Verhuizen zonder één vinger uit te steken Bloembollen zaaien en oliebollen eten Spiegel Meepraten Grootst Friteuse Huurwoning zaterdag 31 december 2005 W3 De oude woning leegha len, verkassen en de nieuwe woning inrichten. Verhuizen is een pittig kar wei. Dat ontdekte ook schil der en interieurinrichter Wouter Koetsier die in de af gelopen tien jaar steeds va ker de vraag kreeg of hij klusjes op zich wilde nemen die met verhuizen te maken hebben. Op basis daarvan begon hij met PG Verhuisre- gie, een bedrijf dat de com plete verhuizing regisseert. Eerst wil Wouter Koetsier een misverstand uit de weg mimen. PG Verhuisregie is geen verhuisbedrijf. Althans niet in de gebruikelijke zin van het woord. Hij heeft geen grote ver huiswagen waarmee hij de in boedel verkast van het ene naar het andere huis. Maar wordt het hem gevraagd, dan regelt Koet sier het wel. Net als alle andere zaken die samenhangen met ver huizen. Van het inpakken van het serviesgoed in de oude wo ning tot de inrichting van de nieuwe woning. Want daar is behoefte aan, zo merkte Koetsier die in 1992 be gon als schilder en interieuront werper. In die hoedanigheid kwam nam hij geregeld lege wo ningen onderhanden. Houtwerk en muren voorzag hij van een frisse verflaag voordat de nieu we bewoners hun intrek in de woning namen. Klusjes Steeds vaker kreeg Koetsier de vraag of hij ook andere klusjes niet op zich wilde nemen. Een muurtje breken bijvoorbeeld, of het verleggen van de leidingen. Met die wetenschap begon hij twee jaar geleden PG Verhuisre gie. Het bedrijf, gevestigd in Hil- legom, is inmiddels actief in heel Nederland. Verhuizen, zegt Koetsier, is een- intensief karwei waarbij veel komt kijken. Het idee achter PG Verhuisregie is dan ook om de verhuizers zo veel mogelijk klus jes uit handen te nemen. Nee, Koetsier doet niet alles zelf. Verhuisregie neemt niet alleen schilderwerk, maar ook verbou wingen voor zijn rekening. foto GPD „Het sterkste punt van dit be drijf is netwerken. Ik weet voor iedere klus wie ik moet hebben. Dat heb ik de afgelopen jaren wel geleerd." Volgens de ondernemer vinden zijn klanten het vooral prettig dat er maar één aanspreekpunt is. Maar op wie kunnen ze dan terugvallen als er iets misgaat? „Op mij. Ik blijf verantwoorde lijk. Als een van de door "mij in geschakelde bedrijven een fout maakt, dan zal ik ervoor moeten zorgen dat het alsnog goed komt." Koetsier heeft het overigens nog niet meegemaakt, mede omdat hij een dergelijk risico al op voorhand probeert te vermij den. „Ik ga bijvoorbeeld alleen in zee met bedrijven die zijn aan gesloten bij een branchevereni ging-" Hoewel PG Verhuisregie de ver huizing van a tot z kan regelen, kiezen klanten volgens Koetsier soms ook voor onderdelen. „In overleg met de klant maak ik een planning. Soms besluiten ze dingen zelf te doen. Het sauzen van de muren bijvoorbeeld, of het schilderen van het hout werk. Dat scheelt in de prijs." De kosten bedragen volgens De nieuwe woning gaat op de schop, zonder zelf een hand uit te steken. hem tussen de 7 en 10 procent van het totaalbedrag. Dus kost de verhuizing (inclu sief bijvoorbeeld het schilder werk of een eventuele verbou wing) 30.000 euro, dan is de klant tussen de 2500 en 3000 eu ro kwijt. Hoe ver PG Verhuisre gie kan gaan, blijkt uit een prak tijkvoorbeeld. „We hebben ooit een gezin met vier kinderen ver huisd dat twee jaar in Califor- nië woonde. Hun woning in Ne derland was in de tussentijd ver huurd. Toen ze terugkwamen, hebben we de woning verbouwd en opnieuw ingericht. Helemaal compleet. Zelfs op de kussens hadden we chocolaatjes ge legd." GPD Paul Geerts Informatie: 0252-530022 of www.verhuisregie.nl Teiwijl uw hoofd waarschijn lijk meer staat naar oliebol len, wil ik het nog maar eens hebben over bloembollen. Over het zaaien van bloembollen wel te verstaan. Bollen arriveren per post, in bruin papieren zakjes, zo ben je gewend. Je pakt ze uit, graaft een gat, plant de bloembollen en gooit het gat weer dicht. Zes maanden later bloeien ze, als de Jack Russell van de buren ze in de tussentijd tenminste niet heeft opgegraven. En niet al leen honden, maar ook woelmui- zen kunnen soms flink huishou den onder pasgeplante bloem bollen. Voor honderd krokussen draait een beetje woelmuis zijn poot niet om. Je hebt bloembollen, maar daar naast is er natuurlijk ook zaad van bolgewassen. Wie een bos vol sneeuwklokjes of boshyacin- ten ziet, beseft dat die tiendui zenden bloeiende bollen niet al lemaal geplant kunnen zijn. Ooit zal iemand wel de eerste bloembollen hebben geplant maar daarna hebben ze zichzelf verder uitgezaaid. En als zij dat kunnen, dan kunnen wij het ook. Verwilderen Wie een beetje geduld heeft, en wie een tuin heeft waarin bol len kunnen verwilderen, is be ter af met een onsje zaad dan met tien kilogram bloembollen. Er zijn twee manieren waarop u bloembollen kunt zaaien: u Het bolgewasje Puschkinia scil- loides. foto GPD kunt het zaad met brede arm zwaaien uitstrooien, zoals een boer eeuwen geleden zijn graan zaaide, of u kunt het zaad in bloempotten zaaien. Die laatste methode geeft meest al betere resultaten maar in ie der geval ook meer werk. Laten we eerst eens kijken hoe u aan het zaad komt. Er bestaan zaad handels die zich specialiseren in de verkoop van het zaad van verwilderingsbollen. Meestal gaat het om zaad van stinzen- planten, zoals de boerenkrokus, de bostulp en de holwortel. Ook zijn er - vaak buitenlandse - zaadhandels die zaden van zeld zamer bolgewassen zoals tril- liums, geelsterren en aronskel ken aanbieden. Daarnaast kunt u misschien gra tis zaad oogsten in de tuinen van vrienden en kennissen. Een echte vriendschap kunt u testen door om wat zaad van uitge bloeide bollen te vragen. En als u uw vriendschappen niet op de proef wilt stellen dan is het na tuurlijk mogelijk om eenmalig een aantal bollen te bestellen en om daarna met eigen zaad ver der te gaan. Nu de methode. Bollen die groeien uit breedwerpig ge strooid zaad bloeien vaak al drie jaar na het zaaien. Bloem bollen die in potten zijn gezaaid doen er meestal een jaar langer over. Maar toch zou ik liever in pot ten zaaien; die zijn gemakkelij ker te beschermen tegen zaade- tende vogels, gravende katten, overwoekerend onkruid, ondes kundige hulp en andere ram pen. Vul de bloempotten met ge wone potgrond. Zaai het zaad zodra het rijp is, meestal in mei of juni, en dek het af met fijn grind of scherp zand. Zaai in ieder geval vóór de win ter, want zaad van bloembollen ontkiemt alleen na herhaalde afwisseling van vorst en dooi. In het voorjaar ziet u de eerste kiemplanten verschijnen als kleine, donkergroene sprieten. Geef water in het voorjaar, en vloeibare mest, maar laat de zaailingen verder met rust. Als de sprieten weer zijn afgestor ven, dan kunt u de ogenschijn lijk lege potten droog wegzet ten. Steek er wel een etiket in, om te voorkomen dat een hulp vaardige ziel de zaak opruimt. Als in het tweede seizoen na zaaien de bollen weer ontsprui ten, dan kunt u ze voorzichtig uitplanten. Hoe duurder een bol, des te meer het zaaien loont. Voor leu ke bolgewasje Puschkinia scil- loides betaalt u waarschijnlijk een euro per tien stuks, en voor de witbloeiende vorm twee keer zo veel. Bij die prijs gaat het zaaien lo nen, vooral omdat Puschkinia's eigenlijk pas indruk maken als ze bij honderden tegelijk bloeien. Als ik mocht kiezen, dan nam ik niet de witte maar de gewone, waarvan de porse- leinblauwe klokjes nog verluch tigd worden door een ragfijn blauwgroen streepje op ieder bloemblad. Romke van de Kaa In een met condens beslagen spiegel is het moeilijk kijken. De oplossing daarvoor is spiegel- verwarming. Die was tot voor kort alleen in standaardmaten verkrijgbaar. Speedheat Neder land brengt daarin verandering. Het bedrijf komt met een 1 milli meter dun matje, dat ongeacht de afmetingen aan de achterzij de van de spiegel bevestigd kan worden. De verwarming werkt op het lichtnet en het stroomver bruik is volgens de producent minder of gelijk aan dat van een gloeilamp. De spiegel verwar ming is verkrijgbaar vanaf 63,75 euro. Informatie: www.speedheat.nl Minister Dekker van Vrom vindt dat burgers invloed moe ten kunnen uitoefenen op nieuw bouw in Nederland. Daarom kre gen twintig burgers de gelegen heid om samen met een aantal ambtenaren adviezen te formule ren. Zestig van de zeventig zijn door de minister overgenomen. Een van de belangrijkste daar van is dat de overheid particu lier opdrachtgeverschap zou moeten stimuleren. Ook moet het evenwicht tussen bebou wing en natuur behouden blij ven. Met het zogenaamde Bur gerplatform wil de overheid de afstand tussen de kiezer en de bestuurder verkleinen. Bij de keus van een koelkast of televisie speelt de grootte steeds meer een rol. Dat blijkt uit een Europees onderzoek van In- desit. Ook Nederlanders houden van groot. Zo wil de helft van de Nederlanders een grote koel kast. Daarmee komt ons land op de derde plaats na Engeland (56 procent) en Italië (51 procent). Op het gebied van grote wasma chine scoort Nederland het bes te. Maar liefst 48,3 procent van de Nederland geeft aan te kie zen voor een groot exemplaar. Volgens de onderzoekers heeft dit te maken met de beperkte vrije tijd. Een grote wasmachine betekent bijvoorbeeld minder vaak wassen. Wie vindt dat keukenapparaten in de weg staan, kan ze altijd in bouwen. Zoals de nieuwe in- bouwfriteuse van Küppers- busch die na gebruik ook nog eens aan het oog onttrokken kan worden met een zwarte keramische plaat. De friteuse is voorzien van een koudezone. De ze zorgt er volgens de producent voor dat het vet schoon blijft. De rvs pan is uitneembaar. Alle onderdelen kunnen in de vaat wasser. De friteuse kost 859 eu ro. Informatie: www.kuppersbus- ch.nl Woningbouwcorporaties heb ben in 2004 de helft meer ge bouwd dan in 2003. Vorig jaar werden 15.820 nieuwe wonin gen gemaakt. Dat blijkt uit het onderzoek Bedrijfstakinforma tie 2004, gebaseerd op de gege vens van 311 corporaties. De cor poraties verwachten dat ook in 2005 15.000 woningen gebouwd zullen zijn. Ondanks die cijfers is de vraag naar huurwoningen nog altijd groter dan het aan bod. Volgens brancheorganisa tie Aedes moesten woningzoe kenden in 2004 3,4 jaar wachten op een huurwoning. In 2003 was dat nog 3,1 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35