Ontheemden op zoek naar herrijzenis R Nooit meer op vakantie in een hotel Stacaravan met houten opgang R* ,Y Tussen ruïne en de nieuwe stad m r~~rrr~^ 5.- zaterdag 31 december 2005 I-Ik "Sd: 'i r" s2f r :<V«è W>43«S foto Steve Pope/EPA Hoe raap je je leven weer bij elkaar na een omvangrijke ramp als orkaan Katrina, die op 29 augustus een spoor van vernieling trok over de zuidkust van de Verenigde Staten? New Orleans ligt nog steeds voor tweederde in puin. Veel inwoners zijn ontheemd. De wederopstanding gaat tergend langzaam. De negenjarige Mariah staat met haar 'tante' Stephanie te wach ten op de schoolbus. Zelf gaat zij niet meer naar school. „We zijn te stom. Dat hebben ze tegen ons ge zegd." De knalgele bus komt voorrij den. Met veel gekrijs rennen enkele kinderen de lobby van hotel Days Inn binnen, in de hoop dat er nog warme chocolademelk is. Dit hotel langs een snelweg in Baton Rouge zit nog steeds voor bijna 60 procent vol met evacués van Katri na. Kamer 148 is al bijna drie maan den de vaste verblijfplaats van Stephanie Miller (32), haar man Ran dy, Samantha (13), Randy jr. (11), Ryan (7) en pitbull Baby. Zoon Ryan is degene die net thuiskwam van school. De andere twee krijgen les van hun moeder, althans dat is de be doeling, zodra de staat Louisiana de aanvraag voor thuisonderwijs heeft goedgekeurd. Het vijftal slaapt in twee twijfe laars. Verder herbergt de ruimte van drie bij vijf meter een rek met kle ding, een kast met tv, een magne tron, koelkast, kookplaatje, friteuse en elektrische stoofpan, twee plastic voorraadkasten, een laptop en een spelcomputer. Baby zit in de badka mer als er bezoek is. In eerste instantie woonden zij met 32 mensen en 21 dieren in een wo ning met twee slaapkamers, dus dit is al een verbetering. Veel van de spullen heeft Stephanie zelf aange schaft, met hulp van een voorschot van de overheid. „Alles wat ik heb, staat hier." Stephanie haalt de fo to's tevoorschijn. Daar woonde zij, in St. Bernard Parish, anderhalf uur autorijden hier vandaan. St. Ber nard Parish grenst aan het distinct Lower Ninth Ward van New Or leans en vormt voor veel mensen het bewijs dat de federale rampenbestrij dingsdienst Fema kleurenblind is. De inwoners van dit arme en overwe gend blanke district zijn net zo har teloos in de steek gelaten als de ar me zwarte bewoners van New Or leans. Trailer Stephanie en haar gezin wachten op een trailer, zodat ze terug kunnen naar St. Bernard ook al is daar geen werk voor echtgenoot Randy. „De aanvraag is al maanden geleden goedgekeurd, maar we wachten nog steeds." Ze hebben nu al verschillen de keren te horen gekregen dat ze het hotel uit moeten, omdat de Fema niet meer betaalt, maar het laatste ultimatum van 15 december is inmid dels opgeschoven tot februari. In kamer 150 woont de beste vrien din van Stephanie: Nicole Chitten den (31), de moeder van Robert jr. (10), Mariah (9) en Coby (6). „We zijn zusters. We hebben elkaar als kinderen geadopteerd." De dag dat ze elkaar bij toeval tegenkwamen in Baton Rouge is voor Nicole de enige hoopvolle dag van de afgelopen maanden. Nicole ziet er bleek en ongezond uit. Dit voorjaar is er een tumor ontdekt in haar hoofd, zegt ze. „Ik ben geope reerd. Ben bestraald en nu moet ik eigenlijk nog een chemokuur. Ik moet eerst een plek vinden om te wo nen, maar er is niks te vinden." Hoe sneller ze weg kunnen, hoe beter, zeggen de twee vriendinnen. Stepha nie: „Ik hoef nooit meer op vakantie in een hotel." Ans Bouwmans Willie Simmons (54) maakt er geen geheim van dat hij van goud houdt. Het gele edelmetaal glimt en glanst bij zijn polsen en hals. Hij houdt ook van diamanten, maar net voor Katrina was hij zijn oorbellen een beetje zat. „Ik had voor elke dag een stel." Hij liet ze achter toen hij evacueerde, zegt hij. Daar heeft hij nu spijt van. Willie staat op zijn minieme houten veranda, eigenlijk niet meer dan een houten opgang naar de deur van zijn stacaravan. Hij heeft een snoer kerst lampjes om de spijlen gewikkeld, en zodra hij heeft uitgezocht hoe hij het stopcontact buiten aan de gang krijgt, gaan de lichtjes aan. Niet dat hij zelf erg in de stemming is. „De kinderen, hè", zegt hij schou derophalend. „Die eisen dingen." Hij heeft drie tieners, die hun dagen doorbrengen in de caravan tot zij in januari naar school kunnen. „Hun derde school sinds september. Het valt niet mee voor hen.Simmons vindt dat hij niet mag klagen. „We hebben nu privacy. Dat is geweldig. De caravans zijn gloednieuw. Ik heb een eigen slaapkamer en er zijn slaapbanken voor de kinderen. We hebben een douche. Het kon beter, maar dit is goed en gerieflijk; en ik hoef niets te betalen behalve het gas." Hij heeft een arbeidsonge schiktheidsuitkering, maar daar kun je niet van leven, zegt hij. Dat er een auto voor de caravan staat, houdt hij liever geheim, want dan loopt hij het risico geen voedselbon nen meer te krijgen. Tot twee weken geleden zat hij met zijn kinderen in een opvangcentrum in Gonzales. Toen dat dicht ging, ver huisde hij met alle overgebleven eva cués uit congreshal Lamar-Dixon naar deze afgelegen kleine camping met 35 caravans langs de Mississip pi, ingeklemd tussen de katholieke kerk St. Michael en een koloniale woning. Bestuurders en bewoners in de regio zijn niet al te enthousiast over trai lerparken vol evacués in hun achter tuin, dus het is al heel wat dat de ei genaar van de plantage hen zo harte lijk verwelkomde. Dit is letterlijk en figuurlijk een we reld verwijderd van New Orleans, waar Simmons vandaan komt. De kinderen gingen te voet naar school, straks moeten zij om zes uur op om de schoolbus te kunnen halen. Het dichtstbijzijnde dorp, Convent, ligt kilometers verderop. De oud-inwoner van het district Lo wer Ninth Ward van New Orleans placht zijn tijd door te brengen met vrienden. Een balletje gooien, dooi de parken lopen, naar de muziek- clubs. Hij mist zijn stad, maar teruggaan? „Ik vind het niet prettig om in dit niemandsland te leven, maar waar moet ik heen? Ik leef bij de dag. Ik heb nog geen plan. Ik ben al blij dat ik een plek heb om te leven." Ans Bouwmans Rick Hoffer (40) is weer terug in Uptown, samen met zijn zwangere vrouw Angie (30). Hier in het wat hoger gelegen zuiden van New Orleans kwam het water een halve meter hoog. Hij is aan het klussen aan zijn statige heren huis. Problemen zoals rot of aantasting door termieten zijn flink verergerd door het vocht. De bedrading en elektrische apparatuur moest wor den vervangen. De schade bleef be perkt: zo'n 45.000 dollar. „Mijn wijkje redt het wel", zegt Rick. „Alle buren zijn terug." De Hof- fers wonen in het overgangsgebied van leefbaar New Orleans naar ruï ne. ,,'s Avonds rijd ik wel eens vaker naar Lake Pontchartrain. Dat is tien kilometer naar het noorden. Dan zie ik bijna nergens licht. Ik denk dat minder dan een half pro cent van de huizen bewoond is." Rick werkt bij een ingenieursbu reau dat sinds Katrina is verhuisd naar Baton Rouge. De Loyola uni versiteit waar Angie werkt, heeft flink wat mensen moeten ont slaan, maar ook zij heeft haar baan nog. „In eerste instantie wil den wij weg uit New Orleans, voor al mijn vrouw. Toen zij zag dat haar ouders in Kenner (een buiten wijk van New Orleans, red.) ble ven, is zij van gedachten veran derd." New Orleans is een 'speciale en unieke stad', zegt Rick. „Ik hoop dat het karakter behouden wordt, maar dat de negatieve kanten, zo als de criminaliteit en verwaarlo zing, verdwijnen en als ze huizen neerhalen, dat ze het dan in de stijl van New Orleans opbouwen. We wonen hier dicht op de straat. Dat bevordert nabuurschap." Wederopbouw Rick heeft in Florida gezien wat een krachtige orkaan (Andrew, 1992) kan aanrichten. „Ik zie niet hoe je hier in een korte tijd een enorme herleving van de grond kan krijgen. Wederopbouw is een langdurig proces." Het is interes sant om er deel van uit te maken, zegt hij. Rick hoopt dat zijn geadopteerde thuisstad het redt. „Mensen ko men weer naar New Orleans, om dat ze nog werk hebben. Of omdat ze anderen zien terugkeren en weer deel willen uitmaken van hun sociale netwerk, hun buurt. Ze keren terug als ze geloven dat ze beschermd worden door de dij ken. Niets is onfeilbaar. Maar dij ken die bestand zijn tegen een cate gorie 5 orkaan zijn een belangrijk symbool." Ans Bouwmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25