Het blijft schrikkelen met seconden Bevlogenheid maakt plaats voor pragmatisme \mBI 31 Hl Idealisme is goed, maar het moet wel leuk blijven zaterdag 31 december 2005 t Deze jaarwisseling wordt het knal len van de champagneflessen heel even uitgesteld. 2005 telt namelijk één seconde extra, omdat de rotatie van de aarde kleine onregelmatigheden ver toont. Niet iedereen is blij met deze schrikkelseconde Tijdmeting was eeuwenlang het do mein van sterrenkundigen. Van oudsher klokken zij de omloop van de sterren langs de hemel (veroorzaakt door de draaiing van de aarde) om de lengte van de dag te bepalen. Tegenwoordig is dit de taak van de as tronomen van de International Earth Rotation and Reference System Servi ces (Iers) in Parijs. Zij stellen ook voor om van tijd tot tijd een extra seconde aan het jaar toe te voegen. Deze schrikkelseconde heeft alles te maken met de komst van atoomklokken onge veer vijftig jaar geleden. Atoomklokken maken gebruik van de ultrasnelle, maar zeer stabiele trillin gen van bijvoorbeeld cesiumatomen, wat een ongekende precisie in de tijd meting mogelijk maakt. De nieuwste generatie atoomklokken haalt een nauwkeurigheid van een miljard keer miljoenste seconde, ofwel één seconde verlies in tien miljoen jaar! Sinds 1958 kennen wij dan ook Internatio nal Atomic Time (IAT), die bijgehou den wordt door een netwerk van hon derden atoomklokken verspreid over de hele wereld. Verschil Daarnaast bleef de astronomische Uni versal Time bestaan, gebaseerd op de rotatie van de aarde. In de afgelopen halve eeuw raakte deze tijdmeting steeds verder achterop bij de atoom- tijd. Het verschil bedraagt inmiddels 32 seconden. De hoofdschuldige is de maan, die door haar zwaartekracht eb en vloed op aarde veroorzaakt. Het dagelijkse heen en weer geklots van miljarden tonnen oceaanwater remt de aswente ling van de aarde langzaam maar ge staag af, waardoor de dag steeds lan ger wordt. Naast het getijdeneffect vertoont de draaiing van de aarde nog meer fluc tuaties van ongeveer een duizendste seconde per dag, waardoor een etmaal nooit precies 24 uur duurt. Dat komt bijvoorbeeld door het smel ten van poolijs. Als het smeltwater in de richting van de evenaar stroomt, gaat onze planeet langzamer draaien. Het effect is te vergelijken met een kunstschaatsster die tijdens een pi rouette haar armen uitstrekt en daar door draaisnelheid verliest. Omge keerd versnelt de aardrotatie als er water of lucht in de richting van de po len stroomt. Aswenteling Zelfs aardbevingen hebben invloed op de aswenteling van de aarde, doordat de ene plaat in de aardkorst onder de andere schuift. Omdat een gedeelte van de aardkorst dan dichter bij het Door eb en vloed remt de aswenteling van de aarde langzaam af, waardoor de dag steeds langer wordt. foto GPD centrum van onze planeet komt te lig gen, gaat de aarde als gevolg van dit effect ietsjes sneller draaien. Volgens berekeningen van Amerikaanse weten schappers is de daglengte door de zee beving van 26 december 2004 met bijna drie miljoenste seconde geslon ken. Om de van de aardrotatie afhan kelijke Universal Time en de atoom- tijd met elkaar in de pas te houden, be staat er sinds 1971 de Coordinated Universal Time (UTC). Net als de IAT is de UTC gebaseerd op de atoomtijd, met dit verschil dat er af en toe op 30 juni of 31 december een extra seconde wordt ingevoegd als het verschil met de Universal Time te groot wordt. Het besluit hierover neemt de Interna tionale Telecommunicatie Unie (ITU, de VN-organisatie voor tijdmeting), op voorstel van de Iers. Inmiddels heeft de ITU 22 keer zo'n schrikkelse conde ingevoerd en de volgende staat voor deze jaarwisseling gepland. Tussen twee schrikkelseconden ver strijken gemiddeld achttien maanden, maar het is alweer zeven jaar geleden dat de klok voor het laatst een secon de langer tikte. De oorzaak is het nuk kige, onvoorspelbare gedrag van de aardrotatie, waardoor er in de toe komst misschien zelfs seconden moe ten worden overgeslagen. Niet iedereen zit op het geschuif met seconden te wachten. Computernet werken kunnen danig in de war raken als een minuut opeens 61 seconden blijkt te duren en ook satelliet-naviga tiesystemen zoals GPS hebben er pro blemen mee. Als iets dergelijks ge beurt met veiligheidssystemen in bij voorbeeld de luchtvaart, dan leidt dat volgens de critici geheid tot ongeluk ken. Vorig jaar stelden de Verenigde Sta ten in de ITU voor om de schrikkelse conde af te schaffen. Het Amerikaan se plan wil het verschil tussen de dag lengte en de atoomtijd laten oplopen tot een uur en dan vereffenen door het inlassen van een schrikkeluur. Vaak zal dit niet hoeven te gebeuren, want de klok heeft bijna een eeuw nodig om een minuut achterop te raken. Sterrenkundigen moeten hier niets van weten, en vooral de Engelse Royal Astronomical Society (RAS) maakt zich sterk voor het behoud van de schrikkelseconde. Om een telescoop nauwkeurig op de hemel te richten, heb je de op de draaiing van de aarde gebaseerde tijd nodig en het verdwij nen van de schrikkelseconde zou kost bare aanpassingen aan de kijkers noodzakelijk maken. Dit geldt ook voor de volgsystemen van satellieten en ook weer- en kli maatonderzoekers moeten rekening houden met de aswenteling van de aar de. Schrikkelseconden worden ruim van tevoren aangekondigd, zodat sys teembeheerders tijd genoeg hebben om de extra seconde in hun computer netwerken in te voeren, aldus de RAS. Emoties Ook emoties spelen bij de Engelse ster renkundigen mee. Lange tijd zette de wereld zijn klokken gelijk met Green wich Mean Time, de tijd zoals geme ten op de sterrenwacht in Greenwich bij Londen. Later veranderde de Greenwich Mean Time in Universal Time, maar dankzij de schrikkelsecon de blijft de tijd overal ter wereld in de pas lopen met de oude Green- wich-tijd. Vorige maand boog de ITU zich in Genève over het probleem. De voor- en tegenstanders kwamen er niet uit, waarop de ITU besloot de schrikkelseconde voorlopig te handha ven en de kwestie opnieuw te bestude ren. Servé Vaessen Echte bevlogenheid? Daar voor moet je terug naar de jaren zeventig of tachtig. Zeg gen ze. Want die jeugd van nu, meneer, die denkt alleen maar aan zichzelf. Maar dat valt wel mee, de Nieuwe Idealisten zijn alleen een beetje pragmati scher. „Ik kom op tegen on recht, maar ik wil ook een goe de tijd hebben." „Kom", zegt anti-kraakwacht René Spiegels (22), „dan laat ik je de oude kluis nog even zien." Hij loopt voorop door de lege kantoorzalen van wat vroeger het Bredase hoofdkantoor van de ABN Amrobank was. Ooit overlegden de powersuits en de mantelpakjes van de bank hier over financiële deals. Nu schalt uit de cd-speler van René de hardrockmuziek van Bad Reli gion. Aan een van de muren in de af gebladderde ruimtes hangt een schilderij van een socialistische vuist. Hij moet er wel om la chen, de 22-jarige student. Een anders-globalist die anti-kraak woont in het huis van de vijand: een Internationale Socialist in het voormalige Bredase hoofd kantoor van de Nederlandse grootbank. „Grappig toch? Ik moet eerlijk zeggen: het is vooral praktisch. Ik ben niet op deze manier gaan wonen omdat ik links ben, maar omdat het makkelijk en erg goedkoop is." René is coördi nator van de Bredase afdeling van de Internationale Socialis ten. Een jongen die op een re genachtige zaterdagmiddag fol ders tegen het nieuwe zorgstel sel van het kabinet uitdeelt in het centrum van de stad. Hij be legt geen aandelen, maar bijeen komsten. Om te praten over Marx. René is ook praktisch en prag matisch. René wil een leuk le ven hebben, een leven dat niet in de strakke regelmaat van de 24-uurs activist zit. René is een Nieuwe Idealist. Het is de verza melnaam, noem het een stem pel, voor de nieuwe generatie activisten en idealisten. Met het vergrijzen van de hip moment dat het hun goed uit komt. Idealisme is goed, maar het moet wel leuk blijven. Be trokkenheid op je eigen manier, tussen al die andere dingen door die je ook nog wilt. In Nederland wordt Cindy Piel- stroom (35) gezien als één van de gezichtsbepalers van het Nieuwe Idealisme. Levensgenie ter Pielstroom, voormalig tv-presentatrice bij Yorin en bordjesomdraaier bij Rad van Fortuin, leidt nu de stichting Globalicious. Uitdrukkelijk non-politiek en vooral opgericht om de Millen- pies en het failliet van de jaren tachtig, is het de beurt aan de twintigers en dertigers van nu. Het zijn niet langer kernwapens en totalitaire regimes waar te gen gedemonstreerd wordt, nee: armoede en de scheve verhou dingen van de globalisering zijn het mikpunt. Geen top van de G8, Wereldbank of het Interna tionaal Monetair Fonds of de an- ders-globalisten (voorheen: an- ti-globalisten) verzamelen zich. De strijd is anders dan de Pro testgeneratie van weleer hem ooit gekend heeft. De MTV-ge- neratie doet het op haar ma nier: vaak keurig gekleed, niet wars van commercie en op een niumdoelen van de Verenigde Naties (voor 2015 de armoede halveren, elk kind naar school en de kindersterfte omlaag) on der de aandacht te brengen van jongeren. Dat doet Globalicious niet met spotjes met hongerende kinde ren en een gironummer. De or ganisatie staat met een verfbar en een bling bling-machine op festivals. Of plakt posters in de stad met de tekst: Laat ze weer poepen. Cindy: „Dat is leuk, dat ont houd je tenminste. Het gegeven dat je jezelf zou moeten opoffe ren voor een ander, vind ik tota le onzin. Hoe beter je voor jezelf zorgt, des te meer kim je voor een ander doen." Cindy doet niet aan vasten of sit-ins; zij houdt wel van feesten, mooie kleren, drugs en alcohol. „Ik ben een gezonde, gelukkige vrouw en daardoor houd ik ge noeg energie over om mooie pro jecten te verzinnen en op te zet ten, die, in mijn ogen, een bij drage leveren aan een mooiere wereld." Dat wil René Spiegels ook, zo'n mooiere wereld. Alleen zou hij dat graag via een marxistische revolutie zien. „Ik ben niet te gen globalisering, maar wel te gen de manier waarop. Ik ben voor internationalisering, tegen kapitalistische globalisering. We moeten in ieders behoeften voorzien en niet alleen een paar mensen hebben die heel veel winst maken. Daar wil ik op mijn manier iets aan doen: door partijkrantjes te verkopen en bijeenkomsten en demonstra ties te organiseren." Het moet wel te overzien blij ven. „Ik ben één keer naar een G8-top geweest om te proteste ren. Dat was in Genève. Daar waren toen wel wat rellen, maar toen waren wij al weg. Ik had deze zomer graag naar de G8 in Edinburgh gegaan om te demonstreren, maar ik had geen geld. Dat is wel vaker het probleem. Je moet ook steeds vrijnemen van je werk en studie voor zulk soort dingen. Kijk: ik kom op tegen onrecht, maar ik wil ook een goede tijd hebben. Ik speel in een bandje en wil daar tijd voor houden. Van al leen maar politiek word je ook niet gelukkig." Het is misschien wel juist die luchtigheid van het Nieuwe Ide alisme die ook veel weerstand oproept. Zo dreef NRC-colum- nist Bas Heijne onlangs nog ge nadeloos de spot met airhead Pielstroom en consorten. Het gaat om idealisme, schrijft Heij ne, van een nieuw soort: het soort dat iedere inhoudelijk heid overboord zet in naam van de klantvriendelijkheid. „Het nieuwe engagement lijkt verdacht veel op de ouderwetse liefdadigheid. Je doet het om je zelf beter te voelen, met het ver schil dat je er nu niet eens meer je portemonnee voor hoeft te trekken. Jij bent er niet voor de wereld, de wereld is er voor jou." Pielstroom is niet geraakt door de kritiek. „Kom eens achter je bureau vandaan, zou ik tegen hem zeggen. Kijk eens om je heen en probeer van die kort zichtigheid af te komen. De we reld verandert. Volgens hem is mijn hoofd gevuld met lucht. Ik ben blij dat er wat lucht in zit, zodat ik ruimte heb de wereld vanuit verschillende perspectie ven te bekijken." Het perspectief van René bij voorbeeld. Die inmiddels is aan gekomen bij de oude kluis in hetbankpand. „Kijk, daar la gen vroeger stapels aandelen op geslagen. Wij gebruiken de kluis alleen om soms voor de lol door het noodluik naar buiten te glijden Cyril Rosman Cindy Pielstroom wordt gezien als één van de gezichtsbepalers van het Nieuwe Idealisme in Nederland. archieffoto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31