Justitie ziet alles wat je doet PZC Blair in top tien langstzittende Britse premiers Onder notarissen PZC De bewaarregels Vrouwen wachten niet langer op SGP Internetgedrag, geboekte hotelkamers en boeken uit de bibliotheek 31 december 1955 zaterdag 31 december 2005 Verenigingen, hotels, super markten en iniemetproviders; ze zijn vanaf 1 januari verplicht hun administratie in te leveren als justitie daarom vraagt. Zelfs de titels van geleende biblio theekboeken zijn niet meer pri- door Floor Ligtvoet en Jacqueline Steenwijk Wapengekletter en veel bloed. Houssine Abouraja (16) uit Den Haag kan er geen genoeg van krijgen. In de biblio theek leest hij de ene vechtstrip na de andere. Boeken over pisto len en geweren neemt hij wel eens mee naar huis. Hij schaamt zich niet voor zijn ge welddadige voorkeur. Dat justi tie nu ieders leesgangen kan na gaan, zint hem minder. „Het voelt niet goed. Ook al doe ik zelf niets verkeerds." Explosi ve principles en Jihad vs. McWorld. Het zijn titels die ie dereen bij de openbare biblio theek kan halen. Eenmaal op de uitleenlijst van een terrorisme verdachte lijken ze het leesvoer voor een crimineel. „Maar wat zegt iemands boekenkeuze nu werkelijk?", vraagt bibliotheca ris en adjunct-directeur Anke Roos van Bibliotheek Den Haag zich af. „Helemaal mets." Van af 1 januari is een bibliotheek wettelijk verplicht om op ver zoek van de politie de persoons gegevens van hun leden te over leggen. De officier van justitie kan bij een verdenking zelfs de leeslijst opvragen. „Overbodig en ongewenst", noemt Anke Roos de nieuwe regels. Ze kan met garanderen altijd met justi tie mee te zullen werken. „We hebben namelijk ook onze eigen verantwoordelijkheid De bi bliotheken zijn niet de enige in stellingen die zich verzetten te gen de nieuwe wet. Ook de Vere niging van Intemetprofessio- nals Isoc houdt haar hart vast. Zo kan justitie de adresgege vens opeisen van iedereen die een e-mailadres heeft. „Maar voor het krijgen van een e-mail adres hoef je helemaal niet je echte naam en adres op te ge ven", aldus woordvoerder Michiel Leenaarts. Ondertussen levert deze verplichting gege vens te verzamelen en over te dragen wel inmens veel werk op voor de internetaanbieders. Vergiftiging De kracht van de nieuwe wet zit volgens justitie juist in de mogelijkheid zoveel mogelijk in formatiebronnen aan te boren. „Door die gegevens te koppe- door Floor Ligtvoet en Jacqueline Steenwijk Telefonie- en internetaanbie ders zijn verplicht de gege vens van het bel- en internetge bruik van hun cliënten tussen de zes en 24 maanden te bewa ren. Dat heeft het Europees par lement onlangs bepaald. Alle lidstaten kunnen afzonder lijk bepalen welke termijn zij aanhouden Nederland heeft hier nog geen besluit over geno men. Andere instellingen zoals biblio theken kennen geen bewaar- len. krijg je veel sneller een beeld van een mogelijke ver dachte", zegt een woordvoer der. Als voorbeeld geeft hij het vergiftigingsschandaal rond de melk van Campina. Een man in jecteerde in een supermarkt gif in melkpakken. „Óp basis van klantenkaarten en pinbetalin gen weet je nu wie die dag in die supermarkt zijn geweest. Heb je een verdachte, dan stap je met dat rekeningnummer naar de bank om de naam en het adres van die persoon op te vragen. Vervolgens kun je zijn omgeving onderzoeken. Met wie had hij contact? Handelde hij alleen? Op die manier kun je veel sneller zo'n verdachte op pakken." Het is met name het achterhalen van die contactge gevens, waarmee justitie zich mengt in de persoonlijke levens sfeer van een verdachte. Heeft een verdachte in een hotel gesla pen? Wanneer kwam en vertrok hij of zij? Met wie was zij daar? Met wie heeft zij gebeld of op andere manieren contact ge had? Het zijn vragen die hotelei genaren nu verplicht zijn te be antwoorden als een officier van justitie daarom vraagt. Sport een verdachte en hoe vaak komt zij op zijn sportclub? Wie zijn nog meer lid van die sportclub? Het is allemaal door justitie op te vragen. Net als in formatie over websites die een verdachte heeft bezocht in de af gelopen paar maanden. Via tele foonbedrijven is na te gaan wie wanneer met wie heeft gebeld en waar die gesprekken over gingen. Banken moeten de complete boekhouding inclusief alle over schrijvingen van een verdachte desgevraagd overleggen. In het uiterste geval mag justitie de ad ministratie van kerken opvra gen en zelfs navraag doen over de seksuele voorkeur Dergelij ke intieme details mogen alleen opgevraagd worden na goedkeu ring van een rechter-commissa- ris. „Het gaat allemaal te ver", stelt woordvoerder Maurice Wessling van de burgerrechtor ganisatie Bits of Freedom. „Wie garandeert dat justitie niet te makkelijk die gegevens op vraagt?" In de bibliotheek van Den Haag schrikt Hugo Schenkels van de nieuwe wetgeving. „Ik ben niet zo bang voor misbruik. Dat zit wel goed. Maar het idee dat al les wordt geregistreerd, dat vind ik wel eng Het tast je vrij heid zo aan." GPD plicht. Hoe lang gegevens van le ners bewaard blijven, verschilt per bibliotheek. De koepelorganisatie voor bibli otheken, Fobid, hanteert wel de stelregel dat de gegevens van het geleende boek, dvd of cd moeten worden losgekoppeld van de persoon zodra het mate riaal weer is teruggebracht. Jus titie zou in principe dus alleen de lijst met laatst geleende arti kelen kunnen inzien. Of de ont koppeling van materiaal- en persoonsgegevens bij inlevering van de materialen in de biblio theek ook altijd plaatsvindt, gaat Fobid niet na. GPD Een man leest een roman in de Openbare Bibliotheek in Den Haag. Vanaf 1 januari is een bibliotheek wettelijk verplicht om op verzoek van de politie de persoonsgegevens van hun leden te overleggen. De officier van justitie kan bij een verdenking zelfs de leeslijst opvragen. foto Harmen de Jong/GPD door Jaco van Lambalgen Het is een mijlpaal in de ge schiedenis van de SGP. Voor het eerst gaat de partij met twee vrouwen aan kop de verkiezingen in. Weliswaar via een omweg, want het gaat om vrouwelijke lijsttrekkers van de ChristenUnie die een gezamenlijke CU-SGP lijst aanvoeren, maar toch. De kwestie leidde deze maand bijna tot een crisis in de SGP. „Ik heb mijn plaats aan de commotie te danken", zegt Marjo Molengraaf (44). Zij is bij de gemeenteraadsverkie zingen op 7 maart de lijsttrek ker van de ChristenUnie en SGP in Gorinchem. De ande re vrouwelijke lijsttrekker is Helen du Bois uit Zoeter- meer. „We wilden de verkiezingen weer met een gezamenlijke lijst ingaan", vertelt Molen graaf. „Op de eerste plaats stond onze huidige SGP-wet- houder Harmen Akkerman, maar ook ik stond op een ver kiesbare plaats. Daarop werd de lijst tweemaal door het lan delijk bestuur van de SGP ge weigerd. Akkerman zelf was daar woedend over en wilde zelfs zijn lidmaatschap opzeg gen." Hij was niet de enige. In vier gemeenten wilden CU en SGP een lijstverbinding aan gaan. met een lijst waarop ook vrouwen stonden. Het SGP-bestuur verbood dat met een verwijzing naar de Bijbel. Daaruit zou op te ma ken zijn dat 'de vrouw het re- geerambt niet toekomt'. Na felle interne discussies werd de dreigende tweespalt be zworen en besloot het SGP-bestuur dat lokale afde lingen toch samen mogen wer ken met partijen die vrouwen verkiesbaar stellen. „Maar toen was er wel wat veranderd. Er gingen bij ons ook stemmen op om zelfstan dig verder te gaan", zegt Mo lengraaf. „Aan de andere kant was de samenwerking met de SGP altijd goed ge weest, dat wilden we honore ren. Daar moest dan wel wat tegenover staan. Momenteel is één van onze twee raadsle den van de SGP en onze enige wethouder. Wij wilden de on rust niet belonen door hen ook nog de lijsttrekker te ge ven, dus we hebben voorge steld dat die van de Christen- Unie zou komen. En dat was ik, mijn naam stond na raad pleging van onze leden boven aan", vertelt de nieuwe lijst trekker trots. Het zal haar de buut in de plaatselijke poli tiek worden. „Akkerman heeft daar geen moeite mee, hij staat nu tweede. Volgens mij speelt de vrouwenkwestie ook niet zo onder de SGP-le- den in Gorinchem." Verder wist de SGP dat de Christen- Unie graag een vrouw op de lijst wilde. „Daar pleiten we al acht jaar voor. Elke keer zei de SGP dat de zaak in de partij in discussie was. Dat duurt ons te lang, we kunnen niet meer op de SGP blijven wachten." Inbreuk Molengraaf is er zelf voor dat vrouwen actief zijn in de poli tiek. „Zij vormen toch de meerderheid van de bevol king. Het is heel belangrijk dat zij door vrouwen vertegen woordigd worden. Ik vind ook dat het verschil maakt: vrouwen kijken tegen veel za ken net even anders aan en dragen andere onderwerpen aan, zij zijn meer op relaties tussen mensen gericht. Ik stem altijd bewust op de hoog ste vrouw op de lijst. Ik was dan ook heel blij toen Tineke Huizinga Tweede Kamerlid werd voor de ChristenUnie." De crisis met de SGP is Mo lengraaf niet in de koude kle ren gaan zitten. „Het verbod van het SGP-be stuur voelde als een inbreuk op onze samenwerking. Dat is jammer, want die is lokaal heel goed. Ik verwacht dat de SGP haar opvatting over vrouwen uiteindelijk zal wij zigen."GPD door Esther Gotink Tony Blair is in de top tien van langstzittende Britse premiers ooit beland. Eerder deze week streefde Blair al Winston Churchill, leider tijdens de Tweede Wereld oorlog, voorbij. Vandaag haalde hij Herbert Henry Asquith in. Die was begin vorige eeuw acht jaar en 244 dagen aan de macht. Blair werd minister-president op 2 mei 1997, toen hij met zijn vernieuwde Labourpartij de eer ste van drie landelijke verkiezin gen op rij won. Hij werd herko zen in 2001 en 2005. In de Brit se geschiedenis hebben tot nu toe 51 mannen en één vrouw de functie van premier vervuld. Met spanning wachten de Brit ten af of het Blair lukt de 'IJze ren Dame' Margaret Thatcher in te halen. Thatcher was de afgelopen hon derd jaar het langst aan de macht, en staat op nummer ze ven in de top tien van langstzit tende premiers aller tijden. Zij regeerde elf jaar en 209 dagen. Blair heeft gezegd een volledige derde ambtstermijn te willen uitzitten. Blijft hij inderdaad zitten tot november 2008, dan kan hij het record van Thatcher breken. Wil Blair de langstzittende Brit se premier worden dan zal hij zijn belofte moeten breken en na drie ambtstermijnen moeten proberen nog eens twaalf jaar aan de macht te blijven. Alleen dan kan hij namelijk Sir Robert Walpole, Groot-Brittannië's eer ste premier, voorbijstreven. Walpole regeerde voor de duur van twintig jaar en 314 dagen. Hij was de eerste minister-presi dent die 10 Downing Street be trok, nu de officiële premierswo ning. Volgens professor moderne ge schiedenis Peter Hennessy is de duur van een premierschap een kwestie van 'grillen en geluk'. „Het is altijd netelig te reflecte ren op een premierschap voor dat het voorbij is, maar over Blairs ambtstermijn kan één ding met zekerheid worden ge zegd: met de hervorming van de Britse grondwet inclusief decen tralisatie, de mensenrechten en de wet op de vrije meningsui ting is hij een minister-presi dent die voor diepgaande en duurzame veranderingen heeft gezorgd. Dient hij morgen zijn ontslag in, dan zullen historici dat de komende dertig tot vijf tig jaar onderstrepen - de oorlo gen buiten beschouwing gela ten." Geluk Blairs dosis geluk zit volgens Hennessy in de matige opposi tie „Zelfs de geavanceerdste Amerikaanse spionagesatelliet die over Londen trekt, kon tot voor kort geen noemenswaardi ge conservatieve oppositie ont dekken", grapte hij in de Britse krant, The Times. Dat is de reden waarom Tony Blair de afgelopen jaren een betrekkelijk eenvoudige rit heeft afgelegd, meent Hennes sy. „Een waardig alternatief ontbrak." Sinds een maand lijkt het tij te keren. De nieuwe, jonge leider van de conservatieven David Ca meron, valt opvallend goed in de smaak bij het Britse volk. GPD De Britse premier Tony Blair (links) met zijn Belgische colle ga Jean-Luc Dehaene (midden) en de Spanjaard José Maria Az- nar op de fiets in Amsterdam tij dens een top in 1997. foto Roland de Bruin/GPD „Ik ben makelaar in beschreven papier en ik woon achter het Hofplein." Met deze titel - vrij naar W.F. Her mans' Onder Professoren - en met deze parafrase op de eerste zin van de Max Ha velaar zou dit schotschrift kunnen beginnen. Zeker, de misstan den die Multatuli in onze vroegere kolo niën aan de kaak stelde, waren van een andere orde. Maar ook hij schreef van uit een doorleefde beproeving en hoop te op iets van genoegdoening, met zo zeer voor zichzelf maar voor de slacht offers van de wandaden der notabelen. En zo is ook dit een waar gebeurd ver haal, zij het dan gekleurd door de be trokken notaris die hieronder aan het woord is: „In mijn kantoor zit een klant, een ge wone burger die een etage heeft ge kocht in de binnenstad. Zoals meestal krijg ik dan de voorlopige koopovereen komst toegestuurd van een plaatselijke vastgoedmakelaar. In mijn vak is dat wel handig: via de makelaar komen de klanten eigenlijk vanzelf bij ons bin nenrollen. Dus daar hoeven we niks voor te doen dan alleen de jongens van het vastgoed een beetje te vnend hou den. De meeste klanten staan daar niet bij stil en hoeven dat ook helemaal met te weten. Ons werk is ook heel simpel want zo'n akte van levering is meestal een standaardtekst die we gewoon uit de kast kunnen halen, dat kost dus ook niks. Nou wilde deze klant het wat an ders: voor hemzelf het vruchtgebruik, voor zijn beide zoons de blote eigen dom, een gesplitste aankoop dus. Ook dat kan ik zo uit de kast halen, maar nu liep dat helemaal mis. Eerst begreep ik niet goed het fiscale waarom van die gesplitste aankoop. Gelukkig haalde mijn klant er een bevriende collega-no taris bij die mij dat wist duidelijk te maken. Vervolgens stuurt mijn secreta resse toch weer het verkeerde concept. Ik kan de boze klant met een dooddoe ner kalmeren. Maar dan blijk ik me ver gist te hebben in de berekening van het vruchtgebruik waardoor de klant 35.000 euro te veel en zijn kinderen dus te weinig hebben betaald. Stom, maar daar is nou niks meer aan te doen. Een paar dagen later krijg ik mijn eigen boekhouding op mijn dak: in de fac tuur is een fout gemaakt die er op neer komt dat we de klant 20.000 euro te weinig berekend hebben. Na een ken nisgeving stuur ik hem daarover een aangetekende brief, die echter na een paar dagen terugkomt met de aanteke ning 'niet bezorgd, niet afgehaald'. Ik zou hem natuurlijk kunnen bellen of mailen, maar ach, al die moeite... Laten we onze advocaat maar meteen een con servatoir beslag laten leggen. We zijn voor dat soort kosten toch verzekerd, dus dat kost ons niks. Daarin laat ik dan zetten dat de klant 'bij herhaling' gemaand is te betalen en dat er 'gegron de vrees bestaat voor vervreemding van vermogensbestanddelen'. Hoog stens zal de rechter pas later willen we ten of er wel meer dan één aanmaning is gestuurd en hoe gegrond die vrees was. Maar tot een rechtszaak komt het toch niet want de meeste klanten be zwijken al voor die dreigende advoca- tentaal en voor de bijkomende kosten aan rente en incasso: zo'n 2000 euro, kassa! En zie, een paar dagen later is mijn factuur al betaald en binnen. Wel belt die klant me nog even over die bij komende kosten: „Ik heb nooit een aan maning van u gezien Ja verdraaid, die was bij de post blijven hangen, dat herinner ik me nu. „Dus was er ook geen betalingstermijn en dus ook geen achterstallige rente." En, zo voegt mijn klant er aan toe, 'als u in plaats van een telefoontje of een e-mail besluit om uw advocaat in te schakelen, dan moet u ook zelf maar voor de incassokosten op draaien." Hij heeft geen ongelijk en doet me nog een schikkingsvoorstel: 50-50. Nee, daar ga ik natuurlijk niet op in. Laat hem maar naar de Kamer van Toezicht lopen of anders naar de bliksem. In die Kamer zitten zeker een paar beroepsgenoten die me wel in be scherming zullen nemen. En zelfs als ik aan het kortste eind trek, staat daar hoogstens een morele, geen financiële sanctie op. In het uiterste geval kan ik die achterstallige rente prijsgeven maar dan alleen als de klant zijn klacht intrekt." Ziedaar hoe de burger in de samenspan ning van makelaardij, notariaat en rechterlijke macht kan worden ver murwd. Nee, het notariaat is al gerui me tijd in mijn achting gedaald. Er is een tijd geweest dat de notaris een openbaar ambt werd toevertrouwd: het opmaken en verlijden van authentieke akten. Dat ambt gevoegd bij zijn onaf hankelijke adviestaak genoot een zeker maatschappelijk aanzien: een heren huis, een krijtstrepen kostuum en cor recte omgangsvormen Natuurlijk kan dat aanzien geen standhouden in een wereld van betonnen kantoorgebou wen, spijkerbroeken en 'doe maar ge woon'. En met de marktwerking van de ze tijd zal het ambt nog wel verder ba- naliseren. Misschien is een beetje mo- DELTAPLAN - De Zeeuwse Kamer van Koophandel en Fa brieken geeft opdracht om te onderzoeken wat de economi sche waarde van de mossel- en oestercultuur voor de provin cie is. Dit in verband met de ge volgen van het Deltaplan. BEDRIJFSONGEVAL - Bij bouwwerkzaamheden bij de staatsmijnen in Geleen zijn door een bedrijfsongeval acht mensen om het leven gekomen. Drie andere arbeiders raakten levensgevaarlijk gewond. De bekisting van een verdieping op 34 meter hoogte begaf het tijdens het storten van beton. SCHIJNWERPERS - De ge meente Middelburg wil 6000. gulden uittrekken voor schijn-1 werpers voor de Lange Jan. De verlichting zou de toren extra cachet moeten geven en daar-,' mee zou de Lange Jan een toe ristische trekpleister moeten worden. TELEVIS1EBESTEL - Hel eer- ste televisiebestel treedt in werking. Na de experimentele periode met maar één zendge machtigde, gaat nu een nieuwe fase van start. Ook de bestaan de (radio-)omroepverenigin- gen krijgen een machtiging. Re clame is nog niet toegestaan. demisering ook wel nodig, al was het maar om het middeleeuwse taalgebruik - neem nou zo'n woord als 'hoofdge- rechtigheid' voor eigendom - aan dat van deze eeuw aan te passen. En dan: met de computer kunnen al die aktes op geschept papier toch zo in de prul lenbak? In mildere bewoordingen zegt de zo juist verschenen Evaluatie van de Wet op het notarisambt vrijwel hetzelfde: de liberalisering van het notariaat heeft sinds 1999 niet geleid tot betere kwaliteit of lagere tarieven. De toene mende concurrentie is schadelijk voor de dienstverlening en maakt de notaris kwetsbaar voor beïnvloeding door vast goedhandelaren. Wees dus op uw hoede voor het notaris- gilde, althans voor de ambtsdrager die hierboven aan het woord was. Graag gun ik hem een recht op weerwoord. Of, om in zijn vaktaal te spreken: aan gezien er gegronde vrees bestaat dat hij zich aan de publieke wraak poogt te onttrekken, moge ik hem verzoeken en voorzover nodig sommeren, zich nader te verklaren. Hij hoeft mijn dupliek niet te vrezen. Want - dat wist u nog niet - op deze laatste dag van het jaar was dit ook mijn laatste column voor deze krant. Het ga u allen goed... al ben ik daar onder ons gezegd - nog niet zo zeker van. Arnold van Niekerk Hoofdredactie: Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie® pzcnl Lezersredacteur: A J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand 20.55 nvt per kwartaal 59,75 62 00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhal einde van de betaalperiode PZC. tav lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag l/m vrijdag' 1.25 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl zaterdag 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Postbank 35.93.00 Advertenties: 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtem@pzc.nl Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee Tel (0113)315520 Fax (01131315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 00 uur Internet: www.pzc nliadverteren Auteursrechten vooroenouoen Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concern Dc door o aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooronn (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enpro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectwr de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij. PzC. ie reisservice. Postbus 314460 AA Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4