PZC zaterdag 31 december 2005 W 5 32. Diverse hoogspanningskabels bleken eind november niet bestand tegen de combinatie van harde wind en ijzige neerslag. Veel inwoners van de gemeente Hulst kwamen een etmaal zonder stroom te zitten. Ook in enkele andere Ne derlandse plaatsen viel de stroom uit. Welke' p. Bergen op Zoom en Driehuizen n. Berkeiland en Haaksbergen r. Bernhem en Haarlemmerveen 39. Het Groningse Doodstil werd begin mei gekozen tot dorp met de mooiste naam, maar welke Zeeuwse plaats eindigde als tweede? I. Waterlandkerkje t. Dreischor s. IJzendijke 40. Waarom trad oud-premier en VN-commissaris voor de vluchtelingen Ruud Lubbers af in februari? e. Hij werd verdacht van fraude i. Een rapport over seksuele intimidatie door Lubbers lekte uit a. Hij kon zich niet langer vinden in het vluchtelingenbeleid van de VN 41. Voetbalclub AZ had 22 jaar moeten wachten op Europees voetbal, maar toen was het ook meteen weer raak. De club uit Alkmaar was de verrassing van het Uefa Cuptoernooi. Hoe ver reikte de club? u. kwartfinale j. halve finale a. finale 34. Katja Schuurman en Bridget Maasland gingen in oktober met elkaar op de vuist tijdens een kickboksgala in Sportpunt Zeeland in Goes. Wie was de winnaar? e. Katja Schuurman y. Bridget Maasland u. De partij eindigde onbeslist 42. De Zeeuwse fotograaf Lex de Meester maakte dit jaar een reportagereis naar een land, waar Zeeuwse onderne mers in vroeger eeuwen goede zaken hebben gedaan. De fo to's van zijn reis zijn aan de collectie van het Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen toegevoegd. Welk land bezocht De Meester? w. Suriname I. Cuba k. Trinidad en Tobago 43. De laatste roman van Jan Wolkers verscheen ruim twin tig jaar geleden. Dit jaar stond hij als auteur van het boeken weekgeschenk weer even als prozaschrijver in de schijnwer per. Wat was de titel van het geschenk? e. Lief lief kevertje a. Zomerhitte o. Versplinterd monument 51. Afgelopen feestmaand denderde King Kong weer de bio scopen binnen. Deze keer werd hij stapelverliefd op Naomi Watts. Ook in de filmversie van ,1976 brak het hart van de reu- zengorilla. Wie speelde toen zijn geliefde? u. Fay Wray a. Jessica Lange o. Jane Fonda 52. In welk omstreden gebied in Pakistan vond in oktober een zware aardbeving plaats, die aan tienduizenden mensen het leven kostte? t. Baluchistan r. Kashmir z. Noord-Waziristan 53. Hij kookt de sterren van de hemel en met succes. Dit jaar werd het restaurant van Sergio Herman opnieuw bekroond. Wat viel Sergio ten deel? p. De gouden pollepel c. De Cuisine d'Or b. De derde Michelin Ster 54. Wie bleek in juni uiteindelijk 'deep throat' te zijn, de bron die begin jaren zeventig bijdroeg aan het Watergate-schan- daal dat president Nixon deed aftreden? e. FBI-functionaris Mark Feit a. Journalist Carl Bernstein o. Minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger 55. Een kledingstuk sprong er dit modeseizoen uit. Zwierig en kleurig was dit hét mode-item. Om welk kledingstuk gaat het? s. De sjaal r. De jas t. De rok 63. De organisator rekende op 20.000 bezoekers, het werden er slechts enkele honderden. Wat was de naam van het groots opgezette, maar totaal mislukte spirituele festival dat in juni drie dagen rond de Goese Zeelandhallen werd gehou den? p. Birth of a Soul n. Ragnarock r. Metaphysica 30. Voor welke gelegenheid was deze olifant in mei naar Zee land gehaald? a. Een Belgische filmcrew maakte op het strand bij Vrouwen polder opnamen voor een commercial u. De stichting Redt de Kaloot protesteerde op het strandje bij de Kaloot op ludieke wijze tegen de plannen voor de Westerschelde Container Terminal e. Circus Jordi Baidini voerde als lokkertje voor zijn verblijf in de stad een korte - gratis - openluchtvoorsteliing op voor toeristen op het strand bij Zierikzee 31. De Hogeschool Zeeland kreeg in september te horen hoe veel geld ze aan het Rijk moest terugbetalen vanwege onte recht ontvangen vergoedingen voor buitenlandse studenten. Om welk bedrag ging het? b. 11,8 miljoen euro s. 15,6 miljoen euro n. 19,1 miljoen euro 35. Begin dit jaar werd in Sluiskil voor het eerst een wereld bekertoernooi driebanden gespeeld. Wie won het evene ment? a. Roland Forthomme u. Daniel Sanchez i. Dick Jaspers 36 Welk bedreigd Tweede Kamerlid keerde na ruim 2,5 maand afwezigheid terug in het parlement? t. Geert Wilders b. Paul Rosenmöller g. Ayaan Hirsi Ali 37. Wat deden deze boeddhistische Lama's begin april in Cadzand? y. Zij verzorgden een spiritueel protest in een wereldwijde serie protesten tegen de bezetting van Tibet door China e. Zij verzorgden de openingsceremonie van het boed dhistische studie- en retraitecentrum Naropa Instituut u. Zij leverden een bijdrage aan de verwelkoming van de Vlam voor de Vrede in Cadzand 38. Welke historische gebeurtenis vond eind januari plaats in Irak? k. Saddam Hoessein werd veroordeeld tot de doodstraf n. Er vonden voor het eerst sinds vijftig jaar vrije verkiezin gen plaats p. Er kwam een vredesovereenkomst tussen sjiieten en soennieten 44. Wie noemde premier Balkenende 'een mix van Harry Pot ter en brave stijfburgerlijkheid, een man in wie ik geen spoor tje charisma kan ontwaren'? I. De Belgische minister De Gucht van Buitenlandse Zaken c. De Belgische premier Verhofstadt j. De Belgische koning Albert 45. Mohammed B. kreeg in juli zijn straf te horen voor de moord op Theo van Gogh. Hoe luidde de uitspraak? I. Levenslang t. 20 jaar met tbs c. Vrijspraak wegens gebrek aan bewijs 46. Op 19 mei fouilleerde de politie in Middelburg in korte tijd meer dan honderd mensen. Waarom? a. Een oudere dame was in de Hema bestolen van ruim 14.000 euro, waarop de politie de winkel afsloot en alle aanwezigen fouilleerde e. Als preventieve maatregel tijdens een bezoek van Geert Wilders o. Als actiemiddel in de strijd voor een betere CAO 47. Welke ziekte wenste minister Hoogervorst van Volksge zondheid in februari niet te erkennen? u. Multiple sclerose e. Myalgische encephalomyelitis y. Reumatoïde artritis 48. Hoe heette de orkaan die New Orleans in augustus gro tendeels onder water zette waardoor duizenden om het le ven kwamen? n. Katrina p. Rita s. Wilma 49. Op 21 mei 2005 vielen twee belangrijke Zeeuwse sport- successen samen. Welke? m. De driebanders van Deita/Ockenburgh werden landskam pioen en judoka Elisabeth Willeboordse pakte de Europe se titel in Rotterdam w. De voetballers van Hoek sloten de competitie in de hoofd klasse af met een knappe tweede plaats en Jean Paul de Bruijn veroverde het zilver op het WK driebanden in Lugo q. Motorcrosser Rinus van de Ven belandde op het podium bij het EK in Rhenen en turner Anthony van Assche werd voor de negende keer Nederlands kampioen 50. In oktober kwamen elf uitgeprocedeerde asielzoekers om het leven bij een brand in het cellencomplex op Schiphol. De ministers Verdonk en Donner kregen zware kritiek, onder meer omdat: a. Ze onmiddellijk verklaarden dat de hulpdiensten ade quaat hadden gehandeld e. Ze woonden de herdenkingsdienst voor de slachtoffers niet bij i. Ze gaven de overlevenden van de brand onmiddellijk een verblijfsvergunning 56. Het Nederlands voetbalelftal plaatste zich onder leiding van Marco van Basten zonder al te grote problemen voor het WK voetbal, volgend jaar in Duitsland. Ook Guus Hiddink (Australië), Leo Beenhakker (Trinidad en Tobago) en Dick Ad vocaat (Zuid-Korea) gaan naar Duitsland. Maar welke Neder landse bondscoach redde het net niet? e. Arie Haan (China) a. Clemens Westerhof (Nigeria) i. Willem van Hanegem (Saoedi-Arabië) 57. In de wereld van Harry Potter wordt het spel Quidditch gespeeld. Wat is de Nederlandse vertaling ervan? s. Snaaibal r. Zwerkbal v. Zwiepbal 58. Welke terreurverdachte werd in april vrijgesproken door de rechter? De man sloeg bij het verlaten van de rechtbank fotojournalist Oscar Flos, die voor de Telegraaf zijn vrijlating wilde vastleggen, h. Mohammed B. m. Nouradine el F. w. Samir A. 59. Zij gaf het Zeeuws Meisje jarenlang een gezicht. Dit jaar zat ze in de jury voor de verkiezing van het nieuwe Margari nemeisje. o. Edwina Petter-van den Berge a. Edine Petter-van den Berge o. Elma Petter-van den Berge 60. Rens Blom werd in september in Helsinki wereldkampi oen polsstokhoogspringen. Onder erbarmelijke omstandig heden ging de Limburger verrassend als enige over 5 meter 80. Naast Blom won nog een Nederlander eremetaal (zilver) tijdens het WK atletiek. Wie was dat? b. Simon Vroemen (3000 meter steeple) p. Lornah Kiplagat (marathon) r. Rutger Smith (kogelstoten) 61. In april overleed de paus. Hoe heet zijn opvolger? a. Johannes Paulus III o. Franciscus IV d. Benedictus XVI 62. Het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat in Middelburg wordt geprezen om zijn ontwerp. Open en transparant moest het zijn, dat was de bedoeling van de architect. Toch waren er in januari ook kritische geluiden te horen; waarom? a. Door het kwistige gebruik van glas in het gebouw werden sommige kantoren aan de zonnige kant zo warm dat werknemers een flauwte nabij waren, e. Het gebouw is met al zijn glas zó transparant, dat bezoe kers van sommige urinoirs wel heel erg in de kijker ston den. o. Het gebouw blijkt zó open te zijn, dat inbrekers er in twee weken tijd drie keer een bezoekje brachten. 33. Roger Federer domi neerde het tennisjaar 2005. Hij won Wimble don en de US Open, maar op het gravel van Roland Garros moest hij de eer aan iemand anders laten. Aan wie? u. Rafael Nadal e. Mariano Puerta a. Nikolay Davidenko 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 hetjaar in 63 vragen De letters van de goede antwoorden vormen sa men een uitspraak die eind februari werd ge daan over de bouwput voor het A-theater in Mid delburg. U dingt met uw deelname mee naar de volgende 1e prijs: 200 euro 2e prijs: 100 euro 3e prijs: 50 euro Wie bij de oplossing aangeeft van wie Iv* citaat is, maakt kans op de extra prijs van 50 euro. U kunt uw oplossing tot en met woensdag 11 januari opsturen naar: Redactie PZC o.v.v. nieuwsquiz 2005 Postbus 31 4460 AA Goes fax: 0113-315669 e-mail: redactie@pzc.nl (onderwerp: nieuwsquiz 2005) In de PZC van zaterdag 14 januari worden de oplossing en de winnaars bekendgemaakt. >£SiCi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37