Kim-Lian en de kunst van het inspreken WÊ WÊÊrn Battlefield 2 met stoere kogelcamera W15 Shakira zingt fantastisch The Strokes zonder inspiratie Kassameisjes uit in Salou Creatieve Zen Vision is dure iPod killer zaterdag 31 december 2005 Kim-Lian van der Meij zet een kinderstemme tje op, dan weer klinkt ze flirterig en even later balt ze haar vuisten terwijl ze op boze toon in de microfoon praat. De zangeres/ presen tatrice spreekt in de studio de stem in van het persona ge Helena in de animatie film Midsummer Dream. De technicus is nog niet ze ker. „Klinkt ze niet te boos?" „Nee, zo is Helena wel hoor", stelt regisseur Jan Non hof hem gerust. Nonhof weet precies hoe het animatiefiguur tje moet klinken. Van der Meij kent haar personage nog hele maal niet. Ze ziet de acties en reacties van Helena voor het eerst in de studio. „We sturen de acteur in het alge meen de tekst vooraf niet, want dan kan hij de rol helemaal ver keerd interpreteren. Ik heb lie ver dat we samen stoeien", zegt Nonhof. „Daarnaast heeft het weinig zin omdat je heel frag mentarisch werkt, zinnetje voor zinnetje. Je kunt je gewoon niet echt voorbereiden." Drie sessies van vier uur zijn nodig om Van der Meij's gedeelte op band te zetten. De andere acteurs, onder wie Ty- go Gernandt, spreken ieder af zonderlijk hun tekst in. De een heeft daar meer tijd voor nodig dan de ander. Nonhof: „Het is lastig als iemand de rol net niet aanvoelt. Incidenteel ge beurt het dat het echt niet werkt. Ik ben twee keer na een uur gestopt met een acteur. Het probleem van de regisseur kan volgens Nonhof zijn dat de filmdistributeur een bepaalde acteur of actrice voor de rol in gedachte heeft. „Ik wil dan wel eerst een test doen, want als het Kim-Lian van der Meij beschikt over een goede timing voor het nadoen van stemmetjes. foto Freek van Asperen/ANP niet goed voelt doe ik het niet. Ik heb wel eens heel erg moeten knokken om iemand niét de rol te geven", bekent hij. Aan het 'gebruik' van bekende Nederlanders kleven voor- en nadelen, zegt de regisseur. „Ik vind dat een BN'er zeker een meerwaarde heeft, maar het ge vaar is dat je hem of haar ziet in plaats van de rol die hij of zij doet." Tussen Nonhof en Kim-Lian klikte het meteen. „Zij is een opvallend getalen teerd meisje. Haar timing is goed." Lovende kritieken De zangeres, die in Midsummer Dream öok een liedje zingt, kreeg tijdens haar eerste in- spreekklus als Malle Abby in Chicken Little niet meteen lo vende kritieken „Tijdens het in spreken van Chicken Little zei de regisseuse dat ik nog moest groeien", vertelt ze. Ze dacht voor het begin van de opnames van haar eerste anima tiefilm nogal ücht over nasyn- chronisatie. „Maar die arrogan te houding verdwijnt snel als je een paar zinnen hebt gedaan. Het is vooral moeilijk om twee dingen tegelijk te doen, dus op het beeld kijken en het script le zen." Nonhof weet hoe het is „als men sen staan te trutten"; hij was zelf te horen in diverse televisie series en animatiefilms. „Ik ver geet nooit mijn eerste keer. Toen ben ik zo gekleineerd door de regisseur. Daarna dacht ik: dat laat ik me nooit meer gebeu ren. Het is wel erg handig dat ik precies weet hoe het is om aan de andere kant te staan." „Er zat iets tussen." De techni cus probeert Van der Meij sub tiel duidelijk te maken dat de zo juist ingesproken tekst niet goed genoeg was. „Een opko mende boer?", vraagt ze met een glimlach, om vervolgens zonder te morren opnieuw de micro foon te pakken. Midsummer Dream, gebaseerd op Midzomemachtdroom van Shakespeare, draait vanaf vol gend jaar zomer in de bioscoop. Annemarie Moerman Battlefield is een buitenge woon populaire shooter voor de PC. Massa's mensen spe len deze game online. EA komt nu met een eerste poort naar de consoles, dus mag de PlaySta tion 2 zich verrijken met alweer een W.O. II-shooter. Een switch naar de consoles doet het niet altijd even goed. Muis en toetsenbord blijken vaak essentieel bij uitgebreide besturingen, een controller heeft nota bene niet half zo veel mogelijkheden. En dus moet al les simpeler. EA slaagt daar dit maal aardig in. Het voelt allemaal goed aan. Het is alleen de vraag of dit komt door een juiste omzetting van de besturing, of door een nogal geringe herseninhoud van al die rondrennende soldaten. Het speelt zich allemaal af in Kazachstan, waar je de ene mis sie aan de kant van de NAVO zal strijden, om in de volgende je behaalde resultaten weer de kop in te drukken, aan Chinese kant. Dé omgevingen zien er goed uit en zijn ontzettend uit gebreid. Je bepaalt zelf hoe je het aanpakt, welke route het beste is om de missie te beha len. Natuurlijk sta je er niet al leen voor. Een uitgebreid wa penarsenaal en meer dan dertig verschillende vehikels staan je bij. Er is een leuk nieuwkomertje bij deze Battlefield. Als soldaat ben je deel van een groot team. Zo af en toe sneuvelt er wel eens iemand, dat gebeurt name lijk in de oorlog. Als dit voor komt, vliegt de camera als een kogel naar een maatje, zodat je zijn bewegingen kunt bepalen. Niet tevreden met de positie of het wapen van de huidige sol daat? Een druk op de knop, en de kogelcamera schiet weer naar het volgende slachtoffer. Was het maar mogelijk al die domme soldaten in één keer te besturen. Je teammaten vragen zichzelf namelijk vaak af waar om ze in godsnaam met een ge weer in een oorlogsgebied staan. Soms rennen ze plots weg, de verraderlijke deser teurs. De multiplayer is beter, met een maximum van 24 spelers per server. Maar eigenlijk weinig vernieu wend, en niet zo bijzonder. Battlefield 2 is vooral leuk voor de fans. Fans van Battlefield zullen deze game kopen, al is het maar voor de stoere kogelcamera. Anderen zullen het wel uit hun hoofd la ten. Django Drost Battlefield 2: Modern Combat (Electronic Arts). Getest voor PlayStation 2, ook verkrijgbaar voor PC. Prijzen: resp. 60 en 45 euro. Meer info: www.ea.com WAARSC HIJNLijk HAD Dl T OOK WEL ZONDER Die PiNguVnPAkken gekund - De Colombiaanse zangeres Shakira (Isabel Mebarak Ripoll) is een wereldster sinds de release van haar Engelstalige debuut Laundry Service in 2001. Het waren vooral de tamelijk op pervlakkige MTV-hits When ever, Wherever en Underneath Your Clothes die haar die status bezorgden. Op het sterke en ge heel Spaanstalige Fijacion Oral Vol. 1 keerde Shakira eerder dit jaar terug naar haar 'roots': in ventieve latinpop, die niet in de eerste plaats voor de hitparades gemaakt lijkt. Des te verrassen der is Oral Fixation Vol. 2, de Engelse variant. Hierop barst het van de gloedvolle pop- en rocknummers, die slechts af en toe een vleugje latin en dance be vatten. Hitgevoelig, maar nooit plat. En vanzelfsprekend fantas tisch gezongen. Martin Groenewold Shakira: Oral Fixation Vol. 2 Epic/Sony BMG, 42.33 uur De genadeloze vluchtigheid van de popmuziek is The Strokes welbekend. Na het te leurstellende Room On Fire was de band al 'passé', terwijl de buut Is This It de rockwereld op zijn kop zette. First Impressions Of Earth zal het tij niet keren. Anders dan de titel wil suggereren is het derde album niet gemaakt met een fris se blik. The Strokes zijn steeds meer verkrampt geraakt, terwijl het debuut schitterde in relaxed heid. De variatie is groter, maar het merendeel van de songs klinkt geforceerd: de coole on verschilligheid van zanger Casa- blancas heeft een ondertoon van frustratie gekregen en de gitaar partijen zijn eerder irritant druk dan scherp. Mooi aan The Strokes blijven het eigen geluid en de sfeer, maar de inspiratie blijft achter in de ontwikkeling. Maaike Borst The Strokes - First impressions of earth - Rough Trade/ Konkur- rent, 52.46 min. De drie kassameisjes die zich een paar jaar geleden nog lieten sandwichen door Jean-Pierre en Ricardo in disco theek Upstairs in Mill, hebben voor 58 euro een midweekje ge boekt naar Salou, waar lauwe proppers, breezers en paëlla op hen wachten. Ze zingen daar ongegeneerd en hartstochtelijk 'oh, vet roman tisch' over in Houdios, verreweg het leukste nummer op de cd Daar Vliegende Panters II. „Wat is morning-after-pil in het Spaans?" Geestelijk vaders van de drie caissières zijn Rutger de Bekker, Diederik Ebbinge en Remko Vrijdag, beter bekend als De Vliegende Panters. Nog tot medio januari zijn de drie op televisie te zien met hun satiri sche programma Daar Vliegen de Panters, waarin ze kond doen van de avonturen van Roe- lant de kasplant, de back packers in het Verre Oosten en de drie jonge, onzekere vaders. Mooi moment natuurlijk om een cd te lanceren met voornamelijk nummers uit die reeks. Maar het is wel erg veel hiphop en rap op dit album: in Bloemenbuurt pre senteren ze zich als de goedopge leide Aerdenhoutse formatie V*M*B*0* („Wij zijn minder Jan Modaler"), in Bling Bling draait het maar om twee dingen („Neuken en cash en laat de rest maar zitten"), in Luister schatje zet een 'gangsta' zijn 'bitch' bui ten de deur („Geef mij de ring terug die ik je gaf toen je nog smachtte naar mijn dick") in Nou en! is de wereld verrot en in Slachtoffers breken ze een lans voor hun 'broeders uit de Marok kaanse bergen'. Een verademing zijn dan de theaterklassiekers Stukjes Poep en Lekker Reppe. Roze wolk is een perfecte parodie op het duo Borsato/Ali B. en we mogen ho pen dat iedereen de ironie be grijpt iri het fanfarenummer We worden bedreigd door de mos lims („Ze doen aan hongersta king en dat heet dan ramadan"). Peter Kuijt De Vliegende Panters: Daar Vlie gende Panters II - VARA, 40.43 min. Voor Sinterklaas en de Kerst man kwam hij te laat. Maar of dat de verkoop van de nieuwe mp3-speler Zen Vision: M van fabrikant Creative zal hinderen, valt te betwijfelen. De 'iPod-killer', zoals Creative zijn spelertje graag afficheert, lijkt niet alleen op Apple's iPod Video. Het ding kan eigenlijk al les wat de concurrent ook kan, plus nog wat meer. Zo zit er een fm-radio inge bouwd en een dertig gigabyte grote harddisk. Die kan - in het standaard mp3 formaat van 128 kb - vijftienduizend liedjes her bergen. Normaal vind je je favo riete deuntje in die digitale hooi berg niet terug. Wel met de sleu telwoord-zoeker in de Zen: wie de naam van een artiest op het glasheldere 2,5 inch kleuren scherm intikt, vindt in een flits zijn muziek. Creative is vast van plan Ap ple's muziekwinkel iTunes om ver te blazen. De Zen Vision: M (de m staat voor mobiel) kan een vracht aan geluids- en videofor maten aan: mpegl, mpeg-2 en 4, wmv 9, motion jpeg, divx 4/5, en xvid, wma, drm en natuurlijk mp3. Belangrijker is dat ook het wma-geluidsformaat van Win dows afgespeeld kan worden. Dat kon wel eens de echte Zen Vision: M. iPod-doder zijn, aangezien de zwakte van Apple erin schuilt dat de iPod alleen muziekjes kan downloaden van de eigen iTunes-website. De Zen kan bij meer dan twee honderd online muziekdiensten deuntjes ophalen. Niks te mop peren dan? Ja toch, de prijs. Die is gruwelijk: 360 euro, dertig eu ro meer dan de iPod. Mare Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47