van de Europese rech ters grote gevolgen heeft voor za ken van andere Sudetenduit- sers. „Het is duidelijk dat het voor hen geen zin meer heeft te proberen schadevergoeding voor hun voormalige bezittin gen te eisen", aldus professor Vladimir Balas, verbonden aan de Tsjechische academie voor wetenschappen. Tsjechische rechtbanken wezen al eerder eisen voor schadever goeding af. In een verdrag tus sen Duitsland en Tsjechië van 1992 wordt die mogelijkheid ook afgewezen. GPD Oekraïne stuit op diamantlaag KIEV - Oekraïne is op een be langrijke laag diamant gestoten. De regering in Kiev liet gisteren weten dat er een aanzienlijke hoeveelheid diamant is gevon den in de regio Kirovograd. Minister van Natuurlijke Hulp bronnen Pavlo Ignatenko zei dat de kwaliteit net zo goed is als die van de diamant uit Zuid-Afrika of Rusland. Oekraïne heeft een conflict met zijn Russische aardgasleveran cier Gazprom. Die dreigt mor gen de kraan dicht te draaien als Kiev met 230 dollar per dui zend kubieke meter gas neertelt in plaats van de huidige vrien denprijs van 50 dollar per dui zend kubieke meter. ANP/AFP (Advertentie) Koop nu uw Oudejaarsloten Oudejaarsloterij -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5