Veranderingen in het nieuwe j aar 29 zaterdag 31 december 2005 Regeringen grijpen het begin van een nieuw jaar vaak aan om allerlei veranderingen door te voeren. Volgend jaar, 2006, vormt geen uitzondering. Hieronder een over zicht van de belangrijkste maatregelen. Belasting De belangrijkste belastingmaatregelen: - Het gebruikersdeel van de onroerendezaakbelas- ting (ozb) verdwijnt. - De accijns op sterke drank als whisky en jenever gaat omlaag, zodat een fles ruim 1 euro goedko per wordt. - Burgers krijgen nog tot 1 juli de tijd om te kie zen tussen deelname aan het spaarloon of de nieu we levensloopregeling. - De algemene heffingskorting, het vaste bedrag dat iedereen van de belasting mag aftrekken, gaat met 78 euro omhoog naar 1972 euro. - Er komt een alleenstaande ouderenkorting van 562 euro, als vervanger van de aanvullende oude renkorting van 287 euro. - De gewone ouderenkorting gaat omlaag met 85 euro naar 369 euro en de inkomensgrens omhoog met 200 euro. - De combinatiekorting, een fiscale tegemoetko ming voor mensen die werk en zorg combineren, daalt met 85 euro naar 143 euro. De aanvullende combinatiekorting wordt met 156 euro verhoogd naar 545 euro. - Er komt één kinderkorting (nu zijn er drie) waar bij de hoogte bepaald wordt door het verzamelin- komen. Een verzamelinkomen van maximaal 28.521 euro levert de maximale korting van ruim 900 euro op. - De jaarlijkse verhoging van de brandstoffac- cijns wordt geschrapt. - De aanschafbelasting op auto's en motoren (bpm) wordt per 1 juli afhankelijk gemaakt van het brandstofverbruik. Zuinige voertuigen (ener- gielabel A en B) krijgen een korting van maxi maal 1000 euro, onzuinige (energielabels D, E, F en G) ontvangen een toeslag van maximaal 540 eu ro. - De vennootschapsbelasting, de heffing op winst van bedrijven, gaat versneld omlaag naar 29,6 pro cent. - De belastingvrije onkostenvergoeding die vrij willigers mogen ontvangen, gaat omhoog naar 1500 euro. Onderwijs Nieuw in onderwijs per 1 januari 2006: - Scholen moeten zorgen dat Nederlandse leerlin gen en hun klasgenoten van buitenlandse komaf elkaar leren kennen. Ze krijgen een wettelijke ver plichting om actief burgerschap en integratie te bevorderen. Scholen die in gebreke blijven, kun nen hun overheidssubsidie kwijtraken. - Basisscholen mogen Frans en Duits geven. Een verplichting is dat niet, alleen het Engels behoort al sinds 1986 tot de vaste lesstof op de basis school. Verder krijgen scholen meer vrijheid in het onderwijs. Het aantal kerndoelen, waarin staat wat leerlingen moeten weten en kunnen als ze van school gaan, wordt lager. Ook worden som mige kerndoelen minder nauw omschreven. Zorgstelsel Het nieuwe zorgstelsel: - De nieuwe zorgverzekeringswet gaat in. Het zie kenfonds en particuliere verzekeringen verdwij nen. Iedereen moet verplicht een basisverzekering afsluiten en kan voor een aanvullende verzeke ring kiezen. Wie wil, kan ook een eigen risico in zijn verzekering opnemen. - De no-claim van 255 euro geldt voor iedereen. De regeling betekent dat patiënten geld van de zorgverzekeraar terugkrijgen, als ze in een jaar tijd minder dan 255 euro aan zorgkosten maken. Elke ziekenhuis- of medicijnfactuur wordt daar van afgetrokken. Een bezoek aan de huisarts telt niet mee. - Iedereen is vrij om over te stappen naar een an dere zorgverzekeraar. Dat geldt ook voor de men sen die nu nog via hun werk een collectieve verze kering hebben. Iedereen moet voor 1 maart aange ven of hij bij zijn verzekeraar blijft. Tot de over stap betaalt hij gewoon zijn premie aan de oude verzekeraar. Wie na 1 mei niet verzekerd is, loopt het risico een boete te krijgen. Een overstap geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 2006. - Wie overstapt, hoeft zich niet druk te maken over de doktersrekening uit januari of februari. De oude en de nieuwe verzekeraar verrekenen der gelijke kosten zelf met elkaar en vallen klanten er niet mee lastig. - De Tweede Kamer wil ook dat de oude en nieu we verzekeraar het verschil in premies met elkaar verrekenen. Veel zorgverzekeraars zien dat niet zitten. Zij willen als nieuwe verzekeraar gewoon rekeningen kunnen sturen en als oude verzeke raar geld terugstorten. Zij hebben wel beloofd dat laatste binnen tien dagen na opzegging te doen. Andere zorg Overige veranderingen op zorggebied: - Ziekenhuizen mogen in theorie vanaf 1 januari 2006 een verzoek indienen om winst te mogen ma ken. Het kabinet moet daar dan over besluiten. De verwachting is dat dergelijke verzoeken nog wel een aantal jaren zullen uitblijven. De Wet toe lating zorginstellingen (Wtzi) geeft ziekenhuizen en andere instellingen ook meer vrijheid om te bouwen, te verbouwen of hun capaciteit uit te breiden. - Als minister Hoogervorst van Volksgezondheid gelijk heeft, dan worden de problemen met dure behandelingen in ziekenhuizen opgelost. De nieu we regeling voor dure geneesmiddelen, die de ver goeding reguleert van bijvoorbeeld het borstkan- kermiddel trastuzumab, zou ertoe moeten leiden dat iedereen die daar recht op heeft, de behande ling ook krijgt. Ziekenhuizen vinden echter dat er meer geld voor uitgetrokken moet worden en dat toelating van nieuwe medicijnen nog sneller gere geld kan worden dan Hoogervorst wil. - De spookrekeningen van ziekenhuizen verande ren volgend jaar. Als alles goed gaat, dan worden korte bezoeken per 1 februari daardoor weer goed koper. Andere problemen met het nieuwe financie ringssysteem, het zogenoemde dbc-systeem, moe ten op 1 juni opgelost zijn. - Na de ziekenhuizen moeten in 2006 ook een aan tal andere zorginstellingen als revalidatiecentra, epilepsiecentra en astmacentra volgend jaar over stappen op het nieuwe financieringssysteem dbc's. De geestelijke gezondheidszorg moet er volgend jaar eerst mee oefenen. - Iedereen moet zich vanaf 1 januari met een wet tig identiteitsdocument bij een ziekenhuis of poli kliniek kunnen legitimeren. - Wie naar de fysiotherapeut wil, heeft geen ver- wijsbrief van de huisarts meer nodig. Ruimte Veranderingen op het gebied van ruimte: - Voor boeren en tuinders is 2006 het jaar van de nieuwe, strengere mestregels. Zij mogen minder dierlijke mest op de landerijen uitrijden en zullen een deel hiervan tegen hogere kosten moeten af voeren. Nederland heeft in Brussel wel de felbe geerde versoepeling, de zogenoemde derogatie, van de mestnormen gekregen. Die soepelere norm geldt voor de graslanden, ongeveer de helft, of 1 miljoen hectare, van de landbouwgronden. Vooral de melkveehouderij profiteert hiervan omdat de koeien ondanks de strengere regels toch buiten kunnen blijven lopen. - Producenten van levensmiddelen en diervoeder krijgen per 1 januari te maken met de nieuwe (Eu ropese) hygiëneregels. Dit betekent onder meer dat niet alleen de verwerkers van voedsel maar ook de primaire sector - akkerbouwers, tuinders, veehouders, vissers - onder de voedsel veiligheids regels vallen. Ook moeten alle bedrijven die iets met voedsel of diervoeder te maken hebben, zich laten registreren. Verkeer Veranderingen op het gebied van mobiliteit: - De Nederlandse Spoorwegen verhogen per 1 ja nuari de tarieven voor de treinkaartjes met gemid deld 3 procent. Strippenkaarten worden 2,6 pro cent duurder. - Vanaf 1 januari gelden strengere regels voor al cohol in het verkeer. Voor brom- en snorfietsers tot 24 jaar en voor iedereen die zijn auto- of mo torrijbewijs korter dan vijf jaar heeft, geldt een limiet van 0,2 promille. Dat was 0,5 promille. In de praktijk betekent dat dat die groep (jonge) au tomobilisten wordt 'drooggelegd'; een biertje is al genoeg om de grens te overschrijden. - Taxichauffeurs die na 1 januari zonder een geldi ge chauffeurspas de weg op gaan voor een ritje, wacht een bekeuring van 170 euro. Het taxibe drijf kan rekenen op 260 euro boete. Taxichauf feurs moeten een wettelijk verplicht examen heb ben gehaald voor zo'n pas. Met het examen moet hun kwaliteit zijn verbeterd. De politie en de In spectie Verkeer en Waterstaat (IVW) zullen streng controleren. Ongeldige passen worden ingeno men. Justitie Overzicht nieuwe wetgeving justitie: - Politie en justitie krijgen vanaf 1 januari meer mogelijkheden om persoonsgegevens op te vragen bij maatschappelijke instellingen en bedrijven. Zulke gegevens spelen bij de opsporing van mis drijven een belangrijke rol. Een opsporingsambtenaar kan 'identificerende' gegevens vorderen. Het gaat niet alleen om ie mands naam, adres, woonplaats, geboortedatum of geslacht, maar ook om klantnummers, num mers van een polis of een bankrekeningnummer. - Discriminatie van mensen wegens een lichamelij ke, psychische of verstandelijke handicap wordt strafbaar. Het aanzetten tot haat of geweld tegen gehandicapten kan eveneens tot vervolging lei den. Bedrijven of diensten moeten zorgen dat ze toegankelijk zijn voor gehandicapten, tenzij ze een goede reden hebben. Zo niet, dan riskeren ze een strafrechtelijke vervolging. - De verjaring wordt afgeschaft bij misdrijven waarop maximaal een levenslange gevangenis straf staat. Dat betekent dat verdachten altijd ver volgd kunnen worden als hun misdaad ooit wordt opgelost. Het gaat dan om de ernstigste zaken, zo als moord. Voor misdrijven waarop maximaal een gevangenisstraf van meer dan tien jaar staat, gaat de verjaringstermijn omhoog van vijftien naar twintig jaar. - Gedetineerden worden voortaan al na een eerste veroordeling naar een gevangenis overgeplaatst. Tot nu toe bleven zij in een huis van bewaring als zij in beroep gingen. Een gevangenis kwam pas aan bod als hun straf onherroepelijk was gewor den. Door de maatregel krijgen de gedetineerden meer mogelijkheden voor resocialisatie. Ook de celcapaciteit kan flexibeler worden ingezet. Werk Sociale Zaken en Werkgelegenheid in 2006: - Het WAO-stelsel wordt per 1 januari vervangen door de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermo gen (WIA). Het belangrijkste verschil is dat de na druk komt te liggen op wat mensen nog wel kun nen in plaats van hun arbeidsongeschiktheid. Al leen mensen die voor 80 procent of meer worden afgekeurd, krijgen een volledige uitkering. Wie nog deels kan werken, moet zo veel mogelijk aan de slag blijven en krijgt daarbij een aanvulling op het loon. - Belastingvriendelijk sparen voor vut en prepen sioen is er niet meer bij voor werknemers die met ingang van 2006 jonger zijn dan 56 jaar. Met het oog op de vergrijzende beroepsbevolking moeten meer mensen volgens het kabinet langer aan het werk. - Werknemers krijgen per 1 januari wel de moge lijkheid om belastingvriendelijk te sparen voor extra verlofdagen via de nieuwe levenslooprege ling. Hierdoor moet het voor mensen makkelijker worden om arbeid en zorgtaken thuis te combine ren. - Kinderopvang wordt voor veel gezinnen goedko per. Door extra subsidie komen vooral meer hoge re inkomens in aanmerking voor steun. De boven grens voor steun in de kosten voor kinderopvang wordt in 2006 gelegd op een gezamenlijk inkomen van een huishouden van ruim 96.000 euro bruto. Dat is nu nog circa 74.000 euro. - Werkgevers hebben vanaf 2006 voor de afdracht van premies en belastingen niet meer te maken met verschillende loketten: die bij de Belasting dienst en bij uitkeringsinstantie TJWV. Voortaan moeten zowel belastingen als premies voor werk nemersverzekeringen, zoals WW en WAO/WIA, worden afgedragen aan de fiscus. ANP archieffoto Lex de Meester Het zorgstelsel gaat flink op de schop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29