pzc De hele dag door gokken VakantieStunt www.vakantiestunt.nl Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 31 december 2005 Het was de laatste grote bezitting van Portugal, en drijft nu grote broer Hong Kong - op amper een uurtje varen - tot grote jaloezie. Want Macao, dat zich geheel richt op toeristen die komen om te gokken in de casino's of op de renbanen, is booming. Reizeri Uitzicht over Macau, aan de horizon het vaste land van China. Foto's Paul van Riel door PAUL VAN RIEL I Veracht door hen die een plaats beoordelen naar 'wat er omgaat', geliefd door hen die nog kunnen beleven 'wat ervan uitgaat' en dat is hier veel; de at mosfeer van een groots verleden en de charme van het Zuid-Europese aan de andere kant van de aardbol, dus dub- bel-exotisch. Zo beschreef de scheeps- arts-dichter-schrijver Jan Slauerhoff in de jaren twintig van de vorig eeuw de vervallen laatste Portugese bezitting in het Oosten. Alweer vijf jaar is de inmiddels uit haar krachten groeiende stad op een schiereiland aan de zuidkust van het Chinese vasteland aan de boezem van het moederland teruggekeerd, zij het als Special Administrative Region (SAR). En verachting is omgeslagen in bewondering (of is verwondering beter gezegd?). Want er gaat veel om, daar in Macao, heel veel. Waar de Macanezen tot tien, twintig jaar geleden door de inwoners van gro te broer Hong Kong (op nog geen uur tje varen) met de nek werden aangeke ken, is er nu regelrechte jaloezie. Het ene enorme bouwproject na het ande re wordt opgeleverd, voornamelijk ge richt op een aanzwellende toeristen- stroom van vasteland-Chinezen die in middels flink wat geld hebben stuk te gooien. Uitstraling De hele economie drijft op het gokken door miljoenen toeristen en dagjes mensen in casino's en op renbanen (paarden en honden). Toch is de uitstra lingvan deze unieke stad, ondanks het geweld dat de recente nieuwbouw de skyline heeft aangedaan, door haar be stuurders op waarde geschat, met als beloning de bijschrijving van het oude centrum met een twintigtal monumen tale gebouwen, waaronder kerken en zelfs een vuurtoren en de pleinen die al dit moois met elkaar verbinden, op de Unesco Werelderfgoedlijst. Dat ge beurde op 20 juli van dit jaar. Het kleine grondgebied van de stad - een schiereiland en de twee kleine ei landen Taipa en Coloane, nu met brug gen verbonden - in de delta van de Pa relrivier leende zich nooit voor groot schalige, zware industrie. Behalve de florerende, maar risicovolle vuurwerk fabrieken (de laatste sloot bijna vijf tien jaar geleden) was er een kleine speelgoed- en textielindustrie en visse rij. Maar zelfs honderd jaar geleden werden de casino's al goed bezocht. Een andere Nederlandse schrijver die over Macao berichtte, is Louis Coupe rus, die in 1922 op zijn laatste reis naar de Oost (1922), kort de stad aandeed vanuit Hong Kong. Hij was er niet ka pot van: 'Dit alles is van matig toeris tisch belang; met moet het 'gedaan' hebben; dat is alles. Evenals men des avonds een blik gaat slaan in de speel huizen van de Chineesche wijk, die Ma- cao hebben doen noemen het Mon- te-Carlo van China.' Was Couperus in góede gezondheid ge weest, dan had de couleur locale hem wellicht meer bekoord; hij werd ernsti ger ziek in Japan op zijn lange reis en overleed niet lang na terugkeer in Ne derland. De 'gok' van de overheid en het bedrijfsleven om alles op de kaart toerisme/casino's te zetten, heeft goed uitgepakt: bijna 17 miljoen bezoekers in 2004, een groei van 40 procent ten opzichte van 2003. Golden Dragon Om al die mensen 24 uur per etmaal be zig te houden (en velen doen dat ook letterlijk), draaien er nu meer dan twin tig casino's met inspirerende namen als Golden Dragon, Legend, Pharoa, Diamond, Crystal Palace en Lisboa. Een van de laatste aanwinsten is het gigan tische Sands (adres: Rua de Monte Car lo dicht bij de Feriy Terminal. Het oogt van buiten als een hangar waar gemakkelijk twee of drie Boeings 747 gestald kunnen worden.In het luxueuze interieur tel ik vanaf de om loop op de eerste (restaurant-)verdie- ping beneden mij 130 speeltafels voor roulette, baccarat, blackjack, 3-card po ker en het plaatselijke spelletje fan tan. De nieuwe niet-rokerszaal Pearl Room valt net buiten mijn gezichts veld. Veertig bemande kassaloketten zijn paraat voor het wisselen van cash in fiches en vice versa. Schaars geklede go-go girls dansen 's ochtend om elf uur al op de met pluche banken inge richte, cirkel vormige enorme bar. Pr-man Benny van het nt°, Sands Casino weet mij later nog te vertellen dat in het casino per etmaal 57.000 nieuwe kaartspellen worden ge bruikt; elk deck wordt na één speelron de vernietigd. Contrast Een groot contrast met het Floating Ca sino, waar ik een paar jaar terug, voorr een - volgens mij - veel te rigoureuze opknapbeurt en op een minder mon daine locatie afgemeerd, de lokale vis ser en havenarbeider in korte broek en smerig T-shirt en op teenslippers een gokje kon zien wagen. Vaak met een kleine transistorradio aan het oor om de paarden- of hondenrennen live te kunnen volgen. Na een verkwikkend Tsingtao-biertje in een verlaten restau rant annex bar van de drijvende gok- hal 'slechts' veertien speeltafels...) die nu Casino Macau Palace heet (Avenida de Amizade, Outer Harbour), besluit ik tot een lange, nostalgische avondwan deling. Bij mijn eerste bezoek vanuit Hong Kong - in 1978 om het 'gedaan' te hebben - was deze locatie bij de nieu we ferry terminal een oninteressante uithoek, waar het hoogstens één week einde in november vol mensen was, tij dens de jaarlijkse Grand Prix races, die op een spectaculair stratencircuit wor den gereden. Coloane 'r/JOÏGN In het schemerdon ker ontwaar ik de silhouetten van een splinternieuwe at tractie aan het water. Fisherman's Wharf, 'soon to be opened'. Een mix van Disneyland and Huis Ten Bosch in Japan - de op ware grootte uitgevoerde Amsterdamse grachtenpanden (aan zee!) zijn misschien voor de vaste land-Chinezen exotisch, maar daar voor ben ik niet naar Macao gekomen. Ik wandel dus in de zwoele, nu snel donker wordende avond richting oude stad, langs de voet van de Guia-heuvel (Colina da Guia). De vuurtoren op de berg, de oudste langs de Chinese kust, verliest lang- Macau drijft Hong Kong tot jaloezie zaam zijn betekenis voor het scheep vaartverkeer, dat steeds verder van de stad komt te liggen door de constante landaanwinningen. Ik verwijl een poos in de Jardin S. Francisco. De naamge ver, de jezuit Franciscus Xavierus, kwam rond het midden van de zestien de eeuw in Macao aan om het Woord te verkondigen in China en Japan. De jezuïeten speelden daarop een belang rijke rol in de culturele uitwisseling tussen het Westen en China. De imposante facade van de Sao Pao- lo-kerk (de rest van de kerk werd lang geleden door branden verwoest) is een must voor elke bezoeker. In de scha duw van het Fortaleza do Monte herin nert die aan de stichting van het eerste westerse college in Azië in 1594. De kerk werd voltooid in 1640. In de gezel lige, smalle straatjes die beneden de enorme kerktrap naar het oude cen trum leiden, is het nog druk. Souvenir- winkeltjes, theehuizen en restaurants doen goede zaken. Ik hoor het zangeri ge Kantonees, de harde keelklanken van het Mandarijn, een enkel woord Portugees, maar ook Japans en stacca to Koreaans: a truly Asian mix. Dit is het Macao dat ik door de jaren heen heb leren kennen en waarvan ik houd. Op naar de A Ma-tempel. Kleiner dan de Sao Paolo, maar minstens even foto geniek. Een beetje te ver met de benen wagen, maar een pedi-cab is snel ge vonden. Dagjesmensen Nog zijn daar de dagjesmensen die snel wat wierook branden en hun ge bed prevelen. Naar deze boed dhistische tempel uit de Ming-periode (1368-1644) is de stad genoemd: A-ma-ngau (de baai van... Macao). De go din A-Ma is beschermheilige van de vis sers. Pal tegenover het tempelcomplex is van bamboe een enorm theater ge bouwd waar klassieke Chinese opera voorstellingen te zien zijn. Ik besluit toe te geven aan mijn knor rende maag en neem een taxi terug naar het centrum, via de slingerende Avenida da Repoeblica, waarvandaan vroeger een weids uitzicht over de Praia, de Baai, bestond. Aan de einder staat nu een congrescentrum naast de 338 meter hoge Macau Tower. De baai is een meer geworden. Mijn honger ver mindert er niet om en ik verdiep mij al vast in een denkbeeldig menu; géén Kantonees, dat kan ik in Hong Kong wel weer eten. Porco Balichao Tamarin- ho, African Chicken? Dubbel-exotisch! Slauerhoff/Reisbeschrijvingen. Uitg. Nijgh Van DitmarNippon Louis Couperus. Uitg. Leopold Macao is het gemakkelijkst te bereiken via Hong ^Kong. Er zijn daarvandaan snelle ferry's naar Ma- cao Cathay Pacific biedt in het winterseizoen een citytrip vanaf Schiphol naar Hong Kong voor 775 Euro p p. ind. vlucht, transfer en hotel Te boeken bij VNC Travel, specialist in Azië-reizen: www vnc.nl of tel 030 2311500 'Kale'tickets v a 555 Euro tel. 020 6532010 of www.cathaypacific.nl Beste reistijd lente of herfst In weekeinden en op feestda gen is reserveren van ferry en hotel gewenst Walk The Talk: het enige wat je nodig hebt is een mobieltje en een plattegrond www.WalkTheTalkMacau.com Informatie: www.macautourism.qov.mo Lokale zoetigheid is populair als souvenir. De facade van de St Paul's kerk. Verre stedentrips Stedentrips maken een enorme vlucht door. Door de lagere ta- qj rieven worden steeds meer ste- den toegankelijker, Welke stad wilt u nog graag bezoeken "O Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek oo Reizen. Knus thuis met kerst Q Knus met z'n allen rondom de kerst boom, cadeautjes in overvloed, lekker warm en met alle dierbaren thuis Kerst vieren. Volgens de laatste graad meter gaat u met de kerst niet op va kantie. Als u wel gaat, dan doet u dat het liefst om uw familie te ontlopen. De uitstag: (Jk Ik blijf het liefst thuis „o/ W met Kerst 58 /o Op kerstvakantie Cfk ...om familie-activiteiten ,no/ te ontwijken 30 Q ...om Kerst in andere 5„, sferen te vieren 0) -voor een romantische vakantie ...vanwege de vele vrije dagen rond Kerst Vraag antwoord Mag een reisorganisatie een reeds geboekte reis wijzi gen zonder de klant daarover te informeren? Mirjam Dresmé van de ANVR: 'Voor touropera tors aangesloten bij hetANVR mag dit niet. Volgens ANVR reisvoorwaarden mogen wezen lijke wijzigingen alleen gedaan worden als er sprake is van gewichtige omstandigheden. Een reiziger heeft een rondreis van een week ge boekt met een driedaags bezoek aan Jeruza lem. Als die stad opeens niet meer op het pro gramma staat, dan noemen we dit een wezen lijke wijziging. De touroperator moet wijzigin gen binnen drie werkdagen aan de consument doorgeven en binnen 24 uur voor mensen die over maximaal tien dagen vertrekken. Als de reiziger de wijziging wel wezenlijk vindt, en daar een goede reden voor heeft, kunnen reis organisaties een alternatief reisaanbod doen of de overéénkomst opzeggen. In het laatste ge val moeten ze de reissom terugbetalen aan de reiziger. Als de beide partijen het niet eens wórden, kan de reiziger de reis het beste toch maken en reizen onder een zogenaamd pro testakkoord. De klacht komt bij de Geschillen commissie Reizen terecht, die hierover uit spraak doet.' Alle ANVR reisvoorwaarden kunt u bekijken op www.anvr.nl. Klik op 'Onderwerpen' en ver volgens op 'ANVR-brochure 2005'. Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden; ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reis in 5 clicks Een steeds grotere groep Nederlandse toeris ten gaat naar Dublin. Dit jaar reisden een re cordaantal van 106.000 Nederlanders naar de stad. Cafeetjes, bars en eettentjes zijn op bijna elke straathoek van Dublin te vinden. Volgens de Dubliners zelf zijn hier de beste pubs van de wereld. Vooral in het Temple Bar District zijn verschillende pubs en nachtclubs te vin den. De sluitingstijden van het uitgaansleven zijn nog steeds anders dan bij ons; door de week gaan de cafés om 23:30 uur dicht en in het weekend vaak om 1:30 uur. Maar sfeervol le pubs met Guinness en Jameson whisky zijn niet Dublins enige eigenschappen. Ook de au thentieke muziek, die je overal in de stad kunt horen, is ongekend. Gezang in de gezellige ca feetjes is eerder regel dan uitzondering. Zelfs buiten komt de muziekje tegemoet dankzij de vele straatmuzikanten die gitaar, dwarsfluit of een ander instrument spelen. Vlucht: www.rvanair.com Stedentrip; www.dublin.nl Tips: www.reisqenieten.nl/dublin Vakantiebeurs: www.vakantiebeurs.nl Informatie: www.tourismireland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49