Elke belager agent gestraft Verouderde regels kosten gezonde runderen de kop PZC Eerste gipsvlucht van het seizoen is geland Melchers zou nota beveiligingsbedrijf niet hebben voldaan Zalm als protest tegen Zalm Vrouwen staan eerste op combinatielijsten SGP/CU Minister Remkes kondigt strenger beleid aan Zorgtoeslag voor 200.00 mensen is nog niet betaald oeN HAAG - Circa 200.000 aan- I vragers hebben hun zorgtoeslag nog niet binnen, maar kunnen I die binnenkort verwachten. Dat I antwoordden minister Hooger- I vorst (Volksgezondheid) en staatssecretaris Wijn (Finan ciën) op schriftelijke vragen van SP-Tweede Kamerlid Kant. Bij de SP zijn volgens Kant aan liet einde van het jaar honder den meldingen binnengekomen van mensen die nog geen zorg- of huurtoeslag hebben ontvan- gen. De fiscus had beloofd dat men sen die voor 1 november een juis- ;e aanvraag hebben ingediend nog in december uitbetaling kon den verwachten. Het overgrote deel van de betalingen, onge veer 4,5 miljoen, is op 20 decem ber gedaan. Op 30 december zijn nog eens 1 miljoen betalin gen verricht. .Een relatief beperkt deel kan met meer dit jaar worden uitbe taald", zei Hoogervorst. Uiter lijk 5 januari volgt uitbetaling aan zo'n 110.000 aanvragers. Voor ongeveer 100.000 posten loopt de verwerking nog, Deze worden naar verwachting ook in de eerste week van januari uitbetaald. ANP Nijmegen kiest Titus Brandsma NIJMEGEN - Titus Brandsma is de grootste Nijmegenaar aller Tijden. Dat is het resultaat van een ver kiezing onder de inwoners van Nijmegen. De Nijmeegse burge meester Ter Horst maakte de uit slag gisteravond bekend tijdens het afsluitende feest van 2000 jaar Nijmegen. Verzetsheld en hoogleraar wijs begeerte Titus Brandsma kreeg bijna 1.900 van de ruim 4.000 stemmen. Als tweede eindigde de kickbokskampioen Perry Ubeda. die veel stemmen kreeg van zijn fans. Derde werd enter tainer Stevie Starlight. In de top tien staan verder na men als Frank Boeijen, Ien Da- les en Godfried Bomans, die het dus aflegden tegen een kickbok ser en een entertainer. ANP Hof bevestigt straffen voor doden Fetter LEEUWARDEN - Het gerechts hof in Leeuwarden heeft giste ren twee mannen veroordeeld tot veertien en acht jaar gevan genisstraf wegens doodslag op de 32-jarige Manuel Fetter. Fetter werd vorig jaar septem ber in Leeuwarden op straat om gebracht toen hij een opmerking maakte over het kapot gooien an een bierflesje. Hij werd veer tien keer met een mes gestoken, geschopt en geslagen met een netsketting. De rechtbank legde ce twee eerder ook al veertien en acht jaar celstraf op maar de verdachten gingen tegen dit von nis in beroep, waarna ook het OM beroep aantekende. Tegen de mannen was twee weken gele den voor het hof achttien en veertien jaar celstraf geëist voor moord.De familie Fetter is rede lijk tevreden met de uitspraak, zo liet de oudere broer van Ma nuel, Harald, weten. „Maar ze zouden eigenlijk nooit meer vrij moeten komen. Het zijn geen mensen, maar onmensen." ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Er komt een zero tolerance-beleid voor geweld te gen de politie. Iedere dader zal vervolgd worden, zelfs als het slachtoffer geen aangifte wil doen. Ook gaan politiekorpsen advocatenkantoren inhuren om de geweldplegers financieel uit te kleden. Dat staat in 'een geweldsproto- Op Schiphol alle bolletjesslikkers weer vervolgd HAARLEM - Justitie vervolgt vanaf 1 januari weer alle op Schiphol aangehouden drugs koeriers. Het vervolgingsbeleid was eer der tijdelijk aangepast door de grote toestroom van koeriers die cocaïne naar Nederland smok kelden. Bij een deel van de smokkelaars werd slechts de drugs inbeslag- genomen en niet overgegaan tot vervolging. Het OM meldde gis teren dat het aantal drugskoe riers fors is teruggebracht door de verhoogde pakkans bij de zo genoemde 100-procentcontroles in Nederland en de intensieve grenscontrole op de Antillen. Om die reden is het niet meer noodzakelijk vervolging achter wege te laten. ANP col' dat minister Remkes van Binnenlandse Zaken gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Volgens de bewindsman zijn 'krachtige maatregelen' nodig, omdat alle pogingen om het ge weld terug te dringen de afgelo pen jaren op niets zijn uitgelo pen. De centrale boodschap van het protocol is dat geen enkele vorm van geweld nog getolereerd mag worden. Na ieder incident zal door Frank Hendrickx DEN HAAG - De Algemene In spectiedienst (AID) laat nog ge regeld gezonde kalveren en koeien doodschieten, omdat een boer administratieve fouten maakte. Dat komt door verou derde Europese regelgeving, die nog stamt uit de periode van de grote uitbraak van mond- en klauwzeer, enkele jaren gele den. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er een einde komt aan de liquidaties. Werkstraf geëist voor overvaren 13-jarig meisje ARNHEM - Tegen een 31-jarige man uit Uden heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke celstraf geëist voor het veroorza ken van een dodelijke aanvaring met zijn speedboot. Bij dit onge val kwam de 13-jarige Floor Franssen uit Veghel om. Het ongeluk gebeurde op 28 juli in recreatiepias De Gouden Ham in het Gelderse Appeltern. Nadat de Udenaar de zwemmen de Floor Franssen en haar zusje Roos met zijn speedboot had overvaren, wist hij de gewonde 12-jarige Roos nog uit het water te halen. Floor kon hij echter niet meer redden. Twee dagen na het drama werd het lichaam van het slachtoffer opgedregd. Officier van justitie A. van Veen sprak van 'onmetelijk leed' in het Veghelse gezin. Ook de ver oorzaker is kapot van het dra ma. „Ik leef van dag tot dag", verklaarde hij in tranen tegen over rechtbankpresident J. Bor des. Hij zei zich zeer schuldig te voelen. De verdachte stuurde het Veghelse gezin een brief, waarin hij spijt betuigde. Hij heeft psychologische hulp ge had. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. GPD het de prioriteit van het gehele korps zijn om de dader op te spo ren en vast te zetten. Oude zaken Alle voorvallen zullen strafrech telijk en civielrechtelijk worden vervolgd. Als een betrokken poli tieagent geen aangifte wil doen, zal de korpsleiding als 'kennis drager' van het incident zelf aan gifte doen. Zaken uit het verle den worden in enkele gevallen CDA-Kamerlid Ormel meent dat de maatregel overbodig is, omdat de grootste dreiging van mond- en klauwzeer achter de rug is. Bovendien kan de ziekte nu sneller gediagnosticeerd wor den. „Een boer die administra tieve fouten maakt, verdient een boete, maar het gaat te ver om de beesten te doden", aldus Or mel. Volgens de CDA'er is het vaak volstrekt duidelijk dat er geen sprake is van illegale im port uit Oost-Europa, maar wor den de beesten dan toch gedood, omdat de regels dat voorschrij ven. De WD is ook verbaasd over de praktijk, die onlangs aan het licht kwam nadat een dierenarts weigerde een rund heropend om geweldplegers als nog voor de rechter te krijgen. Gespecialiseerde advocatenkan toren zullen namens de slachtof fers en de korpsen schadeclaims indienen tegen de daders. Ook zullen zij de hoogte bepalen van het voorschot dat de korpsen aan verwonde agenten kunnen uitkeren. Binnen de korpsen komt er een functionaris die de slachtoffers gaat begeleiden. Er is geen beroepsgroep die va- dood te schieten. „Ik vind het heel raar dat een koe wordt afge maakt alleen omdat hij geen ge le flap in het oor heeft", aldus WD'er Oplaat. Volgens het ministerie gaat het doden door, omdat Nederland gebonden is aan Europese re gels. De Europese Verordening 494/98 schrijft voor dat een rund waarvan de houder de identiteit niet binnen twee werk dagen kan bewijzen 'onverwijld onder toezicht van de veterinai re autoriteiten vernietigd dient te worden'. In een reactie op Ka mervragen liet minister Veer man van Landbouw eerder deze maand weten dat hij in Brussel zal pleiten voor verandering van ker met geweld wordt geconfron teerd dan de politie. Uit onder zoek blijkt dat meer dan de helft van de agenten te maken kreeg met fysiek geweld en ruim 90 procent met verbaal geweld. Korpsen reageren zeer verschil lend op zulke incidenten. Het blijkt vaak afhankelijk van de leidinggevenden of er werk van wordt gemaakt. Het nieuwe ge- weldsprotocol moet leiden tot een eenduidige lijn. GPD de regels, maar tot die tijd blijft alles bij het oude. Volgens Veer man valt het aantal liquidaties mee. Boeren krijgen vaak langer dan twee dagen de tijd om de af komst van hun beesten aan te to nen. Ook denken ambtenaren van het ministerie 'actief' mee om de beesten alsnog te identifi ceren. Het liquideren van de 'ad ministratief onvindbare' bees ten zou alleen plaatsvinden in 'uitzonderlijke situaties', Volgens een ingezonden stuk in het Agrarisch Dagblad blijft het vernietigen van veel runderen echter onopgemerkt. Veel boe ren durven niet de publiciteit te zoeken uit angst voor nog zwaar dere sancties. GPD van onze redactie binnenland ZELHEM - Er ligt bij de familie Melchers in Vorden een onbe taalde rekening van 33.500 euro voor de beveiligingsmaatregelen na de ontvoering van dochter Claudia. Althans, dat bedrag claimt de firma Globe Security uit Zelhem. Donderdag dient hierover een kort geding bij de rechtbank Zutphen. Direct na de ontvoering van Claudia Melchers op 12 septem ber schakelde de familie Mel chers het Achterhoekse beveili gingsbedrijf in. Dat pakte het groots aan. Niet alleen de fami lie Melchers, maar ook andere betrokkenen die gevaar liepen kregen persoonlijke beveiliging. Het bedrijf zette meer dan vijf tig mensen in, meldt directeur Bennie Roozegaarde. „Daar naast is gebruik gemaakt van de modernste apparatuur. We heb ben een perfect stukje werk gele verd, heeft de politie ons nader hand verteld." Toch ontstond gaandeweg one nigheid tussen het beveiligings bedrijf en Melchers. Niet alleen over de betaling, maar ook over door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De SGP gaat op twee plaatsen met vrouwelijke lijsttrekkers de gemeenteraads verkiezingen in. In Zoetermeer en in Gorinchem worden de ge meenschappelijke lijsten van ChristenUnie (CU) en SGP aan gevoerd door een vrouw, respec tievelijk door Helen du Bois en Marjo Molengraaf. Beiden zijn lid van de Christen- Unie. In Zoetermeer schaarde de SGP zich eerder deze maand al achter een vrouwelijke CU-lijsttrekker. In Gorinchem is de knoop deze week doorge hakt. Het is in de geschiedenis van de SGP niet eerder voorgekomen dat vrouwen op een verkiesbare plaats staan. Volgens de SGP komt vrouwen 'het regeerambt' niet toe. In veel gemeenten wer- de invulling van de beveiliging. Op 21 september werd het werk overgenomen door beveiligings bedrijf Interseco. De eerste 50.000 euro heeft Melchers wel aan Globe Security betaald. De resterende 33.500 euro is inzet van het kort geding. Hans Melchers, vader Claudia, eist via de rechter een schadever goeding van kranten die kort na de ontvoering van zijn dochter suggereerden dat zijn familie be trokken zou zijn bij drugshan del. Bij een eerder aangespan nen zaak bij de Raad voor de Journalistiek tegen De Tele graaf en Het Parool is hij deze week in het gelijk gesteld. Mel chers wil nu verder via een civie le procedure laten uitzoeken wie de losgeldeis van 300 kilo co caïne naar de pers heeft gelekt. Het Parool zette scenario's op een rij, waarbij onder meer geop perd werd dat de familie betrok ken was bij een ruzie over een partij coke. De Telegraaf plaats te het ANP-artikel 'Drugshan del mogelijk achtergrond ont voering', maar zonder de zinsne de waaruit bleek dat de anonie me bronnen niet betrokken wa ren bij het onderzoek. GPD ken SGP en ChristenUnie ech ter nauw samen. Dat leidde be gin deze maand tot grote onrust toen het hoofdbestuur van de SGP lokale afdelingen verbood bij de komende gemeenteraads verkiezingen een lijstverbinding aan te gaan met partijen die vrouwen op een verkiesbare plaats zetten. Na woedende reac ties uit de eigen gelederen draai de het SGP-bestuur haar besluit terug. Behalve in Zoetermeer en Gorin chem speelde de kwestie ook in Amersfoort en Enkhuizen. In Amersfoort gaan de partijen in maart 2006 afzonderlijk de ge meenteraadsverkiezingen in. In Enkhuizen is het betrokken SGP-raadslid overgestapt naar de CU. Namens die partij staat hij nu op de lijst. GPD pagina 4 vrouwen wachten niet langer ARNHEM - Klanten van de Voedselbank Arn hem e.o. krijgen deze week zalm van Jan Marij- nissen en Agnes Kant van de SP. Met de actie lieten de twee gisteren weten het niet eens te zijn met de uitspraken van minister Zalm, die armoede in Nederland 'betrekkelijk' noemde. De twee SP'ers brachten honderd blikjes naar het distributiecentrum van de Voedselbank in Schaarsbergen. Marijnissen: „Er is armoede in Nederland. Zalm ziet het niet of wil het niet zien. Zijn uitspraken zijn een regelrechte provo catie." foto Hans Broekhuizen/GPD zaterdag 31 december 2005 ROTTERDAM - De eerste gipsvlucht van het wintersportseizoen is gisteren om 12.55 uur geland op Rotterdam Airport. In het vliegtuig uit Oostenrijk zaten Neder landse wintersporters die door breuken, verstuikingen of kneuzingen hun vakantie moesten afbreken. In 2004 repatrieerden de hulpdiensten ruim 1500 onfortuinlijke wintersporters uit Oostenrijk en Frankrijk. Om iedereen veilig terug in Nederland te krijgen, worden tijdens het seizoen circa 150 vluchten uitgevoerd. In de drukke re periodes, zoals de voorjaarsvakantie, arriveren zelfs meerdere gipsvluchten per dag op het Rotterdamse vliegveld. foto GPD Zure regen is goed voor de heide NIJMEGEN - Doordat de zure regen van samenstelling is veranderd, gaat het met de heide in Nederland de goede kant op. Het grote aandeel van ammoniak in de zure re gen heeft afnemende soortenrijkdom en vergrassing van de heide veroorzaakt. Door de afname van het ammoniak- gehalte en de toename van de hoeveelheid nitraat in de zu re regen kan de heide zich herstellen. Dat stelt de natuurwetenschapper L. van den Berg in zijn proefschrift, waarop hij 11 januari aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen promoveert, meldt de universiteit op haar website. In de jaren tachtig was ammoniak groten deels verantwoordelijk voor de zure regen. ANP Oeroude kies buideldier gevonden MAASTRICHT - Verzamelaars van fossielen hebben in de kalksteengroeve in Maastricht een 66 miljoen jaar oude kies van een buideldier gevonden. De vondst leidde tot be roering. Tot nu toe dachten wetenschappers dat het muis achtige diertje toen niet in Europa voorkwam. Dat heeft een woordvoerder van het Natuurhistorisch Museum in Maastricht gisteren gezegd. Het is de eerste keer dat er in gesteentelagen uit het di nosaurustijdperk in Europa resten van een buideldier ge vonden zijn. Bekend was dat het tien centimeter grote zoogdiertje ongeveer zeventig miljoen jaar geleden in het huidige Noord-Amerika voorkwam. Tot dusver dachten paleontologen dat die buideldiertjes pas in het Eoceen, ruim tien miljoen jaar na de vorming van de Maastrichtse kalksteen, uit Amerika waren overgestoken. ANP Meer longtransplantaties UMCG GRONINGEN - Het Universitair Medisch Centrum Gro ningen heeft dit jaar het recordaantal van 31 longtrans plantaties uitgevoerd. Vorig jaar waren dat er nog 27. Door de toepassing van nieuwe technieken zijn de longen van meer donoren bruikbaar voor transplantatie. Ruim ere ervaring zorgt ervoor dat geschikte organen eerder en beter herkend worden. Dat heeft het ziekenhuis gisteren laten weten. In heel Ne derland zijn dit jaar ongeveer vijftig longtransplantaties verricht. Behalve in Groningen gebeurt dat in Utrecht en Rotterdam. ANP Zelfmoordenaar na jaren terecht HILVERSUM - Bij sloopwerkzaamheden in een school in Hilversum is een stoffelijk overschot aangetroffen van een man die in 1998 zelfmoord pleegde. Dat heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Het stoffelijk overschot is woensdag ontdekt tijdens sloop werkzaamheden in een kruipruimte. Volgens de politie verliet de man destijds in depressieve toestand zijn wo ning en werd hij als vermist opgegeven. ANP Weiten chat met Amsterdammers AMSTERDAM - De Amsterdamse hoofdcommissaris Wei ten kruipt maandag achter de computer om te chatten met inwoners van de hoofdstad. Weiten doet dat nadat hij het jaarverslag 2004-2005 heeft gepresenteerd. Amsterdammers kunnen hem hierover het hemd van het lijf vragen, meldde de politie gisteren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3