zaterdag 31 december 2005 14. Lange tijd hadden de voetballers van PSV op 4 mei 2005 tegen AC Milan uitzicht op de finale van de Champions Lea gue. Een Italiaans doelpunt in blessuretijd gooide echter roet in het eten. Wie maakte dat doelpunt van AC Milan? e. Massimo Ambrosini 0. Andrea Pirlo a. Gianluca Zambrotta 15. Londen werd in juli opgeschrikt door bomaanslagen die op hetzelfde moment werden gepleegd. Wie eiste de aan slag op? v. IRA 1. LashkareToiba t. Al Qaeda 16. Twee op de drie Zeeuwen stemden begin juni tegen de Europese grondwet. In twee Zeeuwse gemeenten zei zelfs bijna 80 procent van de kiezers 'nee'; waarschijnlijk had dat te maken met het feit dat de SGP en de Christenunie tegen de nieuwe grondwet waren. Om welke twee gemeenten ging het? h. Veere en Sluis k. Middelburg en Kapelle d. Reimerswaal en Tholen 17. Dressuurruiter Laurens van Lieren brak dit jaar definitief door. Hij maakte deel uit van de landenploeg op het EK in Duitsland. Met welke medaille keerde hij terug naar Schore? b. Goud i. Zilver c. Brons 18. Prins Willem-Alexander en prinses Maxima kregen in au gustus een kindje. Hoe heet zij? a. Catharina-Amalia e. Alexia Juliana u. Eloise Sophie Ook dit jaar test de PZC weer via een aantal vragen hoe diep de gebeurtenissen van het afge lopen jaar zich in uw geheugen hebben genesteld. Het jaar 2005 in 63 vragen laat een aan tal grote en kleine gebeurtenissen nogmaals de revue passeren. De juiste antwoorden leveren letters op, die u kunt invullen in de vakjes onderop de rechterpagina. Deze letters vormen sa men een citaat. 25. Streekdracht stond afgelopen jaar flink in de belangstel ling. Welke organisatie vierde dit jaar het vijftienjarig be staan? I. Óns Boerekleed t. Óns Boeregoed f. Óns Boeredracht 26. De Middelburgse gemeenteraad besloot in september te stoppen met de bouw van een nieuw A-theater aan de Zuid singel. De problemen met de bouwput voor de parkeergara ge onder het theater waren zo groot, dat een meerderheid van de fracties het op die plek niet meer zag zitten. Hoe groot was het tekort dat door dit besluit ontstond voor de gemeen te Middelburg? p. 6 miljoen euro b. 9 miljoen euro h. 11 miljoen euro 21. Zierikzee was in juni geschokt na de vernieling van een beeld van kunstenaar Ad Braat, dat symbool staat voor het Zeeuwse volk dat na de watersnoodramp van 1953 de moed had door te gaan. Wat is de naam van het beeld? e. Beproefd maar niet gebroken 0. Luctor et Emergo a. Het water kwam maar het volk staat pal 22. De regering bereikte begin septethbgr een aktjoard met /de nutsbedrijven Delta en Essent: de beide ondernemingen I steken honderden miljoenen in duurzame energie en.mogen_ als eigenaren de'kérncentral'ë in Borssele tot 2033 open hou den. In welk jaar werd de kerncentrale in gebruik genomen? p. 1973 s. 1978 d. 1981 23. In september oordeelde de rechtbank dat de SGP niet lan ger recht heeft op een overheidssubsidie omdat: u. De partij vrouwen niet als volwaardig lid accepteert a. De partij te veel geldelijke bijdragen uit de achterban zou genereren 1. De partij Nederland zou willen omvormen tot een theocra tie 24. Welke bekende historicus overleed in maart? i. A.Th. van Deursen u. T. von der Dunk n. L. de Jong 27. In september ontstonden in enkele dagen tijd twee breu ken in een rioolpersleiding van waterschap Zeeuwse Eilan den bij Middelburg. Dagenlang werd rioolwater met tankwa gens naar de waterzuivering afgevoerd en voor een deel in de Westerschelde gepompt, tot het euvel was verholpen. Hoe oud was de rioolpersleiding? e. Gloednieuw a. Veertien jaar o. Dertig jaar 28. Rabo-renner Michael Rasmussen had in de Tour de Fran ce van dit jaar lang uitzicht op een podiumplek, maar vond zichzelf uiteindelijk terug op de zevende plaats in het eind klassement. Waardoor kwam die duikeling? n. Rasmussen hield tijdens de negentiende etappe aan de ploegleidersauto vast en kreeg daarvoor een tijdstraf t. Rasmussen kwam tijdens de twintigste etappe, een indivi duele tijdrit, twee keer ten val c. Rasmussen miste in de negentiende etappe de beslissen de slag, terwijl al zijn concurrenten wel goed mee zaten 29. Voor de filmcamera maakte 'Jacoba van Beieren' begin juni een ritje te paard door de Grote Kerk in Goes; het filmpje was bedoeld voor de viering van het jubileum van de stad. Om welk jubileum gaat het? p. 500 jaar k. 600 jaar n. 750 jaar 6. Alle Zeeuwse gemeenten gaan meedoen aan een proef van het ministerie van Binnenlandse Zaken om de bevolking via de mobiele telefoon te waarschuwen bij calamiteiten. Hoe heet dat systeem? s. SMS Alert (SMS-A) b. Regionale Alarmering Mobiele Programmering (Ramp) t. Cellbroadcasting 7. Waarom kreeg minister Remkes van Binnenlandse Zaken begin januari zware kritiek te verduren? a. Omdat hij op vakantie ging naar het door de tsunami zwaar getroffen Thaise eiland Phuket e. Omdat hij in Thailand niet naar de rampplek afreisde om zijn medeleven te betonen aan de getroffen Nederlanders o. Omdat hij kritiek had geuit op de tsunami-hulp van de Thaise autoriteiten 8. Marcelien de Koning en Lobke Berkhout blinken uit in hun sport. Ze werden dit jaar gekroond tot de beste van de we reld. In welke discipline? r. Bobsleeën (tweemansbob) h. Roeien (twee zonder stuurvrouw) n. Zeilen (470 klasse) 10. De politie in Terneuzen moest begin februari zijn excuses aanbieden aan een bewoner in de Vlooswijkstraat. Waarom? a. De man was gearresteerd op verdenking van terroris tische activiteiten, omdat hij kunstmest had opgeslagen in een schuurtje o. De Terneuzenaar was een jaar lang het mikpunt geweest van twee agenten die hem voor allerlei onbenullige feiten op de bon slingerden: één keer zelfs voor het 'als voetgan ger niet haaks oversteken van een doorgaande weg in de bebouwde kom' u. Een arrestatieteam was de woning van de Terneuzenaar binnengevallen, maar wilde eigenlijk zijn buurman inreke nen 11. In maart werd bekend dat de verbouwing van het Zeeuws Museum ongeveer twee miljoen euro meer gaat kos ten dan gepland. In maart 2007 moet het museum worden heropend; hoe lang is het dan dicht geweest? a. Vier jaar e. Zes jaar o. Zeven jaar 12. De Olympische Spelen van 2012 worden in Londen ge houden. Dat besliste het Internationaal Olympisch Comité dit jaar in Singapore. Van welke stad won Londen in de'be- slissende stemronde? k. Madrid b. Moskou p. Parijs 13. Op 22 maart werd het eerste rookcafé in een Nederlands verpleeghuis geopend. In welk Zeeuws verpleeghuis gebeur de dit? g. De Vurssche in Axel k. Ter Weel in Goes h. 't Gasthuis in Middelburg 1. Waarom was het lostrekken van het in september vastgelo pen containerschip Fowairet op de Westerschelde een span nende aangelegenheid? m. Er waren veel zeesleepboten toegestroomd en de concur rerende bemanningen bekogelden elkaar met trossen en stukken lood w. Het schip dreigde te scheuren, waardoor gevaarlijke stof fen konden ontsnappen, wat wellicht een evacuatie van de omgeving noodzakelijk maakte a. Een hoogzwangere Nigeriaanse verstekelinge kreeg kort na het vastlopen van het schip weeën 2. Op dit moment zijn er vier Zeeuwse trainers actief in de eredivisie van het betaald voetbal. Eén van hen werd op een curieuze ochtend in november ontslagen door het bestuur en anderhalf uur later op verzoek van de spelersgroep weer aangenomen. Wie was dat? i. Trainer Adrie Koster van RKC Waalwijk e. Trainer Dolf Roks van RBC Roosendaal a. Trainer Kees Zwamborn van Willem II 3. Marjan Berk schreef dit jaar 'Het bloed kruipt'. Het boek gaat over: s. de zoektocht naar haar voorouders in Kattendijke f. de zoektocht naar het originele recept van Jan in de Zak z. de zoektocht naar haar verwantschap met Jacob Cats 4. In september moest het Openbaar Ministerie diep door het stof in de zogeheten Schiedamse moordzaak waarbij Nienke Kleiss werd omgebracht. Wat was er fout gegaan? i. Een verdachte had vier jaar ten onrechte vastgèzeten u. Een verdachte die overduidelijk de moord had gepleegd, werd wegens een vormfout vrijgesproken e. Het OM kreeg de bewijslast niet rond en moest de ver dachte uiteindelijk laten gaan 5. Katinka Polderman uit 's-Heer Abtskerke won op 19 februa ri het Leids Cabaret Festival; zowel de jury als het publiek vond haar de beste. Wat was de naam van het programma waarmee ze de prijs binnenhaalde? t. Polderman f. Brokstukken I. Weg van de kust 9. Voor welke gelegenheid eind oktober was deze dame gekleed? s. De première van de laatste Star Wars film: Return of the Queen in de Vlissingse bioscoop Cine City n. Het Terra Gotha Festival in het Arsenaaltheater Vlissin- gen r. De Dance Parade in Middelburg 19. Tijdens de derde editie van de Kustmarathon, in oktober van dit jaar, waren tal van Zeeuwen voorin te vinden. Wie was uiteindelijk de snelste uit de provincie? f. Floris-Jan Koole d. Sébastièn Schletterer p. Niels Koole 20. In juni deed een jury in Californië uitspraak over de pedofilieaanklacht tegen Michael Jackson. Hoe luidde die uitspraak? t. Volledige vrijspraak b. Volledig schuldig s. Gedeeltelijk schuldig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36