Noorden Pakistan is een grote camping PZC Iedereen probeert de Pakistaanse ontheemden voor zich te winnen zaterdag 31 december 2005 30 De aardbeving in Pakistan was de grootste ramp van 2005. Nu de kou heeft ingezet in het getroffen gebied, dat zeer bergachtig en moeilijk toeganke lijk is, zou je verwachten dat de overlevenden op het punt staan om dood te gaan. Pakistan heeft geluk bij een ongeluk: om politie ke redenen is de hele wereld toe gesneld om te helpen. Over de bit tere kou, het Grote Spel en een kapper die de bergen voor zich zelf heeft. Kapper Muhammad scheert een klant. Zijn kapperszaak werd verwoest tijdens de aardbeving, alleen zijn stoel is nog over. foto Harald Doornbos/GPD Het is vijf uur 's middags en bijna donker. In Pakistans aardbe- vingsgebied, vlak voor het weggevaag- i de dorpje Kawai, betekent dat alarm. Of anders gezegd, zorgen dat je snel onderdak vindt. Want niemand wil hier in het donker rijden. De wegen zijn gedeeltelijk weggesla- i gen. Overal zitten diepe scheuren in het wegdek en soms moet je heel voor zichtig over een uit de bergen gehakt paadje manoeuvreren. Rechts enorme rotsblokken, links - en dat is vervelen der - diepe afgronden die soms tot een halve kilometer stijl naar beneden gaan. Bovendien is dit stammengebied. Dat betekent dat de hier wonende boeren j iedereen die zij niet kennen beschou wen als het andere kamp en daarom min of meer vogelvrij is. Hotels om de nacht door te brengen zijn er niet. Hui zen evenmin. Alles, maar dan ook al les, is ingestort. „Niet 99 procent van alle gebouwen, maar 100 procent is verdwenen", zegt een plaatselijke hulpverlener. Ik vraag aan Kashif, mijn Pakistaanse tolk, of wij wellicht in een tent kun nen slapen bij de overlevenden van de aardbeving. Nadat wij de auto langs I de weg parkeren ter hoogte van het ge hucht Harka, lopen wij een paar ten ten af. Tradities Iedere keer krijgen wij van de mannen te horen: „Sorry, we zitten vol." Na tuurlijk zijn niet alle tenten vol, legt Kashif uit, „maar ze willen niet dat we in de tenten slapen, omdat hun vrouwen daar ook verblijven." In dit gebied is het streng verboden voor vrouwen om hun gezicht te tonen aan niet-familieleden, laat staan dat zij twee vreemde mannen in hun tent dul den. Inmiddels smeken wij de tentbe woners om een plekje voor de nacht. Maar het heeft geen enkele zin. Tradi ties zijn tradities; aardbeving of niet. Een man vertelt dat er iets verderop een tentenkamp is van het Pakistaan se leger. In de schemer slaan wij van de hoofdweg af en wij nemen een klein bergpaadje, omhoog. Tweehon derd meter verderop stuiten wij op nieuw op een tentenkamp. De bewo ners zeggen dat het nog een half uur lopen is door de bergen naar het kamp van het Pakistaanse leger. Bewapend met een slaapzak, dekens, een tas met voedsel en een zaklan taarn, lopen wij over een nauw paadje door de bergen. Het is nu donker en ijzig koud. In het maanlicht kun je echter de besneeuwde top van de berg zien die we beklimmen. De top heet Makra en zorgt voor een van de mooi ste ansichtkaarten die je je kunt voor stellen. Zo dicht in de buurt van sneeuw bete- kent ook dat het hier erg koud wordt, zeker 's nachts. In het donker passe ren wij mannen die zeulen met opge vouwen tenten en dekens. Niemand loopt hier met lege handen. Na enkele rivieren te hebben overgestoken - wat in het donker niet meevalt - bereiken we het tentenkamp van het Pakistaan se leger. We hebben geluk dat de hoogste offi cier, kapitein Sohail, een zeer hartelij ke man is. „Thee?", vraagt hij beleefd. Naast hem klinkt het geruis van een transistorradiootje. „Pakistan speelt een belangrijke cricketwedstrijd te gen Engeland", fluistert hij. Dat we in het kleine kamp kunnen slapen is niet meer dan logisch. Schaapskudde Nog voordat je het aardbevingsgebied binnenrijdt, stuit je overal langs de weg op tentenkampen. Hoe dichter je Kinderen in Mansehra krijgen les in de open lucht in het kamp van Al Dawa, een fundamentalistische moslimgroep. Alle kinderen hebben hun huis en familie verloren. foto Harald Doornbos/GPD Een overlevende van de aardbeving verzamelt brandhout bij het dorp Pieer Chanasi in het Pakistaanse deel van Kashmir. foto Stefano Rellandini/RTR perfecte pr-stunt. Al Qaeda deed na tuurlijk hetzelfde. De islamitische ze loten hebben hoe dan ook een niet te stuiten zendingsdrang. Wat is dan fij ner voor religieuze fanaten als drie miljoen stumpers huis en haard kwijt zijn. Duizenden leden van fundamen talistische organisaties trokken vol goede moed naar het rampgebied. Niet alleen de Verenigde Staten en moslimfundamentalisten proberen de Pakistanen voor zich te winnen. Om het politieke spel nog ingewikkelder te maken, doet het Pakistaanse leger ook mee. Aangezien veel Pakistanen weinig moeten hebben van het regime van president Musharraf, doen de mili tairen ontzettend hun best om tenten kampen op te zetten en voedsel naar de overlevenden te brengen. „Zonder het leger zou er weinig te recht zijn gekomen van de hele hulp verleningsoperatie", zegt een officier binnen het Pakistaanse leger in de hoofdstad Islamabad. „We hopen dat de Pakistaanse bevolking zich dat ook realiseert." Cuba De grote buitenstaander in het politie ke spel is Cuba. Het communistische land heeft maar liefst 32 veldhospita len (inclusief röntgenapparatuur) en tweeduizend artsen naar het rampge bied gestuurd. Fidel Castro probeert hiermee weer een ingang te vinden bij de pro-Amerikaanse president Mus harraf. Officieel zegt Pakistan blij te zijn met zo veel artsen, maar officieus hoor je het geklaag. „Tweeduizend Cu baanse artsen, wat moeten we met die mensen", vraagt een Pakistaanse rege- ringsfucntionaris zich af. „Doktoren hadden we nodig vlak na de aardbe ving. Nu is het niet zinvol meer." Duizenden sterren staan 's nachts bo ven de tent van kapitein Sohail, de Pa kistaanse officier. De sneeuwlijn ligt iets verderop. „We proberen de men sen hier te helpen", vertelt hij, terwijl hij op een deken in zijn tent zit. „Drie dagen na de aardbeving lukte het ons om dit gebied te bereiken, lopend en klimmend." Als er eten en opnieuw thee is geserveerd door een soldaat, ziet de kapitein dat we een tiental zak jes M&M's bij ons hebben. Oooooh, zegt hij glunderend. „Chocolade, dat heb ik een tijd niet gehad." 's Nachts liggen Kashif en ik te rillen in een klein tentje. Er zijn genoeg dekens, maar de kou trekt zich nergens wat van aan. Gastvrijheid De volgende ochtend ontbijten wij met de militairen onder een luifel. Zij verdienen 1500 roepies (25 euro) per maand, maar hun gastvrijheid is beter dan die van een vijfsterrenhotel. Bui ten het kamp staan tientallen tentbe woners te wachten op hun hulp. Driehonderd meter verderop, midden tussen de bergen, heeft meneer Mu hammad ondertussen een kapperstoel neergezet. Hij is begonnen met het scheren van zijn klanten en het bij knippen van hun baarden. Dit is zon der meer de ruimste kapsalon ter we reld. Kapitein Sohail en zijn man schappen zijn trouwens de enigen in de wijde omgeving die het 's nachts niet koud hebben gehad. „Koud? Nee hoor, het is juist lekker hier", lacht de kapitein. Onmiddellijk komt hij met een verklaring. „Wij hebben net ander half jaar lang op de Siachen-gletsjer gezeten." Die gletser is de hoogste frontlinie ter wereld, op de grens tus sen Pakistan en India. Hoogte: 7000 meter. Temperatuur: -55. Het kan in derdaad altijd nog een graadje erger. Harald Doornbos het epicentrum nadert, des te meer tenten opdoemen. In de verte ziet een tentenkamp eruit als een schaapskud de, tientallen witte vlekjes, met dit verschil dat zij niet bewegen. Zij staan in de velden, langs rivieren, naast ingestorte woningen en op top pen van bergen. Als de aardbeving van 8 oktober niet had geleid tot tachtigduizend doden en tweehonderdduizend gewonden, dan zou het Guinness Book of Records dit gebied beslist hebben uitgeroepen tot 's werelds grootste camping. Vol gens het hoofd coördinatie van het Pa- kistanse hulpprogramma, generaal Farooq Ahmed Khan, zijn er in totaal zevenhonderdduizend tenten uitge deeld in het gebied. Gemiddeld slapen er vier tot vijf mensen in een tent. Met andere woorden: Pakistans 'camping' telt ongeveer drie miljoen bewoners. Pakistan is een van de armste landen, terwijl het aardbevingsgebied geldt als de armste regio van het land. Je zou dus kunnen denken dat er van de hulpverlening weinig terecht is geko men. Dat blijkt niet het geval te zijn. Tien weken na de ramp hebben alle slachtoffers een tent, voedsel en wa ter. „De tenten zijn in orde", zegt Muha- mad Nazir, een 22-jarige verhuurder van paarden, die in het tentenkamp woont bij de basis van het leger. „Na tuurlijk woon ik liever in een huis, maar alles is ingestort." De wederop bouw gaat jaren duren, beweert Na zir. „Zeker nu het winter is, kunnen we niets doen." Hulpverlener Tasveer Shah die in het kamp werkt meent dat niemand hier van de honger of kou is gestorven. „Ik maak me zorgen over de voedselvoor raden die we hebben", zegt hij, „We zitten hier met ongeveer zestiendui zend mensen in de bergen. Als de weg dichtgaat vanwege lawines of sneeuw, dan hebben we slechts voedselvoorra den voor vijftien dagen." Helikopters Het is druk hier op de top van de we reld. Amerikaanse helikopters landen op een stoffig veldje naast een paar tenten. Tweeduizend Cubaanse dokto ren zetten veldziekenhuizen op. Al Qaeda-fundamentalisten bouwen speeltuintjes voor kinderen. Het Paki staanse leger helpt bij de constructie van tenten. Iedereen lijkt Pakistan te hulp te zijn gekomen na de verwoestende aardbe ving. Dat is zeer bijzonder, want Paki stan - en zeker het gebied dat getrof fen is - speelt geen enkele rol van bete kenis in de wereld. De beurzen rea geerden nauwelijks op de aardbeving Als Pakistan zelf niet had gemeld dat er zo veel doden waren gevallen, dan had de rest van de wereld het waar schijnlijk niet eens gemerkt. Dus waarom dan toch zo veel hulp uit de hele wereld? Het klinkt misschien merkwaardig, maar de verklaring is de oorlog tegen het terrorisme. Paki stan bevindt zich in een lastige posi tie. President Musharraf steunt de Vere nigde Staten in hun strijd tegen het internationaal terrorisme. De bevol king echter staat grotendeels achter Al Qaeda. Net zoals in Afghanistan in de negentiende eeuw de strijd ging tus sen Russen en Britten, zo gaat het nu tussen Amerika en het islamitisch fun damentalisme. Direct na de aardbeving zagen beide partijen hun kans schoon om de sym pathie van de Pakistanen te winnen. Amerika stuurde tientallen helicop ters om gewonden te evacueren en voedsel te brengen. Dit bleek niet al leen zeer effectief, maar tevens een •f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30